- De opruimingswerkzaamheden warén in den laten avond nog in vollen gang. Men verwachtte toen, dat het nog wel eenige uren zou duren, voor men de lijn vrij zou hebben. DE 7ONDA0SSI UITING de uitvoering van deze wet belast, is be voegd, op grond van bijscndere omstan digheden van kortstondigen aard bij al- gemeene beschikkine Jureemeester en Wethouders van alle gemeenten of van alle gemeenten in een bepaald in die beschikking aan te duiden deel des Rijks te machtigen om een al dan niet voorwaardelijke ontheffing te ver'eenen van het bepaalde in de artikelen k 4. 5, 7 of 8." Ten einde een geleidelijke aanpassing aan den nieuwen toestand mogelijk te maken en den gemeenten de gelegenheio te geven, in haar verordeningen de ge- wensehte wijtigingen aan te brengen, wordt een overganesr>ermde van 6 maan den in het leven geroepen, gedurende welke de te wijzigen bepa'ingen van thans van kracht zijnde plaatselijke ver ordeningen nog zullen blijven gelden. EXTRA TREINFN OP KERSTMIS. Naar wij vernemen laten de Nederlandsche Spoorwegen o.a. op Zaterdag 23 en Dinsdag 26 December a.s. in verband met de Kerst drukte een aantal extra sneltreinen rijden. Allereerst vestigt men de aandacht op die treinen, welke reeds in de reisgidsen zijn vermeld als op 23 December a s. zullende loopen. Vooral wordt gewezen op die treinen, welke loopen op uren dai normaal geen trein voor die richting is ingelegd. Het publiek zal goed doen. de reisgids in deze te raadplegen. Bovendien worden de navolgende extra-ver- bindineen gemaakt niet in de reisgids voor komende: Op Zaterdag 23 December a.s. Amsterdam v. 15.42 Apeldoorn a. 16.53, stopt niet on derweg; voortrein 307 Utrecht v. 13.32 gaat via 's Bosch, Tilburg, Breda, Roosendaal door naa r Antwerpen. Op Dinsdag 26 December. Tweede Kerst dag. Vlissingen v. 18.4? naar Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam (stopt niet tusSchen Bergen op Zoom en Rotterdam D.P.) TwenteDen HaagRotterdam Over Utrecht zonder overstappen: Almelo v. 2029 over Deventer en Apeldoorn naar Amers foort, aansluiting met overstappen op extra- trein naar Amsterdam C.S.j en Utrecht over Woerden. Gouda en Den Haag naar Rotter dam-Maas Verder een groot aantal voor- en volg- treinen welke het publiek op de betrokken stations van zelf zal opmerken. Om den inwoners der provincies Zeeland, Noordbrabant, Gelderland en Noordholland, op Maandag 25 December, eerste Kerstdag, wat afleiding te bieden laten de N S. dien dag vier poedkoope 'reinen 2e en 3e kl. loo pen en wel: 1. van Zeeland en Westbrabant naar Rotterdam, Dén Haag, Haarlem en Amster dam. 2. Van Gelderland naar Den Haag of Amsterdam. 3. Van Noordbrabant naar Amsterdam of Den Haag. 4. Van Noordhol'anc' naar Amsterdam, Den Haa»—Rotte'dam. De verkoop der poedkoope treinkaartjes aan pde vert'rekstebom en hierbij betrokken reisbnreaux is reeds geopend. BESTRIJDING VAN ALCOHOLISME. Zaterdag bestond de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme 25 jaren. Ter gelegen heid van dit feest heeft zij een jubileum- brochure uitgegeven onder den titel „Geslo ten front, een voorbeeld van nationale samen werking", samen estdd door de heeren G P Bon, ds. D. van K'evelen en P. van der Meulen, beide laa+*tgL-r oemden mede-oprich ters. Ze bepleiten de noodzakelijkheid om ook nu nou den strijd tegen het alcoholisme voort te zetten en schetsen de geschiedenis van de oprichting en het we'ken van de commissie. WERKEN IN NOORDHOLLAND. Bouw van nieuwe sluis te IJmuiden. Verbetering Noordzeekanaal. Uitbrei ding vat het P.E.N. De Provinciale Staten hebben het voorstel van Gedeputeerden aangenomen, tot het aangaan van een geldleening tot een totaal bedrag van 3.323 d 50 Dit bedrag zal noodig zijn: Ter voldoening van 5600 wegens bijdra'e voor