DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwjaarswenschen. Wasscherij S. KROM N.V. Torgler's vrijspraak geëischt door Dr. Sack. De lersche Blauwhemden- Generaal gearresteerd. No. 298 Maandag 18 December 1933 Hoofdiedacteur: Tj. N ADEMA. 135e iaaiqong Daqeliiksch Oveczicfit Het Rijksdagbrandproces. In een treffend pleidooi toont de verdediger van Tor gier aan, dat, waar hier doodstraf is geëischt, alle schuld- bewijzen ontbreken. EEN DRUKKENDE ATMOSFEER. ^Buitenland Wat vandaag de aandacht trekt Tel. 1523 (3 lijnen). Wij behandelen uw wasch helder, vlug en met minimum slijtage. 20 ct. per K.G. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar J 2. trancr door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONF. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1-25, elke regei meer f 0 25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte, brieven franco aan de N. V. boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, po«'*!ro 37060 Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat nit drie bladen. Direct na de opening van de zitting van het Rijksdagbrandproces nam Zaterdagmor gen dr Sack, de verdediger van Torgler, het woord voor zijn pleidooi. „Toen ons op den avond van 27 Februari het bericht gewerd, zoo zeide dr. Sack, dat de Rijksdag in brand was gestoken, was iedere Duitscher, hetzij hij zich meer of minder po litiek mensch voelde, getroffen. Hij moesj wel getroffen zijn, want hij moest zichzelf afvragen: Hoe groot is de geestelijke ver warring in Duitschland geworden, dat het hoogste goed hetwelk de Duitscher heeft, niet veilig is voor de hand van een verrader? Voor eiken politieken Duitschen volksgenoot was het duidelijk: Het einde van de politieke ver warring. Thans is het oogenblik gekomen, waarop eindelijk aan de politieke verwarring een eina moet worden gemaakt. Dat heeft eenerzijds onze leider direct ingezien en anderzijds de politie-minister, die begreep, dat hier me. .alleen preventieve maatregelen genomen moesten worden, doch dat hij ook tot taak had dieper In te grijpen. Het proces heeft getoond, dat ook in den nieuwen staat van Adolf Hitier de rechters onafhankelijk moeten zijn. Het proces zal ons toonen, dat het woord, door Hitier op 23 Maart gesproken, dat deze nieuwe Duitsche staat een rechtsstaat op nationalen grond slag is, door de volgende gebeurtenissen is geheiligd. In zooverre is dit proces Duitsche 'geschiedenis, een toetssteen voor ons Duit- schers zelf en een toetssteen naar buiten. Een fnuikend telegram. Dr. Sack las daarop een telegram voor, dat hem in den afgeloopen nacht door het z g. verdedigisgscomité is gezonden en waar in gezegd wordt: „De eisch van den procu reur-generaal tegen Torgler bewijst, dat U met de methode Uwer verdediging en vooral met het afwijzen van elke politieke verdedi ging verraad hebt gepleegd jegens Uw cliënt ten gunste van de vervolging en de regee- rmik zou mijzelf een slechten verdediger van Torgler achten als ik alles had nagegaan wat men geprobeerd heeft mij op te dragen Het doel van dit alles: wantrouwen te zaaien tusschen den communist Torgler en den na- tionaal-socialistischen verdediger, is echter niet bereikt. Oordeelt rechtvaardig. Ik heb lang overwogen, nadat ik de verde diging op mij had genomen, of ik naar Parijs zou gaan om daar te onderzoeken, of inderdaad ontlastend materiaal aanwezig is Als Duitscher ben ik bedroefd teruggekomen Er brak iets in mij, toen men mn s nachts te Parijs zeide: „Wat wilt U eigenlijk mijnheer Sack? Gelooft U nu werkelijk, dat het ons te doen is om Torgler's schuld of onschuld? Het gaat om de tendenz! Als verdediger van Torgler wil ik geen mildheid. Oordeelt hard, maar oordeelt re<Hetatweède deel van zijn pleidooi begint dr. Sack met de verzekering, dat hij lorgiers verdediging pas op zich heeft genomen toen Torgler hem zeide dat hij niet bij den bran betrokken was en "dat hij van zijn politie e gezindheid nooit een zaakje had gemaaKt Als verdediger van Torgler is hij dus niet de verdediger der communistische partij. In het