Alkmaarsche Courant Nieuwjaarswenschen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. AMATEUR OF PROF ï&mttwtand 900 1983 Honóerf np m öertJgste Jaargang. WOENSDAG 20 DECEMBER Twaalf en een half jaar is het vandaag geleden, dat dr. W. de Vlugt werd benoemd tot burgemeester van de hoofdstad. Een zoo lange periode heeft in de laatste eeuw geen burgemeester aan het hoofd dier gemeente gestaan. Het mag dus geen verwondering baren, dat deze dag niet zonder huldebetoon is voorbijgegaan, temeer daar burgemeester de Vlugt zich mag verheugen in een groote populariteit. De dag werd ingeluid door den carillon- neur J. Vincent, die van den koepel van het koninklijk paleis om kwart voor negen ko raal- en andere muziek deed hooren. Nauwelijks waren de tonen van het caril lon over den Dam weggeklonken of in de Kalverstraat deed zich de muziek hooren van het politie-fanfarecorps, dat, gevolgd door een groot deel van het politiecorps, optrok naar het Stadhuis op den O. Z. Voorburg wal, om te defileeren langs den feestvieren den burgervader. Door den hoofdcommissaris, den heer H. J Versteeg, werden gelukwenschen overge bracht van het geheele corps. Tegen 11 uur kwam de gemeenteraad bij een in openbare zitting. De familie van den bui gemeester, benevens een aantal genoodig- den hadden de plaatsen van de gereserveerde en de publieke tribune ingenomen, die dit maal met een planten- en bloemenversiering prijkten. Na opening van de zitting kre-g het oudste raadslid, de heer J. ter Haar. het woord. De gemeenteraad, zoo zeide de heer ter Haar, stelde er prijs op, den eersten officiee- len gelukwensch aan te bieden. Spr. schetste vervolgens de vee1 omvattende taak van den burgemeester van Amsterdam. Naast de lei ding van de raadsvergaderingen is er ook die van het college van B. en W., welke vergade ringen steeds met de meeste takt werden ge presideerd en dan is nog 'n be'angrijke re presentatieve taak buiten het Stadhuis. Aan het slot van zijn toespraak wees spr. op den tegen woordigen economisch en toe stand. Ook in deze dagen van crisis weten wij, zei sprdat wij U onze belangen kunnen toevertrouwén. Spr. hoopte, dat dr. de Vlugt het Kogge schip van Amsterdam door de branding in veilige haven mocht brengen. De Raad stelt er nrijs oo. zei spr., in dit morgenuur een klein aandenken te geven. Spr. bood daarop een paar etsen van Jan Poortenaar aan. De oudste wethouder, de heer E. J. Abra hams, voerde namens het college vervolgens het woord. Hij schetste dr. de Vlugt als voor zitter van dit college en prees hem om zijn onpartijdigheid. De jubilaris dankte voor de hem aange- boden hulde en uitte den wenseh, dat Am sterdam de crisis zal te boven komen en een nieuwen bloei tegemoet gaan. Na afloop van de raadszitting had de jubi laris de hulde in ontvangst te nemen van de ambtenaren en werklieden der gemeente. Van dit 20.000 man tellende personeel waren de putaties bijeengekomen in de Militiezaafl. De feestvierende burgemeester en zijn familie werden daar ontvangen door mr. dr. J. H. van Zanten, directeur van het Bureau van Statistiek. Namens allen sprak deze dr. de Vlugt toe. Hij stelde hem in het licht als de opperste chef, die het voorbeeld geeft, waar op men een openbaar lichaam, waarbij men werkzaam is, heeft te dienen. Spr. bood een lauwerkrans aan als vervanging van wat men in andere omstandigheden zou hebben geschonken. Door den burgemeester werd in welgeko zen woorden dank gebracht voor deze hulde, waardoor hij zeer was getroffen. In den middag hield de burgemeester re ceptie in het Concertgebouw. Tegen half drie waren daar bijeen tal van autoriteiten uit verschillende kringen van de hoofdstad. Hier werd den jubilaris hulde gebracht door de geheele bevolking. Door mr. dr. J. A. van Thiel, als voorzitter van het