Agenda JBinnenland Wzec&ecUM £aatste A ffi&chl&zo&eu Stad en Omgeving. BRANDEN. fa°dum K'°' pakketP°st en 58>643 K G Uitslag van de K-Puzzfe. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Het drama der wolkenkrabbers (sens.) Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Nachtclub-madonna (rom.), hoofdrollen Claudette Colbert, Ricardo Cortez en Baby Leroy. Toegang boven 18 jaar. Cinema Americain, 7.30 uur, eerste hoofd nummer Kinderleed (dram.), hoofdrol Jackie Cooper; tweede hoofdnummer De hooge U en Een hooge zee (hum.), hoofdrol Charlle Chase. Toegang alle leeftijden. Donderdag 11 Januari. 2—5 en 7—10 uur, 't Gulden Vlies, ten toonstelling Nederlanasch fabrikaat. 8 uur, Harmonie, voor de Volksuniversi teit vertooning film Faust met Emil Jan- nings in de hoofdrol (boven 18 jaar.) Vrijdag 12 Januari. 25 en 7—10 uur, 't Gulden Vlies, ten toonstelling Nederlandsch fabrikaat. EEN VISCHOTTER. In den plas Elf hoeven onder de gemeente Reeuwijk, heeft de heer D. van Roon een vischotter geschoten, welke een gewicht had van 20 pond en een lengte van ruim een me ter. Het dier is verkocht aan een ingezetene van Reeuwijk, die er een bont van zal laten ma ken. KINDERMOORD. Na een verhoor door den rechter-commis saris, bijgestaan door dr. Hulst uit Leiden, is Maandagavond op vordering van den officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem aan gehouden de 20-jarige ongehuwde fabrieks arbeidster J. E. W. Zij is nog denzelfden avond overgebracht naar het huis van bewa ring te Arnhem. Haar aanhouding geschied de naar aanleiding van een vermoeden van moord door haar gepleegd op een pasgebo ren kindje van het mannelijk geslacht, waar van het lijkje de vorige week te haren huize werd gevonden. IJS OP HET IJSELMEER. De postboot in Kampen aangekomen. Het is de postboot „Geusau" gelukt, na een reis van tien uur Kampen te bereiken, met aan boord elf passagiers en de post. Om zeven uur gistermorgen had de boot het eiland verlaten en om vijf uur des mid dags was zij te Kampen aangekomen. Het plan was hedenochtend om acht uur naar Urk terug te keeren. ONGELUKKEN TENGEVOLGE VAN DEN MIST. Auto te water. Gistermorgen is een auto met zes metse laars, op weg van Winschoten naar Hooge zand, in die gemeente door den mist in het Winschoterdiep gereden. Allen zijn gered. Te water geraakt en verdronken. Omstreeks half zeven is Dinsdagavond de 50-jarige sigarenmaker Jansen, die te Nunen op een sigarenfabriek werkte, bij het naar huis gaan door den mist misleid, bij Opwat- ten in den Dommel gereden en verdronken. Toen de familieleden in Eindhoven hem niet zagen thuis komen, hebben zij de marechaus see gewaarschuwd, die weldra fiets en pet van den ongelukkige vonden. Dregging ter plaatse leverde nog geen resultaat. Nog een auto te water. Gisteravond is, door den mist misleid, de bestuurder van een auto nabij de Wykerbrug te Voorburg, in de Vliet gereden. Door toe geschoten hulp is het gelukt beide inzittenden op het droge te brengen. De auto is korten tijd daarna opgehaald. DE INBRAKEN TE STEENWIJK OPGEHELDERD. De gemeentepolitie te Steenwijk heeft als vermoedelijke daders van verschillende dief stallen in die gemeente aangehouden R. B. en J. H., beiden te Steenwijk. Na een scherp verhoor heeft B. bekend te hebben gepleegd de inbraken bij L. K. en P. de B., den auto- matendiefstal bij café Oosterveen, alsook de inbraak in 1932 gepleegd in de darmenfa- briek der firma Repko. Beiden hebben bekend schuldig te zijn aan de inbraak in de chr. ge- rcf. kerk te Steenwijk. AVONTUURLIJKE MEISJES. Zondagmiddag zijn twee meisjes-verpleeg