VERVERU en CHEMISCHE WnSSCHERIJ ROM N.v. DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor de aankomende Feestdagen CRITIEKE TOESTAND IN SPANJE. CHEMISCH REINIGEN: Colbert-Costuums f 2.50 Japonnen vanaf- 1.75 Mantels - 2.50 Regenmantels vanaf - 2.50 Onze zorgvuldige behandeling staat aan de spits. Hitier spreekt voor de Rijksdagfractie. No. 293 Dinsdag 12 December 1933 Ttngdiiksch Oveczicht Op hei oogenblik verkeert Spanje in zulk een opgewonden stadium, dat moeitijk ie zeggen is, wat het eind zat zijn. OVERAL VECHTPARTIJEN. TELEF. 1523 (3 lijnen). AFLEVERING DESVERLANGD DENZELFDEN DAG. Buitenland Wij zijn weer een gezond volk HET MARXISME VERDREVEN. 135e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt,,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rahat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aao de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos4*!ro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De leiders van de agrarische partij en Van de nieuwe partij Accion Popular heb ben medegedeeld, dat zij met het oog op den huidigen toestand, nu zij te kiezen hebben tusschen Spanje en de anarchie, zich on voorwaardelijk achter de regeering stellen. Zij hebben de regeering daarvan mededee ling gedaan. De eerste minister deelde gisteren mede, dat de regeering vandaag in de Cortes zal verschijnen en daar uitvoerig inlichtingen zal geven over den toestand des lands en het optreden der regeering. Alle vragen die in de Cortes gesteld zullen worden, zullen openhartig worden beantwoord. Volgens een officieele mededeeling zijn tot dusverre in de verschillende opstandige een tra 6 leden van de Guardia Civil gedood en 39 gewond. De algemeene Unie van Arbeiders heeft geweigerd zich aan te sluiten bij het alge- meene stakingsparool en heeft haar leden aangeraden, zich niet tot staking te laten overhalen. Spoedgereehtshoven. De minister van justitie deelde gisteren mede, dat in alle provincies spoedgereehtsho ven zijn ingesteld; alle verloven van gerech telijk personeel zijn ingetrokken. De minis ter van openbare werken deelde mede, dat slechts een gering aantal spoorwegarbeiders in Andalusie zich bij de algemeene staking heeft aanges'öbm, de meerderheid der arbei ders is normaal aan het werk gegaan. Nieuwe gewelddaden- Ondanks de geruststellende verzekeringen van de Spaansche regeering worden uit het geheele land nieuwe gewelddaden van de anarcho-syndicalisten gemeld. Te Madrid heeft een groep syndicalisten etracht het vondelingenhuis in brand te ste en. Slechts door het tijdige ingrijpen van het personeel kon een catastrofe worden voorkomen. De anarcho-syndicalisten schijnen vastbe sloten te zijn, met alle middelen de alge meene staking te bevorderen. In Santiago, Algeciras, Granada en Gijon is de revolu tionnaire algemeene staking afgekondigd. Te Gijon ligt het geheele verkeer stil. De be volking kan geen brood krijgen. Een tram wagen werd door een bom vernield, nadat de passagiers den wagen hadden verlaten. In de dorpen om Gijon zijn de anarchisten meester. Zij hebban de straatwegen opgebro- k< ken en electrische centrales vernield. Een torpedojager is naar Gijon gezonden. Kerken in brand. In Navalmoral in de provincie Caceres hebben de revolutionnairen twee kerken doen afbranden. Zij vielen den bewoners lastig, tot de politie de orde kon herstellen. Te Ge- rona zijn bomaanslagen op de electrische centrale gepleegd. Te Cadiz zijn de bouw arbeiders en de boekdrukkers in staking ge gaan. Ook de treinaanslagen duren voort. De sneltrein Madrid—Barcelona werd Maan dagavond kort voor de aankomst te Sara- gossa bekogeld met brandflesschen, zoodat de trein met twee brandende wagens het sta tion binnenkwam. Te Castillon is een per sonentrein beschoten. Bij Alicante is een goederentrein door een bomontploffing tor ontsporing gebracht. 