.V f £and= en 3-uinBoum folnutieuws Posflager op de lerugreis EGMOND AAN ZEE. WOGNUM. KOEDIJK. Ingekomen personen. Vertrokken personen. WEST-FRIESCHE BOND VAN VRACHTLIEDEN, „Gemeenschappelijk Belang". VOLKSUNIVERSITEIT VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. FILM: FAUST. Donderdag 11 Jan. 1934 in de Harmoni*. allahabad akyab 3POER ^MStEROAK BAGDAD BOESJIR 'rutbah wais rsv^. II .0 Tgaza 0' f M6RÜA MATROS 'CAIRC paCEW^..—^ ^BATAVlis^ANOC OERABAJA 'bandoeno f|*USTJMZJ»| Op dit kaartje kan men „Postjager" gestart van Batavia om zien, hoi de „P„..j.Se," hebben «U {?"P£'(*~b' I~" 6 uur Java-t«d (11 uur Vrijdagavond A.T.). Heden om 6.15 (G.l.) te Allaiiabad. DE FAMILIETWIST TE SOMEREN De dader van den moord meldt zich. 1 De 30-jarige L. Zeegers, die Zondagmid dag den 40-jarigen H. Bollen doodschoot, heet zich hedenmorgen te omstreeks half tien bij zekeren van Diepen in de Vaarselstraat te Someren, die nog familie van Zeegers is, gemeld. De heer van Diepen heeft de politie ge waarschuwd. Deze heeft Zeegers op het po litiebureau te Someren ingesloten. Hij bal naar Roermond op transport worden gesteld PRINS HENDRIK NAAR ZWITSERLAND. Prins Hendrik zal zich Vrijdagmiddag naar Zwitserland begeven. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Een interview met dr. Posthuma. De Kölnische Zeitung bevat onder den titel „Holland en wij" een uitvoerig inter view met den Nederlandschen oud-minister van landbouw dr. F. E. Posthuma over de economische en landbcuwverhoudingen tus- schen Nederland en Duitschland. De moei lijkheid bestond volgens dr. Posthuma daar in, dat in Nederland twee stroomingen el kaar kruisen, waardoor ook de onderhande .lingen tusschen de beide landen steeds weer moeilijkheden ondervinden. Hij doel n.1. op liet, dat Holland weliswaar voornamelijk landbouwbelangen heeft, welke tegenover cie Duitsche industrieele beiangen staan, üoch dat Nederland daarnaast ook industri eele belangen heeft, welke voor een deel met de Duitsche belangen in botsing komen. In dien de Nederlandsche 'belangen alleen maar waren ingesteld op de agrarische productie, dan zouden de zaken heel eenvoudig zijn, doch Nederland heeft rekening te houden met zijn industrieele producten als olie, su perfosfaten, zout, kolen, kunstzijde enz waardoor de onderhandelingen worden be moeilijkt. Op de vraag of de handelspolitiek den toestand sedert het totstandkomen van het eenige weken geleden geteekende Duitsch Nederlandsche handelsverdrag veranderd is, antwoordde dr. Posthuma: Neen, veranderd niet, wel echter is de stemming tusschen de beide landen veel beter geworden in verge lijking met begin 1933. Men heeft in Neder land niet meer het gevoel door Duitschland in een hoek te worden gedrukt, zooals eenige 'aren geleden. HET IJS OP HET IJSELMEER. Hedenmorgen heeft de „Geusau" weder om geprobeerd naar Kampen te gaan. Om omstreeks 11 uur bevond het vaartuig zich op nog slechts korten afstand van Urk in het ijs. Fledenmorgen is het bericht ontvangen, dat hedenmiddag te twee uur een vliegtuig met post uit Amsterdam naar Urk zal ver trekken. GEBREK AAN DRINKWATER. Men schrijft uit Zeeuwsch Vlaanderen: Tengevolge vai de langdurige vorst en daarmee gepaard gaande droogte, bestaat op verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaande ren gebrek aan drinkwater, daar vele regen waterbakken aan de huizen zoo goed als leeg zijn. Talrijke gezinnen moeten hun drink- vater reeds koopen per emmer. GELDEN DOOR AMBTENAAR VERDUISTERD? Op het kantoor der registratie en domeinen te Oosterhout. Op het kantoor der registratie en domei nen te Oosterhout is de ambtenaar K. voor- loopig geschorst. Er wordt vermoed, dat hij