DAGBLAD VOOR EN Nieuwjaarswenschen. De Chineesche communisten. POLITIE-SCHANDAAL IN BELGIË. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. Irancr door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents No. 299 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het geschil China-Japan zal er door het communisme niet veel beter op worden. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0-25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte, brieven franco aao de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, po«*';ro 37060. Telel. 3. redactie 33. WAT IS HIERVAN HET EIND? STEEDS MEER ARRESTATIES Dinsdag 19 December 1933 Hoofdiedacteur: Tj. N Ai>t,MA. DE REORGANISATIE VAN DEN VOLKENBOND. Vraag in het Lagerhuis. TIEN DOODVONNISSEN VAN KRACHT VERKLAARD. In Leipzig. DUITSCH PROTEST TEGEN HET ONTSLAG AAN DUITSCHERS. 135e Jaargang Wat vandaag de aandacht trekt ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI AS. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DtT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Evenals vorige ja en is ook dit jaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van ZATERDAG 30 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voer een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nieuwjaarswensch aan ons bureau VOORDAM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusscbenkomst van onze agenten en van H.H. Boek handelaren. GEDETINEERDEN UIT DE CONCENTRATIEKAMPEN ONTSLAGEN. SIMON OPTIMISTISCH. EDEN OVER VLIEGMACHINES. GENERAAL O'DUFFY IN DE GEVANGENIS. Te Dublin. Buitenland ERNSTIGE CORRUPTIE-ZAAK. BagetilkscPi Ovetzicht Waar het communisme zich over den ge heelen aardbol met ongekende kracht uit breidt, met uitzondering dan van het com munisme in Duitschland, waar thans alleen in stilte wordt „gewerkt", is de vraag, in hoeverre het zich baan breekt in het Verre Oosten nog niet vaak ter sprake gebracht, thans zeer actueel. Het bericht uit Sjanghai, dat Tsjiang Kai- sjek de communisten in Kiangsi een zware nederlaag zou hebben toegebracht, wordt uit Tokio bevestigd Dit kan een groote op luchting zijn voor de positie der Centra'e regeering in het kustgebied. Want de af scheiding" van het in den strijd bij Sjanghai beroemd geworden negentiende leger in de provincie Foekien kreeg juist zijn gevaar lijke beteekenis voor het bewind van Nanking, door de mogelijkheid van verbinding dezer separatisten met de communisten in het na burige Kiangsi. Zonder de verbinding en zonder hulp van de Japanners was de „onaf hankelijkheid" van Foekien meer tijdelijk heel lastig dan gevaarlijk. Nu heeft de „regee ring' van Foekien wel iedere samenwerking met de communisten met groote verontwaar diging over een dergelijke verdachtmaking geloochend. Nanking zal echter geruster zijn als het die samenwerking materieel onmoge lijk gemaakt heeft. Wat de beteekenis van deze overwinning der nationale regeering is. zal nog nader moeten blijken. Als een olievlek op vloei papier heeft de communistische beweging zich over het binnenland van China uitge breid. Zij vertoont een merkwaardige mili taire kracht, die anders niet aan legers van Chineesche bandieten eigen is. Indien de be weging met het klassieke bandietisme verge leken mag worden, dan is het wel een onge woon stevig georganiseerd bandietisme. Als een geesel is het over den gegoeden boeren stand van heel Midden-China gegaan. De „koelaks" werden stelselmatig vermoord, hun bezit verdeeld; en alles werd van een trale punten van gezag uit heel nauwkeurig georganiseerd. Men ging met een grondig fieid te werk waartoe het oude bandietisme welks wreedheid in haar uitwerking eenigs- zins werd verzacht door de slordigheid in de toepassing, nooit in staat is geweest. Er was krachtige leiding;, aldus de N.R.Crt. Krachtige leiding was er ook in de mili taire operaties. De groote legers toonden op merkelijke bewegelijkheid en nog opmerke- Momenteel zijn alle oogen gericht op een zich steeds verder uitbreidend politie-schan- daal in België, waarvan de kern gelegen schijnt te zijn in Brussel. De hoofdpersoon is, naar thans officieel is vastgesteld de commissaris van politie Angerhausen, die in samenwerking met den gepensionneerden commissaris van politie Pauwels een tot nog toe onbekend groot bedrag heeft verduisterd, waarvan het grootste aandeel wel kwam uit de boeten, die niet aan de regeering werden afgedragen, doch uitsluitend te eigen bate werden gebracht. J!13!!