Alkmaarsciie Courant. MOORD OP AOBOTSHALL JtuilleUM Jlecfitszaken r flanoero i\ten derfigsft faargang. DINSDAG 5 DECEMBER Parijsche brieven r LEEUWARDEN (Wordt vervolgd). No. £87 1933 jRadionieuws Woensdag 6 December. Hilversum, 296 M. (VARA-uitzending). 8 Gramoioonplaten. 9.30 „Onze keuken" door P. J. Kers. 10— VPRO-Morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven: VARA Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. Janny van Oogen, declamatie. 12 Trio Guaroni. 1.30—2.De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.15 VARA-Knipcursus. 3.Voor de kinderen. 5.3C Gramofoonpl. 6.De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, m. m. v. Esther Philipse, zang. 6.30 R V.U H. Ch. G J. v. d. Mande.e: De primaire, dus poli tieke taak van den Volkenbond en hoe deze tot dusver kon worden uitgeoefend. 7.Or gelspel Cor Steyn. 7.20 G. Stuiveling: Kapi talisme, Scoialisme en Socialisatie. 7.40 Zang door G. Oostra. 7.58 Herh. SOS-ber. 8.— VAR A-orkest o.l.v H. de Groot. 8.30 „De tnachien" spel van Heyermans—van Duin, m. m. v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cajf- pellen. 9.15 Vervolg orkestconcert. 10.Vaz I)ias en VARA-Varia. 10.15 Vervo'g orkest concert. 11.12.Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (NCRV-uitzending). 8. Schriftlezing en meditath. 8.159.30 Gra- niofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v ds. G. Laarman. 11 Zang door H. Borkent, tenor m m. v. C. Veelo, piano. 12.15 Gra mofoonplaten. 12.30 Orgelspel Mac Graf- ford. 1.15 Vioolrecital mej. B. C. Kalff. Aan den vleugel: H. Geirnaert 2.Gramofoon platen. 2.30 Voor jeugdige postzegelverza melaars 3.Fluitkwintet o.l.v. P. v. d. Hurk. 5.Kinderurn. 6.— Landfcouwcause- rie. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned Chr Pers bureau. 7.30 L. J. dt Hoog: De druif in het verleden. 8.— Het Volkszangkoor (afd. den Haag) v. d. Ned. Ver. v. d. Volkszang o.l.v. A Spoel met medewerking van vocalt solis ten en mevr. B. de RidderSpaan, piano begeleiding. 9.Raden S. Wimpoeno: De positie van de Javaansi he vrouw. 9.30— 10.30 Vervolg concert. Ca. 10.Vaz Dias 10.3011.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en t erichten. 11.0511.20 Lezing. 12.Voor de scholen 12 20 Orgel spel O- MacLean. 1.05 Western Studio-orkest o.l.v. F. Thomas. 1.50 Gramofoonpl. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Pianorecital A. Lush. 3 35 Sted. orkest Bourne nouth o.l.v. Sir Dan Godfrev m m. v. C. Smith, piano. 5.05 Het John MacArthur Kwintet. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bach's Cellos-uites door Th. Reiss—Smith. 7.10, 7.25, 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 BBC-Symphenie-orkest o.l.v Sir Henry Wood, m. m v. Mvra Hess, piano. In de pauze om 9.20 Beri hten. 10.45 Voor dracht. 11.05—12 20 Roy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05 en 12.35 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelconcert G T. Desserre. 1.25 Gramofoonpl. 7.05 Gra mofoonplaten. 9.05 Symphonieconcert o.l.v. Bigot. Kalundborg, ,153 M. 2.20 Gramofoonpl. 2.50—4.50 Omroeporkest o.l.v. Emil Reesen. 7 20 Kamermuziek door strijkkwartet. 8.20 1.20 Dansmuziek vo" de jeugd door diverse Bands. uangenberg, 473 M. 5.25, 6.35 en 11. Gramofoonpl. 11.20 Kwintetconcert. 12.55 Omroeporkest o.l.v. Buschköttei. 1 50 Jeugd- concert. 