dagblad voor alkmaar en omstreken. De uilvaart van Duca. tDagdijkscti Omzicht ^Buitenland tButnesttatul Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, Irancr door bet geheele Rijk 2.50. No. 2 Woensdag 3 Januari 1934 136e Jaargang Een enorme belangstelling bij de uitvaart van den vermoorden minister-president van Roemenië De aanslag gepleegd door een lid van de IJzeren Garde. HET FRANSCHE ANTWOORD AAN HITLER. Fransche perstemmen. DIMITROFFS TOEKOMST. Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos^'ro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Aan de bijzetting van het stoffelijk over schot van den vermoorden Roemeenschen minister-president Duca hebben, naar men aan de N.R.C. schrijft, een honderdduizend personen deelgenomen, die, met dertig extra- treinen naar Boekarest waren gekomen. De kist met het stoffelijk overschot was op een affuit geplaatst, dat door zes paarden getrokken werd. Zij werd voorafgegaan door vijf wagens met kransen en gevolgd door familieleden, hooge geestelijkheid, het corps diplomatique en partijgenooten. Het voorbij trekken van den stoet duurde bijna een uur. Het bestuur van de liberale partij zal Don derdag bijeenkomen om een nieuwen voorzit ter te kiezen. Virgilius Jonescu, een van de leiders van de IJzeren Garde, die zich op het oogenblik te Ploesti in hechtenis bevindt, heeft bij zijn verhoor verklaard, dat het plan tot den aan slag op Duca ten huize van generaal Can- tacusino is op touw gezet en besproken. Cantacusino is, zooals gemeld, reeds gear resteerd, evenals de hoofdredacteur van de Calendarul, Crainic, die bij de bespreking van de partij zou zijn geweest. De moordenaar Constantinescu houdt zelf zijn bewering, dat hij geheel zelfstandig zou hebben gehandeld, ook niet meer vast. Hij verklaarde, dat hij generaal Cantacusino goed gekend heeft en dat hij inderdaad op 19 December in zijn woning is geweest. De generaal had overigens veertien dagen ge leden tot den minister-president een brief ge richt, waarin hij zegt, dat Duca door de onderteekening van het decreet tot ophef fing van de IJzeren Garde zijn doodvonnis heeft onderteekend. Cantacusino zal vandaag naar Ploesti ge bracht worden, om daar met Constantinescu en diens medeplichtigen te worden gecon fronteerd. In den loop van gisteravond werd ten huize van den minister van binnenlandsche zaken een bespreking met de militaire autori teiten gehouden, waarbij besloten werd mei de grootste gestrengheid op te treden tegen personen, welke vervolgde leden van de IJze ren Garde in hun huis verborgen houden. Het tegen midden Januari voorziene be zoek van koning Boris van Bulgarije aan Boekarest is uitgesteld, naar het officieel heet, wegens griep. De positie van het kabinet. De moord op Duca heeft in het Roemeen- sche kabinet oneenigheid verwekt waarvan Titulescu het middelpünt is. Eenerzijds is het Titulescu, die het sterkst heeft aangedrongen op de opheffing van de IJzeren Garde, waar mede de andere kabinetsleden wilden wach ten. Duca zelf aarzelde nog, maar Titulescu zette door. De IJzeren Garde was van plan de zaak voor het hof van cassatie te brengen, maar toen bleek dat het decreet tot opheffing reeds door den Koning onderteekend was. Aldus ziet men in Titulescu een indirecte oorzaak van Duca's dood. Anderzijds heeft Titulescu zelf een brief geschreven, waarin hij de meening uitsprak, dat met Duca's dood de functie van het kabinet ophoudt. Den nieu wen minister-president Angelescu beschouwt hij slechts als particulier. Volgens Titulescu dient er een nieuwe regeering te worden be noemd, die eerst den eed moet afleggen. Hieromtrent zou na de begrafenis gister avond in een ministerraad worden beslist. De opvolging van Duca. Het bestuur van de liberale partij in Roe menië is tegen Donderdag bijeengeroepen om den nieuwen partijleider te kiezen. Als candidaten komen de minister van financiën, Bratianu ,de minister van handel, Taturescu en de minister-president Angelescu, in aan merking. De minister-president zou gister door den Kening in audiëntie ontvangen worden. Men hecht aan dat onderhoud groote beteekenis Zooals begrijpelijk is, aldus het