Hoe kom ik van die hoofdpijn af? AKKER.CACHETS ("AKKERTJES") OÊWELDtöE AARDVERSCHUIVING IN ITALIË. HET SPAANSCHE KABINET. INGRIJPEN IN ARBEIDS CONFLICTEN. Maatregelen van Rooserelt. prijsvraag voor tooneelstukken uitgeschre ven. Door den heer Kaastra werd een zakelijk verslag uitgebracht van de gehouden alge meene vergadering der hoofdvereeniging. De secretaris, lid van de door het hoofd bestuur ingestelde commissie, „Rechts Rich ten", gaf een uitvoerige uiteenzetting van de voorgestelde werkwijze dezer commissie. Het ligt in de bedoeling, dat deze commis sie allereerst in Westfriesland actief zal op treden. Men heeft het voornemen, om in ver gaderingen van tuin- en landbouwvereenj- gingen. arckoopvereenigingen enz het be ginsel Staatspensioen aan ae orde te stelleh, [waarbij men hoopt krachtigen invloed te kunnen doen gelden speciaal op de rechtsche leden dier vereenigingen. Niet van boven uit, maar van onderen af dient te worden ge werkt. Bij deze actie wordt de medewerking van de bestaande afdeelingen ingeroepen en toegezegd. Uit de in verband hiermede gehouden dis- cussiën bleek, dat verschillende afgevaardig den van meening zijn, dat juist in dezen tijd de regeering tot taak zal hebben mede op te komen voor de ouden van dagen en wel in de eerste plaats ten aanzien van de ongeveer 60.000 „uitgestotenen", welke niet door de bestaande verzekeringswetten zijn geholpen. Evenals andere groepen: veehouders, tuin ders enz. éoor de regeering geholpen worden, dient huns inziens thans ae regeering ook te zorgen voor de onverzorgde ouden van da gen. Besloten werd deze zienswijze ter kennis van het hoofdbestuur te brengen en zijn in zichten hieromtrent te vragen. Uit de besprekingen der winterpropagan- da bleek, dat in Westfriesland de actie voor Staatspensioen krachtig leeft. Na de gebruikelijke rondvraag, volgde sluiting. OUDKARSPEL. Door de gladheid der straat kwam mej. v. Twuiver te vallen waardoor ze een diepe wond aan de slaap opliep. Mej. Rootjes Hofland, die op den kant van een sloot stond te kijken naar kinderen, die aan het schaatsenrijden waren, gleed uil en kwam op het ijs terecht, waardoor ze haar enkel brak. SCHAGEN. Tot leden van de plaatselijke commissie Crisis-rundvee-centrale zijn benoemd de hee- ren D. Kaan te Wieringerwaard, voorzitter; S v. d Wal te Winkel, secretaris; K. Reijne te Barsingerhom, J. Groot en C. Gootjes, bei den te Schagen. GR AFT. Tot regent van het N.H. Weeshuis werd herkozen de heer P. Bruin Hzn. en tot regen tes mej. Roemer, terwijl mej. Eijk niet voor een benoeming in aanmerking kon komen. Gekozen werd mej. Roemer, echtgenoote \an den diaken, den heer Roemer. BEVERWIJK. De uitvoer van onze bloembollen naar de diverse rijken bedroeg dit jaar tot en met No vember 41.600 K.G. voor een waarde van 18.983, tegen 46 452 K.G. voor 18.715 vorig jaar. OUDE NIFDORP. Bij het gemeentebestuur bestaan plannen cm in 1934 de ijsbanen te Oude-Niedorp en te Zijdewind aanmerkelijk te doen vergroo ten, ten einde daardoor den werkloozen werk te kunnen verschaffen. HEILOO. Een adres aan den Raad. Door de Algemeene Nederlandsche Bouwarbeidersbond, Algemeene Ned. Schil dersgezel lenbond, Land. Fed. van Bouwvak arbeiders, R.K. Volksbond en Christelijken besturenbond is een adres aan den Raad gerichtfl waarin zij werk vragen voor den bona fide arbeider, dat men liever heeft dan steun. In dit verband wordt verzocht spoedig een aanvang te maken met den weg naar de Egmonden. Ook wordt gevraagd, nu de Commissie van de gezinsinkomsten van de werknemer, in casu steuntrekker, 2/3 aftrekt, hierin ver betering te brengen; daar, vooral in den winter, de uitgaven hooger zijn, waartegen