DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. GEOPEND ONZE ZAAK MIENT10. TEL 1561. PALTHE. - ALMELO. Het v. d. Lubbe-proces loopt af. Nieuwjaarswenscben. S. KROM N. V. CHEM. REINIGEN. VERVEN No. 295 Donderdag (4 December 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaaiqang Hit het JUulement Ter gelegenheid van de vestiging van dezen winkel zullen voor ALKMAAR tijdelijk voor het CHEM. REiNIGEN van kleeding, onder staande tarieven gelden: HEERENCOSTUUM f 2.50 Eenv. wollen of zijden JAPON vanaf - 1.75 MANTEL - 2.50 REGENMANTEL (exclusief waterdicht) - 2.50 Aflevering binnen enkele dagen. 3)xtgeÜihsch Overzicht Het Rijksdagbrandproces V. d. Lubbe aangewezen als de hoofd dader in het brandproces. Zal de zwaarste straf tegen hem geëischt worden HET V00RTGFZETTE REQUISITOIR. Wat vandaag de aandacht trekt Ververij en Chemische Wasscherij IJSCOSTUUMS reinigen en verven in één dag gereed. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nixgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. trance door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer f 0 25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v1». HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos4<'ro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Den Haag, 13 Dec. 1933. Boven de behandeling van de begrooting van onderwijs, waarmede gisteravond door de Tweede Kamer een aanvang is gemaakt, zweeft als het ware het voornemen van den minister om de wet op het Lager Onderwijs aan een radicale herziening te onderwerpen. Natuurlijk zou men wel willen weten, hoe die herziening er uit zal zien, doch even na tuurlijk laat minister Marchant niets los: beidt uw tijd, denkt hij vermoedelijk. Het gevolg van dit zwijgen is, dat de al- gemeene beschouwingen over de onderwijs begrooting van niet zoo groote beteekenis waren. Wij stippen een paar punten aan: de heer Moller (r.k.) sprak de vrees uit, dat be zuiniging op het Lager-onderwijs nadeelig op het Hooger-onderwijs zou inwerken. Mej. Groeneweg (s.d.a.p.) hoopte, dat de reorganisatie niet een deuk zal toebrengen aan het voorbereidend onderwijs en drong aan op uitbreiding van den leerplicht. De heer Lingbeek (h.g.s.) hield weer een grappig pleidooi voor wat hij noemt een echt Nederlandsche school en tegen de klooster scholen. De heer Zijlstra (a.r.) toonde zich zeer be langstellend voor de toekomstplannen des ministers. De heer Suring (r.k.) vond den tijd niet gunstig voor een reorganisatie en drong aan op meer overheidszorg voor het voorberei dend onderwijs. De heer Ketelaar (v d.) was vol goede hoop, dat de minister met zijn reorganisatie plannen zal slagen. De heer Tilanus (c.h.) toonde zich ook in genomen met de reorganisatieplannen. Hij hoopte, dat de Pacificatie onaangetast zai blijven en drong aan op spoed. Nadat de heer Wijnkoop (comm.) had be weerd, dat de minister zijn afbraakwerk met liefde vervult, de heer Zandt (st ger.) weer eens getuigd had van zijn afkeer van het openbaar onderwijs en de heer Vervoorn (plattel.) getoond had geen vrede te hebben met de regeling van het bezoek aan bijzon dere scholen op meer dan 5 K.M. afstands van de woning gelegen, kwam minister Mar chant aan het woord. Hij verklaarde niet van plan te zijn het openbaar onderwijs te breken, doch meer waar te krijgen voor min der kosten. Hij wenschte geen nadere mede- deelingen te doen omtrent zijn plannen ten einde besprekingen in de ruimte te voorko men. Maar hij verzekerde alleen, dat voor koming van ontwrichting het doel van zijn hervorming zal zijn. Veel meer behoeven wij omtrent zijn antwoord niet mede te deelen. Hierna kwam Hooger-onderwijs aan de orde. Enkele leden hebben daarbij geprotes teerd tegen de h.i. te vriendelijke uitlatingen des ministers ten opzichte van het bijzonder hooger-onderwijs ter gelegenheid van het feest van de Katholieke Hoogeschool te Nij megen. Ook is er geklaagd over het te lang onbezet laten van de leerstoel te Leiden van prof. Eeckhout. De heer Westerman (nat.