politieke deel komen tal van fouten voor, die ontstaan zijn doordat de voorberei dende arbeid der politie voor het grootste deel op zeer onvolkomen wijze is verricht. In dit verband wijst dr. Sack op de verklaring van minister Göring. dat de Rijksdagbrand viel in een tijd. toen men pas begonnen was met de reorganisatie der politie, die van het oude regime was overgenomen. Een tendenz-leugenaar Elke kleine fout, zoo ging dr. Sack voort, heeft men Torgler zwaar aangerekend, ter wijl men den getuige Grothe, een gewichtig doener en een tendenz-leugenaar het recnf heeft gegeven zichzelf voortdurend tegen te spreken. En medeplichtigheid van Torgler die door den aanklager wordt aangenomen, is volgens dr. Sack volkomen uitgesloten Men kan onmogelijk zeggen: Omdat Torgler op een bepaald moment niet in zijn bureau was, heeft hij in dien tijd den brand voor bereid. Dat zou een omkeering van den be wijslast beteekenen Volgens Duitsch rech: moet de schuld van den verdachte worden bewezen en moet niet omgekeerd de verdachte zijn onschuld bewijzen. De verdenking, dat Torgler in zijn tasch brandmateriaal naar den Rijksdag heeft ge bracht is in weerwil van een grondige bewijs voering geenszins bewezen. De procureur-generaal heeft de stelling geformuleerd, dat men, daar Torgler niet heeft kunnen aantoonen hoe hij op den dag van den brand den tijd tusschen 7 uur en kwart voor 9 heeft doorgebracht, moet aan nemen, dat hij in dien tijd heeft gewerkt aan de voorbereiding van den brand. Torgler geen brandstichter? In verband hiermee overhandigt de ver dediger het hof een tijdtabel, waarop nauw keurig is opgeteekend, wat er in dien tijd volgens verdachtes verklaringen en volgens .meaedeelingen der verschillende getuigen in den Rijksdag in Togler's omgeving is ge beurd. Daardoor wordt nauwkeurig aange toond, dat Torgler in 't kritieke tijdsbestek volstrekt niet in staat is geweest zich te be moeien met de voorbereiding van de brand stichting in de zittingszaal. Dr. Sack richt zich thans tegen de grief, dat Torgler zich wilde verbergen, toen hij 's nachts niet naar Karlshorst terugreed, maar ging slapen in de woning van den partijsecretaris Kühne. Ook handhaaft hij met klem de opvatting, dat Torgler zich vrij willig bij de politie heeft gemeld. Velen van zijn partijgenooten, aldus dr. Sack, hebben hem in den steek gelaten. Menigeen heeft voor een positie gezorgd, voor geval het vooi hen verkeerd ging. Torgler had niets voor bereid voor een vertrek, hij bezat geen vai- schen pas uit de pasvervalschings-centra'e en geen tweede woning om de politie op een dwaalspoor te leiden Deze brave sukkel, zoo zou de verdediger bijna willen zeggen, moest hier blijven, heeft zich in zijn onnoozelheid bij de politie aan gemeld en stond voor zijn denkbeelden. Wat deze man in die maanden heeft doorgemaakt, zal tot loutering dienen. Een droeve jeugd. Ik kan mij voorstellen, dat Torgler als het hem gelukt was een beurs te krijgen van ae gemeenteschool, wellicht uit sympathie voor onzen staat zijn activiteit zou hebben geleid in de richting van de volksbeweging, die ons thans zoozeer bezielt. Dit bleef hem echter ontzegd. Ik kan begrijpen, dat een jong- mensch van 1516 jaar verbitterd wordt ais hij 's ochtends brood moet rondbrengen om een paar stuiver voor vader en moedei Dij te verdienen. Torgler is het type van den auto didact, wien het ontbreekt aan de innerlijke ontwikkeling ter verwerking van al wat op hem aanstormt. Op de goede plaats zou die man voor zijn proletariaat inderdaad veel hebben kunnen bereiken. Ik vraag mij af, zoo ging dr. Sack voort wat de scrupuleuze en zeer gedetailleerde bewijsvoering eigenlijk heeft aangetoond ten aanzien van Torgler's hoogverraderlijke actie. Ik voor mij heb geen bewijs geleverd gezien. Mag men Torgler alléén straffen? In dit proces heeft de procureur-generaal de aanklacht tegen de drie Bulgaren niet ge handhaafd. Hij heeft zijn eigen aanklacht- bouwsel doen wankelen. Hij heeft daardoor een scheuring gebracht in de eenheid van het complex KarwahneFreyKroyer, welke