Alkmaarsche Courant. Persil II Persil J^u&licaiies Qxufetiiksth 0veezicht Nieuws over de Duitsche ontwapening. Roemeensche minister-president Duca door revolverschoten gedood. Fascistisch student de dader. Bonden! rt/i en dertigste Jaargang. ZATERDAG 30 DECEMBER De Duitsche minister van buiten- tandsche zaken Vort Neuraih heeft in een lel artikel de handelingen van de ontwapeningsconferentie gelaakt. OVER DE S.A. EN DE S. S. Buitenland Groote vi rslagenheid. m Wat wenschen w' U van harte toe In rt aanstaand nieuwe jaar? Dat het U voor den wind mag gaan, Precies zoo goed als haar. Dat Mientje hier zoo glunder kijkt, Niemand, die dat verbaast: Wie naar Persil grijpt, weet vooruit: Ik „grijp er vast niet naast". No. 307 1933 L. in. II— AANSCHAFFING SCHOOL BOEKEN, LEER- EN HULPMIDDELEN ST. JOSEPHSCHOOL (U.L.O.) Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 28 December 1933 heeft vastgesteld het navol gende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een adres d d. 11 December 1933 van het Bestuur der Vereeniging „St. Joseph" voor de R.K. Jongensscholen alhier, verzoe kende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Josephschooi (u.l.ovoor aanschaffing van schoolboeken, leer- en hulp middelen; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 166 tot het verslag van 's Raads handelingen; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de .n artikel 73 der Lager Onderwijswet 1920 gestelde eischen; Gelet op de artikelen 72 en 75 dier wet, alsmede op artikel 4 der Wet van 4 Augustus 1933, Stbl. 414; Besluit: A. de gevraagde medewerking te verke nen; B. de uit het besluit A voortvloeiende uit gave te zijner tijd nader te regelen bij sup- pletoire begrooting. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het schoolbe stuur van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Alkmaar, 29 December 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN JULIASCHOOL (U.L.O.) Burgemeester en Wethouders van Alkmaat brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 28 December 1933 heeft vastgesteld het navol gende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een adres d.d. 3 November 1933 van het Bestuur der R.K. Meisjesscholen al hier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken ten behoeve van de on der zijn beheer staande Juliaschool (u.l.o.), voor aanschaffing van schoolboeken; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 147 tot het verslag van 's Raads handelingen; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Önderwijswet- 1920 gestelde eischen; Gelet op de artikelen 72 en 75 dier wet, a'smede op artikel 4 der Wet van 4 Augustus 1933, Stbl. 414; Besluit: A. de gevraagde medewerking te verlee nen; B. de uit het besluit A voortvloeiende uit gave te zijner tijd nader te regelen bij sup- pletoire begrooting. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het schoolbe stuur van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Alkmaar, 29 December 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDFf AAR. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. AANSCHAFFING SCHOOL- MEUBELEN ST. JOSEPHSCHOOL (U.L.O.) Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 28 December 1933 heeft vastgesteld het navol gende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een adres d.d. 6 November 1933 van het Bestuur der Vereeniging „St. Jo seph" voor de R.K. Jongensscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Josephschool (u.l.o.), voor aanschaffing van schoolmeubelen Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 147 tot het verslag van 's Raads handelingen; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet- 1920 gestelde eischen Gelet op de artikelen 72 en 75 dier wet, alsmede op artikel 4 der Wet van 4 Augustus 1933, StKl. 4i4; •sluit A. de gevraagde medewerking te verke nen; B. de uit het besluit A voortvloeiende uit gave te zijner tijd nader te regelen bij sup- pletoire begrooting. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het schoolbe stuur van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Alkmaar, 29 December 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. AANSCHAFFING SCHOOL MEUBELEN, LEER- EN HULPMIDDELEN JULIANASCHOOL (U.L.O.) Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne vergadering van 28 December 1933 heeft vastgesteld het navol gende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een adres d.d. 1 December j.1. van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonderwijs alhier, ver zoekende gelden uit de gemeentekas te willen lostrekken ten behoeve van de onder zijn be heer staande Julianaschool (u.l.o.) voor aan schaffing van schoolmeubelen, leer- en hulp middelen; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 162 tot het verslag van 's Raads handelingen; Overwegende, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet- 1920 gestelde eischen; Gelet op de artikelen 72 en 75 dier wet, alsmede op artikel 4 der Wet van 4 Augustus 1933, Stbl. 414; Besluit: A. de gevraagde medewerking te verlee- nen; B. de uit het besluit A voortvloeiende uit gave te zijner tijd nader te regelen bij sup- pletoire begrooting. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden, kan ieder ingezetene en het schoolbe stuur van dit besluit in beroep komen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland. Alkmaar, 29 December 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. BEKENDMAKTNO. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken maakt bekend, dat voor de week van 15 Januari 1934 uitsluitend rundvleesch in blik wordt afgegeven op bruine bonnen en onvermengde margarine op witte bonnen. De Directeur voornoemd: ED. v. d. HEUVEL Tegen Kerstmis heeft baron v. Neurath den Berlijnsehen correspondent van „New York Times" een onderhoud toegestaan, dat thans in dit blad is verschenen. Hierin verklaart de Rijksminister o.m.: De ontwapeningsconferentie is onbekwaam ge bleken een oplossing van het ontwapenings- prcbleem tot stand te brengen en de moreel en juridisch gemotiveerde aanspraak van Duitschland op rechtsgelijkheid en gelijke veiligheid te verwezenlijken. Bovendien heeft het volkomen versagen van den Volkenbond in de Ontwapeningslcwestie definitief tot klaarheid gebracht, dat deze voor zakelijke en rechtvaardige regeling van moeilijke kwesties, welke van invloed zijn op den wereldvrede in het geheel niet geschikt is. Deze erkenning heeft ons genoopt de ont wapeningsconferentie en den Volkenbond te verlaten. De Duitsche houding beteekent voor de andere staten de opwekking eindelijk op grond van de politieke realiteiten haar be slissingen te nemen. In haar oprechten wil tot vrede wenscht de Duitsche regeering evenals te voren te komen tot een overeenstemming met de an dere staten in zake de ontwapeningslcwestie. De hoop, dat thans een overeenstemming op de basis van een werkelijke bewapeningsver mindering der zwaarbewapende staten zal kunnen tot stand komen, heeft zij evenwel opgegeven. Onze eisch van algemeene ontwa pening blijft bestaan, doch we moeten helaas vaststellen, dat hij in den tegenwoordigen tijd niet te verwerkelijken is. De ondervindingen der laatste acht jaren hebben al te duidelijk getoond, dat de zwaar bewapende staten, in het bizonder F r a n k r ij k, niet van wille zijn, werke lijk te ontwapenen. Het is te betreuren, dat thans hef feit van den tot nil toe bestaan heb bende wil niet te ontwapening tot uitgangs punt is genomen voor de verdere onderhan delingen. De wenschen, welke wij onder deze omstandigheden moeten in acht nemen, zijn buitengewoon gematigd. Zij hebben ten doel Duitschland een minimum van defensieve militaire veiligheid te geven, waarvan het met het oog op de geweldige wapeningen van zijn buurstaten niet kan afzien. Hierover worden diplomatieke besprekingen gevoerd Wij voeren deze directe onderhandelingen in den geest van bereidheid tot overeenstem ming en van oprechten wil tot v-ede. Wan neer onze partners bij de onderhandelingen zich door denzelfden geest