3.20 Onroeporkest o.l.v. Rosbaud, m m. v. solisten 6 20 Gevar. programma m m. v. koren, orkest en solisten. 7.30 Berl. Philh. Orkest o.l.v. E Lindner. 1005 en 10.35 Gramofoonpl. 11.201.20 Concert. Rome441 M. 8.05 „Ramuntcho", opera van Donaudy. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12 20 Omroepkleinorkest o l.v. Leemans. 1.30 Con cert uit Antwerpen. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 8.20 Omroeporkest o.l.v. F. André. 9.20-10.20 Dito 508 M.: 12.20 Concert uit Antwerpen. 1.30 Omroepklein orkest o.l.v Leemans 5 20 Omroeporkest o.l.v. André 6.35 en 7.20 Gramofoonpl 8.20 —10.20 Galaconceri o.l.v. D. Defauw m. m. v D. Braus, piano. Deutsch! andsend er, 1635 M. 7.25 Het Berl. Philh. orkest o.l.v. Edwin Lindner m m v vocale solisten. 9.20 Bericht.en 9.50 Radio-technische causerie. 10.05 Weerbericht 10/70—11 70 Concert uit München. ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H A C. S. 26 Margaret lag in elkaar gezakt in den on- gemakkelijken stoel Voor misschien de hon derdste maal slikte zij den gil in, die volhield om op haar lippen te komen. Ieder keer was het moeilijker om hem te onderdrukken Nog altijd, ofschoon het haar scheen, dai zij er een eeuwigheid op neer gekeken had, 6taarde de zwarte ring, die de mond van 't pistool was. haar aan. De man had zich niet bewogen. Hij hurkte op den grond, geen enkel deel van hem was stevig, behalve de handen, waarmee hij het pistool vasthield. En hij ging door met pra ten. Margaret voelde, dat de rest van haar leven een droom was; dat steeds, in de wer kelijkheid. hij aan het praten geweest was, en zij aan 't luisteren. En zijn praten steeds dezelfde geschie denis. „U bent knap! erg knap, niet? Wie doodde Hoode? zei u bij u zelf u en uw vrienden. Ik ken u niet, maar u bent Scotland Yard. dat bent u. Nu, als u 't wilt weten, i k deed het! Begrijpt u het? Maar mijn blonde kind, ik ga het niemand vertellen! O, neen! O, neen! Er waren nog meer woorden, maar alle ffftuder zin. Hij ging door met praten, en GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Woensdag 6 December. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Uin 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daventry 10.50—1120, North Reg. 12.20—13.05, Lond. Reg. 13.0513.35, Midi. Reg. 13.35 —15.20, Daventry 15.20^-24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35—19.50, Athlone 19.50—24.—. DE NOOD DER ZEEVISSCHERIJ. Onder de bedrijven, die, vanwege de nood waarin zij verkeeren in het midden der be langstelling behooren te staan, moet in de allereerste plaats ook ons oud Hollandsche zeevisscherijbedrijf worden genoemd en de Commissie tot bevordering van het Vischge- bruik in Nederland laat geen poging achter wege om die belangstelling te wekken. Zij heeft thans mr. Rambonnet, burge meester van Velsen, verzocht en bereid ge vonden een korte radio-rede te houden, om iets van dit bedrijf en haar moeite en zorgen te vertellen. Alle luisteraars worden daarom hierbij op gewekt om Donderdag 7 December a.s. des avonds 7.15 uur af te stemmen op Huizen lange golf. Burgemeester Rambonnet bezit de gave van vertellen en deze °ak heeft de liefde van zijn hart, hetgeen uiteraard dubbel welspre kend maakt. Parijs, November 1933. De Catherinettes boffen niet dit jaar, hun 25e November viel op een Zaterdag, en wie die iederen dag naar zijn werk gaat, rekende niet onmiddellijk uit dat deze