geen extra ontvangsten bestaan. Zij vragen voorts stempelen in een verwarmd lokaal en piet meer (zooals thans) in de open lucht Hun verzoek is: de regeling voor steun aan werklooze arbeiders te wijzigen door naast de eerste 3 verdienste van de vrouw per week, ook de eerste 5 verdienste per week door tiet gezinshoofd niet in mindering te brengen. Een huurtoeslag van 1.50 per week, wan neer de huur meer bedraagt dan 3, 1 per week voor brandstof, stempelen in een ver warmd lokaal en extra steunuitkeering met de Kerstdagen. Naar we vernemen worden thans onder handelingen gevoerd over aankoop van grond voor den z.g. Zeeweg, waarvan het beginpunt zal zijn over het spoor. Men zal dan gaan over de z.g. Armenkrocht. Indien dit gebeurt, heeft men noodig het woonhuis van den heer D. Bakker aan den Westerweg BERGEN. Uitslag van de Dinsdag 19 dezer in Café Oldenburg gehouden verkiezingen door stemgerechtigde ingfiai den van diverse Pol- at rs. Verkiezing van 2 leden van het Dage- lijksch Bestuur van de Vereeniging van Pol ders en Oningepolderde landen onder Ber gen, doof aftreding wegens leeftijdsgrens van den heer Jb Swaan Sr en overlijden van den heer P. Bakker Czn. Gekozen werden de heeren Jb. de Waard en W. Swaan Hzn. Tot Poldermeester werden benoemd of her benoemd van den Damlanderpolder (vacature P- Bakker Czn.) herstemming tusschen de hee ren S. Bakker en J. Zwakman. van den Oudburgerpolder (vacature Jb. van Reenen, afgetreden wegens leeftijds grens) Mr. H. D. A. van Reenea. Wanneer Uw hoofdpijn (migraine) U overvalt bij het op staan, vóór of na den maaltijd, loop dan even bij Uw drogist of apotheker binnen en vraag een doosje "AKKERTJES". Deze nieuwe vinding van Apotheker Dumont wordt overal en door iederen gebruiker geroemd om haar wonderlijke resultaten bij Hoofdpijn. Migraine, Kiespijn, Zenuwpijn, Influenza, Spierpijn, Neuralgische pijnen, Rheumalische pijnen. Het ii niet noodig U te laten plagen door Uw pijn. Want bijna on middellijk zullen AKKER-CACHETS U helpen en Uw pijnen snel tot bedaren brengen. Ook Gij zult opgetogen zijn over de resultaten. Volgens recept van Apotheker Dumont. Slechts 50 cent per 12 stuks. van den Zuurvenspolder (vacature C. Schouten Jbz. afgetreden wegens leeftijds grens) S. Schouten Czn. van den Philisteinschenpolder (periodieke aftreding R. Roskam) gekozen de heer R. Roskam. van den Noorder Reeker- en Mangelpolder (vacature C. Akkerman Pz. afgetreden wegens leeftijdsgrens) D. Leegwater Jbz. van den Zuider en Midden Reekerpolder (vacature J. Kramer Hz., periodiek afgetre den) J. Kramer Hzn. van den Sluispolder (vacature J. Louwe, afgetreden wegens leeftijdsgrens en vacature Jb. Schut, overleden) gekozen C. Blanken- daal Jzn. en J. Borst. LANGENDIJK. Volgens de gemeenschappelijke regeling der gemeenschappelijke lichtbedrijven voor de 4 Langendijker gemeenten en St. Pancras moet de helft der winst gestort worden in het reservefonds, terwijl de andere helft ten goede komt aan de gemeenten. Het Bestuur van de Commissie van Beheer stelt nu aan de vergadering van de vertegenwoordigers der 5 gemeenten voor, om ontheffing te vra gen van de verplichte 50 procent in het re servefonds. JSxiüettlaud HERVORMING VAN HET HOOGERHUIS. Lord Salisbury heeft gisteravond in het Engelsche Hoogerhuis een ontwerp inge diend voor de hervorming van het Hooger huis door vermindering van zijn ledenaantal en met het doel zijn machtsbevoegdheden te vermeerderen en te versterken. Lord Salisbury verklaarde dat de leden van beide huizen een klein comité hebben ge vormd om de voorstellen in te dienen, we.ke beoogen Groot Brittannië te verzekeren tegen een plotselingen ommekeer, 't Ontwerp is