De recordvluchten van de Pelikaan. 'T'ï x*s&calcutta -f T Jilmniams Onze JCoIomm Rechtszaken ïExxeken H-ijdscheifteH VERDUISTERINGEN DOOR BRAUN? DEENSCH SCHIP GESTRAND. KLEINE DUIKBOOT TE WATER GELATEN. PARAGUAY TEGEN VERLENGING VAN WAPENSTILSTAND. DE INDRUK VAN DE REDE VAN ROOSEVELT. OPSTAND IN ARGENTINIË. De toestand zeer critiek. WEER EEN MONARCHIE IN SPANJE? FAMILIEDRAMA IN DEN BALKAN. DE HAVEN VAN AMOY BEZET. DE CHINEESCHE BRUID. Victoria Theater. CAVALCADE. GEPROLONGEERD. Cinema Americain. Van SchiDhol aestart 18 December; te Batavia geland 22 Dec. Van Batavia vertrokken 27 Dec. Heden om 9.20 uur v.m. te Napels. zie ge ro en AUAHABAD «f* BANGK ANGOON VXsingapori BMA^VlJP^BANDC OERABAJA BATA.VI^VeANDOENG f A USTRAUS Heen: A'dam—Rome, 1500 K.M.; Rome-Bagdad, 4000 K.M.; Bagdad—Allahabad, 4030 KM.; Allahabad-Alor Star, 3310 K.M.; Alor Star-Batavia, 1624 K M. Duur der heenreis 100 uur 40 min. is 4 dagen, 4 uren, 40 min. Terug: Batavia—Akyab, 3640 KM.; Akyab—Boesjir 4575 K.M.; Boesjir—Athene 3350 KM. In soc.-dem. kringen in het Saarge- bied werd reeds eenige dagen geleden verklaard, dat de soc.-dem. leider Braun, de uitgever van „Deutsche Frei heit" en „Volksstimme", in een groote verdui9teringszaak was gewikkeld Be schuldigingen werden tegen hem inge bracht en men verlangde, dat hij van xijn post zou worden ontzet. Naar thans verluidt, heeft Braun zich inderdaad schuldig gemaakt aan verduisteringen ten nadeele van de „Volkstimme'". Hij sou 100.000 francs hebben verdvisterd, die de Volksstimme van het I.V.V. te Parijs had ontvangen als schadeloos stelling voor het nadeel, dat was ont staan door den advertentie-boycot, die door bepaalde kringen in het Saarge- bied tegen het blad was ondernomen. Gisteravond strandde het Deensche s s. „Aenne" van de reederij „Tom" te Kopenha gen aan den Pommersche kust dicht bij den vuurtoren van Stilo. Twee sleepbooten uit Danzig voeren ter assistentie uit. Het weer ie niet al te gunstig en er staat een vrij ster ke deining. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. DRIE MAANDEN GEVANOENISSTRAF VOOR LEIDER DER BLAUWHEMDEN. De leider der blauwhemden en landelijk secretaris der Vereenigde Ierlandpartij, Cronin, is gisteren door den Ierschen krijgs raad wegens lidmaatschap van onwettige oganiaties veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf. De straf zal evenwel niet worden geëxecuteerd, wanneer Cronin binnen veertien dagen belooft twee jaren lang geen landvredebreuk te plegen. De kleine duikboot is een nieuwe aanwinst voor de Japansche oorlogsstrijdkrachten. 'Een boot is te Tokio te water gelaten De kleine duikbooten zijn acht meter lang en twee meter breed en bestemd voor operaties op de rivieren. Dit boottype was oorspronkelijk bestemd voor de koraal- visscherij. Te Montevideo is bericht ontvangen dat <de regeering een verlenging van den Kerst- wapenstilstand met Bolivia, welke Zaterdag expireert, van de hand wijst. De Boliviaansche regeering gaat accoord met een verlenging van den wapenstilstand tot 14 Januari. De rede van Roosevelt voor de Wilson- eociety wordt in officieele kringen gunstig opgenomen. Men ziet in de rede niet slechts een bewijs voor een liberale interpretatie van de Monroeleer, maar ook een uitgesproken toenadering tot de vroegere ontwapenings stellingen. Deze gunstige indruk wordt, aldus verklaart men, nog versterkt door het onder houd tusschen onderstaatssecretaris Tessan en den Ameiikaanschen ambassadeur te Mos kou, Bullitt. De laatste zou hebben laten doorschemeren, dat Roosevelt de Fransche steliing zooveel mogelijk zou steunen, voor zoover de bijzondere toestand van Amerika dat toelaat. De „Liberté" ziet in de verklaringen van Roosevelt een plechtige demonstratie en een waarschuwing aan Duitschland, w rdoor de positie van Frankrijk wordt versterkt. De rest van de Fransche pers deelt dit op timisme echter niet. De „Journal des Debats" schrijft, dat de president der Vereenigde Staten waarschijnlijk vooral gedacht heeft aan de bimtenlandsche politiek van zijn land en verder ook aan de Oost-Aziatische kwestie. Het is volgens het blad echter weinig waar schijnlijk, dat het zijn eerste zorg was, de opvatting der Fransche ministers te steunen. 