AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY HEILOO. BERGEN. WARMENHUIZEN. 2öü. „Geen nood beweerde Wo-VVang „je hebt zelf gezien hoe ze van jou geschrokken zijn. Dus ze zullen ons wel met rust laten." „Geschrokken van mij?" vroeg Simmy, „van mij? of van jou, leelijke..." Chi- h-f-j bijna gezegd, maar hij bedacht zich nog gang van denzelfden datum ontslag is ver leend als dienaar van politie. Onder het vee van den heer G. Zwaan te 't Zand is mond- en klauwzeer geconsta teerd. Bij de heer P. G. zijn een 20-tal varkens ♦rij plotseling door een ziekte aangetast. Een 12-tal dieren stierven in het hok en het restant werd spoedig naar het abattoir ge transporteerd. Helaas waren ook deze dieren niet voor de consumptie geschikt. Voor den man een groote schadepost, temeer daar het grootendeels slachtrijpe dieren waren. Ingekomen personen. H. E. Wempe, R.K., z.bDorpsstraat 51, van Sassenheim. J. Geerligs. (echtgen. C. Koorn), N.H., z.b., Loudelsweg 6. van Eg- mond aan Zee. J. Schermer, N.H., z.b Russenweg 22, van Winkel. M. Steinhoff, E.L., huishoudster. Komlaan 19 van Arnhem. F. Plantinga, G.K., constructeur, v. Bor- selenlaan 8. van Zaandam. J. Lotz geen, staalbewerker, Karei de Grootelaan 22. van Amsterdam. W. L. Vis, (wed. P. Groot), N.H., z.b. Broekbeeklaan 23, van Oudorp. J. P. Winter, (echtgen. J. P. Admiraai). R.K., z.b., Colnotweg 16, ambtshalve. G. Moer beek, N.H., dienstbode. Meerweg 24 van Alkmaar. A. E. Weste-woudt, R.K., z b Loudelsweg 20, van Haarlem J. Hugten- burg, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Wijk aan Zee en Duin E. C. Louter, (echtgen J. J. Glorie). R.K., z.b Filarskiweg 27, van Schoorl. C. Botterop, (echtgen. P. Grin), N.H., z.b., Kastanjelaan 2, van Gouda. A. Ea Evers, (echtgen. C. Bakker), geen. z.b Bergerweg 73, van Alkmaar. C H Groe ne wegen, N.H.. vertegenwordiger, Berger- weg 94, van Heemstede. M. Koethke, E.L., dienstbode, Berkenlaan 18 van Egmond- Binnen. D. Krijnen, N.H.. z.b., Boulevard 16 van Amsterdam. S. Schoorstra. N.H dienstbode. Kogendijk 46, van Alkmaar. J. Toor, R.Kz.b., Loudelsweg 20, van Zuilen. C. M. Blok, N.H., z.b., Bergerweg 29, van Waalwijk. J Th. Esser geen. z.b Russenweg 8. van Haarlem. H. Lutten- berg, R.K.. huishoudster, Bergerweg 102, van Dalfsen. Vertrokken personen. P. van der Gugten, N.H., conciërge, naar Den Haag. J. FKntrop, R.K., dienstbode, n. Alkmaar. A. Th. E. Bellm, R.K hotel houder, naar Velsen. IJmuiden. A F van der Ham, R.K., kok. naar Velsen, Hmuiden. D. van Oudenaarde. N.H.. arbeider N. S naar Anna Paulowna. J. M. Sluyter, R.K., z.b.. naar Alkmaar. H. Danowski, D E., dienstbode, naar Duitschland. IJ. de Vries. geen. dienstbode, naar Hilversum S. C. F. de Vries, geen, dienstbode, naar Hil versum. G. Luinge. N.H., architect, naar Haren (Gr.) A. W. van Hoorn, (wed. W. J. H. Sanders), N.H., z.b. naar Rotterdam. G. Biel, geen, dienstbode, naar Velsen, IJmuiden. S. J. Verwer geen, z.b.. naar Den Haag. H Madderom. geen, schilder, naar Alkmaar M. G., G. M. en C. P. Louwe, R.K., z.b., naar Oudorp. E. Oeloff, geen, buffetbediende. naar Amsterdam- S. E. C. van Vught. R.K., z.b., naar Zandvoort. W. Prins, R.K., z.b.. naar Zandvoort. H. W. C. van Sluiters, N.H., sergeant marine, naar Den Helder. M. Jansen, R.K., landbouwer, naar Schiedam. D. Leguit. N.H.. huishoudster, naar De Rijp. J. van der Kruk. N.H., z.b., naar Den Helder. J. M. Claassens, R.K., telegrafist, naar Alkemade. D. P. Willig, N.H., slager, naar