VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. NOORDSCHARWOUDE. ZWAAGDIÏK. i VERDUISTERING. Te VGravenhage is aangehouden een 25- Jarige op het Louise de Coliignyplein wonen de kantoorbediende, die ten nadeelen van de in de Emmastraat gevestigde Hypotheekbank voor Amerika, alwaar hij reesd geruimen tijd in betrekking was, zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van 8300. INKRIMPING VAN DEN VEESTAPEL. Door de crisis-rundvee-centrale zal gelegenheid worden geboden tot het le veren van drachtig rundvee onder de bekende voorwaarden te Purmerend 16 ïanuari 8 tot uur veemarkt. V DOODELIJK MIJNONGELUK De 32-jarige seingever J. Defaux is hedennacht in de ondergrondsche wer ken van staatsmijn „Emma" te Heerlen- Treebeek, tijdens het omhoog trekken vI 1934 nog van kracht te kunnen zijn, daarom deze buitengewone vergadering. Voor de ge meente zou dit een financieel verlies worden van f 300, er mag echter niet uit het oog worden verloren, dat nu de opcenten op de personeele belasting van 100 op 200 zijn ge bracht de caféhouders dus dubbel de dupe zouden worden. De raad moest dan thans opnieuw het be sluit nemen 200 opcenten te heffen op de pers. belasting, het in de vorige vergadering genomen besluit intrekken. De heer van Dam vond het niet juist, dat de ééne categorie enorm verhoogd werd in de belasting, de ander everlaagd, spreker meen de, dat groote gezinnen in andere belastin gen een grooter aftrek moesten hebben. De voorzitter antwoordde hierop, dat dit met personeele- en inkomstenbelasting toch het geval was. De heer van de Reep was het met de voor gestelde vermindering eens, de café's hadden al veel meer belastingen te betalen dan de particulieren. Spreker had echter één be zwaar hiertegen, n.1. wanneer zij nu deze be- HOOGKARSPEL. Door de directie van de N. V. Zui velfabriek is over de afgeloopen periode bepaald op 6.75 per 100 K G. of 6.95 per 100 liter, gemiddelde noteering. HOORN. Wegens opheffing van de Gem. Mu ziekschool is door den Gemeenteraad met ingang van 1 Jan. a.s. aan den heer G. Hop eervol ontslag verleend als directeur dier inrichting. DeeK, lljvrciio o - iWViai uivi 'vp.v»», - de lift in een tusschenschacht be- lastingverlaging kregen zij dan toen moge- dirkshorn. 'Onder leiding van den heer D. Groen- hart werd ten huize van den heer IJff de jaarvergadering van de vereeniging Nut en Genoegen alhier gehouden. De penningmeester, de heer L- Reu vers, deed rekening over twee jaren. De rekening 1931/32 sloot met een batig saldo van 69.41, die van 1932/33 met een saldo van 52.84. Vervolgens bracht de bibliothecaris, etktón^S'her'nirt'ta. de"^»?¥o^z'r^ii8'!<lra8e U ïUrU|nepiperken en kerKuur*"JteekSinTng vay ïi S-ag. enH ii Pm h publieke verkoopingen in de kosten van voortgezet onderwijs. B. en kende laagte en bij pubUM aankoop W. adviseerden om de bijdrage toe te staan, waren het meest specuian die tot aan ^P het openbaar onderwijs van land o\ergmg zoodat de am- geen herhalingsonderwijs geeft, ook geen goed las niet meerPlaa het p^o- recht toegekend voor het bijzonder onderwijs, i a gf" hadden cn h« pe d/,jjkt B en w onbimjk, weshalve rij gedeeltelij/."* den =Wden de bijdrage te verleenen. Confdrm toestmdl verlegen: Juf ^deSte- Adres van den Ned. Bond van Koffie, tige iMtelhngen m g belastingen huis-restauranthouders en slijters inzake ver« ÏÏLTT& het ondraap'liike worden fer- mindering van personeele belasting voor de hoogd loonen en salarfssen moesten wor- gedeelten der perceelen u.tslu.tentf dienende vertaald? krtorn er ontstond in 1933 'n tot uitoefening van het bedrijf van den hou- toestand die de gemeenten op den rand voorzitter zeide dat B. en W. afwijzend adviseeren wat zij nader motiveeren Bij