ALKMAARSCHE COURANT 1933. ALKMAAR EN OMGEVING 3*. 307 ZATERDAG 30 DECEMBER 1933 Gemeenteraad. „Moge 1934 voor Nederland gunstiger zijn dan 1933 is geweest en mogen de raadsleden de kracht en lust vinden om de moeilijke vraagstukken, die de nood de tijden hun voorlegt, tot oplossing te brengen. Met dezen wensch besloot de burgemeester van Schoorl, jhr. van Frydagh. de laatste raadsvergadering in het voorbije jaar. Ongetwijfeld sprak hij hiermede uit wat in breede kringen van onze bevolking wordt gevoeld. Bij een terugblik over 1933 zal ieder wel de conclusie moeten trekken, dat ook dit jaar niet bracht wat zoo vurig gewenscht werd. In een tijd Vctn groote malaise denkt de gemiddelde burger meer dan in tijden van opgang over de oorzaken van wat er om hem heen gebeurt en overweegt hij 1 eer de mogelijke middelen die de al- gemeene welvaart in zijn land wederom kunnen doen opbloeien. Langzamerhand dringt het door, dat de groote vraag die opgelost dient te worden, deze is: „hoe kunnen de duizenden reeds jaren uit het arbeidsproces uitgeschakelden weer in het productieproces worden opgeno men?" De slag door den wereldoorlog aan de mentaliteit der massa toegebracht was zoo hevig, dat velen de oude grondsla gen onder zich voelden ineenstorten. Vooropgezette principes bleken niet meer houdbaar en velen zien zich ge noodzaakt een nieuw oordeel te vormen over het toekomstige wereldbeeld.. De werkloosheid drukt zwaar op den geest van een volk. Dit valt in alle landen waar te nemen. De helderste koppen spannen zich in en in de West-Europee- sche landen versterkt het begrip, dat dit niet in de laatste plaats een geestelijk vraagstuk is. In Amerika leert men ons, dat wij het feit onder de oogen hebben te zien, dat de wereld betrokken is in een crisis, die uitsluitend van techni- schen aard is. tóen zegt, dat de op komst van de technische wetenschappen heeft gemaakt, dat alle uitvindingen, gebaseerd op menschelijke arbeids kracht, hun waarde verloren hebben, aangezien de mate van krachtomzetting bij de moderne machine duizenden ma len grooter is dan bij den mensch. De menschelijke machine, zoo zegeren zij, is bij een 8-urigen arbeidsdag in staat, een arbeid te leveren, gelijk aan '/io P. K. In onze dagen beschikken .wij over machi nes,.die een capaciteit hebben van 30.000 P K. en die in staat zijn, vele dagen lang 24 uren aaneen te werKen. Door de mechanisatie is het productie vermogen geweldig toegenomen. In het oude Rome kon één schoenmaker in 5 dag één paar schoenen maken. Met be hulp van de moderne machine maakt thans één schoenmaker in denzelfden tijd 67 paar schoenen, en een dergelijke productie-verhooging kan op bijna elk gebied worden vastgesteld. De toene mende mechaniseering moet dan ook onvermijdelijk inhouden een afname van de werkmogelijkheid. Met een overweldigende kracht van argumenten betoogen zij, dat er een ont werp voor een nieuwe maatschappelijke orde op touw gezet moet worden en de eenige menschen, die volgens hen bere kend zijn, deze taak op zich te nemen, zijn de technologen en de ingenieurs, die onmisbaar zijn bij de productie en (le distributie van goederen, omdat zij die begrijpen en ook tevoren kunnen bere kenen. Het mag ongetwijfeld interessant ge noemd worden om kennis te nemen van de denkbeelden van deze bewoners der nieuwe wereld en daarom raden wij hen, die in deze vraagstukken belang stellen aan, daarover het werk van