laten leiden, is te hopen, dat een overeenstemming tot stand komt. Aan de aanspraak van Duitschland op gelijk recht en gelijke veiligheid zal evenwel de Duitsche regeering met alle energie en on buigzaamheid vasthouden, welke haar het be wustzijn verleent, een goede en rechtvaardige zaak te behartigen en de vastbeslotenheid van het Duitsche Volk achter zich te hebben De thans aan den gang zijnde onderhande lingen worden langs diplomatieken weg ge voerd, waarbij het natuurlijk de plicht der betrokkenen is, niet eenzijdig bepaalde pun ten der onderhandelingen openbaar te ma ken. Ik moet derhalve thans reeds met het oog op de andere bij de besprekingen betrok ken regeeringen een reserve in acht nemen nopens de bizonderheden der Duitsche wen schen. Ik kan evenwel zeggen, dat Duitsch land slechts een defensief leger eischt op zoo danige sterkte, dat geen sprake kan zijn van een bedreiging der andere staten. Wat de S.A. en S.S. betreft, hier gaat het om een zuiver politieke organisatie, cue steeds een interne taak heeft te vervullen en die voor oorlogsdoeleinden noch zijn geoefend noch uitgerust. De 2Vt millioen leden van S.A. en S.S., die van alle leef tij den van 18 tot 70 jaar zijn, zijn bestemd voor de binnenlandsch po litieke afweer van het marxistisch bolsjewis tisch gevaar in Duitschland en als zoodanig onmisbaar. Zooals Rijkskanselier Hitier herhaaldelijk in zijn redevoeringen heeft verklaard, weigert Duitschland niet, het niet-militaire karakter der S.A. en S.S. ingeval van het tot stand komen van een overeenkomst over wape ningskwesties te onderweroen aan een inter nationale controle, mits alle staten overeen komstige verplichtingen op zich nemen, Duitschland is bereid zich een internationale controle te onderwerpen, mits deze controle voor alle staten geldt. Minister-president Duca van Roe menië is gisteravond om 10 uur 20 Oost-Eur. tijd (dus 8 uur 40 AT) op het station Sinaja het slachtoffer geworden van een aanslag. Toen hij van een langdurige audiëntie bij koning Carol in den trein .vilde stappen, om naar Boekarest terug te keeren, werd hij door een student door vier schoten in het hoofd ge raakt. Hij was op slag dood. Zijn metgezel, de afgevaardigde Dr. Costinescoe, werd gewond. De dader werd direct gearresteerd. Nadere bijzonderheden. Omtrent den moord op den Roemeenschen ministerpresident wordt nog gemeld, dat de aanslag is gepleegd door een lid der IJzeren Garde. De daad wordt beschouwd als een antwoord op de ontbinding der Garde. Na den aans ag ontstond op 't station een paniek. Niettemin gelukte het den dader te arresteeren. Uit het afgenomen verhoor is gebleken, dat de jongeman tot de daad is aangezet. Hij weigerde echter, zijn opdracht gever te noemen. De daad heeft te Boekarest een geweldige opwinding veroorzaakt, te meer waar de ge volgen voor de binnen- en buitenlandsche politiek niet te overzien zijn. Duca gold als de verdediger van de hechte vriendschap tot Frankrijk en in het binnenland voerde hij heftigen strijd tegen het radicalisme van links en rechts. Een later bericht meldt, dat bij den aan slag ook een handgranaat is geworpen, waardoor oud-burgemeester Costinescu licht werd gewond. Wijlen minister Duca. Minister-president Duca stamt uit een oude Bojarenfamilie. Hij studeerde rechten te Pa rijs en wijdde zich na zijn terugkeer in Roe menië uitsluitend aan de politiek. Op 28- jarigen leeftijd werd hij afgevaardigde van de liberale partij, vier jaar later was hij mi nister. Hechte vriendschap bestond tusschen hem en Jonel Bratianu. Gedurende den we reldoorlog trad hij niet bijzonder op den voorgrond. Duca is 52 jaar oud geworden. Militaire dictatuur? Het lijk van Duca is op bevel van den ko ning overgebracht naar het slot Peles en daar opgebaard. Tevens heeft de koning den te Boekarest verblijvenden min. van onder wijs Angelescu naar Sinaja ontboden en hem belast met de voorloopige leiding der zaken. Door den dood van Duca heeft de liberale partij een zwaar verlies geleden, want hij was onbetwist