op deze voorstellen gebaseerd. Hij vestigde de aandacht op de zaken in het buitenland waar de oude ordening was vervangen door dicta turen. In Engeland moest men zich tegen der gelijke pogingen verzekeren. Het is de plicht van het Hoogerhuis zoodanige wijzigingen aan te brengen in zijn constitutie, dat het land hierdoor beveiligd zou zijn en door al dus te doen zouden de leden niet verder gaan dan strikt noodzakelijk is. De bedoeling van het ontwerp is het huis voldoende macht te geven om te voorkomen, dat het land grondi ge wijzigingen zou ondergaan. De maatrege len beoogen het aantal erfelijke zetels in het Huis te verminderen tot 150 pears, voorts uit 150 leden van daarbuiten, voorts de pears van koninklijke bloede, de leden van het epis copaat, in het geheel 320 leden. De indiening is goedgekeurd met 84 tegen 35 stemmen. NIEUW ENGELSCH SCHIP OP STAPEL. In de bijeenkomst van de Oriënt Steam Na- vigation Cy.. welke gisteren te Londen is ge houden, heeft de voorzitter medegedeeld, dat een order is geplaatst voor een nieuw schip. Het nieuwe schip zal 3300 arbeiders geduren de 18 maanden werk verschaffen en een ton- nemaat hebben van 19.970. 100 MILLIOEN FRANCS IN HET WATER. Nieuwe haven en sluizen van Ostende onbruikbaar. Belangrijker dan wat er omtrent de zaak Pauwels te melden valt, is de aankondiging van een nieuw schandaal, dat ditmaal zijn kernpunt in het departement van Openbare Werken zou hebben. In de heden gehouden Kamerzitting verklaarde de liberale afgevaar digde Marquet bij de behandeling van de bui tengewone begrooting voor openbare wer ken" dat de nieuwe vischhaven te Ostende en de nieuwe sluizen, die te zamen 80 millioen francs hebben gekost, onbruikbaar zijn, evenals het nieuwe veilinggebouw, dat onge veer 20 millioen francs heeft gekost. De ge meente heeft dan ook geweigerd havens en veilinggebouw over te nemen. Spreker ver klaarde, dat er een zeer streng onderzoek noodig is, en voegde hieraan toe: „Ik zal u een kleine geschiedenis vertellen. Toen ik laatst met den ambtenaar van het departement van verkeerswezen over de schandalen sprak, die zich in dit departement voordoen, zeide deze: „Zoo, komen er bij ons óók schandalen voor? Ik dacwt dat dat alleen in het departe ment van openbare werken het geval was Deze woorden van den liberalen afgevaar digde wekten op de katholieke banken een storm van protest, zoo schrijft het Hbld. De minister van Openbare Werken, de heer Sap, sprong rood van woede en verontwaardiging overeind en riep den spreker toe: „Bijzonder heden alstublieft. Gij werpt een verdenking op het ambtenarencorps; dat is ontoelaat baar". De heer Marquet wachtte rustig tot de verontwaardiging der katholieke afge vaardigden eenigszins was gezakt en zei toen: „Indien ik veertien dagen geleden had gezegd, dat de oemmissarissen van politie omkoopbaar waren, zou men mij óók uitge jouwd hebben. De minister windt zich op, omdat ik zeg dat er te Ostende 100 mi! en francs in het water zijn gegooid, maar als hq in mijn plaats was, zou hij precies spreken a's ik' De haven en de sluizen zijn gebouwd door onkundigen of door gauwdieven. Gij kunt kiezen, meneer de minister!" 