Agenda DRUK WERK DRUKWERK !ficouinciaal 'flieuws Hoe ze -vlogen! Jierk S. School Onze JCoioniëtt Stad en Omgeving. JnqzzcmdeM Stukken RÏGiSlfRS EN ALLE FORMULItREK OMZETBELASTING. VAN PUlTtH flflSlMJJtR, PAYüLOP Weec&edcht AKERSLOOT. EGMOND AAN ZEE. SCHAGERBRUG. OTERLEEK. HEERHUGOWAARD. De kroos bracht 63 op. Verfrokken van Batavia om 6 u. Dinsdagavond. WENSCHT U BESTELT UW BIJ CO STER III! den geheelen dag geopend zijn. JAN VAN DER POL HEI KERSTFEEST DER VRIJzl EVANG. GEMEENTE. geëindigd. 1 J Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot hall 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De Chineesche bruid (dram.) Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag telkens half 8, hoofd nummer De bloem van Hawaiï (rom), hoofdrol Martha Eggerth. Toegang voor alle leeftijden. Cinema Americain, 7.30 uur, hoofdnum mer Cavalcade (hist. rom., geprolongeerd), hoofdrollen Clive Brook en Diana Wynyard Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag en Nieuwjaarsdag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Het kind van de straat (amus.), hoofdrol Sally O'Neil. Toegang elke leeftijd. Zondagmiddag en Nieuw jaarsdag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Zaterdag 30 December. 8 uur, Harmonie, opvoering door TOP van Een ridder kwam voorbij. 'Herkozen is tot heemraad van de Hempolder de heer W. Veldt, van de Binnengeesterpolder de heer Jn Swart, van de Zwartedijkspolder de heer P. Schut zn. Herkozen tot dijkgraaf van de Klaas Hoorn en Vijfpolder de heer J. Verduin Jnz. 'Gras en rietverpachting Westwou- derpo'der, opbrengst grasgewas 398.50, rietgewas 164, totaal 562.50. In 1932 was de opbrengst 593, alzoo nu 31.50 minder. De oud-kath. jongeliedenvereeniging Vroom, Vrij en Blij, bestaat thans 15 jaar. Dit heugelijk feit wilde men niet ongemerkt laten voorbij gaan. Binnen kort zal de vereeniging dan ook naar aanleiding van het derde lustrum een revue opvoeren met den titel: „Dat had je nooit gedacht." Met ingang van 1 Januari a.s. heeft de heer J. W. Kockx ontslag genomen als di recteur der N.V. Maatschappij Noordzeebad Egmond. De omvangrijke werkzaamheden der badplaats Castricum aan Zee, waar de heer K. eveneens als directeur optreedt, heb ben hem tot dit bedanken doen besluiten. De heer Kockx is vanaf de oprichting der Maatschappij 1 Januari 1918 directeur en zal dus deze functie 16 jaar hebben ver vuld. In de vacature, in den gemeenteraad ont staan door het bedanken van den heer L. A. Hartman, is benoemd verklaard mevrouw K BlokPrins, die haar benoeming niet heeft aanvaard. In haar plaats is thans aangewe zen de heer J. C Rcodhart, die zijn benoe ming aanvaard heeft. In de raarisvacatuie, ontstaan door vertrek van den heer Blok. is benoemd verklaard de heer W. de Graaff, die zijn benoeming ran- •aard heeft. 'In het café van mevr. wed. J Broer alhier, werd Woensdag J.I., 27 Dec., in het openbaar verpacht het gras en riet gewas, het jachtrecht, het visch water en de sluiswachterswoning te Oudesluis, van het waterschap Zijpe en Hazepolder. De uitslag was als volgt: a. gras- en rietgewas (verpacht voor den tijd van 2 jaren): opbrengst 2481 (12 perceelen opgehouden); b. het recht tot uitoefening van de korte jacht langs de dijken van het waterschap: opgehouden; c. het recht tot het bevisschen van het algemeen polderwater (verpacht voor den tijd van 2 jaren): opbrengst 311; d. de sluiswachterswoning te Oude sluis met genot van schut-, los- opsche- pings- en bruggelden, verpacht voor den tijd van 4 jaren aan P. J. van der Oordt voor 75. Het Burgerlijk Armbestuur verleende een reductie van 30 op de door dit college verhuurde landerijen. De fouragehandelaar Jb. K. alhier, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat een portefeuille, waarin zich zijn rijbe wijs, wegenkaart en nummerbewijs bevond uit de cabine van zijn vrachtwagen was ver dwenen. Aangifte is bij de politie gedaan, doch men tast volkomen in 't