Alkmaarsche Courant. MOORD OP ABBOTSHALL Radionieuws Jeuitleicn Qemeentecadeti Ssnoem Dfi en dertigste Jaargang. VRIJDAG 22 DECEMBER Mo. 302 1933 Zaterdag 23 December. Hilversum, 296 Af. (Uitsluitend VARA). S.Orgelspel Joh. Jong. 8.30 Gramofoon platen. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 V'oor Arb. in de Continubedrijven: De Noten krakers o.l.v. D. Wins, J. Lemaire, declama tie en gramofoonplaten. 12.VARA-Klein- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 2.Zenderverz. 2.15 Gramofoonplaten. 3.VARA-Kinder- koor „De Krekeltjes", o.l.v. Leida Hulscher. 3 30 Gramofoonplaten. 4.15 W. v. d. Sluis: Het urgentie-program van SDAP en NVV. 4.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst m. m. v. A. de Booy, zang. 5 30 Orgelspel Cor Steyn. 6.Zang door „De Wielewaal" o.l.v. P Tiggers. 6.40 Literaire causerie A. M. de jjong. 7 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 7.45 „The singing sinners". 8. Herh. SOS-ber., Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 Vervolg orkestconcert. 9.— „The sin- ging sinners". 9.15 Uit Theater „Carré, A'dam: „Dat doet de deur dicht", revue van Meyer Hamel en Rido. 11.30—12.— Gramo foonplaten. Huizen, 1875 Af. (Uitsluitend KRO). 8.— 9.1-5 en 10.— Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Sextetconcert en gramofoon platen. 2.Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur 4.15 Gramofoonpl. en lezingen. 5.30 Schla- germuziek en lezingen. 8.Gramofoonpl. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkestconcert. 9. Russische muziek. 9.15 Voordracht. 9.30 Orkestconcert. 9.50 Russische muziek. 10.05 Gramofoonplaten. 10.10 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestconcert. 10.50 Russi sche muziek. 11.12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Cau serie. 12.20 Western Studio orkest o.l.v. Tho mas. 1.05 Dansmuziek (gramofoonpl.) 1.35 Commodore Grand Orkest o.l.v. J. Muscant. 2 35 Gramofoonplaten. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. 4.50 Vaudeville-programma. 5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Actueele causerie. 7.50 Reportage. 8 20 „The Kentucky Min- strels", neger-revue o.l.v. H. S. Pepper 9.20 Berichten, sportnieuws. 9.55 Fred Hartley en zijn kwintet m. m. v. C. O'Connor, zang. 10.50 Voordracht. 10.5512.20 Ambrose en zi n Band. Parijs „Radio-Paris"1724 Af. 8.05, 12.20, 7.05 en 7.40 Gramofoonplaten. 8.20 Zang o.i.v. G. Chepfer Kalunüborg, 1153 Af. 11.20—1.2O Con cert uit rest. „Wivex". 1.50 Gramofoonpl. 2.204.20 M. Hansen's orkesi. 7.20 Deen- sche Opera-Muziek o.l.v. Gröndahl. 8. Zang en declamatie. 8.40 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 9.25 Vocale duetten met piano begeleiding. 9.45 Lumbye-concert door het Omroeporkest. 10.20—11.35 Dansmuziek. Langenberg, 473 Af. 5.25, 6 35 en 10.20 Gramofoonplaten. 11.20 Süragorkest o.l.v. Drost. 12.55 Gramofoonplaten 3.20 Gramo foonplaten. 4.05 Kamerconcert. 4.40 Gevar. concert, o.l.v. Kneip. 5 55 Accordeonconcert. 6.20 „Hansel und Gre*el", opera van Hum- perdinck, m. m. v. het Omioeporkest en -koor o.l.v. Schrems. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Res- baud. 10.20 Weragorkest o.l.v. Kühn. 11.20 1.20 Gramofoonplaten. Rome441 Af. 8 Gramofoonpl. 8.30 Radiotooneel. 9.05 Orkestconcert m. m. v. clelo en tenor. Brussel, 338 en 508 Af. 338 M. 12.20 Om- roepkleinorkest o l.v. Leemans en gramofoon platen. 1.30 Gramofoonolaten. 5.20 Svmpho- nieconcert o.l.v. Meulemai.s. 6 50 Omroep- kleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Kerst programma door het Omroeporkest o.l.v. A Meulemans, m. m. v. solis'en. 508 M.: 12.20 Omroeporkest o.l.v. André. 1.30 Vervolg concert. 5 20 Dansmuziek. 6.35 Gramofoon platen. 6.50 Vioolrecital. 7.20 Gramofoonpl. 8.20 Omroeporkest o l.v. André. 8.35 Radio tooneel. 9 05 Vervo!g concert. 9.20 Gramo foonplaten. 9.35 Sel. uit „Pomme d'api", ©plette van Offenbach. 