Amateur of Prof? de richting van het Alkmaardermter. Men Volgt daarvoor iets voor Stonipetoren van de Ncordervaart, de Zuidervaart. Het laatste eindje moet men e^h.er loopen, omdat het ijs in het Noordhollancsch kanaal niet ver trouwd is. Van Akers'oot kan men de toch: maken over het Alkmaardermeer, waarbij men den westelijken oever moet houden, om dat aan den anderen kant enkele zwakke p akken in het i's zitten. Het ijs is echter aan den oostelijken kart veel beter en waarschijn lijk zal men daar bij aanhoudende vorst A \NGEKONDIGDE WEDSTRIJDEN. I Zaterdag 16 D e c.: Men handhaaft het verkapte beroepsspel, De schaatsensport- Werk voor den ijsbond Hollands Noorderkwartier? ALLE WEDSTRITDEN AFGELAST. BRIDGE-DRIVE VAN LANGRO. iMHenland Nieuw handelsverdrag Nederland-Duitschland Van belang voor alle producten. TIMMERFABRIEK AFGEBRAND. Opzet? HET VLEESCH IN BLIK. thans ook wel Kunren rijden. Ook kan men over de A'lrm la-dprmeer naar Uitgeest gaan. Wil men naar Purmereno en verder, dan dr.et men verstandig cm de route over de Noordervaart naar ^chermerhorn te nemen en dan den Beemster ''oor. Het kanaal is niet voor schaatsenrijden ne= hikt, zoodat men daar niet op moet komen. F en kleinere tocht «raat naar Bergen over dc Berger art en mer kan zelfs vandaar Egmond a.'n den Hoef bereiken. Het ijs is daar heel goed. Men doet nu zelf maar een keuze! H e i 1 o oIX uur, wedstrijden voor jon gens van leden; rubriek 12 en 13 jr.14, 15 'en 16 jt.; 18 en 19 jr. G r.-S c h e r m e r: Gecostumeerd avond feest op het ijs. Zondag 17 d e c.: Oudkarspel: Wedstrijden voor ama teurs over 500, 1500 en 3000 M. De R ij p: 2 uur. kortebaanrijderij voor mannen; prijzen 100, 50, 30 en 20 Bergen: Wedstrijd in 't schoonrijden voor nieuwelingen (paren). M i d d e n-B eemst e r: Schoonrijden dames, heeren en paren. Onder goedkeuring van den K. N. S. B. Warmen huizen: Kortebaanrijderij voor mannen; prijzen 25, 10, 5 en 2 50. Avenhorn: Bondsdag Holl. Noor derkwartier. Schoonrijden dames. Aanvang 11 uur. Wij hebben in deze korte winterperiode een paar keer geschreven over amateurswed strijden en beroepswedstriiden en wij hebben daarbij gepoogd, het verschil tusschen beide soorten wedstrijden aan te toonen, waarbij wij tot dt conclusie kwamen, dat een korte- baanwedstiijd van goede beroepsrijders Voor het publiek veel interessanter was. Mede daardoor hebben wij gemeend te mogen zeggen, dat men hier in Noordhol- iand de korte baan wedstrijden ook eens goed moest invoeren, zoodat wij naast de lange- baanwedstrijden vooi amateurs ook kregen de Ikortebaanwedstrijden vooi beroepsrijders. En wij meenden, aat het wel op den weg van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier zou kunnen iiggen om de leiding en organi satie daarvan in de hand te nemen, omdat ook voor kortebaanwedstriiden een centrale leiding goed en zelfs noodzakelijk is. Intusschen hee.'t de heer G Cloeck op de ^jaarvergadering den. JJsbund. Hol.ands Noorderkwartier een lans gebroken voor het amateurisme en in een gloeiende rede de be langen van het amateurisme bepleit. Deze voor de vuist uitgesproken speech geeft ons aanleiding, om hei vraagstuk, amateurisme- beroepsspel eens nader onder de oogen te zien. Allereerst mag dan de vraag gesteid wor den: wat is een amateur? Een volkomen zuivere amateur is voor ons nog altijd iemand, die vooi zijn genoegen een tak van sport beoefent, zelf al zijn daaruit voortvloeiende onkosten betaalt en in