Alkmaarsciie Courant. MOORD OP AB60TSHALL Jladlouieuuïs Qemeentecaam $euilletoH Bennen rt/i en dertigste Jaargang. DONDERDAG 28 DECEMBER gemeentelijke radio distributie. No 305 1933 Vrijdag 29 December. Hilversum., 296 M. (8—12.—, 4 —8 en II—12—VARA, de VPRO van 8—11—1 en de AVRO van 12—4— uur). 8 Gra- mofoonplaten. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Declamatie Hetty Beek. 10.30 Gramo- foonplaten. 10.20 „Onze keuken", door P. J. Kers Jr. 11.30 Orgelspel Joh. Jong. 12. Kovacs Lajos. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Declamatie R. Geraerds. 3.en 4.Gra mofoonplaten. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.05 Orgelspel Cor Steyn. 6.20 Gra mofoonplaten. 6.30 Vervolg orkestconcert. 7 Causerie P. v. d. Meulen. 7.20 Vervolg orkestconcert. 8.Concert door het Haydn- kwartet. 8.30 „Het interview van den dood". 9.45 Vervolg concert. Ca. 10— Declamatie! 10.15 Vrijz. Godsd Persbureau en Vaz Dias. 10.30 Gramofoonplaten. 11 Gramofoonpl. Huizen, 1875 Af. (Algemeen programma te verzorgen door den KRO). 8—9 15 en 10— Gramofoonplaten. 11.30 Causerie. 12.15 Sextetconcert. 12.45 Orgelconcert. 1.15 Sextetconcert. 1.45 Orgelconcert. 2.15 Gra mofoonplaten. 3.Vioolconcert. 3.15 Gra mofoonplaten. 3.30 Vioolconcert. 3.454. Gramofoonplaten. 4.30 Viool en piano. 5. Causerie. 5.30 Reportage. 6.30 Vervolg con cert. 7.15 Gramofoonpl. 7.25 Causerie. 7.45 Gramofoonplaten. 30 Vaz Dias. 8 35 Or kestconcert. 9.25 Gramofoonplaten. 9.45 Zang. 10— Vervolg orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestconcert. 11.Gra mofoonplaten 11.15 Schlagerconcert. Davenfry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein, berichten. 12.20 Orgelconcert A Stephenson. 12.50 BBC-dansorkest o.l.v. H Hall 1.35 Northern Studio-orkest o.l.v J Bridge. 2.20 Solistenconcert, sopraan, ba riton en piano. 3.20 Het John Mac Arthur Kwintet m. m. v. B. Watson, sopraan. 4.20 Midi. Studio orkest o.l.v. Cantell. 4.50 Eir.ilio Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinder uur. 6.20 Ber. 6.50 Havdn's pianosonates. 7.10 en 7.30 Lezingen 7.50 „The streets of London", hoorspel met muziek van M. H. •Lubbock Regie: B. Burnham. 9.20 Berich ten en gramofoonplaten 9 50 Uit Amerika, 5 P. B. Mais: The modern Colomubus 1^.10 L Bridgewate 's kwintet m. m. v. G. Knight, sopraan 11.10 Lezing. 11.15 12 20 Harrv Rov en ziin orkest. Parijs „Radio-Paris"1724 Al. 8.05, 12 50 en 7,40 Gramofoonplaten. 9.05 „La Travia- ta", opera van Verdi. m. m. v. het Operakoor en het Omroeporkest o.l.v. Bigot. Kalundborg, 1151 M- 11.20-1.20 Concert uit hotel Angleterre. 2204.20 Omroep orkest o.l.v. E Reecen. 7.35 Radio-Strijk orkest o.l.v. Reesen 8.20 Reportage. .905 Ce- mablorecital F. Jensen. 9.35 Fransche mu ziek door het Omroeporkest o.l.v. Reesen 10.2011 50 Dansmuziek. Langenberg, 473 A1. 5.20, 6.35. 10.30 en 11.20 Gramofoonplaien. 12.55 Orkestcon cert. 2.40 Gramofoonplaten. 3.20 Weragkoor en solisten o.l.v. Kneip. 4.05 Kw;ntetconcert. 4.35 Concert. 7.30 „Le üomino noir", operette van Auber, m. m. v. he' (Omroeporkest o.l.v. Rrsbaud. 10.05 Gramofoonplaten. 10.20 Weragdansorkest o.l.v. Kühn. Rome, 441 Af. 7.20 Gramofoonplaten 8. Koorconcert. 8.50 Vocaal en orkestconcert o.l.v Casolari en Santarelli. Brussel, 338 Af. en 508 Af. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroepsymphonie- orkest o.l.v. Meulemans. 6.20 Gramofoonpl. 6 50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 9.50 Omroep- symphonie-orkest o.l.v. Meulemans. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.35 Gramofoonpl. 7.05 Pianorecital. 8 20 ÓmToepsymphonie-orkest o.l.v. Meule mans. 9.20 Dansmuziek. Deutschlandsender1635 Af. 7.20 Militair concert o.l.v. Ahlers. 9.20 Ber. 9.45 Causerie. 10.05 Scheepsweerber. 10.2011.20 Con cert. Vrijdag 29 December. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven- try 10.50—1105, North Reg. 12.20—15.20, Daventry 15.20—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.3519.20, Luxem- bourg 19.2024. RADIO-UITZENDINGEN OP DE VEREENIGDE STATEN. Japan en de Ver. Staten zullen radio programma's uitwisselen in verband met de geboorte van den kroonprins. Op verzoek van de Amerikaansche nationale radio maat schappij zal Tokio op 28 December om 7 uur gedurende 35 minuten een muzikaal program uitzenden Op 29 Dcember zal van San Francesco uit naar Japan worden uitgezon den. i ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD Geautoriseerde vertaling door H A C. S 44) „Ik kan nu begrijpen, sir, hoe verdomd stom 't was ik had toch niks verkeerds ge daan. Maar zoo was het, sir, ik wilde 't ver tellen, maar omdat ik daar binnen gegaan was om te stelen en zoo geslopen had, nou, ik had 't gevoel, dat ze allemaal op mij zou den aanvallen, opeens, dat ik den moorde naar was. Vooral omdat ik nooit in de stu deerkamer kom gewoonlijk. Begrijpt u, hoe t was. sir begrijpt U 't niet?" „Dat doe ik," zei Anthony. „Maar ik zie ook, dat je een idioot bent. Een idioot om niet opeens iedereen te roepen, een idioot om je niet kalm te houden, nadat je besloten hadt om niets er van te zeggen.' Belford's kleine oogen sperden wijd open. Maar U U waart mij op de hielen, sir! U verdacht me dacht, dat ik de moorde naar was!" Anthony schudde zijn hoofd. „Niet heuscm Belford. Weet je, jij zag er te schu d g uit dan dat 't waar kon zijn. Ik snapte je zoo «ven, omdat ik niet van luistervinken houd. VvIERINGERWAARD. Zaterdagmiddag vergaderde de raad onder leiding van burgemeester Haringhui zen tevens secretaris. Bij de opening wildde de voorzitter eerst even releveeren, dat weth. Sleutel op 21 No vember 80 jaar is geworden en dat we toen blijk hebben geegven van onze belangstel ling door hem een mand bloemen te geven Het is een groot voorrecht voor den heer Sleutel, dat hij zoo'n hoogen leeftijd heeft mogen bereiken en steeds nog zoo krachtig en helder van geest te zijn. Spreker wilde den wensch uitspreken, dat de heer Sleutel in zijn verdere leven een goede gezondheid zal geniet en dat, zoolang hij raadslid is, de lust zal hebben om de belangen der gemeente te dienen. De heer Sleutel dankte voor deze woorden en zeide, dat hij aangenaam verrast was, toen er 's morgens een groote mand bloemen bij hem werd binnen gebracht. Deze attentie be schouwde spreker als een blijk, dat zijn werk als raadslid gewaardeerd werd. Spreker wil de hen, die hij nog niet persoonlijk heeft ge sproken bij deze nog wel bedanken. Medegedeeld werd, dat van den deskun dige, die de electrische geleidingen in deze gemeente heeft nagezien, rapport is ontvan gen, waaruit bleek, dat bij 35 personen de geleiding onvoldoende was. B. en W. hadden besloten om de eigenaars aan te schrijven binnen een vastgestelden termijn in goeden staat te brengen. Ingekomen was een verslag van de verga dering van de commissie tot uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst. Van Ged. Staten is een schrijven ontvan gen, waarvan de strekking is ,dat Ged. Sta ten willen hooren of de raad zich er mee ver eenigen kan, dat er