NEDERLAND IN 1933. Vereenigingen. Jubilea. Langdurige Echtvereenigingen. Personalia Necrologie. Varia. De omgeving Grootsche en ook zwarte gebeurtenissen. Overal nood tengevolge van de crisis. De gemeentelijke autonomie aan banden. Andere richting in de landsregeering. besluit om medewerking te verleenen aan het verzoek van de Neutrale Schoolvereeniging. Afgewezen een verzoek van het Algemeen Comité van Verweer tegen terreur in Duitschland om ten aanzien van Duitsche leveranciers een boycot toe te passen. Besloten werd, de tweede gemeen teschool op te heffen. Verder werd besloten, een school op te richten voor het centraal 7de en 8ste leerjaar in de 2de gemeenteschool en aan het hoofd daarvan het hoofd van de opgeheven 2de gemeenteschool, de heer K. Bos te plaatsen. Het maximum-aantal leer lingen per klas op de lagere school werd op 45 gesteld. Ter verkrijging van een lager ren tetype, werd goedgevonden, dat de ge meente het geld, benoodigd voor den bouw van 30 woningen door de Ver- eeniging voor Volkshuisvesting, en voor 24 gemeente-woningen, niet van het Rijk, maar op andere wijze zal leenen. De Krebbesteeg krijgt den naam Van der Boschstraat. 13 Juli. Besloten werd langs de ge- heele Zuidzijde van de Nieuwesloot een verhoogd voetpad aan te leggen. 27 Juli. Van Gedep. Staten was be richt ingekomen, dat het raadsbesluit om in Alkmaar een open zwembad te stichten, dat 110.000 zou kosten, niet was goedgekeurd. B. en W. weigerden een voorstel te doen tot het stichten van een sportfondsenbad. Besloten werd den Hoeverweg in onderhoud en beheer over te dragen aan het Hoogheemraadschap Holl. N oorderk wartier. Afwijzend beschikt op het verzoek van verlofhouders om de belasting op biljarten af te schaffen. 7 Sept. Afwijzend beschikt op een adres van het Comité van Actie om in Alkmaar een Sportfondsenbad met overdekte inrichting te stichten; ge raamde kosten 135.000, waarvan de N. V. Sportfondsen 20.000 beschikbaar zou stellen. Besloten werd, een Com missie te benoemen, die verschillende plannen, ook dat van een Sportfondsen bad, onder de oogen zou zien. 5 Oct. De heer D. J. Govers'wegens zijn 25-jarig raadslidmaatschap gehul digd. Het boschplan aan den Bergerweg vastgesteld. Den aannemer van den onderbouw van de Bokkebrug wordt 3900 toege kend wegens geleden schade en als restant van de aanneemsom. Aan den exploitant van den Stads- Autobusdienst werd een subsidie toege kend van 3999. Commissie ingesteld, die zal heb ben te onderzoeken op welke wijze in de gemeente moet worden voorzien in de behoefte aan een naar de eischen des tijds ingerichte bad- en zwemin richting. 11 Nov. Het gemeentelijk subsidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon tot 530.000 verhbogd. Besloten werd 18 H.A. weiland aan den Bergerweg te bebosschen en als villa-terrein in exploitatie te nemen. De kosten hiervoor zijn geraamd op 400.000. De Burgemeester deelt mede, dat hij tegen 15 Jan. aan de Koningin ont slag uit zijn ambt heeft aangevraagd. 16 Nov. Besloten werd, de Berger- brug met 6M M. te verbreeden. Ge raamde kosten 27000. Besloten werd de z.g.n. St. Nicolaas- markt definitief te verplaatsen van het Hofplein naar de Laat. Met de behandeling van de be grooting verlaten de heeren Govers, Pingers, Vogelaar, Hoytink en Sietsma uit protest de vergadering, die daarop geschorst wordt. In de avondvergade ring namen zij weer aan de behandeling van de begrooting deel. 17 Nov. De begrooting vastgesteld. 27 Jan. De Speeltuin-Vereeniging T. O. G. opgericht voor Tienenwal en om geving. 