DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. RUSLAND ZOEKT CONTACT. P. KROQK VAN DIEST, LOOPT GEVAAR! Het Rijksdagbranilproces. T).aqdi$sch Opetzichl ^Buitenland Chemische Wasscherij Ververij No. 286 Maandag 4 December 1933 135e Jaargang Het bezoek van Liiwonov aan Mussolini be wijst weer eens overduidelijkdat Rusland zich uit zijn isolement tracht ie werken. Welkom in Italië! De Fransche regeeringsverklaring. De Keer 1. C. BAKKER is als filiaalhouder niet meer in onzen dienst en treedt als zoodanig weder op de Heer in ons filiaal LAtfGE» f RAAT HOEK SCHOUTENSTRAAT, TELEF. 794. Alarmtoestand in Spanje. Wat vandaag de aandacht trekt... Weer! vriesschaiie door enkeie kwartjes BRANDSPIRITUS in den radiator Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Iranc* door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0 25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, posMiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. We herinneren ons den tijd, dat een Rus sische delegatie in Den Haag voor een inter nationale conferentie aankwam met absoluut onvoldoende kleedij en het was toen al. dat de Russen door de tip-too gekleede Engel- schen genegeerd werden. Maar ook in Rus land is veel veranderd. De oude toestand, dat gedelegeerden niet correct gekleed ter conferentie verschenen, is voorbij. Niemand vindt het vreemd als thans de bolsjewiek aan een gala-diner verschijnt. Nu is Litwinof overal een' graag geziene gast. Nog vertoefde hij bij den president Roosevelt te Washington en een uitnoodi- g.ng bereikte hem om op de terugreis Mus solini te bezoeken. In het Witte Huis gevoelt de Rus zich even goed op zijn gemak als ia het Palazzo Venezia. Men heeft hem noodig De wereld kan Rusland niet meer uitschake len. De wereld is veranderd. Maar ook Rusland en de Russen z"'n ver anderd In den laatsten tijd gaat dat zelfs heel snel. Doch het is nog voornamelijk het uiterlijk dat verandert. Het oude kleed. Sowjet-Rusland heeft zeer zware jaren doorgemaakt. Een half barbaarsch land, doodarm nog door een uitputtenden oorlog, bestond het een poging te doen om zich met eigen krachten te willen herstellen en dat nog wel volgens theoretische, nooit beoroefde plannen. Het was eigen'iik fantastisch en de resultaten van het pogen waren er dan ook naar. Alles, wat het gewone leven veraange naamt, was (behalve bet enthousiasme, dai slechts een deel der /olking bevrediging bracht) verbannen. Men leefde met een mini mum van voedsel en kleeding Millioenen stierven den hongerdood Doch de ijzeren wil der leiders hield stand en dwong *ot voortzetten van de proef. Het Kremlin verordineerde, dat Sowjet Rusland zich een apoaraat voor groot-indus trie zou verschaffen en dat kwam er, grootsch en gebrekkig tegelijk, enorm van omvang, stumperig door slechte exploitatie, imposant om te zien, erbarmelijk wat de pro- d"ctie betreft. Toch is het resultaat bii vroe gere toestanden vergeleken, niet gering. De basis voor een krachtige defensie is in ieder geval gelegd. Het Kremlin verordm0^? de industrialisatie van den landbouw Met ver lies van millioenen aan waarde is men er in geslaapd den grondslag daarvoor te leggen. Maar al die jaren werd van de bevolking het uitersle gevraagd aan inspanning en ge brek lijden. De trotsche leiders hielden hun redevoeringen over de resultaten van het vijf jaarsplan voor een doodmoe volk. Moskou's nieuw gewaad. Dat doodelijk vermoeide volk vraagt nu om eenige ontspanning en eenig levenscom- fort Staün begrijpt het en tracht er aan tege moet te komen. Het tweede vijfjaarsplan wii uitbreiding en verbetering van het industrieel apparaat, maar voor alles productie van dingen, dje het leven aangenaam maken. Duidelijk zag men dat op den jongsten ver jaardag der revolutie (7 November). Dan is er feest in Moskou. Dan verlustigt men zich in het tentoonstellen van hetgeen bereikt is. Men toont het beste deel van het leger. Ten toonstellingen geven een beeld van den voor uitgang der industrie. Zoo was het ook vorige jaren. Doch zie, op dezen 7en Novem ber was de tentoonstelling van groote ma chines en gigantische werken op den achter grond geschoven. Iets nieuws werd ver toond nieuwe plannen, die beloften