geen enkel opzicht eenig materieel of geldelijk voordeel behaalt met zijn sport, in welken vorm ook. Het is duidelijk, dat volgens deze opvat ting er heel weinig amateurs meer zijn. De oorzaak ligt hem >n de snelle ontwikkeling van de sportbeoefening. Een voetballer moei week in week uit spelen en gedurig reizen maken, die veel gelo kosten. Een hockeye: moet zij het in iets mindere mate pret iet hetzelfde doen. Een tenniser moet ook al competitiewed strijden spekn en tournooien afloopen. Onze amateur-wielrenners, onze schaatsenrijders, onze ruiters zij moeten allemaal reizen en trekken en siechts een heel klem percentage kan dat zelf betalen. Toen hebben de clubs en bonden de reis- kos en e.d. uit hun kassen gehaald en zij zijn soms nog verder gegaan en gaven een speler ook vergoeding wegens loonderving. Dat was heel logisch en niemand kon daar aan stoot aan nemen. Zoodat op het oogenbl'k iemand die aan de sport dot" en zijn noodzakelijk te maken onkosten vergoed krijgt, nog amateur ge noemd wordt. Iets, waar niemand iets op tegen kan reb ben, als tenminste de uitgaven volkomen kloppen met de vergoedingen! Is dat niet het geval, heeft een speler een voordeeltje noe klein of hoe groot ook gehad, dan kan hij zich zelf amateur blijven noemen, doch in werke'ijkheid is hij dat niet meer. Nu is men hier in Nederland sterk pro- amateurisme. vooral in de voetbal- en schaatsensport. En als men over „beroeps- spel" spreekt, rilt men al! Wanneer wij al'een even het voetbal hier nader de oogen zien, dan blijkt telkens en telkens weer, dat hier allerlei misstanden heerschen, zoodat onder onze amateurs er vele zijn, die „niet heelemaal van vreemde smetten vrij zijn". Er zijn in den loop der laatste jaren dik wijls voorbeelden aangehaald, die er op we zen, dat bepaalde voetballers op den naam van amateur geen aanspraak mogen maken. Goede voetballers werd een positie aangebo den, als zij in een bepaalde club wilden spelen; kampioensploegen kregen schitteren de en waardevolle cadeaux van enthousiaste vrienden; op reis gingen de vrouwen en ver loofden mee op kosten van de club, enz enz. Iedereen kent derge'ijke voorvallen; ieder een weet dat het niet in den haak is; maar om nu eens ronduit te verklaren: „wij heb ben amateurs en profs in onze gelederen"... bo maar! omdat men de waarheid niet zien wil. Is dan een beroepsspeler een minderwaar dig individu? Wij citeeren uit de speech van den heer Cloeck: „Wie eenmaal als amateur-rijder naam heeft gekregen en eenmaal onze Ne- derlandsche kleuren hoog heeft gehouden, voor dien zou het de grootste straf zijn, wan neer men voor het oog van de troep de kleu ren moest afscheuren, omdat hij den naam van beroepsrijder gekregen heeft." De beer Cloeck bedoelt hier den schaatsen rijder, maar wij zullen ook nu weer in het algemeen schrijven. Zou men denken, dat een Cochet, de groot ste Fransche tennisspeler, verafgood door millioenen Franschen, het een straf vindt, nu hij prof geworden is? En zou het publiek hem er minder om waardeeren? •Engeland heeft jaarlijks zijn beker-wed strijden op voetbalgebied. En de eindstrijd wordt bijgewoond door een 100.000 bezoe kers, waaronder de koning van Engeland. Na afloop van den wedstrijd feliciteert de koning het winnende elftal, reikt den prijs uit, drukt de spelers de hand. En het zijn notabene 22 beroepsvoetbal lers, die daar gestreden hebben!... Dr. Gejus v. d. Meulen, een onzer meest populaire en sympathieke