30 Jan. Viering van het 20-jarig be staan van de dames-afdeeling van de Gvmnastiekvereeniging „De Halter". 2 Febr. De afd. Alkmaar van de Ned. Reisvereeniging vierde haar 10-jarig bestaan. 15 Febr. De afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Koffiehuishouders en Slijters bestond 40 jaar. 28 Febr. Werd in Alkmaar opgericht een afdeeling der Hervormde Gerefor meerde Staatspartij. 12 Maart bestond de Gemengde Zang- vereeniging „De stem des volks" 20 jaar 11 Mei. Oprichting van een afdeeling der Christel. Middenstandsvereenieing IJ Mei. Herdenking van het 40-jarig bestaan van de afd. Alkmaar van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond. 20 Mei. Oprichting van een Voetbal- vereeniging van de Alkmaarsche kaas dragers. 23 Sept. 20-jarig bestaan van de afd Alkmaar van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. 29 Oct. Oprichting van een afdeeling van de Orde van de Goede Tempelieren Hun 25-jarig jubileum vierden achter eenvolgens onze plaatsgenooten Schaddenhorst, H. van Drunen, L. Paap, G. Bierman, G. Jimmink, H. Boe reboom P. E. Doodenhuis, K. Breek, C. Kwadijk, J. H. M. Strang, A. Fledderus, M. D. A. de Jong, S. de Jong, Joh. Over toom, L. Volkers, W. Schut, Dr. A. K Dijkhuizen, N. J. Waals, C. C. Walraven S. Pool, L. Denneman, M. Lutterot. Hun 40-jarig jubileum vierden achter eenvolgens in het voorbije jaar de heer Jan Hoorn, C Heinis, P. Bullelooper, B Landman en L. van der Vegt. Een gouden jubileum vierde de firma H. van Gijzen, de Beurtdienst Gebrs. Kaan, de heer C. Bregman, de heer A. M. de Jong, de heer P. Nagel en pastoor Baetsen. Een bizonder jubileum was dat van de Openbare Leeszaal, die 17 Nov. 25 aar bestond, en dat van de Alkmaar sche Synagoge, welke 4 Juni 125 jaar had bestaan, alsmede dat van de Han delsschool, die 3 Mei 25 jaar bestond. Het Gem.-Slachthuis herdacht 1 April zijn 25-jarig bestaan. Het aantal gouden huwelijksfeesten was in het afgeloopen jaar niet zoo groot als in het vorige. Het werd achter eenvolgens gevierd door de echtparen: P. Beeldman, Bergen, P. Kopjes te Alk maar, J. Langeveld te Bergen, J. Ter- steeg te Alkmaar, Jac. Delver te Alk maar, J. van der Zande, S. Post, J. C. Streicher, L. Hondius en C. Bakker, allen te Alkmaar. Hun gouden huwelijksfeest vierden ook nog: de echtparen J. W. SI ijker te St.-Pancras, J. N. Kieman te N.-Schar- woude, J. W. Lek te Bergen, Wester te Schermerhorn, C. van den Kommer te Uitgeest en Akkerman te Schoorldam. 21 Jan. Ds. Hak nam zijn benoeming te Arnhem aan. 31 Jan. Afscheid van mej. J. S. Famy als hoofd der Meisjesschool. 23 Maart. De heer E. van der Laan nam afscheid als leeraar van de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen. 1 Juni. Wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd legde de heer M. Koopman, leeraar in het smeden aan de Ambachtsschool, na 38-jarigen dienst zijn functie neer. 30 Juni. Mr. D. Basterd nam afscheid van zijn ambt als Kantonrechter. 1 Juli. De heer Bourgogje, assistent lste klasse aan het postkantoor, verlaat den dienst met pensioen. 15 Juli. De heer G. Tjalsma trad als Directeur van de Rijkskweekschool af. 19 Juli. De heer Beijleveld legde zijn ambt van leeraar in de wis- en natuur kunde aan de Rijkskweekschool neer. 23 October. Huldiging van den heer D. de Boer bij zijn 70sten verjaardag. 29 Nov. De heer M. van der Weijst benoemd tot Inspecteur van het Middel baar Onderwijs. 24 Jan. G. J. Schardam, wethouder te Oudorp. 