£ands en Juun&ouw JlecfiLiiaAen JsutezoHdtH Stukken esprongen handen PUROL Vevxjcucfit JCuüst en lüztensdïap Jijdschciften Voor kleine tuinen. Onze planten en de strenge koude. De streng invallende vorst herinnerde ons ér even aan dat we op tijd gereed moeten zijn met het dekken en opbergen van niet winter harde planten. Over de ingekuilde producten als Dahlia's, en wintergroenten brengen we nog wat ruigte aan indien we vermoeden dat de beschuttende aardlaag niet dik genoeg is Het dekken van bakken waarin we niet win terharde planten bewaren, eischt nu veel zorg. Reeds hebben we deze bakken omgeven met een dubbele wand, waarvan we de tus- schenruimte opvullen met koude werende stoffen, als: turfmolm, zaagsel, droog blad of iets dergelijks. Het glas dekken we met een of meer stroomatten waarover nog een rietmat komt. Zorg vooral dat het dekmate riaal goed aansluit opdat er geen kieren openblijven. Dek zoodanig dat het dekmate riaal niet door de wind kan worden opgesla gen. Op het midden van den dag, als de zon op de bak schijnt, en het in het zonnetje dooit, maken we het glas vrij opdat het zon licht de planten kan bereiken en de tempera tuur in de bak wat kan verhoogen. Even voor dat het zonnetje weer van de bak gaai iroet het dekmateriaal er weer op zijn. In geen geval mag het glas aanloopen, d.i. be vroren zijn, voordat we dekken. Denk ook om uwkamerplanten welke misschien fn een vertrek staan waarin niet wordt gestookt. Plaats deze gedurende den nacht in een verwarmd vertrek of omgeef ze anders met courantenpapier. Wees nu vooral spaarzaam met gieten en doe het indien noodig, alleen in de morgenuren. Indien bladplanten schoongemaakt moeten worden doen we dit in een ruimte waar ze bij deze behandeling niet van tocht of koude kunnen lijden. Ge bruik voor het gieten en voor het schoonma ken steeds water dat kamertemperatuur heeft. 'Zorg verder dat uw planten zooveel moge lijk van het toch al schaarsche daglicht pro- fiteeren. De plaats voor de planten is vooral in dezen tijd van het jaar, dicht bij de ven- isters. Omdat ze daar het eerst van koude te .lijden hebben nemen we daarvoor 's avonds onze maatregelen. Niet winterharde vaste planten als: Gynerium, Crinum, Alstroeme- ria, Mor.tbretia, Gunnera, Anemone japoni- ca e.a. behooren nu gedekt te zijn. Indien dit tot heden werd verzuimd doe het dan nog. Ook kan het noodig zijn de deklaag eenigs- zins te verzwaren. Over de onlangs geplan te bollen van Hyacinthen, bolirissen en Ixia brengen we ook een laagje turfmolm aan. Beschut verder alle planten waarvan ge reeds weet dat ze beschutting behoeven. PETUNIA'S TUSSCHEN DE AARDAPPELEN. Om den Coloradokever te bestrijden De coloradokever is, zooals de naam trou wens reeds aanduidt, een „geschenk" uit Amerika. Een geschenk echter, waarmede de Europeesche verbouwers van aardappels maar zeer matig zijn ingenomen. E>eze kever kan n.1. den verbouw van dit gewas vrijwel onmogelijk maken, lederen keer, dat het dier tje dan ook ergens in ons werelddeel werd gesignaleerd, is alle mogelijke moeite gedaan om den besmettingshaard volkomen onscha delijk te maken. Ën steeds met succes, doch met één uitzondering, n.1. in Frankrijk. Daar heeft men eenige jaren geleden er aanvanke lijk te licht over gedacht, met het gevolg, dat de kever zich daar over een groot deel van het land heeft kunnen verbreiden. Het is al zoover gekomen, dat de omrin gende landen, ook Nederland, hebben ge meend maatregelen te moeten treffen, om den gevreesden vijand buiten de grenzen te houden. Sedert voorjaar 1932 is gedurende het zomerhalfjaar de invoer van groenten uit Frankrijk daarom in ons land verboden Andere landen hebben dergelijke of nog strengere bepalingen vastgesteld. Wij weten dat de Fransche regeering hierover niet al te best is te spreken, hetgeen is gebleken uit maatregelen, die zij z.g. tot tegenweer heeft genomen. Hoewel