den bouw van een nieupwe sluis te I Tmuiden met biiko mende werken en ver' ettring van het Noord zeekanaalf 2 75r 000 is loodig voor kosten van uitbreidingswerken voor het P.E.N.; 160.000 voor kosten aan uitbreidingswer ken van het P. W. N.; 18.000 ten behoeve van de ontginning en andere buitengewone werken van het landgoed onder Castrieum: 9550 voor uitkeering aan het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort voor buitengewone werken; 20 300 wegens uitkeering aan het Provinciaal Ziekenhuis Duinenhosch te Bak- kum; 15.000 wegens uitkeering aan de Provinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitengewonen aard. Ten slotte ',S„L hestemd voor de per 1 Nov. 1933 en per 1 Nov. 1934 verschuldigde af lossingen op het voor het Provinciaal Water- leidingsbedruf vallende deel der op 1 Novem ber 1932 gesloten geldleening van 10 millioen Voorts wordt benaald. dat deze lee ning zal worden aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 5 pCt. 's jaars en dat de aflossing in oreüjke of afloopende termij nen zal geschieden, varieerende tusschen 10 en 40 laar en aan te vangen in het iaar, volgende Op dat waarin de leening wordt ge sloten. ONDERHOUDSUITKERINGEN. Lijfsdwang voor alimentatieschulden Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wetsont werp tot vereenvoudiging van de bepalingen betreffende de vaststelling van krachtens het Eerste Boek van het Burgerlijk Wetboek ver schuldigde uitkeeringen tot onderhoud en de tenuitvoerlegging, wijziging en intrekking van vonissen. beschikkingen en regelingen tusschen partijen ter zake van zoodanige uit keeringen. Hieraan wordt het volgende ontleend: De door enkele leden geuite wensch dat de mogelijkheid van lijfsdwang voor alimenta tiescbulden worden geopend, is begrijpelijk Maar de bezwaren daartegen zijn toch over wegend. Het zou ingaan tegen het streven om de mogelijkheid van lijfsdwang voor geldschulden te beperken; de lijfsdwang zou den onderhoudsplichtige de gelegenheid ontnemen door te arbeiden zich de voor het onderhoud noodige inkomsten te verschaf fen; de crediteur zou als regel niet in staat zijn den lijfsdwang te financieren. Wannec- men den Staat met de kosten zou willen be lasten, zou de minister dit moeten afwijzen, omdat de schatkist niet met nieuwe uitgaven kan worden bezwaard. Het verdient aanbeveling de uitwerking van het verbeterd executierecht af te waeh ten, alvorens een strafbepaling, als sanctie op de niet-nakoming van den onderhouds plicht te overwegen. Moch de nieuwe rege ling in de praetijk echter onvoldoende blij ken, dat zal de strafrechtelijke Zijde van het vraagstuk nader onder oogen worden ge zien. Er werd op gewezen dat volgens art 21, 2o der faillissementswet loon en dergelijke inkomsten geheel buiten het faillissement Vallen, tenzij de rechter-commissaris ten aanzien van een gedeelte daarvan anders be paalt. Er is inderdaad aanleiding deze be paling te wijzigen en wel in dezen zin dat die inkomsten niet meer in hun geheel buiten het faillissement blijven, voor zoover de rechter-commissaris niet anders .bepaalt, doch dat integendeel zij in het faillissemeni vallen indien en voor zoover genoemde auto riteit niet bepaalt, dat de failliet er-over mag beschikken. Overigens bestaat er geen aanleiding tot wijziging der faillissementswet. De bevoegdheid van den rechter. Art. 828 is nog aangevuld met een nieuw laatste lid. In deze procedures, waarbij alles aankomt op de financieele positie van par tijen, hebbe de rechter de bevoegdheid aan elk harer te bevelen de verstrekking van be paalde, door bewijsstukken gestaafde, gege vens nopens eigen inkomsten of vermogen, waarvan hij kennisneming noodig acht. Bij niet-voldoening aan dit bevel sta het den rechter vrij, daaruit de gevolgtrekking