'Want in dat geval had hij zich kunnen be sparen, te velde te trekken tegen het Ver drag van VersaiHes en zijn scheppers. Ook de „Information" waarschuwt- voor overdreven verwachtingen, terwijl „Paris Soir" een reeks tegenspraken in de rede con stateert. Ook de „Temps" blijft uiterst gereserveerd. Roosevelt heeft wellicht gelijk, wanneer hij er zich over beklaagt, dat het optreden der regeeringen niet altijd in overeenstemming is met het volksbewustzijn, maar men mag vol gens het blad niet vergeten, dat de houding van aile opvolgende Amerikaansche regee ringen de beteekenis en den invloed van den VoHcenbond zeer heeft belemmerd en de alge- meene organisatie van den vrede heeft ver lamd. Men mag er zich dan ook niet over verwonderen dat de rede van Roosevelt mei alk voorbehoud wordt opgenomen en dat men op grond van opgedane ervaringen de poli tiek der Vereenigde Staten niet meer moet be- oordeelen naar oratorische uitlatingen, maar aan de hand van de feiten. In geheel Argentinië is in verband met de pogingen tot opstand de staat van beleg afgekondigd. Na een geweldige politieke spanning, die ruim ?i uur duurde, kon de regeering gisteravond verklaren, dat zij meester van den toe stand is. Het totaal aantal dooden bij den opstand wordt op ruim 30 geschat. Do opstand had vooral een hevig karak ter in de provincies Rosario en Santa Fez Te Rosario is de rust hersteld. In Buenos-Ayres is het in het geheel niet tot onlusten gekomen. De opstand ge schiedde onder leiding van de radica len, aanhangers van den vroegeren Ar- gentijnsche president Irrigoyen en brak tegelijkertijd in verschillende steden uit. Van de zijde der autoriteiten wordt verklaard, dat de eerste stoot werd ge geven door het bericht, dat het te Santa Fez bijeen zijnde congres der ra dicale partij zou hebben besloten zich van deelneming aan de volgende verkie zingen te onthouden. Het ministerie van marine deelt mede, dat de opstandelingen pogingen hebben gadaan bij Pasode Los Libres een oor logsschip te bezetten welke poging ech ter werd afgeslagen. De Argentijnsche regeering heeft in verband met den op stand de arrestatie gelast van de oppo- sitioneele politieke leiders dr. Alvear, Guemos en Rojas, die evenals meerdere afgevaardigden het congres der radi cale partij hadden bijgewoond. De News Chronicle meldt uit Madrid, dat aldaar geruchten de ronde doen, omtrent een spoedige poging tot herstel der Spaansche monarchie. Een gemeente-ambtenaar te Braila in den Balkan, die dronken thuiskwam, heeft met een bijl zijn drie zusters en zijn moeder dood geslagen. De Chineesche regeeringsstrijdkrachten hebben volgens een bericht van het strijd- tooneel in Foekien de belangrijke haven Amoy veroverd. Evenzoo hebben zij andere belangrijke steunpunten langs de kust bezet. Volgens een nog niet bevestigd bericht zouden de opstandelingen de hoofdstad Foetsjau hebben verlaten en kwartier hebben gemaakt te Tsjoetsjau in het Zuiden der pro vincie. Foetsjau is ernstig door luchtaanval len geteisterd. Volgens berichten uit Foetsjau is de Chineesche bevolking der stad zeer ver ontrust over de herhaalde bomaanvallen Duizenden Chineezen