Agenda Geheel Nederland op de schaats. Stad en Omgeving. Weet&ecicht DE BEROERING IN GROOTSCHERMER Alkmaar en zijn omgeving kunnen te kust en te keur gaan. Tal van ijsbanen in onze omgeving geopend. De winterkoning regeert. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Blonde Venus, hoofdrol Mariene Dietrich Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie, tot en met Dinsdag (en niet Woensdag) eiken avond half 8, hoofdnummer Een maand liefde (rom.), hoofdrollen William Powell en Kay Fran- cis. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer De nieuwe chauffeur (rom hoofdrol John Gilbert. Toegang boven 18 jaar. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Verbo den liefde (eens.), hoofdrollen Barbara Stanwijck en Adolphe Menjou. Toegang bo ven 18 jaar. Woensdag 6 December. 8 uur, Harmonie, rede Paul Kiès voor de «d.a.p. Donderdag 7 December. 7.45 uur, Harmonie, bridgewedstrijd 8 uur, Waakt en Bidt. filmavond Ned. Jongel. Verbond; film Van bondsdag tot bonasdag; alle leeftijden. 8 uur, handelsschool, dr. Tenhaeff uit Utrecht over Spiritisme. Velen zien reeds met verwachting uit naar wat het Leger des Heils dit Kerstfeest zal doen. Wij rekenen er op, dat wij hen niet behoe ven teleur te stellen en vragen U daarom vriendelijk een milde bijdrage voor dit doel af te staan. GOEDKOOPE BADEN VOOR WERKLOOZEN. Het Witte Kruis te Alkmaar stelt voor de fe Alkmaar bij de districts-arbeidsbeurs inge schreven werkloozen en hunne gezinsleden op vertoon van hunne geldige-inschrijvings- kaart, voorloopig 1000 regenbaden 3e klasse ter beschikking voor den prijs van 5 cent per bad. De gelegenheid tot het nemen van deze baden staat open elke week op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9 tot 1 uur des morgens en yan 3 tot 5.30 des mid dags. BIJ HET SINT NICOLAASFEEST DER KLEUTERS. Men verzoekt ons te melden, dat de da- nies Rus en Kreyermaat den kleuters bij het vertoonen van lantarenplaatjes ter gelegen heid van het Sint Nicolaasfeest met haar vertellingen aangenaam hebben bezig ge bouden. VEREENIGING VOOR OEZINSVERPLEOINO. De zuster verpleegde in de «naand No- tember 96 patiënten en legden 1515 bezoe ken af waarvan 519 betalende bezoeken, 821 bezoeken voor het AZA en 175 gratis- bezoeken. Er werd 1 maal den dokter geas sisteerd en 5 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. De Wijkkraamverpleegster verpleegde 9 patiënten, legde 185 bezoeken af en heeft 4 maal den dokter geassisteerd. INSCHRIJVINOEN HANDELS REGISTER. 28 November4 December 1933, Nieuwe zaken: „Reformhuis" (eig. H. Madderom), Alkmaar, Spoorstraat 52, han del in vegetarische levensmiddelen. Wijzigingen: P. Jongkind, de Haukes 53, handel in scheepsartikelen, kruideniers waren, drogisterijartikelen en rookartikelen Filiaal gevestigd te Wieringen, Hippolytus- hoef Beft 60 a. Landbouwkantoor „Noord-Holland" N.V., Schermerweg 27, Alkmaar. Bestuurswijzi- "ffv. Hollandsche Duin Maatschappij, Heerenweg 25, Bergen. In liquidatie getre den. C.oöp. Tuinbouwver. „De Rijp en Omstre ken", Tuingracht 421, De Rijp. Bestuurs wijziging. „De Schakel" (eig. J. de Weerd), Velsen Filiaal gevestigd te Den Helder Spoorstraat 114. „Meerzicht" (eig. H. Scheringa), Koger- polder 355, cafébedrijf. Overgegaan aan: P. Meijer Opheffingen: A. A. van Egmondde la Fosse, de la Reijstraat 37, Den Helder, da meskapsalon. Café „Hofplein" (eig. J. H. Winkelaar), Ged. Nieuwesloot B 47, Alkmaar. P. C. H. Kroon van Diest, Luttik Oudorp 52, Alkmaar. Stoomververij en chemische wasscherij. TENTOONSTELLING VOOR JEUGDHERBERGEN. Aan het einde dezer week wordt te Alk maar in het vëreenigingsgebouw van de Vrij zinnig-Hervormden op de Heul, op initiatief van de districts-commissie van het Wester district der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale en in overleg met autoriteiten en jeugdherbergbesturen een tentoonstelling ge houden. VOOR HET KERSTFEEST DER ARMEN. Het Leger des Heils (Stichter William Booth). Limmerhoke 40, schrijft ons: De Decembermaand is de maand voor ver rassingen en geschenken. St. Nicolaas en Kerstfeest geven daartoe een gereede aan leiding. Welk een genot schuilt er in iemand aange naam te verrassen. Zulks brengt dubbele vreugde, eerst bij de voorbereiding en daarna bii de ontvangst. Hoevelen zijn er echter, die zelden of nooit een aangename verrassing ontvangen, terwijl zij op stoffeliik gebied zoo schrijnend veel leed dragen. Wilt gij het Leger des Heils helpen dezulken tegen het as. Kerstfeest een verrassing te bereiden? Ook dit jaar stellen wij ons voor een groot aantal arme gezinnen een hoeveelheid levens middelen te verstrekken en vele kinderen ge lukkig te maken. DE SINOELGRACHTEN ONBETROUWBAAR De politie deelt ons mede, dat de singel- grachten op het oogenblik nog zeer onbe trouwbaar zijn, zoodat het niet geraden is, zich op het ijs aldaar te begeven. Bij doorgaand vriezend weer zullen de singelgrachten wel spoedig berijdbaar zijn. VERBOUWING SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. In bijlage Nr. 145 schrijven B. en W.: Uwe vergadering besloot op 30 Juni 1932, overeenkomstig ons voorstel, opegnomen in bijlage nr. 98 tot het Raadsverslag over dat jaar, ons te machtigen met ingang van 1 Augustus d. a. v. over te gaan tot vorming van een vierde klasse afdeeling aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. Ten be hoeve van de huisvesting van die afdeeling is toen het gymnastieklokaal veranderd in klasse-lokaal, terwijl het onderwijs in licha melijke oefening zou worden gegeven in het gymnastieklokaal der Vondelschool. Deze toestand levert echter bezwaren op. Eén afdeeling is gehuisvest in een zonloos lokaal. Het onderwijs in lichamelijke oefe ning komt voor de leerlingen der school niet voldoende tot zijn recht, terwijl op de school ook het gemis wordt gevoeld aan een speel lokaal. Verder is door toename van het aan tal leerlingen vergrooting van het speelter rein noodzakelijk. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, heeft de Directeur der Gemeentewer ken een plan tot verbouwing van de school ontworpen. Dit plan houdt in het vergrooten van de spreekkamer van het hoofd, waardoor het geschikt wordt voor leslokaal, het maken van een nieuwe spreekkamer, tevens lokaal voor medisch onderzoek en overblijven der leerlingen, en het maken van een speellokaal, tevens te gebruiken voor het onderwijs in lichamelijke oefening. Op den zolder naast de bestaande timmerwerkplaats is een ruimte geprojecteerd voor handenarbeid (arton- nage). De school omvat dan vier leslokalen, elk geschikt voor 18 leerlingen, een speel lokaal groote 10 X 5 M., een kamer voor het hoofd, tevens vertrek voor den schoolarts en overblijflokaal, de noodig toiletten en op den zolder twee groote ruimten voor handen arbeid. Het is voorts noodig, dat de bestaande overdekte soeelplaats wordt vernieuwd en de speelplaats wordt vergroot, hetgeen kan ge schieden door het maken van een nieuwe overdekte speelplaats aan het zuideinde van de bestaande soeel plaats. De kosten van een en ander zijn in totaal geraamd op 5500. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan. De burgemeester veroordeeld tot 300 en de wethoudster tot f 25 boete. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen burgemeester C. de Groot, tegen wien de officier van justitie voor 14 dagen wegens beleediging van den penningmeester van de vereeniging voor Wijkverpleging te Zuid- en Noord Schermer 200 boete of 60 dagen hech tenis had geëischt en veroordeelde hem tot 300 boete of 30 dagen hechtenis. De rechtbank verwierp het verweer van verdachte, dat hij geen bedoeling had gehad om te beleedigen, doch slechts een verweer had beoogd. De rechtbank was van oordeel, dat de opzet om te beleedigen reeds sprak uit de geuite woorden op zich zelf en was in de 2de plaats van oordeel, dat de lezing van din heer Kuyn in verschil lende