c VOOR DE KLEINTJES JHlöï YS1L1G ZOEKPLAATJE DE SNEEUWPOP C.dat it natuurlijk öw claxon. (U moest eens vragen aan menschen, die 'm hooren, wat diè e. van zeggen I) HEILOO. BEVERWIJK. HEEMSKERK. DE VERBINDING MET TEXEL. HOORN. GROOTEBROEK. DIRKSHORN. AKERSLOOT (November). Raadselhoekje X X 2e 3e X X 4e X 5e X 6e X 7e X 8e le rij een medeklinker. (Nadruk verboden^ Hulpbetoon. Tevens wordt gevraagd een I subsidie voor bovengenoemde instel ling van 5. Dit werd goedgevonden. Van het r k. lyceum te Alkmaar was een verzoek om subsidie ingekomen tot een bedrag van 50 voor een leerling uit deze gemeente, n 1. een Jongen van den heer Mui uit de Wogmeer. B. en W. stelden den raad voor de gevraagde bijdrage te verleenen mits goedkeuring van het Rijk. De heer Bas zou vanwege de bezuini ging hier niet op willen ingaan. Een voorstel-Visser om na 1 Januari geen subsidie meer te verleenen werd na eenige discussie met 4 tegen 3 stem- men aangenomen. Van den heer L. Smit was namens den heer A Hand een verzoek ingekomen om voor laatstgenoemde de woning te mogen huren, voorheen bewoond door den heer S. Leegwater, waartoe onder hands al was besloten daar de woning van den heer Hand inmiddels was afge brand. Daar de heer Hand geen borgen kon krijgen zou het Parochiaal armbe stuur van Obdam borg staan voor de huur. Deze bedraagt 2.50 per week. Dit werd door den raad goedgekeurd. Van de afd. Spierdijk van de Landar- beidersbond was een verzoek ingekomen om een bijdrage groot 3 50 voor het ge bruik van een stempellokaal, wat ze de zen winter moeten huren. Dit werd goedgevonden. Het verzoek van dezelf de vereeniging om een kinder- en grand- toeslag was inmiddels door B. en W. van de hand gewezen. De subsidie zal wor den toegestaan, mits goedkeuring van he' Rijk. Begrooting vleeschkeuringsdienst kring Spanbroek. Door den raad werd besloten te trach ten de salarissen van de beide keur meesters verlaagd te krijgen. Van notaris Roos was een schrijven ingekomen om een strookje grond bij de dokterswoning en bij de scmi-perma- nente woningen aan het Hoogheemraad schap te verkoopen voor 1, Goedge vonden, mits het hek tusschen de beide woningen goed in orde wordt gemaakt. Behandeling rekening der gemeente over 1932. Gewone dienst: ontvangsten 46913 03, uitgaven 50261, nadeelig saldo 3348.27. Kapitaalsdienst: ont vangsten 34720 79, uitgaven 34722.82, nadeelig saldo 2.03. Rekening G EB. 1932: ontvangsten 6682.12, uitg. 6213.92, saldo 468 97- Rekening B. A. over 1932: ontvangsten 4122, uitg. 5093.04, saldo 971.04. Goedgekeurd. Vaststellen van besluiten die moeten voortvloeien uit de voorwaarde waaron der het Rijk bereid is de gemeente een bijdrage te verleenen in de kosten der gemeentelijke huishouding. Ten eerste: het opwinden der toren klok te laten verrichten door den bode, de administratie van de algemeene be graafplaats onder te brengen op de se cretarie en de gemeente-geneesheer te belasten met den schoolartsendlenst. De eerste twee voorstellen werden na heel wat gepraat op voorstel van den heer Wit in stemming gebracht. Het voorstel-Wit om beide betrekkin gen te laten zooals ze zijn werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. Wat betreft den schoolartsendienst werd op dit voorstel ingegaan. Verhooging belasting op de honden le klas van 3 op 5, 2e klas 1 op 3. (Goedgevonden). Invoering recht op bouwvergunningen 1 op 100; 2 van 100-ƒ 500, 3 van 500—1000 en 4 van 1000— 1500 en boven 1500 5 bouwvergun- ningsrecht te heffen. (Goedgevonden). Wijziging tarieven electriciteitsbedrijf. Een