Financieel Overzicht. Pxtvüuiaal TtLeums BROEK OP LANGENDIJK. OTERLÉEK. RUSTENBURG. HOORN. SPANBROEK. Uitkomsb bij GRfEP Hoest- Griep -Dronchitis-Asthma iROOP Jijdschcifteti Een jaar van teleurstellingen en nieuwe verwarring. Toene mende belemmering van het vrije ruilverkeer. Japan als con current op de wereldmarkt. Afhankelijkheid der Staatsfinan ciën van invoerrechten. In vloed der invoerbeperking op den Nederlandschen export. Te ruggekeerd vertrouwen in den gulden. Koersherstel op de beleggingsmarkt. Wanneer men aan het einde van het jaar een terugblik werpt op de financieele en eco nomische ontwikkeling in 1933, dan kan men zich niet onttrekken aan een gevoel van moe deloosheid. Wat al teleurstellingen en nieu we verwarring op velerlei gebied heeft dit jaar gebracht en hoe weinig overzichtelijk is de toestand ook thans nog. Moeilijker dan ooit te voren is het geworden, eenige licht punten te ontdekken, die tenminste voor de toekomst eenig perspectief openen op betere verhoudingen. Geheel afwezig zijn deze licht punten ook thans niet. Zij zijn hoofdzake lijk te vinden in de energieke pogingen, welke handel en nijverheid in het werk stellen, om zich zooveel mogelijk aan de nieuwe omstan digheden aan te passen. Indien deze pogin gen slagen, zal een nieuwe basis zijn gelegd, waarop de economische wederopbouw zich zal kunnen voltrekken. Hierbij dient dan ech ter het voorbehoud te worden gemaatk, dat geen nieuwe gebeurtenissen van buiten af het geheele, moeizaam uit te voeren werk, wed^r op losse schroeven komen zetten. Juist het afgeloopen jaar heeft geleerd, voor welke on aangename verrassingen de financieele en economische wereld zich van den eenen dag op den anderen gesteld kan zien en welk een diepgaande ontwrichting hiervan het gevolg kan zijn. De grootste debetpost van het afgeloopen jaar is wel de mislukking van het streven, om door internationale samenwerking te trachten, de moeilijkheden te overwinnen Nadat de in Juni te Londen gehouden Eco nomische Wereldconferentie vrijwel zonder eenig resultaat te hebben bereidt uiteen moest gaan, heeft het autarkische streven voort durend verder om zich heen gegrepen. In plaats dat de afzonderlijke staten en volks huishoudineen den weg naar elkaar toe vin den, worden de scheidingslijnen hoe langer hoe verder doorgetrokken. Ieder land wil zoo veel mogelijk uitvoeren, en zoo weinig mogelijk invoeren. De middelen, waarmede zij trachten, dit doel te bereiken, zijn vol doende bekend; zij bestaan hoofdzakelijk uit invoerverboden, contingenteeringen, bescher mende rechten en, wat voor de wereldhuis houding het ergste is, valuta-depreciatie. De vrijheid van den handel wordt hoe langer hoe meer beperkt; het vrije geld- en deviezen- verkeer met verschillende landen behoort tot het verleden. Welk een ingrijpenden invloed de belemme ring van het vrije ruilverkeer op de wereld huishouding moet hebben, worat duidelijk, wanneer men bedenkt, dat vöör den oorlog vooral Europa het grootste deel der overige wereld voorzag van industieele producten, terwijl aan den anderen kant de overzeesche landbouwstaten ons werelddeel de benoodig- de levensmiddelen verschaften. Thans is ieder land er op uit, zooveel mogelijk alle verbruiksartikelen zelf te produceeren, onver schillig. of de geografische ligging of de klimatologische gesteldheid hiervoor ge schikt, of de voorwaarden voor een rendabele bedrijfsvoering aanwezig zijn. Door het af sluiten van den invoer uit andere landen en het verleenen van regeeringssubsidies wor den de aldus in het leven geroepen bedrijfs takken kunstmatig opgekweekt. Het produc tie-apparaat van het desbetreffende land wordt hierdoor weliswaar hoe langer hoe kostbaarder en de mogelijkheid, om