JCeck A Schooi VEI LICHEID Proy. Veilingsbortd in Noordholland. Land- en Tuinbouw, Jaarvergadering Prov. Commissie uit de veilingen. Geen politiek op de vergaderingen. tv "t<\ lyol irom. De gistermiddag in het Gulden Vlies te Alkmaar gehouoen jaarvergadering van de Prov. Commissie uit de veilingen in Noord- holland was druk bezocht. Ónder de aanwe zigen bemerkten wij o.a. de heeren Michels, lid van Ged. Staten; Haze'oop en Rietzema, rijkszuivelconsulenten; mr. Niemöller, dir. U. C. B. en vooizitter Centr. Bureau en Thoma, accountant van het bureau der veilingen. Bij de opening der vergadering sprak de voorzitter, de heer P. Slot, burge meester van Broek op Langendijk, allereerst een woord van welkom ook tot de gasten. Openingsrede- Hierna hield de voorzitter een openings rede, waarin hij de tegenslagen in den tuin bouw besprak. Om den ernst van den nood te staven, gat' hij eenige cijfers en zei o.a. dat van 31 October 1932 tot 17 Juni door het In- en verkoopbureau voor tuinbouwproducten, hetwelk dooi Ged Staten in het leven werd geroepen, 21.251.000 kilo producten werden verhandeld, wat wil zeggen, dat voor deze partij zelfs voor de reeds laag gestelde maximumprijzen geen kooper was te vinden geweest. Verder zei spr. o.m. nog, dat de opbrengst der veilingen (waar 48 5 pet. on verkocht bleef), in 1929 nog 22 miillioen, ge regeld achtemirliep en in 1933 kwam op 8 millioen. Sprekende over de hulp aan de tuinders, Tei de heer Slot. dat deze absoluut onvol doende is geweest. Noodig is dat steun wordt verleend om in den oogenblikkelijken nood staande te kunnen blijven en daarnaast dient de overheid maatregelen te nemen, dat in de naaste toekomst de bedrijven weder ren dabel worden. In dit verband wees spr. erop, dat de tuinbouw is gebaseerd op uitvoer en daarom moet de regeering hulp verkenen tot herstel van dien uitvoer. Spr. meende dat in de onderhandelingen met Duitschland wel jets bereikt is, al bleven vele wenschen onver vuld en hij sprak den wensch uit, dat op dezen eersten stap in de goede richting meerdere zullen volgen. Maar ook dan zijn we nog niet waar we moeten zijn. Immers alles wijst erop, dat de productie za' moeten worden ingekrompen, waaruit ook weer velerlei moeilijkheden zul len voortvloeien, o.a. meerdere werkloosheid. Voor de teeltbeperking in overleg met de regeering riep spr. aller medewerking in. Spr. bejammerde het. dat ten opzichte van de regeeringsmaatregeien tegen eventueeie executies zoo weinig gunstig resultaat is te verwachten, en toch moet voorkomen worden, dat iemand in de naaste toekomst al te haas tig uit zijn bedrijf wordt gestooten. Resumeerende. meende spr., dat,hoewel de oogenblikkelijke toestand zeer donker is, er toch een kans zal zijn cm de verloren po sitie te herwinnen, al zullen de tuinders hun levenspeil moeten verlagen en nog vele ont beringen zich zullen moeten getroosten. Met de bede, dat de tuinderij spoedig betere tijden zal mogen tegemoet gaan, open de spr. de vergadering. (Applaus). Notulen en jaarverslag werden zonder be spreking vastgesteld. Aan het jaarverslag ontkenen wij het volgende: Het zal weer moeten gewagen van toenemende misère en nedergang van ons eens zoo bloeiend tuinbouwbedrijf. In vele tuindersgezinnen heerscht bittere armoede en een geest van wanhoop en vertwijfeling maakt zich van velen meester. Wij zullen alle energie, die in ons is, moeten benutten, om te trachten te redden, wat nog te redden valt. Wij zullen moeten erkennen, dat onze tuinbouw niet op denzelfden voet kan worden voortgezet. Zelfs al komt er herstel, zal dit waarschijnlijk zeer langzaam gaan. Een beperking van de