Alkmaarsche Courant MOORD OP ABBOTSHALL Bond van op coöperatieven grondslag werkende zuivelfabrieken. Hflutffirt fin en derfloste Jaargang. DONDERDAG 21 DECEMBER Jiadiomeuws Land en Tuinbouw Algemeene Vergadering te Hoorn. JtuiltetoH fc*. 301 1933 Vrijdag 22 December. Hilversum, 296 M. (8.—12.—, 4.-8 en 11—12— VARA, AVRO van 12—4.— en de VPRO van 8—11— uur). 8— Gra- mofoonplaten. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Declamatie J. van Oogen. 10.30 Or gelspel Joh. Jong. 11.15 Vervolg declamatie. 11.30 Gramofoonplaten. 12.Ensemble Otto Hendriks en gramofoonplaten. 2. Kinderkerstfeest vanwege het Leger des Heils in het Gebouw van K. en W. te den Haag. 3.Causerie door mevr. Amy Gros kampten Have. 3.304.Gramofoonpl. 4.Dito. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 6.05 Or gelspel Cor Steyn. 6.30 Gramofoonplaten. o.35 Vervolg concert. 7.Mr. B. J. Mijkse- naar: Luchtbescherming. 7.20 Vervolg con cert. 8.Causerie Dr. W. Banning. 8.30 Concert. Nanda Gerretsen, sopraan. L. Bogtman, bariton en H. Schouwman, piano. 9.Causerie Ds. E. D. Spelberg. 9.30 Ver volg concert. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10.15 Declamatie J. van Elsacker. 10.45 Gramofoonpl. 11. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma ♦e verzorgen door de NCRV). 8— Schrift lezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoon platen. 10.30 Morgendienst o.l.v. ds. B. J. C. Rijnders. 11.Zang door Aplin der Maur, tenor. Aan den vleugel S. C. Jansen. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel F. Kloek I.30 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lec tuur. 3.Vervolg concert. 4.Gramofoon platen. 5.Kamermuziek door W. Bredrode, viool en altviool. C. Rietveld, viool en H. Schouwman, piano. 6.30 Causerie A. J. Her- wig. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Lite raire causerie door dr. J. Petri. 8.Gramo foonplaten. 8.10 „Weihnachtsoratorium" van 'J. S. Bach. Gem. koor „Sursum Corda", o.l.v. A. v. d. Horst, solisten en het Utr. Sted. Orkest, in de pauze Vaz Dias. 10.30 II.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Al 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12.20 Orgelconcert door A. Stephen- son. 12.50 BBC-dansorkesf o.l.v. H. Hall. 1.35 Northern Studio-orkest o.l.v. John Bridge. 2.20 Reportage van het Jaarüjksche feest der kleine Londenaars. 2.50 Solisten- cor.cert, sopraan, celio en piano. 3.20 Het John MacArthur kwintet m. m. v. A. Mont- gomery, tenor. 4.20 Het Midland Studio orkest o.l.v. F- Cantell. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Mendelssohn's strijkkwartetten. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Bethlehem", kerstspel van B. Waike. 9.20 Berichten en gramofoonolaten. 9.50 Uit Amerika: S. P. Mais: The modern Columbus. 10.10 BBC- orkest o.l.v. J. Lewis, m. m. v. A. Moxon, sopraan en St. Robertson, bariton. 11.10 Voordracht. 11.1512.20 Harry Roy en zijn orkest. Parijs „Radio Paris", 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 9 05 „La véritable histoire de Mignon'' muziek van Schubert, bew. Aubert. Kalundborg, 1153 M- 11.20—1.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 2.4.Omroep orkest o.l.v. Reesen. 7.30 Strausz-programma o.l.v. F. Mahler. 8.30 Reportage. 8.50 Koor- concert met pianobegeleiding. 9.35 Mozart- concert. 10.1511.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35 en 10.45 Gramofoonplaten. 11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Klosz. 2.35 Concert. 3.20 Omroep orkest o.l.v. Rosbaud en Caspar. 6.20 Orkest v. d. Königsb. Opera en het Omroepklein orkest o.l.v. Brückner. 7.30 Weragorkest o.l.v. Kühn en koor o.l.v. Breuer. 10.05 Gra mofoonplaten. 10.20 Omroeporkest o.l.v. Rosbaud. Rome, 441 M. 8— „II matrimonio segre- to" opera van Cimarosa. Leiding: Paoletti. