DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA, OE STERRENHEMEL 27 DECEMBER 1933—3 JANUARI 1934 20 h MT. Oeeesiekv. ZUID Ster J* grootte, of Uthtr Ster '/t 2* grootte. Seer gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij bet Bureau Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 VUUEMAAN 3 LAATSTE KVAETIER NIEUWE HAAN VENUS MAES JUPITEE Q SATURNUS Sterreüjd 2 h 23 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen •yan een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend Wederom 3 maantjes: 27 tusschen Ram en Stier; 30 in den Wagen man; 2 Januari 1934 voorbij Castor en Pollux. stellen van de uitvaardiging en handha ving van het uitvoerverbod. Als importeur, die op de verdrags rechten van 12 y» mark en 10 mark aan spraak kan maken is slechts te beschou wen hij, die bij inklaring een desbetref fende verklaring van den Rijksminister van Voedselvoorziening of vau de door dezen aan te wijzen instellingen over legt. De beide regeeringen zullen ter spoe digste na de voorloopige toepassing van dit verdrag een gemengde commissie in stellen, die beraadslaagt over de tuin- bouwvraagstukken, die voor beide lan den van belang zijn. In deze commi sie moeten door de betreffende regeering benoemde deskundigen uit kweekers- en handelskringen zitting hebben. Men herinnert zich, dat ten aanzien van verscheidene producten een directe z.g. tariefscontingenteering word* toe gepast. Zoo mag b v roode, witte en eavoye kool slechts in het eerste halve kalenderjaar worden ingevoerd tegen 2 mark en in een hoeveelheid van 60 van dezelfde periode van 1932 Voor spruitkool geldt een tarief van 5 mark voor 1 Jan.—1 April en voor 1 Nov.1 Jan. en slechts voor 55 in 1932. Kropsla mag van 1 April tot 1 Juni voor 7 en van 1 Juni tot Oct. voor resp 7 en 10 mark worden ingev.erd doch gedurende Mei en Juni mag slecht 75 j van Mei en Juni 1932 binnenkomen Het spek-tarief van 20 mark gel It 6lechts voor 60 de rhoeveelheid van 1932 Eendeneieren (30 mark) worden 6lechts voor 90 van 1932 toegelaten Voor boter (75 mark) en kaas (20 mark) en eieren (30 mark) is echter een „bewijs van overneming" van de Duit- sche regeering noodig, zoodat ter aan zien van die producten practisch gespro ken een contingenteering zal worden toegepast; in welke mate is niet te zeg gen. GASVERSTIKKING. Twee Nederlanders om het leven gekomen. Zondagnacht zijn te Antwerpen in een logement aan de Van Dijckkade, waai zij overnachtten, twee Nederlandsche zeelieden, Gerard Claessen uit Delfzijl en Fokko Mun niksma uit Groningen, beiden 31 jaar oud, door gasverstikking om het leven gekomen. Men vond de beide slachtoffers, toen men Maandagmiddag tegen één uur ging kijken, waar de mannen bleven. Men neemt aan, dat de oorzaak van het gebeurde moet worden toegeschreven aan onachtzaamheid. Een kraan van het in de kamer staande gasstel was niet gotd afgesloten. RUZIEMAKENDE DUITSCHERS. Na zware vechtpartij aan het station D.P. te Ro'terdam gear resteerd. Zondagavond bevond zich aan het station Delftsche Poort te Rotterdam in den elec- trischen trein die om half achi naar Amster dam zou vertrekken een drietal Duitschers, die waarschijnlijk eenigszins onder den in vloed van^ sterken drank verkeerden. Zij ge droegen zjch nogal rumoerig en trachtten met de andere passagiers ruzie te maken. o.a. door voortdurend geroep: „Heil Hitier". Tenslotte vond het spoorwegpersoneel het onge- wenscht de onruststokers in den trein te houden en de conducteur verzocht hen de wagons te verlaten Daar de Duitschers aan dit verzoek geen gevolg gaven en den con ducteur te lijf wilden, werd een politieagent er* bij geroepen. Toen deze verscheen vielen de drif mannen op