Afkmaarsche Courant. moord op abbotshall ^Radionieuws JlexAtizaken JeuiiletoH Innen »yi en dertigste laargang. WOENSDAG 20 DECEMBER 300 1933 Donderdag 21 December. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonplaten. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Con cert, A- Klumper, piano. E. Biele, cello. Aan den vleugelE. Veen. 11Causerie door J. K. Budde. 11.30 Vervolg concert. 12.Om roeporkest o.l.v.. N. Treep en het Odiardi- ensemble. 2.15 Mevr. J. RiemensReurslag: Nieuwe Kinderliteratuur. 3.Knipcursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.Radiotooneel v. d. kinderen 5.30 Om roeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.Vervolg Omroeporkest 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouw orkest o.l.v. P. Monteux m. m. v. Erna Rubin- stein, viool, fn de pauze: Redevoering door dr. W. de Vlugt (gr.pl.) 10.30 Gramofoonpl. 11— Vaz Dias. 11.10-12— Uit het Carl- ton-hotel te Amsterdam: Romeo E. Silva en zijn Brazil-orkest. Huizen, 1875 M. (8—9.15, 11—2— KRO.de NRCV van 10—11— en 2—11.30 uur). 8.9.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. C. F. Westermann. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.— Handwerkcursus. 3.Gramofoonpl. 4 Bijbellezing door ds. C. J. v. Paassen tn. m. v. bariton en orgel. 5.Cursus Han denarbeid v. d. jeugd. 5.30 Het Hollandsch Harpkwartet. 7.15 P. van Rees: Onze mili taire tehuizen. 7.30 Journ. Weekoverzicht. 8— Gramofoonplaten. 9.Ouderuurije. 9.30 De Chr. Oratorium ver. te Utrecht o.'.v. A. van der Horst. 10.30 Vaz Dias. 10.40 11 30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05 en 11.20 '11.40 Lezingen. 12.20 Rutland Square en New Victoria Orkest o.l.v. Austin. 1.20 Gra mofoonplaten. 2.20 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge, m. m. v. Manuenkwartet. 3.20 Vesper. 4.10 Concert. P. Dunbar, alt en E. Swartjsout, piano. 4.35 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines m. m. v A. Fortune, tenor. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Ber. 6:50 Mendelssohn's Strijkkwartetten. 7.10 en 7.30 Lezingen. 8.20 Geraldo en zijn Tango orkest. 9.20 Berichten. Causerie. 10.Con cert door J Morel, bariton en Bratza, viool. 10.50 Korte dienst. 11.05—12.20 BBC-dans- orkest o.l.v. H. Hail. Parijs Radio-Paris1724 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofocpl. 8.20 I. „La Juive", opera van Halévy. II. „Robert le diable", opera van Meyeroeer, m. m. v. koren en orkest o.l.v. Bigot. Ralundborg, 1153 Al. 11.201.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.054.05 C Rvdahl's orkest. 7.20 Operettemuziek o.l.v. Reesen. 8.10 Hoorspel. 8.55 Piano a quatre mains". 9.30 Gramofoonplaten. 9.40 —10.25 Spaansche muziek o.l.v. E. Reesen. Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35 en 1015 Gramofoonplaten. 11.20 Omroeporkest o.l.v. Merten. 12.55 Gramofoonplaten. 2.20 Ban doneon-orkest o.l.v Krause. 3.20 Werag- orkest o.l.v. Kühn. 3.50 Weragkoor en Kin derkoor o.l.v. Kneip. 4.20 Weragorkest o.l.v. Kühn. 6.20 Koor en orkest o.l.v. Goerner. 8.40 Vocaal concert. 9 Süragorkest o.l.v. Drost. 10.05 Gramofoonplaten. 10.20 Om- roenorkest o.l.v. Görlich. 11.2012.20 Con- cer x Rome, 441 M. 8— „Casa mia, casa mia", operette van Pietri. Leiding: Paoletti. Brussel, 338 en 508 M. 33S M.: 12.20 Om- roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 en 5.20 Gramofoonplaten. 6 50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20— 1C.20 Gala-avond m. m v. Symphonieorkest en solisten o.l.v. A. Meulemans. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. I.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.35 Gramo foonplaten. 8 20—10.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. Deutschlandsender, 1635 .44. 7.35 „Was man aus Liebe tut", vroolijk spel van Else Krafft—Stramm. 