Wieringen. M. Vins (Ova), R.K.. z b., naar Den Haag. B. Frankfori. N H., dienst bode, naar Enkhuizen. J J. Veldt R.K., slager, naar Zaandam. G. J. van Klinken, N.H., z.b., naar Vlagtwedde. D. Hassoldt, R.K., z.b., naar Amsterdam. B. A. Jegodka, E.L., dienstbode, naar Eindhoven. H. G. Hardeman, N.H.. kapper, naai Nijmegen. A. Wetsteyn, N.H., dienstbode, naar Renkum. £atuU en 'Juinèouw NOORDSCHARWOUDE. De afdeeling van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers verga derde Vrijdagavond in Concordia, alhier. De opkomst der leden was bevredigend. De voorzitter, de heer G. Bakker Oz., opende de vergadering met een woord van welkom, waarna men overging tot behande ling van de agenda. Naar aanleiding van het schrijven van het hoofdbestuur, waar de meening der le den werd gevraagd over een eventueele fu sie tusschen den Neutralen Bond en den Zd.- Hollandschen Bond ontstond eenige bespre king over1 de voorwaarden, welke hier aan waren verbonden. Het bestuur is van mee ning, dat, op deze voorwaarden een fusie onmogelijk is, wat nog even door den heer Abr. de Geus werd toegelicht, die er verder op wees, dat de bond, die dan zou zijn ont staan, zich niet met plaatselijke toestanden zou bemoeien. Het zijn in Z.-Holland alle maal groote tuinders, waarvan er zijn, die over verlies van tonnen spreken. De heer J. Kater betreurde, dat het zoo gaat. Men gaat zoo allemaal tegen elkaar, wat verkeerd is. Na eenige besprekingen besloot men, om tegen fusie te stemmen, maar toch de moge lijkheid van samenwerken op verschillende punten niet uit te sluiten. De heer J. Vlug stelde nog voor, om een tusschenweg te vinden, dat men w^ bij el kaar kon komen, waarop nog meerdere be zwaren naar voren werden gebracht. Vervolgens was men aan de behandeling van de protestvergadering te Alkmaar ge komen. Na eenige discussie over de actie die moest worden gevoerd, besloot men om al len heen te gaan. Bij de rondvraag werd door den heer M. Smit op de publieke verhuringen gewe zen Toestanden, zooals die te Warmenhui- zen voorkomen, waar de tuinders voor de huur cessie moeten geven op hun geveilde producten, mogen eigenlijk niet voorkomen. De voorzitter ried den menschen zelf aan, als er zulke voorwaarden worden gesteld, niet te huren. De heer Abr de Geus zal het in het kringbestuur ter sprake brengen en daar voorstellen, dat, als er een verhuring wordt gehouden met moeilijke bepalingen, er een advertentie in de plaatselijke bladen wordt gezet, waarin wordt opgewekt, niet te bieden op dergelijke verhuringen. De heer G. Stam deelde mede, dat men op het gemeentehuis in Oudkarspel moest komen, om over de huur te praten. Het voorstel van den heer de Geus wera aldus aangenomen. De heer H. Dekker vroeg waarom de op gave voor de inventarisatie geheim moest blijven. Uit het antwoord van den voorzitter bleek, dat naar het schijnt, men daarmee goede bedoelingen heeft. Verder wilde de heer Dekker verzoeken het licht voor de tuinbouwbedrijven goed kooper te maken. Als men den geheelen dag het licht aan heeft bij de kool is het niet te betalen. De heer Jg. Smit bracht de laatstgehou den vergadering van afgevaardigden ter sprake en betoogde, dat het wenschelijk was, dat de afgevaardigden voor verschillende dingen vrij mandaat kregen. De heer P. Swager besprak de heffing op de Deensche witte kool, waardoor het voor de kleint handelaartjes onmogelijk werd, om een of meer wagons op de dorsch te leggen. De heer Abr. de Geus stelde voor, om een schrijven