Allen Rav- mond: „Wat is technocratie?", waarvan Oct. j.1. bij de Erven J. Bijleveld te Utrecht een goede Nederlandsche verta ling verscheen, te lezen. Men kan daar uit leeren, dat zij, die noch het bolsje wisme, het socialisme, het communisme het kapitalisme of het fascisme in staat achten, op den duur het steeds groeiend technisch probleem te beheerschen, toch van oordeel zijn, dat andere maatschap pelijke grondslagen gesteld moeten worden. Als West-Europeeërs, voelen wij er nog altijd het meest voor, dat men bij de oplossing van dit vraagstuk uitgaat van het individu, ook al wordt daarmee in onze dagen hoe langer hoe minder gere kend. Wie denkt, zal erkennen, dat een maatschappij op den duur niet kan voortbestaan, als een zesde deel daar van dat arbeiden wil, doch geen arbeid vindt, eenvoudig in het productie-proces wordt uitgeschakeld en op steunregelin gen wordt aangewezen. In dit verband valt het toe te juichen, dat onze regeering zal pogen door het uitvoeren van groote werken, dit bran dende vraagstuk te temperen. Nog steeds trachten de volkeren door autar kie staande te blijven. Blijvend kan geen volk op zichzelf bestaan, zoodat de tijd niet meer ver af is, waarin men tot het inzicht moet komen, dat de mensch- heid slechts door samenwerking gebaat kan zijn. Zelfs in het tegenwoordige Duitschland, dat van rechtsstaat machts- staat is geworden, wint het begrip veld, dat een sfeer van vertrouwen en het wederzijds begrijpen van de naburen noodzakelijk is in het economische leven der volkeren. Daarvan getuigt het op 15 Dec. j.1. te 'f-Gra,yenlla^ J* sloten handelsverdrag tusschen Duitsch land en Nederland, waarvan erkend moet worden, dat dit lichtpunten opent voor onze zuivelbereiders en tuinders en dat dit gepaard gaat met offers van den Duitschen boerenstand. Velen zien hier in wel ietwat rooskleurig een begin van een nieuwe economische orde in Europa. In moeilijke tijden dienen zij, die tot leiding der maatschappij geroepen zijn, wel in de eerste plaats de samenwer king van allen voorop te stellen. Dit geldt ook voor de stadsbestuurders en het deed ons dan ook genoegen, toen bij de behandeling van de Alkmaarsche b'1- grooting 's raads meerderheid blijk gaf. dit in te zien, toen de minderheid uit ontstemming over het steeds weg-stem- men, de vergadering verliet. De daarop gevolgde verklaring, dat het in dezen tijd hoogst ongewenscht is, de tegenstel lingen op de spits te drijven, wijst daar althans op. Weliswaar heeft 's raads meerderheid het nog niet verder ge bracht dan tot deze erkenning in woor den en is zij in daden tegenover de min derheid nog niet toegeeflijker geworden, doch in den beginne was er het Woord en verwacht mag worden, dat het woord door daden zal worden gevolgd. Zij, die gelooven, haasten niet. Er zijn echter nog zoovelen die in hun liefde voor allen hun wil aan anderen willen opleggen. Zij zien niet in, dat de mensch vóór alles in den geest voor nieuwe denkbeelden gewonnen moet worden. Wij schreven reeds eerder, dat de be slissing n van verschillende overheden erop wijzen, dat menschen, die als per sonen volkomen betrouwbaar zijn, col lectief beslissingen nemen, waarvoor zij zich individueel zouden schamen. In dit verband was het woord van Mr. Aal- berse bij de behandeling van de Indische begrooting, dat men nimmer met onge oorloofde middelen iets goeds mocht trachten te bereiken, een sympathiek woord. De mensch is