gelden heeft verdiusterd. Het onderzoek van 3e justitie is in vollen gang. AUTODIEVEN AANGEHOUDEN. Een brutaal staaltje. Waakzaam heid der politie beloond. Zaterdagavond vonden twee jongelui in de Lepelstraat te Amsterdam een auto on beheerd staan. Een van de heeren bezat zelf een auto. De onbeheerde wagen werd op sleeptouw genomen en naar Diemen ge bracht. Daar werd geprobeerd den gestolen wagen te verkoopen. De a.s. kooper ver trouwde het zaakje niet en waarschuwde de politie. De dieven lieten den wagen aan den kant van den weg staan en gingen terug naar Amsterdam. De auto werd on der bewaking van marechaussee en een politie-agent van Diemen geplaatst. Gister morgen kwart voor zes naderde uit de rich ting Amsterdam een auto, welke bij den achtergebleven auto stopte. De vijf inzitten den stapten uit, het bleken de 2 dieven en drie gegadigden voor den gestolen wagen te zijn. De marechaussee en de politie-agent kwamen te voorschijn, namen den auto in beslag en de 5 personen werden gevankelijk naar het gemeentehuis te Diemen overge bracht. Aanvankelijk ontkenden de daders, maar bij confrontatie met den eersten gega digde vielen zij door de mand. Het bleken te zijn een bekende 22-jarige snorder uit Amsterdam, de mededader is een 18-jarig jongmensch, die pas kort geleden uit de stichting „Hoenderloo" was ontslagen. De drie andere personen zijn op vrije voeten ge steld. VERKEERSONGEVALLEN Auto tegen boom gereden; chauf feur was onder den invloed; vier gewonden. Gisteravond te omstreeks half tien heeft onder de gemeente Boxtel tusschen Bust en Vught, op den hoek van den Eindhovensche Steenweg, een driesprong, een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Een luxe-auto, waarin zes personen waren gezeten, is tengevolge van het feit, dat de chauffeur den weg met kende en hij bovendien eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, in den grooten draai met een vaart van 70 K.M. te gen een boom gereden. De wagen werd ge heel vernield De bestuurder en een andere inzittende kwamen er vrijwel zonder letsel af. De an dere vier passagiers echter werden allen ge wond, waarvan twee ernstig. Het ergst was er aan toe zekere Th. van Hi st uit Eindho ven, die met gebroken ribben werd opgeno men met waarschijnlijk een inwendige ver bloeding. H. Hermans uit Waalwijk bekwam een ernstige hoofdwonde. Beiden zijn in het St. Luidinaziekenhuis te Boxtel ter verple ging opgenomen. De beide andere gewonden, de heeren H. Versteeg en P. van Hilst, beiden uit Waalwijk, konden na in genoemd zieken huis te zijn verbonden, huiswaarts keeren. Een slippende auto maakt twee gewonden. Op den Rijksweg tusschen Belfeld en Te- gelen (L.) kwam een auto, die slipte, in aan raking met een melkwagen, komende uit de richting Belfeld. De melkboer T. viel van den wagen en liep eenige pijnlijke kneuzingen op. De wagen zelf werd zwaar beschadigd. Een heer uit Tegelen, de 66-jarige B., werd door den slippende auto gegrepen en zoo zwaar gewond dat hij in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis te Tegelen moest worden opgenomen. Melkaulo te water gereden. Zaterdagochtend reed een melkauto van den veehouder J. de H. te Weesperkarspel op den Hardveldsche weg, toen de straatverlich ting gedoofd werd. De mist was op dat oogenblik zeer dik en het plaveisel bijzonder glad, waardoor de auto van den weg afraak te en regelrecht de vaart in reed. Twee zoons van den veehouder, die in de cabine zaten, gingen geheel kopje onder. Zij slaagden er echter in de deur van de cabine te openen en zich omhoog te werken, waarna door omstan ders. die onmiddellijk te hulp waren gekomen, reddingspogingen in het werk werden ge steld, met het