aan het H. B. te richten, waarin werd betreurd, dat tengevo!g° van de laatst gehouden vergadering, het hoofdbestuurslid Ve'trop wa« uittreden. Deze consequentie was het H. B. bekend, doch den afgevaardig den niet. Er moet dan op worden aange drongen, dat pogingen in het werk worden gesteld, om den heer Veltrop weer terug te krijgen. Dit voorstel werd aangenomen. DE LANGENDIJKER GROENTENVE1I.1NGEN Op de veilingen was nog geen vleugje van opleving te bespeuren en niets wees er op, dat er aanwijzingen waren om te ge- looven, dat men over het dieptepunt der crisis heen is. Integendeel, bij den tegen- woordigen loop van zaken, raken de tuinders al meer op achter en spitsen de omstandig heden zich toe, waardoor zij al meer in de onmogelijkheid geraken, om de bedrijven staande te houden. Wat de aardappelen betreft, de aanvoeren ervan werden al geringer en de prijzen niet hooger dan die, welke de laatste maanden waren bedongen. Voor Schotsche muizen werd van 50 tot 70 cent per 100 K G. besteed, soms 1 of 2 xubbeltjes daarboven, doch in ieder geval een prijs, die de transportkosten en die nood zakelijk nog aan het vervoer verbonden zijn, goed maken. Bevelanders brachten 2— 2.10 op, eigenheimers f 2, blauwe eigen heimers 2.302.60. Roode kool werd er weer heel wat aangevoerd en daaruit zou men geneigd zijn te besluiten, dat de voor raden wel bijzonder groot moeten zijn. Men verzekert echter, dat het tegengestelde het geval is. De prijzen weken weer heel weinig af van die der laatste weken, aHeen werd voor de mooiste kool van 3 4 pond soms 1020 cent meer betaald, n.1. 1.601.80. Veel oeste kool kwam er echter niet, de meeste behoort tot het uit of doorschot Groote kool bracht 1 op; goede kool van 5 pond werd nog voor 1.30 verkocht. Som mige partijen goede bewaarkool werden nog gekocht door tuinders om ze op te leggen. De vrees, dat het volgend jaar wel eens geen toeslag zou worden verleent, schijnt oorzaak te zijn, dat er meer wordt aangevoerd dan in normale tijden. Aan beide veilingen beliep de aanvoer meer dan 100 spoorwagens. Liepen er bij de roode kool wel partijen door, bij de gele was dit nog in mindere mate het geval. De mooiste partijen brachten bij uitzondering f 120 per 100 K G. op. Er zijn verschillende dagen geweest, dat al het aan gevoerde voor 1 werd opgenomen, deels voor de regeering, deels voor den handel. Het was dus voor deze kool al bijzonder slecht, en zoo lang er geen beteekenende vraag uit het buitenland komt, blijven de verwachtingen niet hoog gespannen. Er wer den toch nog 70 spoorwagens gele kool aan gevoerd. Al minder werden de aangevoerde hoe veelheden witte kool. Afgenomen door de fabrieken, bracht ze f 1.25 op; overigens werd er 40 cent of iets meer voor bestezd. De mooiste Deensche witte kool bracht tot 1.20 op. Verschillende partijen waren onverkoop baar of moesten voor den minimumprijs van 70 cent woiden gelaten. De totaal aanvoer witte kool bedroeg 42 spoorwagens. De weersgesteldheid bleef nog goed voor de bloemkool. Het mag niet te hard vriezen, anders zal het er spoedig mee gedaan zijn. Ze bracht deze week ieto betere prijzen op dan de vorige. Eerste soort, mooie reuzen, liepen tot 7.60 op het eind der week, kleine re of iets afwijkende tot 4.40 Voor tweede soort werd 75 cent tot 1.50 besteed. De aanvoer beliep rond 19000 stuks. E>e stemming p de uienmarkt was iets minder ongunstig dan de laatste weken, zoodat het is voorgekomen, dat voor gele uien een prijs van 2 80 werd besteed. Een groot deel bracht echter niet meer dan 2 op, terwijl ook nog voor i .60f 1.90 is verkocht. Voor grove werd f 2.30—2.60 betaald. Drielingen waren ook iets beter, n.1. 