zoo gauw geneigd om elk middel, dat hem tot zijn doel kan brengen, te aanvaarden. Slechts weini gen, die krachtens hun beginselen be toogen, dat de Nederlander alleen ge bonden is aan de wet en dat in een rechtsstaat nimmer een wet van terug werkende kracht mag zijn, staan zóó hoog, dat zij in consequentie aan dat be ginsel voordeelen afwijzen, die zij in strijd met dat beginsel, kunnen behalen. In de kwestie tusschen het gemeente bestuur van Alkmaar en het bestuur van de Alkmaarsche Neutrale School- eniging. zijn Gedep. 'Staten dit be- ei wei irouw geuieven. Het is ons bekend, dat de heer Gerhard, die als Kamerlid de gelijkstelling van het bi zonder en het openbaar onderwijs be streed, als man van onderwijszaken, in het College van Gedep. Staten zich in deze kwestie volkomen op het standpunt van de wet heeft gesteld en daarom het schoolbestuur in het gelijk stelde. De houding van de R. Kath. raads leden, die voor zich de gelijkstelling van het bizonder onderwijs met het open baar onderwijs hebben opgeëischt, doch dit recht voor vrijzinnige menschen, die andere motieven stellen dan zij, afwij zen, steekt daarbij wel treurig af. Dit is eveneens het geval met de Soc.-Dem. raadsleden, die in speculatie op een ver anderd regeeringsinzicht, mede beslo ten, bij de Kroon tegen de beslissing van Gedep. Staten in beroep te gaan, niet begrijpende, dat zij daarmee het zeer gevaarlijke precedent van de aanvaar ding van noodverordeningen met uit schakeling van het parlement, hebben geschapen. Ook de houding van 's raads meerder heid inzake de open of overdekte zwem inrichting kan allesbehalve fraai wor den genoemd. Niet anders dan met drogredenen moest het verzoek van Alkmaarsche burgers, die zich bereid verklaarden uit goeden burgerzin een belangrijk offer voor een overdekte zweminrichting te willen brengen, wor den afgwezen. Hoewel de Raad be sloot, bij het instellen van een Commis sie van onderzoek de politiek, die in deze kwestie naar voren was gekomen, terzijde te stellen, kon toch het College van B. en W. niet nalaten, bij de samen stelling van deze commissie een bij uit stek deskundige te weren, omdat deze in het Comité van actie voor het Sportfond senbad een door het College niet vrien delijk beoordeelde rol had gespeeld. Wij oordeelen dit een politiek van Holland od z'n smalst. Dat daardoor onder de burgerij een mentaliteit gekweekt wordt, die tot groote ontstemming leidt tegen over de blokpolitiek, door 's raads meer derheid gevoerd, schijnt men niet te begrijpen. In het stadsbelang hopen wii maar, dat de Commissie alsnog een be vredigende oplossing aan de hand zal kunnen doen. De opdracht, die de Com missie kreeg is daarvoor echter niet ge makkelijk, omdat men deze noodeloos heeft gebonden aan de formuleering van de afwijzende beschikking van Geden. Staten op is raads besluit om in Alk maar een niet-overdekte inrichting te bouwen. Velen zien in Alkmaar in 't stellen van een of andere zaak in handen van een Commissie niet ten onrechte een kap stok, waaraan de kwestie wordt opge hangen. Dit is althans de ervaring, op gedaan met de 19 Jan. door den Raad ingestelde Commissie onder voorzitter- schan van den heer Govers. welke Com missie tot taak had te onderzoeken hoe een meer doeltreffende organisatie van gemeentediensten te bereiken is en hoe er meer samenwerking tusschen de ver schillende gemeentediensten zou kun nen komen. 