78 JAREN TUCHTHUIS. Het bloedbad van Altona. In het proces naar aanleiding van den overval op het S S. lokaal te Altona heeft de bizondere rechtbank te Altona gistermiddag vonnis gewezen. De drie hoofd beschuldigden werden ieder tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, een beschuldigde tot zes jaren, twee ieder tot vijf jaren, vijf ieder tot vier Jaren, één tot 3 jaren tuchthuisstraf, een jonge man tot 3 jaren gevangenisstraf, drie tot ieder 4 jaren tuchthuis. Wegens me deplichtigheid aan poging tot moord werden twee beschuldigden ieder tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld. \llen beschuldigden die tot tuchthuis straffen zijn veroordeeld, zijn voor den duur hunner straffen hun burgerlijke tere-rechten ontnomen. Vijf beschuldig den zijn vrijgesproken. MOEDERDAG TE ROME. 92 moeders worden voorgesteld aan Mussolini. "Ur gelegenheid van een dag. gewijd aan moeder en kind, zullen 92 moeders, die het grootste aantal levende zoons van heel Italië hebben, aan Mussolini worden voorgesteld. De uitgekozen moeders, één voor elke provin cie, vertegenwoordigen elk gemiddeld veer tien levende zoons. Een moeder uit Napels kan zich beroemen op negentien levende zoons. De uitgenoodigde moeders zullen te Rome de gasten zijn van het Instituut voor Moeder- en Kinderzorg, een instituut karak teristiek voor het fascistisch regime. De mani festatie die moet worden gehouden in het ka der van een demografische campagne, zal nog vóór Kerstmis plaats hebben. Door een aardverschuiving van buitenge wonen omvang is de spoorlijn Pisa, Betone, Brenner in Italië vcorloopig versperd. In de buurt van Pistoria is een aardmassa van 500 M. lengte, 800 M. hoogte en een groote dikte losgeraakt, waarbij een huis, dat door straatmakers werd bewoond, is vernield. Men vreest, dat de rivier Difna buiten haar oevers zal treden, aangezien de massa in het stroombed is terecht gekomen. Regeeringsverklaring van Lefroux. Minister-president Lerroux heeft gisteren in de Spaansche Kamer de regeeringsverkla- ring afgelegd. Het hoofddoel van zijn regee ring is het herstel va6 den socialen vrede en de achting voor de wet. Er moet een einde komen aan de voortdurende opstanden. Het openbare crediet moet verbeterd worden door de aanvatting van openbare werken, door de uitbreiding van het spoorwegnet, de bouw van hydraulische installaties, terwijl voorts een hervorming van den landbouw moet wor den ter hand genomen. Ten aanzien van de gewapende macht zeide de premier, dat in leger en vloot een andere geest ingang moet vinden, evehzoo moeten de verschillende klas sen van het volk nader tot elkander worden gebracht. In de godsdienstkwestie moet ge wetensvrijheid worden gewaarborgd. Overi gens zal de regeering het leekenstandpunt handhaven, zoomede de tot nu toe op sociaal gebied getroffen maatregelen. De republiek zal worden geconsolideerd, doordat alle Spanjaarden nader tot de republiek Zullen worden gebracht. Onder zeker voorwaarden moet gestreefd worden naar amnestie. De Kamer zal dit evenwel moeten voorstellen. De leider der volksactie, GiLHobles, ver- slaarde dat zijn partij de regeering zal steu nen, omdat de tijd nog niet is gekomen voor een uitgesproken regeering der partijen van de rechterzijde. De politiek van vervolging moet worden uitgeschakeld. Arbeidsvrijheid, een amnestiewet, zoomede een wet ter be scherming van werkloozen zullen worden in gediend Voorts sprak Oil Robles over een hervorming van den landbouw, zoo dat kleine boeren bedrijven zullen kunnen wor den opgericht. Ten slotte eischte hij de zoo spoedig moge lijke tot standkoming van een concordaat. De regeering heeft besloten, ondanks den alarmtoestand, de persoensuur in geheel Spanje op te heffen SCHIER EINDELOOZE OORLOG THANS GEËINDIGD. Bolivia en Paraguay hebben zich verzoend. Heden te middernacht plaatselijke tijd precies is na een oorlog van twee jaar de wapenstilstand tusschen Bolivia en Paraguay in het Gran Chaco-gebied in getreden, terwijl de onderhandelingen echter nog aan den gang waren werden vijandelijkheden reeds uren voor mid dernacht gestaakt. De oorlog heeft beide staten 30.000 dooden, 20.000 gevangenen en een groot aantal