'JUchtszaken £aatste Aecicfiten JCunst en Wetenschap cutd= en Jmnhoum Pluimveeteelt. den heer C van der Voort van Zijp heeft weergegeven. Daargelaten of hetgeen wel gezegd, inderdaad als beleedigend voor een groep van de Nederlandsche bevolking moet woraen aangemerkt, is voor den minister ko men vast te staan, dat de uitingen in een po- litiek-agressieven vorm waren gegoten, wel ke onvereenigbaar is met de zelfbeperking, die de burgemeester eener Nederlandsche ge meente heeft te betrachten. De minister heeft zich er van verzekerd, dat een herhaling niet zal voorkomen. PRINS HENDRIK NAAR EEN VOE1B ALWEDSTRIJD. Prins Hendrik zal Dinsdag den voetbal wedstrijd .bijwonen, welke te Rotterdam ge houden wordt ten bate van de b'oedtransfusie dienst van het Nederlandsche Roode Kruis. OPGELEGDE SCHEPEN WEER IN DE VAART. Het groote mailschip van de Stoomvaar Mij. „Nederland", de „J. P. Coen", zal op 3 Februari weer in de vaart komen. Het schip dat een paar jaren opligt, wordt geheel na gekeken en zal een extra-reis naar Indië maken voor de „Nederland" en den Rotter- damschen Llovd gezamelijk. Het is mogelijk dat het niet bij één reis blijft; mocht voor- loopig aan meer extra-reizen geen behoefte bestaan, dan wordt het schip ingericht voor „trips". Een groot deel van de opgelegde tonnage krijgt weer emplooi. Ook de „Gelria" van den Kon. Hollandschen Lloyd gaat va ren, over een paar weken. Het schip is voor Argentijnsche rekening gecharterd zooals Teeds bekend. De „Amstelland" van dezelfde maatschappij wordt verbouwd voor vruchten transport'met koelkamers en gaat ook spoe dig varen. De „Coen'' werd tot nu toe tijdelijk ge bruikt voor het afnemen van de examens voor sloepgast. MIST OP DE WESTERSCHELDE. Tijdens dikken mist is het van Rio Plata komende 9000 ton metende Duitsche s.s Monsum voor de haven van Terneuzen bij Poeti omhooggevaren. De Monsum ver speelde het anker met kettingen, waarna sleepboot-assistentie werd gevraagd. De sleepbooten Charles en Mercurius van de Union de Remontage en de Sauvetage moch ten er hedenmorgen in slagen de Monsum weer vlot te trekken. Het schip werd drijven de gehouden totdat het reserve-anker met •kettingen in orde was gebracht, waarna de 'Monsum zijn reis naar Antwerpen heeft voortgezet. Het schip was geladen met graan. TANKSCHIP WEER VLOT. Het Belgische motortankschip „Moto- carline", dat gisterochtend omhoog is ge raakt, is gistermiddag om vijf uur op eigen kracht vlot gekomen. Zoodra de mist zou zijn opgetrokken, zou het schip de reis naar Ant werpen voortzetten. DE GEMEENTE EN DE OMZET BELASTING. Middelburg zal de heffing op dt verbruikers van gas en electriciteit verhalen. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg werd besloten om de door de bedrijven te betalen omzetbelasting te verhalen op de verbruikers van gas en electriciteit. DE OMZETBELASTING. Bezwaren tegen overgangsbepaling. Het bestuur van het Verbond van Neder landsche werkgevers heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, naar aanlei ding van het wetsontwerp tot aanvulling var. de Omzetbelastingwet, waarin dit bestuur er op wijst, dat het daarin belichaamde voorstel tot invoeging van het overgangsartikel 39 bis, een ernstige benadeeling van Nederlandsche fabrikanten ten gevolge kan hebben. Bij dit artikel wordt n.1. voorgesteld, dat onder be paalde voorwaarden de voorraden geïmpor teerde goederen, welke op 1 Januari 1934 bij fabrikanten hier te lande liggen, na dien tijd alsnog zonder betaling van omzetbelasting zullen kunnen worden verkocht. Dit betee- kent, zegt adressant, niet anders, dan een uitbreiding van de reeds ten gevolge van de bestaande wet gevoelde