DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nassautax Tien maanden hitler-regeering. S. KROM N.V. Uit het 'jUidement 3)xigeUi&sch OveczicAt LBuitenland VERVERIJ CHEMISCHE WASSCHERIJ No. 285 Zaterdag 2 December 1933 135e Jaargang Dag en nacht geopend, i Dag en nacht zelfde tarieven. TELEFOON 257 Het nieuwe Duitschland wordt geregeerd volgens het Führerprinzipdat zeer streng is doorgevoerd. DE „LEIDER" BLIJFT LEIDER. Wal vandaag de aandacht trekt De Heer I. C. Bakker is als filiaalhouder n et meer in o.zen dienst en treedt als zoodanig weder op de Heer P. KROON VAN Dl EST, in ons filiaal LANGESTRAAT, HOEK SCHOUTENSTRAAT. TEL. 794. RSCHE Deze lonrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. irancr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rahat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos**iro 37060. Telel. 3, redactie 33. Directeurs C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 1 Dec. 1933. Sociale Zaken. De Tweede Kamer is gisteravond voortge gaan met de behandeling van de begrooting van sociale zaken, maar tot afhandeling is het toch nog niet gekomen. Minister Slotemaker is begonnen met be antwoording van de opmerkingen gemaakt in verband met de afdeeling Arbeidersverze kering. Met den heer Zandt (st.ger.) heeft hij korte metten gemaakt: aan afschaffing van de so- ciaie verzekeringen denkt de regeering niet. Voor rente-uitkeering aan 65-jangen, die niet verzekerd zijn geweest, verklaarde hij verder, mist de regeering het geld. Het zou om te be ginnen 9 millioen kosten en daar zou het niet bij blijven. Unificatie van de sociale verzeke ring is wel wenschelijk maar niet dadelijk bereikbaar. En zoo'n haast is er niet bij, al gaf hij aan dr. Vos toe, dat bezuiniging er het gevolg van zou wezen. Iets zou intusschen reeds bereikt worden door betere organisatie van de medische diensten. Bij de afdeeling Volksgezondheid heeft de heer van de Putte (r.k.) aangedrongen op een wettelijke regeling ten opzichte van zieken verpleegsters en meer toezicht op de gezond heid van onderwijskrachten. Nu zijn er wel 100 onderwijzers met open tuberculose, die een gevaar opleveren voor de schoolkinderen. De heer Drees (s.d.a.p.) heeft de volkshuis vesting besproken, aangedrongen op krotop ruiming en op maatregelen ten einde te ko men tot huurverlaging. Hij diende daarbij een motie in, waarbij de Kamer als haar oor deel zal uitspreken, dat spoedige en ingrij pende verlaging van huren van arbeiderswo ningen dringend noodzakelijk is, en dat daar toe naast maatregelen ten aanzien van wo ningwetwoningen onmisbaar zijn maatrege len tot verlaging van de huur van arbeiders woningen in particulier eigendom, waarbij o.a. de instelling van'huurcommissies zal zijn te overwegen. De heer Steinmetz (r.k.) sympathiseerde met deze motie evenals de heer J. ter Laan (s.d a.p.). De dames Katz (c.h.), Groeneweg (s.d.a p) en BakkerNort (v.d.) hebben instemming betuigd met den aandrang van den heer v. d. Putt tot wettelijke maatregelen in zake ver plegers en verpleegsters. Laatstgenoemde heeft tevens de noodzakelijkheid betoogd van een verbod aan drogisten om vergiften te verkoopen. Zij deed dit in verband met het vergiftigingsgeval van twee kinderen, die levertraan met een te hoog phosphorgehalte hadden ingenomen. De heer van Dis (st.ger.) protesteerde te gen de gedwongen aansluiting bij de water leiding op Goeree en Overflakkee, maar be leefde daarvan niet veel genoegen. Hij vond bestr-ding niet alleen bij den heer J. ter Laan (s.d.a.p.), maar ook bij den heer Duy- maer van Twist (a ren niet in de kleinste mate van den minister. Deze beloofde wijders aan mevr. Bakker—Nort, dat