voetballers, iemand, die het voetballen louter als sport beoefende, speelde Zondag in ons Stadion met tien andere Nederlandsche spelers te gen... Oostenrijksche beroepsvoetballers! Zou men denken, dat v d. Meulen met tegenzin onder de lat stond, omdat er tegen profs gespeeld werd? Neen, hij vond het prettig en het succes van zijn elftal deed hem plezier, schonk hem meer voldoening dan overwinningen, behaald op een zwakkeren tegenstander! De boksers en wielrijders, zij komen bijna allen voort uit de amateur-wereld en gaan later over naar dt beroepsklasse. En blijven populair, blijven sportmenschen en niemand vindt een beroepsbokser een minderwaardig iemand, niemand zal in een Pijnenburg of een van Kempen een minderwaardig mensch zien, ook niet als sportman. Het is prachtig, wanneer men amateur blijft, maar het is geen schande, wanneer men prof. wordt. En wij voor ons vinden het loyaler, als men eerlijk bekend, liever 100 dan 50 gulden te winnen met een wed strijd dan in naam amateur te blijven en in tusschen dank zij zijn sport-aanleg een be trekking te krijgen. „De rijders, die wij naar het buitenland meenemen, motten volkomen amateur zijn. Wij zijn gebonden aan het internationaal reglement". Dat zei de heer Van Laer, de groote man van den K. N. S. B. op de vergadering van den Ijsbond Hoilands Noorderkwartier. Wij zouden willen vragen: wat verstaat de heer Van Laer onder ,een volkomen ama teur?" En wat verstaat het internationale reglement ei onder? Wij verstaan ondereen „volkomen ama tuur" iemand, die aan de hierboven ge noemde bepaling voldoet. En als een rijder zijn reis en verblijfkosten vergoed krijgt, als zijn plaatsveivanger in zijn maatschappelijke positie betaald wordt door een bond of een particulier persoon, dan kunnen wij dien rijder niet meer „volkomen amateur" noemen. Dat wil niet zeggen, dat wij er tegen zijn, dat iemand zijn onkosten e.d. vergoed krijgt! Verre van dat. Wanneer een goed rijder niet mee kan gaan naar belangrijke wedstrijden, omdat zijn financiën hem daartoe niet in staat stellen, dan vinden wij het prettig, wanneer een club of een bond zoo'n rijder helpt. En evenmin vinder wij het verkeerd, dat een rijder zijn reis- en verblijfkosten vergoed kriigt van een ontvangende vereeniging. Maar het moet openlijk gebeuren. Het moet niet noodig zijn, dat men langs omweg- getjes zijn doel bereikt. Dat is het, wat wij op het oogenblik van de schaatsensport in bondsverband te zeggen hebben. En om nu tenslotte nog even op onze twee eerste artikeltjes terug te komen, het volgen de: Wij meenen, dat het voor de ijssport in het algemeen goed zou zijn, wanneer hier naast de amateur-wedstrijden ook de kortebaan- rijderijen populair werden. Reeds hebben wij gezien, hoe Enkhuizen het prof-kampioen schap van West-Friesland liet verrijden: Nieuwe Niedorp organiseerde Woensdag j.1. ook prof-wedstrijden, de Rijp heeft een derge- 1 ijken wedstrijd aangekondigd, Uitgeest heeft op dit gebied al iets gehad, Zaandam beleef de er een prettigen ijsdag door! Zoo zullen er bij aanhoudende vorst nog wel meer kortebaari-wedstrijden ge houden worden in Noordholland En nu meenen wij, dat de lisbond Hol lands Noorderkwartier moest trachten, dit wedstrijdwezen in goede banen te leiden en b1 houden. In Groningen en Friesland is elke beroepsrijder aan reglementen gebonden, zijn alle baanbesiuurders afhankelijk van hun reglementen Men kwam in het Noorden daar toe, omdat er verschillende