hebben de Chineesche wijk verlaten en begeven zich naar de buiten- landsche concessies. Houdt ge van de mystiek van het geheim zinnige Oosten? Wilt ge, rustig op Uw klap stoeltje gezeten, zien hoe de geheme Chinee sche benden werken en wat U te wachten staat als een invloedrijk staatsman van het Hemelsche Rijk tot de overtuiging komt, dat gij zijn plannen in den weg staat? Gaat dan naar het Victoria Theater en bekijk de won dermooie film De Chineesche bruid. De wondermooie film, zeiden wij en dan hebben wij niet overdreven. Want naast de geheimzinnigheid en de afschuwelijke wreedheid waardoor deze iilm de toeschou wers in spanning houdt, is er in alle tafreelen een weelde van Oostersche gewaden, van Oostersch meubilair en kostbare vertrekken. Hong Ton misschien is het ook een andere naam, maar dat doet er niet toe want dan lijkt het er in allen gevalle veel op heeft een dochter, die hij bijna even lief heeft als een zoon hem zou geweest zijn en dat wil voor een Chinees heel wat zeggen. Het meisje is dan ook een lotusbloem van schoonheid en daarbij een toonbeeld van kinderlijke ge hoorzaamheid en onderdanigheid. Haar va ders wil is haar wet, maar als de oude heer met zijn ouderwetsche haarstaart het meisje beveelt niet meer aan den jongen man te den ken, die haar schijnbaar onopgemerkt liefdes brief ies doet toekomen, komt haar gehoor zaamheid in opstand en zij weet papa te overtuigen, dat deze jevodisre Chinees haar meer waard is dan haar leven. Papa, die dokter is, zal er eers over denken et; hef resultaat daarvan is dat Tom Lie, zoo heet de huwelijkscandidaat, een bezoek mag I komen brengen. Een oude dienstbode, die als chaperonne zal fungeeien, verwijdert zich bescheiden en dan komt het allerkostelijkst tafreeltje van deze film waarin Tom Lie op Chineesche wijze zijn bruid het hof maakt. Dat is werkelijk van een verrassende naïve teit en van een even verrassende bekoorlijk heid. Hij en zij worden elkaar toegewezen, maar op het hoogtepunt van geluk komt er een geheimzinnige bode binnen, die 25000 dollars eischt om een schip met wapenen naar de opstandelingen de republikeinen in China te sturen, die zich daar het stuk speelt in 1911 tegen de keizerlijke troepen verzetten. Hong Ton heeft het geld niet meer en als hem verweten wordt, dat hij zijn vaderland in den steek laat, besluit hij zijn dochter aan den meest biedende te ver- koopen. Even later ontdekt hij, dat Tom Lie een Chineesche prins is, maar hij heeft nu eenmaal zijn woord gegegeven en dus wor den alle illusies van het jonge paar wreed verstoord en brengt de film het tooneel, dat de gehoorzame dochter, innerlijk schreiend, maar uiterlijk lachend, zichzelf aan het op bieden is en een dikke Chinees haar ten slotte voor 100.000 dollar als bruidegom wordt toegewezen. Deze Chinees is in wer kelijkheid de gevaarlijke Zeekrab, de wreede leider van de keizerlijke benden. Hij speurt de verblijfplaats van den prins na en heeft reeds velen, die weigerden te spreken ter dood laten brengen. Op bevel van den minister heeft hij dit huwelijk gesloten, vast besloten van het meisje meer van die verblijfplaats te weten te komen. Hij schenkt haar vader het huwe- lijksgeld, maar laat hem met een rijtuig naar huis brengen. Onderweg wordt Hong Ton vermoord en het geld komt even vlug terug als het weggegaan is. Nu heeft hij de dochter voor niets. In het huis van een Chineeschen minister wordt het huwelijksfeest gevierd. De prins weet er door te dringen en tracht het meisje te ovehalen met 1 em te vluchten, maar zii heeft haar woord gegeven en de koop is gesloten. Dan luisteren beiden een gesprek af waarin de waarheid verteld wordt. De prins maakt zkh meester van