ook voor verdachte Torgler van belang is De procureur-generaal heeft gezegd, dat men niet heeft kunnen nagaan, waarheen de au dere daders verdwenen zijn. Daaruit conclu deer ik, dat men dus de deelneming van andere niet gevonden daders niet geheel kan uitsluiten. Maar dan kan men ook niet zeg gen: „Omdat er geen anderen gevonden zijn, moet men Torgler veroordeelen." De verdediger wendde zich ten slotte tot de rechters en zeide: Denkt aan de woorden van minister president Göring in dit proce» Toen Torgler zijn onschuld betuig heef Göring hem geantwoord: „Ik neem *ennb van deze verklaring, maar het is de taak van het gerechtshof na te gaan of zij juist is". Hiermede heeft de minister-president te ken nen gegeven, dat hij het oordeel vol vertrou wen in uw handen legt. Niemand anders dan onze leider heeft gezegd: „Moge God ons er voor behoeden, dat een Duitscher be trokken is bij deze misdaad". Spreekt aem vrij. Met dezen wensch zal ik niet besluiten, maar ik kan zeggen: Aan de hand van dit minutieuze tot in de kleinste details scrupu leus geleide getuigenverhoor staat het god dank voor mij vast, dat deze Duitscher Torg ler niet betrokken is bij dezen Rijksdag brand. Deze mijn innerlijke overtuiging geeft mij voor U het recht en ik ben mij daar bij bewust van mijn verantwoordelijkheid, te zeggen: „Spreekt den verdachte Torgler vrij.'* Dr. Parisius beantwoordde kort de op merkingen van dr. Seuffert betreffende Van der Lubbe, volgens welke er geen aanleiding zou bestaan v. d. Lubbe van hoogverraad te beschuldigen. Dit is, aldus dr. Parisius, in strijd met hetgeen tijdens het proces is vast gesteld. Het is bewezen, dat de brandstich ting niet door Van der Lubbe alleen, maar door verscheiden personen is gepleegd. Dat is ook de indruk van diegenen, die het eerst op de plaats van den brand zijn gearriveerd, terwijl bovendien alle drie deskundigen tot die conclusie zijn gekomen. Voor hoogver raad is het mededaderschap van anderen trouwens niet beslissend. Zelfs indien v d. Lubbe de daad alleen gepleegd had, zou hij toch schuldig zijn aan hoogverraad. Gewapende opstand. Ook met de karakterschildering, door dr Seuffert van v. d. Lubbe gegeven, kan dr Parisius zich niet vereenigen. Verdachte heeft geen twijfel laten bestaan aan zijn politieke motieven. Op de brandstichting in den Rijksdag zou volgens het plan van v. d. Lubbe direct de gewapende opstand volgen. Onder die omstandigheden kan men de brandstichting niet beschouwen als een voor bereiding tot hoogverraad, maar als een handeling, waardoor het hoogverraadsplan direct tot uitvoering zou komen. Tegenover die misdaad is de een of andere milde opvat ting niet op haar plaats. Dr. Werner sluit zich vervolgens geheel bij het betoog van zijn assistent aan. Van der Lubbe heeft zich niet ingebeeld ,dat de zaak zou verloopen, zooals zijn verdediger meent, namelijk, dat deze het ontwerp van ongewon- den gesprekken aan de stamtafels zou wor den. Neen, hij wilde met zijn daad de massa opzweepen tot direct handelen. De procureur-generaal bespreekt dan de juridische uiteenzettingen van den verde diger over de strafmaat en komt tot de con clusie, dat volgens de nieuwe strafwettelijke voorschriften alleen de doodstraf in aanmer king komt voor de misdaad, die hier beoor deeld wordt, terwijl ook de terugwerkende kracht van de verscherpte strafbepalingen vast staat. v. d. Lubbe heeft niets meer te zeggen. De president: Ik richt nu tot de verdach ten de vraag, of zij nog iets willen verkla ren. Van der Lubbe, die gedurende de geheele zitting het hoofd weer diep voorover gebogen heeft gehouden, staat aarzelend op en zegt in het Nederlandsch: Neen, ik heb niets meer te zeggen. Torgler wil na de Bulgaarsche verdach ten spreken. De president: Ik zie de reden niet in, maar wij zullen uw verzoek inwilligen. Hebt gij, Dimitrof, nog iets te verklaren? Dimitrof wél. Dimitrof zegt volgens art 258 het recht te hebben eerst voor zichzelf als verdediger en dan als verdachte te spreken. De president: U hebt recht op het laatste woord en dat wordt