10.30 Dansmuziek. Peutschlandsencer, 1635 Af. 7.20 „Weih- nachtseinkaufe", Kersl-programma. 8.20 Pu- pulair concert uit Leipzig. 9.20 Berichten, Sxipraatie, weerbericht. 10.2011.50 Con cert uit München o.l.v. Kloss. ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONA1 D Geautoriseerde vertaling door H A C S 41 Masterson knikte bevestigend. „In orde." Anthony leunde voorover ter wijl hij zacht sprak. „Bracht dat krachtige motief er toe iemand te huren, om te schrij ven, of was zijn afschuw voor den ongeluk- kigen Hoode zóó groot, dat het zelf schreef, niet bereid zich 't genot te laten ontgaan om, laten we zeggen: een nieuw broedsel scor- pioenen ter wereld te brengen, drie keer pet maand of meer? Kort gezegd: „bent U 't met mij eens, dat schrijver en het krachtige motief waarschijnlijk één en dezelfde persoon zijn?" „Absoluut", zei Masterson. Anthony glimlachte. „Nu, ik ben dank baar, dat ik een tweeden gek gevonden heb! Dat zijn wij, moet U weten. Denk aan onze theorié! 't Is deze: dat iemand zulk een haat tegen Hoode had, dat de geheime koop van drie nieuwsbladen noodig was om hem te be vredigen Dat is het, wat wij gezegd hebben; wij denken nog meer. Maar wij zijn er van geschrokken om te zeggen, wat 't is, omdat net zoo dwaas zal klinken." „Ik begrijp 't, ik begrijp t Masterson s toon was bijna verschrikkelijk. „Ik zeg, dal wij niet gelijk kunnen hebben! Het heeft geen zinNu ik er toe kom er over te denken, zij ti er dozijnen andere theorieën, die zouflen pas- GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag 23 December. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3524. Liin 4: Langenberg 10.35—17.50, Weenen 17.50—24.—. DE AVRO 200.000 LEDEN. Van de Radiobode, het weekblad van de Avro, is thans het Kerstnummer, dat 112 pagina's telt, verschenen. Daarin deelt de heer Vogt o.a. mede, fat de Avro thans het ledental van 200.000 bereikt heeft Een groot aantal bijzondere bijdragen vinden we in het nummer opgenomen en voorts de zeer uitvoe rige Kerstprogramma's. ZIJPE. Dinsdag vergaderde de raad van Zijpe. Na opening door den voorzitter, burge meester J. de Moor, werd melding gemaakt van eenige ingekomen stukken. Voorts werd medegedeeld dat de heer H. van der Heijden met ingang van 1 Decem ber 1933 is benoemd tot gemeente-veldwach ter van Zijpe, terwijl hem op dienzelfden da tum eervol ontslag is verleend als dienaar van politie te Zijpe. Waar de inspecteur van de Volksgezond heid en Ged. Staten bezwaren blijven maken tegen het raadsbesluit betreffende de bepa ling in de bouwverordening omtrent de hoog te van brandmuren in boerderijen, stelden B. en W. voor aan den wensch van den inspec teur te voldoen en de verordening in dien zin te wijzigen. Na eenige bespreking werd dit met alge- meene stemmen aangenomen. Aan de orde kwam een circulaire van de verschillende landarbeidersbonden in Zijpe, waarin werd verzocht: le. de werkloozen in de gemeente zooveei mogelijk tewerk te willen stellen; 2e. indien bedoelde tewerkstelling niet mo gelijk is, een bijslag te verleenen, waardoor een uitkeeringsbedrag wordt verkregen gelijk aan het bedrag, dat bij het bestaan van een steunregeling voor werkloozen wordt uitge keerd; 3e. een brandstoffentoeslag te verleenen voor trekkende „leden". Door B. en W. werd toegezegd de men- schen zooveel mogelijk te werk te stellen in de werkverschaffing. Door die toezegging verviel het onder 2e. genoemde verzoek, ter wijl de meerderheid van B. en W. geen ter men aanwezig achtte voor het verleenen van de gevraagde brandstoffentoeslag. Wethouder Nannis, die ten aanzien van het laatste punt de minderheid in het colle ge van B. en W. vormde, onderschreef ten deele de meening van de meerderheid van het college dat de verstrekking van een brandstoffentoeslag onbillijk zou werken ten opzichte van menschen, die onder de vorst steunregeling vallen. Spreker