korting op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger wordt toegeoast in den vorm van verhaal op de pensioenbijdrage tot 8V» B. en W. waren van gevoelen, dat de tijds omstandigheden dringen en daarom voor stelden aan Ged. Staten mede te deelen, dat hunnerzijds geen bezwaar bestaat. Allen gin gen daarmede accoord. Benoeming armvoogd, aftr. C. Rezelman Jz. Aanbeveling: 1. C. Rezelman, 2. L. Ni- colai. Eerstgenoemde werd met algemeene stem- mei. herkozen Dan volgde benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. De heeren D Kaan, C. Haringhuizen, S. Sieswerda, N. Koppes en K. Rol moeten allen aftreden. Met deze heeren stonden als nr. 2 op de voordracht resp. de heeren F. A. Tauber, H. K. Koster, J. van Ham, V. de Wit en A. Woestenburg. Alle aftredenden werden her kozen. Door den voorzitter werd nu aan de orde gesteld een brief van Ged. Staten, waarin eenige opmerkingen werden gemaakt wat be- tfeft de begrooting 1934. Gevraagd werd een berekening over te leg gen van de korting op de Rijksuitkeering uit de gemeentefondsbelasting. De voorzitter deelde mede. dat na de ver zending der begrooting aan Ged. Staten van den minister van binnenlandsche zaken een circulaire werd ontvangen, tengevolge waar van de in de begrooting opgenomen korting op de uitkeering moest worden herzien. De korting bedroeg 4 en is nu gebracht op 12 tengevolge waarvan de korting 655 meer wordt. Verder werd gevraagd of hier geen crisis- werkloozen waren, voor wier ondersteuning bijdrage aan het Rijk kan worden gevraagd Overgelegd diende te worden een overzicht van de uitgaven over 1933 voor werkver schaffing en steunregeling met berekening wat daarvan aan het Rijk had kunnen wor den gevraagd. Tevens moet opgegeven wor den hoeveel bijdrage voor 1934 kan worden verkregen. De voorzitter legde een berekening over, waaruit bleek, dat pl.m. 5000 is uitgege ven waarvoor ongeveer 800 over 1933 van het Riik teruggevraagd had kunnen worden Over 1934 wordt de bijdrage zoo ongeveer 1 470. In verband met deze opmerking komen B. en W. straks met een voorstel om de Rijksregeling te aanvaarden. Door Ged. Sta ten werd gewezen oo de groote stijging der Ook, omdat iets verdachts in 't huis op t oogenblik mij interesseert." „Ik mag een idioot zijn!'' riep Belford op zwaarmoedigen toon, niet zonder humor, „maar ik voel mij nu beter, nu ik mijn hart gelucht heb. Heusch, sir! Ik zei steeds tegen mijzelf, dat ik niet schuldig was, van niks, en toch had ik een kwaad geweten! Ik heb 't U voor 24 uur al willen vertellen, sir, maar toen ik hoorde, dat U aan Poole vroeg of hij een aanval van hooikoorts had gehad op den avond, dat mijnheer vermoord werd, werd ik weer bang en ging er van door. Maar U pakte me." Hij zweeg een oogenblik, en barstte toen los: „Mr. Deacon deed 't niet sir Hij zou 't niet kunnen! Dat weet U toch, sir?" Dat deed Anthony. Maar hij had behoefte om deze tragi-komische bekentenis van niets te veranderen in een belangrijk bewijs, al had hij weinig hoop op succes. „Hoe Iaat," vroeg hij met gehuichelde on verschilligheid, „ging je de studeerkamer bin nen „Ik was er in en meteen weer uit, sir. Maar toen ik naar de trap liep, wees de k ok daar vijf minuten over elf. sir, dat herinner ik mij goed. Ik keek eigenlijk niet, hoel laat 't was, maar ik zag het en kon het niet vergeten Anthony ondrukte een zekere opwinding. „Dank je." zei hij en ging staan. Belford sprong op. „Gaat u sir"? Anthony knikte. ,Maar wat wat gaat u doen doen met mij? Over wat ik