16 Nov. toch deelde de heer Govers mede, dat hij als voorz. dier Commissie bedankte omdat de stukken die deze Comm. moest bestudeeren, hopeloos zoek waren geraakt. Reeds eerder stelde de Raad een dergelijke Commissie in (de Commissie—Vogelaar), die ook geen re sultaat bereikte. Dat dit vraagstuk steeds weer wordt aangesneden, wijst erop, dat er in dit opzicht misstanden bestaan. Wij zijn dan ook van oordeel, dat ook de Democratie de kracht dient te bezitten om die op te ruimen. In 1932 ging Alkmaar's bevolking met 16 zielen vooruit. De geringe bevolkings toename in de laatste jaren vordert, dat men eens overdenkt, wat daarvan wel de oorzaak kan zijn. Het komt ons voor, dat men van dit vraagstuk niet af is door te beweren, dat de bewoners van de grensgemeenten op Alkmaar parasi teeren, al begrijpen wij nog steeds niet, waarom vóór enkele jaren Gedep. Staten hebben geweigerd, mede te werken de voor Alkmaar zoo noodzakelijke ge biedsuitbreiding tot stand te brengen. Intusschen is de wet gewijzigd en kan dit urgente vraagstuk ook zonder mede werking van Gedep. Staten bij de Kroon aan de orde worden gesteld. De grond- politiek van de gemeente kan echter ook één van de oorzaken zijn, die belemme rend werkt op de bouw-nijverheid in Alkmaar. Grond van 8.50 per M*. voor arbeiderswoningen (voor de 62 te bou wen woningen van Rochdale aan den Bergerweg wordt deze prijs betaald) achten wij voor arbeiders- en midden standswoningen veel te duur. Ook ach ten wij het voor den bloei van Alkmaar nadeelig, dat de gemeente, zelf grond- exploitant, aan particulieren dermate bezwarende bepalingen oplegt, dat con currentie in het aanbieden van bouw gronden vrijwel wordt uitgesloten. Wij hopen dan ook in het belang van den bloei van Alkmaar, dat eens ernstig de vraag onder de oogen wordt gezien, of de tot nu toegevolgde politiek geen wijziging behoeft. Wij doelen hierbij op de kwestie met de Maatschappij Nooit- gedacht. Eenige soepelheid tegenover deze Maatschappij zou de bouwnijver heid in Alkmaar in hooge mate kunnen bevorderen, hetgeen tevens tot ontlas ting van de gemeente-financiën zou leiden. Ongetwijfeld mag het verblijdend worden genoemd, dat de wethouder van financiën erin geslaagd is, om zonder belastingverhooging en zonder salaris verlagingen de begrooting voor 1934 sluitend te maken. Dat men daarbij ge bruik heeft gemaakt van het op-soupee- ren van reservepotjes en het besnoeien van noodzakelijke uitgaven voor het onderhoud van straten en wegen is be grijpelijk. Met het oog op de werkverruiming en de verlaging van de uitgaven van M. H waarvoor in 't afgeloopen jaar 550.000 boscb wH»"/ M#öUinhecfe waag schaal wordt gesteld, te worden toege juicht. Wel vreezen wij, dat de optimis tische verwachtingen niet bewaarheid zullen worden, omdat de hoogtecurve van 's lands bevolking, naar het oordeel van gezaghebbende economen, binnen 10 jaar bereikt zal zijn en wij voorhands nog niet kunnen aannemen, dat door het boschplan menschen, die zich in Heiloo, Schoorl en Bergen vestigden, een plaats je in den beboschten polder zullen gaan zoeken. Het is verheugend, dat meer aandacht aan het urgente tunnelvraagstuk aan den Bergerweg zal vorden geschonken. Ten zeerste hopen wij, dat hiervoor de zoo gewenschte samenwerking met de betrokken gemeenten zal worden ver kregen en dat het Rijk en de Provincie aan dit streekbelang hun steun niet zul len onthouden. Het besluit van den Raad om den