de leider. Het is niet onmogelijk, dat zeer scherpe maatregelen op het gebied der binnenland- sche politiek zullen worden genomen. Gister avond deden te Boekarest geruchten de ron de, volgens welke een militaire dictatuur zou worden afgekondigd. In ieder geval zal tegen de rechtsradicale beweging met alle midde len worden opgetreden. Duca's dood. De Donaupost meldt omtrent den moord op den Roemeenschen minister-president na der uit Boekarest, dat de aanslag door drie mannen is gepleegd Het blad verklaart, dat de daders leden zijn van de IJzeren Garde, de fascistische organisatie, welke onlangs bij decreet van den minister-president is ontbon den. Men is te Boekarest van meening, dat het overlijden van den premier Duca geen veran dering zal brengen in de buitenlandsche po litiek. Duca zal op staatskosten worden bijgezet op zijn landgoed. Ook in het kamp zijner politieke tegen standers heerscht verslagenheid over zijn dood. Uit do Persil klank film Wasch gemakkelijk, waseh voordeetig v3- -3 5". p-f Vr - V E. Ostermann Co's Handel Mij, N.V. Amsterdam - Fabrieken te Jutphaas - Utrecht De naam van den moordenaar. De moord op premier Duca is gepleegd door den student Nicolai Constantinescu, die drie medeplichtigen had, eveneens stu denten. Een belangrijke conferentie met den Koning. Minister-president Duca, die des middags door den koning in audiëntie was ontvan gen, welke men zeer belangrijk achtte omdat daarbij ook de kwestie van den gouverneur der Nationale Bank zou worden behandeld, had tegen zes uur het koninklijk paleis ver laten. Hij begaf zich naar de villa van den gewezen burgemeester van Boekarest, dr. Costinescu, waar hij het avondmaal gebruik te. Daar hij met den sneltrein naar Boekarest Sinaja om 9 uur 10 wilde verlaten, begaf hij zich tegen 9 uur naar het station. De snel trein was echter te laat en liep eerst kwart over negen het station binnen. Op het oogen- blik dat Duca, vergezeld van Costinescu, naar zijn wagon liep, werd hij door vier re volverschoten getroffen; het vijfde schot trof Costinescu en verwondde dezen zwaar. Duca was op slag dood. Wie de moordenaar was. De moordenaar heeft de handelshooge- school te Boekarest afgeloopen en is lid van de IJzeren Garde; juist heden zijn de laatste leden van dit verboden corps die nog in hech tenis zaten, op vrije voeten gesteld. Voor de ontbinding der IJzeren Garde had Constan tinescu in het district Gagaras gecandideerd voor de Kamer. Hij is in hechtenis genomen Hij was in gezelschap van twee andere stu denten, Balamace en Caraniciu, de eene uit Brassov, de andere uit Curtuaja; zij beiden slaagden erin in de algemeene verwarring te ontkomen. Bij fouilleering vond men bij Constantinesco ook nog een papieren bom. Het lijk van den minister-president zal in het koninklijk slot op een catafalk geplaatst worden. De ministerraad bijeen. De ministerraad, aldus wordt nader uit Boekarest gemeld, is bijeengekomen over de te nemen maatregelen te beslissen. Ook de I partijraad van de liberale partij, wier leider Duca was, is bijeengeroepen. Men verwachtte in den loop van den nacht verscheidene maatregelen. Geruchten over uitroeping van den staat van beleg acht men voorshands niet geloofwaardig. Titulescu is onmiddelijk uit Zwitserland teruggeroepen. Merkwaardig is, dat het bericht van den aanslag het eerst door de Berlijnsche radio te Boekarest bekend werd. De Roemeensche radio gaf het pas een kwartier later door. De diplomatieke vertegenwoordigers te Boekarest zijn dadelijk bij het minister-pre sidium hun deelneming gaan betuigen. Alle oppositie-leiders hebben de weduwe en de leiding van de liberale partij gecondoleerd. De twee medeplihtigen van den dader zijn eveneens gearresteerd. Reeds een nieuwe president benoemd. Alle ochtendbladen zijn met groote rouw- nummers verschenen, waarin lange artikelen worden gewijd aan minister-president Duca. Over den aanslag zelf wordt nog het volgen de meegedeeld De moordenaar verklaarde bij het verhoor dat twee studenten van de hoogere