duister. Bij de op 28 December in café de Hengst man gehouden verhuring van dijken en wegen van den polder Heerhugcwaard viel in ver band met de bedragen, die het vorige jaar voor de verschillende perceelen werden be steed, verbetering te bespeuren. Vóór de ver huring werd bekend gemaakt, dat 19 per ceelen wegens den dit jaar aanvangenden pro vincialen wegenaanleg en kanalisatie niet voor verhuur in aanmerking kwamen, hetgeen eemge ontstemming verwekte. De dijkgraaf verklaarde echter hieraan geen publicatie te hebben kunnen geven, aangezien hem dit pas den vorigen middag bekend was geworden. Eén perceel (Basserweg) werd opgehou den, terwijl het perceel Hond en weg wegens reclame na den verhuur eveneens aan den polder bleet. De totale opbrengst voor de 62 perceelen bedroeg f 2889. Aangekomen te Medan om 1.35 u. Woensdagmorgen. Vertrokken van Medan om 2.30 u. Woensdagmorgen. Aangekomen te Rangoon om 10.50 u. Woensdagmorgen. Vertrokken van Rangoon om 11.40 u. Woensdagmorgen, Aangekomen te Akyab om 17.50 u. Woensdagavond. Vertrokken van Akyab om 18.50 u. Woensdagavond. Aangekomen te Allahabad om 2.46 u. Donderd.morgen. Vertrokken van Allahabad om 3.20 u. Donderd.morgen. Aangekomen te Karachi om 12.u. Donderdagmiddag. Vertrokken van Karachi om 1.u. Aangekomen te Djask om 19.30 u. Vertrokken van Djask om 20.30 u Aangekomen te Bagdad om 7.30 u. Vertrokken van Bagdad om 9.u. Aangekomen te Cairo om 17.20 u. Vertrokken van Cairo om 18.50 u. Aangekomen te Athene om 2.55 u. Vertrokken van Athene om 3.55 u. Aangekomen te Napels om 9.20 u. Donderdagmiddag. Donderdagavond. Donderdagavond. Vrijdagmorgen. Vrijdagmorgen. Vrijdagavond. Vrijdagavond. hedenmorgen. hedenmorgen. hedenmorgen. PURMEREND. Laatste zitting Kantongerecht. Gister werd de laatste zitting gehouden van het kantongerecht voor Purmerend ir. verband met het besluit tot opheffing hier van. Kantonrechter was mr. H. C. Hooft Hasselaer, die in deze laatste zitting er werden geen strafzaken behandeld de be- teekenis van het kantongerecht schetste. Verschillende sprekers voerden hierna het woord. Na afloop van deze zitting werd door alle brigadiers gedefileerd voor den kanton rechter. Kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. kerk te Winkel zijn teruggeko men op hun besluit om aan de land- pachters over 1933 40 pet. reductie te verleenen en hebben nu besloten 50 pet. reductie te verleenen. Aan den onderwijzer F. J. C. Speets te Opmeer is met ingang van 1 Jan. eervol ontslag verleend in verband met het feit, dat deze overcompleet is ge worden door daling van het aantal leerlingen. DE DREIGENDE OPHEFFING VAN DE O.L. SCHOOL TE OTERLEEK. Donderdagavond vond in café de Vries te Oterleek een ouderavond plaats. Trotsch de onbegaanbare wegen, was deze bijeen komst bizonder druk bezocht, waarover de heer de Wit zijn genoegen uitsprak. Vertegen woordigd waren de commissie tot wering van schoolverzuim, idem van toezicht op het L.O. en Volksonderwijs. B. en W. hadden bericht van verhindering gezonden. De heer De Wit hield een uitvoerige be schouwing over de schoolbedreiging, welke nog steeds niet van de baan is. Spr. herin nerde aan de beruchte circulaire van 20 Juli, en de middelen, om dat onheil af te wenden. Er is nog geen besluit afgekomen, om de school op te heffen, er is dus kans op behoud maar daar mogen we niet op vertrouwen. Er moet iets gedaan worden, en wel het indienen van een request, onderteekend door alle ouders van schoolgaande kinderen. De heer Harskamp noemde de opheffing der school een misdaad. Als men vraagt aan de menschen, waarom ze tegen opheffing zijn, dan luidt meestal het antwoord: omdat dan de kinderen naar Stompetoren moeten Spr.'s standpunt is, dat er ons hier iets ont nomen wordt, vandaag dit, morgen dat, ten slotte alles, zelfs het vrije woord. Bij de re geering is alle rede zoek, ze staan nergens voor en daarom moeten wij doen, wat we meenen, dat goed is. De school is een