1.20— f 1.60. Nep liep van 1.802.60. Aanvoer bijna 8 spoorwagens. Voor de mooiste bieten werd van 1.20 f 1.50 betaald. Veel bracht 4090 cent op en een deel draaide door. Grcotc peen werd nog vrij goed gekocht tegen een prijs van f 22.ë0. Voor kleine kan echter slechts 70 cent tot f 1 worden bedongen. Andijvie, door den handel opgenomen, deed 5060 ct., overigens draaide ze door, zoodat er 25 cent voor terecht kwam. 'Dezer dagen had in het lokaal van den heer Slikker een algemeene verga dering plaats, uitgaande van het Boeren comité. Als spreker was uitgenood'gd do heer de Weerdt, secretaris van het Nederl. Boerencomité. Ongeveer 60 be zoekers waren ter vergadering aan wezig. De voorzitter, de heer K. Halff. heette de aanwezigen namens het B. G hartelijk welkom en gaf het woord aan den heer de Weerd die tot onderwerp had: „Wettig of Onwettig". Dit onder werp was ontleend op verzoek van den Neutralen Bond. De bedoeling is ver volgde spreker om te trachten wat ver der gedaan kan worden op wettig ge bied voor onze tuinders om niet dieper in de ellende te geraken. Zooals snreker naar voren bracht was het Boerenco mité op de laatst gehouden vergadering in Alkmaar door den Neutralen Bond in de schoenen geschoven dat het B C. zich niet anders wil begeven dan op on wettig terrein. Dit is niet juist, zeide spreker. Onze werkwijze is te trachten een spaak in 't wiel te steken en op nor male wijze te protesteeren om niet die pe. in de ellende te komen. Verder werd door spreker het o: tstaan van de crisis besproken waarvan de oorzaak ons wel bekend is. De wereld is niet verarmd. Alles is er nog wat er voor de crisis was. Voor 4 jaar is door spreker al: in de centr. vergadering opgemerkt dat wij een crisis tegemoet gingen dat wij zwarte koffie en roggebrood zouden kunnen krijgen, maar hij werd door de vergadering uitgelachen. Hoever zrn wij nu en nog lang hebben we het einde niet. De regeering is nu genegen den tuin bouw te steunen controleur, hoofd controleur enzeen staf van ambtenaren ei voor den steun die uitgekeerd wordt liggen zooveel hyena's op dm loer dat er tenslotte niets van overblijft. Een spreker op een vergaderinr van de Zeeuwsche Mij. van Landbouw bracht hulde aan de regeering en het weJ- vaartspel moest meer fiaai beneden, dan zou h^t wel goed worden. De heer de Weerdt merkte op a:s het welvaartspeil nog meer naar beneden moet het tenslotte geen leven meer is en de tuinders er nooit meer uitk >men. Bij de kapitaalisten en de niillionnairs moet de regeering het zoeken. Hoe het kapitaalistische stelsel werkt noemde spreker a's voorbeeld dc poo- tersbewaarplaats te Oudkarspel. Vele tuinders brengen hun poters daar niet meer heen en kunnen de rente die voor deze bewaarplaats moet worden opge bracht niet meer betalen Wat nu?