vrije dag nu kwam op een datum waar toch al een vrije middag mee sa men ging? Sainte Catherine, geen na tionale feestdag als de veertiende Juli zelfs geen feestdag voor alle katholie ken, als mardi gras, maar een speciale feestdag voor een heel speciaal deel van de bevolking van Parijs, voor de midi- nettes. Bestaan de midinettes nog, is n en somber geneigd zich af te vragen overtuigd dat alles wat Parijs in de tijd v- i onze vaders romantisch maakte, nu wel verdwenen zei zijn, en dat de aloude instelling der midinettes zal h en plaats gemaakt voor de „gesyndicali- seerde atelier-arbeidsters", of iets van dien aard. Maar Parijs wordt nooit hee- lemaal on-ouderwetsch, het houdt van zijn tradities, en komt op zijn slofjes achter de noodzakelijke vernieuwingen vaa het wereldbestek aan. Is het niet merkwaardig dat rechtsche part''en die nu alweer om beperking van de vrij heid beginner te roepen, in aansluiting bij de fascistische golf die over Europa gaat, dat hier doen in een land waar de vrijheid zelfs nog niet zoover gekomen was dat de vrouwen het kiesrecht ge kregen hadden? En ze hebben er trou wens ook niet zoo heel hard om ge vraagd. Maar de Franschman heeft nu eenmaal de gave om zich tusschen de mazen van het maatschapelijke net door gemakkelijk zijn portie vrijheid voor persoonlijk gebruik te fabrieken of te nemen, en daarom spreekt men hier dan ook zoo graag van de verstandige La- tijnsche gematigdheid. En ter gelegenheid van Sainte Cathé- rine merkt men dat er nog midinettes zijn, want men kan die jonge vrouwen dio met zooveel entrain en bravoure het feit vieren dat zij de vijf en twintig jaar gepasseerd en nog ongetrouwd ziin, toch niet met een andere dan deze opgewekte en beproefde, en door zooveel poëzie en proza vereeuwigde naam noemen? Zij zetten er een witte muts bij op, die erg veel van een coquette slaapsmuts weg heeft, en zij begeven zich in troepen de straat op, zingend, lachend, en elkaar toeroepend bij 't tegenkomen, leve Sain te Catherine. Laten wij erkennen dat het afneemt, en dat er misschien in vroeger jaren meer Catherinette-troepen te zien waren in de Rue de la Paix waar de groote modehuizen zijn, en 's avonds onder de groene en roode en gele en witte lichtjes van de licht-reclames van de boulevard, zooals er van alle tradio- neele dingen een beetje minder is sinds da oorlog. Maar het hoofdgebruik van de dag der Catherinettes is te goed om uit den tijd te raken: dat is het recht dat de studenten zich aangematigd hebben om de al te vroolijk zingende Cath°rinettes op een teedere manier den mond te slui- steeds was het refrein van zijn gefluister, dan weer hard roepen, of mompelen I hetzelfde „jk doodde Hoode! Maar ik verti het aan p.eirand, o neen! Dacht, dat hij met mij spelen kon, dat deed hij toch! Dat hij afko men kon van den man, die hem hielp! de gek!' Eens had ze geprobeerd op te staan, met de bedoeling naar de deur te rennen, die zij, dat wist ze, niet gesloten had. Maar het pistool weid zóó dreigend vooruit gehouden, dat zij daarna zoo onbeweeglijk als een steen was geb'even. Haar rechterbeen, onder haar gekromd trilde. Haar hoofd scheen te baisten Ten laatste kwam er een onderbre king in het murme'end gepraat. De man be gon zich in te spannen om overeind te ko men. Margaret kroop nog meer achteruit in haar stoel. Zelfs terwijl hij zich oprichtte, b eef het pistool, op