Alkmaarsche Courant. i rf7 Aspirin Stad m OmgevUiQ Honderd rui en dertigste Jaargang. ZATEROAG 16 DECEMBER ALKMAARSCH BIOSCOOP THEATER. Twee hoofdnummers. Wie zorgt èen buisje Aspirin bij de hand te hebben, maakt zich over griep geen zorgen meer. De griep dreigt en de griep is een gevaarlijke vij and. Maar enkele tabletjes bij een opkomende onge steldheid zijn in den regel voldoende, om zich in kor ten tijd weer fit te voelen DE WITTE NON. Helen Hayes en Clark Gable te- samen in een volmaakt-geslaagd, diep schrijnend filmwerk in het Victoria-Theater. EEN ZEKERE MIJNHEER GRAN. EEN ECHTE HANS-ALBERS- SENSATIEFILM. Bioscoop Theater Harmonie, No. 297 1933 DE OMZETBELASTING. Een beschouwing in de verga dering der vereeniging voor den handeldrijvenden en in- dustrieelen middenstand. Deze vergadering werd gisteravond gehouden in de bovenzaal van café Central, onder voorzitterschap van den heer H. d e R a a t De opkomst was niet zoo groot als in verband met het agendapunt „De omzetbelasting" ver wacht had mogen worden. Na opening met een woord van wel kom en lezing en goedkeuring van de notulen, hield de voorzitter zijn aange kondigde causerie over de omzetbelasting. Spr. stelde voorop de noodzakelijk heid om deze wet vóór 1 Jan. te bespre ken, omdat wij van dien datum af er mee „opgescheept zitten". Spr. herin nerde dan aan de indiening van een wetsontwerp voor een weeldeverterings- en omzetbelasting door den vorrgen minister van financiën, die zich voor stelde van elke handelstransactie 1 pet. te heffen ten bate van het rijk. De hem opvolgende minister, mr. Oud, beaamde de noodzaak van een dergelijke belas ting, maar diende als gevolg van ge rezen bezwaren een gewijzigd ontwerp in, waarbij alleen sprake was van een omzetbelasting, welk gewijzigd wets ontwerp in Sept. door de Tweede Ka mer werd aangenomen. Het legt voor elk artikel voor één maal een belasting op: voor weelde artikelen 10 pet. en voor de andere 4 pet. De wet bevat zeer veel voetangels en klemmen en zal tot veel moeilijkheden aanleiding gevpn, ook al doordat niet altijd kon worden toegegeven aan het verlangen om de belasting bij „de bron" te heffen, als gevolg van de bij zondere moeilijkheden die zich daarbij zouden voordoen Spr. zette vervolgens uiteen, dat er een bijzonder invoerrecht is ingesteld toi, een gelijk percentage als de omzet belasting, terwijl er voorts een compen- seerend invoerrecht wordt geheven, omdat de buitenlandsche exporteur der goederen geen administratieve bezwa ren heeft van onze wet. Onroerende goederen en diensten vallen buiten de omzetbelasting, alle andere niet-geestelijke goederen zijn belast. Als „bron" wordt genomen de fabri kant, alleen deze moet de omzetbelas ting betalen; een winkelier heeft er dus niet mee te maken. Evenwel, de wet voorziet daarin door een bepaling, uit welke volgt, dat slagers, «cbmnninkcrs, smeden, enz. volgens den zin der wet fabrikant zijn en daardoor de admi nistratieve controle der wet op zich voelen rusten. De wet immers zegt, dat hij fabrikant is, die door zijn bewer king van artikelen den aard daarvan doet veranderen. Iemand met een ge mengd bedrijf, d. w. z. die niet al zijn artikelen aldus bewerkt, moet de belas ting betalen ook voor die artikelen, welke hij zonder nadere bewerking verkoopt, tenzij hij een speciale vergun ning heeft gevraagd en verkregen. Het is dus merkte spr. op nog niet zoo heel prettig om tot „fabrikant" te worden gepromoveerd, men mag liever gewoon winkelier zijn. De con trolemaatregelen maken een grooten administratieven rompslomp noodig. Een perspectief van deze wet kan zijn, dat de staat zich zóó aan de groote op brengst ervan hecht, dat wij er niet meer af komen, al is de wet ingediend als crisiswet met een duur tot 1 Jan. 1939. De „fabrikant" betaalt belasting voor elke overdracht van eigendom. Vruch ten