Alkmaarsche Courant. MOORD OP ABBOTSM ïenuerü fi,i en derfiostt Jaargant. VRIJDAG 15 DECEMBER Jladioaieuws feuilleton Stad w Omoevitu) No 196 1933 Zaterdag 16 December. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8 Gramofoonplaten. 10.VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: VARA-kleinorkest o.l.v. H. de Groot en C. Rijken, declamatie. 12De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.Zender verzorging. 2.15 Gramofoonpl. 3.— Causerie over de Marseillaise door A. van Nirop. 3.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 4.30 Filmpjraatje M. Sluyser. 4.45 VARA-kinder- ltoor o.l.v. Leida Hulscher. 5.Gramofoon platen. 5.15 Vervolg koorconcert. 5.30 Gra mofoonplaten. 6.Literaire causerie A. M. de Jong. 6.20 Gramofoonpl. 6.30 Orgelspel Joh. Jong. 7.E. Kupers: Het urgentie programma van SDAP en NW. 7.15 Gra mofoonplaten. 7.30 VARA-orkest o.l.v. H de Groot. 7.58 Herhaling SOS-berichten. 8. Causerie J. C. Monceau. 8.10 Gramofoonpl. 8 15 Vervolg orkestconcert m. m. v. Ellen Schwarz, sopraan. 9.— „Het Kamerschut", spel van Heyermans bew. van Duin, m. m. v. het VARA-tooneel, o.l.v. W van Cappellen. 9 50 Vervolg orkestconcert. 10 30 Vaz Dias, VARA-Varia. 10.45 Orgelspel C«r Steyn. II 1512.Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Sextetconcert en gramofoonpl. 2 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.10 Orkestconcert en lezingen. 7.15 Causerie. 7 35 Gramofoonpl. 7.45 Causerie. 8.Ge varieerd programma, ca. 8.30 en 10.30 Vaz Dias. 11.12 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en bcrich'en. 11.0511.20 Lezing. 12 20 Western Studio-orkest o.l v. Thomas. 1.05 Gramofoonplaten. 1.35 Com modore Grandorkest o.i.vc. Mescant. 2.35 Gramofoonplaten. 3 20 Orgelspel EI. Ram- say. 3.50 Midi. Studio-orkest o.l.v. Cantell, m m. v. W. Heard, fluit en piccolo. 4.50 Vaudeville-programma 5.35 K'nderuur. 6.20 Berichten. 6.50 'oefbaipraatje. 7 05 Welsh intermezzo. 7.25 Causerie. 7.50 Reportage. 8 20 Variété-programma. 9.20 Berichten en Sportnieuws 9.55 BBC-or>est o.l.v. J. Lewis 10.50 Lezing. 10.5512.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn land. Parijs ,fcadio-Paris", 1724 Af. 8 05 Gra mofoonplaten. 9.50 Orkestconcert. 12 20, 7 05 en 7.40 Gramofeonnl. 8.20 Zang o.l v J Rieux Kalundborg, 1153 M. 12.05—1.20 Con cert uit het Bellev te-Strandhctel. 1.50—2.20 Gramofoonplaten. 2.50—4 50 M Hansen's Oikest. 7 20 Kerstcon'-erf. 8.05 Reportage. 8 35 Omroeporkest o.l.v. E. Reesen. 9.35 Po pulair concert o.l.v. E. Reesen. 10 20—11.35 Dansmuziek. Langenberg. 47? M. 5.25, 6.35, 10.25 en 11.20 Gramofoonpl. 12.55 Omroeporkest o I.v. Göriich. 3.20 Omroeporkest o.l.v. Sey- fert. 5.55 Accordeonconcert 6.20 „Beethoven in Bonn", m. m. v. Weraukoor, -orkest en solisten o.l.v. dr. W. Buschkötter 7 30 Gevar. programma. 10.05 Gramofoonpl. 10.20 Dansmuziek o.l.v. Göriich 11.20— 12.20 Concert. Rome, 441 M. 8.— „Ramuntcho", opera van Donaudy. Orkestleiding: Santarelli. Koorl.: Casolari. Brussel, 338 -n 508 M. 338 M.: 12 20 Radio-symphonieorkest o.l.v. Kumps. 1.30 Omroeporkest o l.v. Walpot. 5 20 Omroep kleinortest o.l v. Leemans. 6.20 Kwintetcon cert. 6.50 Vervolg kwintetconcert. 7 50 „Die Walkure", opera van Warner 508 M 12.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 130 Radio- Svmphonieorkesf o l.v Kumps 5 20 Dito 6.35 Gramofoonplaten. 