® echter is de corruptie-affaire aan h u! tornen en reeds waren de hoofd verdachten, hierboven genoemd, gearresteerd, toen zich verdere complicaties voordeden, waarvan we nog het volgende vernamen: De arrestatie van den Brusselschen hoofd commissaris van politie, den heer Angerhau sen, heeft niet alleen te Brussel, maar in het gehee.e 'and een sensationeelen indruk ge maakt. De heer Angerhausen toch was in Brussel een bekende, om niet te zeggen een populaire figuur, die bovendien in het ge heele land als een uitnemend vakman be kend stond en algemeen als de rechterhand van den burgemeester Max gold Hij heeft de Brusselsche politie geheel georganiseerd en zich beijverd om een sterke politiemacht samen te stellen ten einde aan alle rustver storingen, van welken kant zij ook mochten komen, weerstand te kunnen bieden Jevens heeft hij de verkeersregeling te Brussel ge reorganiseer!. lijker beleid. Het was bezwaarlijk aan te nemen dat deze leiding van echte Chineezen uitging. Belangrijke expedities, die tegen de communisten van het binnenland worden uit gezonden, vielen in hinderlagen, werden overrompeld en op die manier de een na de ander in de pan gehakt. Het was niet voor Tsjiang Kai-sjek zelf er met eenige honderd duizenden mannen op uit trok, dat men de communistische beweging de baas kon wor den. Tegen het veldheersbeleid van den eeni- gen werkelijk grooten Chineeschen aanvoer der, die het moderne China heeft gekend, bleken de benden van het binnenland niet bestand. Wij hebben vroeger al eens verteld: In 1931 had Tsjiang Kai-sjek het commu nisme bij den strot. Niets scheen de onder gang ervan te kunnen verhinderen. Toen dwong het optreden der Japanners in he; Noorden den maarschalk Tsjiang zijn greep los te laten. Alsof er niets was gebeurd breid de daarop de communistische beweging zich opnreuw over China uit. Wat men ook uitge roeid mocht hebben, in ieder geval niet den intellectueelen haard van de beweging. Naar alle waarschijnlijkheid was die dan ook bui ten de grenzen van China gebleven. Het was weer het oude spel: Het winnen van den steun van de millioenen doodarme boeren, virtuoos gebruik van troepen, die men met datgene vervuld had wat in China een leger veelal onoverwinnelijke maakt: het bewust zijn voor een doel te strijden. Dit laatste heeft eens ook de uit Kanton naar Centraal- China oprukkende legers van Tsjiang Kaï sjek onweerstaanbaar gemaakt, en hen de onwaarschijnlijkst lijkende overwinningen laten behalen. Wij lezen nu dat de communistische gene raal Loe Ping-wel gesneuveld is, en dat het hoofdkwartier van het voorloopige commu nistische bewind in handen van de overwin naars is gevallen. Het is best mogelijk dat men daarmede de communisten slechts plaat selijk hevig heeft getroffen, dat de centrale leiding veel verder westelijk achter gebleven is, veilig buiten het bereik van het risico dat voor een Chineesch leger tegenover een veld heer als Tsjiang Kai-sjek altijd heel belang rijk is. Evengoed is het echter denkbaar dat de opperste leiding zich, met de voorhoede en hoofdmacht der troepen, reeds naar het Oosten had verplaatst, in de richting van de kustprovincies, waar zich nu eenmaal de sleutel bevindt tot het centrale gezag over het heele Chineesche rijk, of wat daarvan nog over is. Wat het bericht uit Sjanghai ons De heer Angerhausen ziet terug op een langen staat van dienst. Na op 1 September 1905 in dienst te zijn getreden, werd hij me dio 1906 tot adjunct-commissaris benoemd Geleidelijk steeg hij» op totdat hij eindelijk, nu ruim twee jaar geleden, tot hoofdcom missaris te Brussel werd benoemd. Gedu rende den oorlog onderscheidde hij zich vooral op het gebied van de inlichtingsdien sten en de tegenspionnage. Vandaar dat hij van de Engelsche regeering de British Wai Medaille heeft gekregen. De heer Angerhau sen is bovendien ridder in de Leopoldsorde en vereerd met het burgerkruis eerste klasse 1914—1918. Reeds