op stam zijn vrij; geplukt zijnde, moet er belasting voor betaald worden. Voor cadeaux, door een fabrikant lie verd bij zijn product, zal belasting ge heven worden, evenals b.v. een kippen houder moet betalen voor de in eigen gezin gebruikte eieren. Spr. gaf vervolgens een opsomming van de artikelen, die als weeldeartike len worden beschouwd, zoodat daarvan 10 pet. belasting wordt geheven. Bij verschillende ervan gaf spr. een nadere korte verklaring en hij merkte 0 m. op, dat de door hem voorgelezen lijst bij enkel ministerieel besluit kan worden uitgebreid. Bij invoer van weeldeartikelen worden deze belast met 12 pet. (10 pet. weeldebelasting en 2 pet compenseerend invoerrecht) en de an dere artikelen met 5 pet. (4 pet. en 1 pet). De moeilijkheden, die zich zullen voordoen, zullen zeer vele zijn, b.v. bij schenkingen, waarbij de prijs bij schat ting moet worden bepaald, en bij leve ranties door een zaak aan een dochter onderneming. Qm ontduiking door den „fabrikant" te voorkomen is bepaald, dat ook de kooper voor de betaling der belasting aansprakelijk is, tenzij hij die betaling Jcan bewezen. Spr. gaf vervolgens aan, dat de belas ting door den consument moet worden betaald, omdat zij als verteringsbelas ting is bedoeld, maar zei hij er bestaat gegronde vrees, dat zij ten slotte in vele gevallen op de bedrijven zal komen te drukken, want een ver plichting tot het betalen der heffing door den verbruiker ontbreekt Zeer vele middenstan ders zullen tengevolge van dit ontbre ken hun inkomsten met vrij groole be dragen verminderd zien» i Goederen, die vóór 1 Jan. zijn ver kocht maar nog niet zijn geleverd, val len nog onder de wet. De belasting moet worden voldaan door middel van zegels, waarvan spr. de waarden aangaf (wij namen deze week hierover reeds een bericht op). Deze zegels moeten op de facturen wor den geplakt. Voor levering aan parti culieren en voor eigen gebruik, alsme de voor artikelen van de fabriek voor eigen handelsafd. is 'n andere wijze van belastingheffing voorgeschreven, gelijk spr. uiteenzette. Als een factuur geen zegel draagt, zal de afnemer binnen twee maanden daarvan aangifte moe ten doen bij den belasting-inspecteur een verradersplicht, evenals bij de zegelwet van minister Treub is voorge schreven. Spr. gaf de administratieve verplich tingen van den „fabrikant" nog nader aan. Volgens een aan de wet toegevoegde lijst zijn tal van artikelen vrij, maar de meeste daarvan komen zelden of nooit in den handel. Spr. noemde van de vrijgestelde artikelen o.a.: brood, kran ten, visch, boeken, groenten (versch en gezouten), peulvruchten (versch en ge droogd), water, zout, aardappelen, elec- trische energie en gas voor landbouw- en bemalingsdoeleinden, meel en bloem van granen, melk en karnemelk, medi cijnen op recept geleverd, zaden, zand, heesters, planten, gras, hooi, stroo. Overigens zijn de meeste der vrijge stelde artikelen niet anders dan grond stoffen, waarvan na bewerking wel be lasting moet worden betaald. Als deze bewerking slechts weinig omvattend is (hoogstens 1000 per jaar) ken de „fabrikant" verzoeken dezen titel kwijt te worden. Teruggaaf van belasting zal plaats hebben bij weigering der goederen door den kooper of bij het toestaan van lageren prijs door den leverancier aan den kooper (deze bepaling geldt niet in den kleinhandel). Spr. gaf ten slotte de strafbedreigin gen aan tegen overtreding der bepalin gen van de omzetbelasting, waarbij hij opmerkte, dat bij deze nieuwe wet de administratieve rompslomp en het toe zicht wel veelomvattend zijn. Spr. eindigde met te zeggen, dat het zakenleven moet probeeren de .wet te maken tot wat zij bedoelt te zijn: een heffing van den consument en niet een nieuwe last op de bedrijven. (Applaus). Verschillende heeren vroegen nog nadere toelichtingen op de mededeelin- gen van den inleider, op welke vragen de heer de Raat bereidwillig van antwoord diende. Bij de rondvraag werd op hechte organisatie aangedrongen. Qememtecadea PERGEN. Gisteravond vergaderde de Raad dezei gemeente voltallig. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de K. v. Koophandel betreffen de uitvoering van werken door particuliere aannemers onder werkverschaffingsvoor- waarden, onder mededeel ing, dat de gemeen te op het oogenblik geen werken heeft, die voor het nemen van dezen proef geschikt zijn. Het raadsbesluit tot overname van een strook grond van- het r.k. kerkbestuur aan de Dorpsstraat etr Kerkstraat was door Ged. Staten goedgekeurd, terwijl de beslissing over de raadsbesluiten tot aankoop van grond aan den Oosterweg van J Rose en de fam. Maschmeijer was verdaagd. Een adres van den r.k. Volksbond, ver zoekende in plaats van het Burgerlijk Arm bestuur een instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon te bevorderen, werd aangehou den ter behandeling bij de Begrooting. Een verzoek van het bestuur van de r.k. Ver. voor Wijk- en Huisverzorging, om de subsidie voor .1933 van 250 tot 380. te verhoogen, kon niet in behandeling worden genomen, aangezien het verzoekschrift op zegel had behooren te zijn gesteld. De heer Miltenburg vroeg, of niet direct na ontvangst bericht kan worden, dat het adres gerégeld moet worden. De voorzitter zeide, dat dit niet ge bruikelijk is. Men krijgt nu bericht. Een verzoek van het bestuur der St. Anto- niui- en St. UrsuJaschool om gelden ten be hoeve van het gymnastieklokaal der St. Jo sephstichting, werd in handen van B en W gesteld om bericht en raad Ook een verzoek van P den Das, aanne mer te Schoorl, om schadeloosstelling we gens het beschikbaar houden van een centri fugaal pomp, welke door de gemeente zou zijn gehuurd t.b.v. de werken aan den Ber- gerweg, en waarvan geen gebruik is ge maakt, werd niet in behandeling genomen, daar het rtngezegeld was. Van C. Mooy alhier was een beroepschrift ingekomen, tegen de beschikking van B. en W.. Waarbij de beslissing op een aanvraag om vergunning voor den bouw van een huis aan den Oosterweg is verdaagd. B en W stelden voor het beroep niet ontvankelijk te verklaren, daar de beroepstermijn van een maand niet in acht is genomen. De heer S w a a g vroeg of het later aan de orde komt. waarop de voorzitter beves tigend antwoordde. Naar aanleiding van het voor den raad ter lezing gelegd schrijven van den inspecteur van de Volksgezondheid, dr. E. Holleman, omtrent het resultaat van het door hem inge steld onderzoek naar den invloed, welke de loozing van het effluent van den septictank op het aangrenzend-1 polderwater heeft ge had, vroeg de heer Jb. S w a a g indien het noodig is een pomp van gemeentewege te plaatsen, hetgeen door den voorzitter werd toegezegd. Ten aanzien van het verzoek van de res taurant- en koffiehuishouders om verlaging der personeeie belasting door gelijkstelling van hun lokak-n met gem^ubi'eerd ver huurde kamers, deelden B. en W. mede, dat zij in principe voelen voor etn ontlasting van deze personeeie belasting. Aan de rijks administratie is gevraagd welke de mindere opbrengst van personeeie belasting zal zijn, na ontlasting van café s en restaurants met 1/3 van den bedoelden aanslag. De mindere opbrengst zal circa 2000 be dragen, naar de voorzitter mededeelde. B. en W. stelden voor tot deze verlaging over te gaan en daartegenover om het mindere bedrag aan ontvangst te dekken, de opcenten op de personeeie belasting voor iedere klasse met 5 te verhoogen. B. en W. zijn bereid het voorstel aan te houden, mits het voorstel dit jaar nog in behandeling komt. De heer Zeiler wilde zich voorloopig met het voorstel van B. en W. accoord ver klaren, doch behield zich het recht voor, later op deze kwestie terug te komen. Het blijft altijd nog steeds een onbillijke belasting, die