haar gericht, flikkeren Weer en gil kwam in haar keel op, maar werd weer ♦»ritrrrr»v;€r]ft Hij was nu over- fin'' et '-wani met wa^elende schreden op haar af. Zelfs in haar angst kon zij zien. dat de koorts bij hem was toegenomen. Zij bad, dat hij instorten mocht, zooals ze nog nooit te voren gebeden had. Hij was vlak bij, vlak bijMargaret sloot haar oogen. Zij hoorde vlugge voetstappen buiten de deur Iemand gooide de deur open. Lang zaam. ongeloovig, opende ze haar blauwe ocgen. Hast'nps stond in de open deur Een zwarte mist flakkerde voor haar oogen. Er doorheen, alsof ze keek door be^ rookt glas. zag zij#hem vlug afkomen, me' zijn uitgestrekte rechterhand, alsof hij groe ten. Dat mag, op dezen dag. En als de Catherinettes het versmaden om te voet te gaan, en met zijn vijven tegelijk in een taxi kruipen, dan bestormen de roofridders de taxi. En aangezien het daar dan toch ook eigenlijk om begon nen was, op een dag als dezeEr zijn bazige tantes bij, die op dezen dag de „muts van Sainte Catherine opzetten". Maar er zijn ook een massa aardige ge zichtjes: en al ontbreekt het nu een maal alle Catherinettes aan een man, het ontbreekt ze daarom nog lang niet aan een vriendje. Want de tijden zijn slecht en trouwen met altijd de kans van werkloosheid achter de deur, ook al hebben man en vrouw dan beiden een vak geleerd, is niet meer een stap lie men zoo een twee drie doet. En eigenlijk zou een statisticus dus op vijf en twintig November de kanten mutsen met de lintjes moeten tellen. Wordt er niet in alle vakken geklaagd dat er geen plaats voor de jongeren ge maakt wordt? Hoe dan te denken over de Parijsche music-halls van deze win tel waar twee sterren tronen die al zoo veel seizoenen achter den rug hebben, dat niemand er het rechte meer van weet, en dus iedereen uit pure onzeker heid de gissingen nog wat overdrijft. Moest men de publieke opinie gelooven, of de journalisten, dan zijn zoowel Mis- tinguett als Cécile Sorel weldra aan haar eeuwfeest toe, en dat lijkt toch wat kras. Cécile Sorel is dan nu onder algemeen commentaar van de Comédie Francai- se, het nationale theater, waar het stof van zooveel eeuwen verzameld ligt, maar waar het publiek toch nog wel graag zijn klassieken gaat hooren, naar het Casino de Paris afgedaald. Afge daald in dubbelen zin, want het eerste w t zij doen moest, was natuurlijk zich oefenen voor het afdalen van die wijd- sche trap die het middelpunt van het revue-tooneel vormt, en waarlangs alle medewerkers zich opstellen. Waarom deze beroemde actrice van het officieel ste theater van Frankrijk na zooveel jaren eerwaardig klassiek tooneel, een zoo frivole carrière gaat beginnen? Om iederen avond te kunnen spelen, zegt zij, en omdat het publiek geen zin meer heeft in zwaarwichtige spectakels, en zich amuseeren wil. Maar toch, denkt zij er bij, heeft het recht zijn geliefde sterren niet uit het oog te verliezen, en als het publiek dan niet naar de sterren komt, moeten de sterren maar naar tiet publiek toe komen. Maar of zij het ex pi ;iment bet volgend jaar herhalen za'? He' wordt over het algemeen niet als een succes beschouwd. De kwestie is dat de groote Cécile zoo ijsselijk coquet is (daarom heeft zij dan ook altijd de beroemde coquette van Molière gespeeld, Célimène) dat zij haar maniertjes niet heeft afgeleerd, die in het theater ook al niet zoo erg prettig waren om