misstanden heerschten, die nu onmogelijk geworden zijn Moeten wij hier wachten op die misstan den? Of moeten wij ze voorkomen? Nog al tijd is het spreekwoord van kracht: voor komen is beter dan genezen. En als de IJ. H. N. dit zaakje niet in han den neemt, dan zal over een jaar, of over vijf jaar, of desnoods over tien jaar een andere bond noodig zijn, die dit werk op. knapt. En dat is niet noodig! Korfbal. Wegens de voortdurende vorst zijn voor morgen, evenals vorige week Zondag, alle korfbalwedstrijden afgelast Bridge. Langro, de actieve vereeniging op „ge- noegelijkheidsvoetbalgebled", tevens een prettige amusementsvereeniging, hield Woensdagavond bij Ben van Doorn haar eerste bridge drive voor haar leden en genodigden Aan de uitnoodiging hadden 28 per sonen gevolg geven, zoodat aan zeven tafels gespeeld werd. 'Met veel genoegen hebben wij en met ons allé anderen! een wedstrijd meegemaakt. Er werd door allen naar hartelust gespeeld en over 't algemeen liepen de krachten dezen avond weinig uiteen. Daardoor "bleef de spanning .er in, wat tenslotte wel blijkt uit het be haalde aantal punten. Immers, schake len wij in beide lijnen de nummers één uit (zoowel even als oneven kreeg 19 punten), dan is het verschil tusschen de pndere paren heel gering. In de even lijn was het puntenaantal resp. verder 27, 27, 28, 31, 32 en in de oneventijn 24, 26. 27, 30, 34, 36. Er waren eenige zeer interessante spellen, die tot merkwaardige biedin gen aanleiding gaven en die waa.-d ge weest zouden zijn, om ze later rustig uit te puzzlen. De uitslag was tenslotte: even lijn: 1. de dames Bos en Kirke- nier, 19 pt.; 2. de heeren Peper en Ve- nema 27 pt oneven lijn: 1. de heeren Porsius en d.> Boer, 19 pt.; 2. de heeren gebr. Rootring 24 ptn. De prijzen werden met een hartelijk speechje uitgereikt, terwijl alle deelne mers nog een verjaardagkaler.der ca deau kregen. Natuurlijk werd de heer van Doorn bedankt voor zijn medewer king en voor zijn zaalinrichting en ten slotte bracht de heer K. Bos, namens de gasten, hulde aan Langro voor het orga- niseeren van dez.en avond. Deze avond vraagt naarmeerdere! Sinds eenige weken hebben in Den Haag tusschen de Nederlandsche en de Duitsch.- regeeringen onderhandelingen plaats gevon den over de regeling van het goederenver keer tusschen Nederland en Duitschland, na afloop van het op 31 December a.s. ein digende voorloopige verdrag van 27 April 1933. Deze onderhandelingen hebben giste ren tot de onderteêkeningen van een verdrag geleid, dat de wederzijdsche economische betrekkingen op een nieuwe, de beide regee ringen bevredigende basis p'.aatst. Dr. Colijn verklaarde het volgende: „Ei blijven natuurlijk bij elke onderhandeling over handelsbetrekkingen onvervulde wen schen over, die men gaarna ingewilligd had gezien. Maar alle omstandigheden in aan merking genomen, hebben wij geen reden tot ontevredenheid." De Duitscfie delegatie heeft gisteravond Den Haag verlaten,én is naar Berlijn terug gekeerd. Omtrent het handelsverdrag vernemen wij te bevoegder plaatje» Het doei der onderhan delingen .was aau.