ver- noodlijdendheid bracht. Thans, nu 1933 zijn einde nadert, zijn er teekenen, die er op wijzen, dat de mogelijk heid van verbetering wordt gezien. De prij zen van de verschillende stapelproducten zijn veel minder slecht dan ze zijn geweest het nieuw afgesloten Duitsch—Nederlandsche handelsverdrag opent pe opleving voor Langendijl rsjjectieven, die een [ijk in zich sluiten, vaL. u« mi, in tXU I-UOOVUVuwvmm kneld geraakt tusschen de lift en de jijt'hun^biMart zouden opruimen vanweire de u schachtbalken. De getroffene is kort vanwege de de heer Van d^r Laan v6rslag. ult over opging I bekomen antwoordde dat de vemeente d? bibliotheek" In beide laatste jaren »*>dat met spanning wordt uitgezien naar voorzitter antwoorcae, dat ae gemeente zlJn telkens ongeveer 850 boeken ter het werkelijke resultaat van dit verdrag. 1 a oneeK.ffir,, van nieu- Moge het in zih sluiten de belofte voor een 1AOA daarna aan de gevolgen der verwondingen overleden. Hij was ge huwd en vader van l kind. D. was af komstig uit Slibbe. BUFFETJUFFROUW SCHIET OP BEZOEKSTER. Een buffetjuffrouw heeft onlangs we gens poging tot doodslag voor de Am- 6terdamsche rechtbank terecht gestaan. Zij zou in een café een schot hebben ge lost op een bezoekster, met wie zij op niet al te goeden voet stond. De officier van justitie had tegen de verdachte wegens poging tot doodslag een jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft haar thans veroordeeld Vrachtauto te water en doormidden gebroken; pont beschadigd. Aan het Lexcesveer bij Wageningen fs gistermorgen de zeswielige vracht auto van de firma C. Leenders uit Zet ten, bij het oversteken van den Rijn, toen de pont aan den Wageningschen kant aanlegde, achterwaarts van de pont in de rivier gereden, hoewel het ijzeren afsluithek gesloten was. Het hek werd vernield, terwijl van de klep der pont een der draagbalken brak, zoodat de klep is doorgebogen en de pont daar door voorloopig niet meer varen kan. De auto brak doormidden, de tractor bleef aan den kant in het water liggen, de wagen werd door den stroom ruim 100 meter meegevoerd. De inhoud be stond uit stukgoed, totaal zeven ton, waaronder een groote partij jam, welke vrijwel geheel bedorven is. De tractor was vrij spoedig weder op het droge ge bracht. Men zal trachten den wagen met behulp van twee schepen te lichten Aan het veer geschiedt de overtocht thans per gierpont. De pont is verzekerd, de vrachtauto en het stukgoed niet. Motorrijder verongelukt. In een bocht van den weg van Borculo naar Eibergen is gister de hoofdagent van een verzekeringsmaatschappij van B. uit Borculo in volle vaart met zijn motor tegen een vrachtauto gereden. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij bijna onmiddellijk dood was. Hij laat een vrouw met tien kinde ren achter. Winkel uitgebrand. Gisteravond is de radio- en lamjrekappen- winkel van de firma de Groot in de Kerk straat te Hilversum totaal uitgebrand. De brand was ontstaan door het springen van vonken uit een kachel op eenige in de nabij heid staande lampen, i Fabrieksbrand. Gisteravond te half zes brak brand uit in de lederwaren- en kettingkastenfabriek der firma Marcus Schilders in de Hoofdstraat te Kaatsheuvel. In enkele oogenblikken stond de fabriek, die gedeeltelijk van hout is opge trokken in volle vlam. In den grooten voor raad celluloid vond het vuur gretig voedsel en de aanwezigheid van dit materiaal is ook de oorzaak geweest, dat het vuur zoo sne! ©m zich heen greep. Aan blusschen viel niet te denken. De brand is op de bovenverdie ping bij een brandende kachel ontstaan. De bewoners en het personeel moesten zich rep pen om zich te redden. Een der meisjes van net personeel en een zoon van den eigenaar liepen daarbij