vertelde?'' belastingen en dat met het oog op de regel- matieg vermindering der batige saldi en het vermoedelijk sluiten van den dienst 1933 met een klein batig saldo gevaar kan bestaan, dat de begrooting 1935 de gemeente niet goed sluitend zal kunen maken en dientenge volge noodlijdend zal worden. Noodig oor deelden ze daarom van het batig saldo 1932 f 2000 over te brengen op 1933, wat dan den denst 193i5 ten goede zal komen. De voorzitter lichtte toe, dat volgens de thans gemaakte becijfering de rekening 1933 zal sluiten met een vermoedelijk batig saldo van ongeveer 3000 en dat waar de ver hoogde belasting meerdere ontvangsten in 1935 zal geven dan in 1934 van pl.m f 1900 Naar het oordeel van B. en W. de overschrijvingen gerust zonder bezwaar achterwege kan blijven. Bovendien-is het ook gewenscht, omdat de dienst 1934 te veel zou verzwakken. Besloten werd Ged. Staten een en ander toe te lichten en te verzoeken de overbrenging van een gedeelte saldo 1932 op 1933 achter wege te laten. Het voorstel van B. en W. om de rijks regeling betreffende werkverschaffing en ondersteuning komt thans aan de orde. De voorzitter zeide, dat B. en W. zich ge noopt hebben gezien in verband met het schrijven van Ged. Staten en de gemeente- financiën met dit voorstel te komen. Wenschelijk is. om B. en W. te machtigen de aanvrage aan de regeering te doen en overleg te plegen over het vaststellen van werkobjecten voor werkverschaffing. Mevr. Boerman vroeg of er nog in nood zakelijke gevallen iets meer gegeven kan wor den en of er niet een commissie kan worden benoemd evenals in Winkel en Anna Pau- lowna om den steun te regelen. De voorzitter lichtte toe, dat boven de regeling niet meer gegeven kan worden, doch dat men zich dan tot het crisis-comité moet wenden. Het ligt ook in de bedoeling om op dezelfde wijze door te gaan met Burg. Armbestuur en zijn adviseur. De heer P. Visser vroeg, of het niet moge lijk was, dat van gemeentewege toeslag werd gegeven op werk in particuliere bedrijven. De voorzitter gaf te kennen, dat in de eerste plaats met het Polderbestuur overleg kan worden gepleegd. Ook in landbouwbe drijven voor b.v. greppelen, wanneer het voorheen machinaal ging, zoowel bij tewerk stelling van werkloozen gegeven kunnen worden. Men dient hier echter groote voor zichtigheid te betrachten en B. en W. willen zich vooral bepalen tot den Polder. Hij vroeg daarvoor machtiging van den raad om een en ander uit te voeren. Besloten werd Rijks- steun te vragen en de uitvoering aan B. en W. over te laten. Rondvraag. De heer Koster merkte op, dat hij dezer dagen van het Hoofd der school de mede- deeling ontving, dat het aantal leerlingen precies het vereischte aantal is voor het be houd van de vierde leerkracht. Volgens spre ker zou het wenschelijk zijn het oog geves tigd te houden, dat, zoo noodig, kinderen van Oudesluis overgeplaatst worden naar hier. De voorzitter zeide, dat daarvoor op de medewerking van de gemeente Zijpe kan wor den gerekend. De voorzitter sprak daarna een toepasse lijk woord en hoopte, dat 1934 voor allen gunstig moge zijn en voor de gemeenschap betere omstandigheden moge brengen. EGMOND AAN ZEE- De heer Hartman bedankt uit protest als raadslid en verlaat de vergadering tijdens de be sprekingen over de begrooting De gister gehouden raadsvergadering werd door alle leden bijgewoond. Ingekomen was van Ged. Staten bericht van goedkeuring van de begrooting 1933 en voorts van den heer L. A. Hartman met de mededeeling dat hij bedankt als