hij zal zien, wat hij inzake den verkoop van vergiften door drogisten kan doen. Wat de tuberculose on derwijzers betreft, dat is een zaak, welke den minister van onderwijs aangaat. De kwestie van diploma's voor verpleegsters is niet gemakkelijk op te lossen, maar men mo,t het diploma niet te hoog aanslaan: ook zon der diploma kan een verpleegster bevoegd zijn. Hij zal nu trachten de zaken in orde te brengen door te beginnen met de opleiding stop te zetten ten einde den stroom wat in te perken. Verkorting van arbeidsduur, door mej. Groeneweg aanbevolen, is niet mogelijk. De minister wil gaarne trachten naar huur verlaging voor arbeiderswoningen, maar de kosten zijn een bezwaar en de motie van den heer Drees vond hij niet aanbevelenswaardig. Bij de afdeeling Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling hebben verscheidene sprekers de bekende bezwaren tegen de be staande regeling ingebracht en o.a. aange drongen op hooger subsidieering van de Werkloozenkassen. Maar de minister heeit daartegen weer het bezwaar moeten aanvoe ren, dat daarvoor de middelen ontbreken. Intusschen verheugde het hem iets voor de landarbeiders te hebben kunnen doen. Aan den heer dr. Vos (iib.), die geklaagd had dat de neutrale vakbeweging zoo weinig doet voor de werkloosheidsverzekering ver klaarde de minister dat hij abuis had: van de 132 vereenigingen met 600.000 leden, die werkloozenkassen hebben, zijn er 17 met 9000 leden welke in geen verband staat tot de vakbeweging. Overigens wees de minister er op, dat onze vereeniging tegen werkloos heid veel beter is georganiseerd dan waar ook in het buitenland. Wij mogen die beknopte overzicht van de avondvergadering niet besluiten zonder mel ding te maken van het feit, dat, toen het mid dernacht sloeg, de aanwezigen zich naar den voorzitter het was de vice-voorzitter, de heer van Dijk begaven om hem met zijn verjaardag geluk te wenschen. En hedenmid dag zal hetzelfde geschieden met den voorzit ter Ruys de Beerenbrouck, die vandaag 60 jaar wordt. Daar zit toch wel zekere gemoe delijkheid iri, welke de verhouding in ons parlement gunstig karakteriseert KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN, Woensdag verdere behandeling. Zij die hedenmiddag de tribunes der Tweede Kamer hadden in beslag genomen en dat waren er niet weinigen om de besprekingen over de voorgestelde korting op de Indische pensioenen bij te wonen, hebben flink geduld moeten oefenen. Want het heeft een paar uur geduurd eer dat punt aan de orde kwam, en zij zullen met zeer matige vol doening weer huiswaarts zijn getrokken om dat de debatten niet zijn ten einde gebracht en op zijn vroegst pas Woensdagmiddag zul len worden voortgezet. Voor de voorzitter tegen één uur de verga dering voor geopend verklaarde, mocht hij van de aanwezige leden, met uitzondering van de communisten, de gelukwenschen in ontvangst nemen ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag. Een groot aantal wetsontwerpen waren op de agenda gebracht vóór de verdere be handeling van de rijksbegrooting. Op het laatste na, de voorgestelde korting op de In dische pensioenen, hadden zij niet veel om het lijf, wat intusschen vooral den commu nisten niet verhinderde er over te spreken. Zij zijn alle goedgekeurd, maar we willen even gewag maken van een geschil tusschen de communisten en den revolutionnairen so cialist Sneevliet, waarbij laatstgenoemde ge legenheid vond een zijner tegenstanders voor een charlatan in de politiek enz. uit te schei den. Het botert dus blijkbaar niet tot den boom tusschen deze verwanten op revolu- tionnair gebied Tegen het voorstel tot korting op de Indi sche pensioenen, dat eindelijk omstreeks drie uur aan de orde kwam heeft zich heel wat oppositie kenbaar gemaakt. Het begon reeds met den woordvoerder der sociaal-democra ten, den heer K. ter Laan, die verklaarde, dat zoolang niet alles gedaan is om langs ande ren weg de Indische begrooting sluitende le maken, er geen directe heffingen worden in gevoerd, op de petroleum geen rechten wor den gelegd, de regeering niet op medewer king van de soc.