inhielden voor de toekomst. Beloften van nieuwe com fortabeler woningen, van nieuwe verkeers wegen, die beter voedselvoorziening zullen waarborgen, van fabrieken, die gebruiks voorwerpen produceeren, beloften van ont spanning en vermaak in nieuwe theaters, boe ken en muziek. Men zag teekeningen en plan nen voor nieuwe stations, voor een onder- gl'ondschen spoorweg, voor nieuwe regee ringsgebouwen en het geweldige paleis der Sowjet dat op de plaats zal komen van de Kathedraal van den Verlosser. Verder ont werpen voor theaters, volkshuizen, woon kazernes in allerlei sleden van het Riik. Burgerlijke neigingen. Merkwaardig is in dat streven naar ver aangenaming van het leven hoe weinig nieuws de bolsjewistische cultuur nog heeft gebracht. Vele pogingen zijn en worden er gedaan om een eigen cultuur te maken en on getwijfeld heeft men hier en daar iets be reikt. Maar het nieuwe, dat men geschapen heeft, brengt slechts een zeer klein deel van het volk bevrediging en nu men poging doe1 om de groote massa voldoening te schenken, valt men terug op de „burgerlijke" cultuur. In het reusachtige park „Cultuur en Rust" zijn moderne dansen verboden. Oude volks dansen en massale dansen ziet men daar Doch 't valt niet te loochenen dat jazz-mu- ziek en wat men bij ons „moderne" dansen noemt, het land der Sowjets veroveren. Nog maar een jaar geleden was er in Mos kou op de Koesnetzkimost een bosjewistische modetentoonstelling. De radicale snijders vierden daar hun schijnbaar succes. Zij zou den den proletariërs een nieuwe eigen klee ding geven. Die mocht vooral niet op de Westersche kleeding lijken. Het zou iets Rus sisch revolutionnairs worden. Maar de resultaten van dat streven waren smakelooze fantasieën: Sowjetsterren of sikkel en hamer ergens op de kleeden geplakt, dekens met ploegen en tractors en in allerlei combinatie het Sowjet-wapen. De nieuwlichters hebben het moeten afleggen tegen de valutawinkels van de Torgsin, die Westersche kleermake rijen oprichtte, waar men buitenlandsche stoffen kon krijgen en kleeren volgens den nieuwsten Westerschen snit. Het bleek, dat het groote publiek en vooral het vrouwelijk deel een „ziekelijke" voorkeur had voor alles wat uit het buitenland kwam. Verhouding tot het buitenland. Ook in de verhouding tot het buitenland is men bezig de oude bolsjewistische theorie los te laten. Vroeger beschouwde men de buiten landsche politiek, het verkeer met de kapita listische wereld rondom als een noodzake lijk kwaad. Al die burgerlijke staten waren doodsvijanden, met wie men onder duizen derlei voorbehoud aanraking zocht. De popu lairste manier om het verkeer met een staat voor eigen menschen aannemelijk te maken (men kan het nog steeds nagaan in de „Tribune") was de redeneering, dat weer een nieuw land voor de markt van het com munistische Rusland bukken moest en soe batte om Moskou te mogen erkennen. Van het wekken van sympathie voor een vreem den staat was geen sprake. Nu echter is dat veelszins ander geworden Turkije en nu ook Polen worden als goede vrienden voorgesteld aan het eigen volk. De theorie der bolsjewistische onverzoenlijkheid wordt op den achtergrond geschoven. Men tracht elkaar van mensch tot mensch nader te komen. Litwinof kan bii Mussolini gaan- dineeren zonder dat men het verhaaltje behoeft te verzinnen, dat hij zulks doet om den zwarten dictator in de luren te leggen. Bij Mussolini. Officieel wordt uit Rome medegedeeld, dat Mussolini Zondagmiddag den Russischen volkscommissaris voor Buitenlandsche Za ken, Litwinof, in het Palazzo Venezia ont vangen en een langdurig hartelijk onderhoud met hem heeft gehad. Mussolini en Litwinof hebben over de in ternationale politieke kwesties gesproken, in het bizonder over die. waarbij beide landen direct betrokken zijn. Zij overwogen de moge lijkheden van een verbetering van den alge- meenen politieken toestand in den geest van het onlangs gesloten Italiaansch-Sovjet Rus sische vriendschapsverdrag, waarbij zij over eenkwamen dit verdrag zou spoedig mogelijk te ratificeeren. Wij vernemen, dat dit onderhoud meer dan een uur heeft geduurd. Des middags heeft Mussolini Litwinof een contra-visite gebracht in de Russische ambassade. Zondagavond heeft Mussolini