-herst.) heeft ge wezen op het te veel aan studeerenden aan onze hoogescholen. Is dat niet in te dammen? Minister Marchant antwoordde op dit laatste punt, dat hij zich er ook door be nauwd gevoelt, maar er niets tegen weet te doen. Zijn uitlating te Nijmegen kwam uit zijn hart, hij kan het niet verdragen, dat men niet begrijpt, dat een wetenschappelijk man ook een geloovig mensch kan zijn. Wat de vacature-Eeckhout betreft, hij wist nog niet of hij die zal laten vervullen. Maar hij zoekt naar den geschikten man daartoe. Bij de afdeeling Voorbereidend Hooger- onderwijs is onder meer geklaagd over de re organisatie van de inspectie. Met name ver wachtte de heer Wendelaar (lib.) nadeel er van voor het gymnasiaal onderwijs. Hij wil de ook de extraneus-examens zien verdwij nen. De minister verdedigde zijn reorganisatie plannen op dit gebied en verklaarde zich voor het behoud van de extraneus-examina. Het was over half drie. toen de Kamer tot den volgenden middag uiteenging. De verdere afhandeling van de begrooting ♦an financiën voor 1934 heeft heden aan de Tweede Kamer niet veel tijd meer gekost. Na dat in verband met de 8ste afdeeling (eere diensten) de heeren Zandt (st.ger.) en Ling beek (herv.ger.) met elkander een dispuut hadden gevoerd, waarin de minister Oud ver klaarde zich niet te willen mengen we zouden werkelijk niet kunnen zeggen waar over de heeren het hadden werd eerst die afdeeling en vervolgens het gansche hoofd stuk goedgekeurd. Minister Oud had hiermede intusschen zijn taak nog niet volbracht Er stonden nog eeni- ge ontwerpen, vallende onder zijn departe ment, op de agenda Bijzonder lastig heeft hij het daarmede niet gehad. De Kamer is be gonnen zonder debat of stemming haar goed keuring te hechten aan het crediet voor werk zaamheden aan het Kon. Paleis te Amster dam. de begrooting van het Staatsmuntbe drijf voor 1934 en een paar suppletoire be grootingen, waarna de voorgestelde coupon belasting aan de orde kwam. De eerste spreker er over, de heer Fleskens (r.k.) was er niet te best over te spreken om dat daardoor een aantal instellingen zwaar getroffen zullen worden. Het is niet in de eerste plaats een belasting op wat men te genwoordig noemt arbeidsloos inkomen, maar op de kleine spaarders, de levensverze keringsbanken, de spaarbanken enz. Toch zou hij bereid zijn met den noodmaatregel mede te gaan, wanneer de minister goedvond den werkingsduur tot vijf jaar te begrenzen. Een gansch andere opvatting huldigde de heer ter Laan (s.d.a.p.). Die had het weer druk over het arbeidslooze inkomen en hij vond, dat men best in plaats van de voorge stelde 2 percent er 5 zou kunnen heffen. Die belasting kon dan zeker 23 millioen opbren gen, en wanneer men daarbij voegde een cri sisinkomstenbelasting, welke een goede 25 millioen zou opleveren, was er verder geen zorg meer en zou de minister andere krasse maatregelen kunnen schrappen. De heer Schouten (a.r.) nam den heer Ter Laan in het bijzonder onderhanden over zijr. amendement. Hij verweet hem zijn eenzijdi- gen kijk, blijkende uit zijn amendement, waar van de aanneming een aantal