6 50 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 8 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 9 20 Vervolg concert 10.30 Dansmuziek. Deutschlandsend er1635 M. 7.20 „Tanz stundenzauber", een vroolijke cursus voor jong en oud o.l.v H Dekner 9 20 Ber 9 45 Sportpraatje. 10.05 Weerbericht. 10 20— 11.50 Populair avondconcert uit München o.l.v. E. Klosz. GEMFFNTFIITKF RAD10- DTSTPTRIJTIF Zaterdag 16 December. Lijn 1: Hilversum. f ><n 2Huizen ten Detective vernaai «looi PHILIP MAC DONALD fVautorlseerde vertalm? dow H A C. S 86 Hij boog zich voorover om de kras op de tafel duidelijker te zien, de kras, die hij bij zijn tweede bezoek aan de kamer had opge merkt, en die hem den heelen dag op een vage manier, welke hij niet kon omschrijven, had bezig gehouden, en in verwarring ge bracht, 't Was een indruk van de houtvijl, nog volmaakter dan hij 't zich herinnerde, een rij van krassen, die een regelmatig merk gaven van twee inches breed en bijna een voet lang. Dat .iets" bleef in zijn geest zeuren; iets over het merk, dat op een niet te omschrij ven wijze verkeerd was, omdat het merk zóó ontwijfelbaar duidelijk was. Naast hem ging de deur open. Hij richtte zich op, draaide zich om, en zag sir Arthur. „Hallo, Gethryn. Kan ik binnen komen? Ik dacht, dat je misschien hier was. Stuur me weg, als je liever alleen bent". „Neen, neen", zei Anthony, „kom binnen Ik ben hier, omdat ik behoefte had naar iets te kijken, en omdat het de beste manier was om te ontsnappen. Wat een lievigheid! Ik heb, heusch, een gevoel van kleverigheid!" Sir Arthur glimlachte. „Dodo Main- Lijn 3: Daventry 10.35—24. Lijn 4: Langenberg 10.3519.20, Weenen 19.20—24.— SUBSIDIE BIJZONDER VOOR BEREIDEND ONDERWIJS. B. en W. schrijven in bijlage no. 152: Den 8en Juni j.1. heeft uwe vergadering aangehouden de beslissing over ons voorstel, opgenomen in bijlage nr. 62 tot het verslag van 's Raads handelingen, tot verlenging voor onbepaalden tijd van de aanvankelijk voor den duur van het schooljaar 1932-1933 vastgestelde beperking van het subsidie voor het bijzonder bewaarschoolonderwijs, opdat wij nog nader konden overwegen of een bil lijker wijze van toekenning van het subsidie mogelijk of gewenscht zou zijn. In verband daarmede is het denkbeeld ge opperd een maximum subsidiebedrag vast te stellen, hetwelk over de verschillende scholen zou kunnen worden verdeeld naar verhou ding van de aantallen leerlingen van een te bepalen leeftijd, en hebben wij het oordeel van de schoolbesturen gevraagd over een re geling, inhoudende, dat telkenjare op de ge meente-begrooting wordt uitgetrokken een bedrag, hetwelk over dat jaar als subsidie beschikbaar wordt gesteld en over de ver schillende scholen verdeeld in evenredigheid tot de aantallen leerlingen, die bij den aan vang van het schooljaar 4 jaren of ouder zijn, waaraan wij nog toevoegden den eisch, dat de ouders of verzorgers alhier zouden wonen. Wij zullen de ingekomen antwoorden voor u ter inzage leggen. Uit een berekening van de bedragen, die de schoolbesturen bij zoodanige regeling of bij andere mogelijke regelingen of verdee in gen zouden ontvangen in vergelijking met die volgens de getroffen tijdelijke regeling en met inachtneming van een subsidiebedrag yan 22.500 per jaar, is ons intusschen ge bleken, dat de bestaande exploitatie-moeilijk heden zouden worden verplaatst en meerma len zelfs verzwaard. Uit dien hoofde hebben wij een nader ad vies met betrekking tot deze aangelegenheid gevraagd aan de commissie van bijstand voor het onderwijs. De commissie geeft ons in overweging het