-dem. mag rekenen. Naar zijn opvatting is pensioen uitgesteld loon en spr. blijft overtuigd, dat er tusschen den ont slagen ambtenaar en den staat een privaat rechtelijke verhouding is blijven bestaan, welke niet eenzijdig kan gewijzigd worden. Hier weegt het recht zwaarder dan crediet- waardigheid. Intusschen zou hij vrede heb ben met een korting op de hooge pensioenen en tractementen. De leider der roomsch-katholieken, prof Aaiberse, verklaarde er leedwezen over te ge voelen zich te moeten verzetten tegen een voorstel van een hooggeachten vroegeren collega in een vorig kabinet. Maar hij en en kele zijner politieke vrienden kunnen aan het ontwerp hun stem niet geven omdat het in strijd is met de rechtvaardigheid en met de grondwet tevens, terwijl het den weg om bij den rechter recht te zoeken verspert. Het door het contract met den staat verkregen recht op pensioen kan niet worden aangetast en vroe ger heeft de regeering dit implicite erkend. Nu wordt er nadruk gelegd op den nood van de Indische schatkist, doch mag men dan iets slechts doen om iets goeds te bereiken? In de tweede plaats is het voorstel in strijd met art. 117 der grondwet, dat verklaart, dat „de verbintenissen van den Staat jegens zijn schuldeischers worden gewaarborgd". Zelfs met de wet kan de staat zich aan die grond wetsbepaling niet ontrekken Wordt het een gedwongen stemming, stelt dus de minister een ultimatum, dan zullen enkele partijge- nooten wel voorstemmen, maar spr. zal zich niet gewonnen geven, gevoelende, dat de staat zijn eigen ondergang bewerkt door zich aan het recht te onttrekken. De heer Bierema (libverklaarde ook groo te bezwaren tegen het voorstel te hebben. Slechts in den aderhoogsten nood zou tot zoo iets kunnen worden overgegaan. Er kan ech ter eerst nog belangrijk bezuinigd worden en bovendien ware het wel zoo praktisch te be ginnen met een nieuwe salarisrTgeling. ..Ook de heer De Geer, de leider der christe- lijk-historischen, verklaarde overwegende be zwaren tegen het ontwerp te hebben. Hij er kende ten volle den ernst van den financiee- len toestand van Indië, welke met geen kleine middelen in orde is te maken, maar met dit middel kan hij niet mede gaan. EX' regeering heeft altijd erkend, dat pensioen een lijfrente is en er dus geen recht bestaat om 'daarin wijziging te brengen. Wanneer men nu er op wijst, dat de regeering toch wel tot salaris verlaging mag besluiten, dan verwart men hier twee principieel verschillende dingen. Daarbij ver'ieze men niet uit het oog, dat een ambtenaar zelf gedeeltelijk zijn pensioen be taalt, al is het volgens een woord van wijlen prof. van Gijn ook een gedwongen verzeke ring geweest. Het is nu wel eigenaardig, dat onder ambtenaren een beweging gaande is om aan de regeering te verzoeken in plaats van een pensioenbijdrage te betalen een par ticuliere levensverzekering te mogen sluiten. Men schijnt dat vertpouwbaarder te vinuem Ten slotte verklaarde de heer De Geer, da hij met eenige politieke vrienden weinig nei ging gevoelde om voor het voorstel te stem men. i ji De heer Westerman (nat -herstel) hac ern stige bedenking tegen het ontwerp, nu we nog steeds leven onder een veel te kostbaar bestuursapparaat in Indië. Er kan op ander gebied nog