-Duitscbe zijde de econo mische betrekkingep tusschen de beide na buurlanden uit te tyreiden, zoodanig, dat de Duitsche uitvoerbelangen ook onder de hui dige, moeilijke economische omstandigheden en ondanks, de nieijwe invoercontingentee- ringspolitiek der Nederlanden op groote schaal werd verzekerd. Dit doel is op bevre digende wijze bereikt. De concessies, welke Duitschland daarvoor in het bijzonder ap landbouwgebied heeft gedaan, konden be perkt blijven tot een voor den Duitschen landbouw verdraaglijke mate. Op de belang rijke gebieden van de melkvoorziening en de eieren werd de toepassing van de tQt nu toe slechts voor tarwe-oliekoeken, spijsvetten en olies geldende bepalingen overeengeko men en daarmede een gezonde regeling ge troffen voor de Duitsche binnenlandsche markten om deze gebieden. Het resultaat der onderhandeling toont aan, dat het ondanks de huidige moeilijke economische situatie der beide landen door hun vasten wil over eenstemming te bereiken op grond van nieu we methoden op het gebied der handelspo litiek mogelijk is geweest, een voor beide par tijen bevredigende regeling te vinden Deze wil komt in het bijzonder naar voren door de instelling van een commissie waarin de vertegenwoordigers der beide regeeringen zitting zullen nemen, welke de kwesties der contingenteeringspolitiek en dergelijke kwes ties van het warenverkeer zullen bespreken en afhandelen met uitschakeling der over bodige formaliteiten. Voorts zullen op de belangrijkste land bouwgebieden gemengde commissies worden samengesteld uit de kringen der belangheb benden om door onmiddellijk contact de nog hangende kwesties op te lossen. Van officieele zijde wordt nog het volgen de medegedeeld: Het hoofddoel dezer onderhandelingen was, de handelsbetrekkingen tusschen deze beide buurlanden zoo te regelen, dat ook bij den huidigen zeer ongunstigen esonomischen toestand en niettegenstaande de in Duitsch land gevolg de nieuwe richtlijnen op het ge bied van de landbouwpolitiek, welke in de richting van de centralisatie gaan voor den Nederlandschen agrarischen export, bevredi gende mogelijkheden te schepen, die boven dien de bestaande handelsbetrekkingen tus schen Nederlandsche producten en Duitsche inporteurs onverlet laten. Dit doel is bereik: Zoowel voor den zuivel en de eieren als voor de belangrijkste producten voor den tuin bouw, bijvoorbeeld sla en kool, zijn moge lijkheden geschapen voor de instandhouding van deze productie-takken. Ook voor de boomkweekerij en de visscherij en de export van spek zijn aannemelijke resultaten ver kregen. Voor den uitvoer van verscheidenen niet onbelangrijke industrieele artikelen wer den verbeteringen bereikt. Voor steenkool werd bedongen, dat de Nederlandsche uit voer naar Duitschland in een zekere even redigheid met de vermeerdering van het verbruik aldaar zou kunnen toenemen Ook werd de export-mogeliikheid van super fosfaat en zout verbeterd, terwijl tijdens de onderhandelingen en onder toezicht van de delegaties bevredigende onderlinge rege lingen werden getroffen door de belangheb benden bij den handel in rijst en lijnolie. Tenslotte is overeengekomen dat voor tal van in ons land geproduceerde artikelen Duitschland van al te zeer prijsdrukkend methoden door middel van skrips, register- marken enz. zal afzien. In den afgeloopen nacht heeft een grooten brand gewoed in de timmerfabriek van de firma Stoons aan de Laandersstraat te Heer len. Te omstreeks half twee werd de brand weer gewaarschuwd, spoedig was zij met twee motorspuiten ter plaatse en tastte het vuur met acht stralen aan. Het duurde onge veer een uur vóór de brand zoover was be dwongen dat geen gevaar voor de belenden de perceelen bestond. De fabriek zelf was echter geheel uitgebrand. Door de politie werd gearresteerd de 30 jarige W., die een in braak pleegde in