3iexk S. School JUowHciaal 7lieums DE SALARISVOORDRACHT VOOR DE PROVINCIALE AMBTENAREN. WINKEL. binnenland SLACHTOFFERS VAN HET IJS, Twee broertjes verdronken. Heden viert prof. dr. J. G. Ch. Vol- mer te Delft zijn 25-jarig jubilé als hoogleeiaar in staatshuishoudkunde, bedrijfsleer en boekhouden aan de hoo- geschool aldaar. Ds. J. Broekema te Eext (Dr.), voor heen o.a. te Heerhugowaard en Oude- schild op Texel, is voornemens emeri taat aan te vragen. Hij is 75 jaar. seeren. Terecht is op het congres opgemerkt, dat de stad het platteland niet moet onder schatten, want het is niet uitgesloten dat de stad overvleugeld kan woiden. Tevens is be sloten dat het bestuur zal trachten propa ganda te maken om in de omliggende plaat sen vereenigingen op te richten. Hierna sluiting. GRAFSTEEN WIJLEN DS. A. BORSJES. Donderdagmiddag had te Schermerhorn op het kerkhof de plechtige overdracht plaats van een grafsteen, door de Geref. gemeente van LemeleLemelerveld, aan de familie, ter gedachtenis aan ds. A. Borsjes, in leven pre dikant van genoemde gemeente. Te half twee waren de familie, een depu tatie van Lemelerveld, afgevaardig den van den kerkeraad te Schermerhorn, ds. Donner van Broek op Langendijk, consulent van Schermerhorn, alsmede vele belangstellenden, op het kerkhof samen gekomen. Ds. Kroeze, predikant te Dalfsen en con sulent van Lemelerveld, voerde het woord en wenschte tot uitgangspunt te nemen Openb. 14 13, Zalig zijn de dooden, die Immers, zoo sprak ds. Kroeze, we mogen gelooven, dat 'dj, die hier op aarde slechts kort kan werken, dien we moeiten over geven, nu eeuwig juicht ter eere van zijn uod, in zijnen tempel. 't Is een eenvoudige steen, gegeven door eenvoudige menschen. Maar 't is een bewijs van de groote liefde, waarmede zijn ge meenteleden hem lief hadden. Deze oogenblikken stemmen ons tot wee moed, vooral ook de ouders en niet het minst de weduwe. Doch ook tot troost en tot dankbaarheid. Wilt het zoo aanvaarden, terwijl we het aan uwe goede zorgen toever trouwen. De oudste zoon van de familie Borsjes dankte voor de betoonde belang stelling en verzocht de deputatie den dank van de familie aan de gemeente over te brengen. Vrijdagavond is te Haarlem een vergade ring gehouden van provinciaal personeel in Noordholland, opgeroepen door het hoofd bestuur van aen Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond, ter bespreking van de voordracht van Gedep. Staten tot herziening van het ambtenarenreglement, welke voor dracht in de Staten-vergadering van morgen aan de orde komt. Het betrof hoofdzakelijk de positie van het verplegend personeel van de provinciale ziekenhuizen. Er waren zeer veel verpleegsters en verplegers aanwezig. De heeren H. Schipper, lid van het hoofd bestuur van den bond besprak uitvoerig de voorgestelde wijziging van het ambtenaren reglement, het georganiseerd overleg en de rechtspositie der verplegenden. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat door de voorgestelde wijziging van het ambtenarenreglement een groote groep van provinciaal personeel in een uitzonde ringspositie wordt geplaatst en met de in de provinciale ziekenhuizen in dit opzicht sedert jaren bestaande gunstige verhoudingen wordt gebroken, dat deze maatregel welke tot ontslag van gediplomeerde verplegenden moet leiden, genomen wordt op een tijdstip, dat aan verplegenden buiten de inrichtingen geen behoefte bestaat en onder de particulie re verplegenden groote werkloosheid heerscht, en waarin den Prov. Staten wordt verzocht, de voorgestelde wijziging niet goed te keuren. Tot voorzitter van het Algemeen Bur gerlijk Armbestuur, alhier, is herbenoemd de heer G. Kamp. Was het gedurende het afgeloopen jaar, mede als gevolg der werkverschaffing in de