flink bezuinigd worden alvorens men ot het voorgestelde besluit moet komen. De heer Max van Poll (r.k.) had ook al overwegende bezwaren tegen het voorstel omdat de korting in het bijzonder bezwaar lijk zal zijn voor de gepensionneerden van 2200 en even daarboven. Het ware z.i. ge- wenschter te beginnen met conversie van de Indische leeningen. Met hem zullen, naar hij verklaarde, vele zijner partijgenooten tegen stemmen. De heer Van Boetzelaer van Dubbeldam (c.h.) was de eerste spreker, die zich ten gunste van het voorstel uitsprak. Hij deed zulks ondanks groote bezwaren, maar het moet om erger te voorkomen. Hij erkende, dat er nog veel meer moet gebeuren om de finan ciën van Indië op orde te krijgen, maar deze maatregel is volkomen wettig, wanneer men niet uit het oog verliest, dat de verhouding tusschen staat en gepensionneerden niet van privaatrechtelijken aard is. Intusschen wilde hij niet verzwijgen, dat het hem liever ware geweest, wanneer de minister eerst met an dere voorstellen ware gekomen om dan met pensioenkorting, als onvermijdelijk te beslui ten. In tegenstelling met den leider zijnet fractie zou hu dus voorstemmen, mits even wel de minister toezegt, dat deze maatregel spoedig door andere zal worden gevolgd. Verwerping er van zou in Indië een zeer slechten indruk maken. De heer Rutgers (a r.) sprak ook ten gunste van het voorstel en ontkende de moreele be zwaren, er tegen ingebracht. Ook zag hij er geen grondwetschennis in. Men overdrijve de zaak daarbij niet: van de 65000 gepension neerden zullen niet meer dan ongeveer 6500 door den nieuwen maatregel worden getrof fen. Ook hij wees er op, dat verwerping van de korting in Indië een zeer slechten indruk zou maken. Nadat hierna de heer Kuiper (r.k.) verklaard had, dat hij in tegenstelling met den leider zijner fractie zou voorstem men, werd de vergadering verdaagd tot Woensdag a.s., daar er Dinsdag met het oog op Sinterklaasdag niet zal vergaderd wor den. Woensdag wordt evenwel aangevangen met de afwerking van het slot van Hoofdstuk X der Rijksbegrooting. Bij den aanvang van de vergadering heeft de Kamer verworpen de door den heer Drees in de vorige avondvergadering ingediende motie ten gunste van huurverlaging van ar beiderswoningen. Vóór verklaarden zich 31 leden, doch 47 waren er tegen. Den lsten Februari van dit jaar nam Adolf Hitier in Duitschland de macht in handen. Goed uitgerekend regeert de groote „Leider" op het oogenblik dus tien maanden en het is daarom niet on-interessant, om thans eens na te gaan, wat er in dien tien maanden, die achter ons liggen, gebeurd is. In tien maanden tijds is uit den politiek en partij enstaat der democratie een staat der standen geworden Het parlementarisme is dood. De landelijke parlementen bestaan nog, maar zullen spoedig opgeruimd worden, zoodra het oogenblik voor een grondwetswij ziging gekomen is. De Rijksdag zal blijven, maar hij heeft een geheel ander karakter aangenomen. In dien Rijksdag zitten 661 leden, die allen tot één partij, de Nationaal- Socialistische Duitsche Arbeiderspartij be- hooren. Wetgevende macht heeft deze Rijks dag practisch niet meer. Vier jaren lang worden alle wetten door de Rijksregeering gemaakt. Ze worden het Parlement ook niet voorgelegd. De Rijksdag komt slechts bij een, als de regeering dat noodig vindt; en dan als een soort „Groote Fascistische Raad", die ja-en-amen te zeggen heeft en wel in plechtigen vorm, ter ondersteuning van zekere acties en proclamaties der Rijks regeering. Deze Rijksregeering is almachtig, en in haar boezem is weer de Rijkskanselier de almachtige. Hij is minder Rijkskanselier of Minister-president dan wel „Leider". Prac