te maken, die hem geraden zal voorkomen. De jurisprudentie stelt zich algemeen op het standpunt, dat ook wie slechts formeel partij in het geding is niet als getuige kan worden gehoord. Dit brengt inderdaad mede, dat de moèdervoogdes, in rechte optredende voor het kind, niet zou kunnen worden ge hoord als getuige. Deze consequentie is on- gcwenscht. Daarom wordt art. 344 alsnog aangevuld met het voorschrift, dat de moeder in een geding tot onderhoud van haar kind, als getuige kan worden gehoord, ook al ver tegenwoordigt zij het kind in rechte. PRINS HENDRIK GEHULDIGD. Bij zijn 25-jarig voorzitterschap van het Roode Kruis. Ter gelegenheid van de 25-jarige werkzaamheid van prins Hendrik als voorzitter van het hoofdbestuur van de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" is Zaterdagmiddag 12 uur in het gebouW"van den Dierentuin te 's-Gra- venhage een drukbezochte bijeenkomst van hoofdbestuursleden, afdeelingsbe- stuurders en leden dier vereeniging ge houden, welke door Z. K. H. werd bijge woond. Luitenant-generaal b. d. jhr. J. H. Roel sprak den prins toe. Na er aan te hebben herinnerd, dat de koningin voor 25 jaren op voordracht der regeering den prins heeft benoemd tot voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, zeide spr.: Ik behoef hier niet te betoogen van hoe groote waarde het voor een ver eeniging is wanneer de hoogsten uit den lande daadwerkelijk belang stellen in haar wèl en wee. En zoo zien wij niet enkel in ons land, doch ook in verschillende andere landen, dat vorsten zich aangetrokken gevoelen tot het Roo de Kruis, een instituut, hetwelk men- schenliefde in den ruimsten zin des woords wil betrachten. Zeker spreek ik dus ook uit naam van allen, die het Roode Kruis dienen dau wel gediend hebben, wanneer ,ik Uwe Koninklijke Hoogheid hartelijk dank zeg voor alles wat door U in den loop der achter ons liggende 25 jaren werd verricht, niet enkel voor onze ver eeniging, doch ik denk daarbij tevens aan de talloos vele andere vereenigin- gen in den lande, waarnaar Uwe Hoogê belangstelling uitgaat. Alle aanwezigen stemden op het „Lang leve Zijne Koninklijke Hoogheid" met een driewerf hoera in. Hulde van het Roode Kruis Prof. G. J. W. Koolemans Beijnen, oudste lid van het dagelijksch bestuur, sprak hierna den prins toe, getuigende van de hartelijke, nooit vermoeide be langstelling van den prins voor de ver eeniging. Nooit werd tevergeefs een beroep op uw hulp gedaan, altijd stond u gereed hare doeleinden te helpen verwezenlij ken en steeds toonde u gedurende al die jaren uwe belahgstel^ng zoowel iri de handelingen der vereeniging zelve als in al hare leden. De gevolgen hier van zijn dan ook niet uitgebleven ui het feit dat het Nederlandsche Roode Kruis zijn werkingssfeer steeds meer uit breidt, is zeker in niet geringe mate te danken aan het geluk dat zij gedurende de Ipatste 25 jaren gehad heeft u als voorzitter te mogen bezitten. Prof. Koolemans Beynen bood vervol gens den prins, overeenkomstig diens wenschen, een aanvulling aan van het meubilair van de vergaderzaal van"het dagelijksch bestuur en eindigde met namens het Roode Kruis den hartelijken wensch uit te spreken, dat het Z. K H nog lang gegeven moge zijn het Neder j landsche Roode Kruis op dezelfde su> 1 cesvolle wijze als in de afgeloopen ió jaren te leiden. Prins Hendrik zegde dank voor alle aanwezigheid en betuigde zijn groote erkentelijkheid voor het fraaie ameu blement, dat hij overdroeg aan he' hoofdbestuur ter nlaats'ne* in de klein° vergaderzaal van haar gebouw. De werkzaamheden, gedurende mijn 25-jarige ambtsperiode verricht, behoef ik niet nader mede te deelen. Dat deze veelzijdige arbeid Verricht is kunnen worden, Is grootendeels te danken aan de hoofd-comitéleden. hoofdbestuurs