buitenland ^Binnenland Jieck ÓL School Stad en Omgeving, den indruk kon kriigen. dat hij disciplinair zou worden gestraft. Overigens kon spr zich met het vonnis ver eenigen wat de straf betrof, zoodat hij te dien aanzien bevestiging vroeg. Het hof zal later arrest wijzen. PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERING. De 20-jarige P. K.. gewoon dienstplichtig soldaat van het 5e reg. infanterie te Amers foort, wonende te Utrecht, is door den krijgs raad, ter zake van opzettelijke dienstweige ring. veroordeeld tot zeven maanden gevan genisstraf met ontslag uit den militairen dienst. Beklaagde, die op principieele gron den dienst geweigerd had stond gisteren in hooger beroep terecht voor het hoog mili tair gerechtshof Op de vraag van den president, of be klaagde onder invloed van anderen stond, zeide deze, dat hij geheel uit eigen gevoels- overtuiging handelde en niet bij een kerk genootschap of eenige andere vereeniging aangesloten was. De advocaat-generaal betoogde in zijn re quisitoir, dat de commissie de bezwaren van K had onderzocht met het resultaat, dat die niet als gegrond waren aangenomen. Spr. meende, dat de gronden waarop het vonnis berustte, uist wkaren, en hij vroeg derhalve bevestiging daarvan. FANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 1 Dec. 1933. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de Moto*- en Rij- Wielwet: A. G. te Zaandijk, M. v. S. te Zaandam, ieder teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf; D. G. Dzn. te Zaandijk 4 boete of 1 week tuchtschool, P. J. R. te Heiloo 2 boete of 2 dagen hechtenis, J. B. te Obdam 3 boete of 3 dagen hechtenis, C. de G te Egmond aan den Hoef, H. K. te Bree- zand, R Wever te St. Pancras, C. B. te de Rijp, B B. te Heiloo, G. J. Z. te Alk maar, A. B te IJmuiden G. B. H A. te Wijk aan Duin, N. J. v W. te Alkmaar. J V. te Akersloot, G W. te Putten, J. P. M te Wijk aan Zee, P. C. B. te Alkmaar, ie er 4 boete of 4 dagen i echtenis, P A. J H le B. te Haarlem 4 boete of 4 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering ad 1.50 aan J. Kor- v;-r. P. N. K te Harenkarspel 5 notie of 5 dagen hechtenis, J B te Medemblik 3 boete of 6 dagen hechtenis met toe wijzing der civiele vordering ac 4250 aan I. M. te Alkmaar J. D te Rarlingen 6 boet of 6 dagen hechtenis, j. J F te Amsterdam 8 boete of 8 dagen hechte nis, P. de G. te Alkmaar 10 boete of 10 dagen hechtenis, W. B. te Bergen, A N S. te Zijpe, ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis. Overtredingen var de Politieverorde ningen: N. L N. te Alkmaar 0.50 boete of 1 dag hechtenis P. J. R. te Alkmaa-, W. K. te Alkmaar ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, O. O. te Alkmaar, A. H K. te Roermond, J. B te Wijk aan e. J V te Breda, W. P te Amsterdam, J v. d. L. te Haarlem, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, J. P. te de Rijp 7 bete of 7 dagen hechtenis. Overtredinqen van de artt. 460 en 438 van het Wetboek van strafrecht: J. C- R te Amsterdam J. P. te de Rijp, ieder boete of 3 dagen hechtenis. Overtredinqen van de ijkwet: G. H te Castricum, P J P te Castricum, J C. te Castricum W L. te Bakkum, H V te Eergen ieder 2 boete of 2 dager, hech tenis, H. V. te Bergen 4 x 0.50 boete of 4x1 dag hechtenis. Overtred'ngen van de visscherijwet: P J S te Amsterdam, 3 boete of 3 da gen hehtenis, A. A. S. te Uitgeest, 15 boete of 15 dagen hechtenis, J de W. te Uitgeest 8 boete oi 8 dagen hechtenis Overtreding van de wanenwet P. C. W te St. Pancras, teruggave a n de ouders zonder toena««inv van straf Overtreding van de iachtwet: A. K. Czn en K. S Az te Egmond aan Zee, ieder 14 dagen hechtenis. PAN-EUROPEESCH CONGRES. Te Weenen. Te Weenen is de Pan-Europeesche economische conferentie geopend onder eere-vuorzitterschap van bondskanselier