df avonturen van wo-wang en simmy. Uoor kleine tuinen. Hierna werd in behandeling genomen het bovengenoemde voorstel van Tavenu Hierbij kwam ook ter sprake de vraag of de ontvangst van Euphonia door de vereenigingen op prijs wordt geste1 d. De voorzitter vreesde, -dat het exem plaar, hetwelk aan elke vereeniging ge zonden wordt, niet circuleert zooals de bedoeling is. Verschillende afgevaardigden zeiden, dat hun vereeniging geen prijs stelt op het blaadje. Na eer ige besprekingen werd besloten, dat het blad niet meer voor rekening van het Bondsbestuur aan de vereeni gingen zai worden gezonden. Het zal bondsorgaan blijven en de vereenigingen die prijs op ontvangst stellen, kunnen zich collectief abonneeren tegen gere- duceerden prijs. Het prae-advies van het hoofdbestuur werd goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde het tweede deel van het voorstel van „Ge mengd Koor" te Zuidscharwoude, n.1. dat de jury in het vervolg niet meer vrije reis- en verblijfkosten vergoed krijgt. Praeadvies: Het hoofdbestuur is voor nemens ook in deze te trachten tot ver mindering van uitgaven te komen. Bij de bespreking over het voorstel werd de opmerking gemaakt, dat de kosten werden opgedreven door het „bitteruurtje", dat door de jury te zeer op prijs zou worden gesteld. De voorzitter zei, dat het hoofdbe stuur bonnetjes voor de verteringen denkt uit te geven, waardoor de kosten mis schien kunnen worden gedrukt. Wat de reiskosten betreft, deze zijn verleden jaar tengevolge van een misverstand uitbetaald. Verschillende heeren lieten zich over deze kwestie hooren. De heer Lek (bondspenningmeester) zette uiteen hoe het hoofdbestuur de zaak denkt te regelen om tegenvallers te voorkomen. Het volgende voorstel van „Varia" te .Warmenhuizen kwam hierop ter tafel: Om die afdeelingen, waarvoor vele vereenigingen hebben ingeschreven, over beide, eventueel meerdere con- coursdagen te verdeelen. „Varia" ver wacht hierdoor meer afwisseling in de aan te hooren zangnummers. Praeadvies: Het hoofdbestuur gaat accoord met de toelichting van het voor stel, maar is van mcening dat het voor een juiste beoordeeling der zangnum mers niet bevorderlijk is. De afgevaardigde van „Varia" verde digde nader het voorstel. De voorzitter gaf toe, dat het concours aanlokkelijker kan worden na aanneming van het voorstel. De heer Pranger geloofde, dat het voor een goede beoordeeling van den zang beter is dat alle vereenigingen eener bepaalde afdeeling op denzelfden dag zingen. Stompetoren maakte duidelijk dat het weer (voornamelijk wird en warmte) veel invloed hebben wat voor al tot uiting komt als leder van dezelf de afdeeling niet op denzelfden Jag zou den ..ingen De ka'.sen van de .eelne mevs kunnen daardoor zeer ulteenloo- pen Uitvoerig werd het voorstal nog be sproken, waarna het wero aangenomen met 11 tegen 7 stemmen, onder voorbe houd dat de jury het toelaatbaar acht De heer Lek (hoofdbestuur; verde digde het volgende voorstel van het hoofdbestuur: De algemeene vergade ring machtige het hoofdbestuur om naar goeddunken af of niet het lidmaatschap van de Federatie van Zangersbonden op te zeggen. Spr. was een groot voorstander van de federatie, maar was er tegen, dat de provinciale bonden daarin niets te zeg gen zouden hebben. De kopstukken van de federatie willen n.1. slechts samen werking met landelijke bonden. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. Begrooting. De begrooting 1934, sluitend in ont vangst en uitgaven met 279 38 en een post van 74 38 voor onvoorziene uitga- Vct, kwam hierop aan de orde. De penningmeester deelde op een desbetreffende vraag mede, dat het lidmaatschap van de federatie plm. 30 bedraagt, rnaar aangezien daarvoor waarschijnlijk zal worden bedankt, komt er geen post voor op de begrooting. Deze werd hierop zonder stemming goedgekeurd. Rondvraag. Stompetoren klaagde over ru moerigheid enz tengevolge vai de aan wezigheid van een fotograaf op het concours. De voorzitter antwooradt., dat den bedoelden fotograaf gevraagd was zich te verwijderen. Het gewraakte zal niet meer voorkomen Crescendo te Noordscharwoude meende dat de bondssecretai is het te druk heeft met het geheel alleen behan delen van alles wat met het concours in verband staat. Spr geloofde dat aanwij zing van een specialen eoucours-secre taris noodtg is. De voorzitter en de sccreta- r i s maakten duidelijk dat de voorberei dingen toch bij den bondssecretaris moe ten blijven. Voor het overige kan het co 'oursbestuur zorgen. Bergen bracht het hoofdbestuur dank voor hetgeen het voor den bond doet. (Applaus). Verschillende kwesties betreffende in terne aangelegenheden en voorts aan gaande de regeling van het concours werden verder nog door de aanwezigen ter sprake gebracht. De heer Lek wees op het feit, lat een paar vereenigingen met meer leden op het concours waren uitgekomen dan zij volgens de hem als penningmeester ge dane opgaven zouden hebben De voorzitter sloot vervolgens de vergadering, de hoop uitsprekend dat zij den volkszang ten sroede zal komen OUDOR?. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond in voltallige zitting. Na opening der vergadering en goedkeu ring van de notulen der vorige vergadering kwam aan de orde een reclame van Jon. Schot tegen de straa elastihg. Op voorstel van B. en W. werd besloten dezen aanslag te handhaven als zijnde juist Uit een aanbeveling van den r.k. volks bond voor een lid van de commissie van toe zicht der arbeidsbemiddeling en werkver schaffing werd de heer D. Molenaar be noemd. Van het comité ter herdenking van het JW- jarig bestaan van de Schermeer was een schrijven ontvangen, met de mededeeling, dat het comité geen gelden uit het garantie fonds behoeft te vragen. Van de St. Jozeph-gezellenvereeniging was een verzoek ingekomen om subsidie voor de uitvoering van haar werkprogram voor de jeugdige werkloozen. B. en W. stelden voor 25 te verkenen. De heer Leering wilde 50 geven. De voorzitter was van mcening, dat de ge meente Oudorp niet meer dan 25 kan ver strekken. Daar een deel der jongelui uit na burige gemeenten komt, zouden deze ook eer. deel dienen te geven. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Van de gemeente Alkmaar was ingekomen de begrooting voor den keuringsdienst voor waren voor het jaar 1934. Op voorstel van B. en W. werd besloten met het provinciaal waterleidingbedrijf een overeenkomst aan te gaan omtrent het ge bruik der brandkranen. Volgens deze over eenkomst ontvangt de gemeente voor de zorg der kranen 2 per stuk. Aan de orde kwamen hierna de begrootin gen van 't burgerlijk armbestuur, 't gemeen telijk electrisch bedrijf en de gemeentebegroo- ting. De heer Leering bracht rapport uit van de commissie van onderzoek De heer Leering zei, dat de behandeling der begrooting geen aan'eiding heeft gegeven tot een politiek debat, maar dat al'e leden eensgezind gestreefd hebben, de belangen der gemeente te behartigen. Verder merkte de heer Leering op, dat het hem genoegen heefl gedaan, dat B. en W. met enkele opmerkin- fen van de commissie rekening hebben ge- ouden. De