nuttige instel lingen in moeilijkheden zou brengen. Later heeft hij zich bij repliek geroepen gevoeld dit nog eens dunnetjes over te doen en hij deert dit zoo virtuoos, dat de Kamer er werkelijk van onder den indruk kwam. De heer Schou ten achtte aanneming van het ontwerp zeer gewenscht, doch beval het denkbeeld aan den duur der heffing op 5 jaar te bepalen. De heer Bierema (lib.) gevoelde ook zeer veel voor een beperkten duur van de hef fing. Daarnaast caf hij den minister in over weging om ook de buitenlandsche coupons onder de wet te brengen. Is het bovendien niet mogelijk evenals in Zwitserland de cou ponbelasting afko^obaar te stellen? Minister Oud heeft zich in de eerste plaats verdedigd tegen de beschuldiging van den heer Ter Laan alsof hij belastingen als de Omzetbelasting met genoegen zou verdedi gen. De indiening van dergelijke heffingen vindt haar oorzaak enkel in den nood der tijden, terwijl men intusschen er toch on billijkheden mee veroorzaakt. Overigens oefende hij ook kritiek uit op de wonderlijke financieele opvattingen van dien afgevaar digde, terwijl hij van een verhooging van 2 op 5 percent volkomen afkeerig was. Tegen een beperking van den duur der heffing tot 5 jaar had hij geen bezwaar, terwijl hij ook het derkbeeld van den heer Bierema in zake de buitenlandsche coupons aanvaardde. Af- koopbaarstelling scheen hem bij een beperk ten levensduur der belasting minder aan nemelijk. Hierop is het amendement-Bierema in zake de buitenlandsche coupons zonder stemming aanvaard. Het amendement van den heer J. ter Laan om de heffing op 5 percent te stel len, werd verworpen met 46 tegen 20 stem men. Met sociaal democraten waren er voor de heeren Arts (r.k. volksode Visser (comm.) en van Houten (chr dem.) Het amendement-Fleskens om aan de heffing een levensduur te schenken vou laar werd aan genomen met 47 tegen 18 stemmen, waarna de wet zonder stemming werd goedgekeurd. De plaats van minister Oud werd nu inge nomen door den minister van Waterstaat, den heer Kalff, ten einde de Begrooting van het Wegenfonds voor 1934 te verdedigen. Het vuur werd geopend door den heer Lovink (c.h.), die volgens gewoonte nagenoeg onverstaanbaar was maar, als we ons niet vergissra, bitter klaagde over den rijksstraat weg bij Overschie Zijn partijgenoot Bakker zocht het wat verder en betoogde, dat de wegen in Friesland, vooral die welke voeren naar den Afsluitdijk, dringend behoefte heb ben aan verbetering. De heer Ebels (v.d.) klaagde over de wegen m Groningen. Ook betoogde hij, dat de onderhoudskosten der wegen te hoog zijn opgedreven. De heer Drop (s.d.a.p.) kwam er tegen op, dat de provincies Groningen en Noord-Bra bant nog steeds bevoegd zijn een eigen wegenbelasting te heffen Die uitzonderings toestand moet ten spoedigste verdwijnen De heer Bongaerts (r.k.) deed de recht matige klacht hooren, dat eest hedenmorgen de Memorie van Antwooi J betreffende deze begrooting was toegezonden, zoodat er eigenlijk geen tijd was geweest om de stuk ken behoorlijk te bestudeeren. Hij drong erop aan op de drukke punten van de spoor de kruisingen niet langer a niveau te doen plaats vinden, doch de spoorbaan te doen overbruggen of wel te verhoogen. De heer Weitkamp (c.h.) klaagde over den slechten toestand van den weg Zwolle—Blok zijl en beval de tertiaire wegen in de belang stelling des ministers aan. Ook de heer Ver voorn (plattelnam het op voor de tertiaire wegen, nadat hij te voren gep.eit had voor het gebruik van klinkets voor de bestrating De heer Smeenk (a.r.) vroeg een spoedigen bouw van de ontworpen vaste brug bij Does burg. Het sprekerslijstje was toen vermoedelijk nog niet uitgeput, doch geen der waarschijn lijk ingeschrevenen was meer aanwezig en, „fraute de combattants" stelde de voorzitter den verderen strijd rot morgen uit, zoodat de Kamer reeds voor 5 uur weer op straat stond ten einde versche krachten op te doen voor THE in Alkmaar. - .