lichte brandwonden op. Er werd niets gered. Vijftien man personeel Verkten in de fabriek. KORTE BERICHTEN. De contingenteering van den invoer van kousen, sokken, naaigaren, tapijten, electri- sche geleidingsdraad, boter en ongesmolten vet, welke met 1 Januari afloopt, is voor den tijd van een jaar vernieuwd. Ptouüiciaal Tlieuws EGMONDBINNEN. Buitengewone raadsvergadering. Vrijdagmiddag vergaderde de raad dezei gemeente onder voorzitterschap van burge meester Bos. Behalve de heer Straathof wa ren alel leden aanwezig. Behandeld werd een drietal ingekomen stukken, t.w.: 1. een schrijven van de afdeeling Egmond van den Bond van Koffiehuishouders verzoe kende huurwaarde caf's te herzien. De voorzitter deelde mede, dat nu de ver laging van de belasting op de biljarts niet toegestaan kon worden voor 1934 er nog een mogelijkheid was de caféhouders eenigszins hun zware lasten te verminderen, n.1. een be sluit van den raad om de huurwaarde van de café's in overeenstemming te brengen met de gewone huizen. Dit besluit moet echter yóóx X Jan. 1934 genomen worden om in hier niets tegen doen kon. Ten slotte werd het voorstel zonder hoofdei, stemming aangenomen en zal dus de huur waarde van de café's worden herzien. 2. een schrijven van Ged. St., waarin de meening van den raad werd gevraagd in zake pensioenskorting burgemeester, secre taris en ontvanger. Daar dit schrijven pas was ingekomen, was het nog niet in B. en W. behandeld, de voorzitter meende echter te weten, dat de wethouders het met dit schrijven wel eens zouden zijn. Zonder eenige discussie werden dan beslo ten 814 pensioensbijdrage te verhalen op de wedden van Burgemeester, secretaris en ontvanger. 3. een schrijven van den minister van so ciale zaken houden Rijksbijdrage in kosten uitbaggeren vaarten in werkverschaffing. De voorzitter deelde mede, dat het heel moeilijk was werk voor werkverschaffing te vinden dat niet een blijvende druk op het gemeentebudget legde. Er was een bespreking gehouden met de Uitwaterende Sluizen om de Bergerringvaart te doen uitbaggeren, vanaf de Wimmenum- mermolen tot Alkmaar. Dit kon in werkver schaffing worden uitgevoerd, de voorzitter meende, dat het op den duur toch beter was, dat er eens iets werd gedaan, de arbeidsam- bitie zou er tenslotte geheel uit raken. Van den Hoef konden eerstdaags 20 men schen naar SchoorI, in het aanstaand voor jaar zou dan met 20 man aan het uitbagge ren kunnen worden begonnen. Na de openbare vergadering zou de voor zitter den raad mededeelingen doen betref fende het financieele gedeelte. De heer van Dam vroeg of ook het gedeel te bij P. van 't Veer zou worden uitgebag gerd, daar dat heel slecht was. Dit was echter niet onder de te verbeteren gedeelten opgenomen. De heer van Dam vroeg nog wie het on derhoud had van het loopbruggetje over de Wimmenummervaart. De plank werd, wan neer de vaart was dichtgevoren, verwijderd, de leuning bleef echter staan, waardoor het was voorgekomen, dat iemand op schaatsen met het hoofd daartegenaan was gereden. De voorzitter beloofde te onderzoeken, wie het onderhoud en er over te spreken bij ijs ook de leuning te verwijderen. Na de behandeling van deze punten sprak de voorzitter een enkel woord. Spr. wenschte allereerst de raadsleden met hunne gezinnen een zalig einde 1933. Het jaar 1933 was ongetwijeld geen jaar geweest, waarop men met vreugde kon terug zien. Spr. hoopte, dat 1934 meer licht mocht brengen. Spr dankte de raadsleden voor hun medewerking in het afgeloopen jaar en hoopte, dat zij met dezelfde ambitie in het volgende jaar hun schouders onder het werk zouden zetten om zoo gemeenschappelijk nog datgene te bereiken wat nog bereikbaar was. Weth. Apeldoorn dankte voor het gespro kene. De