DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Einde van Amerika's drankverbod. No. 287 Dinsdag 5 December 1933 QaqeÜi&sch OuetzicM Na een tijdperk van 13 jaar geheet- onthouding is thans Amerika weer aan den drank gegaan. Vandaag officiëele opheffing. 3$uitenland Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT Deze C'ooraot wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT LEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos'^'ro 37060 Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. Heden, 5 December, zal de „droogte-perio de" van 13 jaar in de Ver. Staten afgeloopen zijn. In den loop van de laatste maanden hebben steeds meer staten zich vóór afschaf fing van het drankverbod neergelegd ;n het 18e amendement van de grondwet en de Vol- steadwet, verklaard, en 5 November j.1. was de vereischte driekwart meerderheid, benoo- digd voor een grondwetswijziging, bereikt. Op dien datum n.1. hadden meer dan 36 van de 48 staten zich tegen de prohibitie uitge sproken. Zooals bij die gelegenheid reeds uiteenge zet werd, beteekende de uitslag van die stem ming op zichzelf formeel nog niet de afschaf fing van het drankverbod en wettig toege staan schenken van alcoholica. Daartoe was noodig dat z.g.n. state-conventions dit 21e amendement op de grondwet, waardoor het 18e amendement wordt opgeheven, ratificee- ren. Ook deze ratificatie moest geschieden door ten minste 36 van de 48 staten. In den loop van de laatste weken is dit in de ver schillende staten ook geschied, en heden zul len de laatste state-conventions haar ratifica ties deponeeren. Eigenlijk moest de intrekking van het 18e amendement nog officieel afge kondigd worden, maar daarop behoeven cle dorstige Amerikanen, dank zij een speciale ministerieele beschikking, niet te wachten. Zoodra dus vandaag de 36e ratificatie ge schied is, wordt formeel gerekend dat het !8e amendement is vervallen en dat het schenken van alcoholica wettig toegestaan is. De morgen plaats hebbende formeele in trekking van net 18e amendement beteekent niet, dat hiermee een eind is gekomen aan de dranksmokkelarij aan de Amerikaansche kust. De kustwacht is er op voorbereid, haat strijd tegen den smokkelhandel even krachtig voort te zetten, als zij in de jaren der prohibi tie deed en ofschoon men wel gelooft, da? mettertijd het smokkelen zal uitsterven, voor zien de auoriteiten der kustwacht geen onmid dellijke afneming er van. Bovendien verwacht men, dat de kustwacht in de toekomst weer voor andere moeilijkhe den zal komen te staan Amerika's binnen landsche drankvoorraad is voldoende om aan de eerste vraag te voldoen, maar vroeg of laat zal deze uit het buitenland moeten wor den aangevuld. Dan zal zich een nieuwe mogelijkheid ope nen voor de dranksmokkelaars, n.1. om in te voeren zonder rechten te betalen. Door het vervallen van de Canadeesche wet van juni 1930 zullen Canadeesche smok kelaars weer de vrije hand krijgen om de groote meren over te steken. Verder zal, wanneer het 18e amendement is ingetrokken, het buitenland trachten op zegging te verkrijgen van de overeenkomst volgens welke de Amerikaansche kustwacht tot buiten 1 uur van de kust schepen mocht aanhouden. De kustwacht zou dan in haar optreden be perk: blijven tot de driemijls-zone. Aan den verboden smokkelhandel wordt deelgenomen door 9Q buitenlandsche schepen en de drank wordt aan land gebracht door snelle motorbooten en vliegtuigen. Mil ioe- nen dollars zijn in de internationale smok- kelsyndicaten belegd, die een uitstekend ge organiseerd distributie-stelsel hebben en een radio-verbinding te land en ter zee. Derhalve zal de kustwacht, ook na de in trekking der prohibitie met bijna haar volle dige vloot tegen de smokkelaars blijven op treden. Amerika in afwachting. Geheel Amerika is in afwachting van het „startschot", waarmee president Rooseveit Dinsdag met voorbijgaan van formaliteiten het alcoholverbod zal opheffen. Reeds Maan dag heeft de eerste „wijntrein", plechtig en hartelijk begroet, te New York zijn intocht gehouden. In 24 goederenwagens werden 