onderdeelen werd bevestigd door de verklaringen van zijn vrouw en van getuige de Geus, alsmede door het door den verdediger overlegde stuk van den Boerenleenbank. De wethoudster, mevr. N. Slooten Smit, tegen wie de officier van justitie de vorige week wegens valschheid in geschriften, het geknoei met de manda ten en staten voor de werkverschaffing 3 maanden gevangenisstraf had ge- eischt, werd veroordeeld tot 25 boete of 25 dagen hechtenis. Het verweer, dat de mandaten niet valsch kunnen zijn, werd niet als ernstig gemeend aanvaard, omdat, ge lijk duidelijk in de dagvaarding staat aangegeven, de bevelschriften met de staten één geheel vormen. De rechtbank was van oordeel, dat een wethoudster zich van dergelijke strafbare feiten als zij gepleegd heeft, had te onthouden. Aangenomen werd, dat zij in het be lang van de gemeente en van de werk loozen heeft willen handelen. Hoewel op het gepleegde feit slechts gevangenisstraf staat, meende de recht bank in dit geval gebruik te moeten maken van artikel 23bis, waarin de mo gelijkheid wordt gesteld om, wanneer voor een dergelijk misdrijf niet meer dan drie maanden gevangenisstraf wordt geëischt, een geldboete op te leg gen. HET BROKKENHUIS. Men schrijft ons: Met deze strenge vorst heeft ook in fhenig huisgezin groote ellerde haar entrée gedaan. 'J behoeven daar niet over uit te weiden omdat iedereen, die eenig idee van armoede heeft, dat volkomen duidelijk zal zijn Nu wordt er niet alleen gebrek, maar ook koude geleden. Niet enkel uit gebrek aan brandstof fen, maar vooral omdat de menschen uit die gezinnen, die toch al niet veel hebben om bij te zetten, doordat ze niet goed doorvoed zijn, niet voldoende dekking hebben voor den nacht en overdag zeer onvoldoende gekleed ziin. Mannen die buiten loopen zonder wollen ondprgoed en zonder overjas en een versleten pakje. Vrouwen en kinderen in zomerkleg- ding, omdat ze niet anders hebben, komen bij ons vragen. Ze hebben soms haast geen schoenen aan de voeten, doch hier en aaar wat leer met een gedeelte van een zool. Ze komen bij ons vragen, ze kunnen niet wachten, geen uuren wij kunnen niet aan de aanvragen voldoen. Kunt U zich indenken hoe vreeselijk dat isWij hopen het; en wij hopen dan tevens, dat U ons wilt helpen op de eene of andere wijze en liefst niet morgen, maar nü; onmiddellijk een daad. Zeg niet „ik heb niets", maar als U niets hebt, peins dan: „hoe krijg ik wat om iemand een klein beetje te bezorgen". Peins, overleg, praat er over, vindt een middel. Honderden werden geholpen aan verschil lende artikelen in dit eerste jaar van het be staan van „Het Brokkenhuis". En wij gaan door, maar zonder uw hulp gaat het niet. Alles is welkom, alles, maar In 't bijzonder warme kleeding en schoeisel, vooral voor kin deren en mannen. Pakken, overjassen, mantels, wollen de kens, wollen ondergoed, kousen, worden alle dagen gevraagd. U hebt misschien van den goeden Sint iets nieuws gekregen. Geef 't ge bruikte aan ons. Zult U dat doen? Ja? Wij zijn U hartelijk dankbarr! Belt U even den Armenraad, no. 660, of stuurt bericht naar Rippingstraat 12 en wij halen alles op. HET N. H. KANAAL WORDT OPEN GEHOUDEN. Niettegenstaande de vaart in de Zaan ten gevolge van het ijs moeilijkheden oplevert, houdt de Alkmaar-Packet den dienst gaande door de booten van Amsterdam naar Alk maar en van Alkmaar naar Den Helder te laten vooraf gaan door een ijsbreker. WIT-GELE KRUIS. Gedurende de maand November verpleeg den de wijkverpleegsters 25 patiënten en legden 364 bezoeken af, waarvan 157 bezoe ken geschiedden bij leden van het A.A.Z.A en 69 bezoeken bij Stadspatiënten. De wijkkraamverpleegster verpleegde 11 patiënten en legde 210 bezoeken af, terwijl twee maal de dokter werd geassisteerd. Voor het bakersexamen slaagden de dames T. Tjeertes, L. Baeten, beiden te Alkmaar, Tr. Huig, B. Veldt, beiden te Akersloot en C. Hof te Bergen. BEDWELMD. Hedenmorgen geraakte de 15-jarige leer ling-monteur