lid van den gemeenteraad, het burgerlijk armbestuur, het gasthuisfonds en het crisis-comité. Beide missives werden voor kennisgeving aangenomen. Op een schrijven van Ged. Staten, waarbij het oordeel werd gevraagd over eventueele korting voor pensioen op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger, werd besloten daarmee accoord te gaan. Die kor ting zal dan zijn 8'A pCt. als verhaal van pensioenbijdrage en voorts van drievierde deel van het overblijvende nog 6 pCt. Gemeentebegrooting 1934. De voorzitter stelde aan de orde be handeling der gemeentebegrooting voor 1934 en deelde daarbij mede, dat B. en W. hierbij voorstellen verschillende verhoogingen toe te passen, t.w.: werkhonden van 1 op 3 te brengen, waakhonden van 4 op 6.50, andere honden van 5 op 7.50; verhoo ging vergunningsrechten van 7.50 per 50 Anthony keek hem vriendelijk aan. „Niets,. Belford's mond sperde open. „Niets! Niets? Maar „Wat ik bedoel, Belford, is dit. Ik wil jou buiten de moeilijkheden houden. Je hebt mij één ding verteld, dat je bekentenis-van-niets wat waard maakt. Je zult, later, moeten ge tuigen, maar dat is 't ergste, wat je zult heb ben te doen, wat mij betreft. En tob niet. En loop in 's hemelsnaam niet rond, zooals je den laatsten tijd deedt. terwijl je er uitziet als een boer, die kiespijn heeft." De kleine man glimlachte met ziin geheele verschrompelde gezicht. Anthony keek hem belangstellend aan. Wanneer je tegen hem praatte als tegen een man en niet als tegen een slaaf, dan vond je iets, dat heel anders dan sluwheid was, bijna iets beminnelijks. Anthony gaf een bemoedigend tikje op de smalle schouders en slenterde weg, naar het huis toe. Hij had misschien twintig meter ge loopen, toen hij stil stond, zich op zijn hielen omdraaide en terug wandelde. Belford zat weer op zijn houten blok. Zijn gelaat in zijn handen. Anthony keek op hem neer. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij. De ander liet met een kreet zijn handen vallen, terwijl hij overeind sprong. „Ik ik vraag u excuus, sir U ik Anthony kalmeerde hem. „Flink man, flink Gebruik de gelegenheid!" Belford keek naar hem, trachtte te spreken wat hem niet gelukte, en liet weer zijn hoofd hangen. „Zooeven," zei Anthony, „vertelde je mi] huurwaarde op 10; voorts verhooging van de legesgelden (enkele verdubbelen) en ten slotte verhooging van het schoolgeld, waar bij voor de eerste 3000 inkomen geen wijzi ging zal worden toegepast en voor het meer dere de Haarlemsche verordening zal worden gevolgd. De heer Snoeks vroeg naar de totaal opbrengst van deze voorstellen, waarop de voorzitter antwoordde, dat die niet hoog zal zijn en dat hij er weinig heil in ziet, maar het is nu eenmaal de wil van den minister, waaraan wij ons hebben te onderwerpen. Van de verhooging der hondenbelasting vreesde spr., dat verschillende lieden hun hond zul len wegdoen, zoodat de verhooging niet veel zal opbrengen. Een opzienbarende verklaring van den heer Hartman. Als rapporteur van de raadsleden, die de begrooting hebben nagezien, las de heer Hartman een uitvoerig schrijven voor. Hij begon met te constateeren dat van hooger- hand verschillende voorwaarden waren ge steld, waaraan de begrooting moest voldoen, omdat anders de gemeente niet de 33.500 renteloos voorschot zou krijgen, die zij noo dig heeft voor haar huishouding. Spr somde deze voorwaarden op: verhooging opcenten personeele belasting van 80 tot 200, idem fondsbelasting van 80 op 100, idem honden belasting, vergunningsrecht, schoolgeld