Jüdschciftea VOOR DE KLEINTJES LEGKAART Sint Nicolaas-stemming Jeuqd'ectuur 11. Raadselhoekie SINT NICOLAAS KOMTI ders in. Door een subsidie aan te vragen zal men voor de armen dezelfde rechten krijgen. De verpleegsters zijn voor iedereen. Voor de beter gesitueerden zullen er op „elk uur van den dag" verpleegsters zijn. al zullen zij dan van de finanriee'p voordee'en niet genieten. Daarna werd de vereeniging opgericht. De voorzitter bracht dank aan ailen die hiertoe meewerkten. Daarna kwam aan de orde de beorooting 1934 van het W. K. De ontvangsten waren (vOotdeelig saldo van 700 inbegrepen) f 2475 de uitgaven 2516 nadeelig saldo f 41. Er werd 450 «Jitgetrofcken voor aanschaffing materiaal en 200 voot het badhuis en voor de zoo juist opgerichte Huisvetzorging f 100. De be- (frooting van ck tuberculosebestrijding werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 1295 en 1365, nadeelig saldo 70. Goedgekeurd. Als lid det Kascommissie werd benoemd de Ikoc C. Zeeman. De heer Hooman bracht verslag uit van de Algvmeene Vergadering. Dr. Cohen betreurde het, dat de stichting KVuterhuis van de baan is, althans voor- loopig. De voorzitter zeide, dat men zal over wegen om het voorbeeld "an de provincie Groningen te volgen en een Witte Kruis- collede te houden die ruim 11.000 op bracht. Bij de rondvraag bracht de heer van Wie- ringen dank voor de keurige wijze, waarop het W. K voor zijn gezin zorgde. Het was boven zijn lof verheven. De voorzitW dankte. Na behandeling van huishoudelijke zaken volgde sluiting. NIEUWE-NTEDORP. Hier vergaderde de Middenstandsver- «eoiging in de Prins Maurits onder voor zitterschap van den heer C. v d. Haagen. Een verzoek was binnengekomen, te be werkstelligen een verbod van vreemde ven ters in onze gemeente, wat echter niet kon worden gesFund. omdat ook vele ingezete nen uit onze gemeente venten in andere plaatsen. Besloten werd te prcbeeien een wijziging te krijgen in de vriie Zondagen voor winkel sluiting. De heer v. d. Stok vroeg naar aanleiding dei notu'en, of er dit jaar nog klachten zijn geweest van geleverde priizen. De secre taris moest helaas bevestigend antwoorden. Het geval wondt nu door de leverancier her steld. Het financiee' verslag der tentoonstelling, nagezien door de heeren M. Oiy, Jb. Nap en C. Wit werd in orde bevonden en wijst een nadeelig saldo aan. Wegens ongesteldheid van den penning meester gaf de secretaris een uiteenzetting der uitgaven waaiuit is af te leiden, ver- scnillende extra uitgaven, zoodat de ten- toonste'ling op zich zelf geen nadeelig saldo aanwijst. De voorzitter dankte de commissie voor het nazien der rekening en den penning meester vooi ziin accuraa' hehee.. Als nieuw bestuurslid wegens bedanken "Van den heer P. Visser Werd gekozen de heer M Oly, die ziin benoeming aannam. Als laatste punt van de agenda: Afscheiding der tentoonstelling van de M: Menstaysvercemging. De voorzitter zeide dat deze kwestie reeds eenige malen in het bes'uur is besproken maar gaf gaarne hef woord aan den secre taris die eigenlijk de voorsielW er van is. De heer Keetman begon mede te deeler dat de 'enioonste'ling ook op ziin initiatief op 4 Januari 1930 's opgericht door de Midden- standsveieemging en wii kunnen gerust zeggen met succes en toch deed hii nu weer het voorstel tot -fscheidltg, maar in geen geval tot opheffing. Als secretaris onzer tentoonstelling had spi. de stellige overtuiging, dat willen wij onze