eens moet verdwijnen. De heer Voute was het ditmaal niet met den heer Zeiler eens; daar zijn nog meer on billijke belastingen, b.v. die op de onge bouwde eigendommen, die van nog eerder dateert. Deze belasting voor cafés e.d. be hoort als bedrijfsonkosten beschouwd te worden; bij verlaging zal de consumptieprijs niet minder worden. Het gaat niet aan, ter- wille van de caféhouders de heele andere bevolking met 5 opcenten meer te belasten; ook de door B. en W. voorgestelde weder invoering der biljart-belasting lijkt spr. niet juist; sommige caféhouders met enkele bil jarts, zullen aan den eenen kant meer moeten betalen, dan zij aan den anderen kant minder moeten betalen. De heei S w a a g was tegen de verhoo ging der opcenten met 5. Overigens was hij voor het voorstel van B. en W. Dr. H e m e 1 r ij k merkte op, dat in nor male tiiden nooit over deze onbillijke belas ting geklaagd is. De heer Zeiler betwistte zulks; men heeft die belasting toen opgebracht, doch nu is het niet meer te diagen. De heer Den Das stelde aanhouding voor. Weth. MacDonald legde er den na druk op, dat als het verzoek wordt ingewil ligd de opcenten op de personeelebelasting verhoogd moet worden om een sluitende be grooting te krijgen. Dr. H e m e 1 r ij k achtte daarom aanhou ding gewenscht, omdat het voorstel tot dek king der 2000 gescheiden moet worden van inwilliging van het verzoek. Met alg. stemmen werd besloten tot aan houding van het voorstel. Omtrent de eventueele restitutie op de pacht over 1933 ar..: de huurders van ge meente- bouw- en weilanden, diiken en ber men der wegen werd besloten, dat B. en W. een voorstel voorbereiden, terwijl de heer Jb. Swaag B. en W. daarbij zal adviseeren. Aangeboden werd vervolgens de gemeente- begrooting, waarbij de heele raad buiten B. en W. in de commissie tot uitbrenging van een rapport benoemd werd. De heer Miltenburg vroeg, waarom de B°rgerweg niet achter elkaar wordt afge werkt. De voorzitter zeide, dat dit verband houdt met de uitkeering uit het wegenfonds. Het werk moet gaande blijven. Hierna sluiting. Gezien het feit. dat men in Bergen de be lasting op bi'jarten als grondslag voor de personeeie be'asting heeft laten vervallen en mede het feit. dat er in Bergen geen belasting op publieke vermakelijkheden wordt geheven, achten wij het met het oog op de financiën niet gewenscht om nu ook ten behoeve van de caféhouders de voorgestelde wijziging reeds nu in te voeren. Wij zijn van oordeel, dat deze maatregel tot betere tijden moet worden uitgesteld en dit te meer, waar het rijk de onbillijkheid van de regeling pas inziet, nu deze belasting de gemeente ten goede komt. Verslaggever. Jxintnieuuxs DE KUS VOOR DEN SPIEGEL. Cinéma Américain. Een man fluistert zijn jonge vrouw teede- re woordjes toe terwijl zij voor den spiegel zit en haar toilet verzorgt. Het spijt hem, dat hij dien avond niet bij haar zal kunnen zijn, maar zijn werk roept hem elders Hij ziet hoe consciëntieus zij zich poedert, haar oogharen zwart maakt, haar lippen met een stift bewerkt en dan, in een oogenblik van bovenmatig geluk, neemt hij dat vrouwtje ln zijn armen. Zij schrikt, hij maakt haar kap sel in wanorde, hij bederft met zijn omhel sing wat zij zoo juist aan kunstmatige schoonheid te voorschijn heeft geroepen en hij hoort niet alleen haar klagend verwijt maar ziet in den spiegel één oogenblik hoe liefdeloos haar oogen naar hem hebben ge keken. Dan sluipt de twijfel in zijn hart en ondanks de verzekering, dat zij alleen maar even naar een vriendin gaat, vertrouwt hij haar niet meer. Hij volgt haar in een taxi en ziet hoe zij door een tuindeur in de vertrek ken komt van een vreemden man, die haar minnaar moet zijn. Hij staat achter het gordijn waarop haar schaduw zich afteekent als zij stuk voor stuk haar kleeren laat val len en dan grijpt hij zijn revolver