Raadselhoekie VOOR DE KLEINTJES gemeenteraden SPREEKWOORDENRAADSEL. V' De boomen in den winter X v X X XXXXXXX X X X verschrikkelijk veel ellende. Denkt U eens aan het groote leger werkloo" 1, dat onvoldoende dekking en onvoldoen de brandstoffen heeft en dat bovendien weinig weerstandsvermogen heeft door ondervoeding. Dan de menschen, die langs den weg hun brood moeten verdie nen: chauffeurs, koetsiers, fietsers en tal van andere categorieën arbeiders, die den geheelen dag tegen de striemende koude moeten vechten. Het gemeentebe stuur heeft dan ook onmiddellijk de vuurpotten op de straat in eere hersteld. Telkens stonden daaromheen groepjes menschen zich te verdringen om even de verkleumde ledematen te warmen. Een woord van hulde verdient het Le ger des Heils, dat in verschillende loka len heete koffie of heete soep uitreikte. Het was daar een gedrang van belang. Mannen en vrouwen stonden netjes ge- ri'd hun beurt af te wachten. Waren zij voorzien, dan spoedden zij zich naar een hoekje van de lokalen en slurpten gretig hun koffie of soep. In deze koude dagen hebben de zusters en broeders van L-t groote Heilsleger zooveel dankbare blik ken en woorden ontvangen om een heel jaar verheugd over te kunnen zijn. Des avonds waren de straten als uit gestorven; de cafés waren verlaten, v/ant niemand waagde zich, dan in uitersten nood, in de koude. Met het ge volg dat onze schouwburg- en bioscoop exploitanten leelijk in de koude kwamen te staan. Door sommige schouwburgen kon men schieten zonder schade aan te richten. Voor schouwburgen en bioscopen zijn de vriesdagen altijd een leelijke tijd, zelfs wanneer de koude niet zoo fel en onver wacht komt als het wintertje van deze week. Is het goed lekker vriesweer, dan gaan de menschen 's middags schaat senrijden en zij zijn 's avonds te huiverig om uit te gaan. Vooral met de Zaterda gen en Zondagen dagen waarvan de Amsterdamsche schouwburgen en bi oscopen het in de eerste plaats moeten hebben is dat zoo. Als het deze week einde nog vriest, dan is heel Amsterdam, tenminste het gedeelte dat een schaats onder zijn voeten kan binden, des mor gens vroeg al op het ijs, op weg naar Volendam en Marken de traditioneele tocht of naar Haarlem, Leiden, Aals meer (de Westeinder plassen, waar prachtige banen zijn) of naar het Noor den Noord Holland in. Een goed Amster dammer is voor geen tochtje naar Alk maar of Hoorn vervaard. En wie heeft er na zulk een tocht nog zin om naar den schouwburg te trek ken? Met een variatie op een spreekwoord zou men over hetAmsterdamsche Sta dion kunnen zeggen: „De eene zijn hooi, is de andere zijn dooi", want het geheele Stadion is met stroo en hooi afgedekt. Vier duizend kilo van dit verwarmende goedje heeft men gebruikt om 't terrein goed te converseeren voor aanstaanden Zondag, waarop de groote voetbalwed strijd Nederland—Oostenrijk wordt ge speeld. Wij weten niet hoe het met den voor-verkoop is gegaan; het zal als altijd vel goed zijn geweest, maar als niet vol doende resultaten zijn verkregen, dan kon dit wel eens de eerste internationale wedstrijd worden, waar plaatsen over zijn. In den regel trekken niet alleen sportlievende Amsterdammers naar der gelijke internationale tournooien, maar ook liefhebbers uit de provincie benut ten zoo'n dag om een bezoek te brengen aan de hoofdstad. En nu kon het wel eens zijn dat als de vorst aanhoudt menigeen elders zijn sportieve hart op haalt en zelf danig de beenen uitslaat, in plaats van een middag naar de hard dravende voetballers te staren. Of thuis bLjft. ADAM WEEVJRS. ZUIDSCHAR WOUDE. Een tekort van f 13.000 'De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond half acht ten raad huize, onder voorzitterschap van den heer jhr. A. L. van Spengler, burge meester. De begrootingen werden het eerst be handeld Die van de lichtbedrijven wer den zonder op- of aanmerkingen aldus vastgesteld. De begrooting van het Burg. Armbe stuur sloot in ontvangsten en uitgaven met een totaal bedrag van 6435 86 Voor onderstandskosten werd een be^ drag van 3200 geraamd, terwijl op een gemeentesubsidie van 5000 wordt ge rekend. De heer Kramer, rapporteur der com missie, merkte naar aanleiding der vergoedingen der armvoogden op, dat men deze wel wat laag had gevonden. B en W. stelden voor, boven de gestelde salarissen een presentiegeld van 1 per vergadering te geven, wat niet goed werd geoordeeld. Het voorstel van de commissie, om een post van 120 uit te trekken, te verdeelen als volgt: 60 voor den administra'eur en 30 voor de andere armvoogden, werd aangenomen De begrooting werd aldus vastgesteld Hierna was aan de orde de behande ling van de gemeentebegrooting 1934. waaraan de raadsleden een heele kluif 'hebben gehad. Er is een spreekwoord dat zegt, dat men niet op alle slakken zout meet leggen, maar bij deze be- giooting was, op elk slakje, wat zich mtar aan het oog der verschillende heeren vertoonde, zout gelegd, niet al tijd met het gewenschte resultaat. Be zuinigingen waren wel noodig, want zooals door den voorzitter werd mede gedeeld, kwam de gemeente over 1934 een bedrag van 13000 te kort. Allereerst waren de salarissen van de beide wethouders aan de beurt Het voorstel van de meerderheid van B en W. luidde, deze te verlagen De heer Du Burck wilde 50 van de 150 afdoen, terwijl de heer Bekker voorstelde, om maar 25 af te trekken en aan het cri siscomité te geven. Daarmee kon de heer Du Burck zich niet vereenigen. De voorzitter was tegen elke verlaging van deze salarissen, terwijl de commissie voorstelde gelijk het voorstel van wet houder Du Burck Dit voorstel werd dan ook aangenomen. De meerderheid van B.' en W. stelde daarna voor, de presentiegelden der raadsleden met 1 te verminderen en op 2 per vergadering te stellen. Dit voorstel was ook niet goed volgens den voorzitter, maar werd aangenomen met algemeene stemmen. Op de post kosten van vergaderen enz werd op voorstel van de commissie met 100 bezuinigd èn gebracht op 75. Men iroet in het vervolg met een potje thee genoegen nemen. Misschien gaat het dan wat gemoedelijker ook, merkte de heer Kramer nog op. De heer Du Burck deelde mede naar aanleiding van een ingekomen verzoek om subsidie, tegen elke subsidie te zijn, behalve die van gelijke strekking als het Witte Kruis enz. Met deze meening ging de heer Muller accoord. De voorzitter noemde dit daarentegen afbraak en de boel wordt kapot ge maakt. Als men het fanfarecorps zijn subsidie ontneemt, gaat ook de moreele steun weg. Men pleegt dan gewoon een aanslag op deze vereenigingen. De heer Dijkhuizen kon zich dan ook geenszins met de heeren Du Burck en Mullv ver eenigen Spr. was wel voor verlaging, maar wilde niet schrappen. De heer Du Burck meende, dat de do.- nateurs dan maar even dieper in den zak moesten tasten, wat ie voorzitter de opmerking ontlokte, dat men niet theatraal moest worden, maar zakelijk blijven De politieschool te Hilversum kreeg een subsidie van 10, terwijl de subsidie voor de A.N W B werd terug gebracht van 10 op 5. Bij den post burgerwacht stelde de meerderheid voor, deze post van 50 op 25 te brengen, hoewel wethouder Du Burck principieel voor de intrekking van deze post was. Met den heer Du Burck tegen werd het voorstel der meerderheid aange nomen. De voorzitter verdedigde het behoud der geheele subsidie. De post voor