resultaat, dat de beide jonge mannen, zij het ook doornat, behouden op het droge konden worden gebracht. Met een passeerenden auto konden zij huiswaarts keeren. De lading werd, nadat om half tien de auto met een kraanwagen op den wal was gehaald, naar de boerderij te ruggebracht. Auto van een pont gegleden; vader en zoon verdronken. Zaterdagavond omstreeks zes uur is bij het Pannerdensche veer een droevig ongeluk ge beurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. De ongeveer 30-iarige aannemer Mom uit Haarlem (gem. Bemmel) reed per auto, waarin ook zijn 55-jarige vader had plaats genomen, naar huis. Bij Pannerden lieten zij zich met de veerpont over den Rijn zetten. Tengevolge van den buitengewoon lagen waterstand was de oprit aan de Betuw- sche zijde zeer steii en bovendien heeft de be stuurder den auto waarschijnlijk te vroeg aangezet, zoodat ij met zijn wagen de pont afreed, toen deze nog niet geheel den wal hac. bereikt. Bij het oprijden van de helling is de motor van den auto f 'geslagen, zoodat de wagen snel achteruit gleed, achterover s'oeg en tus schen de pont en den wal in de rivier ver dween. Toen men na vee! moeite erin ge slaagd was de auto or> te trekken, bleken de inzittenden te zijn overleden. Botsing van auto en melkwagen. Op den rijksweg tusschen Belfeld en Tege len (L.) is een auto, die slipte, in aanraking gekomen met een passeerenden melkwagen uit Belfeld, die geheel vernield werd. Een passeerend heer uit Tegelen werd bij deze botsing gegrepen en ernstig gewond. Doodelijke aanrijding. Op den Rijksweg tusschen Maastricht en Sittard is gisteravond een vrachtauto be- sturrd door J. v. Rooy komende uit Floens- broek tegen een langs den weg staand hui' opgereden. Van Rooy verkeerde onder dei invloed van sterken drank. Hij bekwam eer ernstige schedel-fractuur en is eenige urei later overleden. KORTE BERICHTEN. Morgen zal het 5e regiment infanterie te Amersfoort 120 aar bestaan. Hier werd in het verenigingsgebouw een feestavond gegeven door de O. K. Jonge- liedenvereeniging Vroom Vrij en Blij. Dat dit geen gewone feestavond was, bleek wel hieruit, dat er een autobus met be langstellenden uit IJmuiden voor deze buiten gewone gelegenheid was overgekomen. Het betrof hier n.1. het 15-jarig bestaan van Vroom Vrij en Blij. Ook uit nog andere plaat sen merkten we belangstellenden op. Om kwart over achten ongeveer opende de voorzitter der jubileerende vereeniging, kap. van Zanten met een enkel woord, waarin hij alle aanwezigen welkom heette. In het bij zonder den nieuwen bondsvoorzitter M. A. Zwart uit Aalsmeer, den burgemeester C. J. Eijma en pastoor van Kleef. Hierna werd het vereenigingslied gezongen, waarna pastoor van Kleef het woord kreeg. Spr. sprak eenige woorden van warme waai deering voor het werk dezer vereeniging. Hoe alle hebben samengewerkt om dezen avond te doen slagen. Dat de revue welke wleke zou worden opgevoerd voor een groot deel voor rekening van de onderafdeeling Vios was genomen. Daarna werd gelegenheid gegeven de ver eeniging te feleciteeren. Als eerste kreeg pas toor Zwart als bondsvoorzitter het woord. Achtereenvolgens spraken nog de voorzitter van D. G. S. uit IJmuiden, de heer P. Grave- maker, die memoreerde den tijd toen hij als bestuurslid hier in Egmond was werkzaam geweest; de heer Leen Dekker, die gedurende 10 jaar voorzitter was van Vroom Vrij en Blij; Cor Zwart een der oprichters; en de afgevaardigde van Sursum Corda uit Den Helder. De voorzitter van Vroom Vrij en Blij dankte de sprekers en zeide dat de heer Van der Steen, oud-voorzitter, verhinderd was aanwezig te zijn, terwenl er gelukwenschen waren binnengekomen uit Utrecht, Rotter dam, Leiden. Den