Dr Dollfuss. Deze ging in :ijn toespraak uit van de wereldcrisis en zeide, dat het een groote fout is geweest, dat Europa zijn landbouwstaten tijdens de crisis in den steek heeft gelaten, betgeen de in dustriestaten met verminderende koop- kvrcht van hun werknemers en met v erkloosheid moeten boeten. Thans is het juiste oogenblik gekomen om te be seffen, dat in het belang der zwaarbe proefde volken Europa economis .h en financieel moet samenwerken. De president uer Pan-Europeesche Une, CoudenhoveKalergb, verklaar de dat de crisis in de eerste plaats een product van de politiek in het bedrijfs leven is. De vroegere Hongaarscbe minister Gratz, vice-president van de Pan-Euro- pe«*she Unie bepleitte de schepping van regionale autarchieën, welke zich over gebieden zouden moeten uitstrekken. Twee groepen moeten gevormd werden: Pan Europa als aaneengesloten econo misch gebied en een aaneengesloten Pan-Amerikaansch eeonomisca orgaan De Fransche vertegenwoordiger prof Delaisi. wees er op, dat het Fransche be drijfsleven zeer ernstig door de werke loosheid van het kapitaal wordt getrof fen. Niet minder dan 6 milliard goud- franken zijn in Frankrijk opgestapeld en 32 milliard aan spaargelden wachten op de mogelijkheid van productieve be legging. Wannee.r de landbouwstaten zich aan een sluiten tot-een groote ma 'kt zou ook het aan kapitaal rijke Frankrijk de mu gelijkheid zijn overschot opbouwend te laten werken in de Oostelijke landbouw gebieden. ENGELSCHMAN VERMOORD. Te Valencia hebben vier anarchisten een overval gepleegd op het kantoorge bouw van een Engelsch exporteur van sinaasappelen. Zij vermoordden den Engelschman en verwondden twee be dienden. Te Barcelona hebben syndicalisten de kas van een fabriek geroofd, waarbij een wachter werd gewond. ONRUST IN NOORD-IERLAND. In verschillende deelen van Noord-Ierland hebben tijdens bet week-end politieke vecht partijen plaats gehad. Te Macroon werden gisteren pogingen in het werk gesteld om generaal O'Duffy te beletten in een vergade ring te spreken, telefoon- en telegraafdraden werden doorgesneden en de wegen werden geblokkeerd. Ook te Cor. speelden zich Za terdag wilde tooneelen af, toen leden van de organisatie der Blauwhemden daar m bot sing kwamen met de republikeinen. Er ont stond een heftig handgemeen, waarbij ver scheidene personen gewond werden. GROOTE BRAND TE ISTAMBOEL. De gevangenis in gevaar. Gisteren brak te Istamboel een groote brand uit, die zich door den krachtigen wind snel uitbreidde. Het paleis van justitie brand de geheel af. De beroemde Aja Sofia, eens cathedraal en thans moskee, die op nog geen 25 M. afstand van het paleis van justitie staat loopt groot gevaar eveneens door het vuur te worden aangetast. De geheele brand weer van Istamboel werkt met man en macht De totnogtoe aangerichte schade is echter reeds van zeer groote omvang. Vele archie ven, waarvan sommigen eeuwen oud zijn, zijn door het vuur vernie'd. Twee personen kwa men in de vlammen om. Ook de sultan Ach- med moskee wordt door het vuur bedreigd. De gedetineerden in de aan het paleis van justitie grenzen de gevangenis zijn door militairen naar een andere gevangenis over gebracht. Te Kenmore in het Iersche araafschap Kerrv is het gisterenavond tusschen Blauwhemden en Republikeinen tot een ern^tio-e TWsing gekomen, na een ver gadering d°r eersten, waar het woord v is gevoerd door O'Duffy. Milita'*-en en ooP'i'e h»bben de orde hersteld. Alle telefonische verbindingen naar Ma- croom, waar O'Duffy gedurende het weekend een nronavepdavergadering zal le!den, zijn door politieke tegenstan ders doorgesneden. AMERIKAANSCHE BEURZEN ™rER CONTROLE? Naar verluidt, steunt Roosevelt de strooming in de democratische partij, die alle Amerikaansche beurzen onder Bondscontröle wil brengen. Roosevelt