Jansma in de werkplaats van den motorhandelaar Moejes te Heerhugo- waard door uitstroomend autogas bedwelmd. Na aanwending van het zuurstof-apparaat, door den onmidde'iijk ontboden geneesheer, kwam J. spoedig weer bij. HEERHUGOWAARD. Zaterdagmiddag werd de bediende van den manufacturier Peppelentasch aihier op den Huusweg aangereden door een vrachtauto, bestuurd door B. uit Broek op Langendijk. met het gevolg, dat het rijwiel^ van den be diende werd vernield, terwijl hij persoonlijk een verwonding aan de rechter knie opliep. De vermoedelijke oorzaak is. dat een vóór B rijdende auto plotseling stopte Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. DE ALKMAARSCHE IJSCLUB WIL PROTESTEEREN. Zooals bekend hebben B. en W. den raad voorgesteld de Alkmaarsche IJsclub, die haar banen met werkloozen in orde houdt, dit jaar weer 100 subsidie te verleenen Naar wij vernemen zal dezer dagen het bestuur der IJsclub vergaderen en daarbij de vraag bespeken of deze 100 niet ge weigerd motten worden. Dit zou dan ge schieden uit de overweging, dat het gemeen tebestuur thans zelf een ijsbaan op het Gem Sportpark exploiteert zonder dat de raad in zijn geheel of de raadsleden afzonderlijk in de plannen daarvoor gekend zijn. Weerverwachting. Matige tot zwakke Oostelijke wind, droog weer; matige tot stren ge vorst des nachts, overdagmatigetotlich- t e vorst. 't Is vandaag de dag van Sint Nico- laas. In alle huizen heeft men schoen tjes gezet, heeft men gezongen voor den schoorsteen, heeft men verlanglijstjes geschreven en dié weggestuurd naar Spanje Maar sinds gisteren hebben tal van kinderen en ouderen een expresse-brief weggestuurd. Op het verlanglijstje moest n.1. nog één wensch ingevuld worden: een paar schaatsen! De gast uit het hooge Noorden is wel plotseling binnen komen vallen. Met strenge hand regeert hij thans over de lage landen aan de Noordzee. De kleine re binnenvaarten en slooten zijn sinds Zondag met een laag ijs bedekt, de groo- tere kanalen en rivieren vullen zich met drijfijs, dat weldra vast gaat zitten en een einde zal maken aan de scheepvaart. 't Is vroeg deze keer. In den regel treedt de vorstperiode pas in Januari in, of wij irijgen heelemaal geen win ter! Maar nu De eerste Zondag in December bracht een ijzige kou en vrij felle vorst. En toch hebben wij niet met een uitzonder lijk verschijnsel te doen. Er zijn wel meerdere jaren geweest, waarin Novem- be- reeds vorst bracht. Helaas de te genwoordige tijdsomstandigheden zijn niet van dien aard, dat koning Thialf van harte welkom kan worden gehee- ten. Er heerscht a moede in te veel ge zinnen; er zal koude geleden worden in vele huizen; er zal straks bij aanhou dende koude geofferd moeten worden. Maar op het oogenblik vergeet men de sombere zijde der medaille nog. 't Is ook zoo moeilijk, om zich den toestand der armsten te kunnen indenken, als men zelf bij een warme kachel zit, zich warm kan kleeden en zich overvloedig kan voeden Hopen wij, dat deze winter niet al te streng zal worden, dat de ellende zoo kort mogelijk zal zijn Nederland op de schaats! Intusschen maakt geheel Nederland zich gereed, om van de nationale ijs- sport te kunnen profiteeren. Straks zijn wij geen Nederlanders meer, straks zijn wij schaatsenrijders. Overal zijn de ijs- baanbesturen in actie gekomen en op het oogenblik is alles in de weer, om aan duizenden menschen ijsvermaak te ver schaffen. Eerst zullen de aangelegde ijs banen drukte krijgen, dan worden de banen op de kanalen en op het IJsel- meer opengesteld en danDan blijft niemand thuis! Dan gaat men kilome ters maken! Dan... begint men te den ken aan de Friesche elfstedentochtl De Alkmaarsche banen. Wanneer wij thans een overzicht geven van het „ijsnieuws", dan beginnen wij natuurlijk met Alkmaar en omge ving. En allereerst wijzen wij op de uiterst gezellige baan op het ge me en- gladde vloer herschapen. Veschillende ren reeds vertelden, zijn de tennisvelden