aan te zien. En daar komt dan nog bij dat.zij nu do school waar zij haar verzen leerde zeggen, niet meer vereeten kan, en dat het verzenzeggen van de Comédie Fran cais® wel heer eerbiedwaardig en tra ditioneel, maar eigenlijk niet zoo erg moo., en heel erg onnatuurlijk is. Zoo dat op een goeden dag vernieuwers a's Jacques Copeau en anderen noodig ge weest zijn om te laten zien dat men de klassieken ook buiten het eerbied waardige theater spelen kon, en dat Mo lière er eigenlijk flink bij won als men zijn tekst niet meer hoorde dreunen maar werkelijk spelen. Toch komt het publiek met eenige nieuwsgierigheid kijken naar Cécile So rel, die zoo goed haar roem verzorgt en zoo graag van zich doet spreken, als wie niet trouwens? Zij is met den veel jongeren Graaf de Ségur getrouwd, en als zij op tournee naar Amerika gaat, neemt zij driehonderd hoedendoozen mee, om de eer van de Fransche natie op te houden, verkondigt zij met doode- lijke ernst in de kranten (en zij heeft het al zoo lang verkondigd dat de Franschen werkelijk een beetje zijn gaan gelooven dat zij een nationale instelling is net als de veertiende Juli); en zij slaapt in het op een glorieuzen dag daar toe aangekochte bed van Madame Du bsrry (of is het een andere historische persoon?). Maar dat hoort bij het vak. want slaapt Joséphine Baker niet in het bed van Marie Antoinette of was het een andere koningin? En Joséphine's banden met de historie vvi Frankrijk zijn toch nog veel geringer dan die van ten wilde, op de wankelende, kwaadaardige figuur in de kamerjapon. De mist voor haar oogen werd dikker en donkerder. Toen deze was opgetrokken, had Hastings het pistool in zijn hand. Zij zag, nog stijf van vrees, den man Masterson ge kromd op den grond. Met een groote inspanning stond zij uit de stoel op. Toen zii overeind was, wankelde zij Zij voelde zcihzelf vallen, gaf een jam merlijk gilletje, en werd door Hastinggs' armen opgevangen. Nu er veiligheid was. brak ze in elkaar. Haar lichaam schokte van snikken. Daarna kwamen tranen en nog meer tranen. Zij drukte haar hoofd op Hasting's schouder, met haar wang wrijvend tegen de zachte wol van zijn pak. Hastings, wiens hart te erg klopte, om te kunnen troosten, keek op haar neer .Al wat hij kon zien, was de kleine zwarte hoed. Het schokken van haar lichaam in zijn armen, het feit zelf, dat zij in zijn armen was, belette hem te spreken. Zij bleven in eikaars armen Van den vloer, achter hen, kwam een schor, insamenhangend gepraat. Man noch vrouw hoorde het. Het snikken bedaarde. Een groot besluit groeide in het binnenste van Hastings. „Ik wou graag een zakdoek", zeide een fijn stemmetje op ziin schouder. Uit zijn borstzak vischte hij een stuk witte zijde op. Een kleine hand greep er naar. Toen het werk volbracht was. glimlachte zij tegen hem. en probeerde vervolgens los te komen uit ziin armen HaeHno-s hield vast. „Alsjeblieft" zei het stemmetje, „laat je mij Cécile Sorel en jong, lenig en koffie kleurig, beschouwt zij zich nog heele- maal niet als een Fransch nationaal monument. POTOMAK. VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. Strafzitting van Maandag 4 December, HONGAARSCH-BERGENSCH CONFLICT. De 20-jarige Hongaar, Istvan Lajos Ge- za W., chauffeur van beroep, zou op 26 Juli te Bergen den veldwachter Tamminga, die hem aanmaande zijn weg te vervolgen, met geweld hebben aangevallen, hem