Pxxumiciaal Tlieuws AKERSLOOT. HEILOO. Ingekomen personen. WINTERVOEDERING VAN VOGELS. jBiHHOtiattd handelen. De buitenwacht heeft er toch zeker ook mee te maken hoe minister Marchant een onzer voormannen, Van Gaasbeek, behan- de d heeft. De voorzitter verzocht den afgevaardigde zich tot het jaarverslag te bepalen Nadat enkele andere punten van de agen da waren behandeld, diende de afgevaardig de van Amsterdam een motie in in den geest als hierboven vermeld. De voorzitter ontried namens het H.B. aanneming van deze motie, die daarop met groote meerderheid werd verworpen. Vervolgens was het woord aan den heer H Hoogland uit Amsterdam, ter bespreking van het onderwerp: „Het buitengewoon on derwijs''. Na deze rede werd een hoofdbestuursvoor ste aangenomen: De alg. verg. draagt het H B op te bevorderen dat een regeling als art. 12 van de L.O wet 1920 bevat, in betrek king tot het bezoeken van een lagere school oo meer dan 4 K M. afstand van de woning der kinderen, ook tot stand kome voor Ouders die huft kinderen een school voor buitenge woon onderwijs wenschen te doen bezoeken £xuid: en Juin bauw INVENTARISATIE VAN STAPELPRODUCTEN PER 25 NOVEMBER 1933. Het resultaat van de gehouden inventari satie van stapelproducten had het volgende resultaat: Avenhorn, „Avenhorn en Omstreken": 205 000, 250.000, 140.000, 415.000, 140 000 KG. Broek op Landendijk, „L.G.C.": 6.261'800, 8 898.900, 3 865 000, 1.312 600, 73.150 Kg. Bobeldijk, „De Westerkogge": 54 500, 19.000,1.000 K.G. Grootebroek, „De Tuinbouw": 175.000, 295.000, 75.000. 590.000K.G Hem, „De Zuiderkogge": 105 800, 82 000, IC 600, 419.000. 18.000 K O. Medemblik, „De Eendracht": 182.750, 117.300, 51.500, 192.550, 6.000 K.G. M-demblik, ,.St. Joseph": 280.000, 150.000, S' 000, 60.000, K.G. Naarden-Bussum, „Nieuw Leven": 20 200, 18 000, 35.600 K.G. Noordscharwoude, „Noordermarktbond" 14.150.000, 6.650.000, 8.000.000, 1.330 000, 110.000 K.G. Opperdoes, ,.Ons Belang": 450.000, 760.000, 340.000, 48.000K.G. Obdam, ,.De Tuinbouw": 746 800, 569 200, 25°.700, 273.500, 87 000 K.G. Warmenhuizen, „Warmenhuizen en Om streken": 8 552.100 2.360.800, 3.076.100, 543.500, 41 800 K O. Totaal: 31.129 450, 20.205.700, 16.007.900, 5 185.150, 511.550 K.G. Totaal in wagons van 10.000 K G 3113, 2026, 1601, 519, 51, 7310 wagons. Op 1 December 1°32 waren voorradig: 2266, 1818, 3373. 474, 134, 8065 wagons. Thans 25 Nov 1933: 847 meer, 208 meer, 1772 minder, 45 minder, 83 minder, 755 minder wagons voorradig. De cijfers hebhen betrekking op resp.: Roode kool; Gele kool; Deensche witte kool; Uien en Peen. OUDKARSPEL. Openbare vergadering van het Boeren comité op Donderdag 7 December in het lo kaal van den heer Vis. Spreker was de heer H. de Weerdt, van Nederhorst den Berg, die, na een korte inleiding door den voorzit ter, herinnerde aan het besluit van den Neu tralen bond, om den strijd wettig te voeren. Spr. was van meening, dat men met op den zelfden weg doo-'gaan moet als tot nu toe. De bouwers willen wat anders, dan de be sturen van hun officieele organisatie hun voorhoudt De cultuur behoeft nie* ten doo- de gedoemd te zijn, zei spr., maar zij kan ge dreven worden door een totaal verarmden tuindersstand. Het is maar de vraag wat men rendeeren noemt. In dit kapitalistische stelsel is in Neder land voor ons tuinders geen toekomst meer. In dit artikel wordt geconstateerd dat de toestand mede zoo is door de verminderde betalingscapaciteit in het buitenland en door de tarieven. Enkele regels verder, zeide spr dat men de oplossing wil zoeken in lagere kosten van de bouwers, maar die gaan reeds omlaag. Een arbeider die vier jaar geleden 27 verdiende, heeft nu 17. Dat beteekent verlaging van de koopkracht en moeten zij nog meer naar