Wieringermeer met de werkloosheid bevredi gend verloopen, in Dec. kwam daar als ge volg van den plotseling ingevallen winter verandering in en aan het einde van het jaar was het bij de arbeidsbemiddeling ingeschre ven getal werkloozen gestegen tot 99. W ARMENHUIZEN. De middenstandsveretniging „Samen werking" hield Donderdagavond een alge meene vergadering in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en betreurde de ge ringe opkomst. Hierna volgde verslag van de afgevaardig den die het Middenstandscongres te Amster dam hebben bezocht. Op dit congres zijn behandeld 17 punten en deze zijn nogmaals op de vergadering van „Samenwerking" toe gelicht en besproken. Dit werkprogram is geheel en al ge taxeerd op oe belangen van de middenstan der,. uit de stad en de belangen wat betreft de middenstand ten plattelande worden ver waarloosd. Uit gedane mededeelingen kwam de vergadering tot de conclusie dat dit con gres voor het platteland waardeloos is ge weest. Verder was ingekomen een schrijven van de administratie van het maandblad „Con tact" gevestigd te Dirkshorn. Dit schrijven hield in op voordeelige wijze voor leden van de Middenstandsvereeniging te ad ver teeren indien de vereeniging contracteerde om maandelijks een zeker aantal regels te plaat sen. Algemeen was de vergadering van oor deel dat deze aanbieding billijk te noemen is, doch besloten werd overleg met „contact te plegen, maar niet de verplichting te nemen te conlracteeren. In de rondvraag werd door een der leden de opmerking gemaakt, dat gehoord den uit slag van het congres te Amsterdam het plat teland niet veel in tel is. Zedelijk zijn we dan ook verpbcht om front te maken en de platte- landsvereenigingen moeten zich organi- HEEMSKERK. De raad kwam Vrijdagochtend om 11 uur bijeen. Tijdens de opening hield de voorzitter een korte nieuwjaarsrede, welke beantwoord werd door dtn heer P. de Vries Thz. Als voornaamste punt op de agenda prijkte „Benoeming Adm. v. d. gemeente bedrijven". De aanbeveling bestond uit de volgende candidaten: No. 1. A. Meddens te Beverwijk; no. 2. W. A. van Sonsbeek te Haarlem; no. 3. J. A. Kloes Jz. te Heemskerk. De hee, Nic. Henneman betoogde de wen- schelijkheid aangaande de lichtbedrijven wanneer het G. E. B. in 1938 hoogstwaar schijnlijk in handen van de P. E. N. zal over gaan, dat hiermede gelijkertijd automatisch deze betrekking komt te vervallen, terwijl de h'PPr u/IM^ As, A 1 Mjuu v, vcivaueu, icrwijr ce heer de Wilde de noodzakelijkheid bepleitte, dat de benoemde inwoner dezer gemeente moet zijn. De voorzitter, zoomede de gansche raad, was het met beide sprekers volkomen eens en zegde toe dat zoowel het eene als het andere zijn volle aandacht zal hebben. Bij de nu volgende stemmingen werd be noemd verklaard de heer J. A. Kloe„ Jz. Hierna sluiting. EERE-DOCTORAAT PROF. HOLST. Heden is aan prof. G. Holst in een open bare vergadering van den Senaat der tech nische hoogeschool te Delft het doctoraat honoris causa verleend, ter gelegenheid waarvan prof. dr. M. de Haas een toespraak heeft gehouden. Hierin ging hij allereerst den levensloop na van den promovendus, die zooals bekend, thans directeur is der labora toria van de N.V. Philips te Eindhoven. Deze laboratoria zijn onder leiding van prof. Holst uitgegroeid tot een natuurkundig laborato rium van den eersten rang, waar tallooze zoowel zuiver wetenschappelijke als technisch georienteerde onderzoekingen zijn verricht, eerst door prof. Holst alleen, nu met hem een staf van ongeveer zestig doktoren en inge nieurs en het dubbele aantal assistenten. Zoo heeft zich aldus spr. in korten tijd in Eind hoven een industrie-laboratorium ontwikkeld, dat volkomen op gelijken rang staat met de bekende laboratoria van dien