productie is nood zakelijk, en zij zal in overeenstemming moeten worden gebracht met de afzetmogelijkheid. In de eerste plaats zal het noodig zijn, dat de landbouw zich geheel van het terrein van den tuinbouw terugtrekt. De tuinbouw zal ook zelf op loyale wijze aan de imkrimping moeten medewerken. Voor al deze maatrege len zal de hulp der regeering niet ontbeerd kunnen worden. Gelukkig heeft de regeering dit ingezien en is een teeltregeling voor het volgend jaar reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De wijziging van de handelspolitiek der iregeering kan voor onzen tuinbouw van groot belang zijn. Immers daardoor wordt onze regeering in staat gesteld onderscheid te maken tusschen de landen, die ons goed en die ons slecht behandelen. Ook de maatregelen, die genomen zijn om aan den ongebreidelden invoer van groenten, fruit en aardappelen uit andere landen paal en perk te stellen, kunnen tot verbetering van den toestand bijdragen. Van de steunmaatregelen kan tot heden worden gezegd, dat ze eenige verlichting hebben gebracht, maar dat ze voor de tuin ders absoluut onvoldoende zijn geweest om het hoofd boven water te houden. Ook in de steunwet 1933 is een limiet van 5.000.000 vastgelegd. Nu het zich laat aonzien, dat de tuinbouw in het geheele land op dezelfde wijze zal worden geteisterd, als dat in Noordholland reeds sinds 1929 het geval is, zou dit neerkomen op een nog la ger steunbedrag voor iederen tuinder afzon derlijk. Gelukkig heeft de minister van eco nomische zaken thans toegezegd, dat de steun niet tot dit bedrag beperkt zal blijven, maar zal worden aangevuld met de heffin gen, welke beschikbaar komen uit het fruit en groentenmonopolie. Het jaarverslag memoreert wat de Prov. Comra. heeft gedaan ter bestrijding van den nood. Aan het provinciaal bestuur wordt dank betuigd voor hetgeen het deed met de oprich ting van het in- en verkoopbureau voor tuin bouwproducten. De groote hoeveelheden, die dit bureau voor den minimumprijs moest overnemen, illustreeren wel voldoende, dat het met het prijsverloop van de producten in het begin van het jaar reeds treurig gesteld was. Nagegaan wordt hoe het ging met de ver schillende producten. De omzetcijfers bedroegen over de jaren 1929, 1930, 1931 en 1932, respectievelijk 22.074.606.45, 15.527.580.35, 12.992.571.60 en 9.381.418 95. Een vergelijkend overzicht over het tijd vak van 1 Januari1 Juli 1933, toont aan dat de daling nog steeds grooter afmetingen aanneemt. Over het eerste halfjaar 1933 was de gezamenlijke omzet 581.000 lager dan over het eerste halfjaar 1932. Een overzicht wordt gegeven van den stand der tuindersvoorschotten, welke in 1923 met 90 garantie van de provincie zijn verstrekt. Over de voorbeeldbedrijven wordt o.a. ge zegd: Zooals was te verwachten zijn de financi- eele resultaten over 1932 voor alle drie be drijven weer zeer ongunstig geweest De na- deelige saldi bedroegen voor Heemskerk 4020.4314, Bovenkarspel 3715 45 en Broek op Langendijk 3263.21. De oorzaak hiervoor is uitsluitend te zoeken in de bij zonder lage prijzen van de producten; de teeltopbrengsten waren over het algemeen zeer bevredigend. Het bezoek is in 1932 matig geweest. De bedrijven hebben ter voorlich ting van de tuinders nog voldoende reden van bestaan. De ongunstige uitkomsten van de exploi tatie, welke tengevolge hebben, dat de Pro vincie en ook onze organisatie in de laatste jaren een steeds toenemend bedrag moeten bijpassen, hebben ons bestuur doen overwe gen of geen oplossing kan worden gevon den, waarbij de bedrijven, als demonstratie- bedrijven, in stand kunnen blijven en toch de verliezen