beneden? Uit hei verslag van het hoogheemraad schap bleek dat voor 1933 nog open staat 260, aan belasting. In dezen tijd komt de vraag naar voren: wat wordt verstaan onder onwettig? Het doel van de regeering is om de groote boeren en bouwers te redden, niet om de Dit is ook het doel van den heer Valstar. Deze poogt de tuinders wijs te maken dat de boeren mede schuld hebben, doordat zij zich op het tuindersbedrijf hebben toege legd. Dit is echter niet zoo, ook zij zoeken andere wegen. De Neder'andsche koloniën, aldus ging sft voort, zijn op volkomen wettige wijze verkregen en er worden wettige winsten uit gehaald. Wat voor Indië wettig is, zal voor hier ook wettig zijn. Ook gij zult op volko men wettige wijze in de diepste armoede worden gedompe'd Wij willen ons echter niet op wettige wijze 'aten afslachten. Het gaat niet om wettig of onwettig, wij willen ons bestaan. Wii wil'en niet het verschil tus- schen arm en rijk Elke bouwer moet op zijn bedrijf kunnen blijven, geen executies, geen verkoopingen. Het is onze taak om te zor gen dat wij niet dieper zinken. Bij de gehouden landverhuring van ge meenteland was de opbrengst 1.50 en f 2 persnees (een paar jaar geleden nog 6 en f 7). Vrijdagmiddag j.1. stak vrouw B. aan de Hoogegeest een hoeveelheid riet in brand van den heer S., daar deze het riet niet gauw genoeg naar haar zin weghaalde omdat het op een bij hun in gebruik zijnden akker lag. Aangifte volgde met als slot behandeling te Alkmaar. Het woonhuis van den heer C. J. Schut, gebouwd onder hypothecair verband, is dooi het gemeentebestuur opgehouden en zal nu, wanneer zich geen onderhandsche koopers aanmelden, verhuurd worden. W1ERINGERW AARD. Met ingang van 1 Jan. a.s. is den brieven besteller de heer A. Blaauboer eervol ontslag ver eend op zijn verzoek op grond van het K B. van 3 Aug. 1922. GR AFT. Vanwege de vorst is de steunregeling voor werklooze arbeiders alhier weer ingesteld. Het meerendeel der werkloozen valt gedurende den winter in de gesubsidi eerde steunregeling. Te de Rijp wordt ook gestaakt met het uitvoeren van de werkzaamheden. In de maand December is het drie honderd jaar geleden, dat de „Zeevaren de Budel" alhier werd opgericht. Het zeevarend fonds te Graft is het oudste in Nederland, ofschoon de dorpen Oost en Westgraftdijk en Noordeinde ook een zoodanige instelling bezitten. In vroe gere dagen werden uit inkomsten van deze instellingen de weduwen en weezen van omgekomen walvischvaarders etc. bedeeld, alsmede gevangen genomen zeelieden van zeeroovers afgekocht. De besturen van deze instellingen beharti gen de fondsen heel goed en doen veel voor de inwoners in de gemeente Graft. DTRKSHORN. Tot voorzitter van den polder Woudmeer is herbenoemd de heer C. Francis. J. P. W. Bom en gezin, geen F 90, van 's Gravenhagt. C. L. Heijboer en echtgen.. geen, I 19, van Amsterdam - J. P. C. Beun en gezin geen, A 409a, van Sluis. Mej. A. Schulte, E.L., A 253, van Duitschland. Mej. J. Lenz. E.L., A 253, van Duitschland. Mevr. W. Kager—Sebregts, R.K.. K 89, van Litnmen. D. P. Tuyn en gezin, R.K., H 8, van Nedtrl. Oost Indië. G. van der Struys, N.H., F 10, van Cura^ao. J. Bij waard, R.K., K 83a, van Alkmaar. Mej. M. Ham. N.H., J 126, van Den Helder. Mej. D. Velstra, geen, I 55, van Idaardera- deel. Mevr. M. Visser, N.H., E 39, van Utrecht. G. J. M. Souwerbren, geen, E 39, van Utrecht. J. A. A. van Meurs geen, J 214, van Amsterdam. Mej. R. Hirsch, Isr.. G 1, van Duitschland. A. de Jong en echtgen., N.H., A 340, van Zuidscharwoude. G Burkunk en echtgen. geen, G 75, van Alkmaar. J. J. Rommel en echtgen., N.H A 484, van Limmen. H. Hallebeek, R.K A 263, van Nijmegen. Wed. G. Vooren Vennrk, N.H., F 42, van Limmen. Wed. A. Verweel Vooren—Vennik, N.HF 