- De Boerenleenbank aldaar, die hier kapi- taai in heeft zitten moet de rente hebben en dan wordt den leden door middel van d< producten die ze veilen ingehouden. Ook hier zit het kapitaal achter want dit geld komt weer van groote banken. Dit is nu wettig. De Neutrale Bond vraagt de regeering of ze met een touw of met iets anders willen worden opgehangen. De regeering is niet van plan om de kleine boeren en tuinders te steunen. Hoe moeten we het kapitaal beschou wen, als we onmachtig zijn belasting, hoogheemraad enz. te betalen en voor ons harde werken hiervoor krom moe ten. liggen. Het machtsmiddel dat bij deze onmachtigen worden toegepast, dat is het kapitaal. Hét Boerencomité is van oordeel dat bij dergelijke verkoopi'ngen de boycot- maatregel moet wordén toegepast, zoo dat het den kapitalist duidelijk blijkt dat het beter is dén tuinder op zijn be drijfje te laten zitten. We zijn het dus met de opmerking van den Neutralen Bond niet eens die dit onwettig noemt. Onzen bond is niet zooals andere groote bonden die werken met bezoldigde sprekers, enz., neen. De sprekers voor onzen bond doen dit ge heel gratis en de propaganda die hier voor gemaakt wordt gaat uit van de vrijwillige bijdragen. Aan het einde van zijn rede werd door spreker de vergadering opgewekt niet te berusten en loon naar werken te eischen. Hierna werd 10 minuten gepauseerd om vervolgens gelegenheid te geven tot gt dachten wisseling. De heer D. Groet stelde de vraag hoe spreker dacht over het fascisme en ver volgens over het betalen van rente aan de Boerenleenbanken. Als antwoord hierop zeide spreker dat het fascisme niet het kapitaal tegen werkt, in geen geval. Hitier heeft de kleine boeren beloofd de lasten te ver lagen, helaas, het fascisme is een vijand van den boer en helpt hem nog dieper in de ellende. Wat betreft het betalen van rente aan do Boerenleenbanken. Voor iemand wien dit niet mogelijk is moet men trachten uitstel te krijgen en baat dit niet dan heeft spreker voorbeelden ge geven w-at dan moet worden toegepast. De heer A. de Geus vroeg wat inflatie zou beteekenen voor Nederland. Spreker verklaarde dat inflatie de wettige weg van diefstal zou beteekenen en minder waar voor meer geld. op geregelde tt|deo. eo neem zoo Doodiy savonds een Foeter* Maagpil üt ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en tonder krampen 0.65 ga Haion. De waarde van den gulden is eigen lijk gebaseerd op onze koloniën en kapi talisten die groote schulden hebben in het buitenland willen deze door inflatie afwentelen. De voorzitter bracht den spreker har telijk dank voor zijn duidelijk betoog en d aanwezigen voor de opkomst. KEURING VAN ZAAIIINGVRUCHTEN. Door de Nederlandscht Pomoiogische Ver- eeniging, hooidafdeeling Fruitteelt van de Nederlandsche Heidemaatschappij zal op Vrijdag 15 Dcee.nber a.s. de tweede keuring gehouden worden van zaailing appels en peren alsmede van voor den teler onbekende variëteiten of door hem nieuw ingevoerde variëteiten. Inzendingen voor deze keuring moeten geschieden aan de Zaailing K- uring Neder landsche Heilem.atschappij tt Arnhem vóór 14 December. BEMESTING VAN WEILAND. Men schrijft ons: Als wij over bovenstaand onderwei p een en ander schrijven willen, dan dienen we in de allereerste p'aats onderscheid te maken tusschen hooiland en land dat beweid zal worden, want op dit laatste wordt veel van het verbruikte, in den vorm van mest aan het land weergegeven. In onze weidestreken kan haast alle win ternest ten goede komen aan het grasland en wij zullen het er allen wel roerend over eens zijn, dat én stalmest én gier, twee uitsteken de meststoffen zijn voor de weide. Wat de gier betreft zouden we willen op merken, dat een gift van 15—20 M3, d.i. 15 tot 20 du rend liter, een goede bemesting is. mits deze wordt aangevuld met plm. 400 K.G. superfosfaat of slakkenmeel. De gierbemesting oefent een gunstige wer king uit, op de ontwikkeling van de bacterie flora in den bcdem. Bij de aanwending van gier