8.20 „Groszpapa kauft ein", vroolijk programma. 9.20 Berichten. Politiek overzicht en weerbericht. 10.20— II.20 „Die Schlittenfahrt", orkestconcert o.l.v. Görlich. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 21 December. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen Liin 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daven try 10.50—11 40, North. Reg. 12.20—13.05, Midi. Reg. 13.0515.20, Daventry 15.20 24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35—18.50, Rome 18.50—24.—. ten Detective verhaal <looi PHILIP MAC DONALD Otautoriseerde vertaling door H A C. S. K Hardop begon hij: „Breng voor mij deze- dingen bij elkaar en maak, dat ze iets bedui- ~en, als U kunt. Onschuldige vingeraf drukken op een wapen, dat een moord pleeg* de. Een onschuldig mensch niet die van 3e vingerafdrukken die brieven van het lijk steelt om te verbergen, dat het lijk een liefje ten poging om te maken, dat een klok een alibi verschaft, maar deze poging zóó dom uitgevoerd, dat het slechts te rijmen is met andere aanwijzingen van de slimheid van den moordenaar. Een geheime la in de schrijftafel van het lijk vol met krantenuit knipsels, die allemaal kwaadaardige aanval len zijn op het lijk, toen het nog leefde. Vin gerafdrukken „Mr. Gethryn!" viel het meisje heftig in de rede, „U houdt mij voor den gek! Neen, dat is niet mooi! U speelt met mij om me te doen gelooven dat ik kan helpen. Ik twijfel er niet aan, dat U bedoelt om vriendelijk te zijn maar ik haat het!" Anthony was voor één keer terneergesla gen. De waarheid van dé beschuldiging was zoo volmaakt, dat zij een antwoord uitsloot Hij zag zich zelf in de onverdedigbare posi tie van iemand, „die het goed bedoelt." Hij BRANDSTICHTING. Het gerechtshof in Den Bosch heeft gis'er uitspraak in de strafzaken tegen den arbeidei A. M. R., den timmerman W. C. G. en den schoenmaker L. C. R., allen wonende te Eind hoven, die door de Bossche rechtbank waren vrijgesproken, de eerste van poging tot brandstichting en de anderen van medeplich tigheid daaraan. Aan H. werd ten laste ge legd, dat hij begin Juni '33 te Eindhoven ge poogd had brand te stichten in de door R. be woonde woning. De advocaat-generaal bij het Hof had zes jaar gevangenisstraf tegen H. geëischt, twee jaar tegen G. en een half jaar gevangenis straf onvoorwaardelijk en een jaar voorwaar delijk tegen R. H. werd door het Hof tot vier jaar, G. tot zeven maanden en R. tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. HENGELEN OP ZONDAG. De Hooge Raad wees arrest in de zaal; van C. M., tegen wien te Vlist proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van de po litieverordening aldaar door van den open baren weg af te hengelen op Zondag. De rechtbank te Rotterdam had deze overtreding strafbaar geacht en verdachte, die zich erop beroepen had, dat deze aangelegenheid in de visscherijwet is geregeld, veroordeeld De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van M. verworpen. BRANDSTICHTING. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft vandaag in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen A. M. H., arbeider te Eind hoven, die door de rechtbank van brandstich ting in een woonhuis aan de Ampèrestraat te Eindhoven was vrijgesproken. Het O.M. had 8 jaar gevangenisstraf geëïscht; de advocaat- generaal bij het hof had 6 jaar geëischt. Het hof veroordeelde verdachte vandaag tot 4 jaar. W. C. G., tegen wien wegens medeplichtig heid 2 jaar, en L. R., tegen witn 6 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk en 1 iaar voorwaardelijk was geëischt, werden veroor deeld resp. tot 6 maanden en 1 iaar gevange nisstraf. De rechtbank had ook dezen vrijge sproken. DE OVERVAL IN DE MARETAK STRAAT TE ROTTERDAM. De Hooge Raad heeft verworpen het cassa tieberoep van