aard in Ame rika en Duitschland en dat aanzienlijk groo- ter is dan eenig ander natuurkundig labora torium in Nederland. VALSCHE KEURINGSSTEMPELS. Zaterdag is door den dienst van het abat toir te Rotterdam een viertal varkens aange houden, die bleken voorzien te zijn van val- sche keuringsstempels der gem. Horst (L.) De centrale recherche stelde een nader on derzoek in, waarbij bleek dat de varkens den dag tevoren door L. S. te Zwijndrecht op last van den slager J. van het H. te Dordrecht waren gehaald bij den slager T. te Blitters- wijk (L.) Aanvankelijk verklaarde hij, dat hij de varkens van een onbekende had overgenomen in een straat in Eindhoven. Later verklaarde hij dat van het H. hem gezegd had, dat, wanneer men hem vroeg waar de varkens vandaan kwamen, hij dit moest vertellen. De vier varkens waren bestemd voor een broer van van het H. in Rotterdam. Zij zijn in beslag genomen. Een onderzoek in deze zaak is in handen gesteld van den officier van justitie te Roermond. TWEE INBREKERS GEARRESTEERD. De Bredasche recherche arresteerde gister te Tilburg twee mannen, verdacht van den inbraak in den goudsmidswinkel Ginneken- weg 1 van den goudsmid W- °P 10 Dec. van het vorige jaar. Beide |>ersonen waren juist uit Antwerpen teruggekeerd. De geheele buit viel, op een dertigtal ringen en een paar hor loges na, in handen van de politie. FRIESCHE VLAG BLIJFT OPGEROLD. Naar aanleiding van een circulaire van den minister van binnenlandsche zaken, waarin den provincialen besturen is verzocht, de provinciale ambtenarenreglementen in over eenstemming te brengen met het rijksambte naren-reglement hebben Ged. Staten van Friesland hun voorstel tot wijziging van het prov. ambtenarenreglement in dien geest na der veranderd. Tengevolge van deze verande ring zal, wanneer het voorstel wordt aange nomen, voortaan o.a. het uitsteken van de Friesche vlag van dienstwoningen van pro vinciale ambtenaren verboden zijn. Zou dat nu wel de bedoeling van de regee ring zijn? HET IJS OP HET IJSELMEER. Boot van de Holland—Friesland- lijn vastgeraakt. Op 2 K.M. afstand ten Zuidwesten van Urk raakte de boot van de HollandFries land Lijn in het ijs vast. De boot was Zater dagmorgen uit Lemmer vertrokken. Volgens ontvangen mededeelingen is de ijsbreker „Ijsbeer" gisteravond uit Kampen vertrokken om de boot assistentie te verleenen en te trachten haar naar Amsterdam te brengen. Ifsvlet kon niet vertrekken. Door den mist en krachtigen wind kon de Urker ijsvlet Schokland niet verlaten om de post over te brengen. JEUGDIGE DIEVEN AANGEHOUDEN Hadden een ojjerbus geplunderd en een handtaschje geroofd. Te Enschede zijn een viertal jeugdige die ven gesnapt, die Zondag een offerbusje, in houdende ongeveer vier gulden, uit de r k. kerk hadden gestolen. Een der jongens, ze kere B., had bovendien Zondagavond een handtaschje geroofd van een dame, dde in de Emmastraat liep. De jongen was haar voor bijgesneld en in den ren had hij het taschje, waarin slechts dertig cent zat, uit haar hand gerukt. Deze jongens zijn eveneens in verze kerde bewaring gesteld. WATERGEBREK IN DE BETUWE EN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. De geringe regenval van de laatste maan den heeft er mede toe bijgedragen, dat men in de Betuwe en het land van Maas en Waal thans een nijpend gebrek aan water heeft. In het land van Maas en Waal zijn slechts weinig menschen, die over een eigen water leiding beschikken en vrijwel alle putten en pompen buiten de bebouwde kom van de ge meenten staan droog, terwijl dit aantal in het dorp ook aanzienlijk is. Men ziet dan ook dagelijks veel landbouwers met karren, waar op groote vaten geplaatst zijn, naar de oevers van Waal of Maas rijden, teneinde daar water te halen. TE