700.000 L. wijn uit Californië aangevoerd ter waarde van 600.000. Tot nu toe heeft de overheid van New-York 2000 tap-licensies verleend. Aan de Canadeesche grens wachten tal van goederen-exprestreinen, die volgeladen zijn met alcohol, op het signaal van vertrek om naar de Ver. Staten te rollen. Overal langs de grens van Canada tot Florida zijn rumsmokke'.aars aan het werk om hun -arti kelen nog tegen den ouden prijs van de hand te doen. De groote Oceaanschepen o.m. de Bremen en de Majestic hebben groote ladin gen wijn, whiskey en likeur aan boord Het plezier om verboden drank te drinken was te New York en andere groote steden nooit zoo groot als in steden en op plaatsen weer zeer streng de hand gehouden werd aan de handhaving van het droge regime. Als ge volg daarvan verwacht men, dat de feestelijke viering van het feit, dat het schenken van al coholica wettig veroorloofd is, te New York en elders veel minder enthousiasme zal ver- toonen dan in vroeger rigoureus „droge" streken. Intusschen treffen de hotels, restau rants en café's te New York alle noodige voorbereidingen om op groote schaal het feest te vieren van de begrafenis der prohi bitie en den terugkeer van Bacchus, door symbolische voorstellingen met passende mu ziek. Heele legers met groote voorraden alcoho lische dranken staan aan de grenzen van de Ver. Staten gereed om het land morgen bin nen te trekken. In de Amerikaansche distil leerderijen wordt koortsachtig gewerkt De autoriteiten verleenen met groote haast ver gunningen voor den détail-verkoop van alco holische dranken. De hoofdcommissaris van politie te New York heeft aangekondigd, dat personen, die zonder vergunning schenken, onmiddellijk gevangen gezet worden. HITLER'S „OPVOLGER" ALS RIJKSMINISTER. Hess dankt het volk. De plaatsvervanger van den „leider" Ru- dolf Hess maakt, naar de N.S.K. mededeel» bekend: Allen die mij van hun verbonden heid deden blijken, toen de rijkspresident mi; op voorstel van den leider benoemde tot Rijksminister en in kameraadschappelijke trouw aan mij dachten, dank ik langs dezen weg voor de bewijzen van trouwe nationaal socialistische saamhoorigheid. Het ligt in de lijn van onze historische doelstelling, den bouw der N.S.D.A.P. in den taat ook door de benoeming van de plaatvervanger van den leider tot min. van 't Duitsche Rijk zichtbaar te doen zijn. Mijn benoeming was dus in de eerste plaats een daad van staatspolitieke noodzakelijkheid. Hoe weinig verandering in mijn arbeidsgebied in de toekomst ook moge komen, zoo ben ik ook voor mijn partij- genooten in de toekomst niet anders dan tot nu toe, n.1. de plaatsvervanger van den lei der. w.g. Rudolf Hess. VERSTREKKEN VAN VERKEERDE GEGEVENS. Duitsche disciplinaire maatregelen. De officieele Pruisische persdienst deelt «lede, dat de Pruisische minister van Finati ciën mede namens den Pruisischen minister presdent en alle staatsministers aan de aan hen ondergeschikte autoriteiten van alle diensttakken van het Pruisische bestuurs aoparaat een rondschrijven heeft gericht, waarin gedreigd wordt met disciplinaire maatregelen tegen ambtenaren die bii het in vullen van vragenlijsten verkeerde gegevens hebben verstrekt. POLITIEKE ONEENIGHEID TE INNSBRUCK. Zondag hebben voor een café te Innsbrück niet minder dan acht politieke botsingen plaats gehad tusschen Heimwehr-lieden en nationaal-socialisten. waarna het café van overheidswege is gesloten. DUITSCHLAND HELPT ZIJN OORLOGSINVALIDEN. Gisteren heeft de nieuwe Rijkscom missie voor hulp aan oorlogsinvaliden in het Rijksministerie van Arbeid haar eerste zitting gehouden. De Rijksminis ter van Arbeid, Seldte, hield de begroe tingsrede, waarin hij verklaarde het steeds als een gebrek te hebben gevoeld, dat de frontsoldaat niet de eerepositie in den staat heeft ingenomen, welke hem toekomt op grond van zijn ver richtingen aan het front. NOODWEER BIJ SICILIË. Zeebeving bij Messina. Het aanhoudende noodweer, dat de laatste dagen in het bizonder de kuste.i van Sicilië heeft geteisterd, heeft ernsti ge verwoestingen aangericht in de