hem aan en de agent werd danig mishandeld. Een der Duitschers had een schoen uitgetrokken en bewerkte daar- mede den agent Toen het drietal met behulp van spoorwegmannen eindelijk uit den trein was gewerkt en zij weigerden het station te verlaten, hield de agent, die alleen geen kans zag de drie mannen te arresteeren. een woor denwisseling met hen. terwijl naar liet bureau om assistentie getelefoneerd werd. Spoedig arriveerde per rijwiel een aantal agenten en rechercheurs. De vreemdelingen gevoelden er echter niets voor. mede te gaan, en zoo ontstond op het perron een hevige vecht partij. die slechts met gummistokken beslecht kon worden. Na veel moeite gelukte het de j drie Duitschers zwaai geboeid naar het politiebureau aan de Gallery over te brengen, waai zij werden ingesloten. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Den Eersten Kerstdag, des morgens om vijf uur, betrapten twee rechercheurs in de wo ning van een zekeren Van L. te Eindhoven op heeterdaad drie personen, die, na te hebben ingebroken, bezig waren een geldkistje te forceeren. De drie inbrekers zijn gearresteerd. Twee van de daders kwamen uit de omge ving van Eindhoven, de derde is P. de Koek uit Amsterdam, een bekerde van de politie. BOOTTREIN GENUA—HOLLAND. De speciaie boottrein met passagiers en post, in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt", zal Woensdagmorgen om 10.20 uur van Genua vertrekken. Aankom? Donder dagmorgen om 7.02 te Zevenaar. 1 9 te Am sterdam W. P., 9.51 te Amsterdam C. S. VERVAARDIGING EN UITVOER VAN WAPENS TEGENGESPROKEN. Antwoord van minister van Schaik aan den heer Albarda. Op de vragen van den heer Albarda in verband met in Frankrijk verspreide ge ruchten over wapens en munitie, welke naar Nederland zouden zijn uitgevoerd of hier te lande zouden zijn vervaardigd met het doel, naar Duuschland te worden doorgezonden en betreffende de tegen de verspreiding van dergelijke geruchten van regeringswege te nemen maatregelen, heeft de minister van justitie geantwoord, dat het hem niet bekend is, dat op een congres van de Radicaal- SoCiaiistische Partij in Frankrijk zou zijn ge ventileerd dat kort geleden uit Frankrijk een 500 tal tanks en een hoeveelheid licht ge schut naar Nederland zouden zijn uitge voerd, bestemd voor doorvoer naar Duitsch- land. Deze bewering acht de minister zóó kenne lijk een verzinsel, dat naar de juistheid daar van geen onderzoek behoeft te worden inge steld. Van de mededeelingen van Charles Reber in het Parijsche blad „La République", heeft de minister kennis genomen. In he* midden gelaten, waaraan de schrij ver zijn „gegevens" kan hebben ontleend, zijn diens mededeelingen slechts als uitingen van kwaadwillige of ziekelijke fantasie te be schouwen Dergelijke berichten, waarbij wel moeilijk anders dan een kwade trouw tegenover Nederland kan worden gedacht, zijn naar 's ministers meening eigenlijk geen ernstige waarlegging waard. Wanneer men slechts bedenkt, dat de bedoelde maatschap pij „Siderius" bij gebrek aan emplooi sinds eenige maarteen niet meet als wapenfabri- kante werkzaam is en als zoodanig wordt ge liquideerd; dat de fabriek van De Muinck Keizer geen machinefabriek, doch een ijzer gieterij is, gevestigd te Utrecht, en niet zooals Reber verklaart te Martenshoek; dat te Martenshoek een opslagplaats is van destijds opgekochte oude draaibanken, die voor het bewerken van modern geschut niet wel bruikbaar meer zijn. en dat verder nog door Reber genoemde „wapenfabrieken" zijn een metaa;hamkl. een fabriek van zuiggas- installaties en een exygeenfabriek, dan kan men zich wellicht eenig denkbeeld vormen van de waarheid der geruchten omtrent ver vaardiging en export