DURE GENEESMIDDELEN. Gevolgen van het woordmerk. Uit naam van alle Ziekenfondsen te Rot terdam heeft een der besturen de aandacht van de regeering gevestigd op de hooge prij zen van patentgeneesmiddelen, die de fabri kanten daarvan, meest buitenlanders, kunnen handhaven, dank z:i het woordmerk dat zij hebben gedeponeerd. Zoodra een geneesheer bij het voorschrijven van een middel dit woordmerk gebruikt, is het den apotheker verboden een identiek, veel goedkooper, mid del af te leveren, zelfs al is dit middel in de Nederlandsche pharmacopee aangegeven. Adressanten wijzen op een vonnis van de rechtbank te Amsterdam, waarbij een apo theker veroordeeld werd tot een boete van ICO, omdat hij op een recept, aangevende het geneesmiddel Protargol (woordmerk), het overeenkomstige preparaat der Neder landsche Pharmacopee Ed. V., Argentum proteinum heeft afgeleverd. Het gevolg van dit vonnis is, dat de apo theker strafbaar is bij aflevering van goed- koopere geneesmiddelen, ook al voldoen deze geneesmiddelen aan de eischen der Neder landsche Pharmacopee, indien de arts een woordmerk op zijn recept gebruikt. De prac- tijk leert, dat de arts uit kracht der gewoonte en uit onwetendheid met den soms langen en inge wikkel den naam van het geneesmiddel, het woordmerk bij het schrijven van zijn re cepten blijft gebruiken, ook zelfs indien hij toch in het belang van ziekenfonds of van den patiënt een goedkoop geneesmiddel wenscht voor te schrijven. Adressanten verzoeken daarom, dat het recht op een woordmerk, gedeponeerd voor geneesmiddelen, slechts voor 15 jaren zal worden verleend en daarna komt te verval len. Fabrikanten van geneesmiddelen hebben dan (evenals bij octrooien) gedurende 15 ja ren gelegenheid de vruchten van hun arbeid te plukken, terwijl daarna de waarde van hun arbeid ook aan het algemeen ten goede komt. VERLAGING RIJKSTELEFOON TARIEVEN. Dezer dagen is een wijziging van het rijks- telefoonreglement tot stand gekomen waar door in verschillende gevallen voor de tele foongebruikers een niet onbeteekenende ta riefsverlaging wordt verkregen. Zoo wordt het tarief voor dringende gesprekken ver laagd van het drievoud tot het tweevoud van het gewone tarief. Voor abonnementsgesprekken wordt een verlaging ingevoerd, zoodat voortaan voor dergelijke gesprekken in de uren van 819 (met uitzondering van de spitsuren, waar voor het dubbele geldt) slechts de prijs van een gewoon gesprek van denzelfden duur en over denzelfden afstand is verschuldigd en in de uren van 198 de helft. Aanvullingsgesprekken volgend op een abonnementsgesprek worden tegen hetzelfde tarief berekend. Tevens kunnen abonnementsgesprekken voortaan berekend worden in termijnen van 25 dagen in plaats van 30 dagen waarbij we kelijks één (zelfde) dag wordt overgeslagen. Tevens is het tarief van huur- en uurlijnen belangrijk verlaagd b.v. voor een huurlijn over ten hoogste 10 K.M. van 7000 tot 3000 en voor een uurlijn over dien afstand gedurende één uur tusschen 9—18 uur van 750 tot 600. DE VERHOOGDE TABAKSACCIJNS. 1 Maart in werking en dan nog een maand gelegenheid tot inleve ring van bons enz. Naar gemeld wordt, ligt het in het voor nemen van den minister van financiën te be vorderen dat de wet van 29 Dec. 1933 (st.bl. 769) tot verhooging van den accijns op tabak in werking treedt met ingang van 1 Maan a.s. Na dien datum zal nog gedurende korten tijd vermoedelijk tot 1 April a.s. de ge legenheid open staan cadeaux af te leveren voor bonnen en dergelijke, aanwezig in ver pakkingen, die op 1 Maart a.s. in het vrije verkeer waren. De voor de accijnsverhooging te gebruiken tabakszegels zullen in ieder geval ongeveer één maand voor de invoering van den ver hoogden accijns worden verkrijgbaar gesteld REÜNIE