u verleend Dimitrof begint dan met een lange uiteen zetting over den politieken foestand bij het stichten van den brand. Torgler wil niet door een bespreking van de aangevoerde bewijzen het pleidooi van zijn verdediger verzwakken, wien hij in het open baar zijn warmsten dank als verdachte en als mensch wil betuigen. De geëisehte dood straf treft een volkomen onschuldige. Ik heb van het plan tot brandstichting in den Rijksdag niets vermoed, ander zou ik met alle kracht deze waanzinnige misdaad belet hebben, omdat die brandstichting slechts tot een verschrikkelijken slag tegen de communistische partij kon leiden. Ik heb dezen Van der Lubbe voor het eerst in mijn leven op 28 Februari in het commissariaat van de politie gezien. Ik ben volkomen on schuldig op deze beklaagdebank gekomen en verzoek u daarom mij vrij te spreken. Tegen 9 uur des avonds sluit dr. Bünger daaro- de zitting. UITSPRAAK IN HET RIJKSDAG PROCES. Zaterdag 23 December In de voorlaatste zitting van het Rijks dagbrandproces heeft de president, na de re olieken en nadat de verdachten nog het woord hadden gevoerd mpdegeJ eld, dat 7ate>-dag 23 December a.s. vonnis zal wor den gewezen. Na een verwoed gevecht. Thans voor het gerechtshof. Generaal O'Duffy, de leider van de Ierscht Blauwhemden, die zich thans „Liga voor de jeugd" noemen, is gisteren te Westport in het graafschap Mayo, waar hij een vergadering zou toespreken, na een heftig gevecht tus schen de politie en zijn aanhangers, gearre^ teerd. Honderden politie-agenten omringden de plaats, waar de vergadering zou p.aats vin den en elke straat, welke daarheen leidde, was afgezet. Soldaten met stalen helmen op het hoofd, uitgerust met gasmaskers, gewe ren en traangasbommen, patrouilleerden in auto's door de stad. Generaal O'Duffy, die ondanks het verbod van de regeering zijn blauwe hemd droeg, werd door de politie op ongeveer een mijl af stand van de stad aangehouden, maar door honderden van zijn aanhangers te paard ont zet. Toen hij de plaats bereikt had, waar de meeting zou plaats vinden, werd hij opnieuw aangehouden en gearresteerd, maar zijn Wienden te paard en anderen overmanden de politie en droegen O'Duffy op hun schouders naar het spreekgestoelte. Politie en soldaten bestormden daarop het spreekgestoelte en na een heftig gevecht maakte zij zich van gene raal O'Duffy meester. Omringd door honder den agenten en soldaten werd hij vervolgens naar het politiebureau overgebracht. Tijdens het gevecht rondom het spreekge stoelte werden mannen en vrouwen onder den voet geloopen. Naast de kreten van de Blauwhemden „leve O'Duffy" hoorde men aan den anderen kant van aanhangers van De Valera „weg met O'Duffy". Voordat O'Duffy gearresteerd werd, had hij nog gelegenheid gehad de verzameld»- me nigte toe te spreken. Hij maande zijn aan hangers aan kalm te blijven en verklaarde dat hun zaak de overwinning zou behalen, ook al zou hij zelf eventueel in de gevangenis te rechtkomen. De aanstormende politietroepen beletten hem toen het vefder spreken. De menschen, die in zijn onmiddellijke omgeving stonden, drukte hij de hand, waarna de gene raal omringd werd door honderden soldaten en politie-agenten, die hem vervolgens weg leidden. Rondom het politiebureau werd een sterk bewakingscordon getrokken. Op het marktplein hielden de wanordelijkheden nog eenigen tijd aan. Inmiddels hadden andere sprekers en aan hangers van O'Duffy getracht tot de verza melde menigte het woord te richten. Onder dezen bevond zich o.a. ook de voormalige mi nister van justitie. Deze pogingen mislukten evenwel, daar hun stemgeluid in het rumoer van den strijd geheel en al verloren ging. Er hadden nog drie arrestaties plaats van sprekers die hun jassen opengooiden om de blauwe hemden te toonen. Elk dezer arresta ties was het teeken voor het opnieuw ont branden van den strijd tusschen de menigte en de politie. Hoewel het optreden van de politie overigens zeer kalm was te noemen liepen een aantal personen toch verwondingen op. Een sterke politiemacht, alsmede soldaten, bleven den geheelen