daardoor de buren ook werden benadeeld, heeft er geen enkele ge meend daarom zijn voorschriften tegen het binnenhalen van den ongewenschten gast te moeten matigen. Misschien echter kan door een toevallige waarneming van den abbé Cales, pastoor van Saint-Maxens in de buurt van Roche- fort-sur-Mer) de coloradokever afdoende worden bestreden. Deze priester bemerkte n.1. op een goeden dag, dat eenige p e t u ni a 's een sierplant die om haar bloemen óók in ons land veel wordt geteeld die toevallig in een bed met aardappelen terecht waren gekomen, letter lijk bezaaid waren met coloradokevers, ter wijl geen enkele aarappelplant was aange tast! Tot zijn nog veel grootere verbazing vond hij den volgenden morgen alls insecten dood onder de petunia's liggen. Natuurlijk zal eerst nog door goed uitge voerde proeven moeten worden aangetoond, dat de petunia's een voor de coloradokevers doodelijk gif bevatten, en dat de kevers deze planten boven den aardappel de voorkeur geven. Geheel onmogelijk is het niet, dat de kever voorliefde heeft voor deze sierplant. Zij behoort toch tot de familie der Solana- ceeën, dezelfde familie dus, waartoe de aard appel behoort. En het is bekend van een an deren vertegenwoodiger van deze familie, de tomaat, die deze den coloradokever van de aardappelplanten afhoudt. Blijkt het inder daad, dat de betunia deze uitwerking heeft dan heeft de Franschman daarin een afdoend middel, om den kever te bestrijden. ZWAAR LICHAMELIJK LETSEL. Vonnis van de Zwolsche rechtbank vernietigd. De rechtbank te Zwolle veroordeelde een koopman te Oldenzaal, lo. wegens zwaai lichamelijk 'lëtsel door schuld tot twee maan den gevangenistraf en 2o. wegens het in ge vaar brengen van de veiligheid van het ver keer tot 50 boete subs. 30 dagen hechtenis, met ontzegging van rijbewijs voor den tijd van zes maanden. De verdachte reed in April van dit jaar te Lonneker met zijn auto op den Hengeloo- schen weg met een vaart van 100 K.M., de wagen reed tegen een boom op en iemand die echter in den wagen zat kreeg bij deze botsin geen ernstige hersenschudding, zoo dat hij geruimen tijd in levensgevaar heeft verkeerd. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Arnhem beslist, dat er hier sprake was eén t en laste gelegd strafbaar feit, en niet van twee zooals de rechtbank besliste. Het Hof was van oordeel, dat het opleggen van een vrijheidsstraf niet noodzakelijk was en ver oordeelde verdachte met vernietiging van het vonnis terzake van zwaar lichamelijk letsel door schuld tot 100 boete subs. 30 dagen hechtenis, met intrekking van het rijbewijs voor 3 maanden. BRANDSTICHTING TE ARNHEM Verdachte bang voor terbeschik kingstelling, niet voor de gevan- genis. Het Arnhemsche gerechtshof heeft behan deld de zaak betreffende de brandstichting in het gebouw van de Geldersche eierveiling te Arnnem. Den verdachte, een wever uit Los ser, die een zwervend leven leidde, veroor deelde de rechtbank te Arnhem tot een jaar gevangenistraf met terbeschikkingstelling van de regeering. Verdachte heeft, destijds te Haarlem wegens een ander feit gearresteerd, bekend den brand te hebben gesticht. Verdachte ondergaat thans gevangenis straf wegens een vonnis van de Haarlemsche rechtbank. Op 16 Maart a.s. is zijn straf tijd om. De procureur-generaal mr. A. A. Cnopius wees erop, dat verdachte in hooger beroep ging, omdat hij bang is voor de terbeschik kingstelling van de regeering. Hij zit graag in de evanenis, waar hij rust heeft; maar op terbeschikkingstelling heeft hij het niet be grepen, omdta hij vreest, dat het zoo iets zal zijn als Veenhuizen. Mede in verband met de gevaarlijkheid van den verdachte eischte spr bevestiging van het vonnis der rechtbank, met last tot gevangenneming van verdachte op 16 Maart 1934. Op een vraag van den president of hij den brand heeft gesticht antwoordde verdachte bevestigend. Hij had te Haarlem zich