-••• y« -'X't de avondvergadering De Eerste Kamer, die den vorigen avond enkele minuten had vergaderd tot aanneming van eenige kleinere wetsontwerpen, is heden voormiddag een half uur weer bijeen geweest ter behandeling van een wijziging van de Gezondheidswet, strekkende tot opheffing van de Gezondheidscommissies. De heeren Wibaut en Mendels (beiden s.d.a.p voerden oppositie tegen dit plan, bewerende dat de gezondheidstoestand er onder zou lijden en rtat men hiermee doet verdwiinen een schoone uiting van selfgouvernment der burgerij. De minister voor Socialen Zaken, de heer Slotemaker de Bruine, heeft het voorstel ver dedigd als een middel om te bezuinigen, schoon hij het met een bloedend hart had voorgesteld. Maar de nood der tijden dwingt er toe. Het ontwerp is hierop aangenomen met 27 legen 11 stemmen Tegenstemmers waren de soicaal-democraten en vrijzinnig-democraten De Kamer komt de volgende week Dins dag weder bijeen ter afdoening van eenige kleinere ontwerpen. Aan het slot van procureur-generaal dr. Werner's requisitoir stond in ons verslag van gisteren een gedeelte, dat, zooals onze lezers bemerkt zullen hebben, vóór het requisitoir geplaatst had moeten worden. Daarom zul ten we in het kort het slot nog even vermel den: Dr. Werner zeide, dat de Roode Front- strijdersbond een organisatie was, welke diè daden van terreur moest verrichten, waarvan de partij zelf liever niet de verantwoordelijk heid op zich nam. De partij heeft steeds ge zegd, dat zij zulke daden van terreur van de hand wijst, maar zij is nooit tegen partijleden opgetreden, die als leden van den Front- strijdersbond aan dergelijke acties hadden deelgenomen. De „Kampfbund gegen dem Faschismus" is als een voortzetting van den Roode Frontstrijdersbond te beschouwen. Als bijzondere kenteekenen voor de voorbereiding van een gewapende revolutie beschouwde dr. Werner de communistische cursussen en de veelvuldige diefstallen van wapens en muni tie. De procureur-generaal schetste daarna uit voerig den communistischen ondermijnings- arbeid bij riiksweer en politie en wees op allerlei verklaringen van politie en justitie waaruit blijkt, dat de K.P D. in Februari 1933 op een opstand rekende. Bij de voorbereidingen daartoe was vol- gps de aanwijzingen van een centrale lei ding gehandeld. Toen het bevel om er op te slaan niet kwam, was er onder de aanhan gers groote opwinding ontstaan. Met het Siechter worden van den econo mischen toestand probeerde men in versterkte mate stakingen te oniketenen, die zich ten- siotte zouden kunnen uitbreiden tot de alge- meone staking. Op 1 September 1928 heeft de Communistische Internationale een nieuw program uitgevaardigd, dat voorschrijft: Het is de taak der partij, de massa te leiden in den massalen aanval op de heerschende klasse. Voor de overgangsperiode werden als voornaamste taak gesteld stakingen en demon straties en tenslotte de algemeene staking, te zamen nu t den gewaper.den opstand. De over winning der Duitsche revolutie zou de be langrijkste stap binnen het kader der wereld revolutie zijn naast de Russische October- revolutie. Dat men op een binnen zeer korten tijd te voeren strijd rekende, blijkt uit com