OP FORT HONSWIJK. Van leden der voormalige bezetting. Op verzoek van den oud-commandant van de voormalige „Bezetting 19141915" van Fort Honswijk om aldaar op Hemelvaarts dag, 10 Mei a.s., een kameraadschappelijke samenkomst te mogen houden van leden van de voormalige bezetting, heeft de minister gunstig beschikt. Deze leden, thans burgers van allen rang en stand, waren in 1914— 1915 officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen van de infanterie, artillerie, genie en van het hospitaalpersoneel. Ook hun familie'eden mogen tot het fort worden toegelaten. Dit is gelegen aan de Lek, nabij Schalkwijk. Nu reeds zijn ongeveer vijf honderd man te verwachten. Dit aantal kan nog grooter worden. Zij komen uit 177 ver schillende en zeer verspreid liggende woon- Elaatsen. De uiterste zijn: Terschelling, oppersum, Maastricht en Vli^singen. Bin nen deze vierhoek liggen de 173 andere. Zij betalen met elkander de ko6ten. Er wordt ai ruim een jaar lang voor gecontribueerd. Evenals in 1914 zullen in het fort ook kerkdiensten worden gehouden. De H. Mis voor de Roomsch-Katholieken vangt aan om elf uur en de godsdienstoefening voor de pro testanten 's middags om drie uur. De organisatie en de algemeene leiding van de réunie berusten bij den vroegeren fortcommandant, overste A. Captijn. Daar het geval een unicum is in den lande, trekt 't zeer de aandacht. LAAG WATER OP GROOTE RIVIEREN. Scheepvaart bemoeilijkt. De stand van Rijn ,Waal en Maas is bui tengewoon laag en de vaart ondervindt daarvan groote moeilijkheden. Op de Maas beneden Grave is de vaart geheel onmogelijk. De vaargeul op de Waal en den Rijn is zeer smal en vereischt behoedzaam manoeuvree ren. verzekerde bewaring gesteld. Vermoedelijk hebben zij nog veel meer op hun geweten. De auto van den heer R. verkeerde nog in goeden staat. GEEN INVOER VAN DUITSCH ZOUT? Bij het met Duitschland gesloten nieuwe handelsverdrag is de hoeveelheid geraffi neerd zout, die Nederland dit jaar in Duitschland mag invoeren, vastgesteld op 6250 ton. Het invoerrecht daarop bedraagt 80 pfennig per ton, overeenkomende met het vóór 1 Maart 1933 geheven invoerrecht, dat op dien datum verdrievoudigd werd, doch 1 ei d.a.v. weer verlaagd tot M. 1.25. Het „Ned. Weekblad voor den Groothandel in Levens middelen" verneemt verder nog, dat als uit vloeisel van de nieuwe handelsovereenkomst Duitschland heeft afgezien van verderen in voer van geraffineerd Duitsch zout naar Ne derland, zoodat in 1934 geen Duitsch zout beer op de Nederlandsche markt zal worden aangeboden. DE BRAND OP DE J. P. COEN. In verband met den brand op het stoom schip J. P. Coen (zie het bericht in ons vorig nummer) vernemen wij nog: De „Coen", die 3 Februari a.s. weer in de vaart zou worden gebracht, lag, zonder la ding, bij het etablissement der „Nederland" om opgeschilderd en verder reisklaar ge maakt te worden. Onder anderen moesten in het voorste ruim buitenboordafsluiters wor den gemaakt. Hiertoe waren z.g.n. branders bezig met een steekvlam gaten in den scheepswand te branden op drie plaatsen in rim 1. Het geschiedde in aanwezigheid van een wachtsman, die conform de voorschrif ten, voorzien was van een emmer met zand en een snelblusch-apparaat. Bij deze gelegenheid is weer eens geble ken, dat dergelijke voorzorgsmaatregelen niet overbodig zijn. Op een gegeven oogenblik n.i. toen het door het overschakelen van den electrischen lichtstroom van den wal 'op he* schip, aan boord enkele oogenblikken donker was zijn eenige vonken van de laschbran- ders in het onderruim aan bakboordzijde ge vallen. Oogenblikkelijk trachtte de wachtsman den brand te stuiten met de bovengenoemde bluschmiddelen. Doordat de matten en gar neering in het onderruim en het ondertus- schendek