behoef te, een stuk van ons leven. Een request heeft zijn sympathie, doch het is slechts papier, wat misschien toch in de prullemand gaat Achter de handteekeningen, die daaronder geplaatst worden, moet een man staan, be reid tot de daad. Als besloten wordt de school op te heffen, zou spr. alle kinderen een maand thuis willen houden uit protest. De heer De Wit oordee'de, dat een actie met de daad door een ieder voor zich zelf moet worden uitgemaakt. Dat zal leiden tot conflicten en het kind komt er door op ach ter. De regeering lacht er om, zij beschikt over alle machtsmiddelen. De actie wordt daarmee niet gebaat en spr. moet het dan ook de aanwezigen ontraden. De heer Harskamp wil zich niet zonder meer dood laten drukken. Hij negeert wat de minister zegt uit protest. Dat geeft meer, dan het zetten van een naam. De heer De Wit zag meer heil in het uit eenzetten van de gevaren van een onbeschut- etn weg, waar de blanke draad van het hoogspanningsnet langs loopt. Bovendien wordt het schoolverzuim ernstig in de hand gewerkt. De heer Slooten wees op het karakter der beide scholen. De een is altijd geweest de dorpsschool, terwijl die te Stompetoren meer het karakter draagt van een polderschool. De heer Harskamp wees nog op een plaats gehad hebbend ijsfeest in een naburig dorp, waar men de kinderen van het aangrenzende dorp welks school is opgeheven, uitsloot van deelname. Het resultaat der opheffing is, dat de kinderziel ten zeerste zal worden gegriefd. De heer De Wit oordeelde, dat er in de toekomst heel wat conflicten uit zullen voort vloeien, met een bittere wansmaak. De kin deren zullen zich niet in een vloek en een zucht aanpassen, dat gaat zeer langzaam Den Haag decreteert, dat we e'kander moe ten leeren verstaan, doch dit is de laatste jaren door de school versnippering niet in de hand gewerkt. De heer Witteveen oordeelde het een ramp voor de gemeenschap, daar tegelijk met de school, ook een intellectueel centrum ver dwijnt. Ook het vereenigingsleven zal er de ernstige gevolgen van ondervinden, terwijl het dorp langzamerhand ten onder zal gaan. De heer De Wit achtte dit zeer juist ge zien, reden te meer om er zoo hard mogelijk tegen te vechten. Vervolgens werd een ontwerp-request be-, handeld en onderteekend door alle aanwezi ge gezinshoofden. Een tweede adres zal worden opgemaakt, te onderteekenen door alle ingezetenen, het welk eveneens aan den miniser zal worden gezonden. Een tweetal aanwezigen zullen zich met het ophalen der handteekeningen belasten. De heer De Wit sloot met een woord van dank deze buitengewoon geslaagde ouder avond. IR. SOEKARNO GEÏNTERNEERD. In overeenstemming met den adjudant van den gouverneur-generaal is aan ir. Soekarno in het belang der openbare rust en orde het eiland Flores als ver blijfplaats aangewezen. Mogen w(J U er even aan herinne ren dat wy morgen (Oudejaarsdag) Tevens tot 8 uur 's avonds WARME SAUSJES verkrijgbaar van de be kende beste kwaliteit by „In de Banaan" LAAT. 162. NOG GOED AFGELOOPEN. Hedenochtend omstreeks kwart over negen wilde de heer S. met zijn rijwiel uit de v. d. Boschstraat de Nieuwesloot oprijden, toen daar in volle vaart een luxe auto zonder eenig signaal te geven, de v. d. Boschstraat passeerde. Het was uitsluitend aan het sterke remmen van den heer S. te danken, dat deze niet ge grepen werd door den auto. Nu moest alleen het rijwiel-achterwiel het ont gelden. Het nummer van den auto is echter bij de politie bekend. HET VERZET IN LHONG. Het legerbestuur ontving van den ge westelijken militairen commandant van Atjeh het volgende telegram: Door een patrouille, onder commando van ma joor Agerbeek, waarbij zich voorts be vonden de kapitein Scheffer en luit. Kooystra, zijn Vrijdagmiddag de restee- rende 7 kwaadwilligen uit Lhong ge dood. De vijand had zich in een grot verschanst en weigerde na herhaalde sommatie zich over te geven. Bij het daarop ontstane gevecht werden allen gedood. Onzerzijds