het geld, maar wordt door een dolk getroffen. Hij vlucht naar het meisje, maar sterft in haar armen. Even later als de bruid voer haar plichten opgeeischt wordt neemt zij wraak en vermoordt haar walgelijken echtgenoot door hem met zijn eigen haarstaart te wurgen. Zij vlucht met het geld en het kostbare wapenschip kan zee kiezen naar het vaderland. Er vloeit heel wat bloed in deze film maar dat was bij dit geheimzinnige milieu niet anders te verwachten. Zij wordt buiten gewoon goed gespeeld en dat is niet te ver wonderen als men weet dat Ramon Ncvarro, Helen Haves en Lewis Stone er de hoofdrol len in vervullen. Helen Hayes doet zich hier van haar allerbeste zijde kennen. Het voorprogramma is beperkt tot een tweetal screensongs en binnen- en buiten- landsch nieuws. DE BLOEM VAN HAWAII. Bioscooptheater Harmonie- Door de muziek van Paul Abraham is de operette „de bloem van Hawaiï-' over de ge- heele wereld bekent, geworden. En natuurlijk is deze muziek op schitterende wijze verwerkt in de film, die he1 t' eater Harmonie deze week op het programma heeft. Susanne Lamond iï sigaretten verkoopster in een Parijsch cabaret. Zij heet eigenlijk Laya en heeft koninkl 'k bloed van Hawaiï in d-; aderen, doch dat weet zij zelf niet. Ook weet zij niet, dat zij steeds wordt nagegaan door twee mannen die haar naar haar vader land willen terugbrengen. Als deze merken, dat de Amerikaan Stone verliefd is geworden op Susanne, zien zij het gevaar en treden handelend op. Een valsch telegram roept Stone naar Amerika cn een contract verplicht Suzanne op te treden partnerin van den danser Jim Bov, die gastvoorstellingen op het schoone Zuidzee ei.and gaat geven. Maar Stone ontdekt de vervalsching van het tele gram en weet op het schip van Suzanne te komen. Het gehee.gezelschap bereikt Hawaiï, waar zich een zeer spannende ge schiedenis ontwikkelt, waarin Laya, prins Lilt Taro en Stone de hoofdrollen vervullen en Bessy, Baffy en Jim Boy voor alleraar digste afwisseling zorgen. Martha Eggerth. in de hoofdrol van deze film te zien, is al een groote attractie op zich zelf. Maar ook de andere optredenden zijn zoo goed en de film biedt verder wat opnamen en interes sante tafreelen betreft, zooveel aantrekkelijks (vooral ook op muzikaal gebied) dat de eer ste voorstelling op Zondagavond zeker aller belangstelling zal hebben Martha Eggerth in „Die Blume von Hawaiï" zal ieder willen zien. Ook nu weer gaat een zeer goed program ma aan de hoofdfilm vooraf. Ook in Alkmaar heeft de film Cavalcade grooten indruk gemaakt en de belangstel ling voor dit werk was in de afgeloopen week zoo groot, dat de directie van de Cinema Americain heeft moeten besluiten, de film voor een week te prolongeeren, iets wat in langen tijd niet is gebeurd. En toch, ver wonderen doet het niet. Het geldt hier na melijk een film, die ieder, die haar ziet, ont roert. Vooral deze week met haar Oudejaars avond, (in de film zijn die avonden van 1899 en 1932 het begin en het einde) zullen velen nog wel eens nadenken over de familiege schiedenis uit „Cavalcade" Clive Brook en Diana Wynyard zullen door hun prachtig spel als Robert en Jane Marryot nog lang in herinnering blijven, evenals Una O'Connor en Herbert Mundin als het echtpaar dat bij Robert in dienstbetrekking is. Wie dus verzuimd heeft Cavalcade te gaan zien, kan dit verzuim deze week nog goed maken. Een interessant programma met nieuwe journaals gaat aan het hoofdnummer vooraf. EEN KIND VAN DE STRAAT. HAAR GEVANGENE. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Sally O'Neil staat alleen op de wereld in deze film. Vader en moeder heeft zij niet. Tante heeft haar op straat gejaagd En Sally heeft honger. Is het wonder, dat zij in aanraking komt met den politierechter Toevallig is diens vriend, een auteur, aan wezig als de zaak tegen Sally wordt behan deld. En de auteur ziet in Sally een prachti ge figuur voor zijn nieuwe boek. Hij krijgt verlof het kind van de straat mede te ne men naar zijn mooie huis, naar zijn moeder en broer. Wat een verandering in het leven van Sally. Langzaam past zij zich aan. Een groote genegenheid voor haar redder komt in haar hart. Doch aan 't slot gaat zij toch met den broer, die zoo veel voelt voor de ranch, die zijn vader heeft nagelaten, een nieuw leven tegemoet. Sally O'Neil is in Amerika een bekende actrice. Zij speelt zeer goed. Bij de vertooning van deze film kwamen technische gebreken aan den dag, waarop de directie onmiddellijk besloot vanaf heden avond een ander hoofdnummer te brengen n.1. „Haar gevangene", een nieuw en boei end filmwerk. Deze activiteit verdient waar deering. Het hoofdnummer wordt ditmaal vooraf gegaan door een zeer mooi en uitgebreid voorprogramma. Eerst een mooie natuurop name. Vervolgens een bijzonder leerzame film voor tennisliefhebbers. Men ziet hierin Tilden les geven en trainen en zij die de ten nissport beoefenen zullen zeker deze film ten zeerste op prijs stellen. Charley Chase vraagt de aandacht in een komische tweeacter getiteld: „De weg naar persoonlijkheid". Hij is hierin uitstekend op dreef. Verder nog boeiende journaals en een mooi Hollandsch Nieuws. DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. In hoog er beroep zwaarder straffen ge'èischL De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia eischte volgens een Aneta4>ericht aan het Hbl. tegen den in- landschen kwartiermeester R. Tuhumona, 12 jaar gevangenisstraf in plaats van 10 jaar zooals door den zeekrijgsraad te Soerabaja was bepaald. Tegen den inlandsch matroos der tweede klasse Mohamad Sarif eischte de advocaat fiscaal 10 jaar in plaats van 9, tegen den inlandschen korporaal-monteur H. W. Po- sumah 10 jaar in plaats van acht, tegen den inlandschen matroos-schrijver Saleh 9 jaar in plaats van 8, tegen den inlandschen sto ker der 1ste klasse Abdul Karim 9 jaar in plaats van 8, en tegen den inlandschen sto ker der 1ste klasse D. Tatipikalawan 10 jaar in plaats van 9. Overigens eischte de advocaat-fiscaal be vestiging van de vonnissen van den Zee krijgsraad te Soerabaja. De raadsman der beklaagden, de officier van administratie Van 't Hof, hield een zeer uitvoerig pleidooi. AANSLAG OP EEN MEISJE. Voor de Bossche rechtbank moest gister voorkomen de 30-jarige Duitsche musicus W. W., wien poging tot moord, subs. poging tot doodslag of bedreiging was ten laste gelegd, den 29sten April j.1. te Eindhoven gepleegd op het 20-jarig meisje C. J. R. met wie hij langen tijd kennis had gehad. Zij was met hem naar enkele plaatsen in Duitschland ge reisd, waar hij in een strijkorkestje speelde, doch was door haar stiefmoeder terugge haald. Zij bleven nog briefwisseling onder houden, totdat zij elke verhouding verbrak. Verdachte, die toen in Luxemburg was ging naar haar woning in Eindhoven en werd na haar ontmoet te hebben, door de politie'het land uitgewezen. De correspondentie werd door het meisje weer hersteld en daarna we derom verbroken. Toen heeft W. in Luxemburg een revolver gekocht, naar zijn bewering, om zich zelf te dooden, als hij in Nederland weer werd ge arresteerd. Hij begaf zich weer naar Eindho ven en het ge'ukte hem daar het meisje op straat te spreken. Hij dreigde haar en zich zelf te dooden als zij de verhouding niet her stelde. Zij bleef echter weigeren. Toen hij den revolver te voorschijn haalde, trachtte zij te vluchten. Hij loste drie schoten op haar, zonder