verhooging voor lichtstroom van 0.25 op 0.30 p. K.W. en op de kracht meters die niet zijn belast 53—80 ct. vastrecht te heffen. De voorz. zeide dat het een zeer zwaar besluit zal zijn om de menschen in dezen benarden tijd nog een verhooging van stroomprijs op te dragen. Na stemming werd dit punt met de stemme nvan Oudejans en Visser tegen verworpen. Postnachtdienstert buitengewoon ge meenteveldwachter van z .i gewone sa laris af te houden. Besloten werd dan geen buitengewone diensten meer te laten verrichten. Presentiegelden raadsleden te verla gen van 180 tot 1. De postbestelling van den dijk op Za terdagavond niet meer te subsidieeren. (Aangenomen). Post vervolgonderwijs voor 1934 niet <>4 de begrooting te zetten. Abonnementen van de gemeente op diverse bladen op enkele na op te hef fen, wat een besparing geeft van onge veer 60. Als voren. Een bedrag van 17202.35 zal het Rijk moeten bijdragen in de kosten der gemeente-huishouding. Het voorstel van den heer Duin om de huur van de dokterswoning met 250 per jaar te verhoogen en met het zelfde bedrag zijn salaris te verhoogen, werd tot een volgende vergadering aangehouden. De begrooting over 1934 werd met een ontvangst en uitgaaf vastgesteld op i 46409.57, met een rijksbijdrage van 8500. G. E. B. op 6570 en die van het B- A. op 4895. Na de rondvraag die niets opleverde, sloot de voorzitter de vergadering, die bijna 5 uur geduurd had. Jkouinciaai Tlieuws i Coöp. Veiliugver. „St. Willebrordus". De Coöp. Veilingsvereeniging „St. Wille brordus'' hield Do.iderdagavond een goed bezochte vergadering in café Morsch. De voorzitter, de heer J. Admiraal Nzn opende, heette welkom en herdacht het over leden bestuurslid en secretaris, wijlen den heer Jac. Sengers Naast man uit een stuk was hij groot en eerlijk en gaf de volle per soon aan zijn moeilijk werk. Als opvolger van wijlen den heer S. Hoefjes, die ook een goede kracht was, maakte hij de moeilijke jaren mede. Zijn aandenken zal bij ons in hooge eere blijven. Vervolgens memoreerde de voorzitter de buitengewone moeilijkheden in het tuinbouwbedrijf en deed een beroep op alle leden om de veiling te blijven steunen. De administrateur Schuyt deelde mede, dat de omzet der veiling slechts pl.m. f 75030 bedioeg tegen 111000 in het vorige jaar. welke eveneens slechts was. De hoofdoorzaak was de geringe aardbeienteelt met de nog lagere prijzen dan in 1932. De teelt beperking zal voor onze bedrijven 5 pet. vermindering brengen. Mededeeling van den regeeringscommissaris Valstar, dat pl.m. 300 beschikbaar is voor genoemden com missaris genoemde producten. Opgaaf en verrekening vóór 20 December a.s. van de Centrale Commissie uit de veilingen was een verzoek ingekomen om gezamenlijk stoffen in te koopen en zoo mogelijk een kwantum van 5 millioen stuks. Hierover ontstond een drukke discussie door den voorzitter en meende, dat de vei lingen min of meer verpachting heeft aan den heer Docter te Beverwijk, een der groot ste exporteurs. Hoewel meerdere leden die meenitig deelden, was men toch er voor om gezamenlijk in te koopen, ook ai, zooals de heer Schuijt opmerkte om de Hollandsche industrie te steunen. Besloten werd overleg te plegen en bij voorkeur Hollandsch product af te nemen. Daarna kwam aan de orde een voorstel om tijdelijk 1000 te leenen van de Coöp. Boe renleenbank. De Commissie van Toezicht kon hiermede accoord gaan. Goedgekeurd, mits afgelost voor 1 Augustus 1934. De voorzitter zeide. alvorens de bestuurs verkiezing een aanvang nam, dat de heer Schuyt kosteloos