den van de Martha Stichting te Alphen aan den Rijn, de 16-jarige Lies M. en de 15-jarige Bep K., op avontuur uitgetrokken Toen zij 's avonds nog niet van de middag wandeling waren teruggekeerd, werd de po litie gewaarschuwd, die er op aanwijzingen van een automobilist in slaagde, het tweetal nabij Papenveer aan te houden. Zij werden naar de stichting terugge bracht, doch Maandagavond heeft de direc teur van de stichting bij de Dolitie kennis ge gegeven, dat de beide mei i wederom wa ren verdwenen. Ditmaal bleef het onmiddel lijk door de plaatselijke politie ingestelde on- deroek zonder resultaat, doch Dinsdagoch tend bereikte de politie het bericht, dat de twee meisjes te Harmeien waren aangehou- HOE BEERTA NU BESTUURD WORDT. De burgemeester, fungeerende als regee- /Ingscommissaris, heeft afwijzend beschikt op een verzoek van den bestuurdersbond om een bijslag te verleenen op de uitkeering uit de werkloozenkas De burgemeester heeft y^rts een bij raadsbesluit van 14 November 1923 vastgestelde verordening, regelende het avondonderwijs in deze gemeente, met ingang .van 9 Janauri ingetrokken. Ten slotte heeft de burgemeester besloten de betrekking van handwerkonderwijzeres aan de lagere scholen te Beerta-Oost en te Beerta-West op te heffen en de betrokken on derwijzeres met ingang van 1 Februari eer vol ontslag te verleenen. BIJEENROEPING VAN DE TWEEDE KAMER GEVRAAGD. Door de communistische fractie. De communistische Tweede Kamer-fractie heeft den voorzitter van de Tweede Kamer verzocht, de Kamer terstond in vergadering bijeen te willen roepen, teneinde de regeering in de gelegenheid te stellen, de Kamer in te lichten omtrent de maatregelen, die zij denkt te nemen in verband met de aankondiging van terreur-maatregelen door den leider van de N.S.B., ir. Mussert, in een interview met de Telegraaf en tevens over de stappen, door haar bij de Duitsche regeering gedaan om de executie van M. van der LubSe te voorkomen en waarom deze stappen niet tot het ge- wenschte resultaat hebben geleid. GEVAARLIJKE ACTIVITEIT. Een hoogspanningskabel doorge zaagd, waardoor Haarlem-Noord van electrischen stroom verstoken was. Daar men tot de overtuiging gekomen was, dat aan de leerlingen van de ambachts school te Haarlem meer gelegenheid moest worden gegeven zich practisch te bekwamen in het leggen van buizen, was men eenigen tijd geleden begonnen met het verleg gen van allerlei soorten buizen in de lokalen. Daarbij had men opgemerkt dat ook in den kelder een buis aanwezig was, die men beter zou kunnen verplaatsen, omdat men haar ligging hinderlijk vond. Daar niet bekend was, waartoe deze buis diende en ook niet was aangegeven op de teekeningen van het gebouw, die men bezit, had de directie uit voorzichtigheid verboden tot verplaatsing over te gaan. Ondanks dit verbod heeft zich Dinsdagmiddag een leeraar met leerlingen in den kelder begeven met het doel de buis te verplaatsen. De buis werd doorgezaagd. Er sloeg een vlam uit die bewees, dat men een gevaarlijk werk verrichtte, doch geen van hen had eenigen achterdocht, en men stond ver wonderd te kijken toen het licht niet meer brandde. Men bleek een hoogspanningskabel van het G.E.B. te hebben doorgezaagd. Het G.E.B. werd hiervan in kennis gesteld. De storing in den stroomtoevoer duurde van 4.10 uur tot 4.50. Haarlem-Noord was toen zonder licht. Door de dubbele isolatie van den kabel zijn bij het doorzagen geen per soonlijke ongelukken gebeurd. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. Beslissingen inzake de Rijks verzekeringsbank. De heer Drop heeft den minister van so ciale zaken gevraagd: 1. Wil de minister doen nagaan of het 2de lid van art. 65 der wet van 17 November 1933, Staatsblad 598, waarin is bepaald, dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank aan „Ons" de schorsing of vernietiging kan vra gen der besluiten van een Raad van Arbeid of van den voorzitter van dien Raad, wel in overeenstemming is met art. 70 der wet, waar een voortgelijke zoo niet dezelfde schor sing of vernietiging door „Onzen Minister" wordt beslist? 2. Is de minister bij bevestigende beant woording van vraag 1 bereid een wetswijzi ging ter opheffing van de bedoelde tegen strijdige bepalingen te bevorderen, eventueel en zoo mogelijk op andere wijze vast te stel len welke soorten van geschillen tusschen Rijksverzekeringsbank en Raden van Arbeid onder de onderscheiden wetsbepalingen moe ten worden gerangschikt? Wijziging beschikking crisis- varkenscentrale. Den heer Van der Heile stelde den minister van economische zaken de volgende vragen: 1. Is de minister niet van oordeel, dat de beschikking van de crisis-varkenscentrale in zake de vergunning voor accijnsvrij slachten van varkens voor eigen gebruik tot gerecht vaardigde klachten aanleiding geeft? 2. Dat, met name het voorschrift dat tot een gezin behoort het gezinshoofd met de bij hem inwonende personen, die in op- en neer gaande lijn aan hem verwant zijn, terwijl derhalve niet mogen worden meegerekend de vrouw, haar ouders of grootouders, schoon zoon of schoondochter, dienstboden en knech ten, al wonen ze in hetzelfde gezinsverband, geen rekening houdt met de plattelandsver houdingen, waar samenleven van ouders, grootouders en gehuwde kinderen zeer dik wijls voorkomt en vaak door de tijdsomstan digheden noodzakeliik is geworden, terwijl ook het dienstpersoneel praktisch tot het gezin behoort? 3. Wil de minister de bovengenoemde be schikking doen wiizigen in de7en geest, dat ook de vrouw, de inwonende familieleden en het personeel gerekend worden tot het gezin te behooren en vprgunninoen -oor accijnsvrij slachten van varkens -oor - 'gen gebruik wor den verstrekt in evenredigheid met de sterkte van het gezin? TOT 1 MAART GEEN INVOER VAN ZWEEDSCHE OF DEENSCHE VISCH. Naar wij vernemen is het contingent van den aanvoer van Deensche visch voor de pe riode 1 December tot 1 Maart overschre den, zoodat tot 1 Maart a.s. geen aanvoer van visch door Deensche visschersvaartui- gen te IJmuiden kan iplaats hebben. Voorts is ook het contingent van den aan voer van Zweedsche visch, dat voor het tijd vak 1 December tot 1 December was vastge steld, overschreden, zoodat ook Zweedsche schepen hier te lande geen visch meer mo gen aanvoeren. ECONOMISCHE CRISIS MAATREGELEN. Het Verbond van Nederlandsche Werkge vers heeft een nieuwe uitgave het licht doen zien, getiteld „Economische Crisismaatrege len". Dit boekje van 40 bladzijden behan delt achtereenvolgens de crisis-invcerwet, de crisis-uitvoerwet, de ilearingwet en de retor i %'swet. terwijl daarnaast de staatsgaranties ont- met ver dat voor exportcredieten en det deviezenprotocol met Duitschland worden besproken. In de inleiding wordt gewezen op W dat Nederland aan het begin van een n euwe periode van handelspolitieke foeginge staat, welke vele mogelijkheden biedt werd een goed moment geacht een ovtfZ cn samen te Allen van de diverse maatregelen, welke op dit oogenblik bestaan je mee achtte het Verbond van Nederlandsche Wer gevers hiertoe aanleiding, daar de f verklaard heeft voorloopig het handelspoli tieke arsenaal voldoende gevuld te acnten. JEUGDIGE AVONTURIERS. Gistermorgen zijn te Tilburg