eenige dagen geleden was aange kondigd dat in het Brusselsche politieschan daal weldra nieuwe opzienbarende arresta ties zouden plaats hebben, maar geen mensch had kunnen denken dat het hierbij de persoon van den hoofdcommissaris zou gel den. Bij het nazien van de boekhouding van Pauwels, den oud-ambtenaar van politie, had men ontdekt, dat er belangrijke bedra gen waren uitgekeerd aan een strooman De officier van justitie is erin geslaagd de iden titeit van dezen strooman vast te stellen en dit had ten gevolge dat ook de identiteit van hoofdcommissaris Angerhausen zelf bekend werd. Zaterdag heeft men op het parket den geheelen dag den heer Pauwels en diens beide zonen in wier benzinehandel de va der zich geïnteresseerd alsmede den strooman en een aantal andere getuigen ver hoord. Zaterdagmiddag werd de heer Anger hausen daor. den rechter van instructie ln het Paleis van Justitie ontboden. Na aan meldde klonk in dit opzicht zeer zeker veel belovend. Van de leden der z.g. nieuwe re geering zouden er tien gevangen zijn, waar onder de president van de communistische partij. De eerste berichten over een groote overwinning zijn veelal zeer optimistisch Het is heel goed denkbaar dat men achteraf ontdekt heeft niet de hoogste heeren te pak ken te hebben. Maar, zooals gezegd, ondenk baar is het volstrekt niet dat de centrale lei ding Foekien reeds als veilig genoeg heeft beschouwd, om zich zoo dicht bij de macht waarom het toch te doen was, te wagen. Ook de vorige keer heeft Tsjiang Kai-sjek bewe zen, precies te weten waar hij de commu nistische beweging in haar centrale zenuwen kon treffen. Hij had haar toen met zijn sla gen in haar geheel weten te verlammen. Het Japansche bericht zegt, dat men ook correspondentie gevonden heeft die de betrek kingen bewijst van de Chineesche communis ten met een buitenlandsche mogendheid. On waarschijnlijk klinkt dat niet, ja, het ligt zoo zeer voor de hand dat wij beter doen af te wachten of wij hier niet met een voorbarige en zeer begrijpelijke combinatie te doen heb ben. Niets kon den Japanners aangenamer zijn, dan wanneer nu bewezen zou worden dat de Russen, die vroeger heel duidelijk een belangrijk aandeel hadden in de sociale en militaire leiding der beweging, die oude be trekkingen nog niet hebben afgesneden. Dit is immers een van de voornaamste voorwaar den geweest voor het herstel van de diploma tieke betrekkingen tusschen Nanking en Mos kou, waarover Japan het vorige jaar een zoo naïef vrijmoedige verontwaardiging aan den dag heeft gelegd. De Russen hebben toen plechtig beloofd, geen communistische bewe gingen in China meer te steunen. Zouden zij er toch mee zijn doorgegaan, en kon dit on weerlegbaar worden aangetoond, dan zouden de betrekkingen tusschen Nanking en Moskou heel moeilijk worden. Als het Japansche be richt onwaar blijkt, zou de bedoeling ervan niet alleen -?jn geweest het nu vijandig ge worden Rifeand zwart te maken, maar voor al ook de voor Japan zeer bedenkelijke Rus- sisch-Chineesche toenadering voorloopig in de war te sturen. Een dergelijke nieuwe trou weloosheid der Russen zou ook nog ver bui ten het Verre Oosten vooral in het in dit verband zoo gewichtige Amerika -niet ge ringen indruk moeten maken. Het is mogelijk dat Nanking, zelfs als zou het een dergelijken samenhang ontdekken, terwille van zijn positie tegenover Japan trachten zou, dit pijnlijke feit te verdonkere manen. De heele kwestie is dus zeer pikant; wij zijn lang niet zeker dat wij ooit precies zullen vernemen hoe de vork in de steel zat. In ieder geval echter zal men goed doen het bericht met alle argwaan te beschouwen zoo lang het alleen uit Japansche bron komt. De Russen zijn tot veel in staat in deze richting; men kan met hen op dit punt niet voorzichtig genoeg zijn. Maar de Japanners zijn nu zoo gloeiend belanghebbend bij het heele geval en hun berichtgeving uit China is menigmaal zoo ongeduldig of tendentieus gebleken, dat zij niet boven de verdenking verheven kunnen zijn op een waarschijnlijke ontdekking alvas' vooruit te zijn geloopen! vankei ijk hardnekkig te hebben geloochend eenige relatie met de firma Pauwels te heb ben onderhouden, zag hij zich ten slotte ge noodzaakt