5 - 8 - 11 c. RUDÏ VEIUC Necrologie. Doe van 't jaar nog éénmaal goed. Koopt Crisis- briefkaa rten Aan natuurlijk de bemoeiing met tal van ■werkverschaffingen. Dat de regeering lang niet genoeg doet naar het oordeel van velen en dat de loonen van de tewerkgestelden en de voorwaarden waaronder zij moeten werken niet aan ge rechtvaardigde eischen voldoen naar de meening van dezelfde lieden och. het is de bekende klacht en zij zal wel blijven be staan zoolang als wij in de tegenwoordige tijdsomstandigheden blijven leven. Overi gens is een overzicht als dit niet de plaats om hierover een meening uit te spreken, wij wil len dan ook alleen het feit constateeren. Als voorbeeld van de ontevredenheid van te werkgestelden wijzen wij op de wel zeer scherpe uiting ervan in de Overijselsche ge meente Ambt-Hardenberg, waar in April ernstige ongeregeldheden voorkwamen, waarbij de inspecteur der rijkswerkverschaf fing ir. J Westhoff vrij zwaar door mes steken werd gewond. Zeer zeker zou de regeering wel aan de werkloozen bij tewerkstelling of in de steun regeling méér willen uftkeeren, als zij maar wist aan de daarvoor noodige gelden ie komen. Nu reeds zijn de eischen der rijksbr- grooting zóó groot, dat de regeering moest uitzien naar nieuwe bronnen om het benoo digde geld te doen binnenvloeien, millioenen bij millioenen moeten er méér worden opge bracht en het is de vraag of we er nu nóg wel zullen komen. De directe belastingen zijn reeds zóó hoog, dat de regeering zelve van meening is, dat van die zijde niets meer is te halen, en daarom zocht zij naar indirecte en nam in de eerste plaats haar toevlucht tot een omzetbelasting (aanmerkelijk gewijzigd ontwerp van haar voorgangster) en schrapte voorts zeer veel op 's lands uitgaven, waarbij getornd moest worden aan veel wat men in den loop der jaren als noodzakelijk had lee- ren beschouwen: gezondheidscommissies (ge heel opgeheven), keuringsdiensten, openbaar onderwijs, enz., terwijl voorts nog nieuwe heffingen werden opgelegd (als couponbelas ting) en ten slotte als een zeer gevoelige en pijnlijke last een groote hap werd gedaan naar de salarissen der ambtenaren Dat over een en ander nogal wat te doen is geweest, herinnert men zich natuurlijk wel en dat er menige aanval op de ministers werd gedaan weet men nog zeer goed altijd werd naar veler meening de bezuiniging gezocht aan den verkeerden kant maar ten slotte zwichtte de volksvertegenwoordiging toch voor de door de betrokken ministers aange voerde argumenten, die zij krachtig wisten te verdedigen (men denke b.v. aan hetgeen minister Marchant aanvoerde tegen de aan vallen op zijn bekende Jubbegasche rede). De gemeentelijke autonomie in het gedrang. Daarnaast werden aan de gemeenten aller lei wenken gegeven ten aanzien van hare fi nanciën en door haar te nemen besluiten die geldelijke offers zouden vragen, met welke wenken telkens een beetje van de hoogge roemde gemeentelijke autonomie aan ban den werd gelegd iets wat ten aanzien van sommige gemeenten althans onafwijsbaar was, omdat zij wel wat héél royaal met de financiën rondsprongen. Voor sommige ge meenten ging de vrijheid van handelen vrij wel geheel verloren doordat de omstandig heden haar dwongen een rijksbijdrage te vragen voor hare huishouding, waarvan de kosten boven het beschikbare liepen als ge volg van de hooge eischen van werkverschaf fing en steunverleening. Vrijheid van handelen heeft de Groning- •che gemeente Beerta r.ee:emaal niet meer, want de regeering heeft den gemeenteraad ♦erzijde geschoven (althans de Tweede Ka mer heeft het daartoe strekkend wetsontwerp reeds aangenomen) en den burgemeester aangesteld in de functie van zooiets als re geringscommissaris. Aanleiding hiertoe was, dat de uiterst linksche meerderheid van