plan tages langs de Zuidkust. Alleen voor Licata wordt een schade gemeld van meer dan 1 millioen. In geheel Zuid- Sicilië zijn de rivieren buiten haar oevers getreden. Groot gebieden staan onder water. Ten Zuiden van Messina heeft een zeebeving groote schade veroorzaakt. CHAUTEMPS HEEFT SUCCES. De financiëele voorstellen door de Kamer aangenomen. De Fransche financieele commissie heeft gisteravond haar beraadslagingen beëindigd. Het regeeringsvoorstel werd aangenomen met 23 tegen 10 stemmen Het is slechts op ondergeschikte punten gewijzigd. Ook de ar tikelen over de salariskortingen en de kortin gen op de schadeloosstellingen zijn aangeno men. Wijzigingen in de financieele wetten. De financieele commissie der Kamer heeft gisteren haar beraadslagingen voortgezet over de financieele wetten en opnieuw eenige wijzigingen aangebracht in de verschillende artike'en. Men is nog niet tot overeenstem ming gekomen over art. 6 (salarissen der ambtenaren), dat wel door de financieele commissie werd aangenomen, doch in de Ka mer op grooten tegenstand is gestuit bij de socialisten. Art. 7 inzake de korting op de onkostenvergoeding is voorloopig nog inge houden. Art. 12 (opheffing van vroeger ver leende, belastingverlichtingen) stuit op bizon- dere moeilijkheden. „FRANKRIJK ONTWAAKT." Fascisme tegen Hitier. Gisteren werd te Versailles een be tooging van patriottische jeugdorgani saties gehouden onder het motto „Frankrijk ontwaakt voor de nationale revolutie". Er werd scherpe critiek ge oefend op de vorige linksche regeerin gen, die stuk voor stuk de punten van haar program hadden losgelaten. Het Kamerlid Ybarnegarav verklaar de, sprekende over Se Fransch-Duitsche betrekkingen, dat directe onderhande lingen tusschen de beide landen slechts mogelijk zijn op voorwaarde, dat in Frankrijk een regeering aan het bewind is, die over voldoende autoriteit be schikt om tegen Hitier te kunnen op treden. EEN HISTORISCHE MISDAAD. Na eeuwen opgehelderd. Naar de „Daily Mail" meldt, heeft in Juli van dit jaar een tot dusver geheim gehouden opgraving plaats gehad van het stoffelijk overschot der beide jeug dige prinsen, die in het jaar 148.3 in den Tower te Londen vermoord werden. In 1674 werden deze overblijfselen onder een trap in den Witten Toren ge vonden en, naar de overlevering zegt, door de werklieden op een hoop af^al gegooid, vanwaar zij later evenwel naar de Westminster Abdij werden overge bracht en bijgezet in een grafkelder, waarin tal van Engelsche koningen be graven liggen. Thans is gebleken, dat deze legende op waarheid berustte; im mers, er werden beenderen van kippen en andere dieren bij het stoffelijk over schot der ongelukkige prinsen gevonden Eveneens is komen vast te staan, dat niet Hendrik VII maar Richard III de zen gruwelijken moord heeft doen ple gen. De ouderdom der slachtoffers 12 H en 9 jaar welke nu onomstoote- lijk is vastgesteld, sluit de mogelijkheid uit, dat Hendrik VII, die volgens som mige geschiedschrijvers aan deze wan daad schuldig zou zijn geweest, de hand in dit historische drama kan hebben gehad. VORST IN HET BUITENLAND. Drijsijs op Moezel en Main. Tengevolge van den strengen vorst heeft zich reeds op zijrivieren van den Rijn hier en daar drijsijs gevormd. Zoo o.a. op de Main gisteren bij Schwein- furth, Wuerzburg en Lohr. Ook voor 'e Lahn en Neckar bestaat gevaar, dat in den loop van den nacht drijsijs zal wor gen gevormd. Gisteravond was reeds licht drijsijs verschenen op de Moezel, terwijl op verschillende plaatsen langs de oevers, waar de stroom niet al te krachtig langs vloeit, randen ijs zich hadden vastgezet. Ook op de Nahe is licht drijfijs gezien. Bij den zeer lagen waterstand heeft zich hier snel een ijs- rand langs de oevers gt.ormd. In de nabijheid van dr. Drususbrug bij Bingen is deze ijsrand van weerszijden reeds dusdanig aangegroeid, dat nog slechts een kleine vaargeul open ligt. EEN FRANSCHE LOTERIJ OPLICHTER. Maar toch een gelukkige win naar. Naar eerst thans bekend wordt, heeft een oplichter met een vervalscht lot de Fransche staatsloterij