onder water gezet en vandaag is het ijs -"ladde vloer hers hapen. Verschillende Alkmaarders hebben daar gisteravond al van geprofiteerd en zij vonden het een prachtig idee, om deze baan beschikbaar onde rwate rgezet en vandaag is het ijs te stellen. Gisteravond laat is deze baan opnieuw zeer hard en glad. De baan, die in de luwte ligt en goed verlicht is, zal onge twijfeld de komende dagen druk be zocht worden. Vanmiddag krioelde het van kinde ren, die eenige heerlijke paar uurtjes vermaak zohten en vonden Bovendien is hier geen gevaar, om eij paar natte voeten op te loopen, omdat al het water in ijs is omgezet. Dan hebben wij „de Quint", een do grootste ijsbanen van ons land. Op deze ongeveer 8 H.A. groote vlakte werd gisteren reeds gereden en vanmorgen was men druk bezig met het uitzetten van diverse banen. Daar is allereerst de wedstrijdbaan, die van geijkte afmetin gen is, zoodat hier officieel e wedstrijden kunnen worden gehouden. Ver de;- is er een baan voor het schoonrijden en een voor de andere rijders, zoodat iedereen kan zwieren, zooveel hij wil en niet door anderen gehinderd wordt. Verder heeft het bestuur een hockey-veld aangelegd en een kinderbaan beschikbaar gesteld. Het nieuwe restaurant met zijn nieu wen eigenaar roepen allen een welkom toe! Morgenmiddag wordt aan de kinderen tegen 5 cent toegang verstrekt. Bergen is natuurlijk niet achter ge bleven. Het ijs op deze baan, die in een zeer luwe omgeving ligt, is schitterend en vanaf heden is deze baan zoowel over dag als des avonds geopend. Bovendien zal de muziek den bezoekers voortdu rend opvroolijken. Reeds gisteren waren eenige hardrij ders op de wedstrijdbaan aan het oefe nen en zij waren best tevreden over de gladde en effen baan. Het bestuur heeft een nieuwen op gang naar de baan laten maken en het clublokaal danig onder handen geno men. In deze zaal kan men uitrusten en dank zij nieuwe ramen tegelijker tijd een overzicht krijgen over de ge- heele baan. In de garderobe kunnen 500 personen hun kleeding afgeven. Bergen is nummer één wat het wed strijd-wezen betreft. Voor morgen (Woensdag) heeft het bestuur kinder- w<-dstrijden uitgeschreven en voor Za terdagavond een gecostumeerd ijsfeest. Dat wordt dus een gezellige drukte in Bergen 1 Heil oo blijft zwijgen. Wij hebben ii- den loop van den morgen ettelijke te lefoontjes met Heiloo aangevraagd, maar het resultaat was nihil. Waarschijnlijk was men te druk met de pomp-installa- tie want men had in Heiloo vergeten, dat er voor een ijsbaan water noodig is! Echter, wij vertrouwen, dat ook Heiloo weldra de schaatsenrijders kan ontvan gen en dat deze gezellige baan het druk zal krijgen. Hedenmiddag was men bezig, de baan, die nog slechts voor een vierde deel on der water staat, verder onder valer te zetten. Men heeft reeds een nieuwe pomp geplaatst en hoopt nog tijdig alles in orde te kunnen krijgen. Uit de verdere omgeving van Alkmaar kregen wij nog geen berichten, zoodat wij niets weten van Nieuwe Niedorp, Purmerend ,enz. enz. OP HET IJSELMEER. Wij ontvingen verschillende berichten uit andere deelen van ons land, welke wij hier onder publiceerenj naar waarnemingen, verricht in den morgen van 5 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. t Hoogste barometerstand 776,9 mM. te Torshaven. Laagste barometerstand 751,0 mM. te VardÖ. Verwachting, geldig tot den avond van 6 December: Matige tot zwakke Oostelijke tot Noord, oostelijke wind; helder tot licht of half be- wolkt, droog weer; matig;e tot strenge vorst des nachts; overdag matige tot lichte vorst STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bilt 5 December otn 9.05 u. aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Attensiesein neer. Weeroverzicht. Hoewel de luchtdrukverschillen minder groot worden door het dalen van de baro meter langs de as van het langgerekte ge bied van hoogen luchtdruk onderging de luchtdrukverdeeling als zoodanig geen ver