M v. C., die in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage inzake den overval op 9 Mei 1933 gepleegd op een winkelierster in de Maretakstraat te Rotter dam, veroordeeld is tot een gevangenisstraf van 4 jaar. DOODSLAG OP FABRIEKSDIRECTEUR. Door den bedrijfsleider. Gistermorgen heeft de arrondissements rechtbank te Utrecht de zaak behandeld tegen den 44-jarigen H. W. J. B„, be drijfsleider te Woerden, die terecht stond wegens doodslag op jhr. C. F. E. van Ingen aldaar in den vroegen och tend van vijf September. Verdachte was 's avonds laat, toen hij vrijwel beschon ken was, naar het huis van den heer van Ingen gegaan om daar de dienst bode te bezoeken, in de meening dat zij alleen thuis was. In plaats daarvan trof hij den heer v. Ingen op diens slaap kamer. Na een woordenwisseling en nadat de heer van Ingen hem een stomp had toegebracht, heeft verdachte het huis verlaten, maar is buiten blijven staan. Toen de heer van Ingen naar buiten kwam en hem verzocht heen te gaan, heeft verdachte hem met drie schoten uit een revolver gedood. Verdachte bekende. Na verhoor van verschillende getuigen zischte de offi cier van justitie 10 jaar gevangenis straf, overwegende, dat verdachte niet uit noodweer gehandeld heeft maar on middellijk schoot na een korte woor denwisseling. Mr. Bourlier uit Den Haag pleitte clementie en nam wel noodweer aan, terwijl hij zich vervolgens beriep op het rapport van dr. v. d. Hoeven, psychiater, die geconstateerd had, dat verdachte, een Duitscher, die den oorlog had mee gemaakt, nog steeds in oolorgspsychose verkeerde en bijtijden tot expiosieve handelingen kwam Uitspraak over 14 dagen. BRANDSTICHTING IN 1931. Thans uitgekomen, doordat de be looning niet betaald werd. In Augustus 1931 brak op het land van den landbouwer C. A. V. te De Lier brand uit. Na twee jaar bleek dat deze brand inder tijd was gesticht door een broer van V.. wien daarvoor een bedrag van 50 zou zijn toege zegd. Daar dit bedrag niet betaald werd, ver telde deze het geval aan een zwager, waarna aangifte bij de politie volgde. De Rotterdam- sche rechtbank veroordeelde te deze zake den 27-jarigen C. A. V., tot 3 maanden gevange nisstraf, van welk vonnis deze gisteren ir hooger beroep voor het Haagsche gerechts hof terecht stond. De advocaat-generaal concludeerde tot een voorwaardelijke veroordeeling echter tot 1 jaar, met ondertoezichtstelling van den ver dachte. Het Hof zal 27 dezer arrest wijzen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 15 Dec. '33. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de Motor- en Rij- wielwet: P. B te Wervershoof, vrij spraak, P. d. G. te Egmond aan Zee, vrijspraak, C. K. te Schoort 2 boete of 1 week tuchtschool en 1 boete of 1 week tuchtschool, J. G. te Alkmaar 3 boete of 1 week tuchschool, C. B. te Ber gen 2 X 1 boete of 2 X 1 dag hechte nis, J. J. v. G. te Alkmaar, H. v. E. te Alkmaar en W. G. te Egmond aan den Hoef ieder 3 boete of 3 dagen hechte nis, C. J. M. te Warmenbuizen en J. E. te Alkmaar ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, R. A. J. E. te Velsen, P. D. J. W. te Barsingerhorn, H. C. J. M. V. te Zandvoort, W. C. te Egmond aan Zee en G. T. J. A. te Egmondbinnen ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, S. H K. te Alkmaar, C. B. te Hoiloo, en J. T. S. te Haarlem ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, J. A. P. te Limmen 10 boete of 10 dagen hechtenis en 6 boete of 6 dagen hechtenis, J. K. te Hoorn 10 boe te of 10 dagen hechtenis, P. S. te Wog- num 10 boete of 10 dagen hechtenis, S. H. R. te Beverwijk 20 boete of 20 dagen rechtenis. Overtreding der Algemeene Politie verordeningen: G. S. te Broek op Lanr gendijk 1 boete of 1 week tuchtschool, M. S. te Alkmaar 2 boete of 2 dagen hechtenis, E. C. E. te Alkmaar, J. S. te Velsen, J. P. te N. Niedorp, S. d. G. te Alkmaar, C. J. B. te Winkel, C. B. te Alkmaar, E. K. te Wieringen en C. S. te Alkmaar ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, J. v. L. te Zaandam 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding art. 453 Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap): E. G. te Alkmaar 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding der Jachtwet: G. W. en E. W., beiden te Egmond aan Zee. ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis, P. G. en D. G. Dzn. beiden te Egmond aan Zee, sub 1/10 boete of 10 dagen hech tenis en 5 boete of 5 dagen hechtenis en sub 2/10 boete of 10 dagen hechte nis, H. S. te Egmond aan Zee 15 boete of 15 dagen hechtenis, E. G. te Alkmaar 15 boete of 15 dagen hechtenis. Overtreding der Arbeidswet: J. J. L. te Bergen en G. H. te Bergen, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding der Wet op de Openbare Vervoermiddelen: A. B. te Heiloo 3 boete of 3 dagen hechtenis, F. J. A. K. te Amsterdam 12 boete of 12 dagen hechtenis. UITLOKKEN VAN BRANDSTICHTING Verdachte in hooger beroep voor het Hof. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gister in hooger beroep terecht de koopman en pompstationhouder J. W. v. W., wonende te Wees perkarspel aan den Rijksstraatweg, verdacht van uitlokking tot brandstichting De rechtbank had den man op 6 October van dit jaar veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar. In den nacht van 20 op 21 Juli 1933 ont stond onder zeer verdachte omstandigheden brand in een schuur, behoorende tot perceel Zwedskade 170 te Weesperkarspel, vlak bij de schuur stond de woning, bewoond door de familie Moen. Aan v. W. was ten laste gelegd, dat hij J. G. S. en G. C. J. S. 500 had beloofd, indien zij brand zouden stich ten in genoemd gebouw, waarvan verd. eige naar is. Voor de rechtbank legden de brandstich ters een volledige bekentenis af. Zij hadden volgens afspraak met verd. v. W. brand ge sticht in het schuurtje, het woonhuis zou dan vanzelf we! volgen. Van W. ontkende voor het gerechtshof hardnekkig. Hij zou bij den brand geen voor de ?1 hebben gehad, temeer daar er nog a'thans volgens de getuigenverklaringen 500 af moest voor de brandstichters. De hoofd-brandmeester A. G. Förch had rapport uitgebracht. De brand was gesticht met behulp van benzine, er had wel degelijk gevaar bestaan voor uitbreiding, vooral daar de wind in de richting van het woon huis was. De procureur.generaal mr. Bauduin zei- de, dat het vast staat, dat J. S. en G S. den brand hebben gesticht. Zij hebben de gevolgen van hun daad on dervonden en zijn resp. tot één jaar en ne- fen maanden gevangenisstraf veroordeeld. Ipr. achtte bewezen dat verd. de brandstich ting heeft uitgelokt en requireerde bevesti ging van het vonnis (twee jaar gevangenis straf.). Arrest 2 Januari. VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. Strafzitting van Maandag 18 December. MET 'N RIJWIELPLAATJE DE PLAAT GEPOETST. De 33-jarige heer Klaas S. W. uit Enkhui zen had zich vergrepen aan een rijwielbelas- tingplaatje van zijn neef, den heer Paartman en was op 4 December verhinderd met mr. Ledeboer kennis te maken uit gebrek aan de noodige nervus ïerum. De politierechter scheen echter ontzettend op hem gesteld te zijn en gelastte zijn voorgeleiding (die nu gratis was) op heden. Armoede en werke loosheid was het motief om op deze onge oorloofde wijze z'n eigen plaatje, dat hij ver loren had, te remplaoeeren. De man was nog al suf, 'n analphabeet, en had aan de Engelsche ziekte gesouffreerd, misschien was dit hem in den bol geslagen. De officier wees echter op de geraffineerde wijze, waar op de diefstal was gepleegd, doch nam aan, dat hij niet 100 pet. toerekeningsvatbaar was en requireerde nu maar f 10 boete of 10 