aan tropenziekten gestorvenen gekost. Aan beide kanten hebben ongeveer 150.000 man aan den oorlog deelgenomen. De wapenstilstand duurt 10 dagen en eindigt dus 30 Decem ber a.s. te middernacht precies. Gedu rende deze 10 dagen zullen echter bin nen bet kader der Pan-Amerikaansche conferentie te Montevideo de vredeson derhandelingen worden gevoerd De president van Uuguay dr. Terra wil evenals de andere leden der conferentie en o.a. de Fransche generaal Freyden- berg alles in het werk stellen om thans definitief het conflict welks wezenlij'-e oorzaken ruim 100 jaar oud zijn op te lossen. Naar verluidt zou Bolivia be reidt zijn een definitieve beslissing te aanvaarden van het permanente hof voor internationale justitie te den Haag of van den Volkenbond, indien Para guay het besluit dpr zesde Pan-Ameri kaansche conferentie van 1932 erkend, waarbij elke gewelddadige verovering wordt verworpen. AANSLAG OP DEN GOUVERNEUR- GENERAAL VAN KANTON. Op den gouverieur-generaal van Kan ton, den generaal der infanterie Sjen- slmin, ls gisteren een aanslag gepleegd, toen hij met zijn auto door de stad reed. Sjensimin moest onmiddellijk geope reerd worden. Zijn toestand is zorgwek kend. Over de daders van den aanslag is nog niets met zekerheid bekend. Vol gens een lezing zou de generaal door een wachtpost beschoten zijn, zonder dat de chauffeur iets van liet voorval merkte. Volgens een andere lezing is de aanslag gepleegd door een aan de com munisten verwante groep. 12 MIJNWERKERS VERONGELUKT. Te Kaapstad in Zuid-Airika. Door een ernstig ongeluk ln de Crown-mijn bij Johaniesburg zijn giste ren 12 mijnwerkers, t.w. twee Europe anen om het leven gekomen. Een plat vorm, waarop 13 mijnwerkers bezig wa ren, stortte plotseling 1100 M. diep. Slechts een arbeider kon zich redden, de andere 12 zijn gedood. GEWELDIGE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-AFRIKA. De langdurige droogte is thans ge volgd door geweldige overstroomingen te Kaapstad. De rivieren sleuren alles in hun stroom mee. In alle deelen van het land worden hagelstormen en wolk breuken. Volgens een mededesting van den minister van landbouw van Zuid-Afrika zijn in de periode van droogte in het ge heel millioen schapen omgekomen. Roosevelt heeft een decreet uitgev;.ar- digd, waardoor d« Natiortal Labour Board wordt gemachtigd, alle arbeids conflicten bij te leggen. In de decreet wordt gedreigd met het afkondigen van een industrieelen vrede. Roosevelt keurt de tot nu toe gevolgde methode- goed. Opnieuw zijn 8 codes goedgekeurd, waarmede het totaal aantal codes 168 is geworden. Ambtenaren van de Nira dee len mede, dat in de rubber-banden-in dustrie een volledige overeenkomst is bereikt en dat de code aan den presi' dent is toegezonden. mm. 1 DE DALAI-LAMA OVERLEDEN. Uit Lhasa (Thibetl wordt gemeld, dat Zon» dag de Dalai-Lama Ngawang Lopsang Toep. den Gyatse op 57-jarigen leeftijd is overleden. De Dalai Lama wordt, volgens de Boed dhistische opvatting beschouwd als de zich steeds weer incarneerende Boeddha. De thans ontslapene werd in het jaar 1893 door de geestelijkheid gekozen. E)e Dalai Lama is te gelijkertijd wereldlijk heerscher der Thibeta- nen. BRAND AAN BOORD VAN AMERIKAANSCH SCHIP. Het Amerikaansche stoomschip Topatop^ dat 5356 ton meet en een lading katoen eh hout aan boord heeft is vandaag op de Theems aangekomen, met brand aan boord, welke reeds gedurende 24 uren woedde. Het schip had tijdig Greenwich kunnen bereiken, waar het vuur na twee uren was bedwongen, TREIN VERONGELUKT IN JAPAN. De machinist en een passagier zijn gedood en 11 personen gewond toen een geheel volle trein tijdens een hevigen verblindenden sneeuwstorm op 