nacht op de been en de stad leek wel op een militair kamp. Verwacht wordt, dat generaal O'Duffy he dennacht in arrest zal blijven en vandaag naar Dublin zal worden overgebracht. De commissaris van politie verklaarde niet te weten of O'Duffy in arrest zou worden ge houden en of de generaal eventueel voor net gerecht zou worden gebracht wegens het ver oorzaken van relletjes. Naar uit goedingelichte bron wordt verno men, heeft de arrestatie van den leider der lersche blauwhemden, generaal O'Duffy plaats gevonden op grond van de bepalingen de wet ter bescherming van den staat. In verband hiermede za: Ó'Duffv zich voor den krijgsraad hebben te verantwoorden. Het proces zal reeds binnenkort plaats vinden. ERNSTIGE RELLETJES TE LONDEN Vanwege Torgler's doodstraf Verscheidene honderden betoogers,' waar onder vele communisten hebben Zondag avond gedemonstreerd voor het gebouw der Duitsche ambassade te Londen tegen hef rijksdagbrand-proces te Leipzig en voor de in vrijheidstelling der beklaagden Torgler, Dimitrof, Popof en Tanef, hierbij kwam her tot ernstige botsingen met de politie en met Engelsche fascisten Verscheidene personen, waaronder twee politieagenten werden gear resteerd De betoogers waren voor het over- groote deel afkomstig uit het Londensche Eastend en marcheerden uit deze richting naar het centrum de stad, doch de politie was eveneens op haa, post en had de nabij de ambassade gelegen Water'oo Square afgezet Teen de betoogers eehter op Waterloc -> ->'-p- r het ge roep: weg inet de nazi's" door het politic Het Rijksdagbrandproceï. (Dag. Overzicht). Generaal O'Duffy gearresteerd (Buitenland). Dollfuss opperbevelhebber der Chr. Soc. Stormtroepen? (Buiten land). Prins Hendrik gehuldigd bij zijn 25-jarig voorzitterschap van het Roode Kruis. (Binnenland). Doodelijke ijsongelukken. (Bin nenland). Overval op een kruideniersbedien de te Apeldoorn. (Binnenland). Roofoverval te Overschie; slacht offer ernstig gewond. (Binnenland). De voorzitter van den ANWB. gehuldigd en daarmee de organisa tie. (Binnenland). Ontsporing bij Zwijndreclit. (Bin nenland). Kerstgave voor steuntrekkenden (Binnenland). De Zilvermeeuw kon hedenmor gen wegens motordefect den tocht naar Indië niet aanvangen; in haar plaats is vertrokken de Pelikaan. (Luchtvaart). Zie verder eventueel Laatste Be richten. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Evenals vorige jat en is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van ZATERDAG 30 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H.H. Boek handelaren. cordon heen en trachtten de ambassade te be reiken. Kort daarop kwam er politieverster- king, die met gummiknuppels tegen de betoo gers optrad. De betoogers, waaronder veel vrouwen, verdedigden zich met geweld tegen de politie. Een politie-auto werd door de menigte onderste boven geworpen, doch daar na werd de politit opnieuw versterkt om het gebouw der Duitsche ambassade te bescher men. Een tweede stoet van betoogers werd aangehouden en een communist, die met een roode vlag op het politiecordon toeliep, werd gearresteerd. Naaat verschillende onderhan delingen waren gevoerd, stond de politie ten slotte den secretaris dei internationale hulp en een tweeden befooger toe, zich naar de am bassade te begeven, tenemde daar een adres te overhandigen, waarin de invrijheidstelling der beklaagden te Leipzig werd geëischt Hef adres werd ter ambassade in ontvangst ge nomen, doch aan het verzcek om den ambas sadeur von Hösch persoonlek te mogen spre ken, werd niet voldaan. Korten tijd later kwam het opnieu tot een handgemeen tus schen Engelsche fascisten en anti fascisten. Dl politie greep hier opnieuw in De Duit sche ambassade bleef onder politiebescher ming. TWIST TUSSCHEN SCHOOLJONGENS. Naar uit Linz in Oostenrijk wordt gemeld, heeft bij een twist een elfjarige jongen zijn 12-jarigen schoolkameraad met een zakmes een steek toegebracht waardooi hart en lon gen werden doorboord De toes'and van den gewonden jongen is zeer zorgwekkend.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1