munistische persstemmen, uit pamfletten en illegale geschriften der Communistische Partij. Dat omstreeks de jaarwisseling 1932- 1933 een verhoogde activiteit te bespeuren viel. bewijst alleen reeds de reusachtige toe neming van het aantal strafzaken bij de justitie. Terwijl in het geheeld jaar 1932 bij de justitie 3289 aangiften wegens hoogver raad in behandeling waren, bedroeg het aan tal alleen reeds in de eerste drie maanden van 1933 2152. De getuigenverklaringen van het politieke gedeelte van het proces in groote lijnen resu- meerend. constateerde de procureur-generaal, na een rede van 3)4 uur, dat voldoende be- Waarschijnlijk zal tegen Van der Lubbe de'doodstraf worden geëischt. (Dag. Overzicht). Uitspraak in* de strafzaak der „Zeven provinciën". (Koloniën). Invoer sterke drank in Amerika. (Buitenland). Frankrijk betaalt zijn schuld aan Amerika niet. (Buitenland). Cacao- en chocoladefabriek der firma Boon te Wormerveer gro tendeels afgebrand. (Binnenland Prov. Staten van Noordholland hebben aangenomen de voorstellen van Ged. Staten: tot verhaal van pensioenspremie, afschaffing vacan- tiegeld, korting van 10 op alle subsidies. (Provincie.) Ook den piloot Parmentier is het optreden voor de V a r a. verbo den. (Binnenland.) Zie verder eventueel Laatste Be richten. Evenals vorige ja- en is ook dit jaai weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van ZATERDAG 30 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkumst van onze agenten en van H.H. Boek handelaren. wezen is dat in het voorjaar van 1933 in alle deeien van het Rijk voorbereidingen waren getroffen voor een gewapenden opstand met daden van terrcuidat bevel was gegeven in alarmtoestand gereed te zijn. Hierna werd gepauzeerd. Het leven van v. d. Lubbe. Na de pauze in de zitting van gisteren van het Rijksdagbrandproces gaf de tweede ver tegenwoordiger van het openbaai ministerie, dr. P a r i s i u s, 'n uitvoerige schildering van het leven van verdachte Van der Lubbe. Hij onikent dat de reislust van Van der Lubbe ten doel had de wereld te leeren kennen als toerist» Men kan eerder aannemen dat ni' op zijn reizen de politieke verhoudingen in an dere landen bestudeerde. Ook in Februari 1933 begaf Van der Lubbe zich naar Berli.n om deel te nemen aan de politieke bedrijvig heid. Den 18en Februari is Van der Lubbe te Berlijn aangekomen; wat hij tot 22 Februari heeft gedaan weet niemand. Men kan aan nemen dat hij door de straten zwierf om een indruk te krijgen van de stemming onder de bevolking. Uit de gesprekken voor het bureau voor maatschappelijken steur, te Neu köin bliksemde reeds het opkomend onweer van burgeroorlog. Uit die gesprekken bleek ook dat de individueele terreur bij de com munisten een zeer geliefd middel is om hun misdadige doeleinden te bereiken. Gloeiende haat tegen de nazi's- Van der Lubbe heeft zeker onmiddellijk ge merkt dat hem in Neuköin de haat tegen de nationaal-socialisten tegemoet sloeg en dat dit een goede plaats was om zijn revolution- naire ideeën uiteen te zettm Hij deed zich beslist als communist voor, dat is uit de ge sprekken duidelijk gebleken. In de tweede plaats was hier al sprake van brandstichting in openbare gebouwen om de arbeiders tot revolutie aan te zetten In de derde plaats heeft Van der Lubbe hier inlichtingen ge vraagd hoe hij in aanraking kon komen met de centrale der communistische partij. Waar schijnlijk is te Neuköin de brug geslagen tusschen de centrale van de KP.D. en den verdachte Van der Lubbe«

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1