De zegetocht van de „Pelikaan". Alom geweldig enthousiasme. Bi RUÖ'f V51UG 5 - 8 - 11 c. VENHUIZEN. HOORN. LUCHTVAART. Het gaat voorspoedig! Hoe het buitenland op dezen tocht reageert. KOEDIJK. i DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. DE „POSTJAGER" TE ATHENE. Vlucht wordt heden voortgezet. LUCHTVAARTBELANGEN. Er zal een comité worden ge vormd ter financiering van experimenten op luchtvaartge bied. De heele regeering staat achter de zaak. NIEUWE RECORDWAANZIN. SNELLERE VLIEGTUIGEN IN DUITSCHE LUCHTVERKEER. Doe van 'f jaar nog éénmaal goed. Koopt Crisis-briefkaarten Kneuterdijk 20 DEN HAAG tBituietdatuL Met een woord van dank aan allen sloot de voorzitter de vergadering. Na sluiting werden de bestuursfuncties verdeeld daar ook de secretaris en de pen ningmeester hun betrekking wel aan een jongere wilden afstaan. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: Jb. Kolder, voorzitter; Jb Bas, penning meester; K. Gelder, secretaris; Jb v. d. Mo len, C. Bommezij, L. Mantel en P. Kort leden. SlOMPETOREN. Een dure kerstgans. Zekere B. uit Broek op Langendijk was Vrijdagavond in de „Schermer", den boer op geweest om een bout voor de komende feest dagen te bemachtigen en dit was hem ook gelukt. De manier echter, waarop hij zijn ge kochte vette gans vervoerde, werd de oor zaak dat dit zeer zeker een dure versnape ring zal worden. Hij had eerst dit levende beest de pooten en vleugels aaneengebonden en daarna de gans met een touw op zijn smalle bagage drager welke zich achter op zijn fiets be vond vastgesjord. Maar nu passeerde hij op zijn tocht naar huis den brigadier der rijksveldwacht Tals man en zijn collega den gemeenteveldwach ter van Zuid- en Noord Schermer, die op surveillance waren. De ergerlijke wijze van vervoer trok hun aandacht en zij gelastten B. af te stappen. Een bekeuring was natuurlijk het gevolg en de gans werd uit zijn benauwde positie ontzet Als een bijzonderheid kan wel gemeld worden, dat een koe van den heer K. Vader alhier drie kalveren kreeg, welke alle spring levend waren. BROEK OP LANGENDIJK. Eerste Kerstdag werd door het fanfare corps Advendo een wijdingsconcert gegeven in de Geref. kerk. Voor een vol kerkgebouw wist de heer van Kalken zijn gehoor te boeien door met zijn corps een 14-tal nummers ten gehooie te brengen, betrekking hebbende op het Kerstgebeuren. Tijdens afwezigheid der bewoners, is er Zondagavond ingebroken ten huize van den heer G. Blom aan de S'uiskade. Alhoewel kasten en bedden overhoop waren gehaald, >leek er niets van waarde te zijn vermist HOOr-VAPCDFL. In de vtrgadering van den gemeente raad is met 5 tegen 2 stemmen (wethouders) verworpen het voorstel van B. en W. om voor 1934 over te gaan tot pensioensverhaal van 4K pet. op de ambtenaren en in 1935 over te gaan to* heffing van het maximum bedrag. Door B en W wordt aan de orde gesteld «en voorstel om een crediet van 1000 be schikbaar te stellen voor een kerstgave aan de werkloozen. Toen het retourvliegtuig de Pelikaan gis teren in de morgenuren neerstreek op het vliegterrein te Medan na de allereerste étappe op de terugreis naar Nederland was een duizendkoppig publiek aanwezig, dat de vliegers met ontzaglijk enthousiasme be groette. De bemanning werd door verschil lende personen toegesproken, o.a. door den heer Bitters, voorzitter van de Deli Plan ter Vereeniging, en door den gouverneur van Sumatra's Oostkust, jhr. B. C. C. M. M. van Suchtelen. De gouverneur zeide o.m. dat hij hoopte te handelen in den sportieven geest van de bemanning van dit K. L. M.