42, van Limmen. Mej, H. ter Buurkes, N.H., G 105, van Hilversum. Mevr. E. M. 1' Epagniol KnÖchel, E.L., K 60, van Duitschland. H. van de Kamp en echtgen., N.H., J 57. van Der. Helder. - L. W. H. 1' Epagniol, N.H., K 60, van 's-Gravenhage. Mej. J. H. L. Bargrbos, N.HK 77, van Velsen. C. Does, R.KL 152, van Amsterdam. Mej. A. Bakker, R.K., B 124, van Harenkarspel. Mevr. M. W. A. HallebeekKlopper, R.K., A 263, van Nijmegen. Wed. A. C. M Ravelli—Landzaat en gezin, R.K., A 474, van Velsen. J. P. Ros, R.K., A 474. van Velsen. Mevr. M. G. BeerseMeijer, R.K., C 126, van Egmond-Binnen. T. Santifort en gezin, N.H., J 102. van Amsterdam. Vetrokken personen J. K. Silvergieter Hoogstad, naar Amster dam. Wed. J. Pronk--Snip, naar Wormer- veer. Mej. E. Böcking, naai Amsterdam. K. Steen, naar Amsterdam Th. Eckardt en gezin, naar s-Gravenhage. J. van der Haagen, naar Alkmaar J. L. Kuiper en gezin, naar Zijpe. S. Menist en gezin, naar Alkmaar. E. van Lambaart, naar Rot terdam. Mevr. G. van den Berg—Bos, naar 's-Gravenhage. Mej. F. J. Cedee, naar Alkmaar. Mei. E. Dornmaijer, naar Alk maar. J. de Rover en echtgen., naar Hil versum. Mej. M. Mulder naar Alkmaar P. Lotsy. naar Wijk aan Zee en Duin. Mej. C. G. Kleverlaan, naar Egmond-Binnen. Mej. H. Druijven. naar Limmen. Mej. E. Loos, naar Heerhugowaard. A. E. Pronk, naar Dongen. Mevr. T. Bruul Bakker, naar Rotterdam. A. Posma, naar Amsterdam. Wed. A RezelmanNieuw- land. naar Nieuwe Niedorp. Wed. N. RoestBlom naar Nibbixwoud. Mevr. C. Nooij—Kabei, naar Wormer. N. J. J. M. Eldering en gezin, naar Limmen. B. lijms, naar Heemskerk. JnyziMide*i Stukken (buntn 'truni\*ou'deiykhtiu van a* Redactie. De opname ui at rubritk, b*#usi geenszins da) de 'tdarn/ tt me>tf instemti Nu het tijdstip weer gekomen is, waar bij vogelvoedering door het invallen van strenge koude noodzakelijk is, wekken de ondergeteekenden, namens het Co mité voor wintervoedering van vogels, allen, die er toe willen bijdragen een zoo uitgebreid mogelijken vogelstand gedurende het ongunstige jaargetijde In het leven te houden, op hunne maat regelen daarvoor te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de com missie de aandacht op de brochure over dP onderwerp, waarin aanwijzingen voor zeer eenvoudige wintervoedering, die door iedereen uitvoerbaar is, te vin den zijn. De brochure is op aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij het secreta riaat der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren. Prinses Madestraat 40, 's-Gravenhage, bij het secretariaat der Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengrachr 540, Amsterdam en bij het secretariaat van de Nederlandsche Na tuurhistorische Vereeniging, Wester laan 7, Aerdenhout. De commissie zal ook gaarne gelden in ontvangst nemen van hen, die zich niet persoonlijk met voedering kunnen bezig houden, maar bereid zijn, een bij- diage voor het goede doel te verstrek ken. De binnenkomende gelden - zullen volledig en op de meest practische wijze voor de wintervoedering aangewend worden. Zij, die bijdragen hiervoor wil len geven worden verzocht deze zoo spoedig mogelijk te doen toekomen, rut', de bijvoeging: „voor de vogelwin- tervoedering". aan de Nederlandshe Ver- eeniging tot Bescherming van Dieren, Prinses Mariestraat 40, 's-Gravcohage, postrekening No. 25685 of aan de Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Heerengracht 540, Amster- datne, postrekening no. 29213. De Commissie, Ir. N. van Poeteren, inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst. Jhr. L. J. Quarles van Ufford, eere voorzitter van de Nederlandsch ver eeniging tot bescherming van dieren. J Drijver, secretaris van de Neder landsche vereeniging tot bescherming van vogelt. Dr