aangegre pen en op den weg geworpen, welke daad piaats greep op de Breelaan, ter gelegen heid van een aldaar gehouden festiviteit. Het jongemensch stond nu heden te dier za ke terecht en veldwachter Tamminga ver klaarde, dat verdachte aan een feestpaal had geschud, tengevolge waarvan eenige lampi ons waren gesneuveld, vervolgens had Istvan Lajos zich aan bovenomschreven fei telijkheden schuldig gemaakt. Verdachte had Tamminga vanachter met beide handen aan gegrepen en het was de gemeenteopzichter, die Tamminga te hulp kwam en hem ont zette. Niettemin was het Tamminga niet mogelijk geweest zijn ambtsplicht naar be hooren te vervullen. Door den verdachte werd echter ontkend aanleiding te hebben gegeven tot dergelijk optreden. Hij had wel niet direct gehoor ge geven aan de lastgeving van den veldwach ter om zich te verwijderen, doch hij werd ten onrechte beschuldigd lampions te heb ben vernield en voorts zou de veldwachter hem een slag in 't gelaat hebben toegebracht. Ook had de veldwachter hem later een slag met de sabel gegeven, waardoor hij bloe dend werd verwond. De heer Tamminga gaf zulks toe, doch dit was gebeurd, nadat hij door verdachte was aangegrepen en op den grond geworpen. De tamelijk onwellevende mimiek van den jeugdigen Hongaar, die blijkbaar noo; geen onderscheid kan maken tusschen rechts- of danszaal, gaf den poli tierechter motief de heer Istvan Lajos des wege een reprimande toe te dienen. Een drietal vrienden van den heer Istvan Lajos, de heeren Anth. Goes, Joh. F. Philips en W. G. M. Genefaas, die de scène hadden meegemaakt na genoten dansvermaak wer den gehoord op verzoek van verdachte als getuige a décharge, verklaarden aangespro ken te zijn als kwajongens en zeiden dat de veldwachter den verdachte een duw had gegeven, waarop verdachte weer op Tam minga af kwam. Daarop had de veldwach ter den sabel betrokken. De officier ver meende dat alle verklaringen klopten als een bus en concludeerde dat het optreden van Istvan Lajos werkelijk onbehoorlijk was geweest. Om dergelijke gedragingen te cou peeren, vorderde de officier 40 boete of 40 dagen. Uitspraak 25 boete of 15 da gen. DE EEUWIGE FAMILIERUZIE. De heer Hendr. Jac. van V., pakhuis knecht en de huishoudster Jannetje Gr., respectievelijk immitatie zwager en zuster van den getuige Hendrik G., allen te Alk maar wonende, stonden eendrachtelijk te recht wegens mishandeling van hun weder- zijdsch „familielid", die zij 5' Augustus op de Nieuwesloot te Alkmaar met vereende krachten zouden hebben afgedroogd. Deze animositeit was weer opgelaaid, omdat de heer van V. den onschuldigen hond van zwager Hendrik, nolens volens bij dit fami- liespectakel betrokken, zou hebben geschopt. De politierechter adviseerde het leven wat meer gemakkelijk op te nemen en het paartje werd voorts veroordeeld ieder tot 5 boete of 3 dagen, alsmede 1 maand gevange nisstraf voorwaardelijk met 2 proefjaren, als voorbehoedmiddel. FIJNE CONVERSATIE. De 21-jargie agrariër Joh. Ant. K., zeker van agitatie heftig transpireerend, ondanks de Siberische koude, had op 5 Aug. de huis houdster mej. G. E. B. de Jong in het open baar eenige zeer onooglijke compromiteeren- de scheldwoorden naar het hoofd geslin gerd. Een en ander was het gevolg van an los?" „Neen" brulde Hastings „Neen! Nooit meer Zachtjes hief zij haar hoofd op om weer naar hem te kijken. Onmiddellijk, door