heeft de valutacommissie voorstellen verzocht voor de bescherming van het publiek tegen uitbuiting aan de beur zen. VULKAANUITBARSTING OP HAWAÏ. Een ernstige eruptie van den vulkaan Mauna Loa, zoo wordt gemeld uit Ha- wai, is uitgebarsten. Tegelijkertijd werd het geheele eiland Hawai door hevige aardschokken ge teisterd. JAPANSCHE PANTSERTREIN TOT ONTSPORING GEBRACHT. Zaterdagavond heeft op het traject KintsjauMoekden een gevecht plaats gehad tusschen de manschappen van een Japanschen pantsertrein en een af- deeling Chineesche vrijscharen. De pant sertrein werd tot ontsporing gebracht, waarbij zes wagons volkomen wercfen vernietigd. 41 Chineezen en Japanners werden gedood en een groot aantal ge wond. ORKAAN OP DEN DONAU. Een orkaan, zooals men die totnogtoe in deze streek niet heeft gekend, heeft gisteren in het gebied van den beneden- Donau gewoed. Golven van drie meter hoog richtten in de haven van Brailach groote schade aan. Dertig elevatoren langs de kade werden door den storm omver en in den Donau geworpen. Sleep booten, die voor anker lagen, werden met zooveel kracht tegen elkaar gewor pen, dat zij belangrijke schade opliepen. Verscheidene schepen sloegen op drift, andere sloegen lek en zonken. Van veie huizen werden de daken afgerukt en eeniqe telefoonleidingen werden ver nield. MOTORSCHIP GEZONKEN. Bemanning gered. Het motorschip „Maco" beladen met bie ten, is op weg van Breskens naar Vlissingen, benoorden Breskens gistermorgen tengevolge van den sterken Oostenwind, gezonken. De bemanning, bestaande uit vier koppen, kon worden gered. VEERBOOT VASTGELOOPEN. De Rijksveerboot, die van Schiermonnikoog op Oostmahorn dienst doet, is gistermorgen tengevolge van den lagen waterstand vastge- Icapen. Er bevonden zich passagiers aan boord benevens de post. Gisteravond hoopte men bij hoogwater weer vlot te komen. KIPPEN- EN EENDÉNHOUDERIJ. Namens den minister van economische za ken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij be kend, dat de uitkeering volgens de garantie^ regeling voor de week van 4 tot en met Dec. is vastgesteld op 40 cents per 100 stuk.- uit te voeren versche eendeneieren. Voor kip peneieren zal geen uitkeering plaats vinden. DE STEUN AAN DE SUIKER BIETENTEELT. De commissie inzake steun aan de suikerbietenteelt deelt mede, dat voor de suikerbieten, waarvoor geen garantie beschikbaar is, geen aanvullende steun regelingen te verwachten zijn. Degenen, die over dergelijke bieten beschikken, wordt aangeraden om daar voor een zoo goed mogelijke bestem ming te zoeken, hetzij voor veevoeder, hetzij op andere wijze. Hoewel dit buiten de bemoeiing der commissie ligt, maakt de commissie er op opmerkzaam, dat bij levering aan suikerfabrieken daarvoor slechts een lage prijs zal kunnen worden uitbetaald, daar het bedrag van de steun tot het maximum van 1710 millioen K.G. wordt en blijft gelimiteerd. VERAART MET PAPIER AAN HET WERK. Om zoeler weer te krijgen Gistermiddag te 13.40 is de heer Veraart, de „regenmaker", op Waalhaven in de P.H.A. D.X. gestapt met 300 K.G. snippers papier alsmede een voorraad strooibiljetten. De heer Veraart heeft een vlucht van een half uur ge maakt en over Rotterdam, Delft, Den Haag en Scheveningen gevlogen, aanvankelijk op een hoogte van 70Ö M. en later op 400 M. De heer Veraart krijgt tegenwoordig geen subsi die meer voor zijn proeeven, waarom hij een overeenkomst met enkele firma's aanging, voor wie hij dan reclamestrooibiljetten uit gooit. De snippers, die zijn uitgeworpen dienden niet om regen te maken, maar om te trachten wat zoelte in de gure atmosfeer te krijgen. Het is echter in Rotterdam en omstreken niet minder guur geworden dan het was. R.K. MIDDENSTANDSBOND. Verdeeling bestuursfuncties. Het hoofdbestuur van den r.k. midden standsbond in het bisdom