andering. Nog steeds ligge.i de maxima van de luchtdruk in Zuid-Oost Europa en in het Noordwesten en wordt de grootste koude ge vonden ten Zuiden van de Zuid Oost Noord West gerichte as die door de beide maxima gelegd kan worden. Het gebied met zwaar- ste vorst wordt thans gevonden in de weste lijke middelgebergten. Alle vliegtuigwaar. nemingen in het vorstgebied geven echter enorme stijging van de temperatuur boven de koude der onderste lagen aan en in Zuid en Midden-Duitschland temperaturen tot 5 graden boven nul op hoogten van 800 tot 1600 meter. Tevens is de geheele atmospheer uiterst droog, fn Noord Scandinavië kwam de temperatuur weer onder het vriespunt, doch is de vorst van geen beteekenis. Op IJsland kwam de temperatuur weer tot nor male verhouding terug. In Spanje stijgt de luchtdruk flink. Op den Oceaan verscheen een depressie. Het is te verwachten, dat de vorst nog enkele dagen zal aanhouden, doch niet dat zij strenger zal worden dan thans. Marken geïsoleerd. De Gouwzee tusschen Marken en Mon nikendam is dicht gevroren. De postboot, die Maandagmorgen vroeg van Marken naar Monnikendam was vertrokken, kon eerst tegen 9 uur in den morgen Monnikendam bereiken na een harden strijd tegen het ijs. Om 10 uur werd weer vertrokken met aan boord de post en eenige passagiers, meest Markers. Uren heeft de boot met het ijs geworsteld, doch het mocht de boot niet gelukken het eiland te berei ken Men had een ijsvlet meegenomen en noodgedwongen moesten de passagiers per ijsvlet ter-g keeren. Omstreeks 4 uur gistermiddag kwa men zij bij Catswoude onder Monniken dam aan land De postboot keerde even eens terug en ligt nu bij Catswoude in gevroren. Het ijs is nog niet betrouwbaar genoeg, om via het ijs Marken te bereiken Het eiland ligt dan ook thans geïsoleerd De Urkerboot vaart niet. Door de strenge vorst is het IJselmeer zoo ver het oog reikt geheel met ijs bedekt. Alleen de vaargeul voor Enkhuizen is nog open. In verband daarmede zou de Urkerboot gister middag om vijf uur voor het laatst naar Enk huizen vertrekken. Eenige koeien en varkens zijn ingeladen, opdat de eilandbewoners niet zonder vleesch zullen zitten. Ook StavorenEnkhuizen gestaakt. Met ingang van heden is wegens ijsgang de veer- en pontdienst StavorenEnkhuizen gestaakt. Reizigers moeten dus de spoorver binding over land, via Amersfoort en Zwolle nemen. Ook het goederenvervoer zal lang* dezen weg gaan. Ook de GroningenLemmer Stoomboot maatschappij en de HollandFrieslandlijn hebben gisteravond hun nachtdiensten tuS' schen de Lemmer en Amsterdam moeten stop zetten. Ook de dienst SneekGroningen over net Tjeukermeer kon niet meer door gaan. Twee vrachtbooten van Amsterdam, een voor Sneek en een voor Groningen trachtten over Sloten, Sneek nog te bereiken, doch ook io deze vaart bevindt zich veel ijs. Om Schokland heen is het ijs voo ver net oog reikt. Ook zit daar een schip met de noodvlag in top. De verbinding met de Noordzee- eilanden. Uit Schiermonnikoog meldt men ons: t In verband met den hevigen Oostenwind en het vele drijfijs heeft de rijksveerboot den landingsdam niet kunnen bereiken. De boot is nu op het zuid-westelijke strandgedeelte geland. Met een vlet werden post en passa giers naar het eiland gebracht. In verband met een en ander achtte het be* stuur van het Christelijk Vacantiehuis Eliffl het niet wenschelijk Dinsdag 5 Dec. een vijt- tig kinderen te laten vertrekken. Besloten gunstiger weersomstandigheden af te wacu ten. Uit Texel telefoneert men: Tengevolge van den ijsgang is de boo - dienst met Noord-Holland ongeregeld. Banen op het IJselmecr* In de Zaterdag gehouden vergadering van den Frieschen Ijsbond werd door den a,g vaardigde van de IJsclub Stavoren de kwe* ter sprake gebracht, of de Bond geen kon vinden in het bebanen van het IJsehneeL; dat, naar de ervaring leert, heel wat eerder i dicht vriest en bereden kan worden dan

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2