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Paedagogisch concert. 6.20 Gramofoonplaten. 8.°0 Trioconcert. 9.05 „De Kerstmis van Mr. Scrooge" naar Dickens van E. W. Schmidt. 10.0510.20 Gramo- focnplaten. 508 M.: 12.20 Omroepklein orkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Svmphonieconeert o.l.v.' Kumps. 6.35 Gramofoonplaten. 7.15 Cello-recital door A. Rops. 8.20 Voor Oud-strijders. 9.2010.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps m. m. v. so listen. Deutschlandsender1635 M. 7.20 „Berg- kristall" hoorspel van M. Mohr. 8.35 Robert Gaden en zijn orkest. 9.20 Berichten en sport- praatje. 10.20—11.20 Concert uit Breslau o.l.v. Dr H. Matzke. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 22 December. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven try 10.50—11.20, North. Reg. 12.20—13.20, Lond. Reg. 13.2015.20, Daventry 15.20 24.—. Lijn 4: Langenberg 10 3519.20, Luxem burg 19.2024. In het Parkhotel te Hoorn vergaderde Woensdag de Bond van op Coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken, onder presR-ium van den heer H. K. Koster uit Wieringerwaard, die in zi.a Openingswoord constateerde, dat er nog steeds geen wijzi ging is gekomen in de omstandigheüen. De tot stand koming van het handelsverdrag niet Duitschland schept ee 'ge mogelijkheid, dat de zuivelexpoit naar dit land iets ge makkelijker zal verloopen. Het is ech*er de vraag, of de verslechte ring van andere zijden dit weer niet te niet za' doen. In Duitschland, zoo constateerde spr, heerscht een geheel andere waardeering van den boerenstand dan hier. Daar heeft men 'begrepen, dat wi! een land onafhankelijk zijn, de boer een bestaan moet hebben. Dit kan men van onze regeering niet zeggen, want toen eind Juni bekend werd hoe de Fran- sche regeering stond tegenover den invoer van onze kaas, is er herhaaldelijk op maat- uegelen aangedrongen, doch tot nog toe is er noa iets bereikt. Spr. kon niet zeggen, dat de Ned. regeering voor den landbouw niets doet, doch als er iets kan worden gedaan zonder een ander ceel van het Neder'arische volk te treffen, zou dit zeker de voorkeur verdienen. De veebeperking. Uit de ingekomen stukken stippen wij aan een schrijven van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken, waarin deze zijn bezwaren uit tegen de huidige wijze van veebeperking. Men is van oordeel, dat in de eerste plaats de t. b. c.-koeien voor opruiming in aanmerking zouden komen. Verwacht wordt in deze gezamenlijk stappen te doen bij de crisis- rundveecentrale. De voorzitter oordeelde, als lid van deze centrale het standpunt van den Nieuwen Bond zeer eigenaardig. Als er aan merking wordt gemaakt op de wijze van be perking, wilde spr. opmerken, dat er nog geen dier is geleverd zonder volle toestem ming van den eigenaar. Er is z. i. ook wel degelijk medegewerkt om de stallen t. b. c- vrij te maken. Voorgesteld werd dan ook niet op dit verzoek in te gaan. De heer Ham (Schellink'hout) was er voor dat bij de beperking de groote bedrijven daarvoor het eerst in aanmerking zullen komen. De voorzitter deed de toezegging, dat alvorens het tot gedwongen beperking komt er eerst nog wel eens zal worden ge praat. ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD Oeautoriseerde vertaling door H A C S. 40 i Hij sloot de deur zacht achter zich, en zocht naar de ziekenkamer. Hij vond haar opeens. Hij ging naar binnen en sloot deze deur nog zachter. Een lamp met een kap, zoo geplaatst, dat het bed in de schaduw bleef, was het eenige licht. In het bed lag een man. Aandachtig naar zijn gezicht kijkend, kon Anthony een zekere flauwe gelijkenis ontdekken. Hij ging op den stoel bij het bed zitten en wachtte. „Wie voor den duivel, bent U?" zei een zwakke stem Duidelijk, maar vlug, legde Anthony het doel van zijn komst uit. ,,'t