een sigarenwinkel, gelegen tegenover de timmerfabriek, even na het uit breken van den brand. Toen W. naar het poli tiebureau werd overgebracht, bleek, dat hij dezelfde persoon was, die tevoren tegen surveilleerende agenten had gezegd, dat. wan neer zij hem geen onderdak zouden vërleenen hij den boel in brand zou steken. Men ver moedt thans, dat hij meer van den brand in de timmerfabriek weet. Tengevolge van den brand komen 66 personen zonder werk. De schade door den brand veroorzaakt, wordt op ruim 100000 geschat. ONTPLOFFING. Té Breskens is Vrijdagmorgen het auto- geeniaschapparaat in de garage van de firma B. uit elkaar gesprongen. Aan het gebouw der firma is vrij wat schade toegebracht en ruiten uit de aangrenzende woningen zijn verbrijzeld. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De heer Van Deth, van de Crisis-Rundvee- Centrale, heeft eenige bijzonderheden mede gedeeld, aangaande de verkrijgbaarstelling van vleesch in blik. Toen met de uitvoering van dezen maat regel werd aangevangen, bestond er een voorraad van zes millioen bussen. Door de gemeenten, die daarvoor in aanmerking wen- schen te komen en dat zijn practisch alle worden bij de Centrale elke week opgaven ingezonden van de verlangde hoeveelheden. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de Cen trale niet verplicht is, zich nauwkeurig aan deze bestellingen te houden. Indien de voor raad dit wenschelijk maakt, kunnen de aan tallen naar omstandigheden worden gewij zigd. Deze voorraad van zes millioen bussen is opgeslagen in verschillende plaatsen, om een snelle distributie zooveel mogelijk te be vorderen. Tot nog toe worden wekelijks ge middeld 300.000 bussen vleesch afgenomen, zoodat de voorraad voldoende is voor onge veer 20 weken. Men behoeft zich over het al of niet goed blijven van het vleesch, dat zich in de bussen bevindt, die in de 20ste week worden verzonden, geenszins ongerust te maken, daar het vleesch in den geconserveer- den toestand desnoods na enkele jaren voor de menschelijke consumptie nog ten volle ge schikt zou zijn. Kleine winst voor de slagers. De gemeenten zorgen zelf voor de verdere distributie. Hoewel niet verplicht, is het de bedoeling, dat daarvoor de slagers worden ingeschakeld. Geheel zonder voordeel is di; niet voor deze zakenmenschen, daar de bus sen hen worden geleverd tegen 30 cent per stuk en door hen verkocht mogen worden te gen 35 cent, zoodat aan elke bus vijt cent wordt verdiend. Er zijn enkele gemeenten, die dit winstje, hoe gering ook, voor zich zelt wenschen te bestemmen en de bussen aan de consumen ten leveren, zonder de slagers daarin te be trekken. Door de regeering is echter juist de wensche'.ijkheid bepleit, om de distributie middels de slagers te doen plaats hebben, als een vergoeding voor het eventueele ver lies, dat zij door de verstrekking van dit zeer goedkoope vleesch zouden kunnen lijden. In voorkomende gevallen wordt den gemeente besturen dit nadrukkelijk onder het oog ge bracht. De „stille armenuitgesloten. Zij, die voor de verstrekking van vleesch in biik in aanmerking komen, zijn de steun- trekkenden en de z.g. armlastigen, dat zijn zij, die steun ontvangen ingevolge de Ar menwet. Daarnaast is echter een groep van „stille armen," die buiten deze vleeschver- strekking vallen en dit voortreffelijke voe dingsmiddel toch noode kunnen missen. Bij de huidige distributie is met deze categorie geen rekening gehouden. De crisis-runavee- centrale