voor 1 millioen frs. opgelicht, n.1. den prijs die als hoofdprijs was uitge schreven. Het bedrog werd eerst ontdekt, toen eenige uren na het uitbetalen van den hoofdprijs een lot met hetzelfde nummer werd aangeboden. De beambten der loterij moesten tot hun grooten schrik constateeren, dat de eerste prijs winnaar die zijn geld reeds had ontvangen, de beide laatste cijfers van het nummer op zijn lot had weggeradeerd en door andere had vervangen De rechtmatige winnaar kreeg evenwel toch den prijs uitbe taald. Het zal de politie moeilijk vallen den oplichter te ontdekken, daar de loterij beamb ten bij het uitbetalen van den prijs geen legi mitatie hebben verlangd. VUURSCHIP LOSGESLAGEN. Door den hevigen Kanaal- storm. In den afgeloopen nacht heeft in het Ka naal een hevige storm gewoed. Het Fransche vuurschip Sandettie is nabij Calais van zijn ankers losgeslagen en dreef uren hulpeloos in het Kanaal rond Het drijvende schip vormde een groot gevaar voor de scheep vaart in het Kanaal. Tegen middernacht gelukte het een Engel- schen sleepboot het vuurschip op sleeptouw te nemen en ongeveer negen mijlen van Dover te ankeren. 2800 JODEN IN BELGIE, Uit Duitschland. Volgens een officiëele mededeeling zijn in het geheel slechts ongeve... 2800 Joden uit Duitschland naar België uit geweken. Slechts een deel hunner zal in België kunnen blijven. HET ENGELSCHE KABINET. Vandaag antwoord aan De Valera. In de speciale zitting van het Engel sche kabinet, welke gistermiddag is ge houden, werd beraadslaagd over de nota van De Valera, waarin, zooals be kend, Engeland wordt verzocht zijn standpunt te bepalen nopens een even- tueele proclamatie van de Iersche on afhankelijke republiek. De zitting duur de twee uren. Alle ministers waren aanwezig. De antwoordnota aan den Ierschen minister-president zal direct worden verzonden. De minister voor de Dominions, Tho mas, heeft gistermiddag in het Lager hui. deze antwoord nota voorgelezen. Thomas heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat het bedrag aan niet meer betaalde Iersche schadeloosstelling aan Engeland tot 30 November van dit jaar f 7.053.000 beloopt, anderdeels hebben de Engelsche invoerrechten op Iersche waren in het zelfde tijdvak opgebracht 5.572 000. Wat Henderson te Geneve kostte. De inkomsten, welke de president der ont wapeningsconferentie, Henderson, van den Volkenbond ontvangt, waren gisteren in het Lagerhuis een punt van bespreking. Behalve 71.945 Zw. Franken, welke Hen derson sedert den aanvang der ontwape ningsconferentie als persoon'ijk salaris heeft ontvangen, werden, zooals de vertegenwoor diger der regeering mededeelde, voor zijn se cretariaat tot 30 November j.1. uitbetaald 4i.484 Zw. Fr. De eerste som van 71.945 Fr. bestaat uit: onderhoudskosten 63.750 Fr; reizen 4.130 Fr.; representatiekosten 4.065 Franken. RUMOERIG OOSTENRIJK. De gouwleider der N. S. D. A. P. gearresteerd. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de vroeger gouwleider der N.S.D.A.P., Frauen- feld, is gearresteerd. De politie bevestigt de arrestatie van Frauenfeld. Zaterdag werd een man, die een pakket droeg, door een re chercheur aangehouden. In het pak werden 800 vlugschriften aangetroffen, welke door het O.M. in beslag zijn genomen. De gear resteerde weigerde evenwel iedere informatie te verstrekken. Er bleek evenwel, dat het een oproep van Frauenfeld betreft, waarop hij werd gearresteerd. Maatregelen tegen alle nazi's. De in geheel West-Bohemen bekende voor malige nat.