Posterijen zijn aan het bezuini- j gen, maar dit heeft tot gevolg, dat de bestelling er onder te lijden heeft Op sommige plaatsen, de Spoorstraat en de Laanweg komt de post op het oogen- blik maar eenmaal per dag en men moet niet vragen hoe laat. De middag bestelling is eenigen tijd geleden voor alle kantoren opgeheven, maar door deze nieuwe regeling der diensten krij gen de bewoners van de Spoorstraat hun post zoo ongeveer tegen den mid dag en op de drukke dagen zal het ze ker ver over den middag worden, voor de laatste „klant" van tante Pos zijn correspondentie heeft ontvangen. Met de belangen der klanten wordt, zooals hieruit kan worden opgemaakt, niet veel rekening gehouden en gaat men door deze bezuinigingen weer een flinke stap achteruit, want niet alleen de Spoorstraat en Laanweg hebben met deze laten dienst te maken, ook het zuideinde van de gemeente krijgt de post heel laat. Zoo worden brieven op de Oosterstraat veel later besteld dan eenige weken geleden. Men moet n.1. weten, dat een der hulpbestellers geheel is ontslagen en de andere alleen 's avonds dienst heeft, 's Morgens wordt de post door een der bestellers van Oud karspel bezorgd, tenminste die voor het dorp. De Spoorstraat en de Laanweg komen voor rekening van den besteller van Zuidscharwoude en krijgen vanzelf een beurt als deze in Zuidscharwoude klaar is. Zoodat hier weer blijkt, dat elke verandering geen verbetering is. Tenminste van de zijde van het publiek bekeken. lozing gegeven. Aanschaffing van nieu we werken en herstel van beschadigde vindt geregeld plaats. De voorzitter dankte de belde func- tionnarissen voor hun bemoeiingen en sluit na enkele besprekingen, de ver gadering. "Aanbesteding van enkele kippen- boeten door de commissie tot steun van Corn. Vader en de Noordhollandsche Pluimveebond. Raming niet bekend. Inschrijvers waren: J. van Loenen 1150, C. Dam 869, G. Koster 1073, H de Vries 1095, D. Dam 1099, D. Duin 1150, L. den Das 1199, K. Sevenhuysen 1182, van Gulik 1195, G. Kops 1212, C. Kos, Ter Plecht en anderen 12.14.23. HEILOO. 5 Door de notarissen Ourgens le Haarlem en de Lange te Alkmaar werd Donderdag middag verkocht een woonhuis met kapberg en erf aan den Rijksstraatweg, diverse per ceelen bouwterrein aan de Zevenhuizerlaan en een woonhuis met tuingrond aan den Hee- renweg, alles te Heiloo en behoorende tot de nalatenschap van O. Timmer, alhier. Er was veel belangstelling. Woonhuis, kapberg, erf en een perceel bouwterrein, groot 9 aren, 70 centiaren. Koo- per J. Liefting te Egmondbinnen voor 3350. Perceelen bouwterrein aan de Zeven huizerlaan4 perceelen, groot 9 aren, 84 cen tiaren, kooper G J. Ojxlam, Haarlem voor 1770; 2 perceelen aldaar groot 7 aren, 60 centiaren kooper Jac. Kerssens te Heiloo voor 925; 1 perceel aldaar groot 3.80 aren. kooper A- Zoon te Heiloo 410; 1 perceel aldaar, groot 3.80 aren, J. Bos te Limmen voor 440; 1 perceel, groot 3.80 aren, A. Zoon te Heiloo 420; 1 peiceel groot 3.80 aren J. de Ruyter te Alkmaar voor 440; 1 perceel 3.80 aren J. J. Feijen te Alkmaar voor 440. Een woonhuis met schuur en tuingrond a. d. Heerenweg, groot 23 aren, 25 centiaren, kooper mr. D. J. Roos, cand. notaris te 's-Gravenhcc voor 2505. De totale opbrengst is 10800. LANGENDIJK. Men deelt ons mee, dat in het tijdvak van 1 Januari tot 31 Mei 1934 in totaal 2500 spoorwagons kool naar Duitschland mogen worden geëxporteerd tegen het verlaagde in voerrecht van 200 mark per spoorwagon. De afd. van den chr. Boeren- en Tuin- dersbond besloot, geen collectief contract af te sluiten met de afd. van de werknemersor ganisatie, eerstens omdat de noodzakelijkheid niet werd ingezien en ook, omdat ze finan cieele uitkomsten van den tuinbouw het niet veroorloven. Het