Joh. J. van Burkom, voorzitter van de Nederlandsche Natuurhistorische vereeniging HULPCOMITÉ TF.GFN DUITSCH FASCISME. Oeruststdlend onderzoek der boekhouding. Het Nederlandsche comité van kunste naars en intellectuelen voor den strijd tegen de Duitache terreur, dage'ijksch bestuur mr. Frans Coenen. prot. K. R Gallas, dr. H. Wolf en Floris Vos heeft op uitnoodiging van het Internationaal Comité te Parijs de geheele administratie van het We.eid Comité doen onderzoeken door de heeren Johannes Tiel- rooy en J. van dei Kieft. accountant. Zij vonden de boeken na nauwkeurig on derzoek volkomen in orde en hebben met name vastgesteld, dat geen enkel bedrag aan de Internationale Arbeiders Hulp is toege vloeid. Hun conclusie luidde: dat het werk door het Wereld Comité ver richt werd zonder eenige vergoeding en uitsluitend ais eereambt werd beschouwd. Voor salarissen en huur werden geen uit gaven gedaan; dat de voor het bureau der internationale juristen commissie uitbetaalde salarissen laag en bescheiden zijn berekend; dat geen gelden zijn gebruikt voor de uit gaven van het Bruinboek en de inkomsten uitsluitend voor de hulpactie en internationale juristen commissie zijn gebezigd. PARASIETEN DER PUBLIEKE WELDDADIGHEID. Collecte ten eigen bate. Men verzoekt ons^het volgende over te nemen uit de Tel.: Nederland wordt weer „bewerkt'' door eenige exploitanten der publieke liefdadig heid, die de ingekomen gelden in hoofdzaak ten eigen bate aanwenden. De heeren zon deren slechts een gering gedeelte af voor hei eigenlijke doel en weten zoodoende door de mazen van het net te glippen. De groote vraag is: hoe dit euvel te bestrijden? Want in de meeste gevallen staat de politie machte loos. De gebruikelijke waarschuwing was weer in de bladen verschenen. „De commissaris van politie waarschuwt toch vooral geen gel den af te geven aan de „Werkverschaffing aan blinden en andere invaliden in Neder land, directeur D. J. Potharst, te Amster dam, ispecteur en controleur L. G. Mazure, te 's-Gravenhage, kassier zekere De Lan ge Men vraagt zich af of het publiek nog wel kennis neemt van dergelijke waarschuwingen Want de hierboven bedoelde „affaire" werkt al sinds 1895. Steeds werd er tegen ge waarschuwd, doch altijd vindt men weer op nieuw goedgeloovige burgers, die hun goede geld toevertrouwen aan deze parasieten der liefdadigheid. „U kunt niet beseffen welk een ontzettend nadeel de werkelijk goede philan- tropische inrichtingen van deze boonstroo- pers ondervinden", schrijft ons een inzender Wij beseffen zulks echter zeer goed. En daarom zijn wij er eens op uitgetrokken om de politie naar hare ervaringen met deze „werkverschaffing" te vragen. Een goed zaakje. „Het blijkt een »oed zaakje te zijn", zegt ons de Centrale Recherche. „Want wat wij ook tegen de menschen ondernemen, altijd duiken zij oonieuw weer op." Er komt een respectabel dossier ter tafel en daaruit blijkt, dat wij hier met een familiezaak te doen heb ben, die al in 1895 werd „opgericht" door zekeren Van Zwieten. De zaak werd na diens dood op denzelfden voet voortgezet door Brouwer, stiefzoon van den stichter en ver volgens overgedaan aan Visser, Bi'derdijk- kade. die zich later associeerde met D J Potharst tegen wien thans gewaarschuwd wordt. Want laatstgenoemde had zijn com pagnon verlaten en een concurreerende zaak gesticht. De affaire heet „Werkverschaffing aan Blinden en andere invaliden". Blijkbaar bedoelden de heeren met die andere invaliden zichzelve. Want heel de onderneming is een broodwinning voor Potharst en zijn vrien den. Men heeft kwitanties met vertrouwen wek kende hoofden. Zoo oo het oog lijkt het in derdaad of men te doen heeft met een instel ling. die uitsluitend het belang beoogt der