leden en dagelijksch bestuursleden be nevens aan de militaire commissaris sen, die het leeuwenaandeel van de Werkzaamheden op zich genomen heb ben. Voor de groote bereidwilligheid, waarmede deze heeren mij in mijn taak terzijde hebben gestftan, breng ik mijn hartelijken dank. Mijn dagelijksche bezigheden heb ik steeds op de meest aangename wijze mogen Verrichten met de opvolgende secretarissen. In zijn dankwoord vóór hun aller me dewerking liet spr. een groot aantal namen de revue pftsseeren, waarna hij eindigde met de verklaring, dat hij zijn beste krachten zal blijven geven voord# belangen van het Nederlandsche Roode Kruis, waarbij hij op aller medewerking hoopte te mogen blijven rekenen. MONUMENT VOOR VLAARDINGSCHE VISSCHËRIJ. Te Vlaardingen is een comité be noemd, bestaande uit 19 personen, óm te komen tot de oprichting van een mo nument voor de op zee omgekomen Vlaardingsche visschers. 11 n I OVERVAL TE APELDOORN. Een kruideniersbediende be wusteloos geslagen en van f 100 en een nieuwe fiets be roofd. De 17-jarige kruideniersbediende D Boomgaard te Apêldoorn moest Vrij dagmiddag kruidenierswaren afleveren aan de Jachtlaan nr. 200 te Apeldoorn, waar iemand zich voor deed, alsof hij pas dat perceel betrokken had. Toen de jonge man de waren afleverde, werd hem gevraagd 's avonds terug te kofnen en 100 wisselgeld mede te nemen Te gen acht uur begaf hij zich in opdracht van zijn werkgever, de fa Mulder, in de Korenstraat te Apeldoorn, opnieuw naar het bewuste adres, rijdende op eeh nieu- we fiets. Toen hij tegen 12 uur nog niet was teruggekeerd, ging een viertal fa milieleden op zoek en met een zaklan taarn werd van buitenaf door de ruiten de woning afgezocht. In een dei kamers zag men de handschoenen en een pet van het slachtoffer tiggen, benevens een groote plas bloed. In allerijl werd de politie op de hoogte gesteld, doch het was inmiddels één uur geworden alvo rens de politie de woning binnen drong en in een kast den hevig-bloedenden jongeman aantrof. Deze had o.a. een drietal gapende hoofdwonden. Het slachtoffer gaf een omstandig verhaal van den aanslag en de beïoo- ving Hieruit bleek dat hij tegén acht uur in de woning komende, in de ach- tg-kamer plotseiiug Jiewusteloos werd geslagen .uit welke bewusteloosheid hij weder bijkwam. Zijn aanrander sprong opnieuw op hem af en bracht hem weder eenige slagen met een ijzeren voorwerp toe, waarop hij n een kast werd gesleurd Onder bedreiging, dat hij met een revolver zou worden neerge schoten, wanneer hij probeerde zijn on vrijwillige gevangenis te verlaten, bleef hij daarop hevig bloedend in da kast achter. In het begin van de vorige week heeft dezelfde persoon bij een andere firma eveneens telefonisch opdracht gegeven tot het bezorgen van kruidenierswaren Toen de bediende van deze firma de boodschappen afleverde kreeg hij de boodschap mede, den volgenden dag met 100 wisselgeld terug te komen In plaats Van Donderdag kwam hij echter Vrijdagavond, tegen half negen, dus op het tijdstip dat zijn collega als slacht offer in de kast zat opgesloten Deze laatste heeft wel geruchten gehoord doch uit angst voor de hem toegevoegde bedreigingen heeft hij van zijn aanwe zigheid in de kast geen blijk durven geven OVERTREDING LOTERIJWET. De Haagsehe politie heeft de geheele ad ministratie van de Hollandsche belegging» en financiering.