haar te treffen en vluchtte per auto naar Luxemburg, waar hij werd gear resteerd. Als getuigen werden o m. gehoord mej. R., haar stiefmoeder en zuster en de psychiater dr. C. Casparie, die den verdachte als een romanlischen fantast karakteriseerde, die zichzelf afhankelijk had gemaakt van hel meisje. De officier van justitie eischte wegens po ging tot doodslag vier jaren gevangenisstraf Uitspraak 11 Januari. DE DOODSLAG TE SCHIJNDEL De Bossche rechtbank gister vonnis wij zende in de zaak tegen C. J. v. H., logement houder te Oosterhout, die op 28 Augustus 1.1. te Schijndel J. Schelle van het leven had be roofd door met een revolver op hem te schie ten. De officier van justitie had. zes jaren ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank stelde de zaak voor nader onderzoek in hande» van den rechter-commissaris. VERIJDELDE INBRAAK IN DE LANDBOUW TE HAARLEM. Op 15 November had een 26-jarige melk knecht gepoogd in te breken in de melkin richting De Landbouw, aan de Spaarnwou- derstraat te Haarlem. Hij was reeds in de fa briek, doch daar vond hij de inmiddels ge waarschuwde recherche, die hem naar het bureau van politie overbracht. Later is ook aangehouden een 21-jarige vriend, die den inbreker bij het overklimmen geholpen heeft. Bij de behandeling voor de Haarlemsche rechtbank ontkende de tweede aangehoudene. Tegen beiden eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van een jaar e de recht bank veroordee'de hun tot een gevangenis straf van zes maanden. Nieuwe Bridge-uitgaven. Het Biedsysteem „Borel". Bij de firma van Goor Zonen in Den Haag is van de hand van den bekenden spe ler G. Borel een nieuw boekje verschenen ais onderdeel van een boek over Contract- Bridge. Dit deel heet: Het bieden en moet beschouwd worden als het tweede deel van het werk. Deel 1 en 3, die meer speciaal het spelen zullen behandelen, komen later. Daar wij den speler Borel kennen als iemand met een scherpen geest en van groo te nauwgezetheid, die onvermoeid het bridge spel bestudeert, verwondert het ons niet. dat een boekje is ontstaan dat tot in de puntjes het biedsysteem „Borel" behandelt, een systeem waarmede, mits goed toegepast, de beste resultaten zijn te behalen. Elke zin in het werkje is overdacht en voor hem die dit boek ernstig bestudeert is er veel te leeren. Men heeft nu de gelegenheid, dit biedsys teem in zijn geheel te verwerken. Laat men het dan ook aoen, en dan na practische toe passing, een oordeel vormen. De lage prijs van dit goed verzorgde boekje kan voor nie mand een bezwaar zijn. Kort overzicht van het Culbertson-systeent. wil men een zeer handig overzicht van het Culbertson-systeem, dan is net korte overzicht dat thans in „klapper"-vorm bij de firma van Holkema en Warendorf te Am sterdam is verschenen, bijzonder aan te be velen. De vertaling van Mr. F. W. Ooudsmit is evenals die van het groote boek uitmun tend verzorgd. Alle onderdeden van het biedproces kan men onmiddellijk opslaan. Wanneer opent men op sans-atout? U kunt het direct vinden. Wat zijn de antwoorder op een forcing twee-openingsbod? Evenzo» En zoo zijn er wel 15 afdeelingen. Alles in beknopten vorm maar zeer duidelijk. De Waterkampioen. Ter gelegenheid van het Kerstfeest is de Waterkampioen weer verschenen met een speciaal Motorbootnummer. De omslagtee- kening van Marton trekt al direct de aan dacht en artikelen over de motoibootsport, snelheidsrecords e. d. zijn echt in den geest van dit extra-nummer. De vele fraaie foto's trekken bijzonder de aandacht Het keuriff verzorgde nummer zal zeker ook in dezen tijd voor de watersportliefhebbers een groots attractie zijn.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10