Uitvoerend Comité, dat zich uit de burgerij had gevormd, werd de jubilaris toe gesproken. Hij gaf een terugblik van hetgeen ■t de afgeloopen 12H jaar is bereikt. In dien terugblik herinnerde spr. eraan, dat dr. de Vlugt bij de aanvaarding van zijn taak als burgemeester heeft gezegd: „Amsterdam moet vooruit!" Aan dat devie6 is de jubilaris steeds trouw gebleven. Uitvoerig stond spr. stil bij de ontwikkeling van de stad. Amsterdam heeft stedebouwkun- dig gesproken een geheel ander aanzien ge kregen. Met die verandering nam ook de taak van den burgemeester in omvang toe. Op die zwaardere taak ging spr. uitvoerig in. Namens het comité bood spr. den jubilaris diens portret aan, geschilderd door den be kenden Amsterdamschen kunstenaar Jan Sluijters. Aan mevr. de Vlugt, die terwille van het stadsbelang zooveel offers heeft moeten bren gen, verzocht spr. een zilveren theeservies, met inscriptie van Amsterdam's burgerij te willen aanvaarden. Ten slotte bood spr. een gedenkboek aan, vervaardigd door den sierkunstenaar G. Rueter en waarin nog later zullen wprden in geschreven eenige duizenden handteekenin- gen, welk gedenkboek een gecalligrafeerde oorkonde bevat. Spr. eindigde met den wensch, dat het den burgemeester nog vele jaren gegeven moge zijn, de gemeenschap te dienen. Nadat de jubileerende burgemeester had bedankt voor dit huldeblijk van de burgerij, kwamen tal van vereenigingen op velerlei gebied den jubilaris hun gelukwensch aan bieden, waarbij ook tal van huldeblijken wer den aangeboden. Nadat een paar zangnummers waren uit gevoerd door den Bond van Amsterdamsche Chr. zang en muziekvereenigingen en de ko ninklijke mannenzangvereeniging „Apollo", begon een openbare receptie, waarvan door menschen van allen rang en stand gebruik werd gemaakt. Om half vijf was ook deze hulde ten einde, waarna het echtpaar de Vlugt onder orgel spel en toejuichingen uitgeleide werd gedaan. Hulde van de politie. Ongeveer 1000 man politie bracht heden morgen nog hulde aan den burgemeester ter gelegenheid van zijn 12 -jarig ambtsfeest. De koningin heeft haar kamerheer jhr .mr. dr. W .F. Roëll opgedragen den burgemeester hedenmiddag haar geluk wenschen aan te bieden. Prins Hendrik heeft van zijn belangstelling doen blij ken door hedenmiddag do receptie in het concertgebouw bij te wonen Tijdens het défilé van de politie voor het stadhuis is een ongeval geschied. In den O.Z. Ochterburgwal ligt tegenover het stadhuis een groote schuit, welke in haar goede dagen een tjalk is geweest, doch nu tot kolenschuit is omgebouwd. Een vijftig- a zestig-tal personen had zich op dit vaartuig begeven, teneinde het défilé beter te kunnen gadeslaan. Toen dit geëindigd was, wilden de menschen de schuit weer verlaten, hetgeen tot gevolg had, dat een rechtopstaande paal, welke een tweetal balken steunde, die over de feheele lengte van de schuit liep, doorknikte. B oen de zich op de schuit bevindende perso nen ontdekten, dat zich de vaste grond onder hun voeten begaf, ontstond er een groot tu mult. Mannen, vrouwen en kinderen rolden door elkaar en kwamen in het inwendige van de schuit terecht. Omstanders en politie schoten onmiddellijk ter hulp evenals de G. G.D. en de brandweer. Nadat de slachtoffers op den wal geholpen waren, bleek een acht tal personen lichte verwondingen te hebben opgeloopen, terwijl een juffrouw, die over pijn in den rug klaagde, naar het ziekenhuis werd vervoerd. De overigen kwamen met den schrik vrij. De 40-jarige diamantmakelaar B. wo nende te Naarden, is voortvluchtig met meer dan een ton aan diamanten. Ver moed wordt dat hij is uitgeweken naar België. De justitie heeft in de woning, die sinds eenige dagen verlaten is, een on derzoek ingesteld. De benadeelde moet zijn de diamant handelaar N. uit de Sarphatistraat ie Amsterdam. In