-,bank benevens van de N.V Eerste Holl. Mi] voor Onroerend Goed aan de Tomatenstraat 191 in beslag genomen in verband met overtreding van de loterijwet Tegen den diretceur is proces-verbaa1 opge maakt. KERSTGAVE VOOR STEUN- TREKKENDEN. Een vierde van het te ontvangen bedrag. De minister van sociale ..aken heeft goed gevonden. dat aan ondersteunde werkloozen als Kerstgave aan het einde der week van 17—23 December boven het steunbedrag wordt uitgekeerd een bedrag, overeenkomen de met een vierde van hetgeen de onder steunde over genoemde week aan steun ontvangen. Deze regeling geldt ook vooi hen, die ten gevolge van de vorst niet in werkverschaffing kunnen werken en daarom in de tg- vorststeunregeling zijn opgeno men ONTSPORING Materiele schade vrij groot. Gistermiddag omstreeks 1 uur heeft ondtt Zwijndrecht een ontsporing plaats gehai van een tieuta. wagens van een ,oedmn trein. Onder de buurtschap Pieterman zijn twee wagons van een goederentrein komendt van Zwijndievht, uit de rails ge 'oopen De andere goederenwagens reder tegen de twee wagons die dv,at over rails kv, amen Ce staan Wcardoo >ok dez wagens ontst orden Peiscon itW ïgv.a en kwamen hierbij t >oc" D rir -rhade is vrij aa nl; t -n van c mg goederenwagens is niet veel uitei o>er Mca probeerde zoo spoedig mogelijk de rails weer vrij te maken, doch het moent in den loop van gister nog niet gelukken den chaos op te ruimen Het verkeer Dordrecht—Rot terdam moest dan ook over één lijn worden geleid. De spoorrails ter plaatse zijn ver hield. De oorzaak.nog niet gevonden. De ontsporing had plaats op een wissel, welke de verbinding vormt tusschen het hoofdspoor en een z.g. inhaalspoor, nabij den post Oud-Zwijndrecht. De goederen trein, welke öp weg was van Dordrecht naar Rotterdam, moest op dat inhaalspoor wach ten, totdat een personentrein was gepas seerd. De oorzaak van de ontsporing is nog geheel onbekend. Het feit, dat reeds twintig wagons dert wissel hadden gepasseerd, voor dat de ontsporing plaats greep, bewijst wel, dat ef aan een verkeerden wisselstand, waarvan aanvankelijk sprake was, niet moet worden gedacht. Een aantal goederenwagons is ernstig be schadigd. Van sommige zijn de bakken van de onderstellen losgeraakt en gedeeltelijk in gedrukt. Eert olietankwagen, welke in den trein liep, kwam er goed af. Over het alge meen liepen ook de vervoerde goederen wei nig schade op. Enkele der ontspoorde wa gons waren geladen met gedroogde pulp. KATOENEN MAN! ïFAGTURE NAAR INDIE. Besprekingen tusSchen Neder landsche en Japansche induStrltelen. De delegaties van de Japansche en van de Nederlandsche katoenindustrie hebben te 'a-Gravenhage een vergadering gehouden, waar zij de moeilijkheden hebben besproken, welke zij ondervonden bij den invoer van katoenen manufacturen in Nederlandsch-Oost- Indië. De Nederlandscche delegatie gaf een uit eenzetting van de richtlijnen, waarop ver dere besprekingen behoorden te worden ge baseerd. De Japansche delegatie zegde toe deze grondgedachten ter kennis te brengen van bevoegde kringen in Japan. Nadat hieromtrent een antwoord uit Japan zal zijn ontvangen, zal de Japansche dele gatie der Nederlandsche delegatie nader be richten omtrent de mogelijkheden van verdere onderhandelingen. VERDUISTERINGEN TEN NADEELE VAN EEN VAKBOND. Gistermorgen heeft de recherche te En schede in arrest gesteld een 37-jarigen man, die zich had schuldig gemaakt flan verduiste ring van ongeveer f 250 ten nadeele van de plaatselijke afdeeling van de Federatie van Transportarbeiders. TRAMBESTUURDER DOOD ACHTER STUURSTOEL Vrijdagavond om 11.49 moest de tram van de Leidsche vaart te Haarlem van het eind punt vertrekken. In de nabijgelegen remise bemerkte men, dat de wagen echter niet op tijd afreed, waarom enkele mannen gingen kijken of er iets bijzonders aan de hand was. Men vond den 50-jarigen bestuurder J Metz dood achter den stuurstoel. Hij bleek aan een hartverlamming te zijn overleden. HET OASTHUIS TE GOES. De gemeente moet de tekorten betalen. Aan den strijd, die reeds zoo lang in Goes wordt gevoetd over de vraag, wie de te korten op de exploitatie van het Gasthuis heeft te betalen, is thans een eind gekomen De