en leges; verhaal pensioensbijdrage ad 8'A pCt. en salarisverhooging gemeentepersoneel vol gens rijksregeling. In de raadszitting van 12 Dec. werden de eerste zes punten onder protest aangenomenelke tegenwerping werd door den voorzitter met het bevelschrift van den minister in de hand als noodgedwongen opgelegd. De salarisverlagingen werden aan gehouden in verband met onbekendheid met de rijksregeling, alsmede met het oog op het houden van een bespreking met de commissie van georganiseerd overleg. Deze bespreking nu achtte spr. doelloos en overbodig, omdat niet het overleg, maar het bevel van den mi nister beslist. Wat in de vergadering met die commissie is besproken zoo ging spr. voort is mij en allen raadsleden onbekend, omdat zij ge woon zijn bij dergelijke gelegenheden te worden uitgeschakeld doch de begrooting wijst uit, dat daar de wil van den minister wordt genegeerd, want die post werd door mij niet gevonden. Mijnheer de voorzitter, hebt ge wel ernstig overwogen, dat gij U op een verkeerd pad bevindt? Waren bij de be spreking in de commissie de wethouders aan wezig? Heeft niemand u gewaarschuwd, dat gij aan een groote schrobbeering vanuit Haarlem en den Haag blootstaat en dat de raad. die de begrooting zou goedkeuren, bloot gesteld wordt, evenals die in Beerta, als on bekwaam naar huis te worden gezonden? Ik ben overtuigd, dat de raad, die tot een groote nul is gereduceerd, wel vrijwillig wil heen gaan, doch niet weggejaagd wil worden. Dan, mijnheer de voorzitter, hebt gij den moed gehad in tijden van hoogconjunctuur de salarissen tot een maximumpeil op te voe ren, maar nu de geheele bevolking tot op het gebeente wordt uitgekleed, moet gij ook den moed hebben de salarissen naar draagkracht der gemeente te verminderen. Doch dit is niet van U uitgegaan, noch van den raad, Uw on middellijke chef heeft het gemeentebestuur er toe gedwongen. Spr. gaf hierna een staatje van de salaris sen in Egmond: gemeenteveldwachter, tevens bode en deurwaarder 2400; werkman, pas aangesteld, dus zonder periodieke verhooging 1000; geneesheer 1300, verloskundige 1200, schoolschoonmaker 475, directeur der bedrijven 4225, eerste fitter gasfabriek buiten emolumenten voor verkoop van appa raten 1896, leerling fitter 1040, boek houdster gemeentebedrijven 1200, meter- opnemer 1404, stokers gasfabriek 1560, plaatswerker-hulpstoker zonder periodieke verhooging (deze maand benoemd) 1040, machinist watertoren tevens gem. electricien 1985, totaal 44.476 Spr. merkte hierbij op, dat het zielental der gemeente nog geen 3000 is. Spr. verzocht de begrooting in overeen stemming te brengen met de 'astgeving van den minister; indien de raad het voorstel van B. en W. zou aannemen, zou dit voor het gemeentepersoneel slechts tijdelijke vreugde brengen, want het weet wel dat de wil van den minister wet is. Spr. verzocht den raad, die de commissie voor nazien uit maakt maar blijkbaar door begrootings nazien-koorts was aangetast en niet ver scheen en hem dus alleen daarvoor plaatste, de aldus gewijzigde begrooting nog vóór nieuwjaar tot afdoening te brengen. Spr. had ook bezwaren tegen de begroo ting wat betreft de subsidie aan het zieken huis te Alkmaar en het doen verminderen van het secretarie-personeel. Tenslotte deelde spr. mede, dat hij het tijdstip aangebroken acht om als raadslid te er iets van dat je wanhopend bent. Wat scheelt er aan? Geld?" Belford knikte. „Dat hebt u bij 't goede eind, sir", stamelde hij. „t Is 't is mijn vrouw, sir. Is erg ziek