drankbestrijding wilde de meerderheid schrappen. Dit kon ech ter geen doorgang vinden en het bedrag werd van 50 op 25 teruggebracht, met de heeren Bekker, Groen en Du Burck tegen. Hierna was aan de beurt de subsidie aan de vereenigingen Het Witte Kruis afd. Langendijk en het Wit Gele Kru!s. De meerderheid van b. en W. stelden voor, de subsidie van het Witte Kruis te verlagen van 0 15 op 0.10 per in woner, en de subsidie voor het Wit Gele Kruis op 010 per inwoner te laten. De minderheid, de voorzitter wilde het eens genomen raadsbesluit handhaven. Dat is aangegaan voor meer da" één jaar. Spr. vond een bezuiniging op de zen post afbraak Wethouder Du Burck betoogde, dat men met dit voorstel van 340, te ver- dceien in verhouding van 3 4 niet op den verkeerden weg was. Er is nog nooit voor 1932 425 uitgekeerd. In 1932 was het 255. De commissie stelde voor, de post van 425 te handhaven, op dezelfde voor waarden als dit verleden jaar was. De heer Groen kwam nog eens terug op "de geschiedenis van deze beide ver eenigingen. Als het Witte Kruis had ge wild. zou men een goedkoopere wijk, er- pleging hebben gehad. De heer Du Burck protesteerde er tegen dat er verleden jaar is besloten, om eeuwigdurend deze subsidie te ge ven, waarop ie voorzitter opmerkte, dat de heer Du Burck zich dan maar eens op de hoogte moest stellen. Hierna werd nog eens door den heer Muller en daarna door den heer Groen de bekende kwestie naar voren gebracht, waarna ten slotte werd besloten, het voorstel van de "ommissie te aanvaar den. De heeren Du Burck, Bekker en Groen stemden tegen. Bij d^ verschillende onderhoudsposten kwam tot uiting, welk een verdeeldheid er in B en W. heerscht. De beide wet houders hadden in loco een onderzoek ingesteld, bijgestaan door den gem-op zichter De opzichter had eerst aan B en W een advies ingeleverd, terwijl hij ook de commissie van onderzoek be hulpzaam was geweest Hierdoor kwam het, dat drie verschillende voorstellen aan de orde kwamen over hetzelfde punt. De voorzitter wist niets van de beide andere heeren af De heer Groen wenschte echter toch het advies van de beide-wethouders als van B. en W. te beschouwen en hoopte, dat in den vervolge het onderzoek in loco door den burgemeester ook werd bijgewoond, dan blijft men hiervoar ge spaard. Zoo kon het voorkomen, dat bij de behandeling van de straat door den voorzitter werd betoogd, dat de door de meerderheid van B en W. voorgestelde post van 400 voor de in orde houden van de straat onvoldoende zou zijn, daar de straat bijzonder slecht is, terwijl vlak daarop de wethouder Bekker met het advies van de commissie van onder zoek kan meegaan, dat de post van 150, die de commissie voorstelt, vol doende is, omdat de straat nog best is. Zoo waren er nog meer voorstellen be treffende onderhoud. De houding van den gemeente-opzich ter werd door den wethouder Du Burck toegelicht, die zeide, dat de eerste ra ming was gedaan, of de gemeente niet in zak en asch zat Zooals de andere adviezen luidden dan het ook in orde worden gehouden zonder dat van ver- waarloozing kan worden gesproken. De burgemeester zeide echter, dat men den boel zoo zou verw "ïrloor-en De kachelaansteker, de heer C. Schoen, Oplossingen de rraadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Ar, moe, de; armoede. 2. Abrikoos, Kiosk, barka, sok, roos 3. H O N D 0 D E R N E R O 9 0 e .R 1 0 M 4. De Boer. Voor kleineren. 1. Kauw, pauw, gauw, nauw, lauW. 2. Sint Nicolaasfeest. 3. Wiel, e, Waal; wielewaal. 