Spijt mij," zei hij tot besluit, „om een ziek man te hinderen, ik zal de zaak zoo vlug mogelijk af doen. Maar ik moet alles wat ik kan uitvinden, dat begrijpt U" „Juit. juist." Masterson's stem was nu sterker. Koortsvrij, geschoren, gewasschen, was hij een heel andere man dan het schrik beeld van Margaret- „Hoe kan ik helpen?" vroeg hij, na een oogeablik van stilte. Aathony vertelde 't hem. Terwijl hij eerst verveeld leek, ontwaakte Masterson's belang stelling opeens ,toen de krantenuitknipsels vermeld werden. «Dus, hij bewaarde ze toch!" Hij ging in bed overeind zitten, en steunde op zijn eene elleboog. Anthony duwde het pakje knipsels in de magere handen. Nieuwsgierig las de zieke man ze alle. „Sommige daarvan zijn nieuw," zei hij. „Ik bedoel van na den tijd, dat ik met Hoode was. Maar deze drie en dit eene herin ner ik mij best. Verdomd, dat moet ook wel! Daarover hadden we die helsche ruzie." „Hoe dan?" „Wel, U moet begrijpen, ik had deze drie kranten langen tijd bekeken, en was tot de besliste overtuiging gekomen, dat er één man achter al de aanvallen zat. Ik vertelde dit aan Hoode. en hij lachte om het idee! Dat maakte mij duivelsch. Ik heb altijd een driftig temperament gehad, maar sinds den oorlog, begrijpt u. is het werkelijk onbe dwingbaar. Ik bedoel, dat ik het werkelijk niet kan helpen." „Dat begrijp ik,'' knikte Anthony. „Dat is alles. Ik schold hem uit voor een blinden, dommen, grooten dwaas, en hij gaf mij mijn ontslag. Hij kon niet goed iets an ders doen. Ik voel mij er nog erg verbitterd door, ofschoon niet zco erg, nu hij dood is Hij was zoo'n schitterende kerel in sommige opzichten, maar zoo verdomd dom in andere Wou eenvoudig niet luisteren naar wat ik te zeggen had en ik transpireerde om hem van dienst te zijn!" „Vuur, alles vuur, mr. Onrust!' zei Anthony. „Volkomen juist, maar vuur is een verdui veld goed ding v*>n tijd tot tijd, vooral bij particulier-secretarissen, en op deze manier op zij gezet te zijn bracht me aan het tobben Ik kon 't heusch niet helpen, dat begrijpt U Nadat ik mijn congé gekregen had, tobde ik Mededeelingen. Van de mededeelingen vermelden wij het bericht van deelname van de tentoonstelling te Brussel, waaraan ook het' volgend jaar gaarne zal worden medegewerkt. Proefneming met koelhuisboter. Van den F. N. Z. kwam een verzoek in om medewerking voor eene proef om boter in koelruimte met een temperatuur 20° C. te bewaren. Aangezien deze temperatuur in de koelhuizen niet bereikt kan worden zal de proef genomen moeten worden in een koel kast die met hulp van electriciteit op deze temperatuur kan worden gebracht. De kosten van de koelkast voor 100 vaatjes boter van 12K K.G. bedragen f 2500 de bijkomende kosten bedragen 500, zoodat 3000 noodig is voor de proef. Verzocht werd hiervoor finantieele mede werking door den Bond te willen verkenen. Het bestuur besloet tot medewerking in even redigheid van de verwerkte hoeveelheid melk. Bij het verder overleg is het zoo ge regeld dat de kosten gedragen zullen worden in evenredigheid van de in 1931 verwerkte •hoeveelheid melk. Voor de deelname is terade gegaan bij de cijfers van de boterkeu- ringen en keuze gedaan uit de deelnemende fabrieken, verder is rekening gehouden met de grondsoorten. Voor de deelname zijn de volgende fabrieken aangewezen: Texel, St. Maartensbrug, „De Tijd" te Beemster, Wie ringerwaard, Middelie, Lutjewinkel en Op meer. Aan de proef nemen in totaal 126 fa brieken deel. Cursus veevoeding. Onder leiding van Ir. de Vries volgen een 7-tal leerlingen in het Landbouwhuis te Alkmaar een cursus in veevoeding. Niet meer maken van 30 en 20 kaas. Van den F. N. Z. kwam het verzoek om advies over een verzoek uit Frankrijk om de productie van 30 -f- en 20 -f- kaas te willen beëindigen. Het Bestuur heeft hierop geadvi seerd om den