tisch heeft hij niet alleen het vetorecht in het Kabinet, maar ook de mogelijkheid alles door te zetten, wat hem noodig en nuttig lijkt. Er is in dit Kabinet wel zakelijke (misschien ook persoonlijke) oppositie, maar ze uit zich niet in de resultaten der besprekingen. Tenslotte beslist Hitier. Hier is dus de zuiverste vorm van „legale" dictatuur bereikt en doorgezet Het Führerprinzip. Dezé dictatuur heeft, als alles in het Nieuwe Duitschland", een Duitschen naam gekregen; men heet ze: „Führerprinzip" „beginsel des Leiders." Dit Führerprinzip is nu tot in kleins'e onderdeden doorgezet. Er zijn geen vakorga nisaties van partijen meer omdat er immers no» slechts één partij bestaat die evenals de Communistische Partij in de Sovjet-Repu blieken als niet al te groote en daardoor zeer betrouwbare kern gedacht is. In de plaats van de Bonden en Vereenigingen zijn de „Standen" gekomen. De protestantsche gro'épen zijn saamgesmolten, hun leider is een „Rijksbisschop" en deze hooge heer is „Füh'rer". Alle journalisten zijn gedwongen 'leden'van den „Reichsverband der Deut- schen Presse" die weer behoort tot het Rijks- gilde der „Presse-Kammer". Leiders dezer- organisaties zijn „Führer" volgens het „Filhrer-prinzip". Zoo mag geen krantenuit gever meer een redacteur aanstellen, die niet lid van het gilde is, en wie lid daarvan is be slist de Leider van het „Reichsverband", die weer verantwoordng verschuldigd is aan de „Presse-Kammer", welke weer niets doen kan zonder toestemming van den Minister voor Propaganda, die op zijn beurt weer af-' hankelijk is van de beslissingen van Adolf Hitier. Alles wat zich „Arbeider" noemt, is ge organiseerd in het „Arbeitsfront", dat door den almachtigen Leider dr. Ley gecomman deerd wordt. Strijd tusschen werkgevers en werknemers, staking, looneischen, alles voorbij. Dr. Ley bepaalt, wat verdiend en hoelang gewerkt wordt, dr. Ley schrijft nu ook voor, hoe de vrije uren moeten doorge bracht worden. Elke gemeente krijgt haar „Huis der Arbeiders, waar een soort „club leven van de arbeiders van hand en hoofd" genoten zal worden. Men zal kunnen turnen en musiceeren, sport beoefenen en lezen, thea ters en films kunnen bezoeken, Duitschland bereizen, alles in de aangenaamste vormen en zonder een cent onkosten. Dit alles is plotseling mogelijk gebleken. Men vraagt zich slechts af, waar het geld vandaan komt als men verhinderen wil, dai het Duitsche volk met den dag meer verarmt door teren van de substantie en verzinken in een bodemlooze put van binnenlandsch cre- diet. Zooals het met de journalisten gegaan is, verliep het proces der omwenteling ook met de Duitsche kunstenaars op elk gthied. Ze zijn nu in de „Kunstkammern" georgani seerd. En het is in laatste instantie weer Adolf Hitier, die beslist, wie kunst als beroep of liefhebberij in het openbaar mag uitoefe nen. Want tenslotte mag slechts musiceeren, schilderen, gedichten of boeken schrijven en laten uitgeven, comedie- of filmspelen, films of stukken schrijven, of eiken anderen kunst vorm uitoefenen, wie lid van zijn „Kam mer" is. En of hij daartoe wordt toegelaten, beslist de regeering Wie predikant wordt, leeraar wordt, artist wordt, advocaat wordt, arts wordt, de regee ring beslist het. En wie niet 100 „Aiër" is, d.w.z. wie niet minstens alle vier grootouders als niet- joden presenteeren kan, wordt absoluut niets meer, kan zich niet meer organiseeren, ook niet als hij „niet-arisch" gehuwd is en zijn kinderen dus als „bastaarden" be schouwd mogen worden. De niet-Ariër" kan zelfs geen lid meer zijn van zijn roeivereeniging of zijn club voor konijnenfokkerij. Het Romeinsche Recht is verbannen, het Duitsche Recht