4. Met al die malle oefeningen verspil je je tijd. (Meta, Em, Alle en Leo). Een versch ei noem ik onder mijn lievelingsgerechten. (Hein en Ko). Moeder heeft dt scherm anders duur genoeg betaald. (Herman en Aal). Vader gng veel langer op reis dan hij van plan was. (Ella). OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel wordt met 9 letters ge schreven en noemt een stad in Spanje. Een 1. 4, 2, 5, 9, 4 is een lichaamsdeel van een dier. 5, 6, 3, 2 is een meisjesnaam. 8, 7, 8, ligt in Gelderland. Een 4, 2, 3, 7 is een deel van je gebit. 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een bloem. le rij een medeklinker. 2e een deel van een vrucht. 3e een grappenmaker. 4e 't gevraagde woord. 5e een bloeiende struik. 6e een boom. 7e een medeklinker. 3. Verborgen rivieren in ons land en het buitenland. Heb je die zeven boekdeeltjes nu al uit? Deze tafel is rond en de ruimte valt niet mee. Och Sam, breek alsjeblieft het huis niet af! Dag Mies en Cato. Is één van jullie ziek geweest? 4. Wie kan een Indischen boom maken van: de Maart in Voor kleineren. 1. Mijn zusje en mijn broertje kregen hun voornaam (al was die dan ook afgekort )van chocolade letters. Ze konden er samen een platte visch van maken. Hoe was dat mogelijk? 2. Wie noemt mij eens even 't Haantje, dat nooit kraait En nooit loopt, maar wèl graag Op zijn standplaats draait? 'k Wed: je kent hem zeker, Al is hij ver weg Kun je 't nu wel raden, Zonder dat 'k iets zeg? 3. Mijn zusje en een kleedingstuk wor den precies hetzelfde geschreven. Hoe kan dat? 4. Vul deze 9 vakjes in met: 4 A 1D 2 L 2 M maar doe het zóó, dat je van links naar rechts en van boven naar be neden leest: een jong, viervoetig dier. een meisjesnaam, een ander woord voor dwaas. (Nadruk verboden). verkreeg eervol ontslag en na langduri ge besprekingen werd de benoeming van een anderen titularis in handen van B en W. gesteld. De post voor de bijz. bewaarschool werd teruggebracht van 100 op 50. De cursus voor de schoolvrije jeugd van de R K. school ontving een subsidie van 50. Alleen de heer Bekker stemde tegen. De post subsidie fanfarecorpsen werd teruggebracht van 75 op 60, t- ver deelen over Kunst na Arbeid, Genot door Kunst en Gemengd Koor in de ver houding van 30, 15 en 15. De Volksuniversiteit, Vrijw. Land storm en het Genootschap West Fries land moesten hunne subsidie's derven, evenals de R. K. Militairenvereeniging te Amersfoort. De post werkverschaffing was 13000 te laag geraamd, omdat daarmee de begrooting sluitend moest worden ge maakt volgens voorschriften van den minister. De heer Groen wilde er de aandacht van Ged Staten op vestigen, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat de gemeente niet aan de verplichtingen, aangegaan ten behoeve van het kanalen- plan, kon voldoen. Spr. wilde het in de V reen. voor Ned. Gemeenten ter spra ke brengen, Vandaag gaan w'uit, mijn paardje, We rijden met een vaartje Heel vlug naar Oma toe En worden vast niet moe. Waar Oma woont? In Leiden. Geloof maar, dat ik blij ben, Als ik mijn Oma zie. Hé hopla fidel-die Wat prettig galat dat rijden! We hebben, Blesje, beiden In 't reisje dolveel trek. Hu! Daar is Oma's hek! Ik zie al Oma wenken. Wat zal z'e'r wel van denken? Z' is stellig blij verrast Afstappen! Opgepast! Dag Omaatje, we moeten Je van mijn Moesje groeten. Straks spring 'k op Blesje's rug En rijd dan weer terug. CARLA HOOG. (Nadruk verboden)* (Nadruk verboden). Belastingverhocging. B. en W. stelden voor, althans de meerderheid, 200 opcenten te heffen op de personeele belasting, 100 op de g^m. fc-ndsbelasting en 50 op de vermogens belasting. De minderheid wilde een prog-essieve heffing met een bedrijfsbe lasting. De commissie stelde voor een heffing op de personeele belasting van 100240 opcenten en de publieke ver makelijkheidsbelasting te verhoogen met 