verband met het bericht omtrent het ver dwijnen van een te Naarden wonenden diamanthandelaar-makelaar vernemen wij, dat, deze den laatsten tijd in overspannen toestand verkeerde. Van verscheidene hande laren in diamant had hij goederen in bezit ter waarde van meer dan een ton. Een der belanghebbende diamanthandelaren, de heer H. Natkiel, was bij deze zaak voor een be langrijk bedrag betrokken. Eenige heeren zijn aan het eind van de vorige week reeds naar Antwerpen gegaan waar zij den verdwenene in een hotel aantroffen. Hij is toen mee terug gegaan naar Nederland en naar ons van be trouwbare zijde wordt medegedeeld, heeft hij alle goederen, die hij van derden onder zich had reeds teruggegeven. Tusschen de firma Natkiel en den diamant-makelaar schijnt ech ter nog een financieele kwestie te bestaan, welke mede oorzaak kan zijn van den toe stand, waarin de bewuste makelaar verkeert. De firma N. heeft bij de politie te Naarden een aanklacht tegen den makelaar terzake van verduistering van 30.000 ingediend De justitie heeft deze zaak in onderzoek en zal moeten uitmaken of hier inderdaad van verduistering sprake is. Intusschen vertoefde de makelaar gisteren weer te Amsterdam, waar hij bezig was zijn zaken te regelen. VROEDSCHAP OP „KLUMPKES". Dreumel is een dorpje, dat zich be scheiden verborgen heeft in het uiterste puntje van het Land van Maas en Waal en zich voor de nieuwsgierige blikken gedekt heeft achter de breede dijken van de twee rivieren, waaraan deze land streek haar naam ontleent. Dreumel bezit ook een gemeenteraad, die de ge woonte heeft op gezette tijden bijeen te komen, teneinde het wel en wee van het don» en deszelfs bewoners te bespreken. Ook in een kleine gemeente kunnen vraagstukken de gemoederen nogal hef tig in beweging brengen en zoo was daar in Dreumel de*er dagen een voorval ge schied, dat aanleiding werd tot een interpellatie in den gemeenteraad. De achtergrond was een min of meer ge spannen verhouding tusschen wethou der Kruisen, die nogal „ewaar aan po litiek doet" en den gemeenteveldwach ter. Deze laatste functionnari* had den wethouder er een verwijt van gemaakt, dat hij op klompen de vergadering van het ooilege van B en W. had bijgewoond. De wethouder, die wel eens gehoord had, dat men in bepaalde kringen in het buitenland de overtuiging heeft, dat klompen de nationale voetdracht in Nederland i«, achtte zich door dit ver wijt niet alleen in zijn persoonlijke eer aangetast, maar meende, dat ook onze nationale waardigheid door het onbe zonnen oordeel van den veldwachter was gekreukt en trok in de eerstvolgen de raadsvergadering ongezouten van leer. Het onderwerp, door hem met ver heffing van stem aan de orde gesteld, bleek de algemeene belangstelling te hebben. Geruimen tijd hebben de vroede vaderen zich met beschouwingen over de wenschelijkheld van de klompen dracht bezig gehouden, waarbij men ten slotte tot de eenparige conclusie kwam, dat de gemeentewet niet verbiedt, op klompen een vergadering van B. en W. en zelfs niet een raadsvergadering bij te wonen. De raad toonde zich in hooge mate verontwaardigd over de bemoei zucht van den veldwachter en om hem dat voor eens en voor altijd aan het ver stand te brengen, werd diet algemeene stemmen besloten, dat bij de eerstvol gende raadsvergadering alle raads'eden „op de klumpkes" zullen verschijnen. GIFTEN VAN DE KONINGIN. Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin wederom een aantal giften aan ver schillende instellingen en vereenigingen ge schonken uit het Sofiafonds, dat ter Beschik king van H. M. werd gesteld door wijlen de groothertogin van Saksen Weimar Eisenach geb. prinses Sofie der Nederlanden. DE CRISIS-RUNDVEE-CENTRALE, Door de crisis rundvee-centrale zal gele genheid worden geboden aan haar te leve ren drachtig rundvee in alle soorten en kwa liteiten uitgezonderd zullen worden dieren waarvan moet worden aangenomen dat zij langer dan 7 maanden drachtig zijn te Purmerend 2 Januari van 8 tot 10 uur vee markt, Schagen 4 Januari 8 tot 10 uur vee markt HET BESLUIT VAN DEN BIOSCOOPBOND. Het bestuur van de Ned. Artisten Organi satie (N. A. O.) heeft gister den geheelen dag vergaderd naar aanleiding van het besluit, genomen door den Ned. Bioscoop Bond, 'hetwelk tot gevolg zal hebben dat alle artis ten en musici vanaf 1 Januari 1934 uit de bic^coop theaters zullen worden geweerd. Deze uitsluiting van alle werkers in het amusementsbedrijf heeft begrijpelijke onrust in deze kringen gewekt. Na informaties zoo wel bij mr. H. Wiessing van het bureau B. U. M. A en het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoop Bond is het bestuur van de N. A. O. tot de conclusie gekomen, dat van <fct conflict de artisten en musici de dupe worden, zonder dat de organisatie van deze groepen eenigen invloed ter voorkoming van deze fcatastrophe heeft kunnen uitoefenen. Op de conferentie die gisteravond met het hoofdbestuur van den N. B. B. is gehouden, heeft de N. A. O. daarover ernstige afkeuring uitgesproken. Doch ook de regeering treft een ernstig verwijt, daar zij niets heeft gedaan ter voor koming van dit massa-ontslag. Immers, nóch de advies-commissie onder leiding van mr. De Beaufort, nóch de B. U. M. A. of de N. B. B. hebben het noodig geoordeeld hen op wier rug deze zaak wordt uitgevochten, daarin te kermen. Wel heeft de N. B. B. een proefproces uitgelokt met betrekking tot de te betalen auteursrechten voor films, doch men heeft het niet noodig geacht dit ook te doen voor de artisten en musici. Indien het bestuur van de N. A. O. eerder van deze zaak op de hoogte was gesteld, hadden de organisaties wellicht kunnen sa menwerken en gezamenlijk het risico van een dergelijke procedure op zich kunnen nemen. Temeer treft deze zaak de artisten, waar de wet op de tewerkstelling van buitenlandsche arbeidskrachten in loondienst, ieder oogen- blik van kracht kan worden, zoodat de artisten op het moment dat zij de vruchten van hun jarenlange agitatie zouden plukken, door dezen maatregel dubbel worden ge troffen. In hoeverre de eischen van het bureau B. U. M. A. billijk en aanvaardbaar zijn, zal de N. A. O. eerst dan kunnen beoordeelen, wanneer de N. B. B. de bedrijfsuitkomsten van den laatsten tijd toont. E>e N. A. O. ge looft evenwel dat in dezen crisistijd een ver zwaring van lasten gelijk B. U. M. A. eisebt, voor het geheele amusementsbedrijf fnuikend is. Het bestuur van de N. A. O. heeft zoowel den minister van Econozische Zaken als den minister van Justitie telegrafisch om bemidde ling en ingrijpende maatregelen verzocht. Nadere stappen zullen in samenwerking met andere organisaties in het amusements bedrijf worden gedaan. RUMOER IN DEN JORDAAN. In den Jordaan te Amsterdam was het gisteravond eenigszins onrustig. Een hon derdtal communisten trok door de straten, roepende: „Torgler moet vrij". De politie heeft hen verspreid, zonder van de wapenen gebruik te maken. Later verzamelden de menschen zich weer op den Dam, maar hier werd elke poging tot demonstratie terstond onderdrukt. DOOR DEN VLOER GEZAKT. In het voormalige gebouw van de provin ciale griffie te Haarlem, dat verbouwd wordt tot huisvesting van het kantongerecht, is de districtsbouwkundige van den rijksgebouwen dienst te Haarlem, ir. L. de Vries door den nog open liggenden vloer van die tweede ver dieping gevallen en op de eerste verdieping terechtgekomen. Met een gebroken rib en een ernstige rug- wervelkwetsuur is hij naar het Diaconesse- huis overgebracht, waar hij zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. De sportredacteur van de Alkmaarsche Courant