en door overtuigend, kuste hij haar. Voor een oogenblik, een snel voorbij gaand gedeelte van een seconde scheen het hem, dat de lip pen den druk van de zijne hadden beant woord. Maar dan rukte zij zich vrij. „Mr. Has- ings!" Zij stampte met haar voet. Hoe durft Een grijns van vreugde was op zijn ge zicht. „Niet noodig'", mompelde hij. „Is hee- lemaal niet meer noodig. Ik ben nu niet bang voor je, jou lieveling!" Hij greep weer naar haar. Van den grond kwam weer dat schorre gebrom. Weer hoorden zij t niet. „En je weet, dat je al jaren verliefd op mij bendt," zei Hastings. „O! dat is niet waar!" Zij was een en al verontwaardiging. Plotseling veranderde het „Ja, 't is zoo, maar alleen maar maanden in elk geval. O. Jack, Jack, waarom deed je dit niet eerder?" „Bang", zei Hasting. „Maar maar waarvoor?" „Voor jou en je vervloekte bekwaam heid. Gisteren zwoer ik bij mijzelf, dat ik al mijn moed bij elkaar zou rapen, zoodra ik je op heeterhaad betrappen zou, als je een fout beging. En je ziet, ik heb Haar oogen schoten vuur. „Wat meen je? Fout! Dat is wat moois! Nu ik den moorde naar gekregea heb dere oneenigheden. Een bejaarde dame, ia de buurt vertoevende, had het moois ook aangehoord. Eigenlijk een schandaal voor het eerzame Lutjebroek! De officier ge waagde van het treurig peil van beschaving waarop verdachte zich bevond en vorderde 20 boete of 20 dagen. Vonnis 7 boete of 7 dagen. DE ZEEMAN OP BEZOEK. De heer Corn. Z., een 46-jarig zeeman uit Amsterdam, die meer geleek op een zende ling, doch de manieren had van een pik broek, had in den nacht van 25 op 26 Juni een visite willen maken bij zijn te Aikmaar in de Lindenlaan wonende zuster Trijntje en als toen de huisdeur ingetrapt. Het was zijn bedoeling zus eens te onderhouden over een som van 200 pop, waarop broeder Cornelis recht meende te hebben. Het is begrijpelijk dat zuster Trijntje, die figuurlijk gesproken, reeds in Morpheus armen rustte, zeer on zacht werd gewekt door het gruwelijk la waai. De schade was echter niet omvangrijk en bedroeg slechts 1 gulden. Gevorderd werd 10 boete of 10 dagen en opgelegd 10 boete of 5 dagen en toewijzing van 1 gulden aan de benadeelde zuster. NAMAAK KOPPENSNELLER VAN BORNEO. De 29-jarige landbouwer Wilh. T., te St. Maarten, werd eerst aangezien voor een geraffineerde oplichter, doch bleek later het nog niet verder.te hebben gebracht dan tot vuistvechter van welk talent hij schromelijk misbruik had gemaakt, doordat hij den psysiek zeer zwakken, met een hartkwaal ge- plaagden hoofdonderwijzer J. C. Theunis zoo goed als bewusteloos had geslagen. Het optreden van den woesteling tegen een zoo ongelijke tegenpartij was inderdaad meer dan schandelijk, vooral als men bedenkt, dat de aanleiding, een fietsplaatje, al bijzonder onbeduidend was. Bovenmeester Theunis, beter redenaar dan pugilist, zette de zaak uitvoerig uiteen. De politierechter betreurde het gemis van de lijfstraffelijke rechtspleging terwijl de of ficier een niet zeer vleiende vergelijking maakte tusschen dezen inboorling en de Afrikaansche wildernis en requireerde 35 boete of 35 dagen, benevens een voorw. straf van 1 maand met 2 proefjaren. Vonnis 25 boete of 15 dagen en 6 weken gev, voorwaardelijk met 2 proefjaren. EEN VOLLEERDE HUICHELAAR. Het was den 56-jarigen makelaar Jac. Jos. v. d. W. te Amsterdam gelukt den heer Th. Ooijevaai te Warmenhuizen