worden beperkt. Ons bestuur meent deze oplossing te hebben gevonden, door mei ingang van 1 Januari a.s. aan de bedrijfs leiders de bedrijven te verhuren, onder con ditie, dat door hen op de daarvoor vastge stelde uren, evenals tot heden gebruikelijk, aan de bezoekers voorlichting zal worden gegeven. riet provinciaal bestuur heeft zich hier mee geheel kunnen vereenigen en daar ook met de bedrijfsleiders overeenstemming is verkregen over de voorwaarden van verhu ring, zullen de bedrijven dus met ingang van 1 Januari a.s. worden verhuurd. De teelt van bloemkoolzaad in Italië is ook dit jaar voortgezet. De in dit jaar geteelde bloemkool toonde weer aan. dat het zaad uitstekend is. Ook hebben we proeven genomen met een Napolitaansche soort bloemkool, doch deze soort werd niet geschikt bevonden,. De stapelproducten zijn weer twee maal geïnventariseerd, n.1. per 1 December 1932 en per 15 Februari 1933. Ter bevordering van een vergelijkend overzicht geeft het ver slag een staat vermeldende de inventarisatie- cijfers per 1 December van de jaren 1921 tot en met 1933. De reclame werd tengevolge van de bij zondere tijdsomstandigheden veel soberder uitgevoerd dan in vorige jaren. De provinciale bijdrage is voor 1932 ver minderd tot de helft van de gemaakte kosten, terwijl daarbij tevens de mededeeling werd ontvangen, dat voor de volgende jaren geen bijdragen voor dit doel meer in uitzicht ge steld kunnen worden. In het bestuur kwam dit jaar geen veran dering. Tengevolge van de toetreding als lid van de veilingen „Ons Belang" te Castricum en „Bloemenlust" te Enkhuizen, vermeerderde het aantal aangesloten veilingen met 2 en be draagt thans 35. Rekening en verantwoording. Namens de commissie voor het nazien adviseerde de heer Gortzak uit Hilversum tot vaststelling onder dank aan den admi nistrateur. Aldus besloten. De eindcijfers waren 6313,69 aan lasten en baten. De balans per 30 Juni 1.1. sloot in activa en pas siva op 10-1.939,79. Voor 1934 werden als leden der finan- cjeeie commissie aangewezen de veilingen Eendracht te Medemblik, Noordscharwoude en Alkmaar. Contributie. Het bestuur stelde voor de contributie weer te bepalen als verleden jaar op 1/30 pet. van den omzet met een minimum van f 10 Goedgekeurd. Beirooting. De begrooting 1933/'34 werd goedgekeurd. Zij geeft aan in ontvangsten en uitgaven 6066. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren T. Groot te Hem en J. P. Nijssen te Santpoort, die zonder tegencandidaten werden herkozen. Statutenwijziging. Het bestuur stelde een wijziging voor van de 2e alinea van artikel 10, zoodat er gelezen wordt, dat het bestuur zal worden gekozen door de algemeene ver gadering en uit ten hoogste 9 leden zal bestaan (tot dusver zeven). De Langendijker Groentencentrale had voorgesteld het Prov. Bestuur te reor- ganiseeren en wel in dezen zin, dat elke aangesloten veilingsvereeniging het recht heeft één afgevaardigde in het Prov. Bestuur te hebben, door hen zelf aangewezen. Door en uit dat Bestuur zou dan een Dag. Bestuur gekozen moe ten worden. Het stemrecht ware te re gelen naar den veilingomzet. Het Bestuur kon zich met dit voorstel niet vereenigen, omdat men dan eigen lijk een algemeene vergadering van af gevaardigden zou krijgen. Voor belang rijke zaken wordt nu reeds meermalen een buitengewone vergadering bijeen geroepen en ook is herhaaldelijk over een speciaal onderwerp vergaderd bul de veilingen, die daarbij in het hijzon der waren betrokken. Voor de afdoening van andere zaken zal een Bestuur met een groot aantal leden slechts belemmerend werken, ter wijl ook de kosten een groote rol spelen. Uit den aard