schul dig gemaakt aan diefstal en aanranding, doch hij meende wegens deze feiten niet ge noeg gevangenisstraf te zullen krijgen en naar Veenhuizen te zullen worden gezonden Daarom heeft hij ook de brandstichting be kend. Uitspraak 23 December. BRANDSTICHTING. Enkele maanden geleden is te Nieuwer- Amstel brand ontstaan in een kruideniers winkel. Voorbijgangers ontdekten tijdig dezen brand en wisten te voorkomen, dat het vuur om zich heen kon grijpen. Zij ontdekten ach ter den toonbank een in petroleum gedrenkt papier, dat daar kennelijk lag om het vuur te voeden. De kruidenier werd gearresteerd en heeft voor de Amsterdamsche rechtbank te rechte gestaan wegens brandstichting. Er werd een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen hem geëischt. De rechtbank heeft thans uitspraak ge daan en den man veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van iden voorarrest. vier maanc DIEFSTAL VAN VEE UIT DE WEIDE. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een vrachtrijder en een landbouwer te 's Heerenberg, die wegens diefstal van een koe uit een weide, welke op de Doetinchemsche markt voor 60 werd verkocht, hebben terechtgestaan. De recht bank had den vrachtrijder veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, doch den land bouwer vrijgesproken. Het Hof heeft dit vonnis vernietigd en ieder der verdachten tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. DE VIERDUIZEND VALSCHE RIJWIELBELASTINGM ERKEN. De vonnissen. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaken van den 50- jarigen rijwielhandelaar G. van der P., den 24-jarigen Duitschen slager A. F. S. en den 34-jarigen lsten stuurman S. H. T., allen uit Rotterdam, allen gedetineerd, die de vorige week hebben terecht gestaan in verband met de rol welke zij hebben gespeeld in de affaire van de vierduizend valsche rijwielbelasting- merken; de plaatjes waren met hulp van den vader van S., die goudsmid is in Pfarzheim, in Duitschland gemaakt en daarna door S. over de grens gesmokkeld. Van der P. en T. waren vervolgd wegens het ten verkoop in voorraad hebben, subs. heling van de mer ken. Verdachten zijn resp. veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 1 jaar, 2 jaar, en 6 maanden. Het O M. had tegen de eerste twee ver dachten ieder 4 jaar geëischt. DIEFSTAL VAN COCAÏNE. De Rotterdamsche rechtbank heeft P. R 38 jaar, kapitein aan boord van de raderboot Teutonia, thans gedetineerd wegens diefstal van drie kilogram cocaïne uit de lading van zijn schip, dat dit artikel van Darmstadt naar Rotterdam vervoerd in Augustus van dit jaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. A. B., 42 jaar, caféhouder op Katendrecht te Rotterdam, thans gedetineerd, is wegens heling van deze cocaïne tot een gevangenis straf van 9 maanden veroordeeld. VRIJSPRAAK. De Utrechtsche rechtbank heeft D. J B. te Amersfoort, die terecht had gestaan wegens overtreding van de straatpolitie-verordening, omdat hij z.g.n. boycot-aankondigingen tegen de ramen van zijn woning had gehangen, vrijgesproken. 6 UITGIFTE VAN VALSCHE BANK- B ANKBILJETTEN. J. V., 27 jaar, groentenhandelaar, uit Rot terdam, gedetineerd, wegens het uitgeven van zeven valsche bankbiljetten van tien pond sterling, welke hij had gewisseld bij de N.V. Effecten- en bankierskantoor Leo Fren- kel, is door de Rotterdamsche rechtbank tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met vermindering van de preventieve hechte nis veroordeeld KAARTEN EN KOFFIEDIK. De vijfde kamer der rechtbank te Amster dam heeft de waarzegster P. C T. wegens oplichting veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf met bevel tot gevangenneming. Deze vrouw had verschillende personen zoo over tuigd van haar profetisch vermogen, dat ze haar zonder aarzeling groote bedragen aan geld toevertrouwden. Zoo betaalde een huis knecht gedurende een tijdvak van drie maan