-vliegtuig, in dien hij thans een telegram afzond aan den heer Asjes van den Postjager van den vol genden inhoud: „Houdt koppig vol, houdt moed". Door den inspecteur der P. T.'T. werd voorlezing gedaan van een telegram dat in gekomen was van den directeur-generaal der P. T. T. in Nederland, ir. M. H. Damme, die seinde: „Hoop en vertrouw, dat ook op thuisreis uw bij herhaling gebleken uitne mende hoedanigheden u in staat zullen stel len belangrijke uw toevertrouwde post naar beproefde systeem K. L. M. met groote voortvarendheid en toch behoedzaamheid overbrengen". Twee vliegtoestellen van de K. N. I. L. M. waren volgeboekt met passagiers en de den de Pelikaan uitgeleide toen deze het vliegveld van Medan verliet op weg naar huis. Deze tocht heeft de aandacht getrokken over de geheele wereld en ten bewijze hier van publiceeren we eenige Fransche pers- meeningen. De „Jour" zegt o.a.: „Men dient naar be- hooren melding te maken van de schitteren de prestatie van de Nederlandsche beman ning Smirnoff en Soer". En dan verder: „Sinds eenige maanden bestudeert de K. L. M. reeds de mogelijkheid de postverbinding tusschen Amsterdam en de overzeesche kolo niën te versnellen. Met de nieuwe toestellen, welke een uursnelheid van 365 K.M per uur ontwikkelen, voorzien van een cocpit, welke volgens wensch verwarmd of gekoeld kan worden, streeft de K. L. M. er naar het transport van reizigers en post met het ma ximum van snelheid en gemakken te vol brengen". Dan volgt een eenigszins bittere opmer king aan het adres van de Fransche lucht vaart: „Gedurende dien tijd wachten veel Fransche koloniën op het ten uitvoer bren gen van luchtlijnen, welke al sinds lang in uitzicht zijn gesteld en die nog steeds niet bestaan. Op onze overzeesche luchtlijnen hebben de beste toestellen, die wij in dienst stellen, een snelheid van minder dan 300 K. M. per uur. „Nederland heeft, vóór ons, de noodzake lijkheid ingezien van een buitengewoon snelle verbinding met de koloniën. Zullen wij van de les, die ons heden gegeven wordt, profiteeren?" In den „Intransigeant" staan ook eenige woorden van lof, van de hand van Peyron- net de Torres, den luchtvaart-redacteur van dit avondblad, welke op het eigen vliegtuig van het blad juist eenive weken geleden, in fezelschap van Assolant, een snelle vlucht eeft gemaakt naar Gao, om daar het eska der Vuillemin te begroeten. Peyronnet is eveneens piloot, en heeft reeds lang zijn be wondering te kennen gegeven voor de Ne derlandsche luchtvaart. Hij schrijft: „Er zijn verschillende manie ren om op een lijn naar het Oosten een de monstratie te maken. De Hollanders heb ben den eersten „vuistslag gegeven": een bemanning heeft het weten klaar te spelen, in 4 dagen 4 uren en 40 minuten te vliegen van Amsterdam naar Batavia, 14.400 K.M. Het doel is bereikt. De heele wereld heeft het feit genoteerd. De Hollanders, van wie men de prachtige lijn van de K. L. M. be wondert, zijn flinke kerels en geduchte con currenten („sont des hommes positifs et des concurrents redoutables"). Herinneringsbordje. Ter eere van de geslaagde vlucht van de Pelikaan naar Indië, heeft de K. L. M. een herinneringsbordje doen vervaardigen, waarop op geestige wijze een vliegende Pe likaan, met tropenhelmhoed op en een post zak in den bek, staat afgebeeld. De aardewerkfabriek Goedewaagen te Gouda heeft het bordje uitgevoerd in sepia op beige ondergrond. Het randschrift luidt: versnelde Kerst- vlucht 1933, K. L. M.