die vroedschap een geheel uitzonderlijke po sitie ging innemen doordat zij met haar be- sluiten geen rekening hield met de werkelijk heid. Protesten en geschreeuw, aangeheven toen de regeering met haar laatsten maatre gel kwam, mochten geen resultaat hebben. Politieke onrust. Tot den groei van de in vorenstaande ge noemde golf van nationalisme heeft ook bij gedragen de wijziging in de regeering van onze oostelijke buren, waar Adolf Hitier het bewind in handen genomen heeft. Als tegen hanger van het Nederlandsche natioaal-so- cialisme zetten de communisten en hun naas te geestverwanten de O. S. P.-ers een actie in, die in tal van plaatsen leidde tot heftige botsingen. Een van laatstgenoemde zijde ingezette boycot van Duitsche waren (bedoeld als ac tie tegen het Duitsche optreden tegen joden en communisten daar te lande) heeft niet veel uitgewerkt, omdat onze overheden er hun veto over uitspraken. Maar een oproep tot den boycot van Duitsche films heeft, al thans in Amsterdam, nog wel succes gehad. Immers de film Morgenrot is weg-geboycot. Overigens heeft de anti-Duitsche actie slechts geleid tot eenige groote betoogingen «n vergaderingen hier en daar, waar gepro testeerd werd tegen het anti-ioodsche en an o-communistische regiem in Duitschland. Werkloosheid. Intus6chen heeft de vlucht van eenige dui zenden menschen uit Duitschland naar het gastvrije Nederland (onze regeering stelde een extra grensbewaking in om ongewensch te elementen te weren) geen onverdeelde in stemming gevonden bij hen, die in deze vluchtelingen concurrenten zagen op de toch reeds zoo overvoerde arbeidsmarkt. En dat er zoo weinig werk is te vinden Toor de menschen van eigen land, is dat niet mee de schuld ook van Duitschland? Men denke slechts aan invoerverboden, transfer moratorium, verhooging van invoerrechten enz., alle moeilijkheden die het buitenland heusch Duitschland niet alleen! onzen handel en industrie aandoet, met als gevolg verminderde productie en ontslag van perso neel met al den aankleve van dien: ledig- Ïang, die op den duur moet demoraliseeren, ieunuitkeermgen, belastingverhooging, te korten op de begrootingen van openbare li- «hamen en dan maar weer bezuiniging met •pnieuw aan den dijk zetten van verschillen werkkrachten (men denke aan de ophef ™vg van tal van scholen en aan de verhoo Hing van het aantal leerlingen per klas.) Handel met het buitenland Zoo zitten we in een vicieuzen cirkel, met slechts zeer geringe kans op uitkomst. Het eenig goede middel, dat alle landen zou kun nen helpen, herstel van den vrijen handel, wordt nog steeds afgewezen. In afwachting daarvan we vreezen dat het wachten zeer lang zal moeten duren wordt van allen kant gehoopt dat onze regeering krachtig zal strijden voor onze uitvoerbelangen en zich bij de onderhandelingen méér koopman zal betoonen dan hare voorgangsters dit deden, welk standpunt door het ministerie-Colijn wel schijnt te worden ingenomen. Ten aan zien van onzen handel met Duitschland zijn wel eenige verbeteringen bereikt. Het twee weken geleden gesloten handelsverdrag is het bewijs hiervoor. Het deed daarbij echter wel vreemd aan, dat de schuldenaar Duitschland met allerlei voorwaarden en eischen kwam betreffende de betaling, een houding die in ruimen kring afgekeurd werd. Dat het met onze rijksinkomsten wel berg af ging, bleek bijna elke maand opnieuw, als de officieele mededeelingen daaromtrent ver schenen. Telkens weer was er achteruitgang aan te wijzen in vergelijking met het toch al slechte jaar 1932: over de eerste elf maan den waren de inkomsten 15 millioen lager dan verleden jaar over denzelfden tijd. Prettig is het, in deze rij van neerdruk kende omstandigheden de vestiging van een voor ons land nieuwe industrie te kunnen memoreeren, n.1. de