aanmaak van deze kaassoorten zoo vlug mogelijk te beëindigen, gelet op het standpunt van onzen Bond dat deze soorten geen goed doen aan de goede naam van on ze kaas. Wijziging exportregeling. Van den F. N. Z. kwam een verzoek in om het oordeel te mogen vernemen van de Bon den over wijziging van de exportregeling. Aangezien deze regeling geen verband houdt met het exportrecht en geen wijziging brengt in de opvatting omtrent het export- recht van kaas naar Frankrijk heeft het Be stuur geen bezwaren gemaakt tegen de voor gestelde wijziging. Melkcontrole voor consumptie- melklevering. De Bond heeft zich gewend tot de C. Z. C met het verzoek om zich te mogen belasten met de controle op de door de bij den Bond aangesloten fabrieken die consumptiemelk leveren. Het verzoek is in welwillende over weging genomen, doch eene beslissing is er nog niet op gekomen. Consumptiemelkregeling. De consumptiemelkregeling kent voor de fabrieken die zeer goed in staat zijn om con sumptiemelk te leveren velerlei bezwaren en heeft het bestuur aanleiding gegeven den mi nister te verzoeken om de taxievering op te heffen. Volgens de mededeeling van den Minister moet voor deze taxe melklevering een be langrijk hooger bedrag worden betaald om dat de veehouders verplicht zijn voor het le veren van een vaste taxe-vee te verwisselen, sterk bij te voederen in sommige tijdvakken van het jaar en eventueel boete te betalen wanneer de volle taxe niet geleverd kan worden. Volgens ons Bestuur kunnen zon der eenig bezwaar al deze extra kosten, die de consumptiemelkregeling noodeloos duur maken, worden opgeheven, door de geheele taxelevering met alle daaraan verbonden ex tra kosten op te heffen. Er is voor de con- sumptiemelklevering prima melk te over aan de Zuivelfabrieken en dan heeft men met de genoemde extra kosten aan de taxe levering verbonden niet te maken. In onzen econo misch moeilijken tijd is het zeer te waardee- ren wanneer extra dure melkwinning kan worden voorkomen. De z.g. taxeleveranciers behoeven niet te worden uitgeschakeld, maar leveren al hun melk zooals die gepro duceerd volgens de gewone bedrijfsvoering en de melk die door de genoemde dure maat regelen moet worden geproduceerd wordt door de Zuivelfabrieken geleverd. Bij de re geling treedt eene belangrijke besparing in zóó erg, dat ik er eenvoudig kapot van ging. Ik ging te veel drinken. Maakte een idioot van mijzelf. Ik zeg nu, want Lucia vertelde mij van alles, dat ik behoefte heb U te be danken „U kunt dat het best,'' viel Anthony hem in de rede, „door U te bepalen bij Hoode en die krantenuitknipsels. Ik heb voor mij zelf een paar conclusies getrokken, maar u weet meer." Een lichte blos kwam op de bleeke wangen van den man in bed. Hij draaide onrustig heen en weer. „Als ik daar over ga denken," zei hij zenuwachtig, „ik weet niet veel. Meest ver moedens, en na wat ik van U gehoord heb, zou ik zeggen, dat U 't beter kunt dan ik." Anthony werd strenger. „Iemand is aan het overdrijven. Brand U los! Hoe vlugger U 't doet, des te vlugger kan ik er vandoor gaan en U met rust laten." Masterson zei aarzelend: „In orde. Toen ik de dingen eerst zag verschijnen, een voor een, zag ik er niets in. Maar na een week of zoo 't kan een maand geweest zijn trof 't mij als iets vreemds. Eerst kon ik het niet plaatsen. Toen. nadat ik een paar van die artikelen bij elkaar had, viel ik onderst boven. 