systeem van verdeel ing, vastgesteld bij uw besluit van 21 Juli 1932 (Gemeenteblad nr. 1292) te handhaven, ech ter met inachtneming van een jaarlijks in de gemeente-begrooting beschikbaar te stellen bedrag. Wij kunnen ons om de aangegeven redenen met dit advies vereenigen en hebben in het hierna vermelde ontwerp eener verordening de bepaling opgenomen, dat telkenjare op de gemeente-begrooting wordt uitgetrokken een bedrag, hetwelk over dat jaar in totaal als maximum-subsidie wordt beschikbaar ge steld en over de verschillende scholen ver deeld naar verhouding van maxima aantallen leerlingen van 240, 336 en 96 resp. voor dc scholen van de vereeniging „Alkmaarsche Fröbelschool", voor de scholen van het be stuur der R.K. Bewaarscholen en voor de school van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs. In verband met deze beperking, welke thans als een definitieve is bedoeld, kan, naar het ons voorkomt, verval en de eisch, gesteld in artikel 2, sub 14, van de Verordening (Ge meenteblad nr. 1054), van het vooraf vragen van onze toestemming voor het toelaten van leerlingen, wier ouders of verzorgers buiten Alkmaar wonen. Verder zal met het oog op het maximum aantal leerlingen, waarvoor ten behoeve van de Christelijke school subsi die wordt verleend, de eisch van ten minste 120 geregeld shoolgaande leerlingen, gesteld in artikel 2, sub 3 derzelfde Verordening, moeten worden teruggebracht tot ten min ste 96. Bij besluit van 15 Sept. 1932 (Gemeente blad nr. 1302) heeft uwe vergadering tijde'ijk gedeeltelijke afwijkingen toegestaan van den eisch van bevoegde leerkrachten en van de salarisregeling. Wij zouden thans deze afwij kingen definitief willen toestaan. Wij zouden van deze gelegenheid gebruik willen maken nog eenige andere wijzigingen in de desbetreffende verordening aan te bren gen. De benaming „bewaarscholen" zou in overeenstemming met artikel 189 der Lager Onderwijswet 1920 kunnen worden veran- derd in „scholen voor voorbereidend ondvr wijs". Tot dusver hebben wij nog geen uitvoering gegeven aan het voorschrift van de instel'ing van eene commissie, bij welke voor het perso- waring, hè? Ik zag haar in 't voorbijgaan. Wat denk je ervan?'' Anthony trok een van zijn wenkbrauwen op- „Volkomen juist", zei sir Arthur. „Als die vrouw niet gauw gaat, wacht ik niet op Laura, ik zal haar zelf wegsturen." „Ah, ja," zei Anthony, vaag, terwijl hij op de tafel keek. „Ik wil zeggen: hebt u den pij en boog gezien!" „Hè? Wat?" De houtvijl.'' Sir Arthur huiverde. „O, ja. Ja. Ik zag haar zij was een bewijsstuk bij het onder zoek." „Van welke grootte was zij?" „Wel, ik geloof van de grootste. Een ge woon kort, dik handvat, met een stalen blad van ongeveer een voet lang en misschien twee inches breed." Anthony wees naar de tafel. „Gaf het dit merk?" vroeg hij. „Natuurlijk. Wel, dat kwam alles uit bij het onderzoek. Was „Ik heb het!' riep Anthony, en gaf zich een klap op zijn dij. „Wat is dat? Wat is dat? Heb je ge dacht iets gevonden?" „Ik heb en ik heb. Nu iets anders: was het handvat van dat ding oud en gedeukt en ge iden en vuil en gescheurd? neel beroep open staat in geval van ontslag, anders dan op eigen verzoek, ook al in ver band met de wijzigingen, welke in de laat ste jaren plaats hadden in het aantal en de soort dezer sholen. Nu een meer bestendige toestand is ingetreden, zouden wij tot de in stelling van zoodanige commissie willen overgaan. De bestaande regeling, inhouden de, dat 2 leden