DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het schandaal van Bayonne. Saqdii&scfi Oveczkht LBuitenland No. 6 Maandag 8 Januari 1934 136e Jaargang Het is gebleken, dat de thans on vindbare oplichter Siavisky het plan had, het Fransche publiek voor 500 mitlioen francs op te lichten. Grootste zwendel van deze eeuw WAT DOLFUSS OVERKWAM. Waf vandaag de aandacht trekt... (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). BOMMEN OP CRICKETVELD. COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Van tijd tot tijd wordt de wereld verrast en in sensatie gebracht door schier onge looflijke oplichtingen en bedriegerijen. De affaire, die zich thans afspeelt te Bayonne in Frankrijk, en waarin de Rus Stavisky de hoofdrol speelt, is wel een bij zonder sterk staaltje van geraffineerdheid en corruptie, en met het volste recht kunnen we dan ook spreken van „den grootsten zwendel van deze eeuw". Men zou Stavisky een geboren oplichter kunnen noemen. Hij is ongetijfeld een genie, maar een genie in de misdaad. Hij werd in het jaar 1886 in Rusland ge boren, maar reeds in zijn jeugd verhuisde hij naar Parijs. Het is merkwaardig genoeg, dat hij eerst in 1916 in nadere connectie met de politie kwam naar aanleiding van eenige oplichtingen en chequevervalschingen. Maar hij werd weer vrijgelaten. Sindsdien ging het in stijgende lijn met de misdadigheid De zwendelarijen werden steeds groot- scheepscher opgezet, de kapitalen, die met de oprichting van ondernemingen gemoeid gin gen, werden voortdurend grooter. Alleen werden zij niet in de de zaken gestoken door Stavisky, maar door de min of meer lichtge- loovige menschen, die aandeelen en obliga ties namen. Van 1923 dateert de fraaie historie van de Trust des Cinémas en eenige andere maatschappijen, alle slechts opgericht ter oplichting van de beleggers. In 1928 trachtte de brutale zwendelaar zelfs beslag te leggen o:p den Eiffeltoren, bewerende, dat de Fran sche staat hem het gebruik van den zender had verpacht. Bij dat alles leidde Stavisky een buitenge woon luxueus leven en groote bedragen bracht hij door. Hoe Stavisky werkte! Wat nu betreft de laatste misdaad van den Rus, de affaire Bayonne: Fransche J'ournalisten hebben den substituut-officier rontaine te Parijs gevraagd, hoe het moge lijk is geweest, dat men Stavisky toestond een maatschappij op te richten, terwijl zijn verleden zoo uiterst ongunstig was. Fontai- ne heeft geantwoord: „De maatschappij is volkomen regelmatig opgericht. Wel was de bedoeling van Sta visky twijfelachtig. Hij was voornemens 500 millioen francs der vruchten van de publie ke spaarzaamheid voor zich te verwerven. Maar de aandeelen waren niet uitgegeven, ongetwijfeld waren zij nog niet gedrukt, en alleen die stukken zouden een bewijs hebben mogelijk gemaakt op grond waarvan wij de hand op den oplichter hadden kunnen leg gen." Het schijnt, dat de groote Fransche pers een oogenblik overbluft is geweest door de enorme cijfers van de gepleegde misdaad, want gedurende eenige dagen hebben de bladen zich, in afwachting van nadere in lichtingen, zeer gereserveerd gehouden. Die nadere inlichtingen moeten zeer beslist zijn geweest, want daarna heeft de pers met grooten nadruk geprotesteerd tegen het feit, dat Stavisky altijd ongestraft is geble ven. Die ongestraftheid, zegt men, heeft de laatste groote misdaad van den Rus als het ware uitgelokt. Niet van belang ontbloot is ook de verkla ring van den schatter in de „Credit Muni- cipal", de stadsbank van leening te Bayonne Deze schatter, Cohen, verklaarde: „Ik heb nooit een kasbon gezien en ik wist niets van de geheele oplichterij. Ik nam de panden in ontvangst en stelde het bedrag vast, dat daarop werd geleend. De maga zijnmeester pakte de voorwerpen in zonder dat ik daarbij tegenwoordig was. Ik herhaal dus, dat ik geen flauw vermoeden had van de wijze, waarop Stavisky te werk ging. Maar ik veronderstel, dat Tissier, dien men voor een volslagen imbeciel wil laten door gaan, wel degelijk zijn verstand had. Stavisky, de machtige. Stavisky zelf is machtig, zeer machtig, en lij maakt gebruik van aanzienlijke relaties met politieke, financieele en politiekringen" Het