opcenten op de personeele belasting worden gebracht van 100 op 125, die op het gemeentefonds van 80 op 100, terwijl van dc vermogensbelasting 20 opcenten zullen wor den geheven. Voor steunverleening wordt een bedrag uitgetrokken van 16.000. Hierna werden de diverse begrootingen zonder stemming goedgekeurd. Aan de orde kwam hierna een verzoek om subsidie van het Wit-Gele kruis. De meerder heid van het dagelijksche bestuur stelde voor 200 te verleenen. Weth. Jongbloed stelde voor, het bedrag op 150 te laten, daar anders door de an dere vereeniging voor wijkverpleging ook meer aangevraagd zal worden. Het bedrag der subsidie werd evenwel vastgesteld op 200. Aan het Witte Kruis te A'kmaar zal 25 inplaats van 50 worden uitgekeerd, daar de hulpm'dde'en voor de ziekenverpleging nu bij het Wit-Gele kruis verkrijgbaar zijn. Aan de orde kwam nu de verhuring der gemeentelanderijen. B. en W. wenschten de landerijen ditmaal te verhuren voor den tijd van twee jaar. Op voorstel van den heer van Wees werd besloten ze te verhuren voor den tijd van één jaar. Tenslotte icwam in behandeling een nieuw uitbreidingsplan voor de verschillende dee- len der gemeente, hetwe'k is opgemaakt in overleg en op advies van gemeentewerken te Alkmaar. Volgens dit plan zal aan den Friescheweg voortaan alleen open bebouwing kunnen plaats hebben met een minimuminhoud van 300 M3. en minstens 12 M. frontbreedte. Hierna sluiting. JlecfUszoken KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 8 Dec. 1933. (Vervolg.) 'N KRUIS VAN 'N KRUISPUNT. De Viersprong bij het Ned. Bankgebouw te Alkmaar heeft al menig automobilist ten val gebracht. Thans stond den koopman J .n K. uit St. Pancras zich zoo mogelijk van schuld vrij te wasschen vanwege een ge pleegde aanrijding met het door den chauf- feui Kuhne bestuurde vehikel, dat als van rechts uit de richting Laat komend, voor rang had. Het gelukte de heer KI. niet zich te „veisehoonen" en w rd hij verooideeld tot 15 ooete of 15 dagen. DE GEPLAAGDE MIDDENSTANDER. De heer Th. IJ., te Alkmaar had op 2 November in Heerhugowaard reuzeapecn gehad met zijn auto-illuminatie en was bovendien te Alkmaar onthaald op een „prentje" waardcor zijn humeur niet verbeterde, waarvan de verbaüsan'en ook nog een staartje te genieten kregen Vandaag haalde de heer IJ. zijn grie ven nog eens dunnetjes op, maar het resul taat was ook al niet meer bemoedigend: 4 boete of 4 dagen. ALS EEN KIP ZONDER KOP De 18-jarige minder J. de H. uit Heems kerk, mag gerust we! eens een sterker bril ipzetten, indien hij in het donkere avonduui van zijn rijwiel gebruik maakt. ATthans was nij kemende van Uitgeest, ongemerkt terecht gekomen op den provincialen weg, die b'ij- kens duide'ijke borden, voor het rijwielver- keer is verboden Deze ommissie bezorgde hem een uitbrander en 6 boete of 6 dagen. EEN OPENHARTIGE OVERTREDER. Het moge natuurlijk strafbaar zijn, dat de manufaeturier Bart B. van Uitgeest in den avond van 30 O'.tober met zijn auto het door den me'kriider Chris Vrugt bestuurde gespan een stevige duw bezorgde, maar hij kwam er zoo rond moge'ijk voor uit, dat hij het spulletje van Vrugt niet had opge merkt. De reflector had net licht van zijn koplamp vermoedelijk niet weerkaatst. Het wordt ook tijd, dat ook op dergelijke door paarden bespannen voertuigen rood achter licht verplichtend wordt gesteld, misschien had de royale heer B. zijn 20 pop boete in den zak kunnen houden. HUISVADER MET 10 KINDEREN IN DE PENARIE. De werkman Jb. v. d. M.. gezegend met vrouw en 10 kinderen, besloot