Hoe- verweg in beheer at onderhoud over te dragen aan het Hoogheemraadschap, mag een besluit wtrden genoemd, dat eindelijk eens een dnde zal maken aan den absoluut onvoldoenden toestand, waarin deze weg ils belangrijke ver keersweg zich beviidt. Als een belang rijk besluit dient teworden vermeld het besluit tot verbreedng van de Krebbe- steeg, waardoor einielijk een zaak haar beslag kreeg, die reds vóór vele jaren werd aangesneden. Ok het besluit om het zenuw-paviljoen van et Centraal Zieken huis te verbouwen tot justerhu's en het bou wen van een nieuw zauw-pa 'oen, waar voor 123.000 werd evoteer. kan als een belangrijk besluit wollen aangemerkt. Het noodzakelijke besluit tt opheffing yan de tweede gemeenteschoolen tot opvoering van het maximum-aantal lerlingen oer klas van 45 dient op de zwartelijst te worden ge plaatst. Mr. Wendelaar, die7 October tot lid der Tweede Kamer en 14 >ct. tot voorzitter van de Liberale Staatsparj, den Vrijheidsbond, werd benoemd, heeft o zijn verzoek met in gang van 15 Jan. a.s. iin eervol ontslag als burgemeester der gemuite verkregen Zijn heengaan moet als eerverlies voor Alkmaar worden aangemerkt, dïh het kan van hem niet anders dan juist ;ezien genoemd wor den, dat hii het burgeeesterschap van een plaats als Alkmaar ortreenigbaar acht met het voorzitterschap va een belangrijke poli tieke partij. Aangeziecijn verdiensten voor stad en omgeving in <i afzonderlijk artikel in dit blad zullen worin vastgelegd, kunnen wij in dit overzicht votaan met het uitspre ken van den wensch,at zijn nieuwe bezig heden in Den Haag. em bevrediging zullen brencen. 1933 mag wel eeriaar worden genoemd, dat verandering braxt in het bezetten van burgemeesterszetels Alkmaars omgeving. Mèt Mr. Wendelaaramen in dat jaar ont slag uit hun functie. Zijp, burg. van Ven huizen, Jhr Strickan Linschoten, burg van Eeverwiik, Mr. (J. Bisschop, burg. van Hoorn, A. Peereboo burg. van Ilpendam, J. Breebaart, burg. tn Barsingerhorn en rechter v" die door e district e een amlle belang van bare rech. C. de Groot, burg. van Z.- en K-Schermer. Door het overlijden van de heeren W. H M. Pels en J. J. T. Kooy verloor Alkmaar een paar verdienstelijke burgers, die in vele opzichten hebben getoond, gemeenschapszin te bezitten. De jubilea van den heer C. C Walraven en den heer L. van der Vegt dienen in dit overzicht zeker te worden aangestipt. De heer Walraven heeft zich als politie-commissaris gedurende de jaren, waarin hij als zoodanig in Alkmaar werkzaam is geweest, doen ken nen als een strikt rechtvaardig gezagsdra ger. Ongetwijfeld is het wel eens voorgeko men, dat wij van hem een milder optreden hadden gewenscht. doch evenzeer is ons daar bij gebleken, dat hij zich bovenal zonder aan zien des persoons aan de wet wil houden en dat men in vele gevallen hem onkundig liet van gerechtvaardigde wenschen. De heer Van der Vegt is bij zijn jubileum terecht genoemd een ambtenaar van buiten gewone verdienste, die zich als rustige per soonlijkheid in de vriendschap van velen mag verheugen. Met Mr. D. Bastert, die 30 Juni afscheid nam van z"i ambt als kantonrechter, is een ou^en stempel heengegaan, de bevolking van zijn begreep, dat het voor n dergelijke positie in het rouwen in een onkreuk- i oodzakelijk was, dat hij niet kon bch cre tot de menschen van een uitgesproken exc'usieve richting. De benoeming van den heer van der Weijst tot Ins ecteur van het Middelbaar