't Leek mij, dat er één man achter zat. Sterker nog dat één man ze schreef en dat vodP drie kranten van geheel verschillen- de politieke opvattingen, die blijkbaar ver schillende menschen bereiken!" Anthony was in zijn nopjes. „U komt mij te hulp. Ik dacht ook, dat het auteurschap bij één man berust, ofschoon ik nog geen tijd gehad heb de dingen nauwkeurig te bestu deeren. Ik kwam zoover om te veronderstel len terwijl het auteurschap hetzelfde was en de bladen zoo verschillend van opvatting dat één man ze alle drie controleerde." op de melkwinning en dientengevolge op den prijs der melk en er wordt een te duur ge deelte van het taxemelkbedrijf opgeheven. Bij deze regeling kan de consumptiemelkprijs belangrijk lager worden, wat een voordeel Is voor de consumenten, waardoor het melkge bruik zal toenemen wat met het oog op het teveel aan zuivelproducten zeer is toe re juichen en waardoor een groot volksbelang wordt bevorderd, waaraan kan worden me degewerkt door de dure taxelevering te be ëindigen. Ten aanzien van de contingenten voor melklevering der Zuivelfabrieken is verzocht om de contingenten voor een jaar vast te stellen en aan de fabrieken de verdeeling van de levering over te laten. Deponeeren kaasmerk N. H. Naar aanleiding van het verlengen van de inschrijving tot deponeering van de 40 in zeshoek verzocht de Directeur van de Ver- eeniging „het Kaasmerk" te Leiden overleg met den Bond omdat de gebruikelijke kaas- merken, voor 40 -f, 30 -i- en 20 hetzelf de symbool hebben, n.1. de zeshoek. Wanneer de goede verhouding tusschen Bond en Kaasmerk blijft bestaan hindert dit niet, maar indien er oneenigheid zou komen kon deze inschrijving voor het Kaasmerk onaan gename gevolgen hebben omdat de Bond de zeshoek eerder gedeponeerd heeft. Het Be stuur heeft deze zaak overwogen, en zonder afstand te doen van de rechten op het zes- hoekmerk, is het in overleg getreden met den Directeur van het Kaasmerk om een merk te krijgen voor den Bond dat voor het gebruik op onze Noord-Hollandsche kaas van bij zonder belang is. Voorop werd gesteld een herkenningsteeken voor de plaats van her komst der kaas, waarvoor men de N. H. het meest karakteristiek vond. De deponeering van de N. H. alleen is evenwel niet voldoen de als symbool en daarvoor is aan dit merk toegevoegd een paar kaasdragers met kaas berrie, waarvoor de inschrijving is geregeld. Aan de Vereeniging „het Kaasmerk" is daarna verzocht om eventueel caseïnemerken te maken voor den Bond. Het Dag. Bestuur van de Vereeniging het Kaasmerk verklaar de zich voorstander van deze aanmaak op grond van de overweging dat het voor de Vereeniging economisch van belang is om veel merken te maken en op dit argument werd aan het Algemeen Bestuur voorgesteld om het verzoek van den Noord-Holland- schen Bond en de volvette stations Zuid-Hol land en Utrecht die een merk wenschen voor Boerenkaas toe te staan. Intusschen werd door den Minister van Economische Zaken aan de genoemde stations voor Volvette kaas de mededeeling gedaan dat de Minister geen toestemming kan geven dat meer dan een caseïnemerk o-p de kaas wordt aange bracht. Hierdoor werden de besprekingen in het Algemeen Bestuur van de Vereeniging „het Kaasmerk" zoodanig beïnvloed dat men daar niet tot een besluit kon komen om dat het noodig geoordeeld wordt om eerst over leg te plegen met de Commissie van Toe zicht op de Vereeniging „het Kaasmerk". Het Bestuur kan dientengevolge nog geen mededeelingen doen over het gebruik van het merk, doch zal in afwachting van de beslis sing van de Vereeniging „het Kaasmerk" overwegen hoe de toepassing het best kan worden geregeld. Grensregeling. De grensregelingsgeschillen blijven be staan omdat de fabrieken haar eigen weg gaan. Om deze moeilijkheden op te heffen is het noodig dat er eene regeling komt waar bij door arbitrage de geschillen worden ge regeld, op voorwaarde dat de fabrieken zich aan de uitspraak der Arbitragecommissie houden. Het gevolg van dit advies der Com missie voor Landbouwcoöperatie is dat het Bestuur deze zaak heeft ter hand genomen en in overleg is getreden met Mr. Langeveld onze rechtskundige adviseur die een arbitragereglement heeft ontworpen hetwelk een paar maal in het Bestuur is