heeft hierin aanleiding gevonden, de regeering voor te stellen, aan deze „stille armen" het vleesch toebereid te verstrekken in daarvoor bestemde keukens. Intusschen is aan deze wijze van distri butie een gevaar verbonden, dat nu reeds niet denkbeeldig is gebleken. Een kilo uitste kend rundvleesch voor 35 cent is n.1. bui tengewoon goedkoop. Daardoor is de verlei ding geschapen, om het vleesch niet zelf te nuttigen, doch dit tegen een hoogeren prijs te verkoopen, wat niet zoo moeilijk is. De werkloozen verdienen er dan nog wat aan. Een dergelijk geval heeft zich reeds voor gedaan bij een kruidenier, die dit vleesch- in-blik van werkloozen had ingekocht en het met een zoet winstje weer van de hand deed. Overbodig te zeggen, dat streng tegen- taan van dit euvel noodig is, desnoods door e schuldigen voor geruimen tijd van de ver strekking uit te sluiten. De aanvragen. Het ligt voor de hand, dat industrie-ge meenten, waar de werkloosheid het grootst is, de hoogste aanvragen inzenden. Dat blijkt bijv. bij een vergelijking tusschen een gemeente als Eindhoven waar de bevolking in hoofdzaak haar bestaan vindt in de in dustrie en Den Haag, waar veel minder in dustrie bestaat. Eindhoven, met een zielen- taly van rond 93000, verbruikt wekelijks 10.000 bussen; Den Haag heeft rond 467.000 inwoners en verbruikt fier week 16000 bussen. Heerlen heeft rond 49000 in woners en verbruikt wekelijks 5000 bussen. Zoo is deze vleesch-in-blik-verstrekking te vens een vrij aardige graadmeter van de werkloosheid in de verschillende gemeenten. Uitstekende resultaten. Door de crisis-rundvee-centrale zijn op ft December eenige steekproeven genomen, btj de belangrijkste afnemers van het bussen-, vleesch, zooals Amsterdam, Den Haag, Rot» terdam, Eindhoven, Middelburg, Enecheda^ Heerlen, enz. Het antwoord was overal eens luidend: uitstekend, geen klachten. De voor loopige resultaten beziend komen wij tot de slotsom, dat dit experiment tot nog toe ia alle opzichten als geslaagd mag worden be schouwd. TWEE IJSONGELUKKEN MET DOODELIJKEN AFLOOP. Bij een oefening in het hardrijden is d« heer K. de Boer te de Knijpe, tegen een metalen draad gereden en achterover op het ijs geslagen. Hij is aan de daarbij opgelow- pen hersenschudding overleden. De 14-jarige leerling van de M.U.L.O.e school te Heerenveen, A. de Boer, is gisteren bij het schaatsenrijden gevallen. Hij bezeerde zich zoo ernstig, dat hij aan de gevolgen ie overleden. DE IEPZIEKTE TE BEVERWIJK. De iepziekte wordt ook hier met buitengft wone hevigheid Talloos vele boomen zijn in den loop der jaren reeds geveld en in vele straten, speciaal in die in het Villapark, zijn de gevolgen daarvan zeer waarneembaar, daar groote openingen in de rijen zijn eni- staan. Nu wederom een zeer groot aantal boomen in aanmerking komt voor een kennismaking met den houthakkersbijl, besloot de gemeente raad in verschillende straten de iepen geheel te rooien en daarvoor in de plaats een nieuwe beplanting aan te brengen. De Breestraat met haar fraaie iepen rij en vormt een geval op zichzelf. Ook in die straat vertoonen de boomen kenteekenen vaa de ziekte. Geleidelijk zullen ook daar de iepen worden geveld en linden ervoor in de plaats komen. ZILVEREN JUBILEUM ,DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS* De vereeniging van directeuren en uitge vers van dagbladen de Nederlandsche Dag bladpers zal den 21sten December a.s. 25 jaren bestaan. Naar wij vernemen, zal