benadeeling, doordat afleveringen uit voorraden bij fabrikanten terstond na inwerkingtreding der Omzetbe lastingwet belast zullen zijn, terwijl de im porteurs en handelaren hun voorraden vrij van belasting van de hand kunnen doen. Adressant verzoekt derhalve de Kamer, deze benadeeling van de Nederlandsche pro ducten alsnog weg te nemen, door de vrijstel ling van voorraden, gelijk voorgesteld in ar tikel 39bis, uit te breiden tot alle voorraden bij fabrikanten en dus niet alleen te beperken tot geïmporteerde goederen. AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Hedenmorgen is in het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam overleden de heer M. van Oostrom, die eergisteren bij het auto-ongeluk op den Riiksweg te Overschie ernstige verwondingen be kwam. VEftKEF,?SOPGEV«l L H Botsing tengevolge van mis'. Donderdagmiddag is voorbij Kemseke, na bij de Nederlandsch-Belgische grens, tenge volge van den zwaren mist, een vrachtauto met voile vaart tegen den auto van den heer De Moor uit Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen opgereden. Mevr. de Moor, die naast haar echtgenoot zat. liep een schedelbreuk op. Ter wijl men nog met het s'achtoffer bezig was, doemde er uit den mist een andere auto op uit Hulst, die te^en de be:de verongelukte wagens opreed Bij deze botsing kwamen echter geen persoonlijke ongevallen voor. Auto door het ijs ge zak' i De auto van den wijnhandelaar K. W. Nauta te Dokkum kwam Donderdag ten ge volge van de gladheid van den weg me; flinke snelheid in het Grootdiep terecht. Het ijs bleek hiertegen niet bestand. De heer Nauta moest worden uitgezaagd. De gladde weg. Ten gevolge van de gladheid van der. weg werd de 63-jarige wielrijder G. Hendrikse te Bosch en Duin door een auto aangereden. Met een hoofdwond en inwen dige kneuzingen werd de man, vader van een groot gezin, naar het ziekenhuis gebracht, waar hij korten tijd later is overleden. Aanrijding door onoplettendheid. De 38-jarige wielrijdster, mej. De Rooy uit Rucphen is bij het onoplettend oversteken van den rijksweg Breda—Roozendaal door een vrachtauto, welke van de veemarkt te Et- ten kwam. overreden, hoewel de chauffeur door krachtig remmen nog getracht had de aanrijding te voorkomen. Eenige uren na het ongeluk is het s'achtoffer overleden. Aan de gevolgen overleden. De heer G. van Os uit Den Haag, die bij het auto-ongeluk op den Rijksweg onder Overschie ernstig werd gewond, is gister middag om vier uur overleden, zonder dat de politie hem heeft kunnen hooren. BRANDEN. In een foto-handel. Gistermorgen tegen half negen is in een fotohandel aan den Steenweg te Utrecht een brand uitgebroken. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak in een opname-ver trek, waar veel linnen schermen en licht ont vlambare meubels stonden en waar een be diende een blauwbrander had aangestoken De jongeman had het vertrek even verlaten om werkzaamheden te verrichten in de don kere kamer, en toen hij terugkwam stond het opnamevertrek reeds in lichterlaaie. Het vuur vond voedsel in de vele meubels en sloeg door een trapgat naar boven, waar fotomateriaal lag opgeslagen en het vuur dus opnieuw voedsel kreeg. De vlammen sloegen dan ook spoedig naar buiten. De brandweer heeft het vuur met een zestal stra len op de waterleiding aangetast en was den brand na ongeveer een uur meester. De beide bovenverdiepingen zijn geheel uitgebrand; de winkel kreeg aanzienlijke wa terschade, evenals een belendend perceel. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Hedenmorgen is op het fabriekster rein van v. d. Berg aan de Nassaukade te Amsterdam de chauffeur, de 23-jar. L. de Reus, die koolasch moest verwer ken, verongelukt. De koolasch (geen gruis maar poeder) wordt in een trech ter gestort, welke van onderen met een klep is afgesloten. Onder de schuit wordt een auto gereden en door ope ning van de schuif wordt de wagen dan geladen. De chauffeur was boven op de trech ter aan het werk en moet toen, om de koolasch aan te stampen, erop gespron gen zijn. Hij is door de poeder heenge- zakt en in de trechter, welke vier meter diep is, terecht gekomen. Later werd hij vermist. Bij opening van de klep werd de man gevonden. Het slachtoffer bleek te zijn overleden. JOSEPHINE BAKER PLOTSET *NG MET HAAR GEZELSCHAP VERTROKKEN. Contracten verbroken. Naar wij vernemen is na de voorstel ling van gisteravond te Rotterdam Jo- sephine Baker met haar gezelschap ver trokken en is de tournee door ons land, waarvoor zij met den Haagschen im- pressario dr. De Koos een contract had, dat liep tot 31 December a.s., plotseling afgebroken. De reeds aangekondigde voorstellingen van hedenavond in het gebouw voor K. en W. te Den Haag en Zaterdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam gaan niet door. HOOFDGETUIGE GEZOCHT. De Consul der Nederlanden te Duisburg (D.) (postbox no. 1100) verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van den Nederlandschen schipper K. P. Roos, van het onder Nederlandsche vlag varende zeilschip Lydia, van Rotterdam, groot 290 ton. Roos moet in een gewichtige proceszaak als hoofdgetuige worden gehoord. PRIJS CRISIS BOTERMERK. De crisis-zuivelcentrale maakt bekend, dat behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 24 tot en met 30 December de prijs van het crisisbotermerk op 1 per K.G. en die van de vervoer verg unn:ng voor bui- tenlandsche boter op 1.10 per K.G. is vast gesteld. WAARSCHUWING. De hoofdcommissaris van politie te Utrecht geeft in overweging groote voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van relaties met: A. J. van Aanhoit. zich noemende directeur van het Uirechtsch Bemiddelingsbureau voor Hypotheken en Credieten Zakenbeurs voor heen gevestigd aan de Alexander Numan- kade te Utrecht thans Kerkstraat no. 7b te Utrecht; J. van Wij-gaarden, directeur der N. V. Exploitatie Maatschappij („De Lindenheuvel III"). gevestigd te Vreeswijk, Mo'ens'raat no. 13, briefadres Kerkstraat no. 7b te Utrecht; J. Zegers. eigenaar van het Hypotheek en Assurantiekantoor Grietstraat no. 20 te Utrecht en het Internationaal Bemiddelings-Instituut, ge vestigd Vi eerdsingel W Z. no. 49 te Utrecht, eigenaar D Evers, wonende Julianalaan no. 111 te Bilthcven. Voor bemiddeling ter verkrijging van hy potheken en credieten, moet aan deze perso nen of hun vertegenwoordigers vooraf een bedrag worden betaald. Uit het groot aan tal ingekomen klachten blijkt, dat van het meere.ideel der aanvragen niets terecht komt, terwijl volgens het aanvraagformu lier, gestorte gelden nimmer kunnen worden teruggevorderd. ABORTUS PROVOCATUS. Meisje gestorven. Woensdagavond half elf kwam aan het gasthuis te Rotterdam een auto, waarin twee mannen en een meisje zaten. Naar de aanwe zige geneesheer constateerde, was het meisje levenloos. Een der twee mannen, de 22-jarige chauffeur G. uit Zoetermeer, vertelde dat hij met zijn meisje, de 22-jarige V. uit Pijnacker, een ritje had gemaakt en dat zij onwel was geworden. Hij was toen naar den dokter ge reden, dje hem naar het gasthuis had verwe zen. Bij onderzoek bleek echter, dat het meisje dien avond in een woning is geweest en dat een poging tot abortus op haar is gepleegd. De tweede man, de 36-jarige werkman R., was bij dit ongeval tegenwoordig geweest en verklaarde, de instrumenten in een bijt van een gracht te hebben