van oorlogsmateriaal door die inrich'ingen. Het ..Ingenieurskantoor voor Scheeps bouw'', waar naast Nederlandsche ingenieurs ock Duitsche ingenieurs werkzaam zijn, maakt ontwerpen voor scheepsbouw, onder zeeërs enz., doch heeft, voor zoover is ge bleken en hetgeen ook voor de hand ligt, over die fabrieken geen technisch toezicht. Ook de telkens weder opduikende berich ten over vervoer naar Duitsch'and van de „wapenvoorraden" van de N.V Siderius van uit de opslagplaats te Krimpen aan den IJsel, kunnen niet anders worden beschouwd dan als pogingen cm den naam van ons land in het buitenland afbreuk te doen. De ha'f af gewerkte kanonloopen en gietstukken van een verouderd staalsoort liggen nog steeds te Krimpen. Onlanes nog heeft de regeering aanleiding gevonden om in verband met in Frankrijk hardnekkig opduikende, onware berichten over de wepenindustrie in Nederland en br- wapening van Durschland door Nederland door den gezant te Parijs een tegenspraak te doen uitvaardigen. Of het mogelijk zal zijn, de onware berichten in het buitenland te vol gen en of de regeerint het zich tjt taak heeft te rekenen deze bii herhaling tegen te spre ken valt aldus de minister te betwij felen. Veel zou reeds in de goede richting zijn bereikt, indien kon worden bevorderd, dat een eind werd gemaakt aan zekere onverant woordelijke Nederlandsche berichtgeving, welke voet geeft aan het m het biuter.land ge koesterde wantrouwen. Daarbij worde ge wezen op het artikel „De weg terug, 1918 1933, Draaibanken voor kanonnen, te Mar tenshoek bewaard, worden weggehaald, Ge heimzinnig vervoer naar Duitschland", in de „Vooruit" van 27 October jX, en op het met foto's verlucht hoofdartikel „Vervoer wapen- voorraden", in de „Vooruit" van Zaterdag 2 December j.1avondblad, waarin, nog wel samengeweven met een overzicht van den inhoud van hei bovenvermeld démenti, een even onjuist als tot valsche conclusies sugge rerend relaas omtrent de „voorraden", de bruikbaarheid van het materiaal, het vervoer daarvan, enz. wordt gegeven, en welk artikel zeer geschikt is. om aan de verkeerde ge ruchten in het buitenland nieuwe steun te geven. DE BIOSCOOPBOND EN DE ARTISTEN. Tegemoetkomende houding van het Buma. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bioscoop-Bond heeft van den heer Olman, voorzitter van den Nederlandschen Toon- kunstenaarsbond, de mededeeling ontvan gen, dat het Buteau voor Muziekauteursrecht (Buma) te Amsterdam zich heeft bereid ver klaard, zich tegenover die bioscopen, die hun variété en hun orkest in dezelfde bezet ting handhaven, te verbinden, dat Buma het spelen daarvan, hoewel dat naar het oordeel van Buma inbreuk op haar rechten betee- kent, niet zal vervolgen. Buma zal deze ver bintenis niet beëindigen dan na opzegging zijnerzijds tenminste één maand te voren. De ontvangst van deze bereidverklaring heeft het hoofdbestuur van den Nederland schen Bioscoop-Bond aanleiding gegeven aan de leden te berichten, dat het aangekondigd ontslag aan de bioscoopmusici per 1 Januari 1934 voorloopig moet worden ingetrokken en dat ook weer, zoolang Buma zich aan zijn verbintenis houdt, variété-artisten voor de bioscoopprogramma's geëngageerd kun nen weden. Door deze modus zijn de moeilijkheden, welke voor de bioscoopmusici zoowel als voor de variété-artisten dreigden te ontstaan als gevolg van de tusscchen den Bioscoop- Bond en de Buma bestaande oneenigheid voorloopig uit den weg geruimd. De op heden belegde ledenvergadering van den Nederlandschen Bioscoop-Bond zal de tegenover het Buma-conflict voor de toe komst aan te nemen houding definitief be palen. ONTPLOFFING TE MAASSLUIS. Zaterdagmorgen werden in de fabriek „De Ploeg" te