gekozen worden door de schoolbesturen en 2 leden door het personeel der gesubsidieerde scholen, en wij het 5e lid, tevens voorzitter, aanwijzen, heeft tot ge volg, dat één richting niet vertegenwoordigd kan zijn, hetzij in het geheel niet, dan wel al leen van bestuur»- of van personeelszijde. Wij zouden daarom 1 lid willen doen kiezen door elk der schoolbesturen en 1 lid door het personeel, in dienst van elk dier schoolbestu ren, terwijl wij daarnaast 1 lid, tevens voor zitter, zullen aanwijzen. Aldus samengesteld, zal de commissie 7 leden tellen, terwijl met mogelijke toekomstige wijzigingen rekening wordt gehouden. Wij hebben nog toegevoegd, dat de commissie voor 5 jaren wordt geko zen, en dat haar uitspraak bindend is zoo wel voor het schoolbestuur als voor de ont slagene, benevens, dat van een ontslag we gens opheffing der betrekking geen beroep open staat. Krachtens de bestaande regeling wordt, in dien op de exploitatie van een school over een bepaald dienstjaar winst wordt gemaakt, het subsidie over dat jaar met het bedrag van die winst verminderd, terwijl daarentegen een verlies ten laste van de vereeniging of instel ling blijft. Deze beperking tot de exploitatie over één jaar kan tot onbillijkheden aanlei ding geven. In het eene jaar zal b.v. weinig onderhoud aan het gebouw noodig zijn ge weest, of zullen slechts weinige leer- en hulp middelen behoeven te worden aangeschaft, waardoor een voordeelig saldo kan ontstaan, terwijl het volgend jaar veel noodig zal blij ken, hetgeen een nadeelig saldo ten gevolge heeft. In het eerste geval vordert de gemeente het voordeelig saldo terug, in het laatste ge val past zij het nadeelig saldo niet bij. Gelij ke omstandigheden kunnen zich in hetzelfde jaar voordoen met betrekking tot twee scho len van dezelfde vereeniging of instelling. Reeds eenmaal is uwe vergadering van dezen regel afgeweken, door van de Vereeniging „Alkmaarsche Fröbelschool" niet terug te vorderen het voordeelig saldo op de exploita tie harer school over het tijdvak van 1 April 1929—31 Dec. 1930 (Raadsbesluit 22 Octo- ber 1931, bijlage nr. 182). Op het voetspoor van hetgeen de Lager Onderwijswet 1920 voorschrijft met betrekking tot de exploitatie van bijzondere lagere scholen en de verreke ning van een saldo met de exploitatie-vergoe ding, welke de gemeente aan de schoolbestu ren verschuldigd is, zouden wij ter bepaling van winst of verlies een langer tijdvak dan één jaar willen stellen en wel van vijf jaren. Gedurende zoodanig tijdvak zal dan een voor- of nadeelig saldo kunnen worden over gebracht op de rekening van het volgend dienstjaar. Blijkt aan het einde van het 5e jaar een voordeelig saldo aanwezig, dan zal dit in de gemeentekas moeten worden terug gestort, terwijl een nadeelig saldo dan ten laste van de vereeniging of instelling blijft. Als eerste tijdvak van 5 jaren zouden wij wil len nemen 1 Januari 193131 December 1935, omdat in het jaar 1931 de nieuwe neu trale scholen en de Christelijke school in ge bruik zijn genomen. Verder zouden wij niet meer wil'en eischen een rekening en verant woording voor elke school, doch genoegen nemen met één rekening en verantwoording voor alle scholen, die door dezeifde vereeni ging of instelling worden in stand gehouden. Aangezien wij de nieuw vast te stellen ver ordening in werking zouden wi'ien doen tre den op 1 Januari a s. zal de geldigheidsduur van uw besluit van 21 Juli 1932 (Gemeente blad nr. 1292) non tot dien datum