gemeenteraad stelde zich op het stand punt, dat de gemeente daartoe wettelijk niet verplicht was. Het Gaslhuisbestuur was het daarmede niet een6 en ging van 's raads be slissing in hooger beroep De minister van binnenlandscfte zaken gaf den raad reeds in overweging zijn besluit in te trekken, waar aan deze echter niet voldeed. Thans is de beslissing van de Ktoon bekend geworden. De gemeente is nu tot de betaling van de tkorten verplicht. Het tekort bedraagt ongeveer f 20.000 per jaar, maar is over de laats'e 4 a 5 jaar opge- loopen tot p! m 100000. Inmiddels heeft de raad op advies van een commissie ad hoe besloten tot belangrijke wijzigingen iü de bedrijfsvoering, teneinde de tekorten te verminderen. OPLEIDING GESTICHTSPERSONEEL. De Centralen. Bond voor inw. zending en Chr. Philanthr. Inrichtingen heeft aan de be sturen van chr opvoedingsgestichten in Ne derland bericht, dat de Ned. Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid hem ver zocht heeft, in eenige bij hem aangesloten ge stichten opleidingscursussen voor opvoedend personeel te organiseeren, en dat het bestuur zich in beginsel daartoe heeft verklaard, reeds lang overtuigd van de noodzakelijkheid van opleiding in het belang van dit personeel zelf, maar bovenal van het werk, dat er om roept. De Heldringgestichten te Zetten en de Stichting Doorgangehuis „Hoenderloo" te Hoerderloo hebben zich bereid verklaard, een dergelijken cursus resp. voor vrouwelijk en matineli'k personeel in het leven te roepen Voo:rts zijn de Erm Jnsche Gestichten zich in beeinsei bereid een opleiding Op geref grondslag onder auspiciën van den Centralen Pond ter ha^d te nemen. De inrichtingen te Hcenderloo en Zetten "ben zich bereid verklaard tot financieele of'ers teneinde de opleiding te doen slagen en hee't bovendien contact gezocht met de Hem^ensche Zendinpsstichting, welke even ter genegen it baar medewerking te verlee eti De opzet, zo„ .s deze door d. Permanente ,t| i"'cjriT*,—icj-t uit de b ed Ver voor rirenroro er W 'drd;or''e:d is entworpen, is "OOte 'i-'-e «Is volgt: Pe -iü c»c i vr' w 1 'aren wordt afge 'I Q - nf* ar "»rr ^C'f VOO' ^eiioiitii, dit g Ju.en.lt e». .u.astt écn jaai getoond hebben voor het opvoedingswerk in een inrichting aanleg en geschiktheid te be zitten De opleiding omvat zoowel thorie als praetijk. De vakken, die onderwezen zullen worden, zijn: zielkunde, opvoedkunde, ge- stichtspaedagogiek, zedeleer. maatschappij leer, letterkunde, muziek, teekenen of een der gelijk kunsthandwerk, handenarbeid, licha melijke opvoeding spelleidififf Voor de vrou welijke leerlingen zal ook koken en waren kennis worden onderwezen, voot de manne lijke de een of andere ambachtsopleiding. Voorts kennis der natuur en gezondsheids- leer en godsdienstige ontwikkeling Men meent omstreeks 10K uur theoretische lessen per week noodig te hebben. Men hoopt in Septefflbei of October te be ginnen. De voorgestelde wijziging gaat niet ver genoeg. Het comité van actie tegen de winkel sluitingswet heeft zich met een .equest tot den ministei van economische zaken ge wend, waarin hei zegt in hoog'1 mate te be treuren, dat het rhafis ingediende voorstel inzake wijziging van de Zondagssluiting, niet in voldowtde mate de bestaande moeilijk heden opheft en ook voor de Joodsche be langhebbenden den toestand niet verlicht. Het comité dringt er bij den minister op aan, dat iö de Wet als minimum een verrui ming der verkoopuren tot acht uren op den Zondag wordt gesteld zonder dat gemeen tebesturen hierop kunnen inkorten, echter met het recht aan de gemeentebesturen, dit aantal zoo noodig nog uit te breiden. Het maakt den minis+er nogmaals erop op merkzaam, dat de winkelsluitingswet hoofd zakelijk oorzaak is van het sterk verminderde debiet en dat het