7 Dooden te Villanueva. De Spaansche minister van Binnenland sche Zaken heeft thans bizonderheden mede gedeeld over de bloedige gebeurtenissen te Villanueva, waar naar het schijnt, recruten zijn overgeloopen naar de opstandelingen. In feite zou het gaan om burgers die zich onder leiding van een onbekende hadden ver schanst in een oud klooster en van daar uit de politie 24 uren lang tegenstand boden. Pas door het gebruik malen van kanonnen is men er in geslaagd de opstandelingen te dwingen zich over te geven. Zeven personen zijn om het leven gekomen, van wie twee po litiebeambten. terwijl tal van personen zijn gewond. Lenige rebellen zijn door onder aardsche gangen ontsnapt. Geweldige stakingen. In het ko'engebied van Leon breidt de sta king zich meer en meer uit. Verschillende dorpen zouden in handen der opstandelin gen zijn. Uit Terrol ordt eveneens gemeld, dat daar de algemeene staking is geprocla meerd. Te Madrid hebben de syndicalisten giste ren vlugschriften verspreid, waarin de be volking werd opgewekt zich na vijf uur 's middags niet meer op straat te begeven, aangezien ook hier de arbeidersklasse er op zou slaan. Daarentegen heeft de leiding der socialistische vakvereenigingen (UGT) ver klaard, dat deze organisatie niet zal deelne men aan de door de syndicalisten voorberei de illegale staking. Met het oog op de nervositeit, welke zich van een deel der bevolking heeft meester ge maakt, verklaarde de regeeiing, dat vrees noch ten aanzien van de broodvoorziening noch ten aanzien van vitale bedrijven gewet tigd is. Tot nu toe heeft de guardia civil zes doo den en 30 gewonden te betreuren. Een inte view met den premier. In een interview verklaarde de premier Barrios gisteren dat onkel ende elementen, die belang hadden bij de verkiezingen de communisten, anarchisten en syndicalisten op groote schaal financieel hadden ge steund. Het uiteindelijk doel van deze ele menten is echter niet bekend. De premier voegde hieraan toe, dat de groote massa der arbeiders in Spanje de extremistische uit spattingen veroordeelde en dat men alge meen inziet, dat Spanje thans, na zoovele jaren onrust een rustperiode noodig heeft, waarvoor gezorgd zal worden door het cen trum. De regeering heeft noch rechtsche noch linksche tendenties. Voorzorgsmaatregelen genomen in Portugal. In verband met den onrustigen toestand in Spanje heeft de Portugeesche regeering uit gebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. De troepen zijn geconsigneerd Het telefoon- en telegraafnet en de electriciteitswerken staan onder sterke bewaking. Vrijheid van arbeid gewaarborgd. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken heeft tegenover de pers verklaard, dat van af vandaag de regeering de vrijheid van arbeid zal waarborgen. In een vergadering van de nat.-soc. Rijks dagfractie heeft rijkskanselier Hitier gister avond te Berlijn het voord gevoerd. Hij schil derde de groote historische taak, waarvoor de nat.-soc. staatsleiding zich op het oogenblik gesteld ziet en die zij aanvaardt, bewust van naar verantwoordelijkheid. Hij gaf een kort overzicht van den 15-jarigen strijd der bewe ging sedert de Novemberopstand van 1918. Nu het gelukt is aldus Hitier het Mar- xisme en zijn wegbereider, de anti-nationale democratie radicaal uit den weg te ruimen, zal geen macht in Duitschland nog den waren volksstaat kunnen ten val brengen, die door de nat.-soc. beweging is bevochten. De nat.-soc. staat ziet het essentieele van de leiding niet slechts in het volhardend nastre ven van een doel, maar ook in het vermogen, snel besluiten te kunnen nemen. Vanuit dit oogpunt ging de rijkskanselier uitvoerig in op het besluit van 14 October en zijn motivee ring. Het geheele Duitsche volk heeft 12 No vember voor de gansche wereld bewezen, dat het gesloten achter de regeering staat. Het Duitsche volk is o, 12 Nov. een succes be schoren geweest, dat eenig is in de geschiede nis der volkeren. Op dezen dag hebben wij bewezen, riep Hitier uit, dat wij een fatsoen lijk en gezond volk zijn. Bij welk ander volk ïou een zoo veelbeteekenende, beslissende verandering binnen weinige maanden moge lijk zijn geweest? Ondanks het feit, dat ons de wapenen ontbraken, heeft de 12de Nov. het beeld van de kracht van een eendrachtig volk gegeven. Het volk heeft daarbij niet alleen de regeering, maar ook de heerschende partij zijn „ja" gegeven. Een enkele bewe ging heeft de geheele macht in handen ge kregen. De NSDAP heeft bereikt, waarvoor zij 14 jaren heeft gestreden. Daarmede heeft zij echter voor de geschiedenis ook een gewel dige verantwoordelijkheid op zich genomen, want op haar berust het lot van het geheele Duitsche volk en zij heeft nu te vervullen, wat eeuwen