1 Febr. S. E. Hamburger, bekend antiquair. 15 Febr. W. H. M. Pels, bestuurslid V. V. V. 23 Febr. Jb. Bakker, kerkmeester in de parochie St. Willebrordus te Heiloo. 22 Maart. A. Versteege, oud-Directeur ~ra.ii r]p Handolo«ohool. 7 April. Ir. W. F. Koppeschaar, oud- leeraar H. B. S. 11 April. N. Kranenburg Jesse, oud- leeraar R. H. B. S. 22 April. C. Bogtman Az., oud-wet houder van Bergen. 18 Juli. J. M. Jansen, drukkerspatroon. 24 Juli. A. Wijlacker, schouwburg directeur. 10 Aug. Ds. P. Groot Jz., Oudorp. 20 Aug. Willem Hart, tooneel-direc- teur. 2 Sept. J. C. L. Wijdeman, oud bestuurslid van de Hanze. 13 Sept. T. Basjes, veiling-leider. 5 Oct. Mr. C. J. de Lange te Heiloo. 9 Oct. J. J. T. Kooy, voorz. van Kin dervoeding. 2 Nov. Van Ginkel, commies van s'Rijks Directe Belastingen. 1 April. Mevr. OttBillenkamp neemt 11 Nov. F. N. J. R. de Meulder, pastoor te Ursem. 19 Nov. Mej J. M. Bosch van 's Gra vemoer, muziekpaedagoge te Bergen. 19 Nov. Ds. Zillinger Molenaar, voor malig predikant te Warmenhuizen. 23 Dec. De heer P. v. d. Horst, siga renfabrikant en tabakskerver. Bekend Alkmaarsche burger. 5 Jan. Officiëele opening van de nieuwe Ververij en Wasscherij van de firma S. Krom. 22 Febr. Officiëele opening van de hoofdpost Brandweer aan de Nieuwe sloot. 28 en 29 Maart. Bakkerij-tentoon stelling in het Gulden Vlies. 10 April. Volkslogement aan de Kei zerstraat totaal uitgebrand. 11 April. Het Muziekpark door B. en W. gegund aan den heer L. D. van der Horst te Amsterdam voor 1000 per jaar. 19 April. Aanbesteding verbouw post kantoor tot telefoonkantoor. Laagste inschrijver de heer A. H. Feberwee te Deventer voor 40468. 25 April. Herdenking 400sten geboor tedag van Prins Willem van Oranje. 26 April. Verkiezingen voor de Twee de Kamer. 17 en 18 Mei. Congres Nederl. Krui- deniersbond. 25 Mei. Opening Familiebad „De Ber- germeer". 27 Mei. Monumentendag te Alkmaar. 21 Juni. Aanbesteding door Rochdale van 62 woningen, één winkelhuis en 5 bergplaatsen op een terrein aan den Bergerweg; raming 165.000. Werk ge gund aan de firma Doedens en Schilder te 't Zand voor 155.251. 22 Juni. Congres Nederl. Rijwielpad- vereenigingen. 27 Juni. Eerste steenlegging Gerefor meerde kerk Oudegracht. 17 Juli. Botsing tusschen twee mo torrijders op den Bergerweg, waarvan één 20 Juli overleed. 8 en 9 Sept Gezondheidscongres te Alkmaar. 13 Sept Auto-ongeval aan den onbe- waakten overweg tusschen Koedijk en Schoorl, met het gevolg, dat het 16-jarig zoontje van den bestuurder, den heer Jb. Koster uit Beverwijk, den volgenden dag in het Centraal Ziekenhuis te Alk maar overleed. 28 Sept. Mevr. de Boervan Rijk spontaan en hartelijk gehuldigd in Alkmaar. 29 Sept. De 40-jarige H. van den Kommer uit Uitgeest door een gederail leerde grinttrein bij de remise gedood. 7 October. Mr. Wendelaar benoemd tot lid der Tweede Kamer. 9 October. Grootsche herdenking Alkmaar's Ontzet. Prinses Juliana be zoekt de stad. 11 October. Het café Het Zijper Wa pen aan het Hofplein totaal uitgebrand. 12 October. De ammoniakfabriek bij de gasfabriek uitgebrand. 14 October. Mr. Wendelaar gekozen tot voorzitter van de liberale staats partij, de Vrijheidsbond. 1 November. De periodiek-aftredende leden van de Kamer van Koonhandel bij enkele candidaatstelling herkozen. 24 Nov. Pakhuis fa. Meiboom, Oude gracht, uitgebrand. 15 Dec. Inbraak bij den heer Maas Geesteranus te Heiloo; 700 ontvreemd. 13 Jan. Aan den heer J. Zijp Kz., burgemeester van Venhuizen, met in gang van 15 Febr. op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. 