twee daalsche jongens van 15 en 16 jaar aang troffen, die de ouderlijke woning waren on-. vlucht. Een hunner had wat geld dat hij colporteeren van kranten had verdiend, duisterd en bovendien een damesrijwiel, hij te Roosendaal aan den weg zag staan, ingepikt. Ze waren toen beide naar luourg getrokken om daar werk te zoeken. De jongens zijn ter beschikking gestel van de politie te Roosendaal. Klompenmakerij afgebrand. Dinsdagnacht brandde te de Wijk (Dr.) door onbekende oorzaak de wo ning van den klompenmaker Lübberts, staan de in de kom van het dorp, geheel af. De ge heele inboedel werd een prooi der vlammen. In nachtgewaad moesten de bewoners, be staande uit man, vrouw en vijf kinderen, net brandende huis verlaten. Groot gevaar liepen de aangrenzende huizen, doch door kraent- dadig optreden dei brandweer kon dit worden voorkomen. Woonhuis met winkel in de asch gelegd. Dinsdagavond omstreeks 10 uur bemerkte een voorbij gangster, die in de étalage van een manufacturenwinkel aan de van Luikstraat te Terheide aan Zee een begin van brand was uitgebroken. Zij waarschuwde een omwonen de, die daarop de politie en de brandweer alarmeerde. Inmiddels was het vuurtje tot een flinken brand aangewakkerd. In mini mum van tijd stond de geheele winkel mei woonhuis in lichte laaie. Eerst na een halt uur kwam de brandweer met de brandspuit ter plaatse, hetgeen niet veroorzaakt werd door mindere activiteit van de brandweerlie den dan wel door het feit, dat men niet tijdig over een paard kon beschikken, welke het ver ouderde type spuit naar de plaats van den brand kon trekken Ruim 25 minuten moest men n.1. op dit dier wachten. In dien tijd had het vuur de winkelvoorraden en het meubi lair in het woonhuis reeds grootendeels ver woest, zoodat de brandweer niets anders overbleef dan met drie stralen de beide belen dende fierceelen nat te houden, teneinde uit breiding van den brand te voorkomen. Na ruim een uur mocht men er in slagen het vuur in te sluiten, zoodat om half twaalf de nablussching met een straal op de waterlei ding kon worden ter hand genomen. De eigenaar van de zaak, de heer v. W., was gisteren juist met vrouw en winkeljuf frouw naar Rotterdam gegaan om aldaar bij een grossier inkoopen te doen. Toen hij 's avonds laat thuis kwam, vond hij woning en winkel in de asch gelegd. Alleen de win kelinventaris was verzekerd. EEN KORTE STAKING. In verband met een door de werkgevers in het bakkersbedrijf te Den Haag in te voeren loonsverlaging van 3 zijn hedenochtend bij de broodfabriek Hus 200 broodbezorgers in staking gegaan. Na een onderhoud van partijen met den rijksbemiddelaar prof. J. Jitta werd besloten eenige punten aan arbi trage te onderwerpen, waarop de stakers het werk hebben hervat. VERGOEDING HONDENGELEIDERS BIJ DE RIJKSPOLITIE. De minister van justitie heeft met ingang van 1 Januari 1934 de jaarlijksche vergoe ding aan elk der rijksveldwachters-rijkspo- litiehondgeleiders teruggebracht op 42. VERKEERSONGEVALLEN. Doodelijke aanrijding. Gisterenavond is op den Veurschenweg te Voorschoten de 43-jarige B. H. van Duiven voorde aangereden door een auto. Hij werd in zorgwekkenden toestand opgenomen en naar het St. Elisabethziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij in den afgeloopeu nacht aan de bekomen verwondingen is over leden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 7 kinderen. KORTE BERICHTEN. Een autobus van de Mij. Stormvogels te IJmuiden is Dinsdag op de Julianabrug door de gladheid geslipt, De bus reed een, op een vluchtheuvel staanden, lichtpaal ter waarde van 400 omver, terwijl