Onderwijs zal ongetwijfeld velen hebben ver rast. Voor het Alkmaarsche R. Kath. Lyceum kan zijn vertrek naar Roermond als een ver lies worden aangemerkt. Hij heeft zich doen kannen als een uitnemend paedagoog met organisatie-talent, eigenschappen, die hem in zijn nieuwe functie van dienst zullen zijn. De heer D. J. Govers, de nestor van Alk maars raad mocht in October ervaren, dat hij zich, ondanks het feit, dat hij nimmer zijn meening onder stoelen of banken steekt, kan verheugen in de sympathie van breede krin gen der bevolking. Een bizonder jubileum was dat van den heer A. van Diepen uit Ursem, die in het af geloopen jaar het feit herdacht, dat hij 50 jaar als zelfkazende boer de Alkmaarsche kaasmarkt bezocht. In een tijd, waarin steeds meer boeren hun melk aan de fabriek afleveren, kan dit feit zeker als iets bizonders worden aangestipt. Voor den heer D. de Boer uit Stompetoren was het zeker een openbaring, bij de viering van zijn zeventigsten verjaardag te ervaren, dat zijn arbeid voor de verheffing van den boerenstand, in zoo wijden kring waardee ring heeft gevonden. In het afgeloopen jaar maakten wij mei ding van een 16-tal gouden huwelijksfees ten, waarvan acht in Alkmaar, waaruit wel blijkt, dat Alkmaar voor de paartjes, die in 1883 in den echt werden verboden, een ge zonde plaats is geweest. Een bizonder feit was de eerste steenleg ging van de Gereformeerde kerk aan ae Ouaegracht op 27 Juni. Daardoor kwam sedert een reeks van tientallen jaren een nieuwe protestantsche kerk tot stand. Dat dit geschiedde door een betrekkelijk klein groepie .menschen vol geloofsvertrouwen, stemt tot bewondering. De Alkmaarsche brandweer kreeg aan de Nieuwesloot een goed geoutilleerde hoofd post. Hoewel geen grootebranden als in Juli '32, toen de wasscherij van de firma Krom in vlammen opging, welke wasscherij 3 Jan. heropend werd, waardoor een belang rijk bedrijf in de gemeente behouden bleef, voorkwamen, kreeg de brandweer toch bij den brand in het Volkslogement aan de Keizer straat, bij dien van het café „Het Zijper wapen" aan de Nieuwesloot en bij dien van het pakhuis van den heer Meijboom aan de Oudegracht, gelegenheid te toonen, dat Alk- mar over een kranige, goed geoutilleerde brandweer beschikt. Het is dan ook begrijpe lijk, dat steeds meer buitengemeenten voor hulpverleening bij brand met Alkmaar over eenkomsten aangaan. Een brand met zeer betreurenswaardige gevolgen was wel die op 2 Febr. te Callantsoog, waarbij 16 koeien van den veehouder H. Hoogvcrst, aldaar, in de vlammen omkwamen. Als een zeer belangrijk besluit voor Alk maar en omgeving dient te worden genoemd het besluit van Prov. Staten van 17 Jan., waarbij tot aankoop van het duingebied on der Egmond besloten werd en waardoor een zeer groot natuurgebied gemeenschapsbezit werd. Wij honen slechts, dat dit met ge meenschapsgeld betaalde gebied niet door in dienst van de gemeenschap aangestelde amb tenaren, voor de bevolking wordt afgesloten. Belangrijk was ook het besluit van den raad van Heiloo op 10 Aug. tot het aanleg gen van een weg naar Egmond, waarvoor de geraamde kosten 200.000 bedragen. Ook het principe-besluit van Bergens raad om den Heeren weg vanaf De Franschman tot Egmond tot een bruikbaren verkeersweg te maken, mag als een belangrijk besluit worden aangemerkt. an historische beteekenis was ongetwij feld de officieele opening van den Afsluitdijk- op 25 Sept.; waardoor de