diene men er echter wel voor te zorgen, dat men dit het liefst doet in het voorjaar in de maanden MaartApril, bij betrokken lucht, of een zacht regentje. Men heeft dan de minste ver liezen. Op zand- en veengronden is naast gier en fosforzuur ook een kaligift zeer op zijn plaats. Wat de tijd van aanwending betreft, zij hier nog medegedeeld, dat super en kali ge strooid moeten worden in de maanden Jan Febr. of Maart, terwijl, als Thomasslakken- meel de uitverkorene is, deze het best ge strooid kan worden van NovemberMaart. Anders echter is het gesteld met die per- ceelen, die niet, of onvoldoende met stalmest en gier kunnen worden bemest. Hier is na tuurlijk een stikstof en kali-aanvulling abso luut noodzakelijk. De stikstof voor het hooiland bestemd ver- deele men liefst in tweeën. De eene helft wordt dan gegeven in het begin der maand April, terwijl de tweede gift gestrooid wordt na het hooien. Op grasland, dat beweid zal worden, geven we de helft van de stikstofbe mesting in het voorjaar en de rest verdeelen we in twee of drie keer. De hoeveelheid stikstof die we per H.A. willen toedienen, kan varieeren van de 40 100 K.G. zuivere stikstof, dit, al naar het land stikstofbehoefte heeft. Nemen we het ons van ouds bekende Chi- lisalpeter als voorbeeld. In Chili zit 15 5 pCt. zuivere stikstof (in het korrelproduct 16 pCt.) d.w.z. dat in 100 K.G. Chilisalpeter, 15.5 K.G. stikstof voorkomt. Willen we nu plm. 60 K.G. stikstof per H.A. aan ons gras land geven, dan nemen we hiervoor 400 K.G Chilisalpeter. De meststof strooie men dan op de bovenbeschreven manier. Nu wij hier Chilisalpeter als voorbeeld hebben genoemd, willen we er de aandacht op vestigen, dat Chilisalpeter op grasland zeer goede resutlaten geeft, wat door tal van uitvoerige proeven is bewezen. Vooral den laatsten tijd wordt Chilisalpe ter zeer veel besproken, want men weet dat Chili een product is, dat door de natuur ge vormd is; waarin dus ook nog vele andere stoffen naast de stikstof in voorkomen en die een gunstige werking uitoefenen op den greei der planten. Dat Chilisalpeter dan ook als een best werkende stikstofmest beschouwd wordt, kunnen allen getuigen, die de kinderjaren van het kunstmestgebruik hebben meeg©, maakt. Toen was de Chili de eenige stikstof, houdende kunstmest en velen onzer hebben Chili toen leeren kennen en waardeeren. Na dit uitstapje, willen we over de bemes* ting van grasland nog opmerken, dat eet» eenzijdige bemesting zooals die de laatste jaren wel wordt toegepast, ten sterkste moet worden ontraden. Hierdoor vermindert niet alleen de opbrengst, maar daalt tevens de kwaliteit en het weidebestand zelf zal hier- van groote nadeelen ondervinden. JUcfUsiaken NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. Wegens deviezensmokkelarif. Als verdacht van deviezensmokkelarij st>nd gisteren voor de kleine stralkamer te Krefeld terecht M K. uit Swalmen (L) en zijn dochter. K. werd beschul digd iL twee gevallen, zijn dochter vier maal een reischèque te hebben geind en het geld naar Nederland te hebben over- gebraht. Vader en dochter, die zich te Kiefeld in arrest bevinden, werden ieder tot drie weken gevangenisstraf veroor deeld. TEN ONRECHTE STEUN GETROKKLN. Tot zware straffen veroordeeld. De rechtbank te Dordrecht veroor deelde een 51-jarigen machinist, die ten onrechte ruim 1000 steun had genoten, terwijl hij nog een spaarbankboekje had, waarop ruim 2400 stond en zijr vrouw 13 75 per week verdiende, welke in