doen van correcte zaken met een man van slechte reputatie, dat was eigenlijk de subtiele taak van degenen, van wier mede werking Stavisky zich verzekerd had. Het blijkt echter ook, dat de Rus een zeer groo ten invloed had en daarom onderzoekt de justitie, in hoeverre zijn slachtoffers er ken nis van hebben gedragen, dat de zaken min der regelmatig werden en op welk punt hun stilzwijgen hen eventueel medeplichtig heeft gemaakt. Het mechanisme van de oplichting was overigens zeer eenvoudig. Tissier, de direc teur van de bank van leening, bezat bons, die in blanco door een administrateur waren geteekend, vulde de talon en het controle strookje correct in voor bedragen van 104 tot 1000 francs en overhandigde aan den cliënt de bon, waarop het bedrag tot 500.000 of een millioen francs verhoogd was. Zoo konden de kasboeken niets onthul len en daar de aflossing der bons pas na twee jaar of langer plaats vond, was deze werkwijze zeer vruchtbaar, want er was tijd genoeg voor het bedrijven der schelmstuk ken. Tissier beweert, dat hij nooit het geld be waarde, maar alle ontvangen bedragen on middellijk doorzond naar een Parijsche maatschappij, die a's tusschenpersoon voor Stavisky dienst deed. De stad Bayonne. Men moet bij het lezen van de cijfers wel getroffen worden door de grootte. Deze ba lans van 150 millioen obligaties, die nog niet volkomen is, demonstreert de merkwaar dige functie van de Stadsbank van Leening van Bayonne, de stad van 30.000 inwoners- Het is duidelijk, dat het meerendeel dezer ondernemingen vertrouwden op bepaalde of- ficieele aanbevelingen en op administratieve garanties. Het schijnt, dat ook Lyon en omgeving niet zonder kleerscheuren zullen blijven. Daar hebben handlangers van Stavisky ge werkt. Drie dezer individuen, tegen wie een beschuldiging zal worden ingebracht, wor den gezocht. Regeeringspersonen gecompro mitteerd? Verschillende Fransche kranten nemen geen blad voor den mond en uiten beschuldi gingen tegen regeeringspersonen en andere vooraanstaande autoriteiten. Vooral minister Dalimier krijgt er van langs. Op het oogenblik nl. dat de obligaties van „Credit Municipal" werden uitgegeven, heeft Dalimier de tegenwoordige minister van ko loniën een circulaire tot de ondernemingen gericht, waarin hij het nemen van obligaties van stadsleenbanken aanbeval. Deze circu laire was gedateerd op eind Juni, zij is on langs nogmaals gepubliceerd en de authenti citeit is onweerlegbaar. Hoewel Dalimier niet speciaal de obligaties van Bayonne heeft aanbevolen, werd de circulaire uitgebracht juist op het moment, dat Stavisky zijn obliga ties te Lyon ging verspreiden. Intusschen heeft Dalimier elke verstand houding tot Stavisky categorisch ontkend, terwijl de minister-president Chautemps ver klaard heeft, dat de regeering vastbesloten is, met kracht op te treden en zonder aanzien des persoons de waarheid na te speuren De „Mafin" schrijft: „De verzekerings maatschappijen hebben voor meer dan 200.000.000 ingeteekend on valsche obliga ties van „Crédit Municipal de Bayonne": dat is voor een deel te wijten aan de dringende uitnoodiging van den minister van arbeid en sociale zorg, die aan de maatschappijen had geschreven: „De minister van handel ver zoekt mij U er aan te herinneren, dat de emis sie van obligaties der stedelijke leenbanken door Uw aankoopen vergemakkelijkt zou worden". Bovendien heeft de maire van Bayonne, tevens voorzitter van den raad van beheer der bank, in herinnering gebracht, dat cfc bank werkte onder controle van den staa Derhalve is de verantwoordelijkheid van den staat betrokken in dit ontzettende schan daal, dat een groote massa- kleine lieden dreigt te ruïneeren. Een onverkwikkelijke eeschiedenis Wie zegt controle, zegt controleur. Wie w«s de staatscontroleur van de „Crédit Mu nicipal de Bayonne"? Hoe heet hij? Wie wa ren zijn chefs? Waar zijn zijn rapporten Waarom wacht de rechter van instructie met het onderzoek op dit punt? Waarom talmt het parket te Bayonne met het zenden van een rogatoire commissie naar Parijs, opdat men aankloppe bij het ministerie van finan cies? Steeds wordt herhaald, dat het recht zijn loop moet hebben, bij grooten