was van oor deel dat daartegenover kan worden aange voerd, dat de georganiseerden zich voor hun verzekering een offer getroosten. Nadat spreker had becijferd, dat iemand die van de vorststeunregeling profiteert, meer ontvangt dan een georganiseerde, stel de hij voor te besluiten tot het geven van een brandstoffentoeslag aan georganiseerden van 0.50 per week voor een gezin zonder kinderen, van 0.75 voor een gezin met t kind en van 1 voor een gezin met meer dan 1 kind. Na uitvoerige besprekingen werd hetvoor- stel-Nannis in stemming gebracht en aange nomen met 9 tegen 2 stemmen; tegen stem den de heeren G. van der Sluijs en J. Bruin. Vervolgens stelden B. en W. voor een Kerstgave te verstrekken aan daarvoor in aanmerking komende arbeiders (hoofden van gezinnen en kostwinners) van 25 van het bedrag, dat de betrokken arbeider in de voorafgaande week aan ondersteuning zal ontvangen en tevens, aan het burgerlijk arm bestuur te verzoeken aan de niet-georgani- seerden, die buiten de vorststeunregeling vallen, een Kerstgave te verleenen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna volgden verschillende benoemin gen. I. Benoeming van een lid van het Burger lijk Armbestuur wegens j^eriodieke aftreding op den eersten Dinsdag van Januari 1934 van H. Rezelman. De heer Rezelman werd herbenoemd met algemeene stemmen. II. Benoeming van een regent van het al gemeen weeshuis wegens periodieke aftre- sen! Er zou meer dan één persoon kunnen zijn. De heele geschiedenis zou politiek kun nen zijn. De Anthony wenkte met zijn hand om te zwij gen. „Wees niet bang. Natuurlijk kan je pro- beeren, of andere theorieën passen. Liat kan men altijd; dat is het duivelsche in deze bloedhondengeschiedenis. De eenige wijze om te werken is een pad te kiezen, dat wat lijkt, en dat te gaan. Ik heb er een gekozen om op verder te gaan. Zooals U zegt. heeft het geen zin, maar dan heeft niets anders bet. 't Is treurig en slecht en krankzinnig en ver van lief. Maar 't is er eenmaal. Dus zul ten we allemaal krankzinnig worden. Ik ga er mee van door." Hij stond op.' „Hoor eens. wacht één minuut!" riep Masterson. „Ga niet. Ik ik kan misschien U behulpzaam zijn." „Mijn beste kerel, dat ben je al geweest onmetelijk! Ten eerste heb je mijn beslissing om krankzinnig te zijn en te blijven ge kristalliseerd „O, daar weet ik alles van!" Masterson toonde eenige geprikkeldheid. „Maar ik be doel werkelijke hulp. Ik wou het U juist gaan vertellen. Toen ik met Hoode was, voor ik hem van de geschiedenis vertelde, ging ik naar een van die vuile particuliere detec tives. Ik was zoo absoluut zeker, weet je. Ik vertelde dien kerel, dat hij, als 't kon, moest uitvinden, wie de vijand was. Of liqver ik vertelde hem, dat hij moest uitvinden, wie de werkelijke eigenaar van de drie nieuwsbla den was. Hij dacht, dat ik gek was, zei dat hij 't in een dag kon doen maar hij deea het niet! Hij verbeeldde zich, denk ik, dat hij ding op 1 Januari 1934 van A. Nannis. Met algemeene stemmen werd herbenoemd de heer A. Nannis. III. Benoeming van een Ud van de com missie van toezicht op het lager onderwijs wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1934 van A. Kager (onderwijzer bijzondere school.) De heer A. Kager werd met algemeene stemmen herbenoemd. IV. Benoeming van de leden van de com- missiën tot wering van schoolverzuim, we gens periodieke aftreding van alle leden op 1 Januari 1934. Benoemd werden: Burgerbrug: C. Schrieken, J. C. Bruin en L. A. I. Smelik; St. Maartensbrug: J. de Leeuw Pz., W. Brouwer en J. Leeuwen; Schagerbrug: P. Dekker Pz., P. Vries en S. Jaring; Oudesluis: M. de Vries, Jb. Nannis en H. Jippes; 't Zand: J. A. de Wit, N. de Best, P. Tuin Pz., B. Elzer en A. Kager; Petten: K. Jansma, J. Koaeen en J. P. Geensen. Vervolgens kwam in behandeling een voqr- stel van B. en W. om Ged. Staten te ver zoeken, vrijstelling te verleenen van de ver plichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening voor een 3-tal scholen. B. en W. stelden voor Ged. Staten te ver zoeken vrijstelling van de verplichting 'tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening te verleenen tot 1 Januari 1936 voor de o. 1.