gewild en verlangd hebben. Wij allen zijn vergankelijk, maar Duitschland moet leven en opdat het leve, moeten bepaal de voorwaarden geschapen worden buiten het kader van üc aüedaacsche problemen. Overleveringen van het verleden, die vuor de toekomst van het volk geen nut hebben, kun nen voor ons niet als Hndend worden be schouwd. De beweging moet zich voelen als de stichster van een nieuwe traditie „Dit vo tum heeft U verplicht, de voorwaarden je scheppen voor een wederopbouw van de natie voor eeuwen". Deze beweging moet zich torenhoog verheffen boven bekrompen opvat tingen. De mogelijkheden, die ons thans zijn gegeven, keeren wellicht in honderden jaren niet terug. „Wij allen worden eens gemeen schappelijk beoordeeld Deze proef zul'en wij of gezamenlük doorstaan öf de geschiedend zal ons gezamenlijk vervloeken"- BEEEDIGING VAN DE RIJKSDAG FRACTIE DER N.S.D.A.P. IN DUITSCHLAND. De Rijkspersdienst der N.S.D.A.P. deelt mede: Gisteravond hebben de nationaal- socialistische Rijksdagleden zich in dd zaal voor de plenaire zittingen van het gebouw van den Pruisischen Landdag te Berlijn verzameld om den eed van ti c/UW aan den leider af te leggen. Rijksminister dr. Frick opende de zitting en sprak eèn welkomstwoord. Dr. Frick herinnerde er aan, dat de fractie der N.S.D.A P. na de verkiezingen van- 20 Mei 1928 12 leden telde, op 12 November 1933 630 van de 661 leden. De geschiedenis moet eens van ons spreken als van een generatie van mannen, die gedul dig en moedig hun volk gediend hebben Uit d" ontwikkeling der beweging snoeten thans de laatste consequenties getrokken worden. De nieuwe Rijksdag heeft de taak, met zijn gezaw het groote opbouwwerk der nat soc staatsleiding te steunen en door de partij de levende schakel met het volk te zijn. De lei ders der partij moeten het volk in alles tot voorbeeld strekken. Als deze rijksdag zijn plicht doet, zullen wij met vertrouwen binnen vier jaar weder voor het volk treden Ik ben er van overtuigd, dat het ons dan een nieuw en nog volkomener vertrouwensvotum zal geven. Hitier verklaarde verder, dat hij steeds weer een beroep ~>p hei voiv al doen, alleen al opdat de beweging even goed als vroeger begrepen blijve en fouten, die er wellicht zijn, bijtijds ingezien worden. De Rijksdag is een jonge Rijksdag en door dit herhaalde appèl zal er voor gezorgd worden, dat de jeugd in deze rijen niet uitsterft. Van den nieuwen Rijksdag moet eens gezegd kunnen worden, dat hij de jongste en moedigste is geweest en de groote problemen der geschiedenis heeft opgelost, waarop men honderden jaren lang aestrand is Van ieder moet verwacht wor den, dat hij een strïider is, moedig, ronduit, trotsch en trouw tot den laatsten ademtocht De macht van het woord „trouw" is gewel dig. Zooals Hitier de beweging trouw is ge bleven. verlangd hij, dat ieder hem trouw bliift. Dan zal de fractie als een groep van beëedigde mannen in de geschiedenis een rol spelen. Na de rede van Hitier verklaarde rijks minister Frick plechtig, in naam van alle nat.-soc rijksdagafgevaardigden, dat zij in onschokbare trouw in goede en slechte tijden achter hem zullen staan. FRANCOIS PONCET BIJ HITLER. Officieel wordt medegedeeld: De Rijks kanselier heeft gisteren in tegenwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, baron v. Neurath, den Franschen ambassadeur, Francois Poncet, ontvangen Het onderhoud diende tot voortzetting van de op 24 November begonnen bespreking over de verschillende hangende kwesties. HITLER-MONUMENTEN VERBODEN. In Duitschland Naar de „Volkische Beobachier" uit Mün- chen meldt, heeft de plaatsvervanger van den „Fuehrer" het volgende bekend gemaakt: ,,De Fuehrer" heeft opnieuw bepaald, dat geeri Hitler-monumenten, gedenktafels e.d. bij zijn leven mogen worden opgericht of aan gebracht Voor zoovc dit reeds gebeurd is, moeten de monumenten en de tafels onver wijld worden verwijderd". VERGELDINGSMAATREGELEN VOOR PRINS BERNHARD- Zooals reeds is geemld. werd als vergel dingsmaatregel voor de ontvluchting van prins Bernhard v. Sachsen Meiningen een aantal bekende nationaal-socialisten over gebracht naa-r het concentratiekamp Woellers- dorf. Naar thans bekend wordt behooren daartoe de broeder van den vroegeren gouw leider der NSDAP, Edüard Fraumfeld, de inspecteur van den gouw