geweest, dat is ze. En is het nog Ik wou mijnheer vragen om mij te helpen, maar toen 't er op aankwam, kon ik niet. Daarom was ik op 't punt van te gap pen, sir. Ik wou hem vragen, 'k wou het heusch, sir, maar ik wist. dat hij miss Hoode er over vragen zou, en dat zou 't toch hope loos voor mij gemaakt hebben. U moet weten, sir, de vrouw was hier in betrekking vóór wij trouwden en nou, sir, zij moest zij moest hals over kop weggaan. En door mijn schuld! U begrijpt sir onze kleine Hij brak af, terwijl hij smeekend keek „We zijn erg op elkaar gesteld, sir", eindigde hij „en 't is hard om haar zoo ziek te zien!" „Hoeveel heb je noodig?" Anthony greep naar zijn portefeuille. „Hier, je zult nu wel twintig kunnen gebruiken. En ik zal 't mor gen voor je in orde maken. Nu, in Godsnaam, man. pak je aan!" voegde hij er scherp bij. Want Belford's verschrompeld kleine ge zicht, met zijn scherpe trekken, was aan 't werk op een manier, dat 't niet was aan te zien. Dankbaarheid is soms erger om aan te zien dan emoties van een minder soort. Anthony duwde de bankbiljetten in eer. slappie hand en ging haastig weg. Belford bleef staan, waar hij achtergelaten werd. Zijn lippen bewogen zonder geluid. De bankbiljetten knetterden in zijn hand, terwijl de kleine vingers ze vastgrepen Nu richtte bedanken, ten eerste omdat de gemeente voortaan wordt bestierd vanuit Den Haag tn ten tweede, omdat raadsbesluiten alleen worden uitgevoerd als zij den burgemeester welgevallig zijn. Het langer aanblijven zou, naar spr vreesde, den toestand tusschen hem en den burgemeester van eenige jaren geleden zou terugroepen en dat wenschte spr. niet, hij verlangde vrede voor de dagen, die hem nog resten en bedankte daarom ook als lid van het burgerlijk armbestuur, het gasthuisfonds en het plaatselijk crisiscomité. Spr. eindigde met de collega's raadsleden, den burgemeester en den secretaris veel geluk in hun gezinnen te wenschen, voor den voor zitter nog de hoop uitsprekend op een ge makkelijker tijd dan nu achter ons ligt, een tijd die weliswaar niets aantrekkelijks zal hebben, maar waarin slechts „ja" behoeft te worden geknikt op de bevelen uit Den Haag. Spr. voor zich had daarvoor te veel eer gevoel en gir.g heen. De voorzitter dankte den heer Hart man voor zijn uitvoerig verslag, zijn spijt erover te kennen gevend, dat geen gunstige conclusie is gehoord. De kwestie der salarissen moet bezien worden uit het oogpunt van de bespreking met de vertegenwoordigers der vakvereeni- gingen, die in de conferentie vaststelden, dat n geen enkele andere gemeente die rijkssteun ontvangt, de usch was gesteld van salaris verlaging plus verhaal van pensioenpremie. B en W. stelden daarom thans voor alleen laatstbedoelde korting toe te passen en zoo ver te gaan als de wet toelaat. Daardoor zou nog eenige verzachting voor de ambtenaren kunnen worden verkregen. Zij kunnen de il lusie krijgen niet zoo zwaar te worden aan gepakt, maar als wij terstond voorstellen de verlangde 15 pet. te korten, zullen wij zéker moeten betalen. Voor een schrobbeering is spr. niet bevreesd, we zijn nog heel ver van Beerta af Spr. protesteerde tegen de uit drukking dai hij de salarissen zou hebben op gevoerd, Je raad besliste faartoe zelf. De heer S n oe k s wilde zich houden aan de bevelen van den minister, waaraan hij zijn woord had gegeven. Het frappeerde spr., dat de voorzitter, die in de vorige ver gadering nadruk legde op de noodzaak van het volgen van de voorschriften der regee ring, thans daar tegen wil