opening van de nieuwe Fordfabriek in Amsterdam, de eerste fabriek van automobielen hier te lande. Overigens ging het in ons land zijn gewo nen gang: er hadden branden plaats, er werden inbraken gepleegd, er gebeurden el- ken dag verkeersongevallen, er valt melding te maken van werkstakingen en van vele an dere gebeurtenissen, maar daaronder zijn er gelukkig ook verheffende, waaruit blijkt dat er toch, ondanks alle moeilijkheden, groore krachten leven onder ons volk, dat zich in verschillend opzicht aanpast bij de tijdsom standigheden. Branden. Wij zullen een en ander de revue laten passeeren, zonder daarbij ook maar in de verste verte aanspraak te willen maken op volledigheid, iets wat trouwens in een jaar overzicht ook te eenenmale onmogelijk is. Beginnen we dan met een paar groote branden in Januari: het Dominicanerkloos ter te Zwolle en het Arena-theter te Rotter dam. Krachtig is door de r.-k. gewerkt om den slag van den brand te herstellen en met succes: thans reeds is een nieuw gebouw weer verrezen. Een vuurzee deed in Maart een groot deel van den stroovoorraad bij een der cartonfabrieken in Oudepekela (Gron.) in asch verkeeren. In Leiden, waar nog steeds geen definitieve beslissing is ge nomen inzake herbouw van het in 1929 af gebrande stadhuis, heeft in Juli weder een belangrijke brand gewoed: de St. Petruskerk ging voor een groot deel in vlammen op. Het afbranden van de houten tribune op het sportterrein Houtrust te Den Haag in Sept. was een ernstige slag voor de belanghebben de vereenigingen. Een brand, die in zijn gevolgen al heel ernstig genoemd mag worden, was die in de telefooncentrale te Amsterdam op 22 Dec. j.1., doordat een tienduizendtal aansluitin gen werd vernield en alle interlocale verbin dingen werden gestoord. Het zal nog wel eenige weken duren eer alle schade is her steld. In deze dagen heeft de telegraaf gele genheid gekregen te toonen dat zij nog Tang niet verouderd is, al werd rij dan ook over vleugeld door de telefoon. Of opzettelijke brandstichting de oorzaak is van de cata strofe, werd tot dusver nog niet uitgemaakt. Wel zijn sterke vermoedens gerezen tegen één der monteurs, die in de zoogenaamde splitsingkamer gewerkt had. Verschillende andere branden hadden in den loop van het jaar plaats, waarbij opzet wel degelijk te constateeren is geweest. Meestal was achteruitgang van zaken ten gevolge van de crisis de voornaamste aanlei ding, dat de betrokkenen hadden gepoogd op dergelijke ontoelaatbare en afkeurens waardige manier weer aan geld te komen. De koopvaardijvloot is in het afgeloopen jaar eenige keeren ernstig getroffen: in Ja nuari brak voor de tweede maal brand uit op de P. C. Hooft, waardoor hetgeen er na den vorigen keer (in het laatst van 1932) van was overgebleven totaal werd vernield, zoodat er van het voorheen trotsche passa giersschip, dat een sieraad was voor de Ne derlandsche vloot, niets dan een wrak over bleef. Het motorschip Apolinaris was het tweede vaartuig, dat in vlammen opging. Bij Bizerte geraakte het in brand in de maand Juni; de kaoitein liet er het leven bij. Ernstiger nog was het, toen onze scheep vaart ten derde male getroffen werd: de kapi tein en vier opvarenden kwamen om het leven bij het zinken van den schoener Julia Maria bij Bogota in Juli. De vierde noodlottige brand trof wederom een onzer Oceaanstoomers, n.1. de Indra- poera toen deze in November in de Rotter- damsche haven voor een deel door het vuur werd vernield. Inbraken. Van de inbraken, die voor en na het land in opschudding brachten eenige plaatsen in Noordbraban en de omgeving van Velp (Geld.) en het Gooi werden onveilig gemaakt door heele dievenbenden willen we slechts noemen den roof in Den Haag (October) van brillanten, goud en platina in een juweliers