D(uitsche) N(nieuws) B(ureau), zijn wilde geruchten in omloop, die in het bijzonder op de persoon van Titulescu betrekking hebben. Tegen ver wachting was Titulescu niet bij de begrafe nis van Duca aanwezig. Hij schijnt zeer ont stemd te zijn, omdat de benoeming van An gelescu tot minister-president zonder zijn medeweten heeft plaats gehad. Het bericht, dat Titulescu is afgetreden, is echter niet juist. De arrestatie van leden der IJzeren Garde duurt voort. Uitstel van de bijeenkomst der Kleine Entente. De Roemeensche regeering heeft stappen ondernomen om te bewerken, dat de bijeen komst der Kleine Entente, die van 8—10 Januari te Agram zou worden gehouden, uitgesteld wordt. De begrafenis van Duca. Zondag en Maandag zijn tegen de 30.UÜ0 personen langs den katafalk in het Atheneum getrokken. Maandagmiddag tegen 12 uur is het stoffelijk overschot naar de St. George kathedraal overgebracht, waar te twee uur de rouwdienst begon. In afwijking van de aanvankelijke beschikking werd de bijzetting op het kerkhof te Boekarest voltrokken, in den grafkelder van de familie Bratianu, daar de reis naar het klooster Urseni in Moldavië door den slechten toestand der wegen onmo gelijk is gemaakt. De koning nam aan de begrafenisplechtig heid geen deel; het heet, dat hij koude heeft gevat, doch met vrij groote zekerheid wordt aangenomen, dat hij in werkelijkheid be vreesd was voor nieuwe aanslagen. De stra ten waarlangs de stoet trok, boden daarvoor n.1. een zeer goede gelegenheid. Bovendien bleek de IJzeren Garde een zwarte lijst te hebben samengesteld, waarop o.a. Titulescu als aanstaand slachtoffer voorkwam. Dege nen, die waren aangewezen, om hem uit den weg te ruimen, zijn gearresteerd. De koning was vertegenwoordigd door zijn hofmaarschalk, die een krans van koning Carol op de baar legde, met een lint met de woorden „Aan mijn vriend". Alle leden der regeering en de hoogste militaire en burger lijke autoriteiten en de leden van het corps diplomatique woonden de plechtigheid bij Een twintigtal sprekers veerde het woord. Vervolgens werd de kist met het stoffelijk overschot door leden van de liberale partij op een affuit gezet, waarna zich de rouwstoet vormde, die geëscorteerd werd door een af- deeling bereden gendarmerie in parade-uni form. Daarachter stelden zich de delegaties der liberale partij uit alle dee'.en van het land op en hierop volgde de door zes paarden ge trokken affuit met de kist, en verder de fami lieleden, de leden der regeering, het diploma tieke orps, de generaliteit, delegaties uit Zuid- slavië en Tsjechoslowakije en een onafzien bare menijgte delegaties van allerlei aard. I Voor het clubhuis der liberale partij werd eenigen tijd hal gehouden en sprak een be stuurder der partij van het balcon een kort afscheidswoord. De publieke belangstelling was zeer groot. Nieuwe arrestaties. In den afgeloopen nacht zijn te Boekarest en in de provincie opnieuw verscheidene le den van de IJzeren Garde gearresteerd. Be halve de geheime staatspolitie toonen ook de militaire autoriteiten een koortsachtige acti viteit om alles te ontdekken, wat met den moordaanslag op wijlen minister-president Duca in verband staat. Eenige bladen ver klaren openlijk, dat de drie daders den moord hebben verricht in opdracht van de IJzeren Garde. In een artikel over de overhandiging van het Fransche antwoord te Berlijn schrijft de Temps: Frankrijk wil bewijzen, dat men niets on beproefd mag laten voor men het bankroet uitspreekt van de ontwapeningsconferentie. Het is foutief te beweren, dat het Fransche memorandum de deur sluit voor iedere Duitsch-Fransche gedachtenwisseling. Het wil integendeel gunstiger perspectieven ope nen voor een nut afwerpende onderhande ling. Wanneer Duitschland door vredeswil bezield is, kan het het door Frankrijk aanbe volen experiment van een effectieve verla ging der nationale strijdkrachten niet af slaan. Wat de overige regeeringen der ove rige mogendheden aanbelangt, men zou haar beleedigen, wanneer men slechts een oogenblik zou aannemen, dat zij uit eigen beweging de ontwapeningszaak, die zij on ophoudelijk hebben aanbevolen als onont beerlijke basis