Haarlem heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering na den jaarlijkschen Najaars-Centrale Raad van den Bond de bestuursfuncties aldus verdee'd: voorzitter C. J. G. Struycken te 's-Graven- hage, secretaris Th. M. Drees te 's-Graven- hage, penningmeester A. J. van Rest te Poel dijk, 2de voorzitter E. J. M. Stumpel te Hoorn, 2de secretaris A. Vlaar te Purmer- end, 2de penningmeester H. E. v. d. Bruin te Rotterdam; bibliothecaris A. Menheere te 's Heerenhoek en commissarissen P. Klaver te Hillegom en H. G. Ruhe te Amsterdam. BOND VAN JONGE LIBERALEN. Te Leiden hield prof. dr. B. D. F.erdmans, oud-lid van de Tweede Kamer, een rede over: de „nationale" partijen en het liberalisme. Spr. gaf een overzicht van de verschillen de nationaal-socialistische, fascistische en andere nationalistische stroomingen en er kende, hoewel hij deze stroomngen niet goed keurde, de noodzakelijkheid eener politieke re formatie. Voor de liberalen is de politiek het streven om het gemeenebest te dienen, voor vele andere groepen is zij maar al te vaak hef streven om den Sthat ten eigen nutte te exploiteeren, zooals bijv. wel blijkt uit partij benoemingen. Bij den groei van het fascisme speelt onge twijfeld de crisis een groote rol. Geen regee- ringsstelsel kan echter welvaart uit den grond stampen, wel de gelegenheid ervoor verruimen. Het fascisme, aldus spr., moet in Neder land overbodig worden gemaakt. Hiertoe kan het liberalisme krachtig medewerken. HET VERVOER VAN REGEERINGS- KOEIEN. Geen klachten over het vervoer in gekomen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Bakker—Nort betreffende de wijze van ver voer per spoorweg van drachtige koeien naar de slachtplaats, heeft de minister van water staat geantwoord, dat klachten omtrent het vervoer van drachtige koeien, als bedoeld, noch aan de spoorwegdirectie, noch aan het rijkstoezicht bekend zijn. Blijkens verklaring, afgelegd door den in specteur der Nederlandsche vereeniging tct bescherming van dieren, die in opdracht van de vereeniging en in overleg met den direc teur van de Rundveecentrale toezicht houdt op het vervoer, is mishandeling van vee door onvoldoende zorg tijdens het spoorwegver voer niet voorgekomen. De gestelde vraag moet derhalve ontken nend worden beantwoord, zoodat voor het treffen van bijzondere maatregelen geen ter men aanwezig zijn. GEEN OPHEFFING BANK GEHEIM. Met de leden der Tweede Kamer, die in beginsel de opheffing van het bankgeheim ten behoeve van den fiscus wenschelijk acht ten is de minister van financiën blijkens de memorie van antwoord inzake de begrootiug van zijn departement van oordeel, dat zooda nige maatregel zeer ongewenschte economi sche gevolgen zou hebben, zoolang andere landen het bankgeheim nog eerbiedigen. DE INDISCHE MAIL. De speciale trein met post en passagiers, in aansluiting op het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt", zal morgen om 10 uur 20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdag morgen om 7 uur 2 te Zevenaar, 9 uur 29 te Amsterdam W.P., 9 uur 51 te Amsterdam C.S. BESTRIJDING SMOKKELARIJ. Met automatische pistolen en auto mobielen. De minister van financiën deelt in de me morie van antwoord betreffende Hoofdstuk VUB der rijksbegrooting 1934 o.m. mede: Ten aanzien van de bestrijding der fraude aan de grenzen zijn alle maatregelen geno men, we.ke den minister voor het oogenblik dienstig schijnen. De ambtenaren zijn voor een deel thans voorzien van automatische pistolen en voor een ander deel van karabij nen. Het ligt in de bedoeling geleidelijk alle ambtenaren aan de grenzen van bedoelde automatische pistolen te voorzien. Voorts wordt het aantal automobielen, waarover cp de linie kan worden beschikt, belangrijk uit gebreid. Het spreekt van zelf, dat het vraag stuk der