Haag. Inmiddels was het laat-geworden toen de gordijnen eindelijk open gingen. Wat we echter toen te zien kregen zal wel niemand der aanwezigen verwacht hebben. Een revue getiteld „Dat had je nooit gedacht", en inder daad, we hadden niet gedacht dat dit mooie stuk werk, vervaardigd door den heer Bos- dries uit Amsterdam, door deze jongelui kon worden ingestudeerd. Hulde dan ook aan de verschillende medewerkers, die allen tesamen dit hebben bereikt. De ongeveer 35 mede spelenden hebben zeker de vereeniging een goeden naam gegeven. Ook de ontwerpers van decor enz., de heer Bertus Broek en Klaas Blok, komen een woord van lof toe om niet te vergeten den voornaamste organisator den heer Bertus van Pel, die de repetities leidde. In de pauze werd een verloting gehouden. Na de opvoering der revue werd de schrij ver, de heer Just Bosdries gehuldigd, waarna een gezellig bal dezen geslaagden avond be sloot. Bij de aanbesteding van de werken voor den aanleg van een weg tusschen Hooge Wij zend en den Nieuweweg, benevens het aan leggen van de fundeering in dien weg in de gemeenten Sybekarspel, Spanbroek en Wog- num was laagste inschrijfster N.V. Nederl. Bazalt Mij. te Zaandam met 101.600. ZIJPE. Vrijdag is de scheepvaart in de Groote Sloot, die sinds eenige weken gestremd is geweest tengevolge van het ijs, wederom aan gevangen. De nog aanwezige ijskorst bleek niet langer bestand te zijn tegen de kracht van de motorvaartuigen. 'Vrijdag en Zaterdag zijn door de le den van de Tuinbouwvereeniging „de West" de vaart langs de gemeente en naar den Langendijk open gemaakt zoo dat de kool weer per schuit kan ver voerd worden. C. Krom van Uitgeest, W. Krom van Uitgeest, G. Mannes van Medemblik. T. Vis naar Rotterdam. N. E Vis naar Rotterdam, D. Klomp naar Alk maar. B den aHrtigh en gezin naar St. Pancras. G. Bokker naar Alkmaar. De algemeene ledenvergadering van de en Bond werd Zondagmiddag te Hoorn ge- ouden onder leiding van den heer J. Stapel Bobeldijk), die in zijn openingswoord constateerde, dat in 1933 vooral ook de vrachtrijdersbedrijven zwaar door de crisis waren getroffen. Spr. hoopte voor 1934 op eenige opleving in den land- en tuinbouw, wat zeker aan de vrachtlieden en aan den Hoornschen middenstand ten'goede zou ko «ren. Mededeeling werd gedaan van een aan de Tweede Kamer gezonden adres, waarbij in verband met het aanhangige concessie stelsel wordt gevraagd een uitzondering te maken voor de eenvoudige bode-diensten. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer May, dat in zeer pessimistischen toon was gesteld, valt aan te stippen, dat de Bond per 31 Dec. j.1. 87 leden en 185 donateurs telde. Gewezen werd op de sombere perspectie ven in verband met de omzetbelasting en de verhooging der auto-belasting. Hierop kwamen verschillende bestuurs voorstellen aan de orde. Over het voorstel om de donateurs over de zakelijke voorstellen te laten meestem men ontspon zich een uitvoerige discussie, met als resultaat, dat dit werd verworpen. Ook werd breedvoerig gediscussieerd over de bondstelefoon, welke de meerderheid van het bestuur voorstelde af te schaffen. Dit voorstel werd aangenomen met 27 tegen 21 stemmen. De rekening en verantwoording, uitge bracht door den penningmeester, den heer C. Stapel (Hoogkarspel), wees aan, dat de ont vangsten hadden bedragen 942.18, de uit gaven 767.01, zoodat er een batig saldo was van 175.17. De bezittingen van den bond bedroegen per 31 Dec. j.1. 