moeten worden verlengd. Wij hebben innrddels bet subsidie over het geheele jaar 1933 overeen komstig dit bes'uit uitgekeerd. Onder overlegging van het advies van de Commissie van bijstand voor het Onderwijs ste'len wij uwe vergadering vóór te beslui ten vast te stellen een nader in de bijlage aangegeven verordening, regelende de voor waarden, waarop aan bijzondere scholen voor voorbere'dend onderwijs te A'kmaar subsidie uit de gemeentekas kan worden ver leend. VERKOOP VAN AAN DEN BERGERWEG HOFK NIC. BEETSKADE GELEGEN GROND. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 150: De heer L. Schagen, alhier, heeft ge vraagd voor zich of zijn lastgevers te mogen koopen een aan den Bergerweg, hoek Nico- sleten aan de randen Sir Arthur glimlachte. „Neen; ik ben bang, dat je het mis hebt, Gethryn. 't Was nagenoeg gloednieuw." „Precies!" zei Anthony. „Precies. Heele- maal glad en passend. O, dat is een aardig geval voor ons, dat is het!" „Mijn beste jongen, ik ben bang, dat je voor mij te vlug gaat." Sir Arthur was in de war gebracht „Dat is niets," zeide Anthony. „Ik ga voor mijzelf ook soms een \erdomde hoop te vlug." „Maar waar wil je heen? Wat beteekent dat alles van die houtvijl?" „Ik wil u geen direct antwoord geven 't is tegen de regels van den detectivebond! Maar ik noodig u uit uw intellect te richten op de plaats van deze schram hier. U zult zien, dat ze ruw gemeten 12 bij 2 inches is, en dat ze 10 inches van de vier hoeken der tafel af is juist in het midden, inderdaad Denk dan aan het aardige nieuwe handvat" Anthony scheen in zijn humeur, en deed grappig. Er ontstond een langdurige stilte, die ein delijk verbroken werd door den oudereu man. „God!" riep hij, in een soort van fluiste ring. „Laten we uit deze kamer gaan Gethryn. 't is vreeselijk! Vreeslijk! Waar de arme oude John gedood is en hier maken we grapjes en lachen!" Hij nam Anthony bij zijn arm en duwde hem naar de deur. Z?ij gingen den tuin in door de veranda Bij de ramen van de studeerkamer hield Anthony stil en stond te staren naar de met klimplanten bedekte muur; te staren, zooals hij 's middags gestaard had. Sir Arthur stond vlak naast hem. „Prachtig gezicht, die klimplant," zei Anthony. „Ampelopis Veitchii, is 't niet?" „Zoo, ben je een botanicus? 't Kan zijn, zooals je zegt. Ik ben bang, dat het voor mij alleen maar een klimplant is." Anthony zag, toen hij zich omdraaide, Boyd naar hem toe komen, en wuifde met zijn hand. „Verdomd!" bromde sir Arthur. „De man van Sotland Yard. Hij arresteerde den iongen. Officieele gekl" aas Beetskade, gelegen perceel bouwterrein, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie C, nr. 3425 gedeeltelijk, ter grootte van ongeveer 285 M2., voor den prijs van f 12 per M2. Tegen vérkoop van bedoeld bouwterrein hebben wij geen bezwaar. Met het oog op den prijs, welken de gemeente voor soortgelijke aan den Bergerweg gelegen perceelen bouw terrein in overeenstemming met het advies der commissie van bijstand voor het grond bedrijf heeft bedongen, geven wij U in over weging het desbetreffend besluit te nemen WIJZIGING ALGEMEENE SALARIS EN LOONVERORDENING. Personeel bureau Sociale Zaken. In bijlage no. 154 schrijven B. en W.: Bij de oprichting van het gemeentelijk bureau voor Sociale Zaken is het personeel van de arbeidsbeurs en het burgerlijk armbe stuur bii dat bureau werkzaam gesteld. Wij hebben dit personeel uitgebreid met een amb tenaar belast met den loketdienst (klerk), een ambtenaar