zoowel als bij kleinen. Inderdaad. En wanneer de grooten zich verschuilen achter het scherm van den staat, moet dat scherm omgeworpen worden en rekening en verantwoording worden ge vraagd van de grooten als van de kleinen Zoo ver de „Matin". Hier blijkt duidelijk, hoe groot de verontwaardiging der Fransche publieke opinie is. Den afloop dezer onver kwikkelijke historie kan nog niemand voor zien. Maar het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat er nog groote verrassingen zullen komen. Intusschen is Je hoofdpersoon uit deze unieke historie, de reus-zwendelaar Stavisky, verdwenen. Men kan hem niet vinden. Hij Is even geniaal in het ontsnappen als in het oplichten. Het gesprek van den dag. De groote bankdeiacle van Bayonne vormt het gesprek van dpn dag in geheel Frankrijk Ock in parlementaire kringen staat de af faire in het middelpunt der belangstelling Het aantal interpellatie aanvragen stijg; voortdurend. In de eerstvolgende dagen zal de Kamer te beslissen hebben over het vast stellen van een tijdstip voor de debatten be treffende deze interpellaties. Burgemeester van Bayonne gear resteerd. De door den rechter van instructie bevolen arrestatie van den burgemeester van Bayon ne, afgevaardigde Garat, is gistermiddag na een verhoor van Garat ten uitvoer gelegd. Een confrontatie van Garat met den gearres teerden directeur van de leenbank. Tissier is nog niet geschied. De rechter van instructie heeft Garat van het volgende beschuldigd: diefstal, valsch- heid in geschrifte, gebruik van vervalschte documenten, verduistering van documenten, resp. ope bare middelen, bedrog of mede plichtigheid daarbij misbruik van vertrou wen. Burgemeester Garat is reeds gister avond in de stedelijke gevangenis opgesloten. Controleur willoos werktuig in de handen van Tissier. Uit het in de affaire te Bayonne ingestelde onderzoek is gebleken, dat de kasbons, die zijn uitgegeven over kleinere bedragen, volle dig door contanten gedekt zijn. De controleerende ambtenaar van de „Cré dit Municipal" moet overigens een willoos werktuig zijn geweekt in de handen van Tis sier, die omgekeera'zijn bedriegerijen zoo lang heeft kunnen bedrijven, doordat de con troleerende ambtenaar voor een eerlijk man doorging. De vrouw en de kinderen van Stavisky verdwenen. De echtgenoote van den oplichter Stavisky, die sedert acht dagen in een eerste-klas hotel te Parijs heeft gewoond, is sedert gistermor gen vroeg met haar kinderen verdwenen. De hoteldirectie verklaarde, dat zij eerst door de in de vertrekken van mevr. Stavisky verrichte huiszoeking er achter was gekomen, dat men de vrouw van Stavisky gastvrijheid had ver leend. Zij had zich in het vreemdelingenboek laten inschrijven als mevr. Simon. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND, De strijd tusschen de orthodoxe Duitsche geestelijkheid en de extreme nat. soc. invloe den in de evangelische kerk heeft Zondag een hoogtepunt bereikt. Honderden gema tigde predikanten hebben gister openlijk de handschoen toegeworpen aan Rijksbis schop Mueller door het van den kansel voorlezen van een manifest, waarin gepro testeerd wordt tegen zijn „dictatorschap en incompetentie". In een Zaterdag uitgevaardigde order verbood Rijksbisschop Mueller de bespre king op den kansel van politieke kwesties en, aangezien men aanneemt, dit dit bevel op wensch van Hitier is gegeven, beschouwt men algemeen het voorlezen van het mani fest als een opstaan tegen den rijkskanse lier zelf. In het manifest wordt er op ge wezen, dat het evangelie in het grootste gevaar verkeert. DE TEGENSTELLING ARISCH—NIET-ARISCH. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft den regeeringspresidenten op dracht gegeven, in het openbaar belang op te treden tegen het aannemen van kinderen, wanneer het contract gesloten wordt tusschen een Arische en een niet-Arische partij. TITULESCU BLIJFT ROEMEENSCH MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De Roemeensche minister van Buiten- landsche Zaken, Titulescu, heeft zich thans definitief bereid verklaard, ook in het kabi net Tatarescu de portefeuille van Buiten- landsche Zaken te blijven behouden. Hier mee is de Roemeensche regeeringscrisis, die door den moord on minister-president Duca ontstond, definitief opgelost. Roemenië zal ongetwijfeld thans dezelfde koers volgen in de buitenlandsche politiek, als tot nog toe. Aangezien Titulescu reeds onder het vorige kabinet de strenge maat regelen tegen de IJzeren Garde en andere rechts-extremistische organisaties heeft ge- eischt, die Tatarescu thans neemt, staat ook de binnenlandsche koers van het nieuwe ka binet vrijwel vast. Zijn voorwaarden. Naar van welingelichte zijde verluidt zou Titoelescu als voorwaarde voor zijn toetre den tot het kabinet-Tatarescoe het aftreden hebben geëischt van den minister van oorlog, generaal Uica en vervanging van den Roe- meenschengezant te Parijs, Cesanioe. Verder zou Titoelescu hebben geëischt, dat verschillende mutaties plaats zouden vinden op hooge bestuursposten, vooral in de gen darmerie in het politie- en veiligheidswezen. Het schijnt, dat de eerste voorwaarden van Titoelescu reeds zijn aanvaard en dat gene raal Uica zal aftreden en de Parijsche ge zant zal worden vervangen. In plaats van generaal Uica zou generaal Antonescoe minister van oorlog worden. Deze was tot dusverre de gedelegeerde van Roemenië bij de ontwapeningsconferentie en wordt geacht een vertrouwd medewerker van Titoelescu te zijn. Naar het schijnt staat de eisch van Titoelescu inzake een wij ziging in het ministerie van oorlog in ver band met zijn ontwaneningspolitie. De Pa rijsche gezant Cesianoe zal tot hofmaar schalk worden benoemd. ZAL DE FRANSCHE REGEERING AFTREDEN? Regeeringsmoeilijkheden. De Matin meldt, dat minister-president Chautemps den minister van koloniën heeft verzocht ontslag te vragen. Deze heeft het verzoek evenwel van de hand gewezen. Chau tmeps heeft hierop het aftreden van het ge heele kabiniet in overweging genomen. Dit zou heden (Maandag) plaats vinden. Naar het blad voorts meldt, is te verwach ten, dat de president der Republiek, Lebrun, de ontslagaanvrage va. het kabinet zal aan vaarden en Chautemps zal opdragen het ka binet te reconstrueeren. Dit gereconstrueerde kabinet zou zich dan Dinsdag aan de Kamer voorstellen. Chautemps zal trachten zich van de medewerking van Herrict te verzekeren. Doch de kanselarij van den minister-presi dent ontkent nfficiëel al'e geruchten, dat Chautemps aan Dalimier verzocht zou heb ben af te treden. Zondagmiddag heeft Chautemps opnieuw een onderhoud gehad met Dalimier: hierom trent werd evenwel niets medegedeeld. In Fransche kringen neemt men aan, dat Dalimier eerst heden 'n den ministerraad zal beslissen of hij af zal treden. In verband met de Zaterdag gehouden huis zoeking in de bureaux van La Volonté. meent de Echo de Paris je kunnen melden, dat Sta visky relaties met de Volonté heeft onderhou den. In December 1932 heeft de Volonté vol gens de bewering van Echo de Paris haar advertentierubrieken verpacht aan een onder neming van Stavisky, de Sapiens Cie, tegen de verplichting, dat Sapiens alle voor de uitgifte van het blad ''olor.té noodige uitga ven op zich neemt. Toen :'n Juli 1933 de Sa piens dezp verplichting niet meer is nageko men. is zij gerechtelijk gelmrideerd. Het Socialistische blad L'Appel beweert, dat het zeker schiint te zijn, dat de Panische politie-prefect Chianjoe nog eenige dagen ge leden de gast is geweest van Stavisky. TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. Irmscher. die verdacht werd van moord op den hoofdwachtmeester van politie Lauken- mann op 12 October 1932, is te Hamburg veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf en verlies van eererechten. De medebeklaag- den Prinz en Jung werden veroordeeld tot resp. 15 en 7 jaar tuchthuisstraf. HONGERSTAKING IN OOSTENRIJK. In het concentratiekamp. De in het concentratiekamp Woellersdorf opgeslotenen zijn in hongerstaking gegaan, hetgeen men afleidt uit het feit, dat door het ziekenhuis in WienerNeustadt het verzoek is gericht tot de psychiatrische kliniek in Weenen om 90 plaatsen open te houden. Er zijn echter slechts 6 personen langs een om weg van het ziekenhuis naar de kliniek ge bracht, 3 nat. soc. en 3 communisten. Er verluidt, dat de in de kliniek opgenomenen od aandrang van de