van ruim I in brand waren geraakt, kwam er een sterke rookontwikkeling. Terstond begon het personeel van de Maatschappij „Nederland" het blusschings- werk, hierbij gebruik makend van twee aan den wal gekoppelde brandslangen van d'e Maatschappij en die van het schip zelf. Ook werd water gegeven van een langszij liggen de boot van de Amsterdamsche Droogdok- maatschappij. Tegen elf ur had men den brand nu „on der de knie". Het schip verspreidde echter nog veel rook en lucht van verbrand hout of stroo. De „J. P. Coen" is gebouwd in 1915 bij ds Ned. Scheepsbouwmij., meet bruto 11.140 ton en netto 6555 ton en is langen tijd opgelegd geweest. De brand zal geen wijziging bren gen in den datum van vertrek. TWEE JEUGDIGE AUTODIEVEN GEVAT. Met vrienden zouden zij naar Parijs gaan, maar zij kwamen in Apeldoorn terecht. Donderdagavond bracht de heer R. te En schedé een bezoek aan zijn schoonvader, die in de Cort van der Lindenlaan woont. Zijn auto had hij voor het huis geparkeerd. Toen hij na eenigen tijd weer buiten kwam, was de auto verdwenen. De politie stelde terstond een onderzoek in, met het resultaat dat zij, in samenwerking met de Apeldoornsche poli tie, na een wilde jacht, den 14-jarigen J. v. d. E. en den 16-jarigen P. J. kon aanhouden, die in het bezit van den auto waren. De jongens hadden heel wat avonturen achter den rug. Nadat v. d. E. de vorige week eerst van zijn vader 90 had gestolen, was hij met vrienden een auto gaan huren bij een garage aldaar. Het doel was Parijs, maar na een dag of wat, toen het geld op was, kwamen zij terug en zetten den huurauto on beheerd op het Krimplein neer. Van der E nam vervolgens op 't kantoor van zijn vader een wissel van 138 weg. Nadat hij aien had geïnd, ging hij opnieuw met zijn vrienden op stap. In de Cort van der Lindenlaan von den zij een auto en wederom werd voor Parijs gestart. In Diepenheim was de benzine op De jongens drongen toen een garage binnen, namen alles wat zij aan benzine en olie kon den vinden mee, en zetten de reis voort. In de bosschen van Hoenderloo werd gebivak keerd. Den auto brachten zij over tal van stronken en struiken in veiligheid. Toen zij den volgenden dag in de nabij heid van Arnhem kwamen, stond daar op den weg een marechaussee, die een stoptee- ken gaf. De jongens gaven vol gas en de auto stoof den marechaussee voorbij. Toen schijnen ze evenwel de kluts kwijt te zijn gemaakt, want in plaats van in Parijs kwamen ze in Apeldoorn terecht. Hier zat de politie hen op de hielen en heeft ten slotte twee van hen gepakt. De andere jongens zijn nog voortvluchtig. De twee knapen zün in GEBREK AAN GOED DRINKWATEF TE MAASSLUIS. In verband met den lagen waterstand van de Maas is in de gemeente Maassluis een behoefte aan geschikt drinkwater ontstaan. Het. waterleiding-bedrijf pompt het water uit den Nieuwen Waterweg, waarna het gezui verd in circulatie wordt gebracht. In het af geleverde water is echter nog een flink zout gehalte aanwezig. Het gevolg is, dat het water niet meer te drinken is en vrijwel voor alle doeleinden ongeschikt is geworden. Zelfs de soep, welke dezer dagen door de commissie tot het verstrekken van warme spijs aan behoeftigen werd uitgereikt, was totaal oneetbaar. De bewoners zijn dan ook genoodzaakt op andere wijze aan geschikt water te komen Herhaaldelijk treft men op de wegen men schen aan, die met emmers geladen er op uit trekken om drinkwater te krijgen. Zelfs be trekt men het uit andere gemeenten tegen vergoeding van kleine bedragen. Ingezetenen die over een regenput beschikken, vragen ook al geld voor een emmer water. ROOFOVERVAL TE OSS Door het hulpgeroep van de twet bejaarde menschen werden de dievn bevreesd en gingen aan den haal. Zaterdagavond is te Oss een roofoverval gpleegd bij het bejaarde echtpaar van Ber gen in de Kapelstraat. Kort nadat de doch ter het huis van haar ouders verlaten had, drongen drie gemaskerde personen de wo ning binnen en overvielen de beide oude menschen. Zij haa'den de bedstede en kasten overhoop, terwijl de oudjes in bedwang wer den gehouden. Ondanks bedreigingen ble ven de bewoners van het huis hulp roeper waarop de boeven het huis hebben verlate» zonder een buit van eenige beteekenis. NOODLOTTIGE FAMILIETWIST. 