te trachten zich een toeslag te verschaffen op de 10 steun en nam. geprepareerd met een carbid lamp zijn toevlucht tot de konijnen in de dui nen van Castricum, waar het hem ook al niet meeliep, zooals bleek uit zijn verschij ning voor de groene tafel, veroordeeling tot 20 boete of 20 dagen en verbeurdverkla ring van zijn „brandmachine". HET ZANDWINKELTJE VAN JHR. GEVERS IS GESLOTEN Het „vrij zand halen" uit Gevers duinen te Castricum behoort ook tot de geschieden'?. De provincie heeft er de hand opgelegd en nu is afblijven het consigne. De vrachtrijder N. B., die geen rekening hield met deze mu tatie en zijn knecht opdroeg een wagen zand op te scheppen kreeg het direct te kwaad mei Justitie en werd heden wegens uitlok ken tot een strafbaar feit opgeknapt met 8 gulden boete of 8 dagen. Dus nu betalen en niet meer halen! DE ONBEVOEGDE WANDELAAR. De r-vcr Piet B. uit H H-Waard had r-h z",r gegeven de spoorbaan re bev.-and-'ei. o'"de zijn land vlugger te kunnen cv Maar die vrijpostigheid „nemen" z; r 1Waterstaat en de praeti eche jongeman ras niet zoo goed of hij za' 3 moeten storten in het spaarvarken van den griffier. DE VERLIEFDE BERGENAAR. De jeugdige Kogendijkbewoner Corn. D. had op 30 Novemrer zijn uitverkoren ster des harten bezocht en nog geheel onder den indruk van haar beminnelijkheid lette hij er niet op, dat zijn fietszakla'mpje in stervens nood verkeerde en evenmin dat hij in den Eeuwigen Laan niet op het rijwielpad ped delde. Maar. de weg was dien nacht bezaaid met veldwachters en wat de een niet op merkte, ontging niet den ander, zoodat hij met twee „briefjes" in zijn borstzak thuis kwam en heden als resu'taat van al dat moois werd veroordeeld tot 1 boete of 1 dag en nog eens tot 6 boete of 6 dagen. Mondelinge nitspraken. Overtredingen van de Motor- en Rijwiet- wet: T. J. te Purmerend, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. J. K. te Zuidscharwoude, 10 boete of 1 week tuchtschool. C. D. te Bergen 1 boete of 1 dag hechtenis. A. V. te Velzen, A. K. te Alkmaar, A. P. te Heiloo, G. K. te Ber gen, D. P. v. d. R. te Alkmaar, A. de H. te Oudkarspel, H. G. E. te Heerhugo waard, E. B. te Alkmaar, J. B. te Alk maar, G. J. S. te Bergen, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. C. J. B. te Bergen, G. H. te Alkmaar, G. N. te Harenkarspel, A. Z. te Egmond aan Zee, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. T. L. M. IJ. te Alk maar, E. H. B. te Wijk aan Zee, G. V. te Amsterdam, H. F. W. R. te Amsterdam, D. v. L. te Beemster, L. J. v. S. te Haar lemmermeer, L. L. te Wijk aan Zee, K. D. te Oosterblokker, G. L. R. te Wijk aan Zee, J. H. te Hillegom, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, C. B. te Egmond aan den Hoef, 5 boete of 5 dagen hechtenis. C. D. te Bergen, J. de H. te Castricum, G. L. R. te Wijk aan Zee, J. G. v. D. te Laren, F. R. te Opperdoes, ieder 6 boe te of 6 dagen hechtenis. B H. te Bergen, C. J. S. te Zaandam, N. J. K. te Callants- oog, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis. B. D. v. d H. te Noordscharwoude, C. de B. te Alkmaar, W. K. te Haarlem, leder 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. K. te St.