smokkelarij een zaak van nauwlet tende zorg blijft en dat, mocht repressie met de tegenwoordige middélen niet voldoende uitkomst leveren, het nemen van verder in grijpende maatregelen zal moeten worden overwogen. REORGANISATIE VAN HET ONDERWIJS. Minister Marchant verklaart in de memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer op de Onderwijsbegrooting, dat een bezuiniging van 1554 millioen op het onderwijs, waartoe de ministerraad heeft besloten, alleen moge lij!: is door reconstructie van het onderwijs bestel in zijn geheel. Eén groote reorgani satie van het onderwijs is dan ook het doel dat de minister zich voor oogen heeft gesteld Mr. Marchant vertrouwt, dat een wetsvoor stel tot algemeene regeling van het onderwijs in zijn geheel de Tweede Kamer binnen en kele maanden zal hebben bereikt. Van dit wetsvoorstel zullen de drie han gende groote wetsontwerpen niet het uit gangspunt zijn. Concentratie en betere distri butie van het voorgezet onderwijs acht de minister geboden. In verband met een en ander is de minister voornemens, machtiging te verzoeken van de Kroon om de nog aanhangige wetsontwerpen in te trekken, zoodra hij zijn ontwerp, hou dende een algemeene regeling, bij de Kamer zal kunnen indienen. Hij kan tot zijn leed wezen geen mededeel ingen doen omtrent den inhoud van een regeling, die in voorberei ding is, al houdt hij zich aanbevolen voor ad viezen. Vele offers noodig. Met het oog op het tekort op de Rijksbe grooting moeten offers worden gebracht. Er zullen er nog meer moeten worden gevraagd, maar om het dreigende gevaar voor ons on derwijs te bezweren, zullen zij alle te zamen nog niet voldoende zij. zoo zegt de minister Het cijfer van 1554 millioen beteekent dit: het budget kan niet worden sluitend ge maakt, indien niet het zesde hoofdstuk met ten minste dat bedrag zal worden verlaagd Daarom is reconstructie van het onderwijs noodzakelijk. Langs dezen weg hoopt de minister niet alleen door besparing het onderwijs voor ondergang te bewaren, doch tevens zal een doelmatiger organisatie aan het gehalte van ons onderwijs ten goede komen, 's Ministers werk zal niet zijn destructief, zooals de nessi- misten vreezen, doch constructie.'. Echter sluit dit voornemen het aanbrengen van ver dere bezuinigingen door partieele wetswijzi gingen niet uit. De opheffing van de inspectie van het voorbereidend onderwijs is een bezuinigings maatregel. die geenszins beteekent dat van een wettelijke regeling van dit onderwijs is afgezien. Van een incidenteel op te leggen verplich ting aan gemeenten tot financiee'e gelijkstel ling van het bijzonder met het openbaar voorbereidend onderwijs kan onder de huidi ge omstandigheden geen sprake zijn. Hetzelf de geldt van uitbreiding van den leerplicht Hooger en middelbaar onderwijs. De minister ziet in de omstandigheid, dat het getal leerlingen der scholen voor voorbe reidend hooger- en middelbaar onderwijs in sterker mate toeneemt dan de bevolking des lands, een verschijnsel, dat samenhangt, met de heerschende crisis. Of het wenschelijk en mogelijk is de programqia's voor de eindexa mens zoodanig te verzwaren, dat een terug gang van het getal leerlingen het gevolg zou zijn. valt echter te betwijfelen. Sedert 1931 is op het hooger onderwijs on geveer 24 procent bezuinigd. Zoodra hei wetsvoorstel, houdende de algemeene regelen voor het onderwijs, zal zijn ingediend, zal automatisch de reorganisatie van het hooger onderwijs aan de orde zijn. Op concentratie zal daarbij moeten worden aangestuurd. Het betrekken in deze concentratie van de land- bouwhoogeschool maakt een onderwerp uit van gedachtenwisseling tusschen den minis ter en zijn ambtgenoot van economische zaken. De wet van 15 September 1933 in zake de inschrijving van buitenlandsche studenten heeft geen toepassing