op de wereldmarkt te concurreeren, dienovereen komstig geringer, maar men heeft de illusie, zich van het buiten,, onafhankelijk" te heb ben gemaakt. Hiertegenover staat, dat d oude productie- en distributie-installaties, die wegens de onmogelijkheid van afzet in het buitenland buiten bedrijf moeien worden gesteld, voortdurend in waarde verminderen, wat een aanzienlijk kapitaalverlies voor de desbetreffende volkhuishouding beteekent Men denke in dit verband slechts aan onze Twentsche textielindustrie, die haar afzet in het buitenland steeds meer bemoeilijkt ziet en hkrvoor slechts een zeer gedeeltelijke com penseering gevonden heeft in de toeneming van de verkoopen in het binnenland als ge volg van de contingenteeringsmaatregelen, waartoe ook ons land noodgedwongen moest overgaan. Hier, als op zoo velerlei ander ge bied, is de groote concurrent oo de wereld markt Japan, dat meer dan eenig ander land zijn valuta misbruikt als wapen in den strijd om afzetgebieden. De verdere daling van den Yen tot ca. 48 cent, bij een pariteit van 1.24, heeft de Japansche valuta-dumping nog belangrijk versterkt. Hoewel de kosten van het levensonderhoud in Japan in den laatsten tiid aanzienlijk zijn verhoogd, zal het toch lang kunnen duren, alvorens weder om een eenigszins normale verhouding is geschapen tusschen de productiekosten in Japan en in de meeste overige landen, zoo edze tenminste ooit weder hersteld zal wor den. Tot zoolang zal de Japansche concur rentie een van de ernstigste struikelblokken vormes voor een opheffing van de maatrege len, die aan een terugkeer van het vrije han delsverkeer tusschen de volkeren in den weg ■taan. Verschillende landen zijn er in den laat sten tijd toe overgegaan, door het sluiten van ondrelinge compensatie-verdragen terug keeren tot een soort van directen ruilhandel en daarin hun heil te zoeken. Een bevredi gen oplossing is dit wel niet, maar toch wijst net er op, dat toch altijd weer nieuwe wegen kunnen worden betreden, wanneer de oude niet langer begaanbaar zijn. Aan de illusie van een opheffing of ver lacing der hooge invoerrechten mag men zich des te minder overgeven, omdat de staatsfinanciën in tal van landen in voortdu rend sterkere maté afhanke'ijk zijn geworden van de opbrengst dezer rechten. Ook in die landen, waar niet van ..protectionistische" tarieven kan worden gesproken, is de op brengst der invoerrechten hoe langer hoe mee de kurk geworden, waarop de staats financiën drijven. Zelfs in ons land hebben, in de eerste elf maanden van dit jaar, de in voerrechten het meeste geld in het laadje ge bracht, en de opbrengst van de inkomsten belasting belangrijk overtroffen. Met een cijfer van ruim 70 millioen, tegen nog geen 54 millioen aan inkomstenbelasting, leverden de invoerrechten hier te lande circa een vijfde op van het totale, aan belastingen door de Nederlandsche Schatkist ontvangen bedrag. In de meeste andere landen is de ver houding nog frappanter. In welke mate de Nederlandsche hanflel met het buitenland door de verschillende in: voerbelemmeringen is getroffen, blijkt wei uit het hieronder volgende staatje van onze buitenlandsche handelsbeweging in de eerste elf maanden, vergeleken bij de dienovereen komstige periode in de drie voorafgaande jaren. Zooals men ziet, is de waard van den uitvoer van f 1.601 millioen in 1930 tot f 673 millioen in 1933 teruggegaan, d. i dus met 58 Voor een deel is deze sterke vermindering echter toe te schrijven aan de inmiddels ingetreden prijsdaling; immers is de uitvoer in hoeveelheid oercentso-ewijs veel minder gedaald, n.1. van 15 millioen tons in de eerste elf maanden van 1930 tot ca. 12 millioen in de overeenkomstige periode van 1933, d. i. dus met slechts 20 Tegelijkertijd