aan elkander ver wante West-Friezen en Friezen, die sinds eeuwen gescheiden zijn geweest, met elkan der werden verbonden. Onze badplaatsen zullen daarvan ongetwijfeld het zoo begeerde economische voordeel ondervinden. Het blootleggen van de fundamenten van het Kasteel van de Graven van Egmond te Egmond aan den Hoef mag van historische beteekenis worden genoemd. Het feit, dat op 1 Nov. de periodiek aftre dende jeden van de Kamer van Koophandel bij enkele eandidaatstelling werden herkozen, kan wel als een bewijs worden aangemerki' dat dit instituut uit de dagen van oorlogs hoogconjunctuur, zich nog steeds niet in de overgroote belangstelling van het publi»k mag verheugen. Dit is wel eveneens het geval met het West- Kanalen-nlan, waarvoor de raad in 1 -8 besloot, jaarlijks f 22.(XX) te voteeren. Het wegverkeer heeft sindsdien dermate een vlucht genomen, dat die plannen met welker uitvoering een aanvang is gemaakt, door de feiten achterhaald worden. Uit een oogpunt van werkverruiming heeft de uitvoering van dit werk echter groote waarde. Egmond aan Zee. dat 21 April zijn be grooting van Ged. Staten niet goedgekeurd terug ontving en 15 Sept. deze begrooting zich ongewijzigd handhaafde, zag genoodzaakt, als noodlijdende gemeente rei 12 Dec dr geeringsvoorwaarden te aanvaarden. Noodlijdend werd ook de gemeente Koe dijk, die 25 Juni besloot, een aanvrage tot de Kroon te richten voor een bijdrage in d« gemeentehuishouding. Als belangrijke gebeurtenissen vermelden wij nog de officieele opening van het Prinses Julianahuis te Egmond aan Zee op 1 Febr., de officieele opening van Bio-Vacatieoord t« Bergen aan Zee op 1 Juli, de opening van hel Troelstra-oord te Egmond aan Zee op 15 Juli en de opening van de Pettener Jeugd herberg „De Zevensprong" te Petten op 23 Dcc Oterleek, W.-Graftdijk, Z.- en N.-Scher- mer verwierpen de voorstellen tot opheffing van openbare scholen, die bijna een eeuw in deze gemeenten als cultuurcentra werden aangemerkt. H.-Hugowaard besloot, inge volge de bekende circulaire van min. Mar- chant, tot opheffing van twee openbare scho len, terwijl Schoorl besloot tot opheffing van de openbare school te Groet en tot het stich ten van een centrale O. L. S. in de gemeente, mits de regeering daarvan de kosten betaal'. Gezien de in de Kamer gevoerde kritiek, kan verwacht worden, dat niet alle in de circu laire van min. Marchant genoemde scholen gedwongen gesloten zullen worden. In 26 collecten werd f 6713.57 in Alk maar gecollecteerd; vorig jaar in 25 collec ten 9464.63. Ook hierin komt het ver scherpte crisisbeeld naar voren. De onbewaakte overwegen en het snelver keer eischten ook in het voorbije jaar in Alk maar en omgeving de noodige slachtoffers. 10 Jan. reed te Obdam op een groepje spe lende meisjes een vrachtauto in, met het ge volg, dat twee werden gedood. 18 Jan. werd te Schagerbrug een 2-jarig kind door den ach teruit rijdenden auto van zijn vader gedood; 22 Jan. werd op den onbewaakten overweg te Heiloo een auto door een trein gegrepen en de 20-jarige J. Vreeker gedood; 23 Mei eischte de onbewaakte overweg te Medemblilc 2 dooden en een ernstig gewonde; 2 Juni werd te Schagerbrug een motorrijder bij een botsing met een luxe-auto doodelijk getroffen en reed een vrachtauto te Bergen vijf school kinderen aan, waarvan één ernstig gewond werd; 2 Juli had te Purmerend het ernstige auto-ongeval plaats, waarbij 7 Amsterdam mers in het