gegooid, waar zij door de politie zijn opgedregd. Als medeplichtigen zijn nog gearresteerd de 27-jarige koopman van der G. uit Zoetermeer en de vrouw, in wiens woning het misdrijf is gepleegd. Dr. Hulst zal heden sectie verrichten. De ver dachten worden morgen ter beschikking van de justitie gesteld. HAND AFGESNEDEN. In de Stadsdrukkerij te Amsterdam is gis termiddag een dertigjarige boekbinder met zijn hand onder een snijmachine geraakt. Het lichaamsdeel is hem bij den pols afgesneden. KERKDIEVEN. Een 12-jarige jongen de dader. Woensdagavond bevond zich in de Domi- nicanerkerk aan de Broerstraat te Nijmegen een dame, die had plaats genomen in den biechtstoel. Toen zij uit de kerk wilde vertrek ken, miste zij Haar handtasch, die o.m. zes bankbiljetten van 25 bevatte. Direct werd van de vermissing kennis gegeven aan de re cherche, die een onderzoek instelde. Daarbij bleek, dat tegelijk met de dame een jongen van ongeveer twaalf jaar en een meisje van negen jaar in de kerk waren. Uit het signale ment maakte de recherche op, dat het hier een knaap betrof, die reeds meermalen met de politie wegens diefstal van rijwielen en snoepgoed uit winkels in aanraking was ge weest, zoodat het vermoeden rees, dat deze de tash had gestolen. De knaap werd opge spoord en bekende al spoedig den diefstal in derdaad te hebben gepleegd. Hij had van het oogenblik, dat de da me in den biechtstoel zat, gebruik ge maakt om de tasch te stelen en had zich dadelijk uit de kerk verwijderd. Buiten onderzocht hij den inhoud van de tasch en vond de bankbiljetten. Drie ervan had hij aan een 24-jarigen man gegeven, om door deze te laten onderzoeken, of ze echt waren. Die man had dit op, zijn kamer gedaan en daarna twee biljetten weer teruggegeven en de derde turschen de balken op zolder bestopt. De politie heeft thans alle gestolen biljetten terug gevonden. De ta,sch had de jongen in de Burchtstra^t, weggeworpen, waar deze is gevonden'. Zoowel de 12-jarige knaap als 3e 24-jarige man zijn in arrest gesteld. NOTARIS AANGEHOUDEN. Te 's-Gravenhage. Gisteren is op last van de officier van justitie te 's-Gravenhage aangehouden de aldaar sedert 1928 resideerende notaris M. J. F. F. P., die verdacht wordt zich te heb ben schuldig gemaakt aan onregelmatighe den in de uitoefening van zijn ambt. Na ver hoor is notaris P. in arrest gesteld, in af wachting van het nadere justitieele onder zoek. Notaris P. zou zich hebben schuldig ge maakt aan vervalsching van acten, o.a. be treffende hypotheken en hij zou daarbij op geraffineerde wijze te werk zijn gegaan. De onregelmatigheden kwamen aan het licht, nadat een belanghebbende, die zich door de manipulaties van den notaris zeer benadeeld achtte, daaromtrent een klacht bij de politie had ingediend. Omtrent den omvang van de onregelmatig heden had het onderzoc gisteren nog geen voldoende gegevens opgeleverd. FRANSOHE KOGELS UIT 1794 GEVONDEN. Op het plateau van Caberg, vanwaar men de stad Maastricht in het diepe Maasdal ziet liggen, heeft me ndezer dagen een groot aan tal ijzeren kanonskogels, tezamen meer dan 3000 kilo wegende gevonden, zij lagen 60 c.M. diep in den grond. Enkele groote kogels zijn hol en waren nog met buskruit gevuld, dat echter ondeugdelijk is geworden door vocht. De kogels dateeren uit 1794, toen de vesting Maastricht door de Franschen be legerd werd en welk na enkele dagen haastig werd opgebroken. Enkele kogels hebben een omtrek van 1 meter. hand aan *t stuur. Vonnis 2 boete of 2 dagen hechtenis. Vonnis kantonger vernietigd en O. M. niet ontvankelijk verklaard. Gerrit VI., metaalbewerker te Uitgeest. Mishandeling, nader onderzoek gelast. Jb. P., zwervend (in voorarrest) voort gezette misdr. van diefstal, 3 jaar gev. (Ongecorrigeerd.) ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALMAAR. Zitting van Vrijdag 22 December. Meerv. strafkamer. Uitspraken zitting 19 Dec. Jan van H., arbeider, Heiloo, diefstal Eisch 2 maanden met aftrek voorarrest 2 msanden. Roelof de Vr„ Hoorn, valschheid in geschrifte, 8 maanden gev. Adr. Petr. vde Gr., chauffeur, Heiloo, uit anderen hoofde gedetineerd. Hooger beroep vonnis Kantonger. Alkmaar t.z. overtreding spoorwegreglement. Vonnis bevestigd, doch opgelegd 50 boete of 25 dagen hechtenis. Jb. P., visscher, lkmaar. Hooger be roep vonnis Kantongerecht, Alkmaar t.z. zoeken van meeuweneieren. Vonnis 6 boete of 6 dagen. Vonnis bevestigd. Jb B koopman, Alkmaar. Hooger be roep vonnis overtreding ventverbod (art. 203 Algem politieverordening) Vonnis bevestigd, vonnis vernietigd. Gerrit KAlkmaar. Hooger beroep vonnis t-z. wielriiden zonder"minsUn* 1 I GEEN VRIJWILLIGERS MEER IN DE GEVANGENIS TE MINNEAPOLIS. Gevangenis uitsluitend voor misdamgers. In verband met de toeneming van het aantal wegens delicten veroordeelden in de gevangenis van Minneapolis, heeft het hoofd der justitie aldaar ge last dat er een einde moet worden ge maakt aan het vooral in Minneapolis veelvuldig voorkomende opnemen van zwervers, dakloozen en andere personen zonder middel van bestaan, die zich bij de politie meldden, met het verzoek in de gevangenis te worden opgesloten, omdat zij daar althans voedsel en huis vesting hebben. In den laatsten tijd hebben ook vele desporado's getracht in de gevangenis te komen, door het inslaan van ruiten of het wegnemen van dikwijls waardelooze voorwerpen. Thans zal hieraan een einde worden gemaakt. Nog een andere overweging heeft bij het nemen van deze maatregel ep .een rol gespeeld.- Het is n.1. in den laatsten tijd eenige malen voorgekomen, dat zwervers, die zich om onderdak bij de gevangenis- of politieautoriteiten meld den, vermomde handlangers van gede tineerde misdadigers waren, die op deze wijze zagen, vijlen en andere werktui gen, waarmee hun vrienden naderhand uitbreekpogingen konden doen, in de gevangenis smokkelden. VOCAAL CONCERT. Gisteravond al weer een geheel gevulde Harmoniezaal, toen Nico Snel er met zijq ensembles een eerste openbare uitvoering gaf. De voorzitter, de heer J. Jonker, verwel komde de aanwezigen en dankte in 't bizon der den heer Roeske uit Amsterdam voor zijn tegenwoordigheid. Aan een eerste uitvoering kleven onvermijdelijk minder geslaagde plek ken, hier waren ze ook, maar daarentegen waren er meer oogenblikken, die bewezen, dat de leider een muzikaal persoon is en wei in staat zal zijn z'n koren omhoog te brc gen. We hoorden dan het jongenskoor; het meisjeskoor, verdeeld in klasse a en b; het gemengd koor Vocaal Alkmaar en het dub bel mannenkwartet „Schubert". Het meisjeskoorkoor (klases b) staat het hoogst wat nuanceering en uitspraak betreft. Het gemengde koor, goed in stemmenver houding, was zeer verdienstelijk in Zondag morgen van Abt. Nieuw Leven, van Beetho ven; Nu zijt Wellekome (Oud Kerstlied) en in Wiegeliedje van Roeske. (Over de vertol king van zijn compositie toonde Roeske zich zeer tevreden) Het dubbelmannenkwartet had bizonder goede momenten in Zum Sanctus, van Schu bert, en in Jesu dulcis memoria. Van den kin derzang op de piano begeleidt door W. A. Barten moest „M'n m ieder bakt 'r panne- koek" van van Oort en de Kleppermarsch van Annie Frank herhaald worden. Na dit stukje bood men namens de ouders der kin deren den heer Snel bloemen aan. Voor een eerste uitvoerig is deze avond wel geslaagd. A.K. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rot terdam. Postzel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE STANDS OP DE TECHNISCHE TENTOONSTELLING TE GENT EN EEN WAARSCHUWING. Van de 32 stands werden er niet minder dan acht ingenomen door Nederlandsche fir ma's, zoodat ons land hier goed voor den üag kwam In totaal 11 stands van voederhan delaren toont wel aan dat de voedervoorzie ning een voorname rol speelt. Dat men van betrekkelijk onwelriekende producten als vischmeel en levertraan een bij zonder keurige stand kan opbouwen bewees de Chemische Fabriek Noord-Holland te Be verwijk, door te midden der zakken visch meel en flesschen levertraan een gezellig zitje te maken van palmboompjes en ander groen met verder een paar leeren fauteuils. Men moet natuurlijk ruimte hebben voor zoo'n stand, maar bereikt dan ook, dat de bkzoe- kers, die zich voor de producten interessee ren, eens rustig en op hun gemak met den verkooper kunnen praten. De firma Philips uit Eindhoven had weer van haar kunstmatige vitamine D een keuri ge en fleurige stand in geel en zwart opge richt en bijzonder interessant was hier in een wit satijnen etui een glazen buisje te zien met gekristalliseerd vitamine D. Weinige bezoe kers die dit eenvoudige buisje met enkele glinsterende schubjes er in van nabij beke ken, zullen beseft hebben welk een interes sant product van moderne wetenschap daar verzameld was. De fabriek van melkproducten „Terwolde" te Nijmegen houdt er voor haar karnemelk poeder Hoekapo ook een sprekende reclame plaat op na en is ook een trouwe klant op Belgische en Fransche tentoonstellingen. De firma Hooghiemstra uit Utrecht trok de aandacht met een stand waarin transparan ten van sterk vergroote eieren en de firma Koudijs uit Rotterdam kwam met een heele toom jonge hanen, die met haar voer geheel binnenshuis opgefokt waren en thans op een leeftijd van 814 week het respectabele ge wicht van ongeveer 1100 gram bereikt had- ées. Maakster uit Ouuc-Wetering was aan wezig met z.g. korrel-voer, een soort voer waarin men atle benoodigdheden voor de kip in kleine en ongeveer erwtgroote korrels perst. Zoo was dus de Hollandsche voederhandel goed vertegenwoordigd. Een keurige en goed opvallende reclame maakte een Belgische fir ma door op een meters hoog zwart doek al leen met groote zilveren letters te zetten: Legmeel, Primo, Roesselare. Het is een kunst op dergelijke tentoonstellingen eens wat nieuws te vinden dat de aandacht trekt, meestal vervalt men in stands van het markt kraam-type, een kleinere of grootere hoop zakjes veter opgestapeld, waaraan de bezoe ker weinig aandacht schenkt. Opmerkelijk waren de inzendingen van groote kastbroedmachines. De Petersime, ver tegenwoordigd door de firma de Jong uit Ameide, was er met een rèuzenkast voor 16.000 eieren en de Belgische broederij van Karei de Rycke te Savere had zelfs een vier tal groote machines opgesteld, aarvan een met een capaciteit van 11.000. Daarnaast wa ren nog de kleinere machines van enkele hon derden eieren te zien en eenige kuikenbatte rijen, waarvan ook weer die met electrische verwarming van de firma de Jong te Amei de veel aandacht trok. Op het gebied der kunstmoeders waren ook zeer goede modellen te zien en blijkt meer en meer de electrische kunstmoeder ingang te vinden. Ik heb er op verschillende stands vrijwel steeds hetzelfde type aangetroffen, allen een soort dakvormig model dat door één of meer gloeilichamen verwarmd wordt. Het bekende hoenderpark Heidehoeve van mevr. Magda Magerman te St. Maertens Laathem gebruikt dit type van 500 kuikens al jarenlang niet succes voor haar duizenden kip- en eendenkuikens. Alleen voor de eendjes hebben zij er 20 van 500 staan en