voor iedere vredesorganisatie in den steek zouden kunnen laten ten einde een bewapeningswedloop aan te gaan. Het Journal des Débats is het niet eens met het memorandum, daar het van mee ning is, dat tegenover een Duitsche herbewa pening een ontwapening van Frankrijk zou komen te staan. Wanneer men den vrede wil handhaven moet men anders te werk gaan. Men moet ophouden de intimideeringsma- noeuvres van Duitschland gemakkelijk te maken. Het neosocialistische blad Appel zou het toejuichen, wanneer men in Berlijn de ont wapening op de basis van het rransche plan voor uitvoerbaar zou houden en wan neer in ieder geval alles in het werk zou worden gesteld voor de hervatting der ont wapeningsconferentie. Notre Temps hoopt van Duitschland een antwoord nog voor de hervatting van de Ge- neefsche ontwapeningswerkzaamheden. Hoe eerder het antwoord ontvangen wordt, hoe beter. FINANCIEEL SCHANDAAL TE BAYONNE. Bedriegerijen voor meer dan 400 millioen fr. De bedriegerijen bij het Crédit municipal de Bayonne zouden een bedrag van 400 mii lioen franken omvatten. Sommige Fransche bladen spreken zelfs van 475 millioen. Men zegt, dat dit schandaal na het Panamaschan daal het grootste is, dat men sedert jaren heeft meegemaakt. HET „INSCHIETEN" VAN HET NIEUWE JAAR. 11 gewonden in Buenos Aires. Bij het „inschieten" met vuurwapenen van het Nieuwejaar zijn te Buenos Aires 11 per sonen gewond. DE OOSTENRIJKSCHE NAZI'S. Nationaal socialistische betoo gingen te Weenen. Dinsdagavond hebben zich te Weenen eeni ge nat.-soc. vereenigd in de buurt van de wo ning van den gouwleider der N.S.D.A.P., Frauenfeld, ten einde hun vreugde te de- monstreeren naar aanleiding van de in vrij heidstelling van Frauenfeld. De politie, te voet en te paard, trad krachtig op en dreef de nationaal-socialisten eenige malen uiteen Eenige personen werden gewond. Een man moest met een hoofdwonde naar het zieken huis worden overgebracht. Ongeveer 50 per sonen zijn gearresteerd. Nat. soc. aanslag te Ried. Naar uit Ried in den Inn-kreis (Opper- Oostenrijk) gemeld wordt is aldaar op het huis van ingenieur Otto Paul een aanslag gepleegd met papieren bommen. De explosie was zeer hevig. 21 vensterruiten werden ver nield Talrijke personen zijn, verdacht van medeplichtigheid, gearresteerd. In de omgeving van Linz a.d. Donau zijn op heuvels talrijke hakenkruisen in brand ge stoken. In verband met deze demonstratie zijn in totaal 200 personen gearresteerd Nat. soc. gearresteerd te Beoben. Te Beoben is gisteren het vroegere lid van de Stiermarkensche Heimwehr overste Kurz gearresteerd in verband met nat.-soc. propa ganda. DE OUDSTE EUROPEESCHE ARTS OVERLEDEN. Te Triest is de oudste medicus in Europa, dr. Gortani, op 107-jarigen leeftijd overleden, nadat hij gedurende 77 jaren zijn praktijd had uitgeoefend. Dr. Gortani was algemeen geacht. EEN JEUGDPREDIKANT IN DUITSCHLAND. De Duitsche rijksbisschop Mueller heeft ds. Zahn uit Aken benoemd tot jeugdpredi kant der Duitsche Evangelische kerk en hem opdracht gegeven het evangelische jeugdwerk te reorganiseeren en in de Hitlerjeugd in te schakelen. Rijksjeugdleider von Schirach heeft ds. Zahn beroepen in den jeugdleiders-„ring" Ds. Zahn heeft een oproep uitgevaardigd, waarin hij o.m. zegt: „Ik roep jelui als Hitier jongens en -meisjes: brengt innerlijk proble men en innerlijke onrust in de kerk. Eisch duidelijke, Duitsche antwoorden van haar Ik roep jelui als evangelischen: brengt inner lijke problemen en innerlijke onrust tot het Duitsche volk, de onrust van Hem, die spreekt: ik ben gekomen, opdat ik vuur zal maken op aarde. Om Zijnen twillen roep ik jelui allen binnen zoowel als buiten de evan gelische banden; helpt mede het evangelische jeugdwerk in Duitschland' opnieuw opbou wen". ER IS WEINIG REGEN GEVALLEN. Reeds gedurende een periode van negen maanden is er in groote deelen van Groot- Britannië weinig regen gevallen. Het water staat overal in de rivieren zeer laag en sommige beekjes zijn zelfs geheel opgedroogd Het gevolg hiervan is dat men op vele plaat sen het ongemak daarvan ondervindt en dat er zelfs bezorgdheid bestaat. In de groote plaatsen heeft men nog geen