besproken en nu aan de vergadering van leden ter goedkeuring wordt aangeboden. Opheffing depot Hoorn. Aan de fabrieken is bij afzonderlijk schrij ven kennis gegeven van de redenen die er toe geleid hebben om op economische gronden het depot einde van deze maand op te heffen, gehoord de betrokken fabrieken. Voor de opheffing zijn de noodige maatre gelen getroffen. Hierover ontspon zich een uitvoerige dis cussie. Verschillende sprekers verzetten zich tegen de opheffing, terwijl anderen van oor deel waren, dat het in dezen tijd zaak voor een bond is dingen die veel kosten en niet goed werken op te heffen. Zij waren van Hij zweeg een oogenblik, en voegde er toen langzaam aan toe: „Men kan overwegen, dat begrijpt U, of de man, die controleerde en de schrijver Maar Masterson viel hem in de rede. „Kijk," zei hij, terwijl hij op ging zitten, in zichtbare opwinding, „hoe kwam U er toe het auteursrecht aan één man toe te schre ven „Gelijkheid van stijl, geloof ik." Antho ny dacht na. „Ik heb een oog voor stijl. Twee of drie keer probeerde de kerel het te maskeeren. Door dat te doen gaf hij zich heelemaal bloot." „O, maar er was meer dan dat!" riep de ander, terwijl hij met bevende handen from melde in het stapeltje knipsels. „Wacht even, tot ik het vind ah! Nou, kijk hier eens na: „De minister van Financiën" zou bij zijn po gingen om zelf vooruit te komen, goed doen het afgezaagde woord van Pope zich te her inneren: „een beetje geleerdheid is een ge vaarlijk aing." Zag U dat?" Anthony deed zijn oogen open. „Dat zag ik. En ik dacht, hoe verkwikkend het is om te merken, dat de aanhaling juist gedaan werd Bijna iedereen zegt 't verkeerd, ofschoon je zoudt meenen, dat ieder inzien kan. dat Pope niet zoo'n dwaas geweest kan zijn om te zeggen, dat een beetje wetenschap gevaarlijk is. Wetenschap is altijd nuttig; geleerdheid is 't niet tenzij je het overvloedig hebt. Maar ga verder; wat nog meer?" Masterson zocht koortsachtig. „Zal je ver tellen, als ik 't heb gevonden daar hebben wij 't Luister. E hm. Financiën poli tiek Wanneer Grieken zich verbinden met Grieken, dan komt de ellende. Daar heb je 't weer. Hoe dikwijls vindt je dat juist weerge geven oordeel, dat dank zij de ontwikkeling van het transportwezen gevoegelijk met een de pót in Alkmaar kon worden volstaan. Tenslotte stelde het bestuur voor om het depót nog een jaar aan te houden. Het is nu aan de fabrieken te toonen welke waarde het deoót heeft. Verschillende sprekers begrepen deze hou ding van het bestuur niet. De voorzitter wilde de oppositie de gelegenheid geven te bewijzen, dat het depót voor hen waarde heeft. Voorkomen moet worden, dat men er een kwestie Alkmaar Hoorn inziet. De heer Spaander, Midwoud, ver klaarde, dat men in zijn omgeving, uit prac- tische overweging niet tegen opheffing is. Het financieel belang van den bond moet voorop gesteld worden. De voorzitter ging nu overstag en liet de beslissing aan de vergadering over. Het was inderdaad een financieel belang van den bond, dat het depót werd opgehe ven, omdat tegenover een omzet van 1000. 300 onkosten stonden. Met 137 tegen 20 stemmen werd hierop tot opheffing besloten. Hierop volgde nog een bespreking over den aankoop van melkbussen door den cen trale aankoop. Het gaat over een belangrijk prijsverschil. De Duitschers boden belang rijk lager aan en daarom kan men niet ach ter de Nederlandsche fabrikanten blijven staan. Werkzaamheden Laboratorium. E>e belangstelling voor de onderzoekingen op het laboratorium neemt steeds toe, wat in 1933 duidelijk tot uiting is gekomen door een toename van 40 pet. van het aantal on derzoekingen van het vorige jaar. Het bestuur ziet hierin een duidelijke aanwijzing voor het steeds toenemende vertrouwen in dit voor de fabrieken zoo belangrijke werk en hoopt dat volgend jaar de