is in aantocht, de onafzet baarheid der rechters voorloopig buiten wer king gesteld. Ook hier het „Führerprinzip". Men heeft a prendre ou a laisser". Men is niet meer in de eerste plaats mensch, maar staatsburger. En slechts een nieuwe revolu- tionnaire omwenteling zou hierin verande ring kunnen brengen. Doorgezet heeft Hitier verder een zeer krachtige bestrijding van de werkloosheid, naar de regeering beweert met enorm succes Waarbij echter geconstateerd moet worden, dat ook hier elke mogelijkheid tot controle Nemen we aan, dat ze juist zijn, dan blijft de vraag: zijn ze subjectief of objectief juist? Heeft men millioenen menschen improauc tief werk verschaft, ten laste van rijk, landen, gemeenten en het particulier bedrijf; heeft men de enorme sommen, die werkverschaf fing in 't groot verlangt, grootendeels ver- Tien maanden Hitler-regeering. (Dag. Overzicht). Havenstad aan de Zwarte zee door storm verwoest. Vele dooden en vermisten. (Buitenland). Vulkaanuitbarsting op de Aleoe- ten veroorzaakt groote verwoestin gen. (Buitenland). Nieuwe S. P D - en K. P. D.-organi- saties in Duitschland ontdekt. (Bui tenland). Eenheid van partij en Staat in Duitschland. (Buitenland). Twee kinderen van de fam. Blee- ker te Heerhugowaard verdronken. (Stad en omgeving). In de gisteren gehouden conferen tie met de vier omroepvereenigingen heeft de minister van binnenland- sche zaken verklaard, dat de zend apparatuur in één hand behoort te komen, bij voorkeur in die van een gemengd bedrijf. (Radio). Zie verder eventueel Laatste Be richten. kregen door leeningen bij de binnenlanasche industrie, de banken, de rijksspoorwegen, enz. te sluiten, en is de terugbetaling van deze wissels niet absoluut verzekerd, een be hoorlijke rente niet gewaarborgd, dan kan o.i. slechts van subjestief berechtigd opti misme gesproken worden. Het ziet er heel erg naar uit, als of men voorloopig alleen maar van 't Volksvermogen teert in de hoop dat na eenige jaren toch nog een natuurlijke op bloei zal komen. Komt die niet, dan zal een algemeene catastrophale verarming van het geheele volk o.i. niet meet met optimisme te bemantelen zijn. Het is geweldig, wat deze regeering door zet en waagt. Is het spreekwoord „wie waagt, d: wint", ook voor Duitschland van kracht, dan moet de toekomst er voor Hitleris Derde Rijk wel bijzoader rooskleurig uitzien. Maar er zijn nog zooveel andere spreek woorden DE SAARKWESTIE EN DE FRANSCHE PERS. Officieel wordt medegedeeld. In de „Action Francaise" onderstelt Jacques Bainville, dat vicekanselier Von Papen met behulp van Fransche rela tie. ter regeling van de Saarkwestie eej accoord zou willen voorstellen, waarin als tegenprestatie tegen 't door Duitsch land afzien van volksstemming en be- ta'ing der kolenmijnen »de grens zou worden toegestaan, die Frank-ijk tijde lijk tot 1815 Saarmbruecken en Saarlcuis had gelaten. Het behoeft nauwelijks betoog, dat voor den Duitschen vicekanselier even zeer als voor ieder ander Duitscher geen andere oplossing der Saarkwestie in aanmerking komt dan het volkomen herstel der Duitsche souvereiniteit over het geheele Duitsche Saargebied Nooit ei. met niemand is onderhandelt, over een of andere oplossing, die van dit standpunt verschilt. De bewering van Jaues Bainville is dus een doorzichtige laster. VUURGEVECHT TUSSCHEN MAROKKAANSCHE INBOORLINGEN Eli dooden en 13 gewonden Op ongeveer 50 K M. ten Westen van Akka in Zuid Marokko is het tot een vuurgevecht gekomen tusschen twee nog niet onderworpen stammen Een der beide strijdende partijen heeft daar- bii 11 dooden en 13 gewonden op het slagveld achtergelaten.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1