is de invoer in ons land, wat de hoeveelheid aangaat, van 29 tot 22 mil lioen ton, d. i. met ca. 25 gedaald, en in waarde van 2.253 tot 1.102 millioen, d i. met ca. 50 Invoer 11 Gewicht 1930 1931 1932 1933 (in tons) 29.175.086 27.489.618 22.213.989 22.167.266 Invoer 11 Gewicht mnd. Waarde (in mill. guldens) 2.253 1.752 1.192 1.102 mnd. Waarde (in mill. guldens) 1.601 1.231 776 673 nog altijd niet inzien. Derhalve moet worden gevreesa, dat wij nog niet aan het eind van de experimenten op valuta-gebied in de Ver. Staten zijn gekomen. De onzekerheid, welke te dien aanzien nog steeds bestaat, vormt wel een van ed allervoornaamste factoren, die aanleiding geven, om de ontwikkeling in het nieuwe jaar met terughouding te beoordeelen. Gelukkig is het wantrouwen tegen onze valuta, dat ontstaan was door de vrees, dat ons land het voorbeeld van Engeland, de Scandinavische Staten, Amerika en nog zoo vele andere landen, zou volgen, in den loop van dit jaar volkomen geluwd, dank zij de krachtige houding van onze regeering en van de leiding der Nederlandsche Bank, die bij herhaling verklaard hebben, den gouden standaard te willen en te kunnen handha ven. De goudvoorraad van onze circulatie bank is weliswaar van 1032 millioen op 2 Januari 1933 tot circa 920 millioen aan het eind van het jaar teruggegaan; daar hier tegenover een dienovereenkomstige verminde ring der direct opeischbare verplichtingen heeft gestaan, is de gouddekking van deze verplichtingen slechts van circa 81V9 tot cir ca 81 pCt. gedaald. De gouddekking der bankbiljetten bedraagt thans 102 54 pCt., te gen 104 pCt. in het begin van het afgeloopen jaar. Het energieke streven naar bezuiniging op de Staatsuitgaven en de wetenschap, dat de regeering zich volkomen bewust is van de gevaren, die een niet-sluitende begrooting voor de valuta opleveren, hébben eveneens bijgedragen tot een terugkeer van het ver trouwen in de waardevasheid van den Neder landschen gulden. Op duidelijke wijze is dit op de beleggingsmarkt tot uiting gekomen In den loop van Juni had het heerschende wantrouwen geleid tot een vlucht van de be leggingsmarkt, waardoor de koersen van Ne- (in tons) 1930 15.284.314 1931 15.643.059 1932 12.724.813 1933 11.932.734 Uit de bovenstaande cijfers mag men- af leiden, dat Nederland, de algemeene ster ke inkrimping van het internationale han delsverkeer in aanmerking genomen, in het afgeloopen jaar zijn plaats op de wereldmarkt vrij goed heeft kunnen handhaven. Dit is echter slechts mogelijk geweest door nieuwe opofferingen, wat de gemaakte prijzen aan gaat, blijkende uit een verdere vermindering van de waarde van den uitvoer met ca. 13 waartegenover slechts een teruggang in hoe veelheid stond van ca. 6 Hoe de uitvoer van fabrikaten zich in den loop van het afgeloopen jaar, in vergelijking met de voorafgaande jaren, ontwikkeld heeft, toont een door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd indexcijfer, dat geba seerd is op de uitvoercijfers van 50 fabrika ten, waarbij de gemiddelde in de jaren 1925/27 uitgevoerde hoeveelheid als basis is aangenomen. Hierbij verkrijgt men het vol gende beeld: Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Aug. Seot. Oct. Nov. Dec. Jaar 1930 109 105 115 97 100 90 104 103 101 115 98 100 103 1932 63 79 67 60 50 57 57 60 62 75 63 61 63 moeilijkheden, 1933 57 53 61 54 50 52 51 58 60 62 64 414 pCt. Nederland '16 4 pCt. Nederland '31 3 V, pCt. Nederland '11 3 pCt. Nederland 2% pCt. N. W. S. 6 pCt. Nederland-Indië A 514 pCt. Ned.-Indië 4K pCt. A'dam 3 pCt. Rotterdam 414 pCt. Alg. Hyp. Bank 4 pCt. Arnh. Hyp. Bank 454 pCt. R'd. Hyp. Bank 7 pCt. Dawesleening 514 pCt. Youngleening (F.) 7 pCt. Prf. Pandbr. Bank 6 pCt. D. Rentebank 6 14 pCt. Bewag 7 pCt. Kali Synd. 7 pCt. Ver. Stahlw. 