den een bedrag van niet minder dan 1492. Het O.M. had tegen verdachte IVi jaar ge vangenisstraf geëischt. DIEFSTAL VAN BLOEMBOLLEN. S en H. tegen wie resp. een gevangenis straf van één jaar en van 8 maanden was ge- eischt wegens diefstal van z g- saneerings- bollen van de vuilnisbelt te Heemstede wer den door de Haarlemsche rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van 7 en van 6 maanden. Verdachten hadden ontkend en verklaard, dat zij de bollen in een bootje in de Ring vaart gevonden hadden. MEINEED. Bij de behandeling in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam van een zaak tegen twee verdachten, die te Den Helder opruiende geschriften hadden verspreid, heeft een getuige a décharge, evenals de ver dachten een revolutionnair arbeider, ver klaard, dat hij en niet de twee verdachten de geschriften aan de getuigen ter hand hadden gesteld. De getuigen, twee mariniers, namen na deze mededeeling echter niets terug van hun verklaring, dat de verdachten hun op een avond in Den Helder de geschriften hadden toegereikt; zij hadden de pamfletten aangeno men, richtten zich meteen tot de politie, die daarna onmiddellijk tegen de verspreiders optrad. Toen de getuige a décharge, op de onaan nemelijkheid van zijn verklaring gewezen, er bij volhardde dat hij, en niet de verdachten de pamfletten had uitgereikt, ook toen hem nadrukkelijk op de gevolgen van meineed was gewezen, heeft de procureur-generaal den ge tuige aangekondigd, dat een streng onder zoek naar meineed zou worden ingesteld. Gevolg was, dat de vacantiekamer der Alk- maarsche rechtbank den man 31 Juli 1.1. wegens meineed veroordeelde tot een jaar gevangenisstraf. Van dit vonnis is de man in hooger beroep gekomen bij het gerechtshof te Amsterdam, dat hem thans heeft veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden voorarrest. POGING TOT OPLICHTING. Gisterochtend stond voor de rechtbank te Rotterdam een 24-jarige werklooze kantoor bediende terecht, die verdacht werd van op lichting ten nadeele van het staatsbedrijf der P. T. T. Verdachte heeft in Febr. van dit jaar een brief verzonden naar de Commerz- und Pri- va Bank te Berlijn met een aangeteekende waarde van 12.000. Bij aankomst bleek de brief Duitsche krantenknipsels te bevatten, zonder eenige waarde. Verdachte heeft, nadat hij hiervan bericht had ontvangen, bij het postkantoor geïnfor meerd op welke wijze hij schadevergoeding zou kunnen krijgen voor deze verdwijning. De politie werd van de zaak op de hoogte ge bracht. Zij heeft den kantoorbediende aange houden. Deze kon er toen geen behoorlijke verklaring van geven hoe hij als werklooze ertoe was gekomen 12.000 naar een bank te Berlijn te verzenden. Verdachte ontkende de oplichting, maar gaf, na het verhoor der getuigen, toe de be doeling te hebben gehad de schadevergoeding in zijn bezit te krijgen. Over de herkomst van den vermeenden aanvankelijken inhoud van den brief, wilde hij geen mededeelingen doen De officier van justitie, mr. H. E. H. Schut ter, eischte anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorloopige hechtenis. EEN 45TAKINGBREKER DWARS ZITTEN. Rare manieren. Tijdens het visscherijconflict te IJmuiden was het in April van dit jaar daar ter plaatse soms tamelijk rumoe rig. Op den 21 en bemerkten eenige stakers, dat een werkwillige zich met zijn ba gage aan boord van een trawler wilde begeven. Zij wisten zich van de bagage, die op een vrachtauto was geladen, meester te maken en deze te verstoppen ten huize van een der stakers. Twee visschers werden wegens dief stal vervolgd en door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Zij voerden als verweer aan, dat zij geen oogenblik de bedoeling hadden ge had, de zeemansgoederen van den werkwillige te stelen. Op een zeker oogenblik wisten zij zelfs niet, wat ze met den „buit" moesten beginnen. Een der verdachten was niet versche nen, de