zaak tot een waarde van 30 a 35 mille, en den diefstal in een villa aan de Weteringschans te Amsterdam door twee Oostenrijksche dienstboden, die daarna het huis in brand staken. Hun doel om daardoor de aandacht in andere richting te leiden gelukte aanvan kelijk. maar een paar weken geleden kwam de nimmer rustende politie toch op het goede spoor en toen duurde het ook maar kort eer de meisjes achter slot en grendel werden gezet. Verkeersongevallen. Uit de rubriek ..Verkeersongevallen", waar in bijna iederen dag meer of minder ernstige ongelukken werden medegedeeld, willen we een paar der meest trefferde memoreeren en we herinneren dan in de eerste olaats aan den vreeselijken dood van de zes Amsterdam mers. die in een stormachtigen Augustus nacht per auto op weg togen naar noordelijk Noordholland om te visschen, maar onder weg nabij Purmerend te water reden en allen jammerlijk verdronken in den gesloten wagen. Een dergelijk ongeval trof in October in de buurt van Abcoude een jongen automobi list, die den goeden weg was kwijt geraakt en te water reed. Hier vroeg het noodlot twee slachtoffers. Zeven personen werden in Maart gewond door een auto, die tusschen De Bildt en Zeist op een groep militairen inreed. Een soortgelijk ongeval nabij Amersfoort vroeg helaas een doodelijk slachtoffer, terwijl bo vendien een paar soldaten werden gewond Door een botsing tusschen twee autobus sen, die nabij Overschie op elkaar reden, werden verscheiden passagiers gewond. Over dezen weg, die de nieuwe verbinding vormt naar Den Haag, is den laatsten tijd veel ges?hreven. Men meent dat de oorzaak van de talrijke daar voorkomende ongelukken zou zijn te zoeken in de afwezigheid van ver lichting, maar zouden de weggebruikers niet moeten beginnen met zichzelven, m. a. w. zouden zij niet het meest schuldig zijn door te snel rijden? En ten slotte: de gladheid van de wegen den dag na Kerstmis. Vele automobilisten en andere weggebruikers werden er het slacht offer van en helaas hebben velqn er het leven bij gelaten. Onbewaakte overwegen. Het vraagstuk der onbewaakte overwegen blijft onverminderd voortbestaan en alle aandrang om de bewaking weder te herstel len zal wel tevergeefs moeten zijn, gezien den achteruitgang van het spoorwegbedrijf, dat in verloop van korten tijd reeds loonsverlagin gen in verschillenden vorm moest opleggen en nu nog de eindjes niet aan elkaar kan krijgen, zoodat nieuwe verlaging als onaf wijsbaar in uitzicht is gesteld. Het is duide lijk dat onder deze omstandigheden de spoorweg-directie noch het rij'k er aan denkt om de eerder door opheffing der bewaking van verschillende overwegen verkregen be zuiniging weer teniet te doen. Aan het pu bliek is de plicht in eigen en anderer belang de overwegen met de roodige voorzichtigheid te passeeren. Als inderdaad gelet wordt op de geplaatste waarschuwingen en aanwijzingen, zullen ongelukken veel minder talrijk voor komen. Verschillende menschen hebben ook dit jaar niet die voorzichtigheid betracht en eenigen van hen hebben dat helaas met den dood moeten betalen. Wij denken hier b.v aan een der jongste ongevallen van dezen aard, n.1. dat bij Hoogland (Utrecht) in No vember dat vier menschenlevens vroeg. Overbrugging der groote rivieren. Aan de overbrugging onzer groote ri vieren wordt met ernst gewerkt. De bruggen over de Merwede en bij Zaltbommel kwamen in den loop van dit jaar klaar en de andere nog in aanbouw zijnde zullen in 1934 een heel stuk de voltooiing naderen, waarmee dan aan heel wat klachten over onvoldoende verkeersmiddelen afdoende zal zijn tegemoet gekomen. In dezen bruggenbouw toont zich wel te- dege de Nederlandsche deskundig heid. Een ander werk, dat de trots zal kunnen worden van Nederlandsch ingenieurswerk, zal in Rotterdam