misdeelden. Maar intusschen Als men zich de moeite getroost naar het aangegeven adres te gaan, dan vindt men er een klein magazijntje, waar manden, bezems en matjes worden bewaard, die inderdaad door blinden werden vervaardigd. Men leurt met bons. waarop men artikelen kan krijgen die door blinden zijn gemaakt. De speculatie is dat de bons niet worden ingeleverd Wie echter artikelen wil hebben voor zijn bons kan deze bekomen. Zijn de gevraagde artikelen niet aanwezig, dan wordt de fabri catie in vele gevallen ook inderdaad aan blinden opgedragen. Soms laat men de ge vraagde artkelen ook door niet-blinden ma ken, omdat deze vlugger en goedkooper ar beiden. Maar in ieder geval komen de gelden, die aldus met of ïonder bon worden inge zameld, slechts voor een zeer gering deel ten goede aan hen, voor wie zij gegeven werden en verdwijnt het meeste in de zakken van de ondernemers. Is er niets tegen te doen? De politie heeft op alle manieren gepro beerd iets tegen deze parasieten der publieke weldadigheid te ondernemen. Doch het suc ces is zeer twijfelachtig geweest. Men kon proces-verbaal opmaken wegens het inza melen van gelden zonder vergunning, wan- -neer men uitsluitend giften vroeg. De" heeren hebben geleerd door de ondervinding daarop bons afgegeven voor artikelen. Een proces-verbaal wegens oplichting is echter nog in behandeling. Indien er slechts een veroordeeling zou volgen kon men aan de praktijken van deze heeren voor goed een einde maken. W? maar al te duidelijk is er oplichting in he spel Men doet het voorkomen of de gelden bestemd zijn voor een liefdadige instelling, terwijl in feite het een particuliere brood winning geldt. In 1925 slaagde men er in de vrouw van Van Zanten ter zake van oplich ting veroordeeld te krijgen. Zij was toen minder voorzichtig geweest. Doch sinds dien heeft de firma zich de opgedane ervaring ten nutte gemaakt om door de mazen van het ne' te glippen. Men beschikt over personeel, dat goede salarissen geniet. Er zijn colporteurs en een inspecteur-controleur. De heeren zenden op goed geluk aan een te goeder naam en iaam bekend adres een kwitantie. En zoo onnaden kend zijn de menschen, dat vaak terstond be taling volgt. Dit kwitantie is een „bon", waarop men door blinden vervaardigde arti kelen kan bekomen. En waar desgewenscht de artikelen geleverd worden, daar gaat men vrij uit. Wat daar tegen te doen? vroegen wij den politieman. En het antwoord luidde: „Waarschuwen waarschuwen en nog eens waarschuwen! Het is volkomen waar, dat de gewone politic- waarschuwingen vaak aan de aandacht van het publiek ontsnappen. Ook houden de heeren zich na een waarschuwing een tijdje kalm om opnieuw met hun praktijken te be ginnen, wanneer de waarschuwing weer wat in het vergeetboek is geraakt. Maar een alge meene waarschuwing, waarin het publiek wordt opgewekt toen voorzichtig te zijn en even de moeite te nemen te informeeren, hetzij persoonlijk, hetzij bij de politie, wanneer een liefdadige instelling, die zij niet vertrouwen, een gave vordert, kan heilzamen invloed hebben!" Ironie van hef lot. Maar ook daar hebben de heeren zich tegen gewapend. Terecht zijn van de ver onderstelling uitgegaan, dat het publiek toch een wantrouwen zal koesteren jegens hen, ie waarschuwen tegen de praktijken van de eploitanlen der publiek liefdadigheid. Welnu, de heer L. G. Mazure, inspecteur en contro leur van de hierboven bedoelde „werkver schaffing aan blinden" heeft jarenlang te 's-Gravenhage geëxploiteerd het „Eersie Nederlandsche Detective en Informatie bureau tegen misplaatste philanthropie." En in de circulaires deelde hij mede, „dat zijn bureau daarover voor controle voor lief dadigheid werkte, omdat er op dat gebied zooveel zwendel