jaar 1933 zal bij de Langendijkers met een zwarte kool aan den balk worden aangeteekend. Nadat reeds drie jaren van crisis deze vroeger zoo nijvere streek hadden geteisterd, zette het jaar 1£33 in. Slechter jaar is er nog niet geweest. De verschillende tuinbouwproducten, die in normale tijden te gen goed geld werden verkocht, resultaat van harden arbeid en toegepaste wetenschap, aangevuld met de lessen der ondervinding, waren nu voor het grootste deel onverkoop baar. Bij de groote groentenveilingen te Broek op Langendijk en St. Panras waren honderden spoorwagons van die kostelijke tuinbouwproducten op mestvaalten gegooid, de verrotting ten prijs. Waar anders zoo'n opgewekt handelsleven heerschte, waar de krahtlge polsslag werd gevoeld van het el kander aanvullende leven van handel en tuinbouw, daar was moedeloosheid en stilte. De spoorwagens op de beide ladingsplaat sen te Broek op Langendijk en Noordschar- beteren toestand in 1934. Rechtszaken KNOEIERIJ MET CRISISVARKENS. Wegens overtreding van de Crisis-varkens- wet heeft zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad een 33-jarige inwo ner van Zoeterwoude, die in den loop van dit jaar eenige malen buiten het district, dat hem als crisis-varkensmerker was aangewezen, bij eenige landbouwers, valsche oormerken op hun varkens zou hebben aangebracht. Jhr. mr. Van Asch van Wijck wees in zijn requisitoir op het ongelooflijk geknoei ten plattelande ten aanzien van de crisis-varkens- wet. Daar verdachte zich willens en wetens geleend heeft tot deze ongeoorloofde prak tijken, zal, naar de officier meende, een streng ecorrectie moeten volgen, weshalve hij tegen verdachte 4 maanden gevangenisstraf eischte. Vervolgens stonden vier getuigen uit de vorige zaak terecht, verdacht van het in strijd met de wet, in voorraad hebben van een aan tal varkens zwaarder dan 10 K.G. Met uitzondering van éné verdachte, die slechts twee varkens had doen merken en tegen wien de eisch deswege f 75 subs. 75 dagen luidde, vorderde de officier tegen de drie andere verdachten ieder 2 maanden ge vangenisstraf. JWieepstiidingen STOOMVAARTLIJNEN. Stoom Mij. Nederland. Christiaan Huygens, uitr., 29 Dec. te Colombo. Johan de Witt, thuisr., 29 Dec. v. Algiers Johan v. Oldenbarnevelt, uitr., 29 Dec. Southampton. In het afgeloopen jaar werd in de Boerenleenbank aan spaargelden inge legd 17291.en terugbetaald 7304 Aan nieuwe voorschotten werd verleend een bedrag van 36010.50 en afgelost 37322. Tajandoen, thuisr., 29 Dec. v. Londen, Tabian, thuisr., 28 Dec. te Londen. Madoera, uitr., 29 Dec. v. Perim. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Achilles 29 Dec. v. Savona te Tarragona Bodegraven, uitr., 27 Dec. te Buenaven- tura, Cottica 27 Dec. v. Paramaribo n. Ma- deira. Amazone 29 Dec. v. Amst. n. Gdynia. Barneveld, thuisr., 28 Dec. te Antw. Berenice, 28 Dec. v. Jaffa n. Haifa. Ceres 28 Dec. v. Varna te Constanza Deucalion 29 Dec. v. Amst. te Hamburg Juno 29 Dec. v. Algiers te Amst Orpheus 29 Dec. v. Danzig n. Stettin. Perseus 29 Dec. v. Kopenhagen te Aar hus. Simon Bolivar, uitr., 24 Dec. te Colon Venezuela, 28 Dec. v. W.-Indië te Amst RotterdamZuid-Amerika-Lijn. Aludra (uitr.) 27 Dec. te Rosario. Stoomvaart Mij. Oceaan. Polydorus 29 Dec. v. Hamburg te Amst HollandAfrika-Lijn. Randfontein (thuisr.) 29 Dec. te Rott. HollandOost-Azië Lijn. Emmerkerk (thuisr.) 