gevonden voor de tech nische hoogeschool te Delft, voor de facul teiten der godgeleerdheid, die der letteren en wijsbegeerte en de vereenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit te Leiden en voor de faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbe geerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Tot dusver werd voor een tiental gevallen gunstig beschikt en voor een gelijk aantal ongunstig. Verscheidene verzoeken zijn nog in behandeling. Ongetwijfeld heeft de sterke uitbreiding van het aantal studenten de aan dacht van den minister. Hij acht het thans feitelijk niet mogelijk om tot subsidieering van de r.k. handel s- hoogeschool te Tilburg over te gaan. Begin- selbezwaar heeft hij niet. Een verbinding tusschen de Rotterdamschs handefshoogeschool en de Leidsche univer siteit acht de heer Marchant op zichzelf wen schelijk. Over de vraag, op welke wijze deze verbinding eventueel zal kunnen worden tot stand gebracht, kan hij zich thans niet uit laten. Uitvoerig verdedigt de minister de voor nemens in zake den leerstoel voor muziekge schiedenis te Utrecht. De excessen, die zijn voorgekomen bij het ontgroenen van studenten (echter uitsluitend te Utrecht, niet ook te Delft) hebben ook den minister geërgerd. In een verbod van groen loopen ziet de minister geen heil. buitenspo righeden zouden desondanks kunnen plaats hebben. Volkomen stemt de mihister in met de mee ning, dat het in deze tijden niet wel verde digbaar is, kleine kassen van rijkswege in stand te houden en te subsidieeren. De vigeerende wetten op het hooger onder wijs en het middelbaar onderwijs waarbor gen het volle subsidie aan gymnasia en hoogere burgerscholen bij onderscheidenlijk 36 en 40 leerlingen. Deze getallen zullen volgens den minister niet gehandhaafd kun nen blijven. E>e salarisregeling der leeraren wordt o» der de oogen gezien, o.m. ten einde na t* gaan in hoeverre in de techniek der regeling verbetering valt te brengen zonder de kosten te verhoogen. De korting van de subsidiën aan gemeen ten ten behoeve van gymnasia en H B S. met 10 heeft nog niet haar beslag gekregen. Wel ligt het in het voornemen van den mi- nister ze over het dienstjaar 1934 te bevor deren. De minister is van meening, dat het over weging verdient, ook voor de eind-examen* een klein examengeld te vragen. Daarvoor zal echter een wettelijke voorziening noodig zijn. De minister stelt zich voor het getal ge committeerden bij de eind-examens der hoo« gere burgerscholen tot drie te verminderen. N ijver heidsonderwijs. Inkrimping van 3-jarige cursussen tot 2- jarige Heeft bij het nijverheidsonderwijs voor 'ongens tot .dusver niets plaats gehad. Het igt voorshands ook niet in de bedoeling een dergelijke omzetting in het algemeen te be vorderen. Wel is het denkbaar, dat in de torkomst meer algemeene toepassing van de 2-jarige ambachtsschool nader overwogen zou moeten worden, indien zich nog grootere scharen van jongens voor deze scholen zou den aanmelden. Verder gaande bezuinigingen en inkrim* ping van het zeevaart- en machinistenon- derwijs ligt in het voornemen van den minis ter De leden, die de circulaire van 20 Juni 1933 in zake de opheffing van openbare scholen in strijd achten met de wet, vergissen zich. De steller heeft er niet aan gedacht aan eenige bevoegdheid van den raad te kort te doen. Hij heeft zijn verzoek geneht tot Jen burgemeester als voorzitter van het co'lege van B. en W. Het verzoek houdt in, een voor stel aan den raad te bevorderen tot ophef fing. Openbaar en bijeonder onderwijs. De minister ontkent, dat hij eenigen „aan val" op het openbaar onderwijs heeft gedaan. Hij tracht integendeel het onderwijs te be hoeden voor een ondergang, die zeker is, wanneer hij de ondoelmatige en kostbare or ganisatie zou laten