Weenen en het vroegere lid van den Weenschen gemeente raad Josef Neumanne en dr. Suchenwirth. de leider van den nationaal-socialistischen leer- arenbond. Al deze personen bevonden zich op vrije voeten. MARMELADE-FABRIEK IN BRANL. Te Düsseldori In de marmeladefabriek van Schrör en Kierberg te Düsseldorf Holthausen brak van nacht tegen drie uur door onbekende oorzaak brand uit. Toen de brandweer arriveerde, stonden reeds eenige gebouwen in lichter laaie. Men wist het nabij gelegen groote fa brieksgebouw en een benzine-opslagplaats tegen het vuur te beveiligen. Met 17 stralen werkte de brandweer Na 154 uur was men den brand meester. Een aantal bijgebouwen met voorraad werden vernield. De materieele schade is zeer aanzienlijk- Slachtoffers van het ijs. (Binnen land.) Vergadering Volksonderwijs. (Kerk en School.) Zaterdag heeft de Vereeniging voor Chr. buitengewoon onderwijs haar najaarvergadering gehouden .e Utrecht in hotel Terminus, onder leiding van den heer J. de Graaf te Rotterdam. (Binnenland.) De post van den Postjager zal op andere wijze dan met dit vliegtuig naar Indië gaan. (Luchtvaart.) Critieke toestand in Spanje. (Dag. Gverzicht) Hitier spreekt voor de Rijksdag fractie. (Buitenland) Groote vliegramp te Hamburg; 6 dooden. (Luchtvaart.) Zie verder eventueel Laatste Be richten. RASONDERZOEK Bil ADELLIJKE FAMILIES. In het Duitsche Rijk. Naar de „Vossische Zeitung' meldt, wordt in de zoo juist verschenen jaargdrg 1934 van de Gothasche genealogische zakboeken mede gedeeld. dat ook in de Duitsche adellijke fa milies een scherp onderzoek naar zuiver Ari sche afstamming is begonnen. Dit onderzoek staat onder leiding van het Duitsche Adelge- rechtshof. waarin ook een vertegenwoordi ger van het ministerie van binnenlandsche zaken zal zitting nemen. „SMOKKELARIJ" VAN VLUCHTELINGEN. Naar Denemarken. De persdienst der Duitsche regeering in Sleeswijk deelt mede: De crimineele politie is er in- geslaagd een goed georganiseerde „per- sonensmokkelarij" /an Duitsche vluchtelingen naar Denemarken op het spoor te komen. Staatsvijandige elementen te Hamburg en in andere Duitsche steden hadden een apparaat georganiseerd, door bemiddeling, waarvan zij te allen tijde vluchtelingen uit Duitsch land over de z.g. groene grens naar Dene marken konden laten gaan Te Hamburg en Flensburg waren de centrale bureaux van deze organisatie. De vluchtelingen werden door functionnarissen te Hamburg verwezen naar bepaalde personen te Flensburg, waar zij zich meldden onder opgave van het wacht woord. Des nachts trokken zij dan over de groene grens. Er is geconstateerd, aat den laaLten tijd 16 personen over de grens zijn gebracht. DaaHoe behoorden verschillende communisten. De zes betrokkenen te Flens burg zijn gearresteerd. BRITSCHE OORLOGSSCHEPEN IN CHINA. In antwoord op de in het Lagerhuis gestèldë vraag met betrekking tot den toestand in Fpekien, verklaarde dc Brit- sche minister van Buitenl. Zaken, dat de Chiaeesche regeering er voor gewaar schuwd is dat de Britsche resreering maarregelen wenscht genomen te zien ter behoeve van de levens en eigendom men der Britsche onderdanen. Er is een bevredigende verzekering ontvangen. Het Britsche oorlogsschin Verity is thans te Foetsjau voor de noodzakelijke bescherming der Britsche belangen, terwijl andere eenheden van het in China gesrtationneerde eskader gereed liggen om naar Amoy te worden gediri geerd. De Britsche consulaire ambtenaren zijn diligent. OP ZOEK NAAR O'DUFFY, Hij houdt zich verborgen. Vrienden van O'Duffy, den leider der Blauwhemden, verklaren, volgens Reu- terberichten uit Dublin, dat zij niet we ten/waar O^Duffy zich ophoudt. Hij zou zich verbergen, omdat hij niet wenscht te worden gearresteerd voordat hij zijn plannen voor de toekomstige campagne der blauwhemden heeft voltooid. Cronin, de voornaamste volgeling van O'Duffy, die Zaterdagavond werd gear resteerd, zal voor 'n militaire rechtbank terechtstaan wegens het dragen van het door de regeering verboden blauwe hemd. Twee Officieren, einde der vori ge week in Tipperary gearresteerd, en een derde te Cork gevangen gezet, zullen eveneens voor een militaire rechtbank verschijnen. Verdere arrestaties van leiders der blauwhemden worden ver wacht

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1