belast met de administratie van de gemeentelijke Instelling voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en het uitoefenen van hei verhaalsrecht en een bode-geldbezorger tevens conciërge bij laatstgenoemde instel img. Met deze personeelsvermeerdering heeft Uwe vergadering zich op 9 Juli 1931 en 30 Juni 1932 vereenigd. De in verband met de tijdsomstandigheden toenemende werkzaam heden bij het bureau voor Sociale Zaken heb ben ons genoodzaakt bovendien nog eenig personeel op burgerrechtelijke arbeidsover eenkomst bij dit bureau werkzaam te stellen Wij hebben over een en ander het advies van de commissies van overleg voor de amb tenaren en de werklieden ingewonnen, dal wij voor Uwe vergadering ter inzage zullen leggen. Hoewel wij de betrekking van bode- geldbezorger bij het bureau voor Sociale Zaken, tevens conciërge bij de Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon aanvankelijk in groep I der loonregeling voor de werklieden meenden te moeten indeelen, komt het ons thans beter voor deze functie in overeen stemming met hetgeen voor andere soortge lijke functies regel is, te plaatsen in de O groep der salarisverordening voor de amb tenaren. Conciërge Sportpark. Met ingang van 1 Januari 1934 zal de conciërge van het sportpark den gemeente dienst met pensioen verlaten Aangezien het den nieuw te benoemen functionnaris verboden zal zijn neveninkomsten te genieten, heeft de commissie van bijstand voor het sportpark ons college in overweging gegeven te bevor deren, dat de jaarwedde van den conciërge van het gemeentelijk sporepark wordt her zien. Wij hebben hierover het advies van de com missie van overleg voor de ambtenaren inge wonnen. De commissie adviseert ons Uwe vergadering voor te stellen de jaarwedde van den conciërge van het gemeentelijk sportpark te bepalen op 1600 per jaar. Wij kunnen ons hiermede vereenigen Loodgieter-bankwerker gemeentewerken. De directeur der gemeentewerken heeft met onze machtiging bij wijze van proef gedu rende eenigen tijd alle aan de "onder zijn be heer staande gemeentegebouwen in onder houd te verrichten loodgieters- en smids- w «kei. (vooral kachelwerk) in eigen beheer doen uitvoeren. Eene belangrijke bezuiniging op de kosten van deze werken is hierdoor verkregen. Bij besluit van 5 October j.1. ver- eenigde Uwe vergadering zich met ons voor stel d.d. 12 September t. v. (bijlage nr. 53) om ook voortaan het kachelwerk in eigen be heer te houden. Wij achten het dan ook ge wenscht, dat bij den dienst der gemeente werken de functie wordt ingesteld van lood gieter-bankwerker, welke betrekking naar onze meening in groep IV der loonregeling voor de werklieden zou moeten worden inge deeld. De commissie vaji overleg voor de werklieden heeft zich hiermede vereenigd. In verband met het bovenstaande steller, wij U voor te nemen de desbetreffende be sluiten te nemen. VERKOOP VAN AAN DE LYCEUMSTRAAT GELEGEN GROND B. en W. schrijven in bijlage Nr. 151 Van de heeren C. van Etten en D. W. van Eetten, alhier, hebben wij het verzoek ont vangen voor zich of hun lastgevers te mogen koopen een aan de Oostzijde van de Lyceum straat gelegen perceel bouwterrein, kada ètraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F nr. 3071 gedeeltelijk, ter grootte van onge veer 330 M2., voor den prijs van 10 per M2. Dit perceel is op de bij de stukken gevoeg de teekening in roode kleur aangegeven. Ik „O, Boyd, is een goede kerel. Ik houd van Boyd. Hij heeft zijn best