te bekennen dat ook hij 10 pro visie heeft ontvangen van olie- en benzine leveringen, die hij de firma Pauwels bezorg de, alsmede processenverbaal, opgemaakt te gen automobilisten, die klanten van Pauwels waren, te hebben vernietigd. Al deze feiten heeft de heer Angerhausen gepleegd in de uitoefening van zijn ambt. Hij wordt dan ook beschuldigd van omkooperij. Na zijn De kentenis was de heer Angerhausen zeer ter neergeslagen. Hij werd onmiddellijk ter beschikking van de justitie gesteld, bracht den nacht in de gevangenis door en werd Zondagmorgen naar het gerechtshof overgebracht. Hier werd hij opnieuw aan 'n langdurig verhoor, ditmaal in tegenwoordigheid van den presi dent van het Hof van Beroep, alsmede van den proc.-generaal onderworpen. Bij deze ge'egenheid hernieuwde de heer Angerhau sen zijn bekentenis. Hij werd geconfronteerd met den heer Pauwels. De arrestatie van den hoofdcommissaris van politie heeft aanleiding gegeven tot tal van wilde geruchten, die gistermiddag in de stad liepen. O.a. verluidde, dat ook burge meester Max bij de zaak betrokken zou zijn. Dit gerucht schijnt zijn ontstaan te danken te hebben aan het feit, dat de heer Max zich Zondagmorgen in a'lerijl naar het gerechts hof begaf en daar een langdurige bespreking had met den president van het Hof van Be roep, met den officier van justitie en mei den procureur-generaal. Verschillende bla den teekenen hierbij aan, dat men niet weet of de burgemeester uit vrije bèweging naar het gerechtshof is gegaan dan wel of hij ont boden was. De „Indépendance beige" voorspelde gis termorgen nog nieuwe sensationeele aanhou dingen, die vooral verband zouden houden met den lintjeshandel van den heer Pauwels Deze zou tal van lieden hooge buitenland sche onderscheidingen hebben bezorgd en daarbij de medewerking hebben gehad van hooge ambtenaren uit twee belangrijke mi nisteries. Volgens hetzelfde blad zou de heer Angerhausen zich ook schuldig hebben ge maakt aan grondspeculatie ten nadeele van de gemeente. De „Standaard" weet mede te deelen, dat de heer Pauwels in zijn boek nauwkeurige aanteekening heeft gehouden van de bedra gen, die hij aan dè commissarissen van poli tie van Brussel, Ukkel en andere plaatsen heeft uitbetaald. Ncoit dacht hij, kan ik ver volgd worden, omdat het parket zal terug deinzen voor het schandaal dat hieruit ont staan zou. In de affaire-Pauwels wordt het onderzoek nog steeds met kracht voortgezet en nog voortdurend komt men nieuwe vertakkingen van het schandaal op het spoor. Gister wer den opnieuw drie arrestaties gemeld Te Leu ven heeft men den hoofdcommissaris van politie, den 60-jarigen heer Gilbert, en diens zwager in hechtenis genomen, daar zij even eens in de zaak-Pauwels betrokken zijn ge weest. Te Brussel werd de vriendin van den gisteren gearresteerden hoofd commissaris Angerhausen, een 38-jarige hotelhoudster, door den rechter van onderzoek aan een langdurig verhoor onderworpen. Zij bekende tenslotte, dat zij als strooman voor den hoofdcommissaris had gefungeerd en in diens naam bij Pauwels de sommen in ont vangst had genomen, die als loon voor de aan de firma bewezen diensten voor den heer Angerhausen waren bestemd. Na afloop van het verhoor werd ook deze dame gearres teerd. In een interview verklaarde de Brusselsche burgemeester Max, zeer onder den indruk van de aan het licht gekomen feiten te zijn Hij wenschte zich van iedere beschouwing over deze feiten te onthouden, doch legde er den nadruk op, dat zij gebeurd zijn buiten het gebied van zijn ambtsbevoegdherd. De commissarissen van politie hebben nl., ver klaarde hij, een dubbele kwaliteit: zij zijn be stuursambtenaren en hangen in deze kwali teit van den burgemeester af. maar tevens zijn zij* rechterlijke ambtenaren, die als zoo danig volkomen onafhankelijk zijn van den burgemeester, doe' order bevel en opzicht van het parket staan De onregelmatigheden, die den Brusselschen hoofdcommissaris en verschillenden van ziin ondergeschikten ten laste worden gelegd, hebben zij begaan in hun kwaliteit van rechterlijk ambtenaar, waarmee de burgemeester niets te maken heeft. Het was hem derha've ook niet moge lijk geweest, deze onregelmatigheden te ont dekken. „Ik