4 pCt. Engl. Funding 7 pCt. België 514 pCt. Denemarken 414 pCt. Frankrijk 554 pCt. Zweden 4 pCt. Erie Rrd 4 pCt. Norf. Western 4 pCt. Union Pacific 30 Dec. '32 102'/, 101 97 86 71 100 99'/» 97 867, 100 947, 95 81 56 64 60 597, 77 58 747, 103'/, 857, 917, 98 40 977, 97 derlandsche staats- en gemeenteleeningen pandbrieven enz. tot een dieptepunt zijn ge daald. Zooals uit het hieronder volgende staatje blijkt, is sindsdien een krachtig herstel ingetreden en kon het jaar op vrijwel het hoogste niveau worden gesloten. Wij voeg enhieraan de in dit jaar bereikte hoogste en laagste koersen van een'ge bui tenlandsche fondsen toe, waarbij vooral het krachtige koersherstel van Duitsche fondsen, na het bereikte dieptepunt, opvalt. Dit herstel voor een deel toe te schrijven aan de voor Nederlandsche houders van Duitsche fond sen bevredigende regeling voor de transfer van rente, vervallen in het tweede halfjaar van 1933, waardoor zij over de volle 100 pCt. zullen kunnen beschikken. Of ook voor de in den loop van het volgende jaar verval lende bedragen deze regeling zal worden ge handhaafd, moet, gezien de jongste door den President der Rijksbank afgelegde verklarin gen, worden afgewacht. Engelsche staatslee- ningen hebben geprofiteerd van de jongste verbetering van den Pondenkoers, terwijl daarnaast de mentaliteit van Engelsche be leggers, die ondanks het loslaten van den gouden standaard „een pond" als „een pond" zijn blijven beschouwen, een steun voor En gelsche obligatiën vormt. Fransche staats fondsen daarentegen hebben eenigszins ge leden onder de ook in Frankrijk gevoerde pro paganda voor inflatie, waaraan de opeenvol gende Fransche regeeringen echter niet heb ben toegegeven, terwijl ook de tegenwoordige regeering zich nabsoluut voorstandster van een stabiele valuta heeft verklaard. Wij steilen ons voor, het koersverloop op de aandeelenmarkt en de bijzondere factoren, die hun invloed op de verschillende afdeelin- gen der beurs hebben doen gevoelen, in een volgend artikel te behandelen, koersverloop van beleggingswaarden Hoogste Laagste 1933 28 103 101 977, 7214 1007. 991/, 97 99'/. 877, 100 99)4 997. 8614 627, 717, 7414 71 787, 593/, 79 1007. 867. 92 997. 49 98y2 99 997, 94'/. 83 627, 80 817, 81'/. 82 72 79 90 84 35 32 y, 42'/. 247, 18'/, 44'A 30 6914 87V2 43 97'/. 55 28 54 5414 Dec. '33 102'7a. 100'/4 95 y, 697. 9514 9514 95'/, 95'/, 817, 99 14 93'/. 977, 4914 50 5534 51 34 58'/» 31 767 93 527, 827, 70'/, 33 61»/. 62 1931 96 89 95 90 85 78 86 75 88 94 98 78 88 Uit deze cijfers zijn de waarmede onze exportindustrieën te "kampen hebben, duidelijk af te 'ezen. Er blijkt uit, dat de export van fabrikaten in het afgeloo pen jaar een peil bereikt heeft, dat opnieuw lager was dan in 1932 en dat niet veel meer dan half zoo hoog was als het gemiddelde van 1930. Tegelijkertijd kan echter uit het verloop van het indexcijfer van maand tot maand worden afgelezen, dat de export van fabri katen in Mei van dit jaar het diepste punt had bereikt, en dat hij zich sindsdien, met een kleine onderbreking in Juli, weder in opgaan de richting is gaan bewegen. Mag men hier uit afleiden, dat het aanpassingsproces in onze industrie zich reeds zoo ver voltrokken heeft, dat het dieptepunt der depressie als overwonnen mag worden beschouwd? Wij zouden de talrijke nog bestaande factoren van onzekerheid in aanmerking genomen, deze vraag niet zonder meer bevestigend dur ven beantwoorden, vooral ook, omdat men in het voorafgaande jaar een dergelijke bewe ging heeft meegemaakt, die ook weer in het zand is verloopen. Dit neemt niet weg, dat de in de bovenstaande tabel tot uiting komende opgaande ontwikkeling van den export van 50 industriëele