400. De heer Du Burck, de minderheid, legde zijne meening voor en sloot zich aan bij de commissie. De heer Groen betoonde zich een ster ke tegenstander van heffing op de per soneele belasting. Na ampele besprekingen besloot men het voorstel van de commssie en de an dere voorstellen der meerderheid aan te nemen en werd hef aantal opcenten op de vermakelijkheidsbelasting op 20 gebracht. De begrooting werd aldus vastgesteld. Van de transportarbeiders uit deze gemeente was een verzoek ingekomen, een steunregeling voor hen in het leven te roepen. In een bijgevoegde toelichting werd berekend, dat een steunregeling de gemeente minder kostte dan de werkverschaffing. Het verschil was 8 08 per arbeider en per week. De voorzitter stelde voor, geen steun regeling in te stellen, zoolang er gele genheid bestond voor plaatsing in de Wieringermeer. De meerderheid van B. en W. wilde een steunregeling in het leven roepen tot het contract van de ar beiders met Koophandel afgeloopen is, omdat deze arbeiders in een uitzonder lijke positie verkeeren. Wethouder Du Burck verdedigde dit standpunt, waarbij spr. aanhaalde, dat er ook in andere gemeenten dergelijke steunregelingen waren. Ook eenige an dere neeren voerden het woord ei. het eindresultaat dezer besprekingen was, dat het voorstel van de meerderheid werd aangenomen. Een adres van de Moderne en Christe lijke bestuurdersbond en de R. K Volks bond voor de verleening van een brand- stoffenbon aan steuntrekkende werk- loozen, werd ingewilligd. Verder werden door de R. K. Volks bond steunregelingen gevraagd voor bouwvak-, landbouw-, transport- en fabrieksarbeiders, wegens het seizoen, waardoor de werkverschaffingen spoe dig zullen stop staan. Dit adres werd door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. De boomen staan te rillen: Hun blaadjes liepen weg. Die stoeiden stout was 't eig'lijk! -e Op 't pad langs onze heg. Nooit mogen zij naar huis weer 't Is wel een strenge straf. Want van 't voortdurend hollen Is d'aardigheid gauw af. De boomen staan te rillen: 't Is ook op eens zoo koud! Zij voelen zich verlaten, Verlaten en heel oud. Maar strakjes komt het voorjaar Dan krijgen zij weer blad, En staan ze fier te prijken Met heel dien bladerschat! Zij brengen dus den winter In blij vooruitzicht door, Want éénmaal komt de Lente, Dat Weet ik zeker hoor! (Nadruk verboden). overbodig geoordeeld, daar degenen, di« uit de werkverschaffing kwamen vorst verlet ontvingen, terwijl de anderen steunuitkeering kregen van de bonden. Als ze uitgetrokken zijn, zullen er steunregelingen in het leven moeten worden geroepen. Wat betreft het bekende schrijven van Ged. Staten aan de vier Langendijker gemeentebesturen, waarin wordt mede gedeeld, dat de bijdrage van het wegen fonds wordt ingetrokken als de weg niet wordt overgedragen aan het Hoog- heemraadshap, betreurde de voorzitter het standpunt van St. Pancras, om er Ged. Staten in te mengen, terwijl de heer Du Burck wilde voorstellen een actie te voeren, dat de gemeente St. P&ncras het gedeelte, wat het groote plan meer ko t dan het kleine, voor haar rekening te nemen. Do heer N. A. Jonker kreeg de beschik king over een terreintje, voor het bou wen van een schuurtje voor zijn groen- tenwagen. De heer Kroon was hier tegen. Het adres van de gemeenteraad van Oudkarspel inzake een eventueel in te stellen schoolartsendienst voor Langen- dijk werd voor kennisgeving aangeno men, in afwachting van een in Aikmaar te houden vergadering. Na rondvraag volgde sluiting te pre cies half twee Vrijdagsmorgens Zou een middagvergadering niet te prefereeren zijn?

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11