handels school van den aanslag op de hoogte zouden zijn geweest. Hij verklaarde verder, door nie mand tot zijn daad te zijn aangezet en uit eigen beweging met zijn beide'vrienden het plan te hebben gemaakt en uitgevoerd Als motief gaf hij op, dat Duca vrijmetse laar was en Roemenië aan het buitenland zou hebben verkocht. Het volk Ieeit geheel mee. Aangezien Duca bovendien ook verant woordelijk was voor de ontbinding van de Uzeren Garde, diende hij ondanks alle erken ning van zijn bekwaamheden, vermoord te worden. Nog in den loop van den avond werden alle kort na hun eerste arrestatie weer in vrijheid gestelde leiders der IJzeren Garde opnieuw gearresteerd. De leider van deze organisatie Zelea Go- dreanu werd gearresteerd in den trein tus schen Alba Julia en Boekarest De aanslag heeft te Boekarest groote be roering veroorzaakt. Tegen middernacht was geheel Boekarest op de been, zoodat in het centrum der stad het verkeer zoo goed als geheel gestagneerd was Algemeen werd de aanslag door het publiek veroordeeld, als doel- en zinneloos. Nog in den loop van den nacht werd een kabinetszitting gehouden, waarin werd besloten, in een proclamatie het land te vermanen tot eenheid, gesloten heid, rust en orde, en waarin tevens het be sluit tot benoeming van Angelescu tot minis ter-president werd genomen. Politieke onlus ten doen zich nergens in het land voor. Opschuiving van ministerzetels. Bij koninklijke beschikking, die van nacht te vier uur werd onderteekend, is de huidige minister van onderwijs An gelescu tot opvolger benoemd van den vermoorden minister-president Toeka. Tot opvolger van Duca in de leiding der Liberale partij zal de minister van financiën Dinu Bratianu worden be noemd. Het lijk van Duca zal Zoterdag- middag worden overgebracht van Sinaja naar Boekarest, waar het in het Athe- nium zal worden opgebaard. De bijzet ting zal Zondag geschieden. Onder de gearresteerde personen bevindt zich o.a. generaal Canatouzino, Vranicerul, die zich in den oorlog heeft onderscheiden en onder andere lid schijnt te zijn van de ijzeren garde. GOEBBELS OUDEJAARSAVOND VOOR DE MICROFOON. Rijksminister Dr. Goebbels spreekt Zondag 31 December 1933, des avonds van half zeven tot kwart voor zeven via alle Duitsche zenders. OUD-PREMIER VAN DUITSCHLAND HELDT GESTORVEN. De vroegere Saksische premier Heldt is gisteren te Dresden overleden. Zijn levensloop. Heldt was de zoon van een onderoffi cier, werd opgeleid tot metaalarbeider en wijdde zich reeds vroeg aan vakbe weging en soc.-democratie. Gedurende den oorlog werd hij door koning Frie- drich August benoemd tot staatsminis ter. Op 14 Nov. 1918 trad hij met het geheele kabinet af. Later werd hij mi nister van arbeid, terwijl hij van 192C tot 1923 minister van financiën was Van 1924 tot 1929 bekleedde hij hei ambt van minister-president van Sak sen. In het jaar 1926 stichtte hij met 22 afgevaardigden, die met hem uit de par tij uitgesloten waren, de oude soc.-dem. partij. In 1927 werd hij door de burger lijke partijen herkozen als minister president, welk ambt hij tot Januarf 1929 bleef bekleeden. FRANCOIS PONCET BIJ CHAUTEMPS. Minister-president Chautemps, die gister» avond met verlof uit Parijs vertrekt, heeft des morgens den Franschen ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet, ontvangen, met wien hij memorandum, dat de Rijksregee- ring zal worden overhandigd, besprak. Te bevoegder plaatse verzekert men, dat dit memorandum, waaraan thans door Paul Boncour wordt gewerkt, tegelijkertijd ook dt regeering te Londen en Rome zal worden toegezonden, zoomede aan de andere regee ringen welke geïnteresseerd zijn bij het ont wapen i ngsprobleem. HET WATER VAN TWEE RIVIEREN VERGIFTIGD. Het wate der beide rivieren Lys en Bourre in Noord-Frankrijk is door on bekende daders vergiftigd. Gisteren heeft men duizenden visschen dood op het water zien drijven. Het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld, is tot nu toe vergeefsch gebleven.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9