het was een bijzonder aardige stand, gevormd door een zoo'n kunstmoeder en een koppel van 500 vlugge Campbell eendjes op een groote gaas bodem. Er waren veel van dergelijke kunst moeders met kuikens en mij viel het op dat de voerbakken vrijwel allen van het type waren, een lange trog waarboven een draaiende rol, zoodat de kuikens niet in het voer kunnen loopen. De meer ouderwetsche metalen bakjes met dek sels waarin gaten zitten zijn, volgens mij onhygiënische prullen. Interessant op deze tentoonstelling waren ook de inzendingen der fokkers. Verscheidene hoenderparken nemen een stand en plaatsen daarin een flinke foktoom, wat altijd een aardige is en tot zaken doen uitlokt. Er was één leelijke mislukking van een handelaar in benoodigdheden, ka chels, lampen, enz. Deze had in een hok een aantal kuikens bij zoo'n kachel, maar de stomme diertjes vergingen van de koude en maakten een heel ongunsti- g indruk. Een goede leer voor ande ren dat men er voor zorgen moet, dat wat men inzendt, ook uitstekend in orde is. Veel reclame werd er gemaakt met kuikens voorzien van een gezondheids verklaring van de Rijksesruminrichting te Rotterdam. Dit betreft bedrijven in Nederland waar door dierenartsen bloed van de kippen afgetapt wordt, dat dan aan de Rijksseruminrichting onder zocht wordt op pullorum. Op de certifi caten door de Seruminrichting ver st, „kt,kunnen dan de kuikens in België ingevoerd worden. Wat literatuur betreft had het Vlaamsch pluimveeblad een flinke stand ingericht en werd mij tevens weer een nieuw Vlaamsch pluimveeblad ge toond. Ziedaar dus een overzicht van een zeer interessante tentoonstelling op het gebied der benoodigdheden van de pluimveehouderij en ik ben nu zeer be nieuwd hoe de tentoonstelling van de Rotterdamsche Pluimvee- en Konijnen- vereeniging (R.P.K.V.) te samen met Avicultura, dat op 1, 2 en 3 December in Rotterdam gehouden zal worden zal sla gen. Ik hoop dat Nederland, wat animo der handelaren betreft, niet zal achter blijven bij Vlaanderen. Nu nog even een korte waarschuwing. Lees dezen brief maar even: „Wat zou de oorzaak kunnen zijn, dat mijn kippen zoo plotseling dood gaan. Je ziet heel niet dat ze ziek zijn en altijd gaan de besten dood. Ik ben bang voor vergifti ging en het meest onder de jonge kip pen". Dit betreft cholera, waar men dus bij dergelijke plotselinge sterfgevallen aan denken moet. Wat de schrijver „zijn beste kippen" noemt, is wel eenigszins mis, de gezonden jonge Wit Leghorn woog 2200 gram en was veel te vet. Let er op dat vetzucht of vette zware kippen heusch geen beste kippen zijn en door gaans juist dieren die slecht leggen en spoedig aan allerlei ziekten sterven. Dr. TE HENNEPE. PLAN VOOR TEELTBEPERKING GEREED. Een delegatie uit de r. k. Kamerfrac tie heeft een onderhoud gehad met den minister van economische zaken. In dit onderhoud deelde de minister mede, dat het plan eener teeltbeperking voor den tuinbouw gereed is. Dit plan komt in de volgende week in de landbouw crisis-commissie. Zoo spoedig mogelijk daarna zal het worden vastgesteld. Het plan, zooals het thans luidt, bevat slechts betrekkelijk beperkte afwijkin gen van hetgeen door den regeerings- commissaris reeds vroeger is gepubli ceerd. Mogelijk is dat het advies dezer commissie alsnog enkele wijzigingen doet aanbrengen. In elk geval zal de teeltbeperking binnen enkele weken haar beslag krijgen. Als criterium voor de beperking zal gelden de tuingrond in elke onderneming, terwijl voorts zal rekening gehouden worden met den omvang van den grond in de geheele onderneming, hetzij deze grond tuin, grond of andere arond -

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11