voor 150 op te lichten door hem op den mouw te spelden, dat hij als familielid van een moeder-overste in Noord-Brabant een be langrijke leverantie van bedden kon krijgen voor een klooster, maar dat het hem aan contanten ontbrak om inkoop te doen. De heer O. zou aan deze geschiedenis dan 45 verdienen. Hij liet zich lijmen, doch later bleek dat het heele verhaal fantasie was. De heer Ooijevaar had nog slechts een klein bedrag terug gekregen, doch wenschte zich met 70 tevreden te stellen. De officier verbaasde zich over dezen laten misdadiger en vorderde 50 boete of 25 dagen. Uit spraak 40 boete of 40 dagen. De politierechter vonniste daarop en ver oordeelde den Klooster beddenleverancier tot 40 boete of 40 dagen hechtenis. DE COMPROMITEERENDE BRIEF. De 42-jarige pommeraan Karl B., sinds jaren winkelier te Alkmaar had zich in de vingers gesneden door een schuldenaar te Bergen, den heer H. H. de Jong een brief toe te zenden waarin hij gezegden heer had ge kwalificeerd als 'n persoon, die zou hebben gepoogd hem op te lichten. Ook had hij be doelden heer de Jong nog een gedrukte kaart toegezonden met het opschrift „Betaal uw schuld" welke handeling echter alléén, door den Hoogen Raad in een desbetreffend arrest niet strafbaar werd geacht. Echter was het natuurlijk met den brief heelemaal fout en werd Hein B., hoewel met vuur zijn han deling verdedigende, veroordeeld tot 7 boete of 7 dagen hechtenis. LOSSE LIPPEN. De niet ter zitting aangekomen verdachte Arend F. te Enkhuizen had zich in den nacht van 13 op 14 Augustus beijverd den brood bakker J. de Wit allerlei onbehoorlijke woor den onder den neus te drukken. Ploert en schooier waren zoo ongeveer de netste exem plaren uit de rijke col.ectie Collega bakker Steen had mede genoten. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis conform. ONAANGENAME BEJEGENING. De pluimveefokker Wilh. P. Kr. te Bergen, in zijn eeuwige motorias, had op 21 Juni zijn dorpsgenoot P. L. Bakker zeer beleedigd in termen, niet voor pub'icatie geschikt. De po- Zij beiden draaiden zich om, herinnering kwam weer terug. De eigenaar van de kamer lag naast de omgevallen tafel, een vormelooze hoop in zijn donkere kamerjapon. Margaret beefde. „Fout, werkelijk!" be gon zij. „Ja, je deed fout. Dit is een werkje voor een man. Je hadt moeten wachten tot ik terug kwam. God, wat heb je mij angstig gemaakt! Als die buitendeur eens niet open was ge weest!" „Maar Jack Hastings vergat moordenaars. „Waarom noem je mij zoo?" vroeg hij. „Omdat ik toch niet altijd Spencer kan zeggen. Ik zou mij voelen als de heldin van een feuilleton. En val mij niet in de rede. Ik begon te zeggen: in ieder geval hebben wij den man. Zal kolonel Gethryn niet in zijn schik zijn?" Hastings kwam op de aarde terug. „Goede God!" zeide hij. „Dus dat is de moorde naar? Hem zat Gethryn achterna. Maar, hij is een erg zieke moordenaar. A propos, hoe weet ie dat hij 't is?" „Hij bekende. Hij was in een soort van delirium. Zei, dat hij 't gedaan had, maar dat hij 't aan niemand zou vertellen, 't Was vreeslijk!" Hastings wreef zich aan zijn kin. „Ik ver baas me zeide hij. „Ik verbaas me. Kom aan, wij zullen een aardig diplomatiek on derhoud hebben met den portier, dien ik be neden zag. En vergeet niet, dat wij hem niet moeten laten merken, waar wij achter heep zitten."

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5