ter eere van Litwinof een diner gegeven. Internationale overeenkomsten mogen de veiligheid niet schaden. De Fransche Kamer is Zaterdagmiddag te 3 uur bijeengekomen om de verklaring der nieuwe regeering-Chautemps aan te hooren. De afgevaardigden waren au grand complet aanwezig, terwijl de publieke tribunes dicht bezet waren Toen minister-president Chautemps den katheder betrad om de regeeringsverklaring voor te lezen, werd hij door de radicaal socialisten met grooten bijval ontvangen, waarbij zich de neo-socialisten aansloten, ter wijl de socialisten slechts aarzelend aan de begroeting deelnamen. Centrum en rechts be waarden het stilzwijgen. In de regeeringsverklaring werd o.a. gezegd: De regeering hecht minder waarde aan on nutte polemieken dan aan noodzakelijke han delingen Zij verzoekt U derhalve, onverwijld te beginnen aan een werk van algemeen be lang. waarvan U de urgentie niet zult ont kennen. Het parlementaire leven is reeds te lang verlamd door de pogingen om het even wicht in de financiën te herstellen Wanneer deze plicht niet kan worden vervuld, zal dat voor het land de ernstigste gevolgen hebben De financieele crisis dreigt voor de schatkist gevaarlijk te worden door het deficit Maar Frankri'k kan vertrouwen hebben in de toe komst. Zijn erudiet en zijn geld behooren nog steeds tot de veiligste Op politiek gebied heeft het gebrek aan stabiliteit der regeeringen in het land nog al wat opwinding veroorzaakt. Het staatsgezag wordt daardoor getroffen. Het beste middel om het parlementa:re stelsel te verdedigen be staat hierin, het land te toonen, dat het in staat is, de verplichiingen tegenover het land na te komen. De regeering vraagt derhalve vertrouwen voor het herstel der financien en de verdedi ging van het regime. Zij bewijst haar goeden wil door de regeeringsverklaring vergezeld te doen gaan van een caad. Zij legt de Kamer een wetsontwerp voor, dat voorziet in het volledige herstel van het evenwicht in de be- grooring door een rechtvaardige verdeeling der offers. Voor de behandeling daarvan vraagt zij aanwending va i de spoedproce dure. Verder zal de regeering plannen voor- stel'en. die ten doel hebben, het economische leven van het land nieuwe kracht te geven, de productie te organiseeren en te beschermen en de werkloosheid te verminderen. In overeenstemming met de parlementaire instellingen en commissies zal zij de tra- ditioneele buitenlandsche politiek van het re- publikeinsche en Dacifistische Frankrijk voortzetten Zij blijft daarbij de Volkenbond, het deaal voor internationale samenwerking, alsmede haar vriendschapsbetrekkingen en haar overeenkomsten trouw. De regeering is bereid, door diplomatieke onderhandelingen de betrekkingen tot alle landen te verbeteren. Zij is echter van mee ning, dat afzonderlijke overeenkomsten slechts dan voor het land van nut zullen zijn, wanneer zij de eigen veiligheid geen schade doen en wanneer zij de internationale ver plichtingen respecteeren, door welke alle vol keren sedert den oorlog hebben getracht, ge meenschappelijk hun rechten te garandeeren. De verklaring van den minister-president werd door de radicalen met grooten bijval ontvangen. Centrum en rechts toonden zich vrij koel. Na de rede van Chautemps las de Kamerpresident de verzoeken om interpella ties voor. Daarna besteeg de ministerpresi dent opnieuw het spreekgestoelte om de kwestie van vertrouwen te stellen voor de verdaging van de interpellatieverzoeken tot na de behandeling der financieele voorstel len. Hij voerde daarvoor twee motieven aan: ten eerste het feit, dat de regeering voor de behandeling der financiën de SPC^?, orocedure heeft gevraagd, zoodat geen i] over is voor de interpellatieverzoeken en en tweede, dat de regeling der financieele kwestie thans zoo belangrijks is, dat een verdaging dezer kwestie door het inschake len van interpellatiedebatten niet verant woord zou zijn. De eerste successen voor Chautemps. In het vervolg der Fransche Kamerzit ting zeide Chautemps, dat het parlement zich niet mag wijden aan een steriele be spreking, daar het parlementarisme reeüs wordt aangevallen en verdedigd moet wor den. Wanneer de Kamer niet voldoet aan zijn verzoek om de interpellatie te