29 Dec. te Genua Ouderkerk 29 Dec. v. Antw. te Pernis HollandAmerika-Lijn. Narenta, Rotterdam n. d. Pacifickust, 27 Dec. v. Cristobal. Silver-Java Paciiic Lijn. Kota Radja 25 Dec. te Vancouver. Manoeran, Calcutta n. Vancouver, 27 Dec. c. Batavia. Java— ChinaJapan-Lnn. Tjinegara 27 Dec. v. Bat. te Hongkong. Tjisalak 27 Dec. v. Batavia n. Soerabja. Java—New York-Lijn. Phemius, Java,/N. York, 28 Dec. te Pe- nang. Stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor, Dairen/Rott., 28 Dec. te Londen mindering van 2/3 zou de gemeente aan in komsten missen 515 en hij 1/3 868. De heer Kostelijk vond dat er veel onbil. lijkheden in de beoordeeling schuilden. In- dien er namen genoemd moeten worden, wil de sipr. dit in comité doen. De heer Keesman was ok voor billijkheid, al hebben dergelijke zaken niet spr. sym pathie. De heer de Jager meende dat wel meef personen graag vermindering zullen zien, doch dat kan volgens spr niet. De heer Barnhoorn zag in de verminde ring geen gemeentebelang. Personen die der gelijke zaken drijven moeten het dan maar verhalen op hen die hun inrichtingen bezoe. ken. Wethouder Maas Geesteranus betoogd» dat men bij de beoordeeling als basis moest nemen hoe de belasting geheven wordt» Plaatsen als Amsterdam en Alkmaar kan men niet gelijk stellen met onze gemeente. Vermakelijkheidsbelasting e.d. heeft men hier niet en daarom zou spr. het verzoek niet willen inwilligen. Nadat de voorzitter de sprekers had be antwoord dat de fiscus de aanslagen regelt werd z. h. st. afwijzend beschikt. Adres van P. Zonneveld afwijzend be schikt. Ingekomen was een adres van den heer P, Zonneveld, inzake het verstrekken van steun in natura. B. en W. adviseerden afwijzend omdat ge bleken is dat Z. een behoorlijk inkomen heeft De heer Greeuw vond den zm in den brief van het Burg. Armbestuur, waarin gezegd wordt dat het beheed der geldmiddelen we! beter kon, niet gelukkig gekozen. Daar was niets van gebleken. Daarna werd afwijzend beschikt. Adres van bewoners van de Ewislaan aan gehouden. Ingekomen was een adres van de N.V. O. Hommes e.a. inzake verbreeding en behar- ding van de Ewislaan. B. en W. adviseer den afwijzend om dat niet allen gratis hun grond voor het beoogde doel willen afstaan, zulks na advies der wegencommissie. De heer Schuyt zeide dat inmiddels dié toezegging is ingekomen. De voorzitter verklaarde dat dit niet bij B. en W. bekend was. Na een verklaring van den secretaris dat het bewuste briefje was ingekomen (het was Woensdag ingeko men toen de voorzitter afwezig was) werd besloten tot aanhouding. Het voorstel-Keesman inzake progressie ve heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting verworpen met 46 stem. men. (In de vorige vergadering staakten de stemmen 5—5.) De voorzitter waarschuwde evenals de vorige keer en oip dezelfde gronden voor de voorgestelde wijziging. Spr. ging na de tabel van de voorstellen, 31 Augustus inge komen. Spr. zeide dat de inkomens beneden de 800 vrij zijn. Voor aanslagen tot 1500 is het slechts ƒ1 tot 3 minder. Tot 3000 geeft het geen noemenswaardig ver- schil. Voor aanslagen van 4000 tot 5000 werd het een 18 meer en dat vond spr. nog al van beteekenis. Spr. waarschuwde voor het „slachten van de kip die gouden eieren legt". De heer Keesman geloofde niet, dat men om die kleine verhooging Heiloo zou mijden. Spr. zeide, dat het van grooter belang was, dat de kleine inkomens minder betalen. Dat de hoogere inkomens hier overmatig werden aangeslagen met een 18 meer kon spr. niet toegeven. Spr. wees op verschillende ge meenten die hij noemde, waai men van 70 tot 80 opcenten heft. De heer Kostelijk uitte zich in dezelfde geest. Wethouder Maas Geesteranus betoogde, dat men hier komt wonen om dat de aanslag hier schappelijk is. Spr toonde aan, dat door zijn bemiddeling drie huizen waren ver kocht om de reden dat de aanslagen bier billijk zijn. Heiloo is in een bevoorrechte po sitie met geldleeningen tegen lagen koers ett hieraan is de lage belasting niet vreemd. Spr, toonde dat aan met voorbeelden. De heer Barnhoorn meende, dat men zich niet moet blind staren, dat de beter gesitu eerde te weinig betaald van hen wordt veel woude, die anders met tientallen waren be- i stemd, om, volgeladen met Langendijker Atreus 27 Dec. v. Gravesend n. Hamburg 1?g w?r' met. het, V?