thans, mede ir verband met de Crisis, dringend gebodf" is de verkoop mogelijkheid zoo ruim mogelijk te stellen, op dat de Werkgelegenheid, aie door de winkel sluitingswet aan velen is ontnomen, zoo spoedig mOgeli'k in het belang van het alge meen terugkeere. jMQJtzoiidtH Stukken (Buiten verantwoo'dettikheia van üe Redact'e. De opname in de rubriek, bewust geenszins dal de redactie er mede mstemt i SCHAATSEN VOOR DE SCHOOL JEUGD. Namens het „Oude-schaatsen-comité" schrijft ons de secretaris-penningmeester J. H. Boon: Zoodra het buiten wintert, ontwaakt bij ons de lust tot hét schrijven van ingezonden stukjes. Verwondert u zich daarover slechts kort. Wij toch vormen „Het Oude-Schaatsen Comité". Wij verzamelen oude schaatsen, oude riemen, oud band; oude Schaatsen het liefst; daar maken wij, schoolmeesters, be- geerenswaardige schaatsen Van, hetgeen voor vaklui een kleine kunst is. Die begee- renswaardige schaatsen leenen wij uit, aan schoolkinderen, die geen schaatsen hebben, omdat vader ze niet kan koopen. En als het ijs dan sterk is, dan is de geheele klasse ge lukkig. Zoodra de dooi invalt, komen de uit geleende schaatsen op school terug en gaan, netjes opgeknapt, den zomerslaap in. Jafnmef, geachte lezers, dat uw oude schaatsen onder in die kist, boven, zoo wei nig belangstelling genieten. Een postpakketje aan onderstaand adres en ze blijven tot in de verre toekomst in hoog aanzien. Duizenden van u kunnen en willen ons helpen. Slechts tientallen doen het. Waarom? Omdat u zich morgen ons adres niet meer herinnert. Daar om, lezers, stelt niet uit tot morgen, wat gij heden doen kunt. En heeft u geen oude schaatsen te missen en wilt u toch helpen, stort dan 8 cent op gironummer 22363 van J. H Boon te 's-Gravenhage, de prijs van een stel schaatsenband, of, zoo ge rijk zijt, 30 cent, sliipgeld voor een stel. Voor het „Oude-schaatsen-comité", De secretaris-penningmeester: J. H. BOON. Pioenweg 25, Den Haag. Tel. 338811, Giro 22363. Mijnheer de redacteur! Gaarne zou ondergeteekende eenige plaatsruimte in uw blad willen vragen voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank Donderdag j.1. werd o.a. het volgende be richt door de radio omgeroepen: „Het 's Gravenhaagsche Oude Schaat sen Comité bestaande uit een aantal onder wijzers verzamelt oude schaatsen, knapt cfeze op, en lpent ze dan uit, aan schoolkin deren, die geen schaatsen hebben, omdat va der ze niet kan koopen. Zoodra de dooi in valt komen de uitgeleende schaatsen op school terug en eraan netjes opgeknapt, dei. zomerslaap in. Wie een paar schaatsen heeft te missen Zènde enz. enz. Een ieder die dit heeft gehoord zal onge twijfeld gedacht hebben, dat is een mooi doel. Ook hier ter stede worden, wanneer het ijs betrouwbaar is door de vereeniging Volksonderwijs schaatsen aan de kinderen der openbare scholen in overleg met de hoofden der scholen in bruikleen gegeven Reeds nu maken vele kinderen hiervan êen gretig gebruik. M a a r, en dat laat zich in dezen tijd wel begrijpen, er is een tekort aan schaatsen ja zelfs een groot tekort. Als ieder eens even de verborgen hoekies nakijkt, dan komen er misschien nog heet Wat goede schaatsen te voorschijn, die men niet meer gebruikt en waai vele kinderen van zouden kunnen profiteeren. Nu is het ons verleden jaar gebleken dai enkelen dachten dat de schaatsen moesten zijn voorzien van montuur doch dat is geenszins noodig, daar zij allen dooi Volks onderwijs van het ontbrekende worden voor zien. Dus aller even kijken of er nog schaat sen zijn en men schenke deze aan de ver "•miging Volksonderwijs Men heeft slechts uven het adres op te geven of 663 op te bellen en de schaatsen Tden gehaald Dankend, M RENTENAAR Snaarmanslaan Tel 663.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7