-Pancras, E. Z. te Amsterdam, J. W. H. te Beverwijk, ieder 15 boete ->f 15 dagen hechtenis. J. H. te Amsterdam, B. B. te Uitgeest, H. B. te Anna-Paulowna, ieder 20 boete of 20 dagen hechtenis, S. L. te Amsterdam 30 boete of 20 da gen hechtenis. C S. te den Helder, 10 boete of vijf dagen hechtenis, 3 dagen principale hechtenis en onttrekking rij bewijs voor een jaar. Overtredingen van de politieverordeningen; H. H. te Alkmaar, geen straf toegepast, E. de G. te Beverwijk, F. M. te Alkmaar, W J. R. te Eindhoven, M. J. V. te Eind hoven. G. K. te Bergen, W. J. V. en W. J. R. te Eindhoven, ieder 2 bofete of 2 da gen hechtenis. Overtreding van art. 314 van hei Wetboek van Strafrecht: N. B. Gzn. te Castricum, 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van de jachtwet: E. Z. Kzn. te Egmond-Binnen, 15 boete of 15 dagen hechtenis. W. P. te Egmond aan Zee, 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. v. d. M. te Wijk aan Zee, 15 boete of 15 dagen hechtenis. Overtre ing van de I Jkwe:. J. T. te Castricum, 4 boete of 4 da gen hechtenis. Overtreding van de Spoorwegwet: P. B. te Hearhugowaard 3 boete of 3 dagen hechtenis. DE STEEKPARTIJ TE SCHOONOORD De rechtbank te Assen heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de vier verdach ten in 9e vechtpartij te Schoonoord. Zij veroordeelde J. de L. uit Eerserveen (gem. Borger) tot vier jaar gevangenis straf, zijn broer KI de L. tot drie jaar, G. S. uit Schoonloërveld (gem. Rolde) tot een jaar en diens broer J. S. tot negen maanden gevangenisstraf. De eischen tegen deze verdachten luidden respectie velijk zeven jaar, zes jaar, vier jaar en een jaar en zes maanden. Het betreft hier de vechtpartij, die in den nacht van 31 Augustus op 1 September j.1 plaats vond in en bij het café Trip te Schoon oord, waarbij de wachtmeester der mare chaussee T. van den Vijver een messteek kreeg van KL de L. in den linkerbovenarm en de marechaussee J. E. Drenth een steek in de borst van vei dachte J. de L BRANDSTICHTING. De rechtbank te Assen heeft den fruitkoop man P. S. uit Norg wegens het op 7 October j.1. opzettelijk in brand steken van de door nem bewoonde woning tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte had bij de behandeling van de zaak bekend het misdrijf te hebben gep'eegd daar hij zich in financieele moeilijkheden be vond De eisch luidde een jaar gevangenis straf. T ot predikant bij de gerei, kerk in her steld verband te Andijk is beroepen de heer K. H. Kroon candidaat en huipprediktr te Tienhoven (Ütr) CONGRES VOLKSONDERWIJS. Zaterdagmiddag is het tweedaagsch con gres van de Vereeniging tot Bevordering van het Volksonderwijs en het Schoolbezoek in Nederland geopend. De heer Kiaas de Vries, secretaris van het H.B., deelde mede, dat de heer Van Gaas beek geen openingsrede kon uitspreken, daar hij zich verplicht zag het lidmaatschap van het H.B. te beëindigen. Gedurende 25 jaar heeft hij als propagandist de organisatie inet warmte verdedigd en sinds kort was hij voor zitter. Wij danken hem voor al es wat hij voor ons is geweest. Het H.B. verzocht, zei spr., den aanwezigen met aandrang over het gebeurde met geen enkel woord in discussie te treden of eenige uitspraak te doen Spr. verzocht gedurende 30 seconden de ver diensten van den heer Van Gaasbeek te wil len herdenken. Openingsrede. De vice-voorzitter der vereeniging, de heer N. Krop veld, hield daarop de eigenlijke ope ningsrede, waarin hij constateerde, dat nooit de moeilijkheden voor ons lager onderwijs grooter waren dan nu; telkens ook waren de s.'agen het hardst, die vielen in den hoek van het openbaar onderwijs Ook de gevolgen van de paficicatie zijn bitter tegengevallen Onverbiddellijk wordt in alle deelen van ons land de schoolstrijd gevoerd. De bewe ringen en middelen, waarmee men vroeger de openbare school bestreed, worden weer uit de archieven onzer tegenstanders te voor schijn