het secretariaat zou waar nemen, ook al uit bezuiniging De bestuurs verkiezing werd gehouden. Herkozen werd als voorzitter de h»tr J- Admiraal Nzn. en in de vacatures van wijlen Sengers en door het bedanken van de heer J. J. de Graaff Sr. Gekozen werden de heeren Jac. Klaasse en Jn. Sengers. De voorzitter bracht de heer de Graaff, die 18 iaar zitting had, een hartelijk woord van dank, (Applaus). Behandeling art. 8 Huishoudelijk Regle ment. De vergoeding voor den voorzitter en secretaris werd 1 epaald op f 50, die der ove rige bestuurselden op 10 per jaar. Het veilingspercentage werd bepaald: aardbeien 5Vi pet, bladgroente 6ld pet. en erwten en boonen 7)4 pet. Besloten werd geen contributie en entree gelden te heiïen. In de rekeningccmmiss.e werden gekozen de heer K- v. d. Steen, Jb. Kiaasse en C. Bakker Pzn Een voorstel van den heer Jb. Klaasse om in het begin der aardbeiencampagne, als de prijzen soms laag zijn, (en dat zijn zij als regel, zeide de voorsteller), die inmaken en wel gezamenlijk met „Kennemerland". De voorzitter was huiverig om zelf in te maken. Een poging om wat te doen was ge nomen met snijboonen, had de veiling 1000 gekost. We hangen af van de expor teurs en jamfabrieken. De heer Schuijt liet zijn waarschuwende stem hooren. Als het mogelijk was, zou het een lande.ijke actie moeten worden. Besloten om met de veilingen in Kennemer land overleg te plegen. Op ten vraag van den heer Wessel deelde de voerzitte: mede. dat de omzetbelasting niet de groente, doch wel de aardbeien zal treffen. De handel zal het wel op den tuinder verhalen! Op voorstel van het bestuur nam de ver gadering aan om de ongeregelde aanvoer ders (dat zijn zij die aanvoerer als de markt in Beverwijk heel slecht is) te weren. Zij zul len voer de keuo gesield worden om alles aan te voeren of niets. Besloten werd om niet meer te laten aan voeren dooi hen die tusschentijds misbruik maken om, als de markt een vleugje (hooger noteering) vertoond, hun producten op een ander zijn kar voorbrengen. Het aanvangsuur der veiling werd bepaald op 9)4 uur. doch dan zal men er moeten zijn, anders valt men buiten de loting. Het bestuur werd gemachtigd om de ver eeniging te vertegenwoordigen op de jaar vergadering op 29 December te A'kmaar. Daarna sluiting. De bond van harddraverijen op de korte- haan hield Donderdag in 't Kennemer Hotel eene Algem. Vergadering in hoofdzaak om dezen bond een landelijk karakter te geven. Volgens spr. hoopte men om die reaen de populariteit voor de paardensport nog groo- ter te maken dan zij al reeds is. De afd. Purmerend vroeg voor 1934 het kampioenschap te mogen verrijden met het oog op het 450 jarig bestaan der P urmeren- der markt. Aangehouden. Nog werd door deze vereeniging eene bijdrage uit de bondskas gevraagd ter be strijding van het vorig jaar door haar ge maakte kosten welke zij niet voorzien kon. Voorgesteld en goedgevonden werd hier voor een bedrag groot 50 te doen uittrek ken. Eveneens werd voorgesteld en goedgevon den de kon. goedkeuring op de statuten der omgezette vereeniging te doen aanvragen. Het bestuur zal nog met 2 leden worden uitgebre'd, een zooveel mogelijk voor de Noordelijke provincie en een voor Zuid-Hol- land. Voor deze provincie werd benoemd de heer Langeveld te Lisse terwijl voor het Noorden t.z.t. een keuze gedaan zal worden Het kampioenschap Noord-Holland zat (hiervoor bij loting aangewezen) te Krom menie verreden worden. Voor Zuidholland zal te Stompwijk plaats vinden. Beide ver- eenigingen ontvangen dan voor die gelegen heid