-vliegtuig Pelikaan, Amsterdam—Batavia in 4 etmalen 4 uur en 40 minuten. Gedenkspeld. De K. L. M. heeft aan de N.V. Begeer te Utrecht opdracht gegeven om vier speldjes te vervaardigen, in goud, waarop prijkt een Pelikaan, staand op een halven wereldbol. Deze speld zal de bemanning bij aankomst op Schiphol worden uitgereikt. Foto's van de bemanning. De fototechnische dienst van de K .L. M. heeft van de bemanning der Pelikaan foto's vervaardigd, waarop Smirnoff, Soer, Gros- feld en Van Beukering staand vóór het toe stel zijn afgebeeld. AND1IK. Op voorstel van den heer Van Rossem Zal door B en W. de mogelijkheid worden onderzocht tot invoering van een vermake lijkheidsbelasting voor deze gemeente. Vrijdagavond vergaderde de ijsclub Koedijk in het lokaal van den heer M K. de Weend ondei leiding van den heer A. Sloof, in verband met de wijziging der statuten en de aansluiting bij den Ijsbond Hollands Noorderkwartier. De voorzitter opende de vergadering en heette in de eerste plaats welkom den heer Sti-kkel, voorzitter van den ijsbond en den heer Margadant voorzitter van het district Alkmaar. De voorzitter deelde mede, dat bij den wedstrijd te Avenhorn een lid van onze afdee- Jing van deelnam*- aan den wedstrijd scl.oon- rijden voor dames werd uitgesloten, omdat Koedijk was uitgetrecen uit den bond. Deze rijdster had een goede kans voor een prijs, zoodat dit een nadeel voor onze kas betee- Ikende en het alsnog gewenscht is opnieuw toe te treden De heeren Stikkel en Marga dant gaven uitvoerige inlichtingen over den bond en de aan de aansluiting verbonden voordeelen en wezen er nadrukkelijk op dat vernieuwing van statuten beslist noodzakelijk wordt geacht Met algemeene stemmen weid besloten tot wedercansluiting bij den bond en tot ver nieuwing der statuten. .Van het hoofdbestuur zal een voorschot van 25 worden gevraagd in de kosten van de statuten. Voorts werd met algemeene stemmen besloten aan de leden voor dit jaar een extra-oentributie van 0.25 per lid te vragen ter bestrijding van de overige kosten. Na rondvraag volgde sluiting. Maandagavond werd door de tooneel- vereeniging „De Roos" een openbare uitvoe ring gegeven in het lokaal van den heer Jb Groot (regie van den heer Kooiman uit Bergen) opgevoerd werd „De privé-secre- taresse". modern blijspel in drie bedrijven door A. den Hertog, een stuk met een groote rolverdeeling doch De Roos" heeft ge toond over een voldoend aantal krachten te kunnen beschikken. Alles was weer uitmun tend verzorgd en werd vlot afgewerkt, het was een goed bezette zaal, en er is volop genoten. Bij .het laatste bedrijf volgde een, luid applaus. Lde llnkerweqheffi, met goede voornemens geplave d,net als die andere weg Breng 1,10 van die plannen in practijk en u rijdt veilig. De Rijstvogel (thuisr.) landde Dinsdag te Cairo en de Havik (toeristenreis) landde te Medan. De Oenoe (thuisr.) arriveerde gister te Singapore. De Leeuwerik is op uitreis te Bangkok geland. De „Postjager" is gister van Grot- taglie te Athene aangekomen. Het Studiecomité heeft den piloten op gedragen gister niet verder te gaan dan Athene en vandaar hedenmorgen te ver trekken, evenals vertrokken zou zijn als het vliegtuig het traject Schiphol Athene ongestoord had kunnen afleggen. Naar verluidt, is onder leiding van dr. H. Colijn en met medewerking van alle leden van de regeering een groot comité gevormd, dat zich ten doel stelt zoo snel mogelijk en wel zoo mogelijk nog vóór Nieuwjaar een uitgebreide geld inzameling te organiseeren, ten einde een fonds te stichten, uit welks baten kostbare experimenten op luchtvaartge bied kunnen worden gefinancierd. De vorming van het comité houdt verband met de schitterende prestatie van de „Pelikaan" en komt in hoofdzaak voort uit de geestdrift, die alom in het land hierover heerscht. De wijze waarop de geldinzameling