1176.71 X. Deze rekening werd aldus goedgekeurd. Aan een verzoek van de commissie van on derzoek om deze gelden over te brengen van de Boerenleenbank te Hoogkarspel naar de Middenstandsbank te Hoorn, werd geen ge volg gegeven. Vanuit de vergadering werd een scherpe klacht geuit aan het adres van het gemeente bestuur van Hoorn over den toestand, waar in de standplaats voor vrachtwagens ver keert. Ook de verlichting laat daar zeer veel te wenschen over. Door den voorzitter werd hierop in een korte toespraak gehuldigd de heer D. Mole naar (Wijdenes), wiens vrachtdienst 40 jaar had bestaan. Van Bondswege werd hem een „zilveren vrachtwagen" aangeboden. Nog kwamen enkele minder belangrijke zaken aan de orde. Zoo werd o.m. besloten aan nieuw opgerichte diensten, welke lid worden, over het eerste half jaar geen uit- keering te verstrekken. Aan mr. Windhousen werd een woord van dank gebracht voor hetgeen deze over her afgeloopen jaar als rechtskundig adviseur voor den Bond had gedaan. Na gehouden rondvraag, welke weinig bij zonders opleverde en na de traditioneele ver loting, werd de vergadering onder dank ge sloten. EGMOND-BINNFN. Loop der bevolking. Het aantal ingezetenen bedroeg op 1 Jan. 1933 2468, t. w. 1257 m. en 1211 vr. In den loop van 1933 werd de bevolking vermeerderd door 73 geboorten, t. w. 36 m. en 37 vr., door vestiging met 123 personen, 52 m. en 71 vr. Verminderd door overlijden met 13 per sonen, 5 m. en 8 vr., door vertrek met 170 pers., 74 m. en 96 vr., zoodat op 1 Januari het aantal inwoners 2481 bedraagt, zijnde 1266 mannen en 1215 vrouwen. Aantal huwelijken 16. INKRRIMPING VEESTAPEL. Door de crisis-rundveecentrale zal gelegen heid worden geboden aan haar te leveren: drachtig rundvee in alle soorten en kwalitei ten (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aangenomen, dat zij lan ger dan zeven maanden of korter dan vier maanden drachtig zijn) te: Alkmaar Maandag 22 Januari 810 uur v.m. bij de Doorbraak; Schagen Donderdag 25 Januari 8—10 uur v.m. bij de Doorbraak; Purmerend Dinsdag 23 Januari 810 uur v.m. bij de veemarkt. Prijzen en voorwaarden als de vorige week. De kaarten voor aangifte tot levering moeten uiterlijk Maanda middag 15 Januari 1934 ten kantore van de Crisis Rundveecentrale te 's-Gravenhage zijn ontvangen. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Nadat het Duitsch-Nederlandsch handels verdrag was tot stand gekomen, dat gunsti- gerger perspectieven opende voor een groo teren uitvoer van de Langendijker stapel producten, immer het invoerrecht werd van 800 of 200 mark per spoorwagen roode, gele en witte wool verlaagd, was de stemming op de Langendijker groentenveilingen wat opge wekter geworden. De vorst, was, dat de aanvoeren opge- die oorzaak verminderden, was - -..uviucil, was eveneens een factor, die tot prijsstijging aan leiding gaf, zoodat de omstandigheden gun- A- --- stig waren voor het bedingen prijzen fe van hoogere L>e prijzen waren dan ook wat omhoog ge- loopen en naar men ons meedeelde, moest dit echter ook voor een deel worden toegeschre ven aan de omstandigheid, dat er waren, die kool kochten met speculatieve doelinden Rekenende op meer aanvraag uit Duitsch. land, waar d op het veld staande kool is weggevroren, en ook op de gevolgen van de vorst voor meer binnen landsche vraag, werd door hen kool opgekocht uit" andere over- wegingen dan het uitvoeren van ingekomen orders. Deze week was de stemming intusschen anders dan de verwachtingen hadden doen vermoeden. Daar was in de eerste plaats de roode kool. Voor dezen tijd was de aanvoer nog maar matig. Aanvankelijk kon voor de al lermooiste partijen nog een prijs van 4.50 worden gemaakt, als het kool betrof met een gewicht van ongeveer 3 pond. De groote kool bracht toen no g/ 2—2.30 op en gaf dus nog uitdrukking aan de betere stem ming van de vorige week. De vorst oefende geen invloed meer uit en van een betere