andere handhaafde zijn voor de rechtbank afgelegde verklaring. „We wilden den stakingbreker dwars zitten". „Rare manieren", merkte de president op. De procureur-generaal, mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, requireerde bevestiging van de vonnissen. Arrest 21 December. (Buiten verantwoordelifkhent van de Redact'e. De opname ui de rubriek, b* wijst geenszins dat de 'edartie er mede instemt t Hierbij vraagt ondergeteekende U beleefd onderstaande in Uw blad op te willen nemen: De Rijksweg hier te Schoorldam nog niet eens geheel en al voltooid, wordt nu reeds door heeren automobilisten beschouwd als een racebaan. In de bebouwde kom, met tevens nog de gevaarlijke kruising naar Schoorl, rijden naar mijn eigen observatie van In aUtcnSvr* beslist ne&en sneller dan 50 en 60 K.M. per uur. Dat dit rij den zoo vlak langs de huizen ongeluk ken moet veroorzaken is wel zeer zeker en dat tot nu toe alleen honden het slachtoffer zijn geworden is nog een groot geluk te noemen, daar ik veel ernstiger ongelukken voorzie bij dezen voortgang. Met de snelheid, zooals de meeste auto's hier passeeren, is het totaal onmogelijk om bij dreigend ge vaar tijdig te stoppen en alzoo ongeluk ken te voorkomen. Ik zou hierbij heeren autobestuurders beleefd doch dringend willen verzoeken het kleine stukje bebouwde kom te Schoorldam wat langzamer te willen rijden, tijdsverschil geeft dit nog geen halve minuut, zoodat dit ook voor iemand die haast meent te hebben geen bezwaar zal zijn. Voorts zou hier ter plaatse wat meer controle op de maximum snelheid ook zeker niet misplaatst zijn. Met beleefde dank voor de plaatsing. H. M. LAURMAN. Schoorldam. Doos 30 en 60ct. Bij Apoth. en Drogi sten. Stompetoren, 11 Dec. 1933 Geachte Redactie! Zou ik s.v.p. even van Uwe gastvrij heid gebruik mogen maken? Het gesprokene door den heer Heringa over mijn ingezonden stukje in den ge meenteraadsvergadering, dwingt mij, om een wederwoord, daar ik mij in die vergadering niet verdedigen kon, zoodat de aanval van den heer H niet bijzonder heldhaftig te noemen was. Hij doet het voorkomen, alsof ikwerkloczen op hitste tegen het gemeentebestuur, ter wijl hij kon weten, dat niets minder waar is. Met de meeste beslistheid wijs ik die insinuatie van de hand, omdat ik altijd beweer, dat B. en W. besluiten nemen in de vaste overtuiging dat zij goed zijn al kan men het er niet altijd mee eens zijn. De weinige keeren dat ik bij de ge meenteraadszitting tegenwoordig moest zijn, is die meening bevestigd en steeds heb ik dat gezegd. Bovendien was de uiting van den heer Heringa niet waar. Want bij het nazien van de begrooting weet men nie waar het geld blijft, dat wordt men bij de be handeling van de begrooting gewaar. Daar hoorde ik de mannelijke verdedi ging van wethouder Dekker voor een nuttig instituut gelukkig met succes, tegenover de voorstellen, weliswaar met „bloedend hart" gegaan en bewust dat bet „eigenlijk niets hielp" en ik heb het recht daaruit mijne conclusies te trek ken, waarmee ik de lezers niet vervelen zal. De Bespottelijk lage vergoeding van de wethouders is verminderd met 25 niemand heeft daar eenig profijt van en zoo zijn er meer bezuinigingen die geen gewicht in de schaal leggen. De heer Heringa weet dat ik hem als een eerlijk actief mensch beschouw, het is niet mijne bedoeling om hem te kwet sen, maar wie kaatst moet den bal terug verwachten. Met beleefden dank voor de plaatsing L. v. d. WAL—DE BOER. Stompetoren. SOIREE MUSICALE. De afdeeling Alkmaar van de vereeniging NederlandFrankrijk, die jaarlijksch ver schillende sprekers laat komen, geeft ook wel eens een muziekavond. Eenige jaren ge leden waren het een Fransche zangeres met een Fransch pianist; gisteravond waren het mej. Bertha Kalff, violiste uit Wassenaar en mevr. Aerts, pianiste uit Antwerpen, die mu ziek vertolkten van Fransche componisten, of van hen, die in