worden uitgevoerd, n.1. het aanleggen van een tunnel onder de Nieuwe Maas. Het besluit daartoe werd in Mei ge nomen. Stakingen- Memoreeren we voorts nog eenige groote stakingen: in het visscherijbedrijf te IJmui- den, waar ook verschillende inwoners van Egmond bij betrokken waren; in het heeren- kleedingbedrijf, welk conflict ruim 1100 per sonen omvatte; het stucadoorsconflict (ont staan uit drang der regeering naar loonsver laging). Moorden. Hoewel ons de lust bekruipt om van op zettelijk vergoten bloed in dit overzicht geen gewag te maken, gelooven wij toch dat en kele gebeurtenissen niet mogen worden ver zuimd even in de herinnering terug te worden geroepen. In de eerste plaats dan het ge beurde in Muiden's raadszaal, toen een arme verdwaasde strandfotograaf door revol verschoten den burgemeester en drie raads leden gevaarlijk verwondde, zoo zelfs dat een dezer laatsten overleed als offer van de wraak van een zich verongelijkt wanenden man. Voorts zij herinnerd, dat het gerechtshof te Den Bosch den 19den Dec. 1.1. een 40-jarigen arbeider uit Houthem wegens moord op den molenaar Weevers en diens echtgenoote te Nuth op 25 Juni veroordeelde tot 12 jaar gevangenisstraf (de rechtbank te Maas tricht had 15 jaar opgelegd). Hier zij ook nog even gememoreerd een drama te Den Haag. voorgevallen in Aug.: een man vermoordde vrouw en kind en maakte daarna een eind aan eigen leven. Valsche munterij. Terzake van het namaken van hetzij papier geld hetzij zoogenaamd „hard" geld zijn dit jaar verschillende personen tegen de lamp geloopen. In Aarlanderveen ontdekte men in Augustus een installatie voor het maken van rijksdaalders, eenige personen werden gear resteerd. In de daarop volgende maand bleek het Limburgsche dorpje Arcen onder zijn inwoners menschen te tellen, die hun meta- lenkennis voor verkeerde doeleinden gebruik ten. Geen geld, maar toch wel waardepapier is in Rotterdam vervaardigd, nl, rentezegels. In Juli werden in de Maasstad en in Vlissin- gen eenige personen gearresteerd, die ver dacht werden betrokken te zijn bij het ver vaardigen van valsche rentezegels. De politie bleek wel goed te hebben gezien en toen de mannen vn>r de rechtbank kwamen, moesten zij wel bekennen. Behendigheidsspelen. Sinds jaar en dag hebben vele Nederlan ders en ook buitenlanders, die hier hun va- cantie doorbrachten, het gemis gevoeld van speelgele^enheden, zooals men ze heeft in Monaco. Wiesbaden. Ostende, Spa en andere steden. Zij werden hier te lande niet toege laten en men wilde wel beweren, dri om deze reden vele Nederlanders naar het buitenland trokken. Aan dit gemis van spelen zijn dezen zomer twee handige menschen tegemoet geko men, toen zii het door hen bedachte „behen digheidsspel Straperlo" bekend maakten, een vondst die hun groote voordeelen heeft ge bracht en de drukte in de hotels onzer bad plaatpen. waar het Straperlo werd ingevoerd, hand over hand deed toenemen Totdat ook hieraan weer een eind kwam, toen de minister van binnenlandsche zaken tegen het eind van het badseizoen het Straperlo en alle andere zoogenaamde behendigheidsspelen terug bracht in de rubriek van bij de wet verboden spelen. De op gokken beluste landgenooten, die heel wat geld hadden laten rollen, zullen dus voortaan naar het buitenand moeten, als zij hun geluk aan de speeltafel willen zoeken. Een nationaal park. Ons land heeft nu ook een nat'onaal park, zooals men dat ook in het buitenland kent. In April is op voorstel van de regeering be sloten het landgoed „De hooge Veluwe" van den heer Kröller aan te koopen en te bestem men voor nationaal park. 1 Jan. C. L. Bressers, oud-lid Eerste Kamer en idem Ged. Staten van Noord brabant. Te Leeuwarden overleden ir. M. Kauffman, directeur van den Prov. Keu ringsdienst in Friesland, daarvóór te Hilversum. Te 's-Gravenhage de gepension- neerde vice-admiraal J. Soutendam. 