dagen. Vonnis nog méér aannemelijk: 1 maand voorw. met 2 proefjaren. De stok staat dus nu achter de deur. NIET VOOR DEN BAKKER. Twee jeugdige leden van het gilde der lang vingers, de 20-jarige Hendr. v. d. D., thans een sieraad van de Parapluie te Haar lem, wonende te Beverwijk en z'n 18-jarige compagnon Willem N. uit Wijk aan Zee, waren in den nacht van 21 op 22 Juni weder rechtelijk gedrongen op het erf van den bollenkweeker J. Bakker te Uitgeest en had den daar geannexeerd een partij, 140 bos irissen, voor welk feit zij heden terecht stonden. De heer Bakker, die deze irissen wilde verkoopen, greep er dus leelijk naast. De waarde was f 5 60, doch de roovers kregen er maar 5.50 voor, welke bedrag zij edelmoedig aan Bakker wilden afstaan. Er was met deze knapen weinig land te be zeilen en gevorderd werd voor ieder 4 maanden met last tot gevangenneming voor den Ik er N. Vonnis: Ieder 3 maanden ge vangenisstraf, terwijl Willem N. staande de vergadering werd ingerekend. Aan den heer Bakker werd de opbrengst van den buit toegewezen. ALWEER 'N RIJWIELPLAATSJESDIEF. Een 30-jarige tuinder uit Zwaagdijk was zoo mal op 5 Augustus te Hoorn een rijwiel- j plaatje, eigendom van zekeren heer F. zocht overal naar woorden, maar werd ge red, want plotseling sprong Dora overeind „Die uitknipselsr' riep zij. „Bedoelt U wilt U werkelijk iets daarvan weten?" Anthony was verrast. „Heel zeker wil ik dat. Ik weet niet precies, wat ik wil weten, maar dat beteekent, dat ik alles moet weten. „Nu, ga dan Jim opzoeken mijn broer nu, ineens!" Zij stampte in haar opwinding met haar voet „Toen hij secretaris van mr. Hoode was, was hij vol van die aanvallen in de pers. Ik herinner mij, dat wij vonden, dat hij er een beetje over maalde. Hij zei dikwijls, dat er meer dan alleen hoe noemde hij he* ook weer? dan alleen pciitiek achter zat, en hij zwoer, dat hij zou maken, dat mr. Hoode er notitie van nam. Ik geloof, dat dat 't, toen 't er op aan kwam, was, waarover ze kibbelden, maar ik weet 't nki zeker, omdat hij 't nooit aan mij vertellen wou. Hij wou 't niet eens aan Loo mijn zuster vertel len. Maar. als U iets moet weren van die kranten, mr. Gethryn, dan kan Jimmy dat beter dan iemand anders!" Anthony keek naar haar en zei: „Het best" excuus, da* ik U kan maken, is, dat ik nu naar de stad ga. Uw broer zal nu wel ge: noeg hersteld zijn. Hij moet 't zijn!" Hij hield even op en voegde er toen met ten glim- 'ach bij„U begrijpt, dat U 't mij niet hadt laten ontdekken, als ik minder gepreoccu peerd was. Ik ben ook een beetje moe Dora keek scherp naar hem, terwijl ze zich zelf vergat. „Maar maar, U ziet er bijna ziek uitriep ze uit. Misschien moest L niet vanavond gaan." «O, ik ga recht er op ai," zei Anthony, „En ik ben niet ziek, dat is alleen die interessante bleekheid van mij. U moet naar huis gaan en niet piekeren." Zij riep: „Hoe kan ik 't helpen, dat ik pie ker? Zóó erg, dat ik wou, dat ik nooit gebo ren was! Als er geen wonder gebeurt „Chesterton schreef eens" Anthony viel haar in de rede „het wonderlijkste van de wonderen is, dat zij soms gebeuren. En hij is een groot en wijs man." Het meisje wierp een bevenden glimlach naar hem toe en ging de deur uit. 2. Tien minuten over tien reed de groote roode Mercedes voor bij het flatgebouw, waar Spencer Hastings woonde. Anthony had zijn eigen record van 's middag, voor den afstand Kensington—Marling, gebro ken. Stijfjes klauterde hij op straat, merkte met verwondering, dat zijn handen beefden, en rende de stoep op. Toen hij 't deed, vroeg hij zich nieuwsgierig af, of hij Haar zou zien. Hij bereikte de deur van po. 15, meer buiten adem dan de klim hem had moeten maken. Wonderbaar: Zij deed de deur voor hem open en door haar lach ging zijn adem nog korter. Want 't leek, dat de lach er een van echte