komsten hij verzwegen had, tot zes maanden gevangenisstraf. De eisch was acht maanden. Een 48-jarige collega, die 476 ten on rechte had geincasseerd aan steungel- de.i, werd veroordeeld tot zes maanlen, waarvan vier voorwaardelijk De eiscb was vier maanden onvoorwaardelijk. OPZETTELIJKE ONGEHOOR- ZAAMHEID DOOR EEN ONDEROFFICIER. Het Hoog Militair gerechtshof heeft gis teren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den adjudant-onderofficier de B. van het 10e reg. infanterie, die door den krijgs raad te 's-rfertogenbosch, ter zake van op zettelijke ongehoorzaamheid en volharding daarin, nadat hem op het strafbare van zijn daad was gewezen, is veroordeeld tot 14 da gen voorwaardelijke gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd. Uit de behandeling dezer zaak voor het hof bleek, dat kapitein J. L. Lagering Tobi- as, commandant van het landstormverband in het district Apeldoorn, beklaagde had op gedragen om ter plaatse bij een dertig inge zetenen, wier zonen zich reeds bereia had den verklaard tot het verband toe te treden, navrage te doen naar bewijzen van toestem ming door de ouders onderteekend en derge lijke stukken, welke nog niet waren ingele verd. Immers, naar de kapitein als getuige verklaarde, was het aantal dergenen, aie wèl deze stukken hadden ingeleverd niet voldoende om een groep te kunnen vormen. Beklaagde had daartegen bezwaar gemaakt en wel op grond, dat dit z.i. werving was, terwijl volgens een circulaire van de mili taire autoriteiten, die werving niet aan be- roepspersaneel mocht worden opgedragen. Ik doet het alleen, wanneer mij dat ge last wordt had verdachte gezegd De ka pitein liet er een nacht overheengaan en her* haelde den vo'genden dag de opdracht, er bijvoegend, dat beklaagde niet in uniform behoefde te gaan en ook niet behoefde aan te dringen. Hij zou slechts op informatie uit gaan, om welke rekenen de lijsten niet wa ren inge'everd. Beklaagde bleef evenwel bij zijn weigering volharden. Beklaagde, die de feiten grootendeels toe gaf, beriep zich op de circulaire en zeide voorts dat de opdracht beneden zijn waar digheid was, omdat de lijsten ook worden toegezonden aan communistische en anti- militaire gezinnen en het meermalen voor kwam dat de weivers onheusch werden be jegend. E>e kapitein-getuige deelde mede dat be klaagde dest'ids bureau-diensten verrichtte en dat hij slechts opdracht had gegeven tot het doen van navrage en derhalve z.i. van ron selen ot propaganda maken geen sprake was. De advocaat-fiscaal mr. de Visser bestreed het vonnis van den Krijgsraad, dat z.i. niet juist was gewezen. Krachtens art. 114. 4e lid van het Militair Strafboek kan dit vonnis niet in stand blijven, omdat dit slaat op volhar ding in ongehoorzaamheid, nadat den over treder gewezen was op de strafbaarheid. Dit had de kapitein niet formeel gedaan. Wel had deze gezegd, „als je weigert dan zal ik je moigen daaivoor straffen' zoodat verdachte Trio "Geenruzie", commandeerde Wo-Wang. .~fn zeilen we bij maneschijn verder". Daar g eeu net bootje geruischloos weer de rivier verder af. 266. i oen het dag werd, zagen ze een stad opdoemen. Het scheen, dat de rivier in een zee uitmondde. Ze voeren zoover mogelijk door en jawel, ze kwamen al gauw in een haven, midden tusschen veel andere boo ten. In minder dan geen tijd stonden ze in een kring van nieuwsgierige zeelui. Wo-Wang wees op het groote water en keek hen vragend aam

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6