en schiet om onmiddellijk daarna de politie op te bel len met de mededeeling, dat hij zijn vrouw vermoord heeft. Als een gebroken man zit hij in een cel als zijn vriend, een bekend advocaat, hem komt bezoeken. Deze zal trachten op het ge moed der jury te werken maar daarvoor moet hij precies weten aan welke emotie zijn vriend ten prooi is geweest om daardoor dui delijk te maken, dat het schot een gevoels- reactie is geweest en hier dus niets van een moord met voorbedachten rade kan worden gesproken. De man, die zijn ontrouwe vrouw neerschoot is niet bij machte de ge beurtenis rustig te vertellen en zijn ge voelens te verklaren en diep begaan met het lot van den ongelukkige gaat de ad vocaat naar huis en vindt daar zijn jonge vrouw voor den spiegel. Hij vertelt haar van zijn bezoek aan de gevangenis en zij omringt hem met teedere zorgen. Hij moet rusten en den avond gezellig thuis doorbrengen. Zoo dadelijk zal zij weer terug zijn, maar een kort bezoek aan een vriendin kan niet wor den uitgesteld. Eerst niet geïnteresseerd, maar weldra in gespannen aandacht volgt hij haar bewegingen. Zij poedert zich, zij maakt haar oogharen zwart, zij stipt haar lippen aan en dan sluipt ook in hem de ge dachte, dat zijn jonge vrouw, dat niet alleen voor hem doet en dat zij hem bedriegt. Hij staat op en neemt haar in zijn armen en met fonkelende oogen wijst zij hem terug. Hij heeft het haar, dat zij zoo kunstig had op gemaakt weer in de war gebracht, hij heeft het effect van haar schoonheidsarbeid bedor ven en hoewel zij onmiddellijk daarop zich weer van haar liefste zijde toont, is zijn arg waan gewekt. Zou ook zijn vrouw hem be driegen als die andere? Hij volgt haar en treft haar met een minnaar in het bosch, waar beiden ongerust om zich heen zien. De verhouding is te gevaarlijk. Haar man heeft zoo vreemd gedaan, wellicht vermoedt hij iets. Zij zal haar minnaar voor de laatste maal naar zijn kamer volgen maar dan moet het uit zijn. Den volgenden dag gaat de advocaat naar zijn vriend in de sombere cel. „Je behoeft mij", zegt hij, „niets meer te verklaren, ik weet wat je gevoeld hebt". En dan beschrijft hij zoo nauwkeurig wa" er in den moorde naar is omgegaan vóór het doodelijk schot gelost werd, dat de gevangene verrast uit roept; „hoe kun jij dat zoo precies weten?" „Omdat", zegt de advocaat, „mijn vrouw het zelfde gedaan heeft en omdat ik haar zal neerschieten zoodra ik mijn verdediging be ëindigd heb en de jury jou zal hebben vrijge sproken". Op den middag van zijn pleidooi dwingt hij zijn vrouw mee naar de rechtszaal te gaan en op de film wordt het geheele proces in beeld gebracht, waarbij, wat de opnamen van het publiek betreft, de komische mo mentjes niet ontbreken. Maar de zaak waarom het gaat is volkomen zuiver gehou den. Als deze advocaat opstaat en een schit terende rede houdt, is het doodstil in de zaal. Hij beschrijft hoe zijn vriend een tróuwe echt genoot was, vol vertrouwen in de liefde van zijn jonge vrouw, hoe die vrouw hem be droog, hoe hij haar zag in de kamer van haar minnaar en hoe vanzelfsprekend het was, dat hij toen den revolver greep, die hij altijd bij zich droeg en schoot Op dat ma ment trekt de advocaat in het vuur van zijn rede een revolver uit zijn zak en richt die op de vrouw, die op de eerste rij naar hem luis tert. De vrouw gilt en er is eenige consterna tie als zij weggebracht wordt, zoogenaamd bevangen door de warmte en door de emotie van een proces waarin om het leven van een man wordt gestreden. In de pauze komen man en vrouw bij elkaar en verwijt hij haar openlijk haar on trouw. Zij bekent maar vraagt vergeving. Nooit heeft zij in werkelijkheid van een ander gehouden. Dan deelt hij haar zijn voorwaar de mee. Als de jury den moordenaar vrij spreekt zal hij haar dooden. Even later spreekt de jury, dank zij zijn prachtig plei dooi. den