zal plaats vinden is nog niet bekend. In dit comité hebben volgens de Tel., behalve ai le leden der regeering, ook zitting de elf commissarissen van de koningin in de verschillende provin- <yes. Aan een groot aantal andere auto- riiteiten zijn reeds uitnoodigingen ge stuurd. Onder voorzitterschap van generaal Snijders is reeds een werkcomité ge vormd. De acht leden hiervan zijn: de heeren A. Plesman, directeur Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, H Walaardt Sacré, rijksstudiedienst voor de lucht vaart, W. Graadt van Roggen, secr- generaal van de jaarbeurzen, W P F van Deventer, directeur van de A. N. V. V., E. Fuld, J Mees, Wittert van Hoogland, mr. J. Huges, secr. K. v. K. te Arnhem. bladen heeft de Finsche douane vastgesteld, dat de geheimzinnige vliegtuigen, die boven Noord-Zweden zijn waargenomen, inder daad smokkelvliegtuigen zijn. Zij vliegen van groote opslagplaatsen, die aan de Noorsche kust zijn aangelegd, naar de Oostkust van Zweden en de We stkust van Finland, waar stations zijn ingericht, die zorg dragen voor het verdere transport. De drankpolitie in Wasa (Noord-Fmland) neemt aan, dat het grootste deel van den illegalen alcoholinvoer van den laatsten tijd per vliegtuig is vervoerd. De Indische vlieger Man Mohan Singh, de chef-piloot van aen maharadja van Pa- tiala, wacht gunstig weer af om te vertrek ken naar Kaapstad. Hij hoopt het record van Mrs Mollison te verbeteren. Zijn toestel heeft een actieradius van ongeveer 1200 mij len en een kruissnelheid van 125 mijlen per uur. Het wordt op Croydon aan een laatste onderzoek onderworpen. De Deutsche Lufthansa heeft zoo juist het twaalfde groote vliegtuig van het type Jun- kers „Ju 52" in dienst genomen. De aan koop van deze groote driemotorige vliegtui gen. die een kruissnelheid van ongeveer 240 K.M. oer uur hebben, was noodig geworden, omdat de Deutsche Lufthansa in de afgeloo- pen jaren bijna geen materiaal heeft aange schaft. De in dienst stelling der nieuwe Jun- kers-vliegtuigen, die buitengewoon goed vol doen op den geregelden dienst vormt een onderdeel der uitvoering van de plannen der Lufthansa. De Ju 52 is het standaardtype geworden voor de groote vliegtuigen der Lufthansa. Er is besloten een order te plaat sen bij de Junkersfabrieken voor de levering van een nieuwe serie Ju 52 toestellen. DRANK SMOKKELEN PER VLIEGTUIO. De Finsche en Zweedscbe dranksmokke laars zijn er in den laatsten tijd toe overge gaan. ook het vliegtuig in dienst der smok kelarij te stellen. Volgens berichten in de GIRO 106000 DE KERSTVEROADERING VAN DE S. D. A. P. De rede van Ir. Albarda niet per radio uitgezonden, wegens groo te schrappingen door de Radio- Controle Commissie. Zondagmiddag werd in de, tot de laatste plaats bezette zaal van het Concertgebouw te Amsterdam de kerstvergadering van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij ge houden, waar de partijleider ir. J. W. Al barda zijn groote jaarlijksche redevoering uitsprak. De voorzitter van de Amsterdam- sche Federatie opende de bijeenkomst met de mededeeling, dat Albarda's speech niet per radio zal worden uitgezonden, aangezien de Radio Controle Commissie een aantal pas sages uit de rede geschrapt wenschte te zien en daardoor de samenhang van het geheel verbroken werd. De heer Albarda zou nu in de zaal zijn rede in haar geheel uitspreken; de rede zal later in brochurevorm verschij nen. De voorzitter sprak zijn blijdschap uit over het vonnis van het Leipziger proces. Aan officieele en officieuse pogingen om tot straf te komen heeft het niet ontbroken. Toch heeft men het niet aangedurfd. Spr. stelde