bestaat!" Ja ja; zelfkennis is de bron van alle wijs heid! Intusschen kunnen wij, ons referéerend aan het oordeel der politie, het publiek niet ge noeg op het hart drukken voorzichtig te zijn èn wat meer aandacht te besteden aan ae waarschuwingen, die de politie geregeld in de dagbladen laat verschijnen. Alleen op deze wijze is het kwaad althans eenigszins tegen te gaan en worden de bona fide, lief dadigheidsinstellingen niet gedupeerd dooi het toedoen van gewetenlooze exploitanten van de nooden onzer medemenschen. DE INBREKERSBENDE TE VELP. Nog twee arrestaties. Het blijkt, dat de dezer dagen gearresteer de drie inbrekers, die te Velp, Arnhem en Oosterbeek hun slag sloegen, ook schuldig zijn aan inbraken te Drummen en te Wouden berg. He' onderzoek, dat nog voortduurt, leidde reeds tot de aanhouding van nog twee leden der bende, zoodat er zich thans vijf in arrest bevinden. CONTINGENTEERINO INVOER VAN ZEE/ISCH. Honderd pCt. van den gemid delden invoer ever 1930, 31 en 32. In de Staatscourant vau heden zal worden afgekondigd een koninklijk besluit tot con- tingenteering van den invoer van versche, ge koelde en bevroren zeevisch. De invoer zal worden beperkt tot 100 pet. van den gemiddelden invoei der jaren 1930, 1931 en 1932. Op dezelfde wijze zal de aanvoer van zee visch door middel van visschersschepen van andere dan Nederlandsche kenteekenen voor zien en rechtstreeks van de vischgronden ko mende, worden beperkt. EEN VROUW IN BRAND GERAAKT. Vrijdagmiddag is de 23-jarige Arentje NeelenburgBiesheuvel te Feyenoord te dicht bij een fel branden 'e kachel gekomen, zoodat haar rokken vlam vatten. Zij greep een pan met water om de bran dende kleeren te blusschen maar in haar angst liet zij de pan vallen. Zij is toen de straat opgeloopen. waar buren een deken wikkelden om de brandende vrouw en de vlammen dooiden. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. TEGEN DE MISDADIGHEID IN OSS. Een tapverbod ingesteld t In de Zaterdagmorgen gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeenteraad van Oss deelde de burgemeester mede, dat het B en W. gewenscht voorkomt dat op'be paalde dagen in het jaar een z.g. tapverbod geldt in verband met de vele misdrijven, die den laatsten tijd zijn vootgekomen. Daar een tapverbod voor de gemeente iets geheel nieuws is, zijn B. en W. van oordeel dat een proef kan worden genomen met een verbod van verkoop van sterken drank op bepaalde dagen, waatop misbruik van sterken drank bijzonder te vreezen is. De burgemeester overweegt maatregelen om het tapverbod volledig tot zijn recht te doen komen De read nam hierna het volgende besluit: Het is verboden op 1 Januari op Carnavals- Dinsdag, op u« dagen waarop in Oss het jaarlijksch koninginnefreat wordt gevierd en welke tevens als zoodanig tevaren worden bekend gemaakt, op 24 Dec. in geval de Eerste Kerstdag op Zondag of Maandag valt en op 31 Dee in de voor het publiek toegan kelijke lokaliteiten waarvoor een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend of mede voor gebruik ter plaatse geldt alsmede in de open aanhoorig*- heden van het huis waarin zich die lokaliteit of lokaliteiten bevinden sterke drank te ver- koopen te gebruiken, te koop aan te bieden, ten geschenke te geven, toe *e dienen of op eenigerlei andere wijze te verstrekken voor gebruik ter plaatse of een dier handelingen toe te laten Deze verordening treedt direct in werking. KIPPEN- EN EENDENHOUDEBU. Namens den minister van economi« sche zaken maakt de regeeringscommls» saris voor de uitvoering van de garan tieregeling 1933 ten behoeve van de kip pen- en eendenhouderij bekend, dat de uitkeering volgens de garantieregeling voor de week van 11 tot en met 18 Dec. 1933 is vastgesteld op 30 