ingaan. Spr. vreesde, dat Den Haag zou zeggen, dat de raad onwillig is en dezen dan zal behande len zooals die te Beerta is behandeld. E>e voorzitter meende, dat nog een poging is te doen om den ambtenaren iets gemakkelijker te behandelen, nu gebleken is, dat in andere plaatsen de eischen der regee ring ten aanzien van de ambtenaarssalaris sen minder hoog zijn gesteld dan in Egmond aan Zee. De heer Snoeks zag geen noodzaak om de ambtenaren niet geheel te doen bijdragen in den nood der gemeente. De voorzitter vond 8'A pet. nog al een flinke korting. De heer Hartman was 30 jaar ambte naar geweest en de heer J. de Graaff was in den dienst vergrijsd en beiden hebben steeds betaald voor hun pensioen. Later hebben verschillende gemeenten en ook Eg mond premievrij joensioen ingevoerd. Kor ting van pensioenbijdrage vond spr. geen salarisverlaging. Hij meende dat de ambte naren ook verlaagd mogen worden tot het peil van de overige gemeentenaren, ook om dat voor hen op den ouden dag toch nog pensioen beschikbaar blijft, iets wat de ove rige gemeentenaren niet hebben. Spr. stelde het verschil tusschen pensioen en ouder- domsuitkeering in het licht en concludeerde dat de pensioenbijdrage niet anders be schouwd mag worden dan als premie voor een levensverzekering. De heer van der Pol was het hier mee eens en voegde er aan toe, dat ieder burger toch, als hij een pensioenverzekering wil aangaan, daarvoor wekelijks moet beta len. De voorzitter vond de korting van pensioenstorting in elk geval een verminde ring van inkomsten en zei nog, dat de amb tenaren in Egmond steeds lager inkomen hadden dan in soortgelijk werk in het vrije bedrijf. De heer Hartman had willen voor stellen den gem.-werkman met 1000 de pe riodieke verhooging terstond toe te kennen als de aftrek wordt toegepast, zooals de mi nister had geëischt. Spr. bleef er bij, dat door het voorstel van B. en W. de wil van den minister wordt genegeerd. Een voorstel tot wijziging der begrooting in den door den heer Hartman gewensch- ten zin werd verworpen. De heeren Hartman, Snoeks en v. d. Pol stemden vóór. De heer Hartman zei, dat hij van dit bes'uit in beroep zou gaan. De heer Snoeks sloot zich hierbij aan. hij zijn hoofd op en keek in een soort van verdooving langs het pad door de boomen. „God!" zei hij, en de beleefdheid van de „afdeeling dienstpersoneel!" was nu heele- maal weg. „God, wat een kerel, wat een ver duiveld goede kerel!" Anthony nam de treden van het terras drie tegelijk. Hij was in zijn nopjes. De opgewekt heid was van korten duur; vóór hij bij het huis was, had wanhoop haar plaats ingeno men Bij slot van rekening was al dat detec tive-spelen dwaasheid. Immers, zoo'n dag als deze, met zijn warme, zuivere kalmte, zijn loomheid, zijn geurend briesje was het niet een dag voor een minnaar om aan de voeten van zijn geliefde te liggen? Was het niet een dag voor heete, door de zon-ver- warmde kussen? Hij schudde zichzelf door elkaar, terwijl hij bitter lachte. „Aanstellerige ezel!" zei hij tegen zich zelf. Sir Arthur kwam het huis uit. „Pracht- dag. Gethryn. Je bent vroeg!" „Dat is het en dat ben ik. Ik ben ook een der grootste detectives. Zie ik er naar uit?" Sir Arthur werd nieuwsgierig. „Wat be doel je? Heb je iets gevonden? Iets van be lang?" Anthony knikte. „Ja, twee keer." „Maar wat, man? Wat?" „Nummer een: de butler lijdt aan hooi koorts. Twee: de moord werd gepleegd zot dicht bij het uur van elf als ik bij u ben." 'Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5