verdagen, moet zij zelf de gevolgen dragen. Daarna werd gestemd over deze verda ging waarbij de regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld. Het voorstel der regeering werd aangenomen met 391 tegen 19 =temmen en ongeveer 200 onthoudingen. Daarna diende de ministerpresident de fi nancieele voorstellen in. Hij verzocht de spoedprocedure en stelde opnieuw de kwestie van vertrouwen. De spoedprocedure werd toegestaan met 569 tegen 11 stemmen, terwijl weer een r"ks afgevaardigden zich van stemming ont hielden. De regeering heeft den eersten dag dus zegevierend beëindigd. De voorzPter van de senaatscommissie Malvy deelde mede. dat de financieele de batten Donderdag le tien uur kunnen be ginnen. In den Senaat las de plaatsvervangende ministerpresident, de minister van Justitie Reynaldy de regeeringsverklaring voor en gaf uiting aan den wensch der regeering, dat alle interpellaties over de buitenlandsche en de algemeene politiek zouden worden uitge steld tot na de debatten over het financieele programma. De voorzitter van de senaats commissie van buitenlandsche zaken. Beran- ger. verklaarde daarop, dat de commissie zich aansluit bij de opvatting der regeering, hoe wel het belang van een debat over de buiten landsche politiek niet mag worden miskend. Het is de taak der regeering, de stem van S. KROM N.V. Frankrijk luid en met autoriteit verneembaar te maken niet ailten door den Senaat, maar door het geheele land. De commissie doet der halve een beroep op regeering en senaat om zoo spoedig mogelijk een uitvoerige en on partijdige bespreking der buitenlandsche por tiek, te doen plaatsvinden. Reynaldy antwoordde, dat de eerste vrije zitting na de financieele zitting kan worden gereserveerd voor de besprekingen over de buitenlandsche politiek. Senaat en kamer zullen Dinsdag weder bijeenkomen. De financiëele regeeringsvoor- stellen. Een tekort van zes miliiard ontdekt. De door Chautemps ingediende finan ciëele voorstellen voorzien in een volko men dekking van het tekort op de be grooting, dat geschat wordt op rond zes miliiard francs. De maatregelen zijn samengevat in 13 artikelen en bedoelen op te brengen: rond twee miliiard aan bezuinigingen; rond een miliiard door maatregelen tegen de belastingontduiking; rond anderhalf miliiard door fiscale maatregelen rond anderhalf miliiard door buiten gewone inkomsten. De bezuinigingen zullen in hoofdzaak bereikt moeten worden door verminde ring van de uitgavenraming met 600 millioen, door een hervorming van de administratie, die 300 millioen moet op brengen, door verlaging der ambtena rensalarissen tot een totaal bedrag van 275 millioen, door nauw toezien op de onkostenvergoedingen en dergelijke in komsten, waardoor men 600 millioen hoopt te besparen. Salarissen tot 12000 francs zullen door de korting niet getroffen worden. De Spaansche regeering heeft een bui tengewonen ministerraad gehouden, en in aansluiting daarop den staatspresi dent voorgesteld den alarmtoestand af te kondigen voor het geheele landsge- bied. De president heeft het desbetref fende decreet, dat onmiddellijk van kracht wordt, onderteekend. De aanleiding tot deze buitengewone maatregelen wordt gevormd door de Putsch-plannen der marxisten en anar chisten, welker houding steeds dreigen der zou zijn geworden. Berichten omtrent bijzonderheden bij de verkiezingen zijn nog niet binnenge komen. Zoowel in de provincie als in Madrid zijn tal van stembussen vernield. Te Madrid zijn nog pogingen gedaan door gepeupel om nog een klooster in brand te steken, hetereen echter door de politie te rechter tijd bemerkt en voor komen werd. In een der straten van de hoofdstad overvielen een aantal commu nisten een oude vrouw, die zij voor een non hielden en rukten haar ide kleeren van het lijf. Communistisch comolot ontdekt. De Spaansche regeering is een grootsch opgezette samenzwering van anarchistisch-syndicalistische kringen op het spoor gekomen, welke ten doel had in den nacht van Zondag op Maan dag in geheel Spanje een gewapenden opstand te ontketenen. Er werden direct uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge troffen. In alle wapenvvinkels in het ge heele land zijn de wapenvoorraden in beslag genomen. De