verdachte vrij. „Doodt mij nu", zegt de vrouw als allen het gebouw hebben verlaten, „maar doe het vlug". En op dat moment komt de geredde moordenaar binnen en dankt zijn vriend voor het behoud van zijn leven. „Ik weet eigenlijk niet", zegt hij, „of ik je wel dankbaar kan zijn, want in mijn gebeele verdere leven zal ik de vrouw voor mij zien, die ik zoo lief had en die ik gedood heb". Dan zegt na zijn vertrek de advocaat zijn jonge vrouw dat hij haar wil vergeven. Zij moet weg gaan en eens zal de tijd misschien de wonden geheeld hebben en zuilen zij elkaar weer kunnen ontmoeten. Hij gaat naar huis en zet zich voor den verraderlijken spiegel. Door zijn gevoelens overmeesterd, staat hij op, grijpt zijn revolver en werpt die door het spiegelglas op het moment, dat de vrouw om den hoek van de kamer verschijnt. In de nog overgebleven scherven ziet men hoe man en vrouw elkaar berouwvol in de armen sluiten. De inhoud van deze film is in enkele woor den verteld. De eerste man schoot zijn on trouwe vrouw neer. de tweede liet niet alleen zijn gevoel maar ook zijn verstand spreken. Dit is een speelfilm, boeiend door den opzet, boeiend ook door het meesterlijke spel van hen. die er de hoofarollen in vervullen Frank Morgan met Nancy Caroll en Gloria Stuart hebben zich in deze film van hun beste zijde doen kennen. Vooraf gaat een uitgebreide serie binnen en buitenlandsch nieuws in beweegbaar geïllustreerden vorm, een der aantrekkelijke reisverhalen, een aardige screensong, een sportfilm en de komrchc geschiedenis van een papa, die niet hebben wou. dat zijn dochter aan een schoonheids wedstrijd deel nam. In het A. B. T. worden de bezoekers deze week vergast op twee mooi gespeelde hoofd nummers. Als 1ste nummer wordt op het doek ge- hiacht „Igloe". de Eskimo. Deze film geeft op een uitmuntende wijze het bar-koude noordelijke klimaat en het leven der eskimo's weer. Igloe. 'n stoere jager, is hier de held van het verhaal; deze red herhaaldelijk zijn lotgenooten van den hongerdood, want de voedselvoorziening, hoofdzakeijlk zeehonden, is op de plek waar zij wonen zeer schaarsch Na een hevigen sneeuwstorm, ziet hij in, dat ze van jachtgebied moeten veranderen, en na heel wat spannende momenten, van de ge weldige elementen der natuur, te hebben doorworsteld, gelukt het hem en de zijnen op een rijker gebied aan te komen. Natuurlijk speelt hier de liefde ook een rol, en na eenige waardigheden krijgt de film een goed einde. Het geheel is een mooie natuurfilm. Als 2de hoofdnummer zien we de komi sche Marie Dressler in den hoofdrol van Geld is niet alles Een alleraardigste klucht met tal van leuke scène's, die dan ook harte- liik de lachspieren in beweging brengt. Miss Harker, als directrice van een bank haar man opgevolgd, die op haar beurt dit weer overdraagt aan haar zoon. Deze gaat inmid dels trouwen en na een paar jaar de zaak recht gehouden te hebben, komt 'n cata- stroohe, welke de bank ruïneert, waardoor de inleggers hun geld niet indirect teruggege ven kan worden. Na tal van geweldig leuke en ook spannende momenten weet hij toch weer op het laatste nippertje alles op te hel deren. waardoor de gedeputeerde soaarders hun hart gerust kunnen stellen, en hun geld terug krögen. Deze film zit vol aardigheden zoodat de slotsom is, dat we de beide hoofd jaagt de griep op de vlucht t nummers als zeer geslaagd kunnen beschou wen. Eer uitgebreid journaal gaat aan deze voorstelling vooraf. Het is slechts weinig regisseurs gegeven, een zoo tendensieuze opdracht als „De Witte Non" met zulk een fijnvoelende pre ciesheid te produceeren, zooals Victor Fleming dat gelukt is. Hij toch heeft dit filmwerk op een biina volmaakt peil weten opvoeren. In één adem noemen we dan de beide hoofdrol spelers Helen Hayes en Clark Gable, die zich beiden in deze film zóó uitspeelden, dat elke critiek hierop