20 K. M. ten N.O. van Naot- soe aan de Japansche kust verongelukte. De sneeuwstorm heeft in de geheele streek aan zienlijke schade aangericht. TORPEDOBOOT TE WATER GELATEN. De Hatsoekari, een torpedoboot van 527 ton, is te water gelaten. Het schip is voor- zien van 4 torpedo!anceerbuizen, 3 stukken 37 m.M. snelvuurkanonnen, terwijl de bodem een snelheid kan ontwikkelen van 26 knoo- pen per uur. KORTE BERICHTEN. Ingediend is een wetsontwerp hou dende bepalingen van de contingenten* ring van gort. Jnq&ioudeH Stukken (Batten veraniwoo' detukhetd ven de Redactie. De opname in Ae rubriekb**psi geenszins dat de redactie er nuae instemt). Geachte Redacteur, Nu mevr. L. v. d. Wal—de Boer, alhier, reageert op hetgeen ik in de raadsvergadc« ring van 7 Dec., als rapporteur, heb gezegd, verzoek ik beleefd voor eenige toelihting eeft plaatsje in uw blad. Uit haar ingezonden stukje d.d. 10 Nov 1933 heb ik het volgende aangehaald: „Ook lezen wij in het raadsverslag (van 9 Nov.) van een stevige belastingverhooging. Straks, bij de behandeling der begrooting zal blij ken, waar het gemeentegeld aan wordt be steed", en naar aanleiding van dezen zin merkte ik op, dat de gemeentewet voorschrijft dat, na aanbieding aan den raad, de begroo ting 14 dagen ter secretarie voor ieder ter in zage moet liggen en dat zij zelfs in afdruk verkrijgbaar is tegen den kostenden prijs: Elk belangstellende kan zich dus van elke post van inkomen en uitgaven op de hoogte stel len en zich overtuigen, waaraan het gemeen- tetgeld wordt besteed''. Bij de behandeling van de begrooting, nadat de daartoe benoem de commissie haar in al haar onderdeelen heeft nagezien en nagerekend, wordt elke post niet meer voorgelezen. De rapporteur brengt slechts die posten in bespreking, die de commissie noodig oordeelde. Conclusie: Bij de .behandeling van de begrooting in openbare vergadering kan dus niet blijken, waaraan het gemeentegeld wordt besteed. Mevr. v. d. Wal is tegenwoordig geweest bij de behandeling; zij zal nu voor zich zelve kunnen uitmaken of zij nu weet, waaraan het gemeentege'd wordt besteed. Ten tweede heb ik uit haar schrijven van 11 Nov. geciteerd: „Als daaruit (n.1. de be handeling van de begrooting) blijkt, dat al les bij het oude blijft, wat den loonstandaard betreft, enkel de werkloozen zich moeten aan passen, dan is hunne verbittering niet zonder reden" en „Nog smeult de onrust enz.'' Naar aanleiding van deze woorden heb k de opmerking gemaakt en die handhaaf ik nog dat zulke uitingen in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden in het openbaar ge vaarlijk zijn. „Hij doet het voorkomen, alsof ik de werkloozen tegen het gemeentebestuur ophits", schrijft mevr. v. d. W. d.d. 11 Dec. Men leze mijn opmerking! Uit den bovenaan- ge haalden zin („Hij doet enz.) blijkt, dat mevr. v. d. W. inziet het gevaarlijke van haar uitspraak. Ik ken haar te goed en waar deer haar krachtige en belanglooze mede werking in het vervullen van een gemeen schappelijke taak, om haar van ophitsing te verdenken. Zij hitst niet op bewust, maar haar woorden kunnen onwillens die uitwer king hebben. Ten slotte de 25 pCt. korting op de wei- houderssalarissen. Neen, voor de geheele linie; o.a. werd ook het bespottelijk lage pre sentiegeld gebracht van 2 op 1.50, d.i. 25 pCt. korting. De commissie heeft n.1. alduj geredeneerd: Wij zijn gedwongen belastingvertiooging op te leggen; soit; maar nu is het ook plicht ie onderzoeken of er op eenige posten kan wor den bezuinigd en daartoe heeft de commissie en bloc voorstellen gedaan. Met vriendelijken dank. Uw dw. S. HERINGA, Lid van den Raad d«r

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7