19 Jan. Zilveren ambtsjubileum ds. G. de Leeuw, Harencarspel. 22 Jan. De heer C. Brinkman, oud burgemeester te N.-Scharwoude, her denkt den dag, waarop hij vóór 55 jaar tot organist bij de Hervormde gemeente werd benoemd. 31 Jan. Jhr. Strick van Linschoten, burgemeester van Beverwijk, vraagt met ingang van 1 Juni zijn ontslag. 30 Maart. Mr. G. J. Bisschop, burge meester van Hoorn, vraagt om gezond heidsredenen tegen 1 Mei ontslag. 1 April. De heer G. Meijer te Koedijk 25 jaar koster en doodgraver. 1 April. Mevr. Ott'Billenkamp neemt na 40-jarigen diensttijd afscheid van het openbaar onderwijs te Oude-Niedorp. 5 April. De heer A. Peereboom vraagt ontslag als burgemeester van Ilpendam. 4 Mei. De heer A. van Diepen uit Ur sem 50 jaar als zelf-kazer op de Alk maarsche markt. 2 Juni. Tot burgemeester van Bever wijk benoemd mr. H. J. J. Scholtens, vroeger burgemeester van Houten. 15 Juli. De heer H. J. Conijn gehul digd wegens 40-jarig lidmaatschap van de Commissie van Plaatselijk bestuur van de N. en Z. Holl. Reddingmaat schappij te Egmond aan Zee. 4 Aug. De heer Erardus 25 jaar in dienst bij de firma J. Eecen Gz. te Oud- carspel. TïKlCtrt!fttVftTx <ÜTI- ^"ug^ltii- zang te Oudkarspel na 36-jarige prac- tijkvervulling. 1 October. De heer P. Pranger 25 jaar directeur van het Harmoniegezel schap Excelsior te N.-Scharwoude. 23 October. De heer K. Zijp herbe noemd tot burgemeester van Abbekerk. 1 Nov. De heer J. Breebaart vraagt met ingang van 1 Jan. ontslag als bur gemeester van Barsingerhorn. 3 Nov. De heer A. Ham Pz. 50 jaar in dienst van den polder Wijdenes en Oterleek. 25 Nov. De heer P. Velzeboer 50 jaar directeur van het R. K. Kerkzangkoor te Uitgeest. 21 Dec. Aan dei heer C. de Groot, burgemeester vat Zuid- en Noord- Schermer op vezzoek eervol ontslag verleend. 5 Jan. Inbraak bij den Burgemeester van Hoogwoud; 1500 ontvreemd. 9 Jan. Roofoverval op den landbou wer M. de Wit te Oude-Niedorp; 2000 ontvreemd. 10 Jan. Te Obdan rijdt een vracht auto uit Amsterdam op een groepje spe lende meisjès; één terstond gedood en drie gewond, waarfan één den volgen den dag overleed. 17 Jan. Aankooj van het duingebied te Egmond door Pjov. Staten. 18 Jan. De heerJ. de Groot, melkrij der te Schagerbruj rijdt per ongeluk zijn twee-jarig zooitje dood. Motie van Mr Wendelaar in Prov. Staten om het liekin de duinen te Ber gen te verwijdermet 35 tegen 21 stemmen verworpo. 22 Jan. De 20-jarige Yreeker aan den onbewaakten ovelveg te Heiloo met vrachtauto door du trein gegrepen en gedood. 24 Jan. Te St. Rncr: s een oud kerk hof van het vroegre Vroone opgegra ven. 30 Jan. Gefingerde inbraak bij den administrateur var het G. E. B. te Heiloo. 1 FebrOpenin' Prinses Julianahuis te Egmond aan Ze. 2 Febr. Bij denlandbouwer H. Hoog- vorst te Callantsog 16 koeien in de vlammen omgekoien. 27 Febr. Gedep Staten vernietigen het raadsbesluit vn Heiloo, waarbij af wijzend was bescjkt op een aanvrage van de Vereenigrg voor Christelijk Nationaal schooloderwijs. 14 en 15 Maart. Herdenking 25-jarig bestaan V. V. V. téBergen. 4 April. Openinjdoor Min. Ruys de Beerenbrouck van et vierde paviljoen deoi s!' Vy.illebrord'stichting te Heiloo 21 April. De begpoting van Egmond keurd66 °r aten n*et goedge- hiuwleii'een gesteld onderzoek blijkt, dat de achtetallige vorderingen over 1930, 19331 en 932 der tuTnders in de Mei Langedijkegemeenten, St. Pan- cras en Warmenhtfen bij de Midden- standsvereenigingen 400 000 bedraagt. 23 Mei. Ernstig ongeval op den onbe waakten overweg te Medemblik. 