gehaald. Maar trots dat alles staan wij fier en ongebroken. Spr. behandelde hierna o.m. het rapport- Rutgers en de wet-Terpstra, en vervo'gde: In Juni 1933 kregen we voor 't eerst een minis ter van onderwijs, die tot de voorstanders van de openbare school behoort. Maar de oplossing van de bestaande ministerieele crisis vroeg van Volksonderwijs een groot of fer. Onze eminente voorzitter, mr. Oud, nam pirats in dit mmisterie. Een der eerste maatregelen op het terrein van het lager onderwijs, zoo vervolgde spr was de verhooging van het aantal leerlingen dat noodig is voor het stichten van een bij zondere school met 50 pCt. Voorgesteld vas 100 pCt., maar al spoedig bleek, dat de voor standers van bijzonder onderwijs zich tot hei meewerken aan die bezuiniging niet konden opwerken. Spr. behandelde hierop de verdere bezuini gingen d'e in de wetsontwerpen van minister Marchant zijn vervat, en vervo'gde: De vervroegde invoering van de verhoogde leerlingenschaal moest d;enen om te komen tot de grootte van bezidniging, die de reoee ring wi'. In de eerste plaats is de begrooting voor onderwijs, kunsten en wetenschapoen voor 1934 ra m 5 milEoen lager geraamd dan voor 1933. Een d:el daarvan is gevonden door de genoemde opvoering van de leer!in genschaa 3!i ton zal bezu'nigd worden door opheffing van „kleine" openbare scho len. Er nrpf echfer nog meer gevonden wor den. want boven de reeds genoemde 5 m:l- 'inen moet oo de b"grooting voor 1934 nóg 15K millioen gevonden worden, is het wacht woord van deze regeering Het aanleggen van gazons. Een belangrijk gedeelte wordt in grootere tuinen in beslag genomen door het gazon, en wanneer we in dezen tijd van het jaar deze tuinen beschouwen, zeggen we zeer terecht: het gazon maakt met de groenbliive^de hout gewassen gedurende het winterhalfjaar den Tuin groen Maar ook in den zomer is het groene gazon onmisbaar als welkome onder breking en neutrale kleur tegenover de vaak felle blo inkleuren In grootere tuinen wor den de gazons bij voorkeur gezaaid, we kun nen dan gebruik maken van die grassoorten welke voor onzen grond het meest geschikt zijn. Bij een vertrouwd zaadhandelaar heb ben we dan de grondsoort en legging van den grond maar op te geven; deze zorgt dan voor een passend zaadmengsel. Door te zaaien voorkomen we ook den hinder van tal van worte'onkruiden als: paardebloem, madelieve, boterbloem en weegbree, welke in graszoden bijna altiid voorkomen. Wel heeft het zaa'en van gras ook verschillende na deden. We kunnen gras niet het geheele iaar door zaaien. Bij voorkeur zaaien we het in April en verder bij geschikt, liefst voclu tig weer. den geheelen zomer dOor tot einde Seotember. Nu in dezen tijd zaaien we dus »een gras; het duurt te 'ang voordat het op- komt en intusschen hebben de vogels het zaad dan groofendeels weggepikt Waar gazon zal komen moet de grond flink wordetj gespit en bemest; de mooie groene kleur krij« «"en we a'leen bij goed groeiend gres Voor het zaa'en wordt de grond goed effen ge maakt. Voor het bezaaien van 1 Are hebben we aan 1 kilo graszaad ruim voldoende. Het zaad is zeer licht en moet daarom bii nage- noeg windstil weer worden uitgezaaid. Na het zaaien wordt het goed ondergeharkt of oo kleinere terreinen, met fiinen grond on- dergestrooid Daarna trappen we den grond vast. waarna we het licht overharken en rol- 'en Om de vogels af te schrikken kunnen we er zwart garen over spannen. In kleine tuint'es. waar weinig ruimte is voor gazon, legt men veelal graszoden. Deze hebben dit voor, dat men dan direct