tentoonsielling behouden en verder uitbouwen, wij een vereeniging moeten stichten met de medewerking van alk inge zetenen van Nieuwe-Niedorp zooals dat wordt gedaan in onze naaste omgeving en niet behouden in den kleinen kring van alleen Middenstanders, omdat het in zijn oog, toch wel degeiijk een gemeentebelang, een ver eeniging van opvoedkundige W'aarde en voor al voor de ieugd. Misschien krijgen wij dan ook wat meer werkstukken onzer ieugd en van de ouderen op de tentoonstelling. De voorzitter vroeg, wie of hier iets over heeft te zeggen. Van verschillende kanten werd deze zaak besproken. De heer Oly vroeg ot het niet beter is eens eer. iaat over te slaan Zulks is volgens de heer Keetman niet noodig aangezien er nog steeds genoeg inzendingen zijn maar jammer genoeg in hoofdzaak van buiten onze gemeente. Na uitgebreide besprekingen werd be sloten, verschillende burgers zoowel dames als heeren uit te noodigen om met het be stuur der M'ddenstandsvereenigmg een be spreking te houden. Bij de rondvraag wend gewezen op de op lichting eener zusfervereeniging te Winkel en wend besproken of het niet beter zou zijn voor onze kleine plaatsen zich te vereenigen. Een en ander zal door het bestuur ki ge- gedachten worden gehouden. Verder voigden nog besprekingen over de tabaksbelasting en de zoo hooge personeele belasting der caféhouders, waarna de voor zitter de vergadering sloot met een woord van dank vooi de aangename besprekingen. zijn machine gevallen is en hoe het eigenlijk kwam, dat hij gevallen is en wie daarmede in verband stonden komt in dit jongensver- haal tot klaarheid. Het is vlot geschreven en zal zeker de aandacht trekken van vele jon gens, die iets voor de hedendaagsche lucht vaart gevoelen. Astrid, bij dezelfde uitgevers verschenen is een meisjesverhaal door Ems I. H. van Soest. Het is voor oudere meisjes bestemd en geeft de geschiedenis weer van een gezin waarvan de vader gestorven is en waar de moeder met eenige groote dochters is blijven zitten. Het is een gezin in Indië en om de kos ten daarvan verder te kunnen dragen moet het oudste meisje, Astrid, een betrekking op een kantoor aannemen waar zij heel wat heeft af te wachten en zoo neemt de moeder 'n jonpe cfame als paving guest in huis De meisjes zien daar erg tegen op. maar Yo'ande, de riike administrateursdochter, die met haar vleugel een kamer in het huis van mevrouw Van Maartingh krijgt, bliikt weldra een allerliefst huisgenoote te zijn. Uit een be zoek aan de plantage en uit gezamenlijke tochten komt men heel wat van het Indische leven te weten. Yolande sluit een hechte vriendschap met Astrid en aan het einde van het verhaal bliiken meer dan een der vrouwe lijke gezinsleden een toekomstige echtgenoot te hebben gevonden Voor oudere meisjes is dit een zeer interessant verhaal. De uitge vers hebben zoowel dit als het bovenstaande boek in een keurig bandje gestoken. Van Cor van Ossnbruggen, die ook het zoo bekende „Doortrappen" heeft gesche- ven, is bij O. B. van Ooor Zonen te Den Haag een eenvoudig en degelijk verhaal voor meisjes van 12 jaar en ouder versche- haal van een hoofdonderwijzer uit een klein nen. getiteld De Ontdekking. Het is een ver haal van een hoofdonderwijzer uit een klein dorp, die leeraar in Amsterdam wordt en dan met ziin gezin gaat verhuizen De kin deren kunnen z'ch niet zoo dadelijk bij de groote stad aanpassen, maar er is een tante Net, die bij de familie komt inwonen en