4 racht- auto werd door den trein gegrepen; twee dooden en één zwaar gewonde. 2 Juni. Vrachtauto verwondt een vijftal kinderen te Bergen. 2 Juni. Luxe auto uit Groningen botst bij de Stolpervlotbrug tegen een motorrijder, waarvan de bestuurder na 20 min. overleed. 7 Juni. De 24-jarige landbouwer M. Schenk uit Wieringerwaard bij het zwemmen te Bergen aan Zee verdron ken. 13 Juni. De kruisbessenpluk in de Bangerd gestaakt, omdat de bessen slechts 4.20 per 100 K G. opbrachten, waarvan de vracht, emballage en markt- geld niet kon worden betaald. 19 Juni. Inwijding der consecratie het Moederhuis en klooster te Heiloo door Mgr. Aengenent uit Haarlem. 1 Juli. Officieele opening Bio-vacan- tie-oord te Bergen aan Zee. 2 Juli. Auto te Purmerend in het Kanaal gereden; 7 inzittenden verdron ken. 6 Juli. Officieele ingebruikneming van het Muziekpark te Heiloo. 9 Juli. Aanvang Muziekconcours te Heiloo ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van Eensgezindheid aldaar. 15 Juli. Officieele opening Troelstra- oord te Egmond aan Zee. 25 Juli. De Raad van Koedijk besluit om een aanvrage tot de Kroon te rich ten om een bijdrage van het Rijk in de kosten van de huishouding der ge meente. 4 Aug. De Raad te Z.- en N. Schermer verwerpt het voorstel om de openbare school te Driehuizen op te heffen, het geen door den Minister was verzocht. 8 Aug. De Raad van Oterleek wijst het verzoek van den Minister af om de openbare school te Oterleek op te heffen. De Raad van W. Graftdijk neemt een ge lijk besluit en verleent concessie aan De Rijp voor gaslevering in Graft. 10 Aug. De Raad van Heiloo besluit tot den aanleg van een weg naar Eg mond; geraamde kosten 200.000. 10 Aug. De Raad van Schoorl besluit tot opheffing van de O. L. S. te Groet en tot stichting van één centrale openbare lagere school in de gemeente, mits het Rijk de kosten ervan betaalt. 18 Aug. De Raad van Bergen besluit tot het instellen van een kampeerverbod. 25 Aug. De Raad van H. Hugowaard besluit overeenkomstig het verzoek van den Minister tot opheffing van twee openb. lagere scholen in de gemeente. 6, 7 en 8 Sept. Herdenkingsfeesten in de Schermer tot viering van het 300- jarig bestaan van den polder. 8 Sept. Inbraak in de bakkerij De Tijdgeest te Winkel; 500 ontvreemd. 15 Sept. De Raad van Egmond hand haaft ondanks een beslissing van den Raad van State ongewijzigd de niet- goedgekeurde begrooting. 24 Sept. 300-jarig bestaan van de Hervormde kerk te Egmond aan den Hoef herdacht. 25 Sept. Officieele opening afsluitdijk en onthulling van het monument op De Vlietter. 6 October. De fundamenten van het kasteel Egmond blootgelegd. 9 October. Bezoek van Prinses Juliana aan het Christelijk Koloniehuis te Eg mond aan Zee. 12 Dec. De gemeenteraad van Egmond aanvaardt de voorwaarde der regeering voor het verleenen van steun ten behoe ve van de huishouding der gemeente. 23 Dec. Opening van de Jeugdherberg „De Zevensprong" te Petten. Als we op den dag van Oudejaar ons over geven aan mijmeringen en peinzerij over het vergankelijke en den snellen loop van een jaar, komen zeker haast als vanzelf die din gen naar voren die grooten indruk hebben gemaakt in heel het land, gebeurtenissen waarbij bleek hoezeer ons Nederlandsche volk zich toch nog één voelt, alle splitsingen en schotjes-politiek ten spijt. Wij denken aan dien Septemberdag, toen circa 100.000 menschen in het Amsterdam- sche Stadion een grootsche hulde brachten aan de koningin bij de herdenking van haar 