last van de droogte, maar in eenige kleine steden heeft men toch de watervoorziening moeten beper ken, terwijl in eenige landelijke streken, in het bizonder in hooggelegen dorpen een moeilijke situatie is ontstaan. Zelfs in het Merendistrict en de streken in Wales wordt de droogte ernstig gevoeld. De rivier Axe heeft het laagste peil behaald, dat men ooit heeft bereikt. Oudheidskundign hopen, dat zij spelonken zullen kunnen binnengaan, welke nog nimmer door beschaafde menschen zijn betreden. Een hol was ongeveer 3000 jaren geleden bewoond door een stam, welks pottenbakkerskunst is bekend geworden en waarvan oudheidkundigen de gewoonten heb ben kunnen vaststellen. Gaat hij terug naar Bulgarije? De „Manchester Guardian" maakt mel ding van een telegram door Dimitroff ge richt aan den Bulgaarschen premier, van den volgenden inhoud: „Daar ik het voornemen heb naar Bulga rije terug te keeren om daar te leven en er mijn politieke activiteit voort te zetten, wensch ik voor u de verklaring te herhalen, die ik openlijk voor het Rijksgerechtshof in Leipzig afgelegd heb, namelijk, dat ik zoo dra het proces geëindigd zou zijn naar Bul garije zou terugkeeren om te werken voor de herroeping van het vonnis dat gedurende mijn afwezigheid tegen mij geveld is in ver band met den opstand van 1923 „Met dit doel verzoek ik om toelating in het land, een persoonlijk vrijgeleide en het recht oip openbare behandeling van mijn zaak. Ik verwacht de beslissing van uwe re geering." NIEUWE GEVECHTEN IN CHINA? De troepen van den voorheen in Japan- schen dienst staanden, thans in opstand zijn- den Chineeschen generaal Link Wei Tang, die de gedemilitairiseerde zóne ten zuiden van den grooten muur in den sector Peking- Tientsin zijn binnengedrongen, zijn tot op een afstand van nog geen 10 K.M. van Peking genaderd. De nationale regeering te Nanking heeft het 32ste legercorps en het 10e regiment onder bevel van generaal Wan Poe Ling ge plaatst, cm de troepen van Ling Wei Tang, die vermoedelijk ongeveer 8000 man sterk zijn, terug te slaan. Japan dreigt met inter ventie in de gedemilitairiseerde zóne, indien deze niet door de Chineesehe troepen wordt ontruimd en wanneer het leven of eigendom van Japansche onderdanen gevaar loopt. DE OVERSTROOMINGEN IN CALIFORNIE. Ook Los Angeles getroffen. De door den vernietigenden storm veroor zaakte overstrooming heeft Los Angeles en Verschillende ernstige verkeers ongevallen (Binnenland.) Te Heiligerlee een vrachtauto op een onbewaakten overweg aange reden; geen persoonlijke ongeluk ken (Binnenland De begrafenis van den Roemeen schen minister-president. (D O.) (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). omstreken geteisterd. De regen heeft 24 uren lang aangehouden. Binnen korten tijd wer den de riviertjes machtige stroomen. Eenige hoofdstraten der stad staan geheel onder water. De kolonie der filmsterren is ernstig geteis terd. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 100. Vele families zijn dakloos geraakt. Honderden menschen moesten met reddings booten uit hun huizen worden bevrijd. 44 dooden geborgen. Tot dusverre zijn 44 personen, die bij het noodweer zijn gedood, geborgen. 58 personen worden nog vermist. DE PLANNEN VAN ROOSEVELT. Omtrent de plannen voor den eerstvolgen- den tijd van president Roosevelt verluidt in welingelicht kringen, dat, wat de financieele voornemens aangaat Roosevelt weliswaar streeft naar een vaste valuta, doch zonder zich door iemand, wie dan ook, daartoe te laten dwingen. Een inflatie in den vorm van het uitgeven van ongedekte bankbiljetten acht men na als te voren volkomen onwaarschijn lijk. Daarentegen is reeds de basis gelegd voor een geweldige uitbreiding van het cre- diet, die Roosevelt door een controle van overheidswege en door hooge belastingen binnen passende grenzen hoopt te houden Verder verluidt, dat de buitenlandsche po litiek van Roosevelt eveneens in het teeken zal staan van economisch herstel. Imperialis tische doeleinden, aldus heeft Roosevelt her- haaldelijk verklaard, worden niet nage streefd. Inmenging in nationa.e of internatio nale problemen van andere staten valt buiten