der zaak zullen dan de bestuursvergaderingen zeer beperkt worden en zal zich de behoefte doen, ge voelen aan een dag. bestuur dat de meeste zaken behandelt. Practisch ver andert er dan niet veel. De heer W. Visser (Langed. Groen- tencentr.) geloofde dat de Prov. Comm. zou vooruit gaan door het voorstel der L. G. C. aan te nemen. De heer Hoogland (L. G. C.) was het er geheel mee eens, dat het contact tusschen leden en bestuur beter zou worden, als het voorstel der L. G. C. werd aangenomen. Thans mankeert daar nog al wat aan. Het gaat de L. G. C. er niet om zelf meer invloed in de Prov. Comm. te krijgen, zij heeft haar voorzitter reeds in het bestuur. De heer Jong (Bovenkarspel) achtte uitbreiding van het bestuur niet noodig. Hoe grooter het bestuur, hoe meer be sprekingen, maar misschien des te minder resultaat. De heer P. Slot (Warmenhuizen) ging accoord met het bestuursvoorstel en was tegen dat van de L. G. C., vol gens hetwelk het bestuur z. i. te log zal worden. Een klein dag. bestuur zal niet het gewenschte contact kunnen krijgen. Het tegenwoordige bestuur ijvert voldoende voor contact met de vereenigingen. De heer Kliffen (Noordermarkt- bond) prefereerde het bestuursvoorstel. Het voorstel der L. O. C. werd niet ge steund en als verworpen beschouwd. Het bestuursvoorstel werd hierop aangenomen met 42 tegen 15 stemmen. De lasten der hypotheekboeren. De Langendijker Groenten Centrale stelde voor, dat de Prov. Commissie uit de veilingen in Noordholland zich in verbinding stelt met de Regeering en deze wijst op de onhoudbare lasten, welke drukken op die landerijen, welke met hypotheek bezwaard zijn. In de toelichting werd o.a. gezegd: Van deze bedrijven moeten altijd nog opgebracht worden dezelfde lasten als voor de inzinking en de waarde is ze ker met 70 75 pet. verminderd, de huurprijzen der landerijen met hetzelf de pet. of nog meer. De wet heeft wel de gelegenheid gegeven de pachten van vóór de crisis verminderd te krijgen, maar voor de hypotheekboeren is nog geen enkele wettelijke bepaling, welke hun bedrijf weer levenskracht kan geven. In zijn prae-advies was het bestuur het eens met de voorstellers, dat de tuinders, wier eigendommen met hypo theek zijn bezwaard, door de tegen woordige crisis in de ergste mate wor den getroffen. Ingevolge het besluit van de vorige vergadering is ^,ceen schrijven gericht aan de ministers -van economische za ken en van justitie, waarbij ter voorko- ming van executies een spoedig ingrij pen der regeering verzocht werd. Op 9 Februari 1933 kwam bericht van eerstgenoemden minister, dat de moei lijkheden, waarin de hypotheekboeren verkeeren, de volle aandacht der regee ring hebben. Thans is een wetsontwerp in voorbe reiding. Mochten de door de L. G. C. genoemde vraagstukken daarbij niet onder de oogen worden gezien, dan zal het bestuur deze zaak nogmaals onder de aandacht der regeering brengen. De heer W. Visser (L. G. C.) meen de, dat het wetsvoorstel lang niet alles zegt. De zaak waarover het gaat, ge doogt geen uitstel. De hypotheekboeren zitten te zwaar. Er zal zeker een veer moeten worden gelaten, maar men mag toch niet alles op één categorie van menschen laten drukken. De heer Kliffen (Noordermarkt- bond) vestigde de aandacht op den nood van hen, op wier bedrijven z.g.n. losse schulden drukken. Die nood is niet ge ringer dan die van de hypotheekboeren en het bestuur zou daar aandacht aan moeten schenken. De Voorzitter zou ook in dezen allen mogelijken aandrang willen uit oefenen. De heer P. Slot (Warmenhuizen) meende, dat de regeering het grootkapi taal niet behoeft te ontzien. Zij treedt toch ook op