Maassluis proeven genomen met zwavelstof tot het bereiden van midde- len ter bestrijding van plantenziekten. Hierbij sprong de transportbaan uit elkaar. Het ge volg was, dat het dak ontzette en de achter- j gevel scheurde. In de fabriek zelf werd een ruïne aangericht. HUISELIJK DRAMA TE AMSTERDAM In een woning aan de Prinsengracht bij de Runstraat te Amsterdam heeft een vrouw in een vlaag van waanzin getracht, haar pols af te snijden. Toen haar man, die zag wat er gebeurde, toeschoot, heeft de vrouw nem mei het mes aan polsen, armen en handen bloe dend verwond. De Geneeskundige Dienst heeft beiden naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De man, kon na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren; de toestand van de vrouw is echter ernstig. OPLICHTING DOOR BEDREIGING. Onrechtmatig verkregen steun over het heele jaar moet terug gegeven worden. Een rijwielbewaarder te Zwolle had een dezer dagen een brief geschreven aan Maat schappelijk Hulpbetoon te Zwolle met ver zoek om steun, en zoo daaraan niet werd voldaan, dan „zal er wat gebeuren met de Kerstdagen, wat er nog nooit is gebeurd in de gemeente Zwolle. Ik zelf, met mijn vier kinderen zal ik het doen, wat ik van plan ben. Ik zal de gemeende Zwolle wakker schudden". Vrijdagmorgen kwam zijn vrouw op het kantoor van Maatschappelijk Hulp betoon om den steun, en toen deze weri ge weigerd, speelde zij zoo op, dat zij door de politie moest worden verwijderd. Het drei gement in den brief genoemd gaf zij nader aan, n.1. dat zij van plan waren den kinde ren de handen af te hakken. Vrijdagmiddag werd de man uit anderen hoofde aangehouden en op het politiebureau gefouilleerd. Op hem werd bevonden een be drag van f 640 aan papiergeld en 15 aan klein geld. Bovendien bleek hij thuis nog een spaarboekje te hebben met eenige hon derden guidens er op, terwijl hij ook een motorrijwiel had gekocht. De man is vastge houden en heeft de ondersteuning moeten terugbetalen die hij gedurende het geheele jaar 1933 heeft genoten. ROOFOVERVAL TE OSS. Twee menschen overvallen. Zaterdagavond omstreeks zes uur zijn te Oss drie gemaskerde mannen binnengedron gen in de woning van den 59-jarigen L van Berkum aan den Berchemscheweg, die alleen met zijn 76-jarige vrouw thuis was. Het oude vrouwtje zat aan tafel en werd door een der mannen overvallen; de beide andere indrin gers grepen den heer van B., toen deze aan den achterkant de kamer binnenkwam. Een der ongenoode gasten hield de oude men schen in bedwang, waarna de beide anderen het huis gingen doorzoeken. Het slaapvertrek werd geheel overhoop gehaald, terwijl in de voorkamer een kachel omver werd gestooten, omdat daaronder altijd het geld verborgen wordt. Toevallig was dit eenige dagen te voren op een andere plaats geborgen. Toen de man er in slaagde zich los te maken en om hulp ging roepen, namen de indringers na het lossen van een schot in de lucht om angst aan te jagen zonder buit de vlucht. Tot dusver werd van de daders geen spoor ontdekt. CRISIS-PLUIMVEE-CENTRALE. Van overheidswege zal worden overge gaan tot inkrimping van den pluimveestapel door teeltregeling, te bewerkstelligen door het machinaal broeden afhankelijk te maken van toestemming der regeering. Het verschenen Kon. Besluit maakt onder scheid tusschen fokkers, houders van ver- meerderingsbedrijven en kuikenbroeders. De fokkers zullen voortaan moeten wor den erkend door de op te richten crisispluim- veecentraleregeeringspluimveecommissaris wordt de heer Tukker, directeur van het pluimveeproefstation en regeeringseieren- sommissaris te Beekbergen. Te erkennen fokkers moeten een góeden stapel hebben, legcontrole moet plaats heb ben door valnesten, de