Frankrijk wonen, of er lang gewerkt hebben (Chopin o.a.) In het kort inleidend woord van mr. W. C. Bosman gewaagde spr. o.a. van de groote dankbaarheid van het bestuur voor beide artisten van dezen avond, die geheel belange loos naar Alkmaar gekomen waren. De ensemblenummers waren een Sonate van Leclair 'n Sonate zonder langzaam gedeelte 'n Sonatine van Jean Huzé met een geestig eerste deei, afgewisseld met melo dische phrasen, n mooi, zangrijk middenstuk en een slotstuk, in den geest ongeveer van het eerste deel en een modern werk „Au jar- din de Lindaraja", van Joaquin Nin. Het samenspel was zeer goed en homogeen, de dames begrepeen elkaar. Toch waren zij elkaar onbekend en hadden maar twee maal gerepeteerd. Dit wetende, verhoogt het de waarde der vertolking van Nin's moeilijke stuk nog veel meer. In de solonummers „Arietta" en „Pre ludium van onzen begaafde Nederlandsche componiste Henriëtte Bosmans, in die stukken met breede nulodie kwam het eerst uit, over welk 'n mooien vollen toon de violiste be schikt, en dat zij zoo iets ook voordragen kan. Mej. Kalff is nog long, maar zij zal haar weg wel vinden. Nog levendig hennn-er ik mij het spel van mevr. Julia Aerts, toen zij in de oorlogsjaren hier vertoefde en dikwijls, ofschoon nog stu- deerende, in het publiek optrad. Zoo mogelijk is dit pianospel nog rijper geworden, en ge tuigd het van een buitengewone geacheneerli- beid, groote soepelheid en warmte. (Berceuse, en Wals in Des. van Chopin, drie kleine Fransche nummers). Haar slotnummer was een reeks variaties op 'n kort thema van Chevillard; 'n stuk muziek waarin de pianiste haar veelzijdigheid kon tentoonspreiden. Toen mevr. Aerts hier woonde, had zij vele vereerders die haar spel bewonderden Voor gisteravond waren heel wat uitnoodi- gingen verzonden, maar de opkomst viel zeer tegen. Heeft men haar nu al vergeten? De pianiste moest de Chopin-wals her halen. en werd aan het einde vaa den avond genoopt een extra-nummer te geven. Beide artisten werden met bloemen gehuldigd. A. K. Panorama geeft interessante afbeeldingen van toestanden aan de Duitsch-Oostenrijk* sche grenzen en vertelt bij kieken van het oudste boorveld, dat bij Tselintsin in China gelegen is. Amusant en wetenswaardig zijn de afbeeldingen van het inwendige van den Eifeltoren en van de voorvallen die op bouw en voltooiing betrekking hadden. De film recensent bespreekt „Het wassenbeelden- kabinet'' en de tooneelrecensent „Liefde op het tweede gezicht". In woord en beeld wordt verteld van het fokken van stieren voor stie rengevechten Er zijn naast de gewone uitge breide en interessante rubrieken weer heel wat foto's van actueele gebeurtenissen uit buiten- en binnenland en op sportgebied. Novellen en verhalen zijn er ditmaal van Berta Ruck, van Richard Crocker en van een onbekenden medewerker. Fraaie natuurop namen sieren mede deze aflevering. De Nieuwe Gids heeft in ziin December aflevering een bijdrage van Willem Kloos, gewijd aan Hendrik Jan Boeken. Na een In Memoriam van J. K. Rensburg geeft ook Henriëtte Mooy haar indrukken bij den dood van den dichter Hein Boeken. Dr. H. K. E. de Jong bespreekt Hein Boeken als Apuleius- vertaler. Willem Kloos publiceert weer oude Nieuwe gids-correspondentie. laat een serie Binnengedachten los en geeft een beschou- wing over een door Dr. E. D. Baumann ge- gevene wetenschappelijk wijsgeerige Zijns- beschouwing. Er zijn Invallen van Frans Erens en Joh. W. Broedelet vervolgt zijn tooneelstuk „Acht man en 'n autobus". Mar- celle Vos geeft een gevoelvol schetsje' „Lous- jes uitkomst" en Max Kyzer bespreekt Ethiek en geloof. Er zijn verzen van Hélène Swarth, van Hans Cappenberg en van A. H. van der Feen. N. G. geeft het maandelijksch over zicht, Maurits Wagenvoort het buitenlandsch overzicht en Jeanne Kloos— Reyneke van Stuwe in samenwerking met F. S. Bosman de biblioTanhie. KALENDERS. De Nationale