-school te Burgerbrug, St. Maartens brug en 't Zand, zulks wegens het voorals nog ontbreken van lokaliteiten en terreinen voor het geven van dat onderwijs. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. Door den heer C. Moerland, landarbeider, wonende te Anna-Paulowna, is een bedrag van 2430 aangevraagd voor een „plaatsje'', bestaande uit land met woning, groot 0.94.80 H.A., gelegen aan de Grootesloot nabij Oudesluis, waarvan de totale kosten f 2700 zullen bedragen. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan C. Moerland voornoemd, voor bovenge noemd doel van gemeentewege een bedrag van 2430 te verstrekken, mits door het rijk aan de gemeente een gelijk voorschot wordt toegekend. Door den heer J. Nobel Cz. te St. Maar tensbrug is eveneens een aanvrage ingevolge art. 13 der Landarbeiderswet ingediend, zulks ter verkrijging van een plaatsje, waarvan de kosten op 4000 werden geraamd. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten aan den heer J. Nobel Cz. boven genoemd, voor het bovenaangegeven doel van gemeentewege een bedrag van f 3600 te verstrekken, mits door het rijk aan de ge meente een gelijk voorschot wordt toege kend. Aan den heer Joh. Rampen werd naar aan leiding van een verzoek, voor een half jaar ontheffing van hondenbelasting verleend. Aan den heer J. Tiessen werd voor het 2e halfjaar 1933 ontheffing verleend van de betaling van schoolgeld. Op een verzoek van de commissie voor den legwedstrijd te Beemster om subsidie voor 'het jaar 1933, werd besloten tot het verleenen van een subsidie van 15. Een voorstel van B. en W. om naar aan leiding van een daartoe gedaan verzoek, een subsidie van 10 per jaar en tot wederopzeg- gens toe te verleenen aan de politie-radio- commissie te Hilversum, werd aangenomen. Volgde behandeling van een voorstel van B. en W. om den heer C. C. Paap met ingang van 1 Januari 1934 eervol ontslag te ver- Ie nen als onderwijzer aan de o. 1. school te Schagerbrug. In verband met het feit, dat de opheffing van een der betrekkingen van onderwijzer aan genoemde school noodig is in verband met de daling van het aantal leerlingen (het gemiddelde aantal leerlingen dier school be droeg over het iaar 1933 minder dan 116) stelden B. en W. voor, den heer Paap met ingang van genoemde datum eervol te ont slaan. E>it werd aangenomen. Ingekomen waren adressen van de heeren M. Schrieken, S. Abbink en N. Snip, houden de verzoek om vergoeding van kosten van schoolbezoek als bedoeld in art. 13, le lid, der Lager onderwijswet 1920. Adressanten laten hun kinderen onderwijs genieten aan de Christelijke school te Scha- gen. Het vervoer geschiedt per autobus. B. en W. stelden voor, bovenvermelde ver zoeken in te willigen, met dien verstande, dat het bedrag der tegemoetkoming wordt be paald als volgt: Voor den heer M. Schrieken op 63.48 per er alleen naar behoefde te kijken, of iemand uit Fleet Street te pakken krijgen, om 't hem te vertellen. Natuurlijk, dat werkte niets uit; hij gaf mij alleen de drie figurant-lei ders, die aan de goed geloovige wereld ge toond worden. Maar, toen ik hem uitlachte, en een beetje uitlegde, werd hij boos, en ging werkelijk voor de zaak aan den gang." „Bedoelt U te zeggen begon Anthony. „Neen, dat niet! Voor ik iets anders hoor de,' had ik die ruzie met Hoode ik had hem niet verteld van den detective natuurlijk; ik was te bang en liet de heele geschiede nis loooen en rekende met dien kerel af. Hij was erg lastig, ging door met te probeeren om mij te spreken te krijgen en met schrijven. Natuurlijk nu ja in den toestand, waarin ik was, weigerde ik hem te spreken en gooide zijn brieven in de kachel. Maar hij was zoo erg vurig! Hij kon soms iets weten, dacht ik r Anthony was opgewonden. „Dat kon hij zeker. Masterson, je bent een juweel! Hoe is zijn naam?" „Pellet, noemt hij zich. Kantoor is 4, Grogan's Court, bij Fleet Street, juist voor bij Chancey Lane." „Uitstekend iNu ga ik." Anthony stak zijn hand uit. „En'fk dank je! 