het program. Verder zou Roosevelt voorne mens zijn een diepgaande hervorming dooi te voeren van het Amerikaanshe tarieven systeem met het doel de buitenlandsche han del van Amerika te bevorderen door het mo gelijk maken van voordeelige bilaterale doua neovereenkomsten met andere landen KLACHTEN EN VVENSCHEN VAN TEWERKGESTELDEN. De heer Boon, lid van de Twee Ie Kamer, heeft aan den minister van so ciale zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de minister aan de gemeentebesturen heeft doen weten, dat georganiseerde arbeiders, die tewerk gesteld zijn bij de gesubsidieerde werk verschaffingen, voortaan klachten en wenschen, de werkverschaffing betref fende, aan hun organisatie moeten v -or- leggen, terwijl de ongeorganiseei de ar beiders bij die tewerkstellingen recht streeks hun klachten en wenschen bij hun gemeentebesturen moeten in dienen? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, volgt daar dan uit. dat de gemeentebesturen niet bevoegd zijn in den vervolge kennis te nemen van klachten of wenschen van georga niseerde arbeiders, indien Je/e klachten of wenschen rechtstreeks tot hen ge richt worden? 3. Wil de minister mededeelen, of zijn voorschriften ook gelden ten aan zien van organisaties van arbeiders die openlijk of bedektelijk het gezag in Ne derland trachten te ondermijnen? DE AANSLAG OP EEDE'S BURGEMEESTER. Omtrent den aanslag op den burge meester van Eede (Z.-Vl.) wordt nog gemeld, dat de aangehoudene M. een dreigbrief aan den burgemeester had gezonden, die echter wegens de Kerst dagen eenige vertraging had on iervon- den, zoodat de burgemeester dezen eerst vond bij zijn thuiskomst. M., die koop man is in vodden en oud roest, woonde vroeger in een woonwagen te Eede, dcch den laatsten tijd woonde -ii te Maldegem even over de grens. Hij staat als niet geheel toerekeningsvatbaar bekend, en geeft den burgemeester de schuld, dat hij geen pensioen uit den militairen dienst ontvangt, hoewel vaststaat, dat hij uit den dienst ongevraagd ontslagen is. Mdie den burgemeester, bij het naar huis gaan, opwachtte, zeg slechs met een hondenpistool te hebben beschoten In derdaad hoeft de politie een dergelijl ongevaarlijk wapen bij hem gevonden; terwijl het nog niet is mogen gelukken een ander wapen te vinden M. is evetn vdel naar de gevangenis te Middelburg1 overgebracht. i INBRAKEN TE MAASTRICHT. Op Oudejaarsavond hebben or bekenden it gebroken in twee woningen aan den Parkwe te Maastricht, door verbreking van ruite aan de achterzijde, waarlangs een donk< voetpad loopt. De buit bestond uit 1000 i' geld en voor 500 aan sieraden in de eers woning en 100 'n geld benevens voor 2Cj aan sieraden in de tweede. VERDUISTERING TE HEERLEN. 1 Directeur van incasso-burec gearresteerd. De recherche te Heerlen heeft aldaar g( arresteerd den directeur van het incass. bureau Limburgia. Deze maakte er zijn b roep van wissels te innen, terwijl het grootS| gedeelte niet werd verantwoord. Indien m aan dit bureau een wissel ter inning aanboo, moest men eerst abonné worden, hetgeen p' jaar 25 kostte. Bovendien werd van 1 geïnde bedrag nog 12 pCt. gevorderd vor de kosten, benevens eenige noodzakelijke c, kosten. Niet alleen de crediteur, maar ook debiteur moest inningskosten betalen. Vi, der kwam bij het onderzoek uit, dat de dir. teur aan zijn cliëntèle minder verantwoord dan door het bureau was geoogst, terv andere klanten de .Tvaring opdeden, d wanneer voor hen ^eld was geïnd, zij n, een postchèque werde." afgescheept, om d aan het postkantoor tot de ontdekking te I men dat deze cheque niet kon worden uit taald omdat er geen crediet van den afge" aanwezig was. VOOR HET PERSONEEL VAN P. T. Ten bate van het kinderfonds v P. T. T. heeft de minister van Wat- staat weer een weldadigheidsverloti toegestaan, waarvoor 20 000 lote.i w-1 den uitgegeven en fraaie prijzen c een luxe auto beschikbaar word gesteld. Het personeel van P. T. T. in de v schillende kantoren komt door de i brengst o.a. in de gelegenheid ziek naar een sanatorium te zenden, zoo wij den verkoop dezer loten in alle zichten kunnen aanbevelen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1