producten als een hoopgevend verschiinsel mag worden aangemerkt. Zij geeft immers aanleiding om te vertrouwen dat, wanneer het internationale handelsver keer een uitbreiding mocht ondergaan, ons land hiervan een evenredig deel zal weten te verwerven, zonder dat ook onzerzijds zal ziin overgegaan tot experimenten op valuta- gebied als die, waartoe men in zoovele andere landen in de afgeloopen iaren zijn toevlucht heeft genomen. Maar al te vaak onderschat men de beteekenis van een stabiele valuta in het internationale ruilverkeer, en staart men zich blind op de z.g. „voordeelen" van een gedeprecieerde valuta voor de export-indus trie, voordeelen. die voor een goed deel illu soir worden gemaakt door afweermaatregelen tegen valuta-dumping door de landen, waar heen de export zich richt. Voor alles dient men zich echter rekenschap te geven van de schok, die een al dan niet opzettelijke valuta-denreciatie aan het ver trouwen foehrengt. De ontwikkeling in de Ver. Staten in het afgeloopen iaar heeft nog eens ten overvloede geleerd, dat men niet op angst, maar alleen op vertrouwen een werke lijk "-ezonde volkshuishouding kan opbou wen De in Amerika ra de opheffing van den gouden standaard in Maart van dit jaar. on dernomen Do<rino\ om door bederf van het ruilmiddel en een hieruit voortspruitende ..vlucht in goederen" de prijzen omhoog te drijven, kan wel als een volkomen mislukking worden beschouwd Fr riln echter *eekenen. die er on wi'7en dat de ^«rnjwoordig voor den dollar verantwoordelijke autoriteiten dit Vergadering van het bestuur der Lan- gendijker Groentenveiling onder presidium van burgemeester Slot, die er zijn leedwezen over uitsprak dat secretaris de Boer wegens een hem overkomen ongeluk niet aanwezig kon zijn. Naar omstandigheden maakt hij het vrij gunstig. Uit het verslag van het kantoor bleek, dat over de maand November was geveild voor een bedrag van 59063.85. Op een gedaan verzoek van de Prov. Wa terstaat om het aandeel groot 31,38 te voldoen betreffende de kanalisatie, werd be sloten een schrijven te richten met de mede- deeling dat deze subsidie was toegestaan onder voorwaarde dat eerst met het werk be gonnen moest worden Huigendijk—Omval. Als afgevaardigden naar de vergadering der Prov. Commissie werden benoemd de heeren Spaan en Visser. Betreffende behandeling der agenda voor de Prov. Commissie werd aangaande ipunt 14 het gewenscht geacht de vroege aardap pe en onder eigen beheer te houden. De heer Glas achtte het noodig dat in verband met de wet op de teeltbeperking er ook rekening worde genouden met de vrijwil lige teeltbeperking. De heer Wagenaar (Koophandel), was van meening dat de aanvoer ter veiling te weinig zal zijn in verband met den invoer in Duitschland. De voorzitter wees er op dat het zeer noodzakelijk is dat er voldoende producten worden aangevoerd. De heer Hoogland wenschte eveneens dat de aanvoer grooter was en zag liever een gedwongen aanvoer dan den uitgebreiden verkoop op bonnen. Hierna sluiting. Woensdag kwam de afdeeling Broek op Langendijk en Omstr. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in vergadering bijeen on der presidium van den heer J. Balder Jbz., die memoreerde den vooruitgang der afdee ling in de slechte tijdsomstandigheden waar onder werd vergaderd. Hij bracht dank aan de regeering voor den verleenden steun en wekte de leden op om propaganda te maken voor de afdeeling. Ingekomen was een schrijven der landar- beidersorganisaties, benevens Hollandsch- Brabantsch Chr. B. en T. B. en regeerings- commissaris, aangaande regeling en advies betref'"nde afsluiting collectief contract. Van c ^tuurszijde werd meegedeeld, dat men in deze niet tot een oplossing is geko men met de arbeiders, daar