uit de bondskas elk 100. De e.v. bijeenkomst vindt in Amsterdam plaats. Bloembollencultuur, De afd. vergaderde Woensdagavond in 't lokaal Flora. Bij de bespreking van den beschrijvings brief 172ste Algem. Vergadering werd be sloten om instemming te betuigen met een voorstel-Voorhout inzake terugbetaling van ingeleverde bloembollen. Van de vereeniging „De Narcis" kwam een gelijkluidend schrijven in, inhoudende bovengenoemd voorstel te steunen. Als vo- ren. De afgevaardigden zullen in gelijke geest op de Algem. Vergadering hunne stem uit brengen. Tot candidaten voor het hoofdbestuur wer den benoemd vacature W. Jonkheer: T. M. H. v. Waveren te Bennebroek en voor de va cature W. v. Philippo: W. Murk te Hille- gom. Goedgevonden werd nog een hoofdbe stuursvoorstel voor hen die als lid der ver eeniging wilden toetreden het lidmaatschap voor 1935 wanneer de groote tentoonstelling wordt gehouden op 4 te stellen ter verge makkeling en ook tot aanmoediging genoem de tentoonstelling te bezoeken. Van de V. V. V. V. was nog een schrijven ingekomen houdend verzoek tot toetreding dezer vereeniging, kosten 2.50 per jaar. Goedgevonden. Daarna sluiting. De verbinding van Texel met den vasten wal is door de strenge vorst, den Oostenwind en den lagen waterstand als gevolg daarvan zeer slecht Er kan bijna niet meer in de Texelsche haven aangelegd worden. Donderdag ls slechts eenmaal been en weer gevaren, 's Mor gens was hiertoe reeds een poging aan gewend, maar eerst in den namiddag mocht 't de boot gelukken aan te leggen. Als gevolg van dit alles is 'tmet den postdienst en 't goederenvervoer zeer treurig gesteld, en daar de post bij deze geringe vaart natuurlijk zeer ophoopt, duurt 'tdan nog geruimen tijd voor de bestellingen rond zijn. Met verlangen wordt hier tegemoet gezien naar 't tijdstip, dat het nieuwe vliegveld in Eierland gereed zal zijn. Dan zullen we bij vorstperioden stellig neer meer van de post verstoken zijn, daar deze dan per vliegtuig gehaald en gebracht kan worden. Wegens bedanken van den heer Velzeboer is tot voorzitter der Kon. Zang- en Orkestvereeniging „Sappho" alhier benoemd de heer F. Groot. De eerste afgesneden tulpen werden heden aan de veiling „De Tuinbouw'" aangevoerd door den heer E. Bakker Dz. te Grootebroek. Tot molenmeester van den Ringpol- der is benoemd de heer P. Borst te Tuitjehorn. Geboren: Piet-er zoon van N. Blok ker en D. DI1. Geertruida Catharina, dochter van J. A. Olgers en P. de Jong Alida Maria, dochter van J. P. Kraakman en A. M. Hollenberg. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Santander. Staart, Anna, Ede, tand. 2. V Violier, pit clown Violier vlier den r 3 Heb je die zeven boekdeeltjes nu al uit? (Dleze). Deze tafel is rond en de ruimte valt niet mee. (Dender). Och Sam, breek alsjeblieft het buis niet af! (Sambre) Dag Mies en Cato. Is één van jullie ziek geweest? (Oise). 4. Tamarinde. Voor kleineren. 1. To en Bart; tarbot- 2. Het haantje op den toren. 3 Trui. L A M A D A M A L OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Ladderraadsel. i van een dier. dat in het wild groeit. XfOfy Vader Knorremans was ziek, Kreunde van de pijn In zijn hoofd. Hij kermde luid: Vrouw, wat zou het zijn? Gist'ren was ik immers nog Vroolijk en gezond, Liep met 't krulletj' in mijn staart Opgewekt in 't rond. En vandaag: de krul er uit!! In mijn armen bol Klopt en timmert het steeds door O, het maakt me dol! Moeder riep den dokter. Ach! Zei de goede man, Jij hebt koorts, niet weinig ook! Daar ben j' aak'lig van! Kruip dus daad'lijk in je bed! 