vreugde was, omdat ze hem zag. Hastings, vertelde zij hem, was uit, op zijn bureau. Zijn huishoudster was ook uit. had een vrijen dag. En was mr. Hastings geen schat? Was de verloofde van mr Has tings niet een dot? De zieke was een heele- boel beter; de temperatuur naar beneden; hij sliep; werkelijk, alles bijna in orde. En zij was niet vergeten, hot alles, alles le dan ken was aan de wijsheid en vriendelijkheid en in één-woord wonderbaarlijkheid van mr Gethryn Zij waren ondertusschen in den kleinen salon gekomen en tot nog toe had Anthony niets gedaan als staren met zijn beide oogen Zij hield met spreken op, en hij werd zich bewust, dat hij iets moest zeggen. Maar wat? Hij had behoefte naar dien Hemel te roepen, dat hij haar in geen uren, langer dan jaren, gezien had. Hij had behoefte haar handen te nemen die lange, sterke handen en ze met kussen te overdekken Hij had behoef te haar te vertellen, dat zij de volmaakste der vrouwen was en hij de onvolmaakste dwaas, die het waagde haar lief te hebben. Hij had behoefte o, waar had hij niet be hoefte aan? Hij zei: „E goeden avond. Is Hastings uit?" 8 Zij sperde haar oogen open, naar hem toe. „Maar - maar mr. Gethryn, ik heb U juist verteld dat mr..Hastings op zijn bureau is'" „Natuurlijk. O, ja" zei Anthony. „Maar moet U hem spreken?" Anthony pakte zich zelf aan; herinnerde zich, dat hij werk te doen had, en dat door er zich aan te geven hij zich zelf beschermen kon tegen dwaas doen. „Neen," zei hij kortaf. „Mevrouw Leme- surier, ik moet Uw broer spreken.,, Het was, dacht hij nu bij zichzelf, de groote vermoeid heid, die zich in die dagen opgehoopt had en de inspanning van <Üen snellen rit, die iiem er toe brachten zoo kortaf te spreken. I „Jim spreken? O, maar dat kunt U niet," zei Lucia. Haar stem was vriendelijk en een 1 beotje vaag en toch seer beslist, Entius uit Westwoud te stelen. Het bleek dat deze dwaas, reeds vroeger voorw. veroordeeld (op 6 Jan. 1930 wegens diefstal van melkbussen) inmiddels het plaatje weer had geretourneerd. Bedoeld plaatje was ont vreemd in het portaal der R.K. kerk op het Gr. Noord. Jan had op het Gr. Noord den eigenaar het plaatje weer ter hand gesteld en zeide dat een jongen het had gestolen, tisch lang niet mis: 5 maanden gevangenis straf. Uitspraak 4 maanden gevangenisstraf. ONGEMANIERD OPTREDEN. De geboren Egmond-Binner, thans te Zaandam wonende grondwerker Theodorus Joh. de W. gedroeg zich op 13 Augustus te fcgmond aan den Hoef als een ware wilde man. Zijn broeder Marinus wierp een steen door de ruiten van zijn dorpsgenoot Andr. Duymneyer. schold hem uit voor schurk, waarop Duinmeyer ook warm liep en Marinus beetpakte. In het daaruit ge volgde kloppartijtje mengde zich ook "de broeder van Marinus, de thans terecht staande verdachte en diende Duinmeyer een opstopper toe. De animositeit van Marinus berustte op de uitzetting uit een noodwoning. Gevorderd werd f 10 boete of 10 dagen, waarop veroordeeling tot de gevorderde straf volgde. DE NED BLOEMBOLLEN-CENTRALE BESTOLEN. Een twintig-jarige tuinder, met name Syvert de W., had zich figuurlijk leelijk in zijn vingers gesneden door ten nadeele van de Ned. bloembollencentrale, tot vernietiging veroordeeld in verband met de saneering van het bedrijf een partij tulpen, 3/4 H.L., genaamd „Louis Davids" (zeker 'n nieuw merk, maar later drong tot ons door dat de politierechter het had over Darwin-tulpen) zich wederrechtelijk toe te eigenen, voor welk brutaal stukje hij thans onder handen werd' genomen en veroordeelde tot 20 boete of 15 dagen. UIT HET LAND DER BALLON-BROEKERS De 21-jarige fabrieksarbeider Mijndert Abbeltjes de B., gewoond hebbende op Urk, doch thans gevestigd te West zaan, had op 2den Pinksterdag (5 Juni) op het eiland zijner geboorte den visscher J. Molenaar een stomp op