huisvesting en de uit loop der dieren moeten voldoende zijn en zij mogen slechts dieren houden, afkomstig van een fokkers-bedrijf; hetzelfde geldt voor de broedeieren. Vermeerderingsbedrifven. Te erkennen houders van vermeerdertngs- bedrijven mogen slechts goede dieren hou den, afkomstig van fokkersbedrijven. Huis vesting moet goed zijn. de uitloop of grasren moet ten minste 15 vierk. M. per volwassen dier bedragen. Valnes'controle is voor hen niet noodig. Gedurende een overgangstijd zal ontheffing kunnen worden verleend (uiter lijk tot 1 Nov. 1934) van den eisch, dat alle dieren afkomstig zijn van fokkersbedrijven. Kuikens van erkende fokkers moeten on middellijk worden geringd, zoodat na 1 Nov 1934 alle jonge hennen en eenden op de ver- meerderingsbedrijven van merken moeten zijn voorzien. De jonge dieren der fokkers moeien, zoodra ze volwassen zijn, worden vobrzien van een genummerd vleugelmerk, voor zoover ze zijn goedgekeurd en op het eigen bedrijf worden aangehouden. Niet-gemerkte deren moeten door de fok kers vóór een bepaalden datum worden opge ruimd. Bij verkoop van gevleugelmerkte die ren aan niet-fokkers m^et het merk vóór af levering worden verwijderd, behalve voor hanen en woerden, die naar vermeerderings- bedrijven gaan, welke bedrijven na 1 Nov. 1934 geen hanen en woerden meer mogen bezitten zonder vleugelmerk. Kuikensbroeders. Kuikenbroeder kan iedereen zijn, die ver klaart de voorschriften te zullen nakomen; erkende fokkers zijn automatisch tevens er kende kuikenbroeders. Op den duur zullen kuikenbroeders alléén eieren van fokkerijen en van vermeer Tingsbedrijven mogen broe den. doch hun aantal zal aanvankelijk wel te klein zijn, om in die behoefte te voorzien. Maatregelen worden getroffen, om hun aan tal tot uitbreiding te prikkelen, o.a. reductie op de heffing op broedeiere'n, voor zoover deze afkomstig zijn van fok- en vermeerde- ringsbedrijven. Het broeden mag alléén geschieden in machines, die eigendom zijn van de pluim veecentrale en die ze in bruikleen afstaat aan de broeders. Dezen verkoopt ze aan de cen trale met het recht, ze ten allen tijde tegen het zelfde bedrag terug te koopen, doch alléén indien de broeder aan zijn verplich tingen jegens de centrak voldoet. Hij moet haar terugkoopen, wanneer de centrale dit verlangt. Broedmachines. Het broeden van kippeneieren van minder dan 57 gram. (N.-Holl. Blauwer 50 gr.) is verboden. Voor eerdeneieren is de grens 60 gr. Broedtijd en aantal te broeden eieren kun nen worden beperkt; dit zal geschieden na uitwerking der inventarisatie-gegevens Kui kenbroeders moe.en een administratie bijhou den van aantal gebroede eieren en afgelever de kuikens. Deze laatste mogen al'een worden afgeleverd in gebanderolleerde deozen; de banderolle moet zóó zijn aangebracht, dat de doos niet kan worden geopend zonder deze te beschadigen. Vervoer van ongebanderol- leerde kuikens zal verboden zi'fl De doozen moeten een bepaalde maat hebben en óf 25 óf 50 kuikens bevatten. Bij iedere doos moet een afleverings-formulier zijn, daf den ko». per tot bewijs strekt, dat hij kuikens van een erkenden broeder bezit. Andere kuikens, be- halve de zélf uitgebroede, mag niemand in voorraad hebben. Met de erkenning van broeders van N.