cent per 100 stuks uit te voeren eendeneieren. Voor kippeneieren zal geen uitkeering plaats hebben. ONGELUK BIJ EEN HARDRIJDERS Te Mantgum, gemeente Baarderadeel in Friesland, is Zondagmiddag tijdens een wedstrijd in het hardrijden op do schaat op de baan van de plaatselijke ijsvereeniging, een aer deelneemsters, de ongeveer 20-jarige mej. H. Stein- poorte uit Ried bij Franeker, komen te vellen en zoo ongelukkig tegei een paal terecht gekomen, dat zij met zware in wendige kneuzingen werd opgenomen. Het slachtoffer is naar haar woning ontvoerd. ONTPLOFFING IN SCHOORSTEEN. Om kwart voor drie is Zondagmiddag in pand 18 aan de Aert van Nesstraat te Rotterdam een schoorsteen door een ontploffing vernield, waardoor ook het meubilair en de ruiten van de tweede etage, bewoond door II Jacobs, groote schade bekwamen. Oorzaak van de ont ploffing was het verstopt raken van den schoorsteen tusschen de tweede en der de etage, waarna gassen, die zich opge hoopt hadden, explodeerden Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Er ontstonden een schoorsteenbrand en een begin van brand op de tweede étage welke beiden met emmers water ge bluscht konden worden. VERZET VAN SCHAATSENRIJDERS. Ongeveer 500 personen bevonden zich Vrijdagavond op een ijsvlakte van het Be- neaendiep bij de Merwedesluizen te Amster dam. Het ijs was echter niet geschikt om zoovee! menschen te dragen, weshalve de politie besloot tot ontruiming over te gaan. Het publiek weigerde evenwel aan de be velen voor de politie te voldoen. Toen er speciale detachementen waren aangekomen, trachtte de politie met dreglijnen vtij baan te maken. Datrbij kwam 't tot een vecht- en valpartij van een agent en een burger, waarna het publiek begon op te dringen De politie loste tei schrikaanjaging epnige schot ten in de lucht, waarna het gelukte de menigte te verspreiden en van het ijs te ver wijderen. De man, die met een agent ge vochten had. werd gearresteerd. Op nog enkeie plaatsen van de stad (o.a. op de Stadhouderskade) heeft de politie gis teravond gevaarlijke ijsvlakten doen ont ruimen. SANEERING GRAANINVOER. De Ned. Graancentrale heeft besloten, om bij de uitvoering van haar taak als monopoliehoudster van den graan-im- port te zullen volgen de richtlijnen voor de saneering van den graanhandel, zoo als deze door de saneeringscommissie uit den graanhandel zijn ontworpen en door de regeering zijn goedgekeurd. In verband hiermede is een lijst van importeurs samengesteld. Alleen met degenen, die op deze lijst zijn geplaatst, kunnen monopolie-overeenkomsten wor den aangegaan. Bij inkoop door impor teurs in uitvoerlanden zijn zij verplicht, gebruik te maken van de tusschenkomst van een agent hier te lande of in het bui tenland. In bijzondere gevallen kan de Graan centrale ook monopolie-overeenkomsten met andere contractanten aangaan. Monopolie-overeenkomsten kunnen al- leen worden aangegaan ter zake van ten invoer aangeboden partijen graan, waar voor minimumhoeveelheden zijn vastge steld. Van deze minimum-hoeveelheden kan worden afgeweken, indien er sprake is van een restant of als de aanvoer ge schiedt met schepen van kleinere ton- nenmaat dan de vastgestelde minima. Als overgangsmaatregel zullen mono polie-overeenkomsten worden aange gaan met iederen contractant, die loo» pende contracten, kleiner dan de ge noemde minima, wenscht af te wikke len. De invoer van deze partijen zal vóór 1 Jan. a.s. moeten geschieden, waarvan echter in bijzondere gevallen zal kunnen worden afgeweken. De commissie van overleg bestaat uit vijf leden en vijf plaatsvervangende leden. Secretaris van de commissie is jhr. mr. D. P. M. Graswinckel, Wijnhaven 5a Rniterdam,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7