35-jarig regeeringsjubilé. En dan gaan onze gedachten terug naar dien eersten Oranje, die ons volk leidde in het verzet tegen de on- dUÜit*hKJl'lg r**n g^owotonovrijheixi door den Spaanschen koning, aan wien deze streken onderworpen waren. Deze Oranje, prins Wil lem I, bijgenaamd de Zwijger, was 300 jaar geleden in Duitschland geboren en deze dag werd in heel ons land in verschillende bijeen komsten opgewekt herdacht en dankbaar werden de verdiensten gememoreerd van dezen buitenlander, die onzen volksaard zóó goed begreep en zich zóó zeer aanpaste bij de toestanden hier te lande, dat thans, drie eeuwen later, nog getuigd wordt„Nederland en Oranje één!" De indrukwekkende huldi ging in April te Delft, de stad, waar de groote Zwijger door moordenaarshand viel, zal nog lang in herinnering blijven. Een herinnering van minder roemruchtig gehalte dringt zich voorts bij ons op: de massa-dienstweigering van inlandsche ma rineschepelingen te Soerabaja in Februari, in diezelfde maand nog gevolgd door de mui terij op het in de haven van Oleh-leh liggen de oorlogksschip Zeven Provinciën, een ge beurtenis die ver buiten onze landsgrenzen de aandacht trok en zeker als een gelukkig zeldzaam feit geboekstaafd zal blijven in onze geschiedenis. De herinnering aan deze gebeurtenis is de laatste weken nog eens weer opgefrischt bij de berechting der muiters, die tot zware straffen werden veroordeeld en waarbij de moorddadige bom, het verzaken van zijn plichten door den commandant Eikenboom en de houding der overige officie ren en veel andere op deze muiterij betrekking hebbende punten nog eens weer naar voren kwamen, zoodat wij meenen hierover thans niet meer te moeten uitweiden. ij willen hier echter nog wel even wijzen op den stroom van nationalisme, die na de dagen van de Zeven Provinciën over het land ging. Daar was b.v. allereerst het veel stren ger optreden tegen redenaars, die in open bare vergaderingen hur temperament wat te weinig beheerschten. De heer Sneevliet, leider van het N A S., was het eerste slachtofferr hij werd wegens opruiing gearresteerd en daarna veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf na welken straftijd hij zitting nam als Kamerlid. Na hem volgden nog eenige politiekers: de Kamerleden Wijnkoop, de Visser en Roestam Effendi. die er echter allen heel wat licht>r afkwamen. Voorts wijzen wij nog op de order van den minister van defensie, nog in Februari uitge vaardigd, waarbij aan ambtenaren van zee- en landmacht werd verboden lid te zijn van of steun te verleenen aan groepen of vereeni gingen op soc.-dem. grondslag of bladen van die richting te lezen, waarvan de lijst geleide- Iiik nog werd aangevuld en uitgebreid In dit verband zii nog even herinnerd aan de houding van den burgemeester van Kromme nie en het lid van Ged. Staten van Noordhol land, den heer Miehels, ten aanzien van het marineblad Het Anker en voorts aan het proces tegen den bond van minder marine personeel fin deze Decembermaand gevoerd voor de Alkmaarsche rechtbank), waarbij het ging om een eisch van den officier van justitie tot het ontnemen van de rechtsper soonlijkheid aan dien bond. Bedoelde burge meester kreeg van hoogerhand een terecht wijzing. die een openlijke schuldbelijdenis tot ffevolg had en in de jongste Statenzitting van dit gewest werd de heer Miehels genoopt tot een verklaring, waarin hij zei, voortaan voorzichtiger te zullen zijn met het plaatsen van zijn handteekening. Maar niet alleer tegen de linksche en uiterst linksche