-Holl. Blauwen (het broeden is druk aan den gang), zal reeds een begin worden gemaakt, voor zoover zij hun ma chines hebben doen inventariseeren. Iedere fokker, vermeerderaar en kuiken broeder krijgt een naam en een nummer, dia in advertenties en op briefkaarten moeten worden vermeld. Ter dekking van de kosten zal op ieder ei, dat in de machine wordt gelegd, 1 cent wor den geheven door de centrale. Eieren, af komstig van fokkers, genieten een reduche van 95 cents per 100 stuks, die van vermeer- deringsbedrijven 50 cents. Bij de inventarisatie is een totale machine capaciteit gebleken van 12 millioen stuks; de machines werden 4 5 5 maal per jaar gevuld. Gelderland beschikt ongeveer over de helft der totale capaciteit. Men moet volgens d« Centrale afwachten, of de heffing van 1 cent in de toekomst hooger zal moeten worden ge- steld; benevens of de fok- en vermeerderingg- bedrijven ook nog op andere wijze dan door reductie op door hen geleverde broedeieren zullen moeten worden geholpen. OPSCHORTING EXECUTIERECHT VAN DEN HYPOTHEEKNEMER. De K. v. K. voor de Veenkoloniën heeft een uitvoerig adres gericht aan den ministerraad naar aanleiding van de plannen tot wettelijke beperking van het executierecht van den hy potheeknemer.. Adressante komt tot de con clusie. dat een ingrijpen iri het executierecht vooralsnog onnoodig is en meer in het alge meen een ondeugdelijk middel moet worden geacht om voor het schuldenvraagstuk een billijke en juiste oplossing te vormen. (Dit is vrijwel eenzelfde conclusie ala waartoe de commissie voor verordeningen uil de K. v. K. voor Holands Noorderkwartier il gekomen.) INBRAAK TE EINDHOVEN. Gisternacht is ingebroken in het kantoot van de timmerfabriek „De Rietvink" aan de Haven te Eindhoven. De inbrekers brandden de brandkast open. Achttienhonderd gulden werd ontvreemd. Van de daders ontbreekt elk spoor. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. De vorige week is een 22-jarig meisje ia een woning aan de Azaleastraat te Den Haag te dicht bij de kachel gekomen, waardoor haar kleeren vlam vatten. Hevig verschrikt rende het meisje de trap af en de straat op. Benedenburen snelden toe en wikkelden bet meisje in een deken. Met ernstige wonden overdekt werd het slachtoffer naar een dei ziekenhuizen veroverd, waar het thans, naar we vernemen, is overleden. NEDERLANDSCHE VISCH NAAR FRANKRIJK. De Fransche „Journal Officiel" deelt me de, dat de contingenten voor den invoer van Nederlandsche visch in Frankrijk voor hti tijdvak \/tn 1 Januari tot 31 Maart 1934 zijn vastgesteld voor griet, steur enz. op 273.000 K.G., voor andere versche of versch gecon serveerde zeevisch op 1.400.000 K.G., voor gezouten haring op 430 000, voor gezouten of gerookte visch en andere haring op 12.000 K.G. INSTELLINGEN VAN DE DOODE HAND. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand heeft de Federatie van bedrijfsvereenigingen een adres gezonden aan de Tweede Kamer, met het verzoek er bij de behandeling van het boven genoemde wetsontwerp toe te willen leiden, dat onder de in artikel 1 van dat wetsont werp genoemde vrijstellingen onomstootelijk ook zullen vallen bedrijfsvereenigingen, wel ke deelnemen aan de uitvoering van de wet telijke ziekteverzekering. 21. Hij zat dus op een schip. Ja, dat had hij al ge merkt. En hij moest mee en hij zou niet naar huis gaan. Opnieuw stond Piet op het punt om weer in tranen uit te barsten. „Mee", herhaalde het heer schap. Piet keek hem eens goed aan. Wat een rare kleeren had die man aan. Een broek, met pijpen, die zoo wijd waren als drie kachelpijpen en een jasje dat zoo klein was als van een pop. Een hoed had hij op, die precies op een suikerbrood leek, met een rand waar je wel op kon loopen. 22. „Mee zei het heerschap weer. Dit woord li®t aan duidelijkheid niets te wenschen over en het leek vrij goed Hollandsch te zijn. Piet was zijn angst en verdriet alweer vergeten en zijn kwajongensaard kwam weer boven. Hij maakte een diepe buiging voor mijnheer Pedro en zei: „Om u te dienen, mijnheer Puntmuts, wijst U mij den weg maar!"

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6