z'n neus toegebracht Jan stond te genieten van een muziekcorps en werd in zijn genot ruw gestoord door den verdachte, die hem 'n pootje draaide en verschillende slagen toediende. De geachte verdachte beriep zich op noodweer, doch deze definitie ging niet op en de zaak liep af met veroordeeling tot 10 boete of 10 dagen. HEIBELTJE IN HET LEEUWENHOL. De 39-jarige Maria Clara D., huisvrouw van den heer D., Was zoo onvoorzichtig op 2 Augustus in het rechtsgebouw te Alkmaar ter gelegenheid van een echtscheidingsproce- dure haar schoonzuster Neeltje v. Dartelen eenige ondefinieerbare scheldwoorden naar het hoofd te slingeren. De heer J. G. D. Emmerig, de alom in het gebouw tegen woordige gerechtsbode, woonde dit relletje bij en kon thans de verklaring der beleedigde dame onderschrijven, doch behoefde niet ge hoord te worden. Geëischt werd 10 boete of 10 dagen. Vonnis 7 boete of 7 dagen. ONONTBOLSTERDE EILANDER. De heer Teunis Vr. uit Urk, die zijn vroo lijken naam geen eer aandeed, had in den nacht van 12 op 13 Augustus de politie ta melijk grof beleedigd. Hij was niet ver schenen, ook niet de getuige. Eisch en vonnis 25 boete of 25 dagen. NIEUWS UIT DEN BLAUWEN REIGER. POLDER. Een arbeider uit Heerhugowaard, de 2?» jarige Joh. T. had zijn dorpsgenoot P. Appel, op 7 September mishandeld. Het was een landelijk drama, waartoe het vertrappen van een perceel grasland aanleiding gaf. De heer T., thans het zondaarsbankje opluisterende, maakte zich erg driftig en troefde toen op Piet Appel los, welk gebeuren door broeit Gerrit Appe' werd onderschreven. De zwa- ger van Jan T. was gemobiliseerd ak> getuig* a décharge. Volgens dezen „ontlasting- getuige" had Gerrit Appel met een stok ge dreigd en zwager Jan broer Piet niet ge slagen, maar alléén geduwd. Eisch f 1$ boete of 15 dagen. Opgelegd 10 boete of 10 dagen. Jan „nam" het niet en appeMeendO Vee! genoegen zei de politierechter. EINDELIJK 'N ZWIJNTJESJAGER! De 22-jarige arbeider Bonne B. uit Kolhora vertegenwoordigde op deze zitting den on- misbaren zwijntjesjager. Hij bemachtigde in een kennisnacht aan de Kreil een rij wiel dat aan J. Bos toebehoorde. Zoo hIf thans beweerde, omdat hij zijn eigen fiets miste en toch 'n kar noodig had om thuis te komen. Doch vóór hij den eigenaar m het -i i „O, maar ik moet," zei Anthony. Dat hij zich niet bedwingen kon, was jammer, en was voor hem Zelfs toen onbegrijpelijk. De donkere oogen vlamden hem tegen. „U kunt niet," zeide zij. Anthony zei met een brutale openhartig, heid: „Mevrouw Lemesurier, ik ben bezig, ik weet zelf het beste hoe, aan 't probeeren om een man, dien ik voor onschuldig houd, vrij te krijgen van de beschuldiging van moord. Ik ben op een punt gekomen, waarop het mij helpen zal, als ik vijf minuten met uw broer spreek. Uw broer U hebt het mijzelf ver teld kan niet ernstig ziek genoemd worden Ik moet hem spreken." Ditmaal waren het haar oogen, die neer geslagen werden. Anthony was boos op zich zelf. En een man, die boos i6 op aich zelf, is onoverwinlijk. Met een gratie, welke als het ware m zijn ziel werd ingebrand, liep zij de kamer door en ging met haar rug tegen de deur staan. Anthony pakte zijn hoed van de tafel op en liep langzaam naar haar toe, glimlachend terwijl hij liep. Het was geen aardige glim lach. Het was een glimlach, die aan den eenen kant van zijn gezicht opkwam en op hield voor hij bij zijn oogen was. Een don kere glimlach. Er zijn menschen in afgele gen hoeken der wereld, die den raad zou den geven, tengevolge van persoonlijke on dervinding, dat iemand, als hij dien glim lach ziet, er goed aan doet te verdwijnen. Hij kwam vlak bij haar, terwijl hij nqg glimlachte. Een oogenblik keek ze hem aaiv; toen weifelde zij; ging op zij, en liet door, (Wordt

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5