'k Hoop je geen kwaad gedaan te hebben." „Heelemaal niet. Voel mij al beter. Laat me weten, hoe U opschiet. Ik ga nu slapen," zei de zieke, en deed het, nog voor Anthony bij de deur was. In de gang aarzelde Anthony. Zou hij da delijk de flat verlaten of zou hij Haar eerst vertellen, dat hii ging? Toen hij bij de deur jaar. ingaande 17 October 1933; voor den beer S. Abbink op 63.48 per jaar, ingaan de 17 October 1933; voor den heer N. Snip op f 135 per jaar, zulks met ingang van 9 October 1933. zijnde de dag, waarop de tram SchagenWarmenhuizen is stopgezet. In verband met het feit, dat de heer Snip een vast inkomen geniet en mede in verband met de omstandigheid, dat de kinderen bij vervoer per autobus minder slijtage aan schoeisel hebben, meenden B. en W., dat de gemeente in dit geval niet de volle vervoer kosten dient te vergoeden, doch dat het bil lijk is, dat een bedrag van f 15 per kind per jaar ten laste van adressant blijft. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 6 tegen 5 stemmen; tegen stemden de heeren Doorn, Smit, Rens, de Boer en Smit. Daarop werd het le suppletoir kohier der hondenbelasting, dienst 1933, vastgesteld op 17 en werden in verband met de nieuwe veldwachtersverordening de pensioensgrond slagen van de beide gemeenteveldwachters nader vastgesteld. Tenslotte werd in verband met de ver- eeniging van de gemeenten Zijpe en Petten opnieuw vastgesteld de verordening op de heffing en invordering van een belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijk heden. Na rondvraag volgde sluiting. NIEUWE-NIEDORP. Woensdag vergaderde de raad dezer ge meente. Allen waren aanwezig. Beriht is binnengekomen van het ministerie van sociale zaken, dat in de kosten van het uitvoeren van baggerwerk (baggerregeling) overheidssubsidie is toegezegd. Besloten werd tot het onderhands verhu ren van de losse perceelen gemeenteland aan de diverse tegenwoordige huurders voor den tijd van één ajar (1934) en voor dezelfde prijzen als hei loopende jaar hebben gegol den. B. en W. stelden voor over te gaan tot aankoop van een gedeelte van het perceel Sectie D. no. 195, zooals dat zich uitstrekt langs de voorsloot en ter diepte van onge veer 55 Meter, toebehoorende aan de erven van wijlen mevr. wed. A. Rezelman—Nieuw- land, tegen een koopsom van 60 cent per M2. en op conditie, dat de gemeente voor de af scheiding zorgt. De koopsom benevens de kosten van de ter reinafscheidingen en verdere terreinverbete ringen te voldoen uit de aanwezige gelden, bestemd voor den aankoop van rentegevenu goed. Alzoo werd besloten. Eveneens werd besloten tot het aangaan van een geldleening voor den bouw eener onderwijzerswoning op een gedeelte ban het bovenbedoelde perceel, groot 5000 of zoo- veelminder als noodig zal blijken te zijn, te gen een rente van ten hoogste 4 3/4 pCt. en met een aflossing in 40 jaren. Hierna had vaststelling plaats der in art. 101 der L.O.-wet bedoelde gemeentelijke ver goeding voor de bijzondere school in 't Veld over 1931 op een bedrag na aftrek der schoolgelden van 2197.57, waarop een voorschot is betaald van 1600, restant al- zoo 597.57. De heer Jb. Kooy Czn. werd met 6 stem men herbenoemd tot lid der gascommissie. welke zijn benoeming aanneemt. Met algemeene stemmen werden tot wees meesters herbenoemd de heeren A. Winkel en IJ. Meijer. Eveneens werd tot regentes en regent van de algemeene armenadministratie herbe noemd mevr. A. Jes—Blokker en de heer P. Pluister, welke laatste zijn benoeming aan nam. Mededeeling werd