partijen werden maatregelen genomen, ook tegen de juist in dit jaar zoo sterk ontwikkelde strooming van het fascisme richtte de regeering zich in dit geval het huidige ministerie-Colijn, dat in het laatst van Mei (als crisis-kabinet) na de verkiezin gen in April optrad, nadat op 14 Febr. het kabinet-Ruys de Beerenbrouck de portefeuil les ter beschikking van de koningin had ge steld en de Kamer ontbonden was met in gang van 8 Mei (een ontbinding op termijn). Van de maatregelen, die bedoeld waren als vprwpprmiddel naar beide kanten, noemen wij het verbod van 't dragen van kleedingstukken en opzichtige onderscheidingsteekens, waaruit een bepaald staatkundig streven blijkt (be kend als uniformverbod), het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van verschillende daarbij met name genoemde organisaties en ten slotte de bepaling dat ambtenaren zich moeten onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. Verschillende gemeentebesturen volgden de regeering hierbij en verboden het gebruik maken van gemeentelijke gebouwen of -terrei nen voor de niet gewenschte politieke partijen (b.v. Haarlem in Sept.) De Radio-controlecommissie kwam in October plotseling tot de ontdekking, dat de Internationale, waarmee de VAR A-uitzen dingen al sinds jaar en dag waren besloten, revolutionnair is en verbood het verdere uit zenden ervan, waarna al heel spoedig ook andere socialistische liederen uit den aether werden gebannen. Datgene wat de eene partij noemde reac- tionnaire wind en wat door anderen be schouwd werd als een eindelijk ontwaakt nationaal verantwoordelijkheidsbesef, waaide ook over Indië, het gebied waar zich de mui- terit, de onmiddellijke oorzaak van een en ander, afspeelde, en uitte zich in een ver scherpt optreden tegen nationalisten en com munisten. Het eerste bewijs ervan was de arrestatie van negentien Chineesche onder wijzers en onderwijzeressen, verdacht van verspreiding van communistische pamfletten; daarna volgde de arrestatie van ir. Soekarno en van den leider van Indische vakvereenigin- gen Soerjopranoto. De regeering en de nood der tijden. "f°<J en de malaise in allerlei takken van bedrijf nam nog toe, welhaast geen enkele, tak van bestaan ontkwam er aan en ook dit jaar ja dit jaar vooral werden aan de regeering allerlei problemen ter op lossing voorgelegd en maatregelen aanbe volen, die bij inwilliging zeer zeker een deel der bevolking baat zouden brengen, maar een ander deel nog dieper in den put zouden helpen (wij denken hier b.v. aan het gevraagde executie-verbod en het met klem geeisehte optreden tegen hooge hypotheek renten). De taak van de regeering om den juisten weg te vinden in den warwinkel van allerlei wenken is lang niet gemakkelijk en zeker mag men bij de beoordeeling van de door haar genomen crisis-maatregelen be denken, dat de beste stuurlui aan den wal staan. maatregelen vielen de steun aan de bollentrekkers, de landbouwmachfi- gingswet, de evenredige vrachtverdeeling, de beperking van den veestapel met 200.000 runderen de saneering van het bollenkwee- Kersbedrijf, enz. enz. Daarbij kwam nog de tusschen komst der regeering inzake de loo- nen in het bouwbedrijf en het atucadoorsvak (als middel om den bouw door particulieren en nvereen'Kingen te doen toenemen, maar welke maatregel niet gewenschf werd door de Landelijke Federatie, zoodat een vrij lang durige staking noodig was om den wensch der regeering in vervulling te doen gaan) en

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 14