voor aan de regeering een telegram te zen den om haar te vragen al het mogelijke te doen om den dood van den psychopaat van der Lubbe te voorkomen. Tenslotte richtte spr. een dankwoord aan den afgetreden fe deratie-voorzitter, den heer S. R. de Miran da. Het ontstellende bericht van het Parij- sche treinongeluk werd voorgelezen, hetgeen ontzaggelijke beroering verwekte. Rede van ir. Albarda. Na zang van de Vereeniging Kunst en Strijd, nam. Ir. J. W. Albarda het woord. Het Kerstfeest in den tijd van het blijde ge loof, dat overal ter wereld leeft, ook in deze kerstvergadering. Het geloof vervult de aanwezigen in de zaal ook de werkloozen, daarbuiten vervult zelfs hen, die in andere landen bijna niet meer tegen de moeilijkhe den opkunnen. Het geloof echter, dat de so ciaal-democraten bezielt heft hen niet uit de realiteit: het is het ideaal, dat den weg, dien men gaat moet, glanzende verlicht. Reeds in 1929 voelde men de ellende van den crisis, de volgende jaren waren zwarter dan men toen nog durfde veronderstellen. In elke kerstvergadering stond het beeld van den crisis telkenjare zwarter op. Na vier kerstfeesten, verrees het nieuwe licht van nieuwe welvaart niet opnieuw. Integendeel, men is niet alleen tot economische ontredde ring vervallen, doch ook door politieke. Wij weten geen raad met het ontzaggelijke pro ductieapparaat, de oogsten vergaan, de fa brieken worden gesloten. Wij begroetten de komende wereldhuishoudingen en de daaruit voorkomende wereldvrede. Doch in de laatste jaren zijn wij teruggegaan op den weg, die tot economische wereldorde zou kunnen voe ren. Men heeft, tegen de meening der meeste economisten in, de grenzen gesloten. Wij leven in een toestand van handelsoorlog, waarin alle landen verliezen. Een toestand, waarvan een bloedige oorlog het gevolg is, want slechts één industrie beeft geen last van den crisis: de oorlogsindustrie. Toch zijn er enkele lichtpunien. Geleerden durven beweren dat 'n d° zomer van 1932 het dieptepunt van den crisis gepasseerd werd. Ook in ons land zijn kleine verbeteringen te constateeren, hoewel er nog steeds 300.000 werkloozen op den rand van de naakte ar moede leven. Spr. wijst erop dat de steunre gelingen, wanhoops uitbarstingen voorko men. De arbeidersbeweging heeft voor een groot deel deze steunregeling in het leven geroepen. Het is de arbeidersbeweging, die ondanks alle ellende, de massa's voor wilde uitbarstingen bewaart en hen tegelijk het ideaal scheen, dat hen voor moreele inzinking behoedt. Wat in Duitschland gebeurd is, was de zwaarste siag, die de arbeidersbeweging ooit kreeg. De strijd op internationaal gebied wordt door de Duitsclie chéc aan alle kanten belemmerd. Toch is de democratische ge dachte in het Duitschland van heden nog niet geheel en al vernietigd, men kan niet veronderstellen, dat de tallooze tegenstanders van het nationaal-socialisme plotseling voor standers zijn geworden. Aan de verwachtin gen der enthousiaste nationaal-socialisten is niet voldaan. Men heeft in Duitschland nie' genoeg aan pompeuse feesten en nieuwe uniformen. Men verlangt naar nieuwe en verlossende sociale maatregelen, die echter niet komen. Na den oorlog hebben groote moeilijk heden en scherpe tegenstelling de landen ge seheiden gehouden. Maar zoolang Duitsch land een democratische republiek was, dreig de het gevaar niet in die mate als thans, nu het Derde Rijk verrezen is en het oude Prui sische militairisme opnieuw een haard van oorlogsgevaar vormen. Een oorlogsgeest, een oorlogsstemming is alom aanwezig. Europa beeft van onrust; de ontwapeningsconferen tie is uiteen