vraag uit Duitschland viel helaas maar wei nig of niets te bespeuren. De prijzen liepen dan ook achteruit en op het laatst der week moest het al bijzonder mooie kool zijn van de uitgezochte grootte, wilde men er 4 voor maken. Het mooiste doorschot bracht 2.80 3.30 op, etrwijl voor de groote slechts 1.60—1.70 werd betaald; kale bracht nog enkele dubbeltjes minder op. De aan voer bedroeg aan beide veilingen te zamen ongeveer 60 spoorwagens. De mooiste gele kool, die vorige week nog ruim 3 opbracht, werd nu beneden dien prijs verkocht. Groote soort, eerste kwali teit, daalde van 2—1.80. Voor door- schot was al minder belangstelilng. Het beste onder deze kwaliteit van de grootte, waarvoor altijd nog de hoogste prijs wordt bedongen, bracht nu van 2 202.40 op. Voor groote van dit soort lagen de prijzen tusschen 1.40 en 1.80 In totaal werden 34 spoorwagens geveild, waarvan het groot ste aantal voor rekening van de L. G. C kwam. Decnsche witte kool was de laatste weken favoriet geweest. Men is dit van deze kool soort niet gewoon en vooral niet reeos in het begin van het jaar. De grootste zijn hier bij nog het meest gewild, zoodat bij een re delijken prijs al spoedig een loonende prij» wordt bedongen. In het begin der week kaï ternauwernood de prijs gehandhaafd worden, die de voorafgaande week was besteed, n.1. 5 voor de mooiste en grootste. De kleinere soorten brachten toen voor eerste kwaliteit nog ongeveer 4 op. Successievelijk liepen de prijzen, ais gevolg van mindere vraag, achteruit; zoodat op het eind der week at prijs met ongeveei 1 verminderd was. Doorschot was als gevolg daai van ook lager. Het beste onder dit soort bracht hoogstens 3.80 op en het minder gewilde f 2.60— f 3. Deze prijsverlaging was een erge tegen valler en bediert in het bijzonder de betere stemming onder de tuinders. Waar de voor raden aan Deensche witte kool maar klein zijn, viel een aanvoer van 38 spoorwagens nog niet *egen. Alles werd gelukkig verkocht Ofschoon de aanvoer van uien maar klein was, oefende dit geenszins invloed uit op den prijs. De mooiste partijen gele uien weiden verkocht voor 3, soms voor 2.70; min der mooie brachten 2 tot 2.50 op. Voor grove was op het laatst iets meer belangstel ling door betere vraag, zoodat 2.90 tot 3.20, dat is ongeveer 40 cent meer dan aan vankelijk kon worden bedongen. Mooi gesorteerde bieten van de meest ge wilde grootte, werden voor 2.30 tot 2.50 verkocht. Overige soorten golden 1 tot 180. Voor peen werd weer een vrij goede prijt gemaakt. Groote bracht n.1. van 3.50 tol 3.90 op. Afwijkende kwaliteit bracht 3 op. E>e aangevoerde aardappelen waren niet duur: voor blauwe Eigenheimers, die als puike consumptie-aardappelen worden aat»« geboden, werd 2.90 betaald. Men schrijft ons: Goethe's drama, waarin de Faust-sage i« geweven, en zijn strekking, de strijd van het goe.' en het kwaad om de menschelijke ziel, en de uiteindelijke overwinning van het goed, mogen althans in groote trekken be kend worden verondersteld. De verfilming van dit drama door wij let» Mürnau, met Emil Jannings, als Mephisto- pheles, op zijn best, en Yvette Guilbert in eer prachtige, levendige creatie van Martha, is een zeer mooi stuk werk, dat ongetwijfeld veler belangstelling zal trekken. CINEMA EN THEATER. Het Weekblad dezer week geeft o.m. bijschrift bij een portret van Liane HaidJ mededeeling over de eerste Ned. sprekende film „Willem van Oranje" en over de waan zin van den oorlog. C. en TTi. Journal. Am- sterdamsche kroniek. Joan Crawford's film* loopbaan in zeven perioden. „Tien kleine vin gertjes" van Annie de Hoog—Nooy, muzi<* van Willy Schootemeijer, enz.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8