-soc. partijleider, Langhans, die met zijn ouders ruim 30 jaar in Fischern bij Karlsbad gewoond heeft, heeft bevel gekre gen zich buiten het politiedistrict Karlsbad te begeven, welke maatregel onmiddellijk in gaat en tot 1 Januari 1936 van kracht blijft. Het besluit tot uitwijzing van Langhans steunt op den wet inzake de ontbonden par tijen. De overige leiders der N.S.D.A.P. en der Duitsche Nationale Partij in het politie district van Karlsbad hebben een schrijven ontvangen van het politiecommissariaat, vol gens hetwelk zij zich moeten onderwerpen aan de volgende bepalingen 1. Hun brieven en andere postzendingen kunnen geopend resp. in beslag genomen worden 2. Hun telegrammen worden gecensureerd; 3. Zij worden onder politietoezicht gesteld, Einde van Amerika's drankver bod. (Dag. Overzicht). Litwonof in Italië. (Buitenl*nd). Het v. d. Lubbe ^roces. (Buiten» land). j Debatten in het Engelsche parle ment. (Buitenland). Bij Antwerpen is een Nederlander gearresteerd als verdacht van op lichting van een levensverzekering maatschappij. (Binnenland). De heer Oudegeest treedt af als voorzittpr van de s d a p. (Binnen land). Veerdienst EnkhuizenStavoren gestaakt wegens de vorst. (Neder land op de schaats.) tn den trein AbcoudeAmoter- dam is een man door een medepas sagier aangevallen en gewond (Bin nenland). Te Wijnbergen (Geld.) een klein kind in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. (Binnenland) Uitspraak der Alkmaarsche recht bank in de zaken tegen den burge meester en de vrouwelijke wethou der van Zuid- en Noordschermer; veroordeeld tot resp 300 boete of 30 dagen en 25 boete of 25 dagen. Zie verder eventueel Laatste Be richten. met dien verstande, dat zij zich tot 1 Januari 1935 niet uit het politiedistrict van Karlsbad mogen verwijderen en zich gedurende dien tijd drie maal daags bij de politie-hoofd-. wacht in Karlsbad moeten melden, ten slotte worden hun verboden aan vergaderingen van welken aard ook deel te nemen. LITWINOF IN ITALIË. Op bezoek bij Koning Emannel. Gisterochtend om 11 uur heeft de koning van Italië den Russischen Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, in par ticuliere audiëntie ontvangen. Litwinof vertrok om twaalf uur per au»o naar de nieuwe stad Littoria, waar hij de werken heeft bezichtigd. In hun commentaren op het bezoek van Litwinoff aan Mussolini op Zondag verkla ren de bladen dat dit onderhoud 1 uur en 10 minuten heeft geduurd en dat de ontmoeting een nieuwe bijdrage vormt tot de actie, welke ten doel heeft om de internationale betrek kingen op te helderen en dus de zaak van den vrede. Voorts wordt er op gewezen, dat men de draagwijdte van iedere daad op bui- tenlandsch politiek gebied van Mussolini waardeert en dat men de Sovjet Unie een be langrijke internationale rol toebedeelt, welke haar langen tiid werd onthouden. De besorekingen van Mussolini met Litwinov. Information meent te weten, dat bij de be sprekingen tusschen Mussolini en Litwinof hoofdthema is geweest de ontwapenings kwestie. Voorts heeft men zich bezig gehou den met de verbetering der Italiaansche Rus sische handelsbetrekkingen en der ratificatie van het vriendschapsverdrag, welke zoo spoedig mogelijk zal p'aats vinden. De religieuse kwestie is voor Rusland thans voor goed opgeklaard Een verder punt der onderhandelingen is geweest de Di ;*sch Russische betrekkingen. Mussolini heeft ge probeerd de meeningsverschiller. tusschen de beide 'anden te overbruggen. Hij heeft ge tracht Rusland te winnen voor de Duitsch Italiaansche these der rechtsgelijkheid. Ook het Tournal des Débats is van me ning, dat Mussolini zich gespannen heeft voor een DuitschRussische toenadering. Daarnaast is evenwel ook de Balkankwestïe niet vergeten. Paris Soir meent te weten, dat de Russisch Duitsche betrekkingen bij de besprekingen op den voorgrond zijn geschoven. Geen contact tusschen Vati- caan en Litwinow, Welingelichte kringen van het Vaticaan de menteeren de berichten volgens welke Litwi nof direct of indirect in contact zou zijn ge treden met vertegenwoordigers van den Hei ligen Stoel. Telegram van Worosjilow aan Mussolini. In zijn kwaliteit van minister van marine heeft Mussolini van Morosjilow een telegram ontvangen, waarin deze hem harte'ijk dank zegt voor den ontvangst die het Russische eskader ten deel is gevallen ten tijde van het bezoek aan Napels. 43 GRADEN KOUDE IN DEN OERAL. Volgens een bericht uit Swerdlowsk werd aldaar een temperatuur geregistreerd van 43 graden beneden het vriespunt. De koude duurt voort. Alle werkzaamheden moesten worden stopgezet.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1