voor verlaging van huren, arbeidsloonen, enz. Als er een executie plaats heeft, wor den de kosten door deurwaarders-tus- schenkomst te hoog, zoodat een schuld van 10 soms stijgt tot 300. Spr. wenschte aandrang bij het hoogheem raadschap op mildere maatregelen. De Voorzitter merkte op, dat het hoogheemraadschap drie jaar op beta ling wacht en vóór tot executie over te gaan nog een schrijven richt aan het betrokken gemeentebestuur. Desondanks worden den laatsten tijd ook bedrijven verkocht om kleine schulden, wat voor de personen in kwestie een ramp is, omdat zij geen nieuw bedrijf kunnen krijgen. De heer Bakker (Purmerend) meen de, dat als om de polderlasten een ver koop moet plaats hebben, de regeering tusschenbeide moet komen. De heer K. Kaan (Oudkarspel) stelde vast, dat hei hoogheemraadschap drie jaar uitstel geeft. Na afloop daarvan zou men met dat college moeten gaan spre ken en niet de zaak maar moeten laten loopen. Het kan waar zijn, dat we naar een lager levenspoil moeten, maar hoe moet het dan met de bestaande schulden? Als geen regeeringsmaatregeien inzake steun enz. worden genomen, zallen on danks alles vele boeren toch nog te gronde gaan. De heer Schoenmaker (Medem blik) bepleitte overname der hypotheken van noodlijdende boeren door het rijk. Dat geschiedt toch ook ingevolge de landarbeiderswet, en een van zijn bedrijf gejaagde boer is toch niet anders dan een landarbeider. Moet het nu eerst zoo ver komen vóór de regeering helpt? De heer van der Meer (Aalsmeer) wees op het verschil tusschen hypo theekwet en pachtwet. Hij geloofde niet aan succes van de thans gevoerde be sprekingen. De voorzitter was het eens met den heer Kaan, dat de menschen in ar ren moede er zich soms niet meer over bekommeren, dat ze polderlasten hebben te betalen. Gaan ze er over praten, dan zal vaak succes volgen. Spr. zegde toe, met den minister te zul len gaan spreken over de hypotheken en wat er aan vast zit. Het prae-advies van het bestuur werd hierna vastgesteld. De kosten van verkoop van aardappelen. Het bestuur der afslagvereeniging Beèmster, Purmerend en Omstreken stelde voor, het bestuur op te dragen indien zulks mogelijk is te willen ge- vorderen, dat de koopman, die aan de veilingen aardappelen koopt, niet meer aan kosten moet betalen, dan de koop man, die van den teler koopt. In de toelichting werd o a. gezegd: Thans is het zóó, dat van de aardappe len, die via de veiling van de hand gaan, boven de vaste kosten, door den koop man veilingskosten betaald moeten wor den. Buiten de veiling om niet. Nu de regeering voor aardappelen minimum prijzen heeft vastgesteld en de opbrengst op de vrije markt en bij particulieren niet méér dan dien is, is het voor den koopman voordeeliger bij den teler te koopen, daar hij dan de veilingskosten bespaart. Het praeadvies luidde: Het bestuur kan zich met dit voorstel volkomen ver eenigen en is gaarne bereid de door „B P. en O." verlangde stappen te doen. De heer K o s t e 1 ijk (Heerhugowaard) acntte de bemerkingen van de vereeni- ging B., P en O. wel juist, maar meende dat er wel een andere weg is te vin Jen om daaraan tegemoet te komen Men zou samenwerking kunnen zoeken met de aardappelorganisatie, hoewel hare verhouding tot de veilingen dan heel anders zou worden en deze meer aan haar ondergeschikt zou maken. De heer P. Klant, secretaris, zeide, dat de directeur der gewestelijke aardappel-orga nisatie wel voelde voor een vast percentage van alle verkoopen. Spr. verdedigde nader het bestuursvoorstel. Dat werd hierop zonder stemming aange nomen. Geen politiek in de ver éaderinéen. Op voorstel van de r.k. marktvereeniging ,,St. Joseph" te Medemblik werd besloten dat alleen afgevaardigden en (of) door het bestuur genoodigden het woord op de te houden vergaderingen mogen voeren en dat alleen mag worden gesproken over de belan gen van den tuinbouw en dus geen politieke redevoeringen mogen worden gehouden. Een soortgelijk voorstel van de tuinbouw- veilingsvereeniging Ons Belang te Opperdoes werd eveneens aangenomen. Spoedige steun voor den tuinbouw. De Noordermarktbond stelde voor, om de Provinciale Commissie op te dragen, ten be hoeve van den tuinbouw voor 1934, ter be- voegder plaatse, met klem een doeltreffende steunregeling te bepleiten. Waar de tuinbouw tot bepaalde percenta ges van regeeringswege wordt beperkt, meent de N.M.B. dat voor deze mindere productie een loonende prijs behoort te worden gega randeerd. Het bestuur zei in zijn prae-advies dat het deze zaak reeds bij de hoofdorganisatie aan hangig heeft gemaakt en naar aanleiding daarvan een bericht heeft ontvangen, dat de zekerheid geeft, dat de tuinbouw ook in 1934 op den steun der regeering kan rekenen. Devoorzitter las het bedoelde bericht voor en zei, dat er zes millioen is uitgetrok ken als steun voor den tuinbouw. De heer Kliffen (Noordermarktbond) was dankbaar maar niet voldaan. Als de steun niet méér doeltreffend wordt verstrekt dan tot dusver, geeft het niets. Als er straks 25 pCt. van den tuinbouw moet worden om gezet in landbouw, zal er geen bestaan meer overblijven. Spr. zou willen zien aangedron gen op maatregelen, waardoor de richtprij zen in den tuinbouw zullen worden bena derd (verleden jaar werd slechts 40 pCt ervan uitbetaald). Spr. trok in twijfel of te bevoegder plaatse wel voldoende de nood der tuinders is door gedrongen. De voorzitter antwoordde, dat dit zeer zeker wel het geval is. De minister heeft daarvan meermalen getuigd; de vraag is maar of hij over voldoende middelen beschikt om er voldoende aan tegemoet te komen De heer Mulder (Koedijk) betoogde, dat de regeeringssteun onvoldoende is. De regee ring heeft verkozen het kapitaal te steunen in plaats van den tuinbouw. Als niet meer en beter wordt gesteund, zal de ^uinbouw te gronde gaan door de schuld der regeering. Het prae-advies werd hierop aangenomen. De afzet der vroege aard appelen. Het bestuur bracht in bespreking hoe het in den a.s. zomer moet gaan met den afzet der vroege aardappelen. De heer Bakker (Purmerend) betoogde, dat de vroege aardappelen behooren op de veiling. De veilingen zouden te gronde gaan als dit niet gebeurt. JMjeer P- K os t e 1 ij k (Heerhugowaard) bepleitte reorganisatie van de aardappelcen trale, waar wel veel goeds in zit. De mini mumprijzen moeten op redelijk peil staan en de productiekosten benaderen. De aangewe zen weg is een samenwerking tusschen het Centraal Bureau en de aardappe'centrale De heer Rustenburg (Opperdoes) meende, dat men zich met hand en tand moet verzetten tegen de aardappelcentrale en illustreerde deze meening met persoonlijke ervaring. De heer K o s t e 1 ij k gaf nader aan, dat ook hij de veilingen niet wil uitschakelen. De heer Van W ij k (Haarlemmermeer) achtte de aardappelregeling wel goed, maar de kosten der controle zijn te hoog. De smok» kelhandel tiert daardoor welig. De voorzitter resumeerde, dat de heeren het vrijwel eens waren. Zooals het verleden jaar ging (prijzen van een dubbeltje boven den belacheüjken minimumprijs van 75 cent) moet het niet weer gaan. Dat er schade voor de kweekers zou zijn ontstaan door het optreden der N.A.C., trok spr. in twijfel, enkele gevallen misschien buitenge sloten. Spr. was het er mee eens, dat de zo- mer-aardappelen op de veiling