ook nog een nieuw vriendinnetje Lotty, die zoo veel afleiding brengen, dat ieder zich weet te schikken. Lotty's vader is een kunstschil der in Amerika, wien het niet altijd voor den wind gaat en een van de kinderen, de kleine Els, komt later tot de ontdekking, dat zij een nichtje en geen eigen dochtertje is. Dat zij dat rooit uit zich ze1f bemerkt heeft, ge tuigt we' van de onderlinge liefde in dit aar dige gezin waar geen onderscheid gemaakt wordt. Er komen verscheidene aardige en eenvoudige men«chen in dit goede boek voor, o.a. de grootvader en oom en tante uit het dorp en Oom Hu'b uit Transvaal, die vier maanden met vacantie komt en het geheele gezin mee naar 3ergen aan Zee neemt. Het is een onopgesmukt verhaal, eenvoudig en gevoelig geschreven en door Rie Cramer van eenige aardige illustraties voorzien. Bij denzelfden uitgever is van Leonard Roggeveen eveneens met platen van Rie Cramer nog een leesboek voor kleinere kinderen verschenen, /getite'd Piet en Nel. De tekst is heel eenvoudig en gegrepen uit de k'eine gebeurtenissen van het dage lifksch leven. Kinderen, die een beetje kun nen lezen, krijgen in dit stevige hoek alle gelegenheid hun kennis te vergreoten. Bij de uitgevers Oebr. Kluitman te Alk maar is verschenen De zweef vliegclub, een verhaal van Jac. Berghuis Jr., dat voorname lijk interessant is voor jongens, die zich tot de luchtvaart voelen aangetrokken. Het is de geschiedenis van een vroolijk groepje H.B S.-ers, die gezamenlijk een clubje nebben gevormd en onder leiding van een ingenieur een zweeftoestel besturen. Zij kernen in ken nis met een jongmensch, die een bijzonderen kijk op vliegtuigen blijkt te hebben en dan ook door den ingenieur op een vliegmachine- fabriek te werk wordt gesteld. Het is de zoon van een vlieger, die in Frankrijk met Het December-nummer van het „Haagsch Maandblad" vangt aan met een artikel van den heer F. S. Noordhoff, secretaris van he N. V. V. over de Vakveree.iigingen en haar financieel beheer, dat met het oog op het eerder geplaatste, veel besproken artikel van mr Zimmerman, actueel genoemd mag worden. De schrijver doei uitkomen, dat het N V V. heeft vastgehouden aan de dadelijk bij zijn oprichting aanvaarde en toegepaste stel regelen: „Waarboiging van onberispelijk financieel beheer en verstrekking van deug delijk staiistisch materiaal moeten de pijlers zijn, waarop het werk steunt". Voorts bevat het nummer de volgende artikelen: „Hoe siaat het met Ierland" door Sir Hugh O' Neill„Harde tijden, harde waarheden", dooi dr. ir. Louis G. Stokvis; „Werkloozenbons en steunregeling, die niets kost", door mr. Jaab van Geideren; „Een economische Mersus?". door H. Buys; „De Postjager en hei passagiersverkeer", door F. Spittel, „Levtnscanon". door Johan Visser; „Een schaking onder Lo-lewijk XIV'door Bsse van Tuyil van Sewoskerken, en „Op reis in Savoye door C. Bsse van Boecop, om te besluiten me{ Maandschouw van Tenan „Astra", Nederlandss eerste geïll Maandschrift", Het December-nummer van Astra" is een Kerstnummer geworden. Het begint met Keistverhaal van E. M. van Raweijnen: boom der liefdedat tegenover het in dezen tijd toch al héél onzekere bezit van geld, diepere, blijvende waaiden stelt. Er is ook weer een Russisch verhaal: „Trouw", evenals de beide vorige, uitblinkt door en inhoud. Het werd, evenals „De boom c liefde", goed geïllustreerd door Frank Rowlcy. ter g^'egenheid van haar 75sten verjaar dag komt in dit