gegaan. Duitschland zegde zijn lidmaatschap voor den Volkenbond op. Wij beleven tijden van hevige en geweldige span ning. Een nieuwe bewapeningskoorts is los gebroken. Het zal noodlottig zijn. nu te den ken dat den oorlog onvermijdelijk is. Het zou dwaas zijn te meenen dat de internationale arbeidersbeweging den strijd tegen den oor log geheel alleen kan voeren. Zij moet vereeniging zoeken met andere krachten, die voor den vrede werken willen. En als er toch een oorlog zal uitbreken, dan zal deze een einde maken aan de Europeesche beschaving. Toch al is de Duitsche sociaal democratie als organisatie vernietigd, het zou klein-geloovig zijn te denken dat het einde van de sociaal-democratie internationaal ge komen is. In de Noorsche landen schrijdt zij vooruit, in Engeland, in Finland, in Zwitserland, worden belangrijke reeksen van overwinningen gemaakt. Het fascisme is geen vloed, die al de oude landen der democratie zal overspoelen. Mannen en vrouwen snellen aan met spaden en zandzakken om de be dreigde dijken te versterken, waar tat noodig is. Na de pauze nam Albarda opnieuw het woord en besprak toen den staatkundigen en politieken toestand in ons land. Men heeft in het afgeloopen jaar de sociaal- democratie diep gekrenkt, men heeft de ar beider? organisaties een deel ontnomen van de plaats waar zij recht op hebben. Terwille van de controle-commissiei heeft spr. zich beperkingen opgelegd, die echter geen resul taat gehad hebben. Het iaar 1933 was een slecht jaar voor de sociaal-democratie. Het aantal kamerzetels liep terug Drie oorzaken zijn hiervooi op te noemen Ten eerste de crisis, die den grondslag vormde voor extre mistische successen. Ten tweede de toestand in Duitschland. ten derde het gebeurde op de Zeven Provinciën. Maar ondanks de vele en felle aanvallen mag de S. D. A. P. trots zijn op de trouw en het doorzettingsver mogen van hare aanhangers De gang van zaken in regeering en parlement heeft de sociaal-democratie niet verrast; de vraag mag echter gesteld worden of de burgerlijke partijen hun kracht niet overschatten. Men vol ge. zonder zich iets aantrekken van den wil der minderheid de lijn der politieke en economische afbraak Er wordt geen stap gedaan op den weg naar socialistische maat regelen. De eenige weg. die tot redding voe ren kan. Zullen de burgerlijke partijen na viet jaren al hun vijf en zestig kamerzetels opnieuw bezetten? Het fascisme geeft spr. weinig kans. Het zal de Sociaal Democratie niet overvleuge len, maar wel zal het de burgerlijke partijen aantasten. Spr. verwacht niet, dat de Vrij zinnigen en Katholieken hun beginselen aan het fascisme ten offer zullen brengen. Maar wel zullen de burgerlijke partijen heel wat veeren hieraan moeten laten. Wij mogen er niet op vertrouwen dat de rechten en vrij heid der arbeidersklasse door anderen zul len worden verdedigd, het is en kan slechts de taak der Sociaal-Deocratie zijn, de de mocratie, is het beginsel en het doel en het middel van de Sociaal-Democratie. Het is thans de beurt aan de arbeiders om in te grijpen in de wereldgeschiedenis. Zal de arbeidersklasse, zal de beschaving, te rug vallen in tijden van pijnbank en kete nen, van onvrijheid en rechteloosheid? of zal de wereld komen in een tijd van waar achtige beschaving, welvaart en interna tionale verbroedering? Het zal afhangen van de arbeiders! Als zij in dezen tijd de de mocratie prijsgeven, wie zal dan nog in staat zijn, haar opnieuw te herstellen. Het is de beurt van de arbeiders, wij rekenen op uwe zelfbeheersching. Wij vertrouwen op de arbeidersjeugd. In dit vertrouwen durven wij blijven hopen