stelt mij in zijn blad de vraag: wat verstaat men onder een volkomen amateur? Indien het de bedoeling is, dat ik in de ge legenheid wordt gesteld, in uw geacht blad openlijk hierop te antwoorden, dan betuig ik volgaarne mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Deze vraag is zoowel nationaal als inter nationaal zeer eenvoudig te beantwoorden. Hij ofzij is amateur, die een of anderen tak van sport of lichaamsoefening niet uit brood winning uitoefent of uitge oefend heeft. Men houdt op amateur te rijn en wordt beroepsrijder: lo. door het schaatsenrijden om geld te beoefenen en te onderwijzen; 2o. door gewonnen prijzen te verkoopen of foclcdTcn 3o. door 'in een wedstrijd zonder te protes teeren willens en wetens tegen een beroeps- rijder uit te komen 4o. door bij een tak van sport, door het leidend lichaam van die sport als amateur gediskwalificeerd te zijn. Zij, die gekozen zijn tot bestuurderen van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsen- rijdersbond, zijn personen, die volkomen in staat zijn aan de hand van deze paar regels een objectief oordeel te kunnen vellen of hij en of zij een volkomen amateur is. Nu wordt de vraag gesteld, is een rijder, die zijn reis- en verblijfkosten vergoed krijgt en indien zijn plaatsvervanger in zijn maat schappelijke positie betaald wordt door een bond of een particulier persoon, een amateur. Deze vraag is niet nieuw en ook geen op komende gedachte van den geachten sport redacteur. Vanuit Alkmaar is in verschillen de toonaarden deze vraag sinds jaren ge steld, meer om het amateursvraagstuk te ver troebelen, dan wel om het amateurisme hoog te houden. Ter beantwoording diene, dat voor een rij der, die de bekwaamheid tézit om een wed strijdrijder te worden en welke zich daartoe voor een drie of vier weken in het buitenland zal moeten trainen, en hiertoe zelf niet vol doende gelden bezit om dit te bekostigen, wel degelijk de reis- en verblijfkosten mogen wor den betaald. De rijder krijgt geen geld in handen. Zoowel het reisbiljet, alsmede zijn verblijfkosten (d.w.z. alleen de pension- prijs) wordt door het bondsbestuur betaald. Waarom zou iemand als Akerboom, omdat hü nier een dure reis naar e«n traiotngs- plaats en een duur hotel om een drie weken te wonen, kan betalen, ge'en amateur zijn? Waarom gaat Akerboom in training? Om dat de Berger IJsvereeniging in dezen rijder een man ziet, die de Nederlandsche kleuren ver over de grenzen kan brengen. Hij gaat niet in training omdat hij uit broodwinning die sport beoefent, respectieve lijk hiermede geld wenscht te verdienen. Elk rechtschapen mensch zal het toejuichen dat de K.N.S.B. volgaarne gelden in ont vangst neemt, om de uitzending van goede rijders te bekostigen en tevens toeziet, dat dit geld ook uitsluitend daartoe wordt besteed. Nu bestaat er nog eene mogelijkheid, en wel dat eerstens de rijder niet zelf in zijn kosten kan bijdragen, doch dat hij zelfs niet thuis gemist kan worden, omdat zijn maat schappelijke positie zich hiertoe niet leent, ik denk b.v. aan de koolplanters. Waarom zou iemand als wijlen Willem Kos, wiens familie zijn arbeidskracht niet kon missen, en tijdelijk een betaalde kracht op het land moest nemen, geen amateur zijn, zelfs wanneer het particulier initiatief te hulp moest komen om een gedeelte van die betaal de kracht te bekostigen? Noch uit broodwinning, noch om geld te verdienen, moest hulp geboden worden. De vader van Willem Kos was gestorven en de kinderen waren allen vlijtig en werkten hard om hunne moeder te ondersteunen. Bitter heeft Willem Kos gehuild, toen hij onaer mijn leiding in Zwitserland vernam, dat een van zijn broers om geld had gereden in Nederland. Willem Kos was een volkomen amateur. Alhoewel hiermede de mij gestelde vraag beantwoord is, vraag ik om