nummer een schets Se,ma Lagerlöf en haar omgeving voor, de Duitsche, schrijfster Elisabeth Augus die door haar man, een Holander werd v~. taald. Bij dit artikel behoort een kunstdruk ke'0 van de 75-jarige, genomen in haar huis „Marbacka". Door hun samenwerking, kwam de vertaling van vèel moderne Hoilandsche en Vlaamsehe litteratuur tot stand, als o.a. „Kinderen van ons vojk", van Antoon Coolen. De „Uit verre-landen "-rubriek, geeft dezen keer een o'ifantenvangst op Ceylon. Verder vragen „Hel Logboek" en het verhaal „Zijn thuiskomst" de aandacht. Rie Reinderjjhoff illustreerde „Het ver keerde nummer", van Th. R Boosman en Zürcher teekent voor ons het type „L* voetballer". Pepin interviewt Bobert LrD" raann in de rubriek „Uit Filmland Verder is er ten Sinterk'aasl edje van Ouus Beiiem, en een goede schets van de jonge dat itijl de, over van in Vi Deze legkaart stelt voor: Zwarte Piet laat zich uit den schoor steen zakken met een loopfiets voor Wim (Nadruk verboden). Dondtscbe schrijfster Juul Veth: „Een lee- lijke iuffrouw gevraagd". Van het feuilleton door Gilbert Frankau, vei scheen het eerste vervolg. Als Kerstnummer zijn er veel sneeuw- kkrken in Astra opgenomen, waarvan de op namen „Winter in het Schwarizwald", en .Oude Gracht te Utrecht", wel tot de mooiste behooren. UITSLAG VEILING, gehouden bij opbod te Schagen, op Don derdag 30 November 1933 ten overstaan van mr. C. J. de Lange, notaris te Alk maar, van de boerenplaats, bestaande uit huismanswoning met schuur, erf, tuin en diverse perceelen weiland, te Blokhuizen gemeente Oude-Niedorp, in huur bij den heer C. Buren en behooren- de tot de nalatenschap van den heer P. Buren. De perceelen staan in bod als volgt: 1. Huis, schuur en erf, gr. 0.46.80 H.A. f gr. 0.40.50 H.A. gr. 1.31.00 H.A. gr. 3.82.90 H.A. gr. 1.23.00 H.A. gr. 1.24.20 H.A. gr. 1.20.40 H.A. gr. 0.95.00 H.A. gr. 2.83.30 H.A. gr. 2.00.00 H.A, gr 2.93.75 H.A. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Weiland Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem Idem 1000.- 372,60 1676,80 5896.66 1525,20 1242,— 1011,36 418,- 5099,40 2880,— 5992,50 Totaal 18.40.85 H.A. 27114,52 De afslag en combinatiën blijven be paald op Donderdag 7 December 1933, des middags 12 uur, in hotel „Vrede- lust" van den heer J. Igesz, aan de markt te Schagen. UITGEEST (Nov.) Geboren: Thomas z. van T. Meijer en W. Klokman. Gerarda Johanna d. van A. A. de Goeij en J. W. van Arkel. Trijntje d. van H. Reijne en M. van den Berg. Cornelia Johanna Maria d. v. W. van Duin en J. M. Verduin. Greta Johanna Maria d. v. Johannes M. Houben en J. E. Stein- gröver. Marie d. -v. P. IJff en A. Bak. Ondertrouwd: Bernardus Johannes Bremmers en Cornelisje Boogf' Getrouwd: Johannes rus Rutte en Elisabeth Admiraal. B< is Johan nes Bremmers en Cornelisje b^ogert. Overleden: Willem de Haas, 2 dagen. Dieuwertje Roderwijn, wed. van P. Hol, 49 j. Tjitte Kok, geh. met M. v. d. Eng, 43 j., overl. te Alkmaar. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Krokodil. Kool, Dirk, klok, rood. 2. S Schildpad, och schip schicht Schildpad verdrag koper jas d 3. Haast mij toch niet! Ik heb immers nog allen tijd. (noga;. Wat zijn dat handige bakken om planten in te vervoeren. (gebak). Eet Oom Hans oesters of houdt hij er niet van? (soes). Wat blafte de hond van Hans Diwa iel tegen ons. (wafel). 4. Hoen, diep; Hoendiep. Voor kleineren. 