voortbestaan. Concentratie van bijzondere scholen kan niet als voorwaarde worden gesteld voor die van openbare scholen. Voorafgaande wettelijke dwang was een feitelijke onmoge lijkheid. De ervaring heeft reeds bewezen, dat de schoolorganisaties van het bijzonder on derwijs bereid zijn om vrijwt'Hg te doen wat de financieele nood eischt. De minister zal niet een zoodanigen toe stand scheppen, dat ouders die voor hun kin deren veel hechten aan de openbare school, gedwongen zullen zijn hen naar de bijzon dere school te zenden. Bij de raming van 7 'on is gerekend op de mogelijkheid van opheffing van ruim 200 scholen, waardoor het salaris zou worden be spaard van evenzooveel hoofden (op een ge middeld salaris van 2700) en ruim 100 onderwijzers (met een gemiddeld salaris van f 1600). Indien er onderwijzers zijn, die de viering van den lsten Mei oo de scholen bevorde ren, en die van den verjaardag van de Ko ningin tegengaan, dan ligt het op den weg Van de gemeente- en schoolbesturen, in wier dienst zij zijn, hieraan een eind te maken. Den minister is van een dergelijk optre den in de school niet gebleken. Mochten excessen in dit opzicht te zijner kennis ko men. dan zal hij niet aarzelen na onderzoek zoo daartoe aanleiding bestaat, in te grijpen met de middelen, die de wet hem geeft. AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN EN SCHOOL MEUBELEN BIJZONDERE LAGERE SCHOLEN. In bijlage No. 147 schrijven B. en W.: Den 9en November j.1. ontvingen wij van Uwe vergadering om bericht en raad een adres d.d. 3 November t. v. van het bestuur der R.K. Meisjesscholen en een adres d.d. 6 November 1933 van het bestuur der vereeni- ging „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscho len t,e Alkmaar, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken, resp. voor het aanschaffen van schoolboeken wegens toename van 't aantal leerlingen der Juliana (u.l.o.) en voor het aanschaffen van schoolmeubelen (een schoolbord met 6 schrijfvakken en een wandkast) wegens toe name van het aantal leerlingen der St. Jo- sephschool (u.l.o.), waardoor klassesplitsing noodig werd. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, dee len wij U mede, dat de aanvragen voldoen aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet- 1920 gestelde eischen (in verband met het Koninklijk besluit van 20 Juli 1931, nr. 83, behoeft in dit geval geen waarborgsom te worden gestort). Derhalve moeten deze ver zoeken op grond van artikel 75 dier wet wor den ingewilligd. Wij stellen Uwe vergadering mitsdien vóór de gevraagde medewerking te verleenen. FILMVOORSTELLING VANWEGE HET NEDERL. JONGEL. VERBOND. Op Donderdag 7 December draait in Ge bouw „Waakt en Bidt", 's avonds 8 uur, een zeer merkwaardige Film. De oudste Jeugdorganisatie van ons land, het Protestantsch Christelijke Nederlandsch Jongelingsverbond liet door Polygoon, Haarlem, dit kunstwerk maken, om zeker te zijn van een ook technisch goed verzorgd trilbeeld, dat alles wat het Verbond wil en doet, op het witte doek brengt. In rijke afwisseling ziet men achtereen volgens den geweldigen jaarlijkschen toog- dag (die van Nijmegen) met z n 3600 bezoe kers, het centrale werk in Amsterdam, ver een igingsle ven ten platte lande en in de groote stad (vooral het buitenwerk met z'n optocht, gymnastiek en sport te Dordrecht is filmisch prachtig geslaagd), een prachtigen kijk in Indië, waar een inlandsche Secreta ris vanwege het Verbond werkzaam is, ons Mijndistrict Limburg, met het bovengrond- sche- en ondergrondsche mijnleven, benevens het schitterende Mijnwerkerstehuis van het Verbond te Treebeek, tal van vroolijke na- tuurtafereelen uit de Jongens- en Jonge- mannenkampen te Oud Leusden en te Huls horst en op het mooie Buitenhuis de Erut

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7