behooren, zoo als de sprekers het ook bedoelen en hij stelde voor een besluit in dezen geest te nemen. Alzoo werd onder applaus besloten Rondvraag. De heer W. V i s s e r wees erop, dat er nog nooit steun is betaald voor vroege witte kool. Hij noemde de prijzen, die zijn opge bracht en vroeg het bestuur daar nota van te nemen. De heer Kliffen (Noordermarktbond) drong aan op minimumprijzen voor alle pro ducten in 1934. Devoorzitter zegde moeite in dezen toe. De heef Schoenmaker (Medemblik) vroeg hoe lang de steun nog zal uitblijven en wilde de richtprijzen van verleden jaar kien uitbetaald. Op een bemerking van den heer Rusten burg (Opperdoes) over het benoemen van een nieuwe handelscommissie voor Duitsch land, zei de voorzitter, dat een eerste stap is gezet in de goede richting. De Duit- sche bedoeling is om een invoer te geven tegen lager tarief, maar daarnaast een com missie die overvoeren der Duitsche markten met Nederlandsche tuinbouwproducten zal voorkomen. En bij dergelijke overvoering hebben wij ook geen belang, omdat wij be hoorlijke prijzen moeten kunnen maken. Spr. ging nader in op het aantal wagons dat mag worden ingevoerd. Het leek hem wel goed, dat een uit Nederlanders en Duitschers be staande commissie den invoer van week tot week bestudeert. De heer Mulder (Koedijk) drong erop aan, dat de provincie ook in 1934 weer de rente zal betalen voor de verstrekte credieten, zooals nu tot een bedrag van 90 pet. is ge beurd. Voorts hoopte spr., dat provincie en rijk niet te schielijk de voorschotten zullen op vragen. Voor een en ander vroeg spr. de medewerking van het bestuur. Devoorzitter dntwoordde, dat de provincie ten aanzien van de rente weer dezelfde houding zal aannemen als tot nu toe. Wat de voorschotten betreft, spr. geloof de, dat de provincie en het rijk niet te spoedig op aflossing of terugbetaling zullen aan* dringen. De betreffende commissie moet dien aangaande iaarlijks adviseeren. De heer Ni e m 11 e r deed eenige mede- deelingen over de omzetbelasting voor zoo ver de tuinders er belang bij hebben voor hun bedrijven en zei, dat zulks uitvoerig in De Tuinderij zal worden opgenomen. De voorzitter antwoordde aan den heer Schoenmaker, dat binnenkort een voor schot van 25 pet. der richtprijzen zal worden betaald. Spr. sfoot hierna de vergadering met het uitspreken van den wensch, dat de tuinbouw een betere toekomst zal tegemoet g|^n. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. kerk te Winkel is herbenoemd de heer T Beumkes, thans presideöt-kerkvoogd. PREDIKBEURTEN. Zondag 31 December. ALKMAAR, Vrije Evangelische gemeen' te, Lindenlaan 117, voorm. 10.15 uur en des avonds 7 uur, ds. Ruijs. Óudejaarspredi- king. 2 uur Zondagsschool. Woensdagavond 3 Januari 1934. avond 8 uur, ds. Ruijs, Nieuwjaarsprediking. EGMOND AAN ZEE, herv. kerk, 10.30 uur, ds. Deetman, uit Alkmaar. Ger. kerk, 10 uur en 4.30 uur, preeklezen. Oud-kath. kerk, 8 uur, vroegdienst, 10 uur laatdienst, 7 uur Oudejaarsavonddienst. 1 Januari 1934, herv. kerk, geen dienst. Oud-kak. kerk, 8 uur, vroegdienst, 10 uui laatdienst, geen vesper. HEILOO, Nederl. herv. evang. verg. a. d. Kerklaan, 31 Dec., v.m. 10 uur, de heer A. van Ginkel, van Amsterdam. N.m. 7 uur ds. J. H. Ledeboer, van Amsterdam. Nieuwjaarsdag, v.m. 10 uur, ds. H. Bak ker, van Amsterdam. WINKEL, Vrije Evang. gem., nam. 3 u., ds Ruijs Oudejaarsprediking. Nieuwjaarsdag, nam. 3 uur, ds. Ruijs, Heusch, veilig rijden kost niet veel tijd. Veilig rijden is „de moeite waard": 5 minuten tijdverlies kan het be houd van Uw leven zijn! Neemt steeds:

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 15