in dezen donkersten aller kerstdagen. Nadat de vereeniging Kunst en Vrijheid nog eenige liederen had gezongen sprak de heer J. W. Mattijssen het slotwoord uit. HET KERSTCONGRES DER ONAFHANKELIJK SOCIALISTISCHE PARTIJ TE ROTTERDAM. Het Kerstcongres der Onafhankelijk Socia listische Partij, dat Zaterdagmiddag te Rot terdam met een rede van den heer Fr. van der Goes geopend werd, is Zondag en Maandag voortgezet. Na de openingsrede werd het congres begroet door een vertegenwoordiger van het socialistische jeugdverbond en door den voorzitter van de federatie Rotterdam der O.S.P. Hierna was het woord aan een groot aan tal afgevaardigden ter bespreking van het beleid van partijbestuur en van redactie van het officieele partij-orgaan „De Fakkel''. Naast waardeering voor het vele werk, dat door de partijleiding was verricht en voor de wijze, waarop het partijbestuur het hoofd had geboden aan de vele moeilijkheden, waarmee de partij in het afgeloopen jaar te kampen had gehad, was er critiek op bepaal de onderdeelen van het partijbeleid, terwijl ten aanzien van de „Fakkel"-redactie aan merkingen werden gemaakt op de wijze, waarop enkele belangrijke gebeurtenissen in de krant behandeld waren. In de Zaterdagavondzitting werden de opmerkingen over het partijbeleid en de „rakkel"-redactie beantwoord door den par tij-secretaris, den heer J. de Kadt, die tevens redacteur van „De Fakkel" is. Zondagochtend hield de heer De Kadt een inleiding over „Onze politieke grondslagen en onze vooruitzichten" Hij herinnerde aan de vele voorspellingen, dat de crisis weldra tot het verleden zou behooren, waartegenover de sprekers der O.S.P. hadden verklaard, dat de huidige crisis een permanent karakter zou dragen. Uitvoerig besprak de heer De Kadt aan de hand der gevoerde correspondentie de oorza ken van de mislukking der fusie tusschen O.S.P. en R.S.P. Het partijbestuur betreurde, dat de fusie niet tot stand was gekomen en bleef te allen tijde tot fusie bereid op eerlijke voorwaarden. De geheele Zondagmiddag was gewijd aan de besprekingen van de mislukte fusie. Zondagavond bood de federatie Rotterdam het congres in het Verkooplokaal een zter druk bezochte feestavond aan, terwijl de con greszitting van Maandagochtend en het eer- ste gedeelte van de middagzitting huishouw delijk waren ter bespreking van de partij- financiën en den financieelen toestand van „De Fakkel" In het laatste gedeelte van de middagzit ting werd de discussie over de fusie door eenige leden van het partijbestuur beant woord. De desbetreffende resolutie van het partijbestuur werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Een resolutie inzake de vakbe weging werd na het aanbrengen van eenige wijzigingen eveneens goedgekeurd, terwijl het Rotterdamshe voorstel om uit het Comité van Verweer te treden werd verworpen met 108 tegen 90 stemmen en 22 stemmen blanco. Tot voorzitter, secretaris en penningmees* ter der partij werden bij enkele candidaatsteU ling herkozen resp. de heeren P. J. Schmidt, J. de Kadt en G Steen, en tot overige leden van het dagelijksch bestuur de heeren F. van der Goes (Laren) en S. Tas (Amsterdam). Het overige partijbestuur werd aldus samen gesteld: C. Assink (Enschede); H. de Boel (IJmuiden); F. Gies (Zutfen); D. de Jagel (Utrecht); J. Kalter (Nw-Amsterdam)S. Poppe (Zaandam); mevr. mr. C. de Ruyter-e De Zeeuw (Rotterdam); A. Veltrop (Been* ster). Nadat nog verschillende voorstellen van den beschrijvingsbrief waren afgehandeld sprak de heer Van der Goes een slotwoord ed ging het congres tegen 5 uur uiteen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7