gedaan. Met dat bewijsmateriaal kon hij niet anders doen dan Deacon pakken." „Ik weet, ik weet 't," zei sir Arthur onge duldig. „Maar toch, hij" Hij brak af, en draaide zich om om weg te gaan. Boyd kwam naar hen toe. „Goeden avond, heeren." „Goeden avond, Boyd," zei Anthony. Plotseling riep sir Arthur, „mijn God!" en keerde hun een verbijsterd gezicht toe. dacht daar te voren niet aan." „Waaraan, sir?" vroeg Boyd. „Wel, iets dat alles kan veranderen. Kijk dat is het raam van mijn zitkamer dai daarboven het raam van de studeerkamer waardoor je zegt, dat de moordenaar moet binnen gekomen zijn!" Anthony zweeg. Boyd zei dom: „Wel sir?" „Maar zie je 't niet, man? Zie jij 't ook niet, Gethryn? Ik zat op in mijn kamer, bij dat raam, al dien tijd. Ik zou iets hebben moeten hooren. Hebben moeten!" „Maar u hoorde niets, sir," zei Boyd. „Ach!' Sir Arthur draaide zich op zijn hielen om en vloog van hen weg, het huis „Hij is erg opgewonden, omdat hij ge looft, dat jij den verkeerden man te pakken hebt, Boyd," zei Anthony. „Ik weet het, sir. U ook?" Anthony lachte. „Ik ook, ik ook. A pos, kan ik hem bezoeken?" „Ja, sir. Hij vroeg naar u. Daarvoor kwam ik eigenlijk hier naar toe. Daarvoor, en om een wande'ingetje te hebben." „Dank ie. Ik zal je mee terugnemen in den pro- Tegen verkoop van eerderbedoeld bouw terrein hebben wij geen bezwaar. Met het oog op den prijs, welken de gemeente voor soort gelijke aan de Lyceumstraat gelegen per ceelen bouwterrein in overeenstemming met het advies der commissie van bijstand voor het grondbedrijf heeft bedongen, geven wij U in overweging het desbetreffend besluit te nemen. WAGENS VOOR KAASVERVOER. In bijlage Nr 155 schrijven B. en W.: Voor het vervoer van kaas na afloop van de markt op Vrijdag werden voorheen bijna uitsluitend bakken gebruikt, waarmede de kazen naar de vakhuizen en de schuiten wer den gebracht. Deze bakken hebben voor de kaasdragers het nadeel, dat zij door twee man moeten worden bediend, hetgeen meer kosten meebrengt dan het gebruik van wa gens, waarbij volstaan kan worden met één man. Vandaar dat om aan dit bezwaar tege moet te komen, wagens worden gehuurd voor het vervoeren van kaas. Intusschen is het wenschelijk om de bakken buiten gebruik te stellen, daar deze noodig blijven, wanneer de vijfde schaal gebezigd wordt en voor kaas, die door de koopers wordt afgehaald, terwijl de kaaskoopers in het algemeen aan het vervoer met bakken de voorkeur geven. Nu een aantal bakken moet worden ver nieuwd, is het evenwel economischer in de plaats daarvan een 10-tal wagens aan te schaffen, waardoor de huur van wagens voortaan voor een belangrijk deel kan wor den bespaard. Op deze wijze kan de ver vanging der bakken door wagens geleidelijk geschieden. Teneinde vergissingen te voor komen, kunnen de wagens in de kleur der verschillende veemen worden geverfd. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand van het Marktwezen, dat wij bij de stukken ter inzage leggen, stel len wij Uwe vergadering'voor: ter vervanging van een aantal bakken ten behoeve van de kaasmarkt aan te schaffen 10 wagens; ons Co1 lege hiervoor een crediet te ver- leenen van 1000. nader te regelen bij suppletoire begrooting. LEVERING ELECTRICITEIT. TARIEVEN. In bijlage no. 153 schrijven B. en W.: In de begrooting van het gemeentelijk elee* triciteitsbedrijf voor 1934 is de stroomprijs voor het electriciteitsgebruik verminderd en we. voor huishoudelijk gebruik van 22 tot 21 cent per