ben niet alleen verrast", eindige de burgemeester, „maar verbijsterd door het schandaal, dat zoo p'otseling dank zij het ingriipen van het narket tekortkomingen en onwaardigheid heeft onthuld van mannen, die uit den aard van hun ambt de eersten zouden moeten geweest zijn om een voorbeeld van eerlijkheid te geven. Sedert gistermorgen neemt burgemeester Max fiersoonliik het bestuur van de Brussel sche politie waar. In het Engelsche Lagerhuis heeft een afgevaardigde den ministerpresident ge vraagd, hoe hij dacht over de instelling van een commissie tot het uitwerken van voorstellen betreffende reorganisa tie van den Volkenbond, die te Geneve zouden worden ingediend, met de bedoe ling, dat daardoor verdere uittreding zou worden voorkomen. De minister president antwoordde daarop: „Neen, Sir, ik voel niet voor een dergelijke ont wikkeling." De derde strafsenaat van het Rijksge rechtshof te Leipzig heeft onder voor zitterschap van Dr. Schmitz en op voor stel van den advocaat Dr. Kirchner in vollen omvang het vonnis van de jury te Dusseldorp d d. 7 September j.1. be krachtigd, waarbij negen communisten wegens moord werden ter dood veroor deeld Bovendien werd de tegen den arbeider Lukat uitgesproken straf ver ander in doodstraf, zoodat in het geheel tien personen ter dood zijn veroordeeld. Het betreft hier de zaak tegen de communisten, die op 19 Juli bij een vechtpartij een S S man hadden gedood en een ernstig gewond. Naar uit betrouwbare bron verluidt, heeft de Duitsche consul-generaal te Memel Lithauen reeds gistermiddag heftig tegen het ontslag van Duitschers uit den openbaren dienst geprotesteerd op grond van schending van het Memel statuut. Heden zal de Duitsche gezant te Kowno bij de Lithausche regeering protesteeren. De muziek-auteursrechten en de bioscopen; ontslag musici en artis- ten. (Binnenland). Groote bloemententoonstelling in 1935 te Heemstede. (Land- en Tuin bouw). Mededeelingen over de tarieven van Duitsche invoerrechten, gere geld bij het nieuwe verdrag. (Bin nenland). De Chineesche communisten (Da- gel ijksch Overzicht.) Politie-schandaal in België (Bui tenland). Generaal O Duffy gevangen ge houden. (Buitenland). Zie verdei eventueel Laatste Be richten Gister zijn op grond van het gratie- besluit van den Pruisischen minister president uit de concentratiekampen Üranienburg en Brandenburg de gedeti neerden ontslagen, voor welke op grond van hun gedrag de waarborg kan be staan, dat zij zich waarschijnlijk, in jjo- litiek opzicht behoorlijk zullen gedra gen. In een redevoering te Stoke heeft Sir John Simon gezegd, dat hij geloofde in de mogelijkheid, dat met Kerstmis ver klaard kon worden, dat in dit jaar 800 000 menschen weer aan het werk waren gegaan De financieele positie van het Britsche Rijk was aan het ein de van de eerste helft van dit financieele jaar 2 millioen pond beter dan een jaar geleden Deze feiten geven reden voor loop en vertrouwen. In antwoord op de in het Lagerhuis aan den onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, captain Anthony Eden, gestelde vraag, zeide deze dat voor zoover hem be kend was het geen feit is, dat in de meeste Europeesche staten de luchtstrijdkrachten, in het bizonder die /oor het bombardement, worden uitgebreid. Hij weet dat alle types vliegtuig tot op zekere hoogte voor bom bardementen worden gebruikt. Om aan deze moeilijkheid tegemoet te komen zijn de ar tikelen 34 en 35 in de Engelsche ontwerp- conventie opgenomen. De voorstellen, welke in deze artikelen zijn vervat vorm-.n nog steeds de grondslagen voor de Britsche politiek. Naar de meening der regeering is het geh-ele probleem der ontwapening urgent en alle mogelijke po gingen worden gedaan om algemeene over eenstemming te verkrijgen. De Zondag gearresteerde leider van de Iersche oppositie, generaal O'Duffy, is giste ren onder militaire bewaking overgebracht van Westport naar de Arbour Hill gevange nis te Duolin. Hij zal zich na Kerstmis voor het Iersche militaire gerechtshof te verant woorden hebben wegens de beschuldiging, ondanks het regeeringsverbod het blauwe hemd te hebben gedragen en lid te zijn van een onwettige organisatie,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1