30-jarige man doodgeschoten. Gistermiddag omstreeks twaalf uur heeft in het gehucht Varsel onder de gemeente Someren (N.-Brabant, 15 K.M ten Zuiden van Helmond) een moord plaats gehad. De circa 30-jarige Zegers loste op korten afstand een revolverschot op den circa 40-jarigen Bolle, die in het hart getroffen werd en bijna onmiddellijk dood was. Het slachtoffer was gehuwd. De dader is voortvluchtig. De oorzaak is vermoedelijk familietwist. De verslagene was nog maer een jaar ge huwd en stond gunstig bekend, evenals trouwens de ander, die nimmer gebruik van sterken drank maakte, Men vraagt zich af wat dezen tot deze daad heeft gedreven, daar het hier slechts een onbeteekenendert twist tusschen de beide broers gold. Zaterdag zijn twee jongens, broertjes van 8 en 10 jaar in de buitenvestinggracht te Naaiden bij het oversteken op het ijs in een door een ijsbreker gemaakte geul te water ge raakt en verdronken. Een voorbijganger trachtte het oudste jon getje nog te redden, maar door de koude en verwonding aan een ijsschots moest hij het ventje weer los laten. BRAND. Twintig koeien, twee paarden en eenig klein vee omgekomen. Een zeer ernstige brand heeft te Ter Breg- ge, gemeente Hillegersberg, gewoed Daar is de boerderij van den heer G. Leenheer tot den grond toe afgebrand. Ongeveer twintig koeien, twee paarden, vier varkens en nog eenig klein vee zijn in de vlammen omgeko men. Leenheer, die een vee- en melkhandel drijft, was niet thuis, zoodat zijn vrouw het vee in den stal ging voeren. Zij bediende zich daarbij van een petroleumlamp, die zij per ongeluk uit haar handen liet vallen, woordoor eenig stroo vlam vatte, ten gevol ge waardoor eenig stroo vlam vatte, ten ge volge aarvan in korten tijd de geheele stal en later de woning en de opslagplaats in lichtelaaie stonden. De geheele woning en de aangrenzende opslagplaatsen waren van hout opgetrokken, zoodat het vuur hierin een gretig voedsel vond. De brand, die omstreeks halftien ontstond, was zoo hevig, dat de brandweer van Hille gersberg machteloos stond tegen de enorme vuurzee. Juffrouw Leenheer was uit het huis gevlucht en zoo overstuur dat zij eigenlijk niet goed meer wist wat zij onder deze_ om standigheden moest doen. Menschen die in de omgeving waren en te hulp snelden voor dat de bradweer aanwezig kon zijn gooiden de stallen open, waardoor nog een aantal varkens naar buiten kon worden gejaagd De andere dieren echter waren niet meer t« redden. IN KOKENDE MELK GEVALLEN. Te IJsselstein (L.) is het driejarig dochten tje van den heer Lemmens in een ketel koken de melk gevallen. De kleine is aan de beko men brandwonden overleden. KORTE BERICHTEN. Niettegenstaande het buitengewoon zware ijs en den zwaren mist is het gelukt het ijs op het IJselmeer te breken. De vaart van Amsterdam naar Kampen is dus voor stoomschepen heropend. De Belgische Staatscourant publiceert een K.B., waarbij de invoer van baksteenen, dakpannen en dergelijke materialen, alsmede van kurk, gecontingenteerd wordt. Het m.s. „Sibajak" wordt vandaag van Batavia te Rotterdam verwacht. Naar de „Soir" meldt, heeft de Belgi sche minister van landbouw thans ook (ten invoer van lijnkoeken gecontingenteetxL

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7