de noodzakelijk heid tot afsluiting van een collectief contract in het tuinbouwbedrijf hier ter plaatse niet wordt ingezien, temeer daar het financieel niet is uit te voeren. Wel was de arbeiders nog van advies gediend op de laatst gehou den conferentie om de wintermaanden het loon .te bepalen voor binnenwerk 3 per dag en 2.50 voor buitenwerk, maar daar is be richt op gekomen dat men zich houdt aan het voorgestelde zijnde 3 voor het geheel. Gevraagd werd of in deze zaak door het bestuur goed is gehandeld, waarop door den heer K Wagenaar werd naar voren ge bracht dat de voorgestelde loonen om een contract te maken te hoog werden opgedre ven. Wanneer tot afsluiting zou worden over- hooren, terwijl tevens het christelijk tui», bouwonderwijs de jongere menschen bif- brengt een dieper inzicht in zaken wat tot het bedrijfsleven behoort Verder wekte spr. op dat het een belang is voor de ouders om hun kinderen de Chr. Tuinbouwschool te laten bezoeken. Door een 5-tal personen werd van gedach ten gewisseld met den spreker aangaande hetgeen door deze als onderwerp was inge leid, Hierna sluiting. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Gera. alhier heeft een reductie van 40 pet. verleend aan de huurders der kerkelij ke landerijen, voor de bouwakker» 30 pet. Alhier had tweede Kerstdag een Tooneeluitvoering plaats van „Als de Poorten opengaan" van de vereeniging Nieuw-Leven. De zaal was slecht bezet, dit kwam hoofdzakelijk door den glad den weg. Niettemin besloot het bestuur de uitvoering te laten doorgaan. Het was jammer dat er zoo weinigen van dit mooie tooneelstuk konden genieten. Het was wel duidelijk dat de spelers onder de regie van Rossenbacker uit stekend zijn vooruit gegaan. Een gezellig bal besloot dezen avond. Auto te water. Bij de zuivelfabriek „De Prinses" zou de melkrijder Slijttema uit H-eerhugowaard de bocht nemen, maar door de gladheid van den weg kwam de auto in den sloot terecht tegenover de directeurswoning waardoor een groott hoeveelheid melk verloren eitvg. Na eenige uren was de auto weer op het droge, en kon op eigen kracht verder rijden Gistermiddag zakte het jongetje P. de Gr., die al schaatsende een bal ach terna reed, door het ijs bij de breeds Doelenkade. Gelukkig wist men hef knaapje na eenige moeite te redden. Tot gemeente-opzichter is benoemd de heer N. J. Vlaming te Hoogwoud. Voorloopig geldt de benoeming voor een jaar. KORTE BERICHTEN. De Eerste Kamer heeft gisteren he\ wetsontwerp tot korting op de Indische pen sioenen met 29 tegen 9 stemmen aange nomen. gegaan dan moeten we hebben een minimum contract. De heer C. Timmerman zeide dat het hoofdzakelijk geldt voor de losse arbeiders. En te dien opzichte is het voorgestelde advies gedaan opdat men een norm zou heb ben tegenover de loonen welke in de werk verschaffing verdiend worden, opdat er een prikkel blijft bestaan om bij voorkomende werkzaamheden in het vrije bedrijf terug te treden. Algemeen werd de handelwijze van het be stuur goedgevonden. Van de H.B.-afdeeling der C. B. en T. B. was bericht ingekomen, om personen, welke financiëel niet bij machte zijn te betalen, evengoed als lid toe te laten. De contributie per lid en per jaar was we derom bepaald op 2.50, los van het vak blad. Tot afgevaardigden naar de vergadering de Holl.