doktoren de hongersta king reeds hebben opgegeven. Zij worden bewaakt door een viertal politieagenten die in burger gekleed zijn. DOODELIJK ONGELUK. Bij skikampioenschappen. Bij de skikampioenschappen van Voralberg op den Woegele bij Dornbirn in Oostenrijk is een ernstig ongeluk gebeurd. De 20-jarige skilooper Glatzl uit Dornbirn viel bij den start over een hoop steenen en brak zijn wervelkolom. Hij was onmiddellijk dood. De wedstrijden werden afgelast. Naar eerst thans bekend wordt, was Vrij dagavond dr. Dollfuss met zijn gezin in Gaming in Neder ■>stenrijk aangekomen. Tijdens zijn verbliji aldaar werd de licht- leiding onbruikbaar gemaakt en werd een Het schandaal van Bayonne (Dag. Overzicht). Geen wapenstilstand in den Gran Chaco. (Buitenland). De toestand van den Japanschen minister van oorlog Araki. (Buiten land). Het noodlot blijft den „Postjager" achtervolgen. (Luchtvaart). Verlaging telefoontarieven. (Bin nenland). Inwerkingtreding van den ver hoogden tabaksaccijns vermoedelijk op 1 Maart, waarna tot April nog gelegenheid tot het inwisselen van bons e. d. tegen cadeaux. (Binnen land.) Bij Pannerden een auto van de pont gegleden; twee mannen ver dronken. (Binnenland). Te Naarden twee broertjes van 8 en 10 jaar in de vestinggracht in een pas door een ijsbreker gemaakte vaargeul geraakt en verdronken. (Binnenland). In de gemeente Someren (N B een man doodgeschoten; aanleiding was een familietwist. (Binnenland). Roofoverval te Oss. (Binnenland). Bij een brand te Hillegersberg o.a. 20 koeien omgekomen. (Binnenland) Wethouder en gemeente-ontvanger van Wervershoof gearresteerd als verdacht van fraude met de aardap pelvergoedingen. (Stad en omgeving) aanslag gepleegd op de waterleiding, die in de lucht vloog. Terzelfder tijd ontploften verscheidene papieren bommen. Toen het eindelijk na verscheidene uren gelukt was een noodverlichting tot stand te brengen, bleek, dat in alle straten metalen haken kruisen waren gestrooid. De bondskanselier verliet spoedig daarop het plaatsje. ALLEEN NOG COLLECTIEVE RADIORECLAME. De Reclameraad der Duitsche Economie zal verordenen, dat de radio niet meer ter be schikking wordt gesteld tot het uitzenden van reclameberichten van afzonderlijke firma's Als motief wordt aangegeven, dat de radio slechts propagandamiddel voor de geheele volksgemeenschap moet zijn. De Reclame raad heeft thans de reclameverzorging or zich genomen. ZES DOODEN BIT SPOORWEG ONGELUK IN NATAL. In den afgeloopen nacht ontspoorde in eei bacht nabij Donnybrook in Natal in Zuid- Afrika de uit Maritzburg komende, ongeveer 200 passagiers vervoerende, nachtposttrein naar Durban. De locomotief en zes wagons stortten van een helling naar beneden. Won der boven wonder werden slechts zes perso nen, de machinist en vijf negers, gedood. WAPENLEVERINGEN NAAR HET VERRE OOSTEN. China Weekly Revue bespreekt in een arti kel de afzetmogelijkheden voor waj>ens in het Verre Oosten en schrijft, dat het geharrewar in China een goede zaak is voor Engeland, Amerika, Frankrijk en Tsjecho Slowakije Van Augustus 1932 tot Augustus 1933 heeft' Engeland 46 millioen patronen, ontel bare machinegeweren en tankwagens ge leverd. In den laatsten tijd heeft Nanking in de Vereenigde Staten voor 200.000 machi negeweren en munitie besteld. Men verwacht, alles althans voor het blad, de levering van 36 tanks en twee vliegtuigen, ieder met 2 ma chinegeweren. Ook Japan is goed voorzien van Chineesche orders en voert jaarlijks voor ongeveer 400 millioen yen aan wapens en munitie in China in. De superintendant van politie te Tsjitta- gong in Br.-Indië is gewond en een Hindoe knaap gedood, toen drie bommen geworpen werden tijdens een cricketmatch. Verder werd een der daders van den bomaanslag gedood, twee werden gewond, terwijl een vierde in handen van de politie viel. DE OVERSTROOMING BIJ ORBEY. Berging van twee lijken uit de electrische centrale. Men is er gisteren in geslaagd, uit de door de overstrooming van de waterwerken vernielde electrische centrale van Orbey bij Colmar, met veel moeite de lijken van twee der negen om het leven gekomen employés te bergen

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1