K.W.U. en bij toepassing van het vasirechttarief van 6 tot 5 cent per K.W.U., terwijl daarnaast een tarief zal worden inge voerd voor levering van nachtstroom tegen 2i/2 cent per K.W.U. In verband daarmede is het gewenscht de verordening, bevattende het tarief voor de le vering van electrischen stroom door het ge meentelijk electriciteitsbedrijf te Alkmaar, (gemeenteblad nr. 1319) daarmede in over eenstemming te brengen, waarbij ook de ver schillende tarieven voor krachtinstallaties met 1 cent per K.W.U. dienen te worden ver minderd. Van deze gelegenheid maken wij tevens ge- brik het tarief voor aansluiting van kleinere verbruikstoestel len (scheltransformatoren e.d.), dat ook in de vorige verordening (ge meenteblad nr. 929) voorkwam, weer in de verordening op te nemen. Voorts is in het onderstaande ontwerp nog eenige verduidelijking aangebracht met be trekking tot de geldende verordening (ge meen tebad nr. 1319). Wij stellen mitsdien uwe vergadering voor de verordening bevattende het tarief voor de levering van electrischen stroom met inacht neming van het bovenstaande te wijzigen en bieden u daartoe onderstaand ontwerp ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Alkmaar besluit: vast te stellen de volgende verordening, bevattende het tarief voor de levering van e'ectrischen stroom door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Alkmaar. Artikel 1. De levering van electriciteit geschiedt vol» gens aanwijzing van den meter. Het daar voor verschuldigde bedrag wordt als volgt berekend: A voor krachtinstallaties kleiner dan 3 K W. volgens een tarief van 12 cent per een heid (K.W U.); B le. voor krachtinstallaties grooter dan 3 K.W., of verwarmingsinstallaties, volgens een tweeledig tarief en wel een tarief van 21 cent per eenheid van 1622 uur in de maan den November. December en Januari, van '7 wagen. Hoe lang zal 't duren voor Deacon wordt overgebracht naar de districtsge vangenis?" „Hij zag er morgen op het een of andere uur heengaan, 's Middags of 's avonds." Zij wandelden zwijgend naar de auto. Anthony reed het hek uit en den heuvel af, erg langzaam. Boyd zuchte opgelucht: hij kende het rijden „van den kolonel" van ouds „Ik ben bang, sir," zei hij op 't laatst, „dat deze zaak voor u een teleurstelling is geweest, om zoo te zeggen." Anthony ke hem aan. „Waarom zoo haastig, Boyd? Waarom zoo haastig?" Na een oogenblik voegde hij er bij: „De pompen werken vandaag niet al te goed. hé?" De detective grinnikte luid. „Ik neem aan, dat het nogal duidelijk was, sir," zeide hij. „Maar u bent een raadsel voor mij, dat bent u." „Wie ben ik, dat ik een van de kopstuk ken zou in de war brengen? O, Faam! O, Roem! Ik sta binnen uwe poorten!" Boyd kreeg een kleur. „Spot niet, sir. Wat ik meen, is: hier hebben we een zaak, die zoo duidelijk is als er ooit een duidelijk was, en toch bent u, een heer, die geen amateur is, nog aan 't zoeken en probeert een andere schuldige te maken, om zoo te zeggen:" „Het helpt niet, Boyd, om te probeeren uit te leggen, wat ik bezig ben te doen, amdat ik het zelf niet weet Ik ben aan 't tasten en 't is verduiveld donker. Er is een beetje licht maar ik weet niet, waar 't vandaan komt nog niet. Maar ik wil 't weten!" Hij zweeg; voegde er dan op een anderen toon bi]: „Kijk: we willen aannemen, dat ik gek ben, en dat de wet gezond is. Maar wil je mij helpen in mijn krankzinnigheid? Met een of twee dingen?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5