als was voor de zon ver dwijnt. „De Witte Non" is een Metro-Gold- wyn-product, waarin slechts menschelijkheid tot in elk detail ten toon gespreid wordt en het is juist daarom, dat we iets langer dan gewoonlijk blijven stilstaan bij den inhoud. De vraag, welke liefde grooter is, die om voor God te offeren en of die om hem te dienen, waarvan het hart zegt, tot hem te behooren in dit aardsch bestaan, is hier zóó machtig- aangrijpend uitgewerkt zonder de minste aanstootelijkheid. dat, wanneer er dezen win ter slechts één film is, die recht heeft op de naam volmaakt-geslaagd, dit zeker „De Witte Non" is. Angela is het jeugdige addellijke meiske, dat geboren uit twee menschen, die elkaar niet begrepen hebben, bii haar vader (Lewis Stone) een vrijwel onbezorgd bestaan heeft. Zij kent haar moeder niet, weet niet of ze al dan niet bestaat. Zoo groeit ze op tot een leeftijd, waarop haar vader het noodig oor deelt, te trouwen en zooals te dien gebruike lijk, is haar man reeds lang voorbestemd Dat zij, geheel in onwetenheid wat ware liefde is, in aanraking komt met een luite nant-vlieger, die zich vlak voordat ze zal huwen, ontpopt als de werkelijke geliefde, ,is niets dan louter toeval. En ondanks het feile verzet, ja zelfs den dood van haar vader, belooft ze hem haar liefde en trouw, wanneer Giovanni den oorlog intrekt. De vertolking van de waarachtige liefde is door Helen Hayes ten voeten uitgeteekend, wanneer ze samen zijn en hij zijn bruidje bloemen van het veld aanbiedt. Maar het beroep van vlieger maakt haar angstig en steeds leeft ze in een atmosfeer, waarin hoopvolle verwachtingen en gedra gen berustenheid elkaar snel afwisselen, ln den pastoor vindt ze een oprecht vriend en wanneer dan ook de tijding komt, dat Giovan ni bij een luchtaanval gedood is, heeft ze nog één doel van oogen; God dienen en Hem bidden te worden opgenomen in een klooster. Haar wensch wordt verhoord en, terwijl Giovanni van zijn zware verwondingen ge neest, bereidt ze zich voor Christus' bruid te worden. Het is hier, dat we in dit filmwerk zien een volmaaktheid van filmtechniek en een navrant weergeven van een ontgoochel de liefde. Nóg aanschouwen we het moment, dat Angela gekroond wordt als Christus' bruid met den sonoren-klinkenden achter grond van Katholieke gezangen. Giovanni keert terug; hij zoekt Angela op in het klooster, maar de verandering in haar is zóó ingrijpend geworden, dat ze hem af wijst. Wederom is een vliegtuig-ongeluk zijn noodlot en wanneer dan tenslotte Angela Giovanni's oogen voorgoed sluit, dan voelen we, zoo en niet anders mag dit gegeven op gelost worden. Een aansporing om deze film te gaan zien, na dezen lofzang, lijkt ons eenigszins overbodig en we beperken ons dan ook alleen maar met de opmerking, dat óók het voorprogramma uitstekend verzorgd is De Harmonie opent morgen met een der bekendste succesfilms van Hans Albers n.1. Een zekere mijnheer Gran. Het leven van een officier in geheimen dienst is steeds door gevaren omgeven. Gedurende den we reldoorlog speelde zich achter de fronten een groote strijd af „in geheimen dienst". Doch na het sluiten van den vrede gaat deze strijd voort. Vooral waar het betreft nieuwe oorlogsuitvindingen zooals b.v. het buiten werking stellen van vliegtuigmotoren door uitstraling van electrische energie Drie groote mogendheden nemen deel aan den strijd en de strijders zijn goed georgani seerde misdadigersbenden. Maar al lijken verschillende personen niet wat ze zijn, toch triomfeeren de man en het meisje die in el kaar en ook in hun opdracht bleven geloo- ven. De film speelt op belangrijke wereld- plaatsen, waardoor bijzondere opnamen val len te noteeren van Rome, Venetië, Middel- landsche zee enz. Hans Albers is in de hoofdrol buitenge woon op dreef, waartoe de rol ook mee-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5