2 Jan. Het oud-Eerste Kamerlid C. L. Bressers te Dongen. 4 Jan. Prof. L. Lindeboom, oud-hoog leeraar theol. school te Kampen. 9 Jan. J. A. Wijnmalen, bekende fi guur in de sportwereld. 11 Jan. Gep. gen.-majoor A. Dohna te Utrecht. 15 Jan. In het klooster der Kruishee- ren te St. Agatha overleden prof. B. de Wolf O. S. C. 17 Jan. Jhr. ir. Hendrik Rappard, oud-directeur der rijkswerven te Den Helder, overleden te Zeist. 19 Jan. Joh. A. Laan, directeur van Wessanen's Koninklijke Fabrieken te Wormerveer, overleden te Bloemendaal. 21 Jan. Gep. luit.-generaal O. L. G. F. Aberson te Hilversum. 30 Jan. S. Th. Minnema, oud-voorzit ter en eerelid van den Ijsbond Hollands Noord erk war tier 6 Febr. J. C. Wirtz, oud-inspecteur 1. o. inspectie Winschoten en oud-hoofd redacteur N. P. Gron. Crt., te Leiden overleden. 7 Febr. Prof. J. van Baren, hoog leeraar delfstof- en aardkunde te Wage- ningen. 8 Febr. Prof. dr. H. Bouwman, hoog leeraar theol. school te Kampen. 10 Febr. De oud-tooneelspeler Bart Kreeft te Amsterdam. 15 Febr. Joh. van Meggelen te Rotter dam, lid centraal bestuur Chr. Nat. Werkmansbond, waarvan hij en wijlen dr. de Visser oprichters waren. De baszanger J. P. Caro te Utrecht plotseling overleden tijdens zijn optre den aldaar. 22 Febr. Te 's-Gravenhage is over leden P. Sodenkamp, gepensionneerd kapitein ter zee en oud-belastinginspec teur hier te lande en in Indië. Te Deventer is overleden A. A. Hu- nink, stichter van de vleeschwaren- industrie der firma Anton Hunirik. G. J. A. van Eek, gep. luitenant kolonel O. I. leger, te Wassenaar. 25 Febr. Prof. dr. H. M. Kroon, hoog leeraar bij de veeartsenijkundige facul teit van de rijksuniversiteit te Utrecht. 27 Febr. Mr. C. O. Segers, vice-presi- dent van den Hoogen Raad der Neder landen, waarvan hij sinds 1911 lid was. 28 Febr. Prof. mr. dr. L. Triebeis te Tilburg. 4 Maart. De tooneelspeler Dom de Gruyter te Amsterdam. 4 Mrt. Te Groningen is, 61 jaar oud, plotseling overleden dr. H. A. Poelman, rijksarchivaris te Groningen. 11 Mrt. De beeldhouwster mevr. Jo SchreveIJzerman te Amsterdam. 17 Maart. J. H. Eijssen, stichter van de Kon. fabrieken van verduurzaamde kaas. 19 Maart. Te Amsterdam overleden Bernard I. Goudeket, adviseur van den Joodschen Middenstandsbond. 21 Maart. Te 's-Gravenhage overle den de heer D. de Ronde Bresser, gep. generaal-majoor der infanterie. 23 Maart. Prof. A. Eekhof te Leiden. 24 Maart. Te Berg en Dal overleden dr. A. A. Jurgens, oud-directeur van de Splendor Gloeilampenfabrieken te Nij megen. 25 Mrt. Te 's-Gravenhage is overleden mr. J. A. G. Verspyck Mijnssen, oud secretaris van het algemeen rijksarchief. 29 Mrt. De violist en musicus Alexan- der Schmuller te Amsterdam. Mr. J. Verdam te Den Haag, oud secretaris K. v. K. 22 April. De gep. luit.-kol. inf. H. J Wennink te Haarlem. 25 April. Ir. J. Krap, lid van de Alge- meene Rekenkamer, civiel-ingenieur, oud-lid der Tweede Kamer, te Den Haag. 29 April. Prof. mr. C. van Vollenhove te Leiden. I Mei. Gen.-majoor G. Th. M. Onger- boer te Den Haag. 10 Mei. De actrice mevr. M. Buder- man—van Dijk te Amsterdam, oud 81 jaar. II Mei. Oud-minister prof. mr. dr. A. van Gijn te Den Haag. 27 Mei. Te Bussum is overleden, oud 72 jaar, de actrice mevr. Anna Hesse Slauderof. 10 Juni. Dg kunstschilder en etser Etienne Bosch te Den Haag. 6 Juli. Prof. dr. H. U. Meiboom te Groningen. 22 Juli. De bekende schaakspeler dr. G. 01 land. 23 Juli. Te BadenBaden overleden de heer H. J. H. Gelderman, sinds een jaar wonende te Den Haag, voorheen oudste firmant der firma H. P. Gelder man Zn. te Oldenzaal. 21 Juli. Prof. dr. W. Storm van Leeu wen te Leiden. 