meerdere plaats ruimte, omdat het artikel „Amateur of Prof', een veel dieperen grond heeft, dan het een voudig stellen van een simpele vraag aan mijn persoon. Aanleiding van dit alles was de gloeiende rede van den heer Cloeck op de j.1. jaar!ijk sche algemeene vergadering van den IJ.H.N. En indien u mij zulks veroorlooft, moet ik eerst den heer Cloeck een kleine terechtwij zing geven. Men valt in een vergadering van den IJ.H. N., waarin een redacteur van een dagblad wel toegang heeft, doch uitsluitend om een verslag samen te stellen, en hem niet geoor loofd is te debatteeren, dezen niet aan over artikelen, zonder onderteekening, in zijn blad verschenen, zoodat de redactie de verant woordelijkheid van het geschrevene zelf op zich neemt. De heer Cloeck had zich dan moeten bedienen van een onderteekend ver weerschrift en dit moeten zenden aan de Alk maarsche Courant met verzoek om opname. Ik wil hier dadelijk op laten volgen, daf Z.Ed. wel duidelijk heeft laten uitkomen, daf hij de meening was toegedaan, dat de vader van het geschrevene een ander was, dan de redacteur, doch dan had Z.Ed. de leeuw in zijn hol moeten opzoeken en de vinger op de wond moeten leggen. (Ik heb gewacht op de zen tweestrijd in de j.1. vergadering van den IJ.H.N. en had gaarne als scheidsrechter wil len fungeeren). Wanneer ik in het kort zal trachten uit te leggen, wat in de gemoederen omging, dan diene het volgende: Wij, Nederlanders, eischen, dat onze re ders, die onze Nederlandsche kleuren voor de ijssport in het buitenland dragen, ama teur zijn, dus die sport niet beoefenen om geld te verdienen. Maar hebben die Nederlandsche jongens dan ook geen recht er op, dat de bestuurde ren van IJsclub en bonden ook die ijssport laten beoefenen, bezien van de zijde van het amateurisme en deze niet uitbuiten, ten koste van de amateur-rijders, om de kassen van hunne vereenigingen te spekken. Hier leg ih de vinger op de wonde. Sinas jaren hoor ik: door de slechte ijs ja ren zijn de kassen van de afdeelingen van den IJ.H.N. leeg en de leden willen wedstrij den organiseeren om in het leven te blijven. De strenge hand van den heer Minnema heeft terecht de teugels goed bijeen gehou den en den IJ.H.N. groot gemaakt, door de leden aan te moedigen, om het doel van zijn bond te verwezenlijken, n.1. te zijn het leidend lichaam voor het veilig, doelmatig, vrij en zoo mogelijk kosteloos verkeer voor de leden der afdeelingen op alle afdeelingsijsbanen (verkeerswegen) en het organiseeren van ijs tochten in Noord-Holland. Toen wijlen de heer Minnema den finan- cieelen steun vroeg van een der grootste ijsclubs in Noord-Holland, werd deze hem welwillend verleend, wat ook thans nog het geval is, en meer nog de omliggende afdee lingen van den IJ.H.N. bij Amsterdam wer den alle bovendien nog jaarlijks begiftigd Thans leven wij in een ander tijdperk en heeft de IJ.H.N. ook een anderen voorzitter De heer Stikkel heeft aan de roepstem van de afdeelingen van den IJ.H.N. een gewillig oor verleend en gezocht naar wegen om geld te verdienen voor zijn afdeeling. De instel ling van drie wisselbekers was het begin Een moeilijke en uiterst omslachtige over eenkomst tusschen den IJ.H.N. en den K N. S.B. was noodig, omdat aan de wisselbekers van den IJ.H.N. geldprijzen zijn verbonden, niet voor de amateur-rijders, doch voor de kassen der afdeelingen, waar amateur-be stuursleden aan het hoofd staan. Dit was den heer Stikkel niet voldoende. ZEd. heeft onge limiteerde bondsdagen uitgedacht, hierheen moeten de afdeelingen hun amateurs zenden, daar zullen wedstrijden onder amateurs ge houden worden en de leden van den IJ.H N. ontvangen de gelden, tezamen 200 per wedstrijd, die de rijders hebben verdiend voor hunne afdeelingen. Dit geldt niet alleen voor wedstrijden in het hardrijden, doch