Levensverzekeringbank te Rotterdam zond ons weer haar grooten maandkalender, welks duidelijke cijfers in rood zijn gedrukt en waarnaast voldoende ruimte is voor notities. Prettig is de vermel ding van de verschillende chr. en israel, feestdagen en verjaardagen van het konink lijk huis. Een maandkalender wordt ook uitgegeven door de Nederlandsche van 1894 te Amster dam, voor welken dagwijzer Willem Jansen te Zaandam het schild ontwierp. Het doet op hooge wit gekuifde golven een schip zien, welks zeilen zijn gehavend en dat te gronde dreigt te gaan als gevolg van speculatie waartegenover veilig vaart de stoomboot Levensverzekering. Ter weerszijden van elk maandblad heeft deze kalender ruimte voor aanteekeningen. Een goed en practisch uitgevoerde kalen der wordt door de bekende firma Douwe Egberts (tabak, koffie en thee) aangeboden. De datums zijn aangegeven in duidelijke cijfers en elk blad geeft tevens den stand der maan, op- en ondergang van de zon en biedt ruimte voor notities. Voorts draagt het schild, dat in kleuren gedrukt, de schepen doet zien die de door de firma verwerkte pro ducten aanvoeren, nor een kalender voor het heele jaar, alsmede de posttarieven en de chr. en israel. feestdagen, terwijl de achterzijde een afstandstabel geeft tusschen een zeer groot aantal plaatsen in Nederland en voorts den afstand vermeldt in kilometers van Am sterdam naar een honderdtal buitenlandsche steden, resp. volgens opgaven van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. Zeer practisch lijken ons ook de tevens aangegeven internationale verkeersteekens en waarschuwingsborden. De in oranje en zwart uitgevoerde maand kalender van de Nederlandsche Spoorwegen geeft op elk blad een beeld uit het bedrijf, waarbij de nadruk wordt gelegd op den om vang en de veiligheid ervan. Verschillende mededeelingen worden gegeven over het rei zen in gezelschappen voor kinderen en vol wassenen, over vacantiekaarten, goedkoope treinen, 8-daagsche abonnementen en goe derenvervoer Èen interessante mededeeling is, dat in Mei de Diesel-electrische treinen in dienst worden gesteld. De Eerste Nederlandsche Levensverzeke ring te Den Haag komt met een grooten dui- delijken maandkalender, die, doordat ook een blad voor de nu loopende maand is op genomen, terstond in gebruik kan worden genomen. De protestantsche feestdagen, als mede de verjaardag van de koningin zijn met ronde cijfers aangegeven. Noord-Braband Maatschappij van verze kering op het le\>en, opgericht in 1843, brengt weer haar kalender, een maandkalender in betrekkelijk klein formaat, bevestigd op een schild in kleurendruk, waarbij een paar pila ren in het oog springen, alsmede de woor den: Door ervaring sterk. Dezelfde maatschappij biedt een zakka- lender aan in leeren band, een handig boek ske, dat ruime gelegenheid biedt voor noti ties voor eiken dag en voorts nog een „ver- zamelstaat" voor het heele jaar 1934 en voor 1935, met tevens nuttige wenken voor eerste hulp bij ongelukken. Bij Gebr. van Staden te Haarlem is de 339ste jaargang verschenen van de Enkhui- zer Almanak. Het handige boekske in perka menten band geeft weer een uitvoerig over zicht van alle jaarmarkten, van de getijen in verschillende havenplaatsen, van Christelijke en andere feestdagen, van het opkomen van zon en maan, enz., enz. Het geeft zelfs weer voorspellingen voor en geheel jaar en daar naast verschillende wetenswaardigheden voor hen, die gewoonlijk een dergelijk boekske koo- pen, o.a. hoe men kunstmest het best kan mengen, eenige inlichtingen over het gebruik van het zegel, een overzicht van de voor naamste gebeurtenissen, te beginnen in 1831 toen Van Speyk de lont in het kruit stak enz. Zij, die gewend zijn, dit zakorakel te raad plegen zullen zeker niet verzuimen er zich ook voor 1934 weer een exemnlaar van aan te schaffen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12