'k Schrijf je vlug wat voor. Als je dat maar .trouw gebruikt, Wordt je beter, hoor! Mevrouw Knorremans, maakt u 'n Warme kruik gereed. Noodig is het, dat uw man Eens terdege zweet! (Nadruk verboden). RO ffcUWFMft Vader Knorremans bleef nu 'n Dag of wat in bed. Moeder had den drank voor hem Op een stoel gezet. En de kleine Knorretjes Lazen Vader voor Uit een boek of uit de krant Vader spitste 't oor Als het gold een goed bericht Over d' eikel-oogst In het groot, naburig bosch, Steeg zijn vreugd op 't hoogst. Vader Knorremans deed trouw, Wat de dokter zei. Spoedig werd hij weer gezond. Allen waren blij. Want wie is er nu graag ziek? En wie heeft graag pijn? Varkens willen net als wijl 't Liefst gezond toch zijnl De familie Knorremans Loopt hier in een rij, 't Krulletje weer in den staart. Feest is 't in de wei. CARLA HOOG. Waar is de man, die de boomen sluiten moet? (Nadruk verboden)". De woorden bestaan alle uit 5 letters en de middelste letters vormen van boven naar beneden gelezen, 1en naam van een plaats in Zwitserland. 2. Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven en noemt een plaats in het Zuiden van Frankrijk. 1, 3, 8, 7 is een kleur. 2, 3, 1, 8, 4 is een natuurverschijnsel 4, 5, 2, 1 ligt in Drente. Een 6, 3, 8, 4 is een lichaamsdeel. Een 6, 5, 5, 2 is timmermansgereed schap. 3. Mijn eerste is familie van je, mijn tweede een deel van een schip, mijn derde een adellijk heer en mijn geheel een afdeeling. 4. Soms ben ik heel grappig, Soms gewoon van stroo. Denk eens even rustig, 'k Wed, je noemt me zoo! Voor kleineren. 1. Verborgen visschen, Wat keek Piet ongelukkig, toen hij zijn bal kwijt was. Vader zal met den laatsten trein thuis komen. Woont zijn grootmoeder in Delft of Rijswijk? Met die strenge koude lijdt menig mensch armoede. 2. Vul de rijmwoorden in: Ons klein hondje Mop Heeft zoo'n lieven En Minet, de poes, Is een kleine Blesje, Vaders paard, Heeft een langen De rood-bonte koe Zegt maar steeds: Allen opgepast! 't Antwoord vindt je 3. Een omgekeerd knaagdier en iets, wat een hond graag krijgt, noemen samen een zeevisch, 4. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een metaal. X X XXXXX X X 2e rij een klein insect, dat groote schade kan aanrichten. 3e rij 't gevraagde woord. 4e rij schrijfgereedschap. 5e rij een medeklinker. door C. E DE LILLE HOGERWAARD. Winter is het plots'ling: 't Sneeuwde zelfs geducht! Maar nu schijnt de zon weer Helder is de lucht jongens, wat een feest toch! 'n Sneeuwpop vlug gemaakt! Is er één, die daarbij Niet in vuur geraakt? Vlijtig rollen handen 'n Sneeuwbal steeds maar voort, Zooals 't voor een sneeuwpop Immers altijd hoort. En nog vóór het eten Is de sneeuwman klaar. Wat is het een groote! Juicht de kinderschaar. Oogen zijn van kolen, 'n Wortel is zijn neus. In zijn mond heeft Klaasje..», 'n E c h t e p ij p Ja, heuscht Als het straks gaat vriezen, Houdt bij zich heel stijf. 'n Bezem in zijn armen! Wie durft hem te lijf? Maar... als het gaat dooien Heeft die Klaas verdriet; Tranen bigg'len droevig 't Lijkt wel Zwarte PietI O, hij wordt zoo'n smeerpoes! Arme, slappe baasl 't Is met hem gedaan dan Hij smelt weg helaas! Daarom niet getreurd nog! Klaas is onze vriend 'k Hoop, dat nog een tijdje Hij dien naam verdienti Alle klnd'ren dansen Nu om Klaas in 't rond...» Klaas staat maar te staren, 't Pijpje in zijn mondl (Nadruk verboden). SPREEKWOORD UIT VORIGE NUMMER. Als het kalf verdronken is, demp', men den put. (Nadruk verboden^»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11