gedaan, dat de bereids door B. en W. ingezonden steunregeling is goedgekeurd en derhalve op een rijsbijdrage kan worden gerekend. De uitkeeringsnormen zijn dezelfde a's verleden jaar, waarom de gemeenteraad wel zijn officieele goedkeuring aan deze regel zal willen verleenen. Mededeeling geschiedde, dat ingevolge koninklijk besluit de gemeenschapoelijke school aan de Langereis is opgeheven met ingang van 15 December 1933. In verband daarmede wordt voorgesteld met ingang van dienzelfden dag eervol ont slag te verleenen aan het hoofd dezer school, den heer B. Verhoeven, aan de onderwijzeres, mej. T. Goed, en den schoolschoonmaker, den heer G. Modder, met dank voor de in hun voormelde betrekking bewezen diensten en den gemeenteraad van Hoogwoud uit te noo- digen een gelijk besluit te nemen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten. De heer Gayaard zeide, dat deze beslissing van hoogerhand ons heeft getroffen als een van den salon was, ging zij open. De gang was tamelijk donker, en eerst zag zij hem niet. Hij ging naar haar toe. Een verbaasd: „O" werd gehoord, maar dan dwong zij zichzelf tot een koelheid, die op welsprekende wijze haar protest deed uitko men. Anthony zuchtte. Hij had gehoopt, dat het verstoorde humeur al weer in vriendelijk heid zou zijn overgegaan. „Uw broer" zei hij, „is in slaap. „Wan neer je hem ziet, zou je zeggen voor goed twaalf uren. Hij is niet slechter, en ik ben voller met inlichtingen dan ik gehoopt had Zoo is alles weer rozengeur en maneschijn!" Maar Lucia was boos. Lucia ken niet op zij geschoven worden door deze lichtzinnig heid en luchthartigheid. Toen ze sprak, was haar stem koud; koud en wreed. Zij bedoel de te wonden en slaagde er in. „Is er niets", zei ze, „waarmee mijn broer en ik U verder kunnen helpen? Niets waar toe wij gedwongen kunnen worden? Een vrouw en een zieke man! O, zeker, is er wei wat?" Voor de tweede maal dezen avond verloor Anthony zijn zelfbeheersching. Men moest, tot op zekere hoogte, hem vergeven. Hij was op en moe en uitgeput, en heel erg verliefd. Hij lachte, en keek op haar neer in het halve duister. Lucia hield haar adem in. Als veel vrouwen van minder kwaliteit was zij boos geweest, had veel meer gezegd dan zij bedoel de. En nu had ze er spijt van, en nu, ze was geschrokken. „Voor ik ga," zei Anthony, „wil ik U een geschiedenis vertellen. Er was eens eer. vrouw, die een grooten broer en een kleine RHEUMATIEK EN SPIT IN DEN RUG Tevergeefs van alles geprobeerd Toen in drie dagen verbetering. De heer G. H. te Venlo schreef ons dezer dagen hoe hij geleden had aan rheumatiek en spit in den rug. Tever geefs probeerde hij allerlei midde'en. Niets hielp. Tot hij op raad van een vriend Kruschen Salts nam en na drie dagen voelde hij reeds verlichting. Nadat hij zijn dankbaarheid heeft uitge sproken, vervolgt de heer H „Na gebruik van uw probaat middel Kruschen Salts ben ik nu van mijn rheumatische pijn af. Ik kon haast niet gelooven, dat Kruschen Salts zoo een uitwerking kan teweegbrengen. Ik had reeds van alles gepiobeerd. maar alles tevergeefs. Op aanraden van mijn vriend ben ik dan tot Kruschen Salts overge gaan en tot mijn groote blijdschap kon ik na drie dagen reeds beterschap be speuren Ook mijn spit ir> den rug een ondraaglijke pijn was zoo goed a.s geheel verdwenen En c'aarom blijf :k mijn viend dankbaar. Had ik het eerder geweten, dan had ik zooveel geld aan pillen en smeersels niet weggegooid. Daarom raad ik ieder lijder aan rheu matiek of spit in den rug aan om Kruschen Salts te gebruiken en ik geef u tevens de vrijheid dit schrijven te publiceeren in de dagbladen." G. H. te Venlo. Rheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van Kruschen Salts zorgen, dat dit urine zuur zacht maar volkomen uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zou ten in Kruschen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere ophooping van het gevaarlijke urinezuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kruschen niet alleen rheumatische pijnen verdrijven en verder voorkomen, doch het zal uw geheele organisme \er- frisschen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a 0.80 en 1.60 per flacon. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. bliksemslag bij heldere hemel. Vanwege de Kroon had men nog dit jaar gezegd, dat de Langereizer school zou blijven bestaan. Hoogwoud heeft toen de overeenkomst met deze gemeente opgezegd. Ook de Inspecteur van L.O. was van oordeel, dat de Langerei zer school zou blijven. De opheffing hadden we hier slechts bij geruchten vernomen en we waren van hoogerhand niet eens met de opheffing in kennis gesteld. Maandag is het departement opgebeld en het bleek inderdaad, dat de geruchten juist waren maar dat door een fout in de expeditie jiet gemeentebestuur geen mededeeling hiervan had gekregen. We zullen dus den toestand van voor 50 jaar terug krijgen, dat de kinderen weer on geveer 4 KM zullen moeten loopen. Vcor 50 jaar terug vond men dien afstand buitenge woon bezwaarlijk, maar minister Marchant heeft de bakens nu wederom 50 jaar terug gezet. Spr. zou echter willen, dat althans de kleinste kinderen per autobus zullen worden gehaald. De grootsten zullen zoo moge'ijk per fiets de school kunnen bezoeken. Spr. hoopte ook, dat we mogen besluiten dat de ouders van de Langereis onder Hoogwoud hun kinderen naar de school in de kom kun nen zenden. Mogelijk krijgen we hier nu we derom in de kom een vierde leerkracht. Gok de heer Olie onderschreef de woorden van den heer Goyaard en laat een krachtig pro test hooren. Spr. zal echter ook op een andere plaats zijn protest uiten over de houding van over heidswege inzake de school. De kinderen zul len nu echter moeten gaan langs een weg die vroeger altijd in een goeden staat was maar die spr. nu een schandeweg voor Nieuwe Niedorp noemt en zou willen, dat de Banne de verbetering van dezen weg ter hand nam. De voorzitter zeide. dat B. en W. er voor gevoelen de kleinste kinderen althans per autobus te vervoeren, maar daar zit aan vast, dat dan ook de kinderen uit de Moerbeek ver voerd moeten worden en ook die naar de büz. school te 't Veld. Allen hebben gelijke rech ten. We krijgen alzoo drie autobussen te sub» sidieeren en het is nu de vraag of Ged. Sta- zuster had. Op een avond hoorde zij, dat haar groote broer, die in de groote stad woonde, ziek was door een kou. Goede vrien den hadden hem mee naar hun huis genomen en zorgden voor hem. Maar de vrouw ging naar de groote stad om zeker te zijn, dat haar broer inderdaad goed verzorgd werd „Maar", ging hij door, „zij liet buiten haar kleine zuster achter Nu was dit meis je in groote zorg, want haar minnaar was door al 's konings dienaren gepakte en in een gevangenis gestopt Hier moest hij blij ven totdat 's konings rechter beslist had, of zij hem zouden ophangen ja of neen, voor een misdaad, waar hij geen schuld aan had. Zoo, alleen gelaten," werd de kleine zuster hoe langer hoe eenzamer en angstig, en liep gevaar ziek te worden. Zij had niemand om haar te troosten, weet U. Maar dat natuur lijk, deed er niet toe, want de groote broer kreeg tenslotte zijn mosterdpleister op de juiste plaats." Hij wandelde naar de voordeur; opende haar. „Goeden avond," zei hij, en sloot haar zachtjes achter zich. Haar bleeke handen tegen haar keel leun de Lucia tegen den gangmuur. Op straat, sprong Anthony in zijn auto; zat dan een oogenblik voor zich te staren Evenals veel mannen van minder kwaliteit, had hij, in zijn boosheid, meer gezegd dan hij bedoelde. En nu was hij geschrokken. Ze hadden, dat moest toegegeven worden, zich gedragen als dwaze kinderen. Erg dwa ze kinderen. Maar in zoo'n geval doen d# besten dikwijls zoo. (Wordt vervolird).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5