-Brab. afdeeling werden benoemd de heeren C. Wit en K. Slot. Ingekomen was een schrijven van B. en W. der gemeente, dat op het daartoe gedane verzoek, betreffende tewerkstelling van kleine tuinders in de bagger-regeling, de goedkeuring is aangevraagd bij de betrokken minister. Van het schoolbestuur was een antwoord ingekomen dat men de algemeene vergade ring wenschte te laten beslissen of men de geheele beschikking kan krijgen over het schoollokaal voor tuinbouw-onderwijs. Hierna werd het woord verleend aan het hoofd der tuinbouwschool, de heer Witte- veen, welke tot onderwerp had: „Wijs mij de neutrale zóne". Spr. wees er op, dat er in dezen tijd moed voor noodig is om meer lijn te brengen in de organisatorische gedachten en te dien op zichte het christelijk beginsel te toetsen aan de omstandigheden. Wijs mij de neutrale zóne, wat beteekent zij en is zij juist. Iemand, welke zich neutraal wil houden, spreekt zich niet uit, kiest geen partij. Daarin wordt het moeilijk neutraal te zijn, dit is iets anders als neutraal houden. Het is iets zeldzaams, daar men in zijn hart partij kiest. Uitvoerig werd stilgestaan bij de rationa lisatie in de bedrijven, hoe daardoor de eco nomische, sociale en maatschappelijke toe standen in het gedrang kunnen komen, daar het maken van groote winsten steeds voor oogen wordt gehouden en hierin betreedt men de neutrale zóne omdat in de meeste ge vallen geen rekening wordt gehouden met God en Zijn gebod en als christen heeft men daarvoor te waken. De christen-tuinder en zijn gezin hebben te arbeiden als rentmeester van hetgeen hun toevertrouwd is, maar den wil Gods. daar heeft men rekening mede te houden. Ook op organisatorisch gebied mag men niet van verre blijven staan. Geen neutraliteit op dit gebied, zoo ook geldt zulks voor het chcriste- Iijk tuinbouwonderwijs. Daar wordt geleefd uit beginsel. Hetwelk tot uiting wordt ge bracht in de verschillende vakken. Ten slotte werd er door spr. nog op ge wezen, wat voor nut dit onderwijs oplevert voor de jongere menschen. zoowel voor hun latere leven technisch en voor hun geeste lijk welzijn, zoodat daardoor een inzicht ver kregen wordt met tot de neutrale zóne te be- Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij de taaie slijm kwijt raken, die bezwan gerd is met millioenen ziektekiemen. Gij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwijnt. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest» aanvallen. Gebruik daarom altijd bij: De Watersport. Het Kerstnummer van dit blad der zomer sporten ziet er fleurig en kleurig uit. Het bewijst, dat ondanks de winterslaap in de beoefening dezer sporten, de geesten toch wakker zijn gebleven en zich prepareeren voor de komende lente. De programma's zoowel van zeil- als roei- sport zijn voor 1934 reeds vastgesteld; er is druk vergaderd, blijkens de uitvoerige versla gen, die allen een uiting van voldoening zijn over het seizoen, dat achter ons ligt. Zoo geven ook de talrijke illustraties dank bare herinneringen aan de dagen van strijd, terwijl vele plannen voor nieuwbouw duide lijk aantoonen, het optimisme voor de toe komst. Men raadplege er maar eens de rubriek ind-ustrieele mededeelingen voor; de werven blijken allen volop in actie te zijn. Het blad heeft een waardig slot aan dezen jaargang gebracht. De Tooneelspiegel. Kerstnummer. Verschillende auteurs van naam hebben hun bijdragen geleverd, voor het Kerstnum mer van „De Tooneelspiegel", officieel or gaan v.h. Nederlandsch Tooneelverbond, en wij noemen allereerst Jan. R. Th. Campert, die met „Hals und Beinbruch" een aardif Kerstverhaal leverde. Simon BI. Stokv»» geeft een enthousiaste kritiek vanPHAEA» terwijl J. C. Fraenkel de vraag «telt: ,,J» Opera Italiana oo den goeden weg? met tav Czopp zet zijn serie interview* acteurs, die niet op de planken sP**" 7Tl'n" en heeft ditmaal !ac. van Hoven onder den genomen. Edinond Visser g*" vr>k echo's, terwijl in de gebruikelijk n> dilettantentooneel Henri A. van Ey*ae' Albert Vogel herdenkt. Het fraai lustreerde nummer met zijn gwarieer houd zal voor velen een welkom schenk zijn»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 22