zijn er geen ver liezen. CORRESPONDENTIE. Mevr. v. d. VW„ alhier. Uw stukje is zeer gevoelig, maar de door U beschreven bijeenkomst had niet in Alkmaar of omgeving plaats. Gebrek aan plaatsruimte en de vrees een pre cedent te scheppen noodzaken ons ver slagen van dergelijke samenkomsten buiten ons rayon achterwege te laten. Red. Alkm. Crt. Bunen verantwoordelijkheid van de Redactie. De opnamt ui de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Alkmaar, 29 Dec. 1933. WAARTOE EEN MISMAAKT MENSCH KAN DIENEN! Gistermiddag slenterde door Al'kmaar's straten een man, lang pl.m. 1 M. met een hoofdlengte van pl.m. 30 c.M. Deze persoon, hinderlijk omstuwd door een troep kinderen, droeg aan een koord om zijn Hals 'u karton nen kaart, met een reclame-aankondiging van een firma hier ter stede. Is het niet tereurig, dat een dergelijk op zichtig mismaakt mensch moet dienen als reclameobject? Draait dan ook Uw hoofd naar de andere zijde, als ge dezen man pas seert. U, mijnheer de redacteur, dank voor de verleende ruimte in Uw geëerd blad 'N MENSCHEN VRIEND, DE BURGEMEESTER VAN GROOT SCHERMER NEEMT ONTSLAG ALS SECRETARIS. In de gister gehouden raadsvergade ring te Grootschermer, waarvan het verslag van de openbare zitting reeds in ons nummer van gister werd geplaatst, diende de burgemeester, om gezond heidsredenen, met ingang van 1 Jan. zijn ontslag in als gemeente-secretaris. De raad willigde dit verzoek in, met behoud van 3 maanden salaris. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. De directeur van het Post en Telegraaf kantoor te Alkmaar brengt ter kennis, da, indien de vliegmachine de Pelikaan heden avond te Amsterdam aankomt de daarmede ontvangen correspondentie Zondag 31 De cember tusschen 8.45 en 9.45 ten postkan tore kan worden afgehaald. Men schrijft ons: Het Kerstfeest, dat Donderdagavond in de Vrije Evangelische gemeente, Lindenlaan 117 alhier werd gevierd, met de kinderen der Zondagsschool aldaar is uitstekend ge slaagd! De opkomst was bijzonder groot. Het schoone was, dat hier menschen uit alle stan den uit onze stad in eensgezindheid samen waren. Allen knielden eerbiedig in den geest rond de Kribbe van Bethlehem. Het feest stond onder leiding van den voor ganger dezer gemeente den Vrije Evang. pre dikant J. J^ Ruys, die voorging in gebed en met de kinderen de Kerstgeschiedenis behan delde. I elkens gaven de kinderen goede ant woorden of kenden teksten van buiten Alom werd de Kerstboom ontstoken en de symboliek, die daarvan uitgaat, toegelicht! De hchten spreken van Jezus Christus als 't licht der wereld in deze donkere dagen van malaise en werkloosheid. De altoos groene kleur en de heerlijke geur wijzen op „U altoos grx?V? ch ziïn" van fen kind van God. Nadat het „Eere zij God" bij den verlich ten boom was gezongen, sprak de heer W Ahse van Beverwijk de vergadering ernstig toe naar aanleiding van de woorden „Vreest niet!" Alle aanwezigen kregen daarop versnape ringen, door dames rondgediend Zuster H. 't Woud- Hartdorf en zuster G. J Meijer, oud-diacones en zendingszuster, deden daarop elk een mooie Kerstvertelling' Ook de heer H. van Doorn sprak de schare vriendelijk toe, de kinderen opwekkende tot trouw bezoek aan de Zondagsschool Een en ander werd afgewisseld door zang viool muziek van den heert 't Woud en zingen der kinderen, t Glanspunt van den avond was 't uitdeel en der Kerstpakjes, bevattende boek werken en kleedingstukken. Ook aan anderen zullen nog eemge kleedingstukken worden uitgereikt. Br Molenaar sloot deze vergadering, die Jü de beste orde verüqa, met naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 December. Medegedeeld door het Kon Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 777,8 mM. t« Vardö. Laagste barometerstand 735,6 mM. te Torshavn. Verwachting, geldig tot den avond van 31 December: Zwakke winden uit Noordelijke richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt; weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt in het Noorden; in het Zuiden lichte vorst. Weeroverzicht. De depressie in het westen is diep gewor den, maar trekt hoofdzakelijk noordwaarts, zoodat de hooge druk in Noord-Scandinavië nog slechts weinig afnam en zich verder zuidwaarts uitbreidde. Door de vrij sterke stijging van den barometer in het zuidwesten en in Frankrijk vormde zich nu een ondiepe depressie in Duitschland, terwijl die in d« Middellandsche zee minder diep werd. In- dien de drukstijging zich verder over de Britsche eilanden uitbreidt, blijft onze om geving onder den invloed van noordelijke tot oostelijke winden. De warmere bovenstroo- ming hield om de Oostzee nog verdere ont wikkeling van vorst tegen; bij Hamburg viel zelfs lichte dooi in, maar de zeer lage tem- feraturen in Finland en de hooge druk daar lijven een bedreiging vormen, zoodra krachtiger noordoostelijker winden doorko men. Aan de Britsche westkusten waaien stormachtige westelijke en zuidelijke win den, om de Oostzee en aan de Noorsche kust nam de wind af. Nog steeds is vrijwel het geheele waarnemingsgebied betrokken, met lichten regen in Duitschland. bij tempe raturen onder nul graden en sneeuw in Scadinavië en Frankrijk. BEVORDERD. De heer F. J. Dun, kornet bij het 6e regiment veldartillerie, en de heer D. Th. Makkink, vaandrig bij het corps luchtdoelartillerie, zijn met ingang van 1 Jan. 1934 bevorderd tot 2en luitenant. DE FLORALIA-TENTOONSTELLING. Bij de Donderdagavond in den Mu- ziektuin gehouden trekking van de ver loting der Floraliatentoonstelling, goed gekeurd door B. en W van Alkmaar op 8 Augustus 1933, zijn de prijzen geval len op de nos. 231, 942, 372, 210 en 302. De prijzen kunnen tegen overgave van het lot worden afgehaald bij C. Bruin, Ritsevoort 25, Alkmaar. DE WINKELSLUITING. In aansluiting op ons bericht van gis teren omtrent de winkelsluiting op Zon dag 31 Dec. 1933 (Oudejaarsdag) ver melden we nog, dat behalve de onthef fing van art. 2 sub a Winkelsluitings wet 1930 St. 460, met dien verstande, dat de winkels tot 8 uur des namiddags geopend mogen zijn, het volgens art. 4 lste lid van de winkelsluitingswet ver gund is aan brood-, banket-, suikerwer ken- en chocoladewinkels, benevens bloemenwinkels de zaak ook nè, 8 uur geopend te houden. WEDER OP VRIJE VOETEN. Naar wij vernemen is de huisvrouw van F. T. alhier, die met nog andere personen als verdacht te zijn betrokken bij den diefstal met braak, gepleegd te Oterleek op 7 September ten huize van T. R.^ in het Huis van Bewaring alhier was ingesloten, weder op vrije voeten gesteld. GEWIJDE AVOND IN HET DIACONIEHUIS. Evenals vorige jaren is ook nu weder een Ïenotvollen avond aan de bewoners van het Maconiehuis verschaft. Na gezamenlijk zingen van Gez. 7 vers 1 werd een hartelijk welkomswoord gesproken door den president-regent, den heer Rode wijn, tot alle aanwezigen en speciaal tot mevr. de Haas, mevr. Kleijmeer en den heer Grondsma. Allen hebben genoten van de schoone zang van mevr. de Haas, op het orgel bescheiden begeleid door mevr. Kleijmeer. Hoe mooi was het Ondejaarsavondlied en tot slot het Onze Vader. En dan onzen grooten voordrachtkunste naar, den heer Grondsma. Wat sloegen zijne voordrachten in, die, met het oog op den ge- wijden avond, bijna allen een zekere stem- ming gaven. Machtig klonk het door hem voorgedragen Gezang 230, Heft aan, heft aan den luiden zang, enz. Na de pauze werd een woord van dank gebracht aan den heer Roos, die als diaken en regent heengaat, voor alles, wat hij voor de diaconie en het Diaconiehuis gedaan heeft en hem een ets op metaalzilver van het poortje van het Diaconiehuis aangeboden. De president was aller tolk, toen hij harte lijk dank bracht aan mevr. de Haas, mevr. Kleijmeer en den heer Grondsma, voor een mooien avond, die zij geheel belangloos aan onze oudjes hebben verschaft. Met het zingen van Gez. 180 vers 1 werd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2