ook voor wedstrijden in het schoonrijden. Mij is bekend, dat er rijders zijn, die af gevaardigd zouden worden, en geweigerd hebben te starten, omdat zij van meening zijn, dat het amateurisme hier heeft opge houden. Troebel is het water in Noord-Holland ge worden door de leidende hand van den IJ H. N., doch nog troebeler schijnt het te worden, nu de afsluiting van het IJselmeer, Friesland met Holland verbindt. Een nieuw object om geld te verdienen opent opent de weg over den afsluitdijk Wedstrijden op de korte baan om geldprij zen, en de heer Stikkel heeft in de j.L verga dering van den IJ.H.N. reeds gezegd, dat hiji contact had gezocht met een Frieschen Bond om de in deze streek specifieke sport, over te brengen naar Noord-Holland. De fout. die de heer Stikkel begaat, is, dat ZEd. de Friesche ijssport. die sinds onheu gelijke tijden aldaar omgeldprijzen beoefend wordt en daar in het geheel niet bezien wordt vanuit het gezichtspunt van amateurisme oi professionalisme, wil laten overwaaien naar Noord-Holland en indien ZEd. tracht deze in Noord-Holland inheemsch te maken maar wanneer dit bij kleine clubs of afdeelingen zou inslaan, dan behooren deze clubs of af deelingen te varen onder de Friesche vlag en niet onder de vlag van den Y.H.N. Noord-Holland is de bakermat, waar jon ge lange baanrijders worden opgekweekt en getracht wordt amateur-schaatsenrijders van hen te maken. Laat deze jonge krachten in dezen zoo moeilijken tijd, waar velen met fi- nantieelen moeilijkheden hebben te kampen, niet het gezang van den Heer Stikkel bijval len, want half amateur of half prof, dat gaat niet in de schaatsenwereld. En gij ouderen, moogt de jeugd niet ver leiden, door voor hen wedstrijden te organi seeren om hen een paar luttele guldens te laten verdienen, die verbrast worden op den zelfden avond. Wanneer een Vereeniging of afdeeling haar bestaan wil zoeken in het geven van wedstrijden op de korte baan, laat zij zich dan aansluiten bij den Bond van IJsclubs in Friesland, waarvan de Heer Boktna presi dent is, dan is de vereeniging bij een bond ondergebracht, die het wedstrijdwezen op d« korte baan volkomen beheerscht. Indien ik goed bij ingelicht is de geacht* redacteur van de Alkmaarsche Courant zelf van Friesche afkomst en zal hij het met mij eens zijn dat men zich als club of vereeni ging moet aansluiten bij de bestaande orga nisaties, die de materie van sport, die men wenscht te beoefenen, beheersent en niet zelf wil modderen, omdat men wil blijven regee- ren, waar reeds regeerders voldoende zijn. Laat de verschillende ijsclubs en afdee lingen in Noord-Holland zelf beslissen to4 welke categorie zij wenschen toe te treden voor korte baanwedstrijden, tot den Bond van IJsclubs in Friesland en indka noodia, ZIJ, DIE ZICH MET 1 JANUARI A S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRAN CO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Evenals vorige ja en is ook dit iaar weer gelegenheid voor het plaatsen van NIEUWJAARSWENSCHEN in ons nummer van ZATERDAG 30 DECEM BER. De prijs bedraagt 50 cent voor een enkele advertentie van 5 regels a con tant. U zoudt onze administratie ten zeer ste verplichten door nu reeds Uw Nienwjaarswensch aan ons bureau VOORD AM 9 op te geven. Ook kunt U ons Uwe advertentie doen toekomen door tusschenkomst van onze agenten en van H.H. Boek handelaren. AMBTSJUBILE VAN DEN AMSTERDAMSCHEN BURGEMEESTER. Koperen jubilé als hoofd van de hoofdstad. Soeciale raadszitting. Hulde van het gemeente- personeel. Receptie in het Concertgebouw. Een ongeval. DIAMANTMAKELAAR VOORTVLUCHTIG. Te Amsterdam terug. Als protest tegen den veldwachter. Vit het Sofiafonds. Inzake afschaffing variété. „Torgier moet vrij". Met den dood als gtvolg.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9