Kanaal den dood vonden; 17 Juli botsten op den Bergerweg twee motor rijders zao hevig tegen elkander, dat één van hen kwam te overlijden; 13 Sept. werd op een onbewaakten overweg tusschen Koedijk en Schoorldam een vrachtauto door den trein gegrepen met als gevolg, dat de 16-jarige zoon van den bestuurder werd gedood; 29 Sept. werd de 40-jarige H. van den Kommer te Uitgeest door een derailleerende grinttrein gedood, terwijl 2 Nov. de commies van Rijks belastingen, van Ginkel, te Alkmaar op een dood spoor door een rangeerenden trein werd gegrepen en gedood. Aan aan beteekenende inbraken heeft het in het afgeloopen jaar niet ontbroken. 5 Jan. werd er bij den burgemeester van Hoogwoud 1500 ontvreemd; 9 Jan. had er te Oude Niedorp een roof-overval plaats op den land bouwer M. de Wit, waarbij 2000 werd buit gemaakt; 8 Sept. gelukte het aan inbrekers f 500 te ontvreemden in de bakkerij „De Tijd =pcest" tc Winkel, terwijl 15 Dec. bij den wethouder Maas Geesteranus te Heiloo 700 werd gestolen. Als geslaagde feestelijkheden kunnen wor den genoemd de viering van den 400sten geboortedag van Prins Willem van Oranje op 25 Aprii, de herdenkingsfeesten ter vie ring van het 300-jarig bestaan van den pol der De Schermer op 6, 7 en 8 Sept., en de viering van Alkmaars Ontzet op 9 Oct. met het daaraan verbonden bezoek van Prinses Juliana. Na deze beschouwing zal de wensch, dat 1934 voor ons land en volk een gunstiger jaar mag zijn dan 1933 geweest is, zeker wel door de lezers worden onderschreven. D. A. K. 19 Jan. De meerderheid van den Raad besloot afwijzend te beschikken op de aanvrage van het Bestuur der Alkmaar sche Neutrale Schoolvereeniging, om de lokalen van de vroegere meisjes school voor een nieuwe op te richten bizondere school op vrijzinnigen grond slag, te mogen gebruiken. De Raad benoemt een Commissie, die zal onderzoeken, hoe een meer doel treffende organisatie van gemeente diensten te bereiken is en hoe er meer samenwerking tusschen de verschillen de gemeentediensten zal kunnen komen. Besloten werd tot verbreeding van de Krebbesteeg. 16 Febr. Met meerderheid van stem men besloot de Raad afwijzend te be schikken op het verzoek van de Bloe- misten-patroons-vereeniging en eenige bloemenhandelaren om van bloemen- venters van elders een belasting heffen. 30 Maart. De Raad besloot met tegen 13 stemmen, op voorstel van B. en W„ om te Alkmaar door de N. V. Zwembadenbouw een niet-overdekte bad- en zweminrichting te laten bouwen en een N. V. voor de exploitatie daarvan te laten stichten. 15 April. Na uitvoerige discussie werd met algemeene stemmen besloten om regenten van het Centraal Zieken huis te machtigen, over te gaan tot het verbouwen van de zenuw-afdeeling van het C entraal Ziekenhuis tot Zusterhuis en tot het bouwen van een nieuw zenuwpaviljoen, waarvan de kosten voor den bouw 113.000 en voor de inrichting 10.000 bedragen. De voorgestelde monumenten-ver ordening werd nog eens in handen van de Commissie voor de strafverordening gesteld. 18 Mei. De afwijzende beschikking van Gedep. Staten op de weigering tot medewerking aan de Neutrale School vereeniging werd in handen van B. en W. gesteld, die mededeelden, te zullen voorstellen, daartegen in hooger beroep te gaan bij de Kroon. 8 Juli. De Raad besloot in beroep te gaan bij de Kroon tegen de afwijzende beschikking van Gedep. Staten op het te 8

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 13