°I kool. wortelen en uien, naar het buitenland Hcctor, Japan/Rott., 29 Dec. te Penang vereenigen, mits antwoord op te worden geëxporteerd, konden er doelloos blijven staan. Öp de kantoren der vele koop-1 lieden en exporteurs, waar de telefoon an ders niet stilstond en waar de bestellingen bij tientallen met de post binnen kwamen, heerschte gedwongen rust. Een groot deel van het personeel werd afgeschaft en ver grootte het leger der tallooze werkloqzen. De transportarbeiders, die in normale tijden een goed loon verdienden, afhankelijk als het was van het aantal geladen spoorwagens, zagen hun loonen verminderen tot een be-1 drag, waarbij armoe moet worden geleden. Van 36 - soms nog meer per week daalde het loo- 'g tot 8. De e e toestand toonde zich wel het mees' n in den omzet aan de veilin gen. de jaren hadden beide veilingen een r an ruim 9 millioen in totaal, doch in V l de 3 millioen wel niet worden geh- teze sterke achteruitgang is oor- za?' loor de tuinbouwvereenigingen het la? ar een buitengewoon sterxe actie is on d, om verbetering in baar toestand te 1 eitcn. Ondanks deze actie is de regeering er niet toe overgegaan, meer steun te verleenen, zoodat tal van tuinders om zich staande te kunnen houden, in de baggerregeling zijn «ogenomen geworden. Velen moesten wor- Qemeenietaden HEILOO. De raad kwam Vrijdagmiddag 2 uur bijeen. De heer Vahl was afwezig. De voor zitter zag zich genoodzaakt een extra ver maan te moeten richten tot de publieke tribune. Er werd meerdere malen geinterum- peerd en dat kon spr. niet toestaan. Bij de eerste wanklank zou spr den heer Geertsma (die aanwezig moest blijven) de jrersonen laten verwijderen en men had dan geen kans meer om een kaart voor het bijwonen der vergadering te krijgen. Goedgekeurd was de geldleening voor den aanleg van den z.g. Zeeweg, id. grondver- koop perc. op het gemeenteterrein, id. de kas- ferivicatie door het bureau der Ned. gemeen ten. Op een bemerking van den heer Kostelijk zeide de voorzitter dat hij een bezoek had gebracht in den Haag, waar hij had bespro ken de tegemoetkoming bij de werkverschaf fing bij aanleg van genoemden weg. Het besluit van den minister stond nog niet vast Daarom is er nog eens gevraagd. Men had spr. ongeveer te verstaan gegeven „vraag aoa maar eeat". Wat was gedaan. van en de volgende vragen: Kunnen B en W. mede- deelen, hoe groot het bedrag is, dat dail meer inkomt? Is de begrooting sluitend te maken zonder gewijzigde heffing? De voorzitter kon op de eerste vraag niet dadelijk een antwoord geven. De tweede vraag beantwoordde spr. bevestigend. De heer Schuyt was door de argunrentee- ring van B en W. doch vooral door het be toog van weth. Maas Geesteranus „bekeerd1". Spr. zou thans voor het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Dekker bleef bij zijn zienswijze, al ging het voorstel-Keesman hem ver genoeg. Wethouder Opdam waarschuwde voor het voorstel-Keesman en op dezelfde grond als de heer Maa.« Geesteranus. De heer Keesman vertelaarde, dat de heer Schuyt hem bitter tegenviel, waarop de heer Schuyt antwoordde, dat hij geheel vrij was in zijn stemming; niemand trok bij hem aan de touwtjes! Het voorstel-Keesman werd verworpen. Er tegen waren de heeren Maas Geesteranus, Opdam Schuyt. Franken de Jager en Barn hoorn. Het voorstel van B. en W. was hier door aangenomen. Daarna ging de raad in comité ter beha» deling bespreking loonen m de werkverscha^ tuier.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12