1. Aap, aaL 2. Ik wist niet, dat To regelrecht naar huis moest komen, (tor en egel). Woont Mieke ver van school? (kever). 2Vader had Hans lang genoeg ge waarschuwd. (slang). Er lag een tasch onder de tafel. (hond). 3. Lot, tol. 4. Melk. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1 Mijn eerste kan in ons land alleen in den winter en dan nog niet eens altijd! worden gebruikt, mijn tweede ben je na veel inspan ning en mijn derde ls een lidwoord. Wat is mijn geheel? A' f Zeg, wat hoor ik op het dak? Is 't misschien een dorre tak, Die beweegt met zacht geraas? Of is het Sint Nicolaas? Ja, ik hoor den stap van 't paard En het loopt zoc heel bedaard. Soms, als Sinterklaas het wil, Houdt het paarje even stil. Dan moet Pieterbaas misschien Even in een schoorsteen zien Of eens luist'ren hier en daar, Wie was er heel lief van 't jaar? Somtijds hoort hij leuk gezang. Neen, dat kindje is niet bang. Dan zegt Sinterklaas tevrêe: Piet, gooi daar wat naar bereê! En als ze weer verder gaan En weer even stille staan, Dan zegt Pieter: Beste Sint, Hier woont vast een héél stout kind! (Nadruk verboden). 'k Hoor, dat het om lekkers vraagt En z n zusjes aldoor plaagt Dan zegt Sint: Onthoudt het, Piet, Stoute kirtd'ren geef ik niet Luid roept Pieter: Boe-oe-oe! En hij schudt eens met z'n roet Wacht maar, baasje, pas maar op, Dat 'k je niet den zak in stop! *►- Doch Sint Nicolaas zegt blij: Er zijn weinig stouters bij. Piet, onthoudt het nu maar goed, Wie of je wat brengen moet! En ook Pieter lachi voldaan: Ja, het is weer goed gegaan. Aile kind'ren groot en klein Zullen vast tevreden zijn! En dan gaat het weer heel zacht Verder in den donk'ren nacht: Sinterklaas, die blijdschap brengt En den kind'ren vreugde schenkt! R FRANKFORT-WERKENDAM. 2. Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven en noemt een vrucht In een 5, 4, 6, 8, 5 wordt van allerlei verkocht. Een 2, 1, 3, 5 is een vaartuig Een 8, 7, 5 is een kleedingstuk. Een 3, 7, 6, 8 is eer. bloem. 3. Vul deze 16 vakjes in met 2 E 40 3 D 7H1M2N 3R maar doe het zóó, dat je vaji boven naar beneden en van links naar rechts leest. Ie een huisdier. 2e een rivier in Duitschland. 3e de naam van een Keizer uit de Oudheid. 4e een ander woord voor menigte. 4. Welke rivier in Limburg noemt te vens een deel van een schip? Voor kleineren. 1 Met k ben ik een vogel, met p even eens, met g een ander woerd vx>r vlug of snel, met n niet breed en met 1 niet warm en niet koud. 2. Welk feest kun je maken van: Co Nei staat in Lisse Nooit wordt er zooveel lak gebruikt Als in de laatste weken; Je struikelt over kist en doos, Hoort niet gewoon meer spreken De een rijmt vroeg, de ander laat. Maar „rijmer." doen ze allen. Ei. 't peinzen over 't juiste woord Doet meen'gen dag vergallen Geen kasten, of ze zijn op slot, Juist als j' er in moet wezen, En elk verbergt voor iedereen Fluks wat niet heim'lljk vreexen Gelukkig komt hieraan een eind Als 't „avondj" is gekomen. Het „avondje van St. Niklaas," Waarvan we allen droomen! (Nadruk verboden). HERMANNA. 3. Een deel van een vogel, een klinker en een rivier, die door ons land stroomt, vormen samen een vogel, Welke is dat? 4 Verborgen jongens- en meisjes» namen. Met al die malie oefeningen verspil je je tijd. W Een versch ei noem ik onder mijd lievelingsrechten. (2) Moeder heeft dit scherm anders duur genoeg betaald. (2) Vader ging veel langer op reis dan hij van plan was. (Nadruk verboden)»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11