uitbreiding der werkzaamheden weer minstens evengroot mag zijn. Werkzaamheden van een technicus. De leeraar-technicus van den bond, den heer v. Buren, bracht hierop verslag uit aan de door hem verrichte werkzaamheden. In het afgeloopen jaar waren door hem 90 be zoeken aan de fabrieken afgelegd. In 5 pet. van het aantal fabrieken voldeden de melk wegers niet aan de eischen van nauwkeu righeid. Een uitvoerige bacteriologische con trole was uitgevoerd, terwijl veel werk was verricht voor het opsporen van boter- en kaasgebreken. Over de berekening van de melkprijzen- aan uitkeeringen der C. Z. C. gaf spr. de vol gende berekening: Hier volgt een globale berekening: Toeslag. Deze bedraagt per K.G. melkvet 70 cent. Deze bedraagt per K.G. boter, 58 8 cent. Deze bedraagt per K G. kaas 40+ 16.1 cent. Heffing. Deze bedraagt per K.G. boter 1. Deze bedraagt per K.G kaas, 0.097. Uitkeering. Deze bedraagt per K.G. kaas 16.1 cent9.7 cent=6.4 cent. Toebetaling. Deze bedraagt per K.G. boter 1 min 5S.8 cent=41.2 cent. Wordt nu per 100 K.G. melk vetgehalte thans gemiddeld pl.m. 3.60 pet. geproduceerd; 10.8 K.G. kaas en 1.40 K.G. boter, dan wordt op de kaas een uitkeering ontvangen van 10.8X6.4 cent= 69 cent. Op de boter moet worden betaald, 1.4X 41.2 cent=62 cent. Globaal wordt dus per 100 K.G. melk van de C. Z. C. ontvangen 7 cent. Uitbetalingsmethoden. Hieiin zijn het afgeloopen jaar weinig verandering gekomen. Thans betalen 20 kaas- en boterafbrieken uit volgens de berekend-vet-methode en 16 volgens die van vet, terwijl 4 dagfabrieken natuurlijk vo'gens de btrekend-vet-methode uitbetalen. Als wij echter bij de verschillende metho den de K.G. melk tegenover elkander stellen, dan wordt 1/4 deel volgens de berekend-vet methode en 3/4 volgens die van vet uitbe taald. Coöp. magazijn. De omzet van het Coöp. Magazijn is gel delijk iets teruggeloopen, door het verlagen der prijzen is echter de omzet der goederen eerder toegenomen dan verminderd. Alleen aan kaasdoeken werden dit jaar meer dan 40 000 stuks door de fabrieken afgenomen. Hierbij wil ik eindigen en tot mijn ge noegen kan ik U mededeelen, dat de diverse werkzaamheden zich steeds uitbreiden. Van den secretaris der F. M. Z., den heer „Nooit", zei Anthony. „Zij zeggen alle maal „samengaan." „Daar heb je 't dus. 't Komt er allemaal op neer om te bewijzen, wat U voelde, en ik ben er zeker van." Hij tikte met een magere vinger tegen het stapeltje uitknipsels. „Ze werden allemaal door denzelfden man ge schreven, daar valt volgens mij niet aan te twijfelen. Stijl gelijkheid van stijl, bedoel ik is geen bewijs, maar die weelde van correctheid en die gelijkheid is 't. Tenminste 't is voor mij voldoende. Er zijn hoopen meer voorbeelden, als je ze noodig hebt. Er is een, herinner ik mij een hoofdartikel in „Vox Populi". Het was zelfs nog meer dan de andere een kwaadaardige aanval op Hoo de, en 't was zoo verdomd goed gedaan, dat het bijna overtuigend was. Het zei met het oog op hem: „facilis descensus averno." Wat denkt U daarvan?" Anthony zat opeens overeind. „Averno" is zeer ongewoon," zei hij langzaam. „Maar 't is een betere lezing. Ik zag het. Ik verbaasde mij. Ik verbaasde mij erg." Er was een stilte. De twee keken elkaar aan. „Masterson", zei Anthony, eindelijk. „U bent van zeer veel nut, moet je weten. Van zeer veel nut. Ik wou dat U niet ziek te bed lag. Nu is er nog een ander punt. Wij heb ben vastgesteld, dat de schrijver van deze artikelen een en dezelfde man is, maar wat voor een motief zat er achter den schrijver? Ik ben geneigd tot de meening, dat, waar deze kranten zooveel verschillen in elk ander opzicht, zij onder invloed stonden van iemand, die alleen belang stelde in ze om Hoode een leelijke poets te makken. Er mee eens?" 'Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5