na den aanleg al een green gazon heeft. Deze graszoden zijn Tewoon'iik 25 c M in het vierkant, zoodat we er 16 oo een vier'-anfen meter noodig heb- Van \ve siniten ze bii het leggen flink aan en o'akken ze daarna vast met een zodenplak ker of platte schop. Om het uitdrogen of kr'moen der zoden te voorkomen strooien we er daarna wat tune aarde over. We zorgen VOO'*1 rUt hef tr?7r\r\ nroer ylflk WOrdt. Gij zult voelen, dat het bitter noodig is, gij gehoor geeft aan den oproep van uw hoofdbestuur en de leuze overneemt: „Wij dienen paraat te zijn!" Nog gedachten wij niet de wachtgelders- misère en het feit. dat straks meer dan 2500 leerkrachten op wachtgeld komen. De grootste teleurste.ling echter, neen, de ergste verontwaardiging, bracht in onze kringen de circulaire van den minister van 20 Juli aan ongeveer tweehonderd burgemeesters Plaat selijke actie, onder onze leiding, tot behoud van wat verwacht kon worden dat als eerste slachtofier zou vallen, werd toen als eerste taak en plicht beschouwd. Door sprekers op onze meetings, op de meetings van het Comité, was een aantal van 5 a 600 genoemd, en de minister heeft gezegd, dat het ef „s echts" 237 waren. Zeker, zooveel stonden er op de off-cieele lijst, maar de uit werking van de circu'aire is van grooter om vang: Als voorbeeld noem ik Wymbritsera- deelin de plcats van de ééne school die voor die gemeente op de lijst stond, zijn er vier door de gemeerteraad opgeheven! Ook moet men in dit verband denken', aan wat Gedep. Staten doen. Ons verzet mag en moet zoo krachtig mogelijk zijn In zijn Jubbegasche rede heeft de minister de cijfers van het Comité van Actie bestreden en daartegenover andere genoemd, die niet officieel bekend waren. Daarna is 31 October een nieuwe officicele statistiek verschenen en uit de nieuwe cijfers blijkt, dat in de groep van scho en met 41—60 leerlingen, benalve de 345 openbare, er 268 bijzondere scholen zijn. In de groep van 61—80 leerlingen zijn er 281 openbare en 313 bijzondere; van 81—100 286 opaobare en 384 bijzondere; met 101— 130 214 openbare en 365 bijzondere. Na de 60 leerlingen blijken er tot de 120 zelfs 279 bijzondere schalen méér te zijn dan openbare van d e grootte. „Volksonderwijs" heeft in het adres van 4 September nadrukkelijk aangegeven op welke punten kan worden bezuinigd, zonder de vi tale be'angen van onderwijs en opvoeding aan te tasten. De eisch, dien wij het vorig iaar ste den, herhalen wij nu. Met deze voor de openbare school zoo nadeelige plannen kunnen wij niet meegaan, zoolang niet eerst de bezuinigingen, die wij aangaven, zijn in gevoerd en daarna, op de wijze zooals die thans uitgevoerd worden, nóg niet! Spr. besloot met den uitroep: Heil onze openbare school, leve „Volksonderwijs!" De zaak-Won Oaasbeek. Bij het jaarverslag verzocht de afgevaar digde van Amsterdam de hoofdbestuursver- k:ezinor niet in huishoudelijke zitting te be* -97. Uit dat huisje kwam een kwiek dametje hollen ®.en mattenklopper, en dat dametje was erg boos, i K,.auto 200 maar baar muur en haar bloembed- eten had vernielde. Ze zwaaide haar mattenklopper dreigend boven haar hoofd en in plaats van matten, begon ze t stof uit Simmy te kloppen. 298. Pats, pats, hij gilde het uit van pijn. Wo-Wang sprong uit de auto en greep haar arm en ontrukte haar aen mattenklopper. Juist wilde hij haar mei haar eigen wapen te lijf, toen hij het uit zijn hand liet vallen, stofstijf bleef staan, haar lang aankeek en haar toen om den hals vieL - i

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6