7 Aug. Prof. K. Ph. Sluiter, oud- hoogleeraar te Amsterdam, overleden te Eerbeek. Louis Cohen, een der oprichters van de s. d. a. p., te Amsterdam over leden. GIRO 186000 Kneuterdijk 20 -_DENHAAG 11 Aug. Jhr. J. C. W. Strick van Lin- schoten overleden, oud-burgemeester o.a. van Beverwijk, te Amsterdam over leden. 13 Aug. In 85-jarigen ouderdom is te 's-Gravenhage overleden de oud-direc teur der Topografische Inrichting, kolo nel S. P. Lindhout. 9 Aug. Te Spa, 85 jaar oud, overleden de Nederlandsche musicus en muziek- paedagoog J. Abels Tak, die vooral als muziekleeraar te Amsterdam zeer be kend was. 14 Aug. H. Bos, bioloog en plantkun dige te Wageningen. 29 Aug. Oud-minister mr. H. van der Vegte te Den Haag overleden. Adèle Withof, medestichtster van de vereeniging De Nieuwe Gedachte, te Haarlem overleden. 31 Aug. Henri Borel, kunstcriticus en letterkundige, te Den Haag. Mr. dr. J. H. van Rooyen, Neder landsch gezant in Washington, met ver lof te Den Haag. 3 Sept. O. M. F. Haffmans, notaris te Helden (L.), oud-lid der Eerste Kamer., Jan Leis, industrieel te Kinderdijk. 6 Sept. Prof. dr. G. Schouten, oud- hoogleeraar. te Den Haag overleden. 11 Sept. In den ouderdom van 76 jaar is te Haarlem overleden dr. J. Timmer, arts te Haarlem, oud-lid der prov. sta ten van Noordholland. 13 Sept. Mr. dr. D. Rutgers te Hilver sum. oud-directeur van Justitie in Ned.- Indië. 25 Sept. Prof. dr. Erenfert uit Leiden te Amsterdam overleden. 21 Sept. Prof. dr. E. D. van Oort te Leiden. 26 Sept. G. B. Schmidt te Amsterdam, vooraanstaande figuur onder de phar- maceuten in Nederland. 13 Oct. Mej. H S. S. Kuyper, oudste dochter van wijlen dr. A. Kuyper, be kend publiciste, te Bazel overleden. 16 Oct. F, M. Knobel, oud-consul- generaal te Peking tijdens den Boxerop stand, oud-lid van de Tweede Kamer. 19 Oct. Dr. P. H. van Eden, secr. Mij. tot redding van drenkelingen te A'dam 23 Oct. Te Merano overleden de heer E. A. Zeilinga, oud-president van De Javasche Bank. 23 Oct. Jhr. mr. F. E W. van Weede, oud-hofmaarschalk van de koningin moeder, groot grondbezitter te Wilp (Voorst). 22 Oct. Te 's-Gravenhage overleden de schout-bij-nacht titulair A. C. Dunlop. 18 Oct. P. J. Raaymaker* te Over- veen, oud-secr.-generaal en voorzitter raad van toezicht der Rijksverzekerings bank. 2 Nov. A. Werumeus Buning, oud zeeofficier, schrijver van marineschet sen. 3 Nov. In den ouderdom van 75 jaar de dichter A. van Collem te Heemstede overleden. 6 Nov. Luit.-kolonel H. J. Hagdorn, commandant 15e reg. inf. en garnizoens commandant te Nijmegen. 8 Nov. Dr. J. W. W. Goossens, archi varis der provincie Limburg. 8 Nov. J. D. G. Schuuring, oud-hoofd directeur registratie, hypotheken en ka daster, te Den Haag. 6 Nov. De schrijver K. Damme over leden te Meran. 5 Nov. H. M. C. van der Harten, luit.- kol. militaire administratie. 11 Nov. H. H. de Lange, gep. majoor inf., Den Haag. 20 Nov. A. Roodhuizen, hoofdredac teur „Het Vaderland", oud-Kamerlid. Te Oosterbeek is overleden Th. Liefrinck, sedert 1900 directeur van de Levensverzekeringsmij. „Arnhem". 24 Nov. Te 's-Gravenhage is, 64 jaren oud, overleden luit.-gen. R. B. A. N. de Quav. 3 Dec. Kolonel jhr. Storm van 's-Gra- venzande te Ermelo. 30 Nov. J. Z. Stuten, luid-gen. der genie, te Den Haag. 10 Dec. De schilder Jan Hoynck van Papendrecht, is 75 jaar oud, te 's-Gra venhage overleden. Zondag is te Den Haag overleden, 90 jaren oud, de heer C. Middelkoop, oud-referendaris aan het Departement van Financiën. 12 Dec. Te 's-Gravenhage is overleden op 85-jarigen leeftijd de gej. majoor-tit. O.-I. leger C. J. Smith. 13 Dec. Prof. mr. H. B. Greven, oud- hoogleeraar te Leiden. Mdai h de na aki waarmee na de botsing de wonden gehecht worden. (P.S. Hoe staat het met ów remmen en stuwrT)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 17