politie is gealar meerd. In Barcelona is de staat van beleg afgekondigd. De herstemmingen voor den Spaan- schen landdag schijnen een onrustiger verloop te hebben gehad dan de eerste ronde der verkiezingen. Vooral te Ma drid is het tot tal van botsingen geko men tusschen aanhangers der rechter zijde en marxisten. In een voorstad van Rusland zoekt contact. (Dag. Overzicht). Alarmtoestand in geheel Spanje. (Buitenland). De Fransche regeeringverklaring. (Buitenland). De minister van waterstaat zal voorloopig nog geen beslissing ne men over het al of niet leggen van een spoorlijn over den afsluitdijk. (Binnenland). Te Den Haag is een 73-jarige vrouw in haar woning overvallen en mishandeld, diefstal is de be weegreden geweest. (Binnenland). Bij Overschie een doodelijke auto botsing. (Binnenland). Brand te Grootebroek. (Stad en Omgeving). Zie verder eventueel Laatste Be richten. Madrid heeft het gepeupel geprobeerd een klooster in brand te steken. Pas toei. de politie van de vuurwapenen ge bruik maakte, kon de menigte worden verspreid. In het bizonder de nonnen en de geestelijken werden lastig geval len en velen hunner hebben hun stem recht niet kunnen uitoefenen. Te Madrid zijn veel particuliere auto's, welke voor propaganda voor de recht- sche partijen ter beschikking waren ge steld, omvergeworpen en in brand ge stoken. Uit het binnenland zijn nog slechts \v9U¥ht •erichten binnengekomen. Het blijkt evenwel, dat het ook daar tot tal vn incidenten is ~ekomen, waarbij aan beide zijden verscheidene personen we,>- d-m gewond. Te Mazarron (provincie Murcia) werd een man gedood. Zaterdagmiddag'. Andere strafgevangenen, die Zaterdag wor den voorgeleid, geven aanvullende verklarin gen over de voorbereidingen tot 'n opstand. Algemeen bestond de meening, dat 't zeer spoedig zou komen tot 'n opstand, die 'n grij pen naar de macht tot doel zou hebben. De onderdistrictseider Becher bevestigt op een vraag van Parisius, dat de onderhande lingen met de S.P.D. over een eenheidsfront ten doel hadden, de algemeene staking te proclameeren, zoodra er teekenen waren van een S A.-opmarsch naar Berlijn. Op 'n vraag van Torgler antwoordt getui ge, dat het resultaat der verkiezingen voor de communistische partij ongunstig door den brand is beïnvloed. Getuige Schmalluse uit Falkenstein, vroe ger politiek leider en organisator in het district Falkenstein van de K.P D. verklaart, dat men van een massastaking als strijdmid del heeft gesproken en dat men deze staking ook met alle mogelijke middelen heeft nage streefd. Toen Hitler rijkskanselier werd, heeft men.v!ugschriften met een stakingsoprocp uitgegeven. Uitvoerig vertelt getwelke maatregelen door zijn partij waren getroffen. Na de pauze wordt een arbeider uit Green berg gehoord. Hii verklaart, dat de districts leider van de K.P.D. in Breslau het district Doebbeln bevolen had, begin Maart in alle p'aatselijke groepen een proefmobilisatie *e houden. De oprichting van een sovjet-repu bliek in Duitschland, zoo was het den getuige duidelijk geworden, was met gewelddadige middelen in voorbereiding. Nadat nog eenige getuigen zijn gehoord, wordt de metselaar Puchs uit Koepenick ge hoord. Hij was lid van de Roode Frontstrij ders van 1926 tot 1933, dus ook in den ille galen tijd. Hij verk'aart o.a., dat zij zich van 30 Januari af in elgemeenen alarmtoestand bevonden: Van af 4 Febr. was de hoogste alarmtoestand afgekondigd. Men had hun gezegd, dat de tijd van bewapenden opstand naderde. Getuige doet dan de volgende merk waardige verklaring: Wanneer op 4 Maart in het geheele rijk fakkeloptochten zouden worden gehouden, zouden eerst speciale troepen met handgra naten tegen deze optochten optrekken. De andere groepen zouden zich aansluiten en hun speciale opdrachten vervullen. Overal waren koeriers opgesteld. Iedere strategische positie was bezet. Op 4 Maart faalde plotse ling de koeriersdienst. Wij voelden ons verla ten en onzeker. Onze leiders konden ons geen nadere verklaringen en oohelderingen geven over den toestand en tenslotte zag men in, dat het spel verloren was. Dimitrof formn'eert ongeveer 18 vragen aan alle getuigen van den dag. Hij zou o.a.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1