dit jubileum dien dag te Amsterdam worden ge vierd. Des morgens zal de vereeniging doof het gemeentebestuur ten stadhuize worden ontvangen, waarna een feestvergadering gehouden zal worden in hotel de lEuropa, 's Middags zal het bestuur tusschen 3 en 5 uur in dat hotel recipieeren. VAN EEN ZOLDER GEVALLEN. Gisteravond is de 43-jarige ongehuwds fabrieksarbeider H. Mengerink te Haaksber gen door het slop gevallen, terwijl hij zich op den zolder bevond. De man kwam daarbij op zijn hoofd terecht en liep een zeer ernsti ge schedelfractuur op. Men vreest voor zijn leven. DE BEGROOTING VAN LAREN NIEl GOEDGEKEURD. Bij de eindstemming over de begrooting de gemeente Laren werd door den heer Strijbis (neutr. partij) de verklaring afgelegd dat hij tegen zou stemmen, omdat de Raad zijn voorstel niet had aangenomen, om een gemeentelijk onderzoek in te stellen naar het financieele beheer van het St. Jan zieken huis, dat sinds vele jaren 250000 jaarlijk- sche subsidie heeft. Hierbij sloten zich aan wethouder Drukker (neutr.) die had voorge steld, de subsidie met 10 000 te verminde ren, en de heeren Diamant (neutr Veene- ma (chr. hist.) en van Praag (O.S P.). De heer Zwet (R.K.) stemde tegen, omdai de raad tot pensioenkorting was overgegaan. Zes andere raadsleden, allen R.K. stem den vóór, zoodat de stemmen staakten. Een R.K. was afwezig. BLOEMBOLLEN NAAR RUSLAND. Ruilt rans acties* Van officieele-Russische zijde wordt mede gedeeld, dat te Leningrad in den loop van deze maand een vertegenwoordiger van de Nederlandsche bloemenfirma Lefèvre wordt verwacht. In den jongsten tijd zou deze firma reeds een half millioen bloembollen, tulpen en hyacinthen aan Rusland hebben geleverd in ruil voor wilde lelies. Het zon mogelijk zijn deze ruiltransacties aanmerk» lijk uit breiden. INVOER VAN EIEREN IN DUITSCHLAND. Sterk gedaald. Een berichtgever van het Hbld. te Berlijn deelt mede: De invoer van eieren in Duitschland is ift het loopende iaar aanmerkelijk gedaald. Men weet, dat in Maart j.1. voor afloop van hel Duitsch-Zuid-Slavische handelsverdrag hel in dit verdrag verlaagde tarief voor eieren van 5 mark de 100 K G. zijn geldigheid ver loor. Uit de Duitsche handelsbalans blijk^ dat sedert dien de invoer van eieren sterk i» gedaald. In de maanden Januari tot Novem ber van het loopende jaar was deze invoeg 590.600 centenaar lager dan in den overeet*- komstigen tijd van het vorig jaar. Het tarie| voor eieren van 5 mark werd vervangen dooi het autonome tarief van 70 mark. Bij d« latere economische onderhandelingen md Nederland werd het preferente tarief van 49 mark voor den invoer van gestandarisee rd* eieren bewilligd voor de meest begunstiging genietende landen. In de maanden Januari tot November va* dit jaar heeft Duitschland voor den invoe* van eieren in het geheel 69.3 millioen mark no dig gehad of 48.5 millioen mart minde* dan in den overeenkomstigen tijd van hel vorig jaar. Voor de elf eerste maanden vaa 1931 vergde de invoer nog 157.4 mitlioeft mark en voor de eerst elf maanden van 1930f 214.2 millioen mark. BRAND. hoenderparken vernield; 500 pi»9 kuikens verbrand; niets verstoord. Gisternacht brandden bij den heer Mh Sillekens te Heythuizen (L.) twee groot* hoenderparken af. In de hokken bevonde» zich vijfhonderd piepkuikens, welke alle ver brandden. De brand is te wijten aan eeq petroleumkachel, welke omviel. Het verbras* de was niet verzekerd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7