ook de bus beschadigd werd. De personen kwamen met den schrik vrij. Terwijl de bewoners naar de kerk wa ren hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van mevr. de wed. v. d. W. aan de L. van Heldenburg te Voorburg. Eenige sieraden en een bedrag van 100 worden vermist. -9isteravondde ïtaüaansche matroos M. Giliani uit Bari, thuisbehoorende op het s.s „Aleardi';, liggende in de Waalhaven te Rotterdam, bij het openen van de luiken in een 8 Meter diep ruim gevallen. Hij was op slag dood. 1 Verschenen is het voorloopige verslag y.a" Tweede Kamer over het wetsontwerp tijdelijke bevoegdheid tot het vaststellen van bijzondere afwijkingen van enkele bepalingen van de Winkelsluitingswet 1930. De minister van defensie heeft als ver boden geschrift aangewezen: „Neen!", or gaan van de Intei /itionale Socialistische An- ti-Oorlogsliga, verschijnende te Gent. Verschenen is een lijst van artikelen, ten aanzien waarvan de invordering van het compenseerend i invoerrecht, voortvloeiende uit de Omzetbe astingwet 1933, voorloopig achterwege kan worden gelaten. H g naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.3 mM. te Weenen. Laagste barometerstand 721.9 mM. te Reykjavik. Verwachting, geldig tot den avond Van 12 Januari: Matige tot zwaar Zuidoostelijke tot Zuid westelijke wind; nevelig tot half bewolkt; weinig of geen neerslag; meest lichte vorst des nachts; overdag temperatuur om het vriespunt. Weeroverzicht- De nieuwe depressie op den oceaan, die ten zuiden van IJsland verscheen, is be langrijk dieper dan de vorst, zoodat ook in het westen van het gebied een krachtige zuid westelijke tot zuidelijke wind waati, welke op groote hoogte ook boven het vorstgebied van het vasteland wordt aangetroffen. De hoo ge druk, die gisteren Midden-Europa, het Oostzeegebied en Finland omvatte, is aan den west- en noordkant afgenomen. In Oost- Frankrijk en Zuid-Duitschland, waar het drukverval nog gering is, heerscht nog een neveltoestand met matie vorst. Op de Brit- sche eilanden is de temperatuur gemiddeld 6a 7 gr. C. Aan de Iersche kust bracht de nieuwe depressie zwaren regen en ook Skinn aan de Noorsche kust meldde 10 mM. Op het vasteland viel echter nagenoeg geen regen. (Ongecorrigeerd.) WIELRIJDSTER GESTORVEN NA AANRIJDING. Gisteravond had te Hilversum een aanrij ding plaats tusschen de 16-jarige wielrijdster Alida Dekker en den 17-jarigen J. H. K-, die Siaar aanwijzing voor richting-verandering te laat had opgemerkt. Beide personen kwa men te vallen; mej. bleef bewusteloos lig gen, zij moest naar het diocanessenzieken huis worden vervoerd, waar zij kort na aan komst vermoedelijk tengevolge van een hals wervelbreuk is overleden. GROOTE BRAND TE HAVANNA. De reddende wind. In de werkplaatsen en depots der spoorwe gen te Havanna brak op vier verschillende plaatsen tegelijk brand uit, zoodat men aan neemt hier met brandstichting te doen te heb ben. Een groote hoeveelheid materiaal werd vernield. Onder de bevolking ontstond groote opwinding, omdat in de nabijheid een ben- zine-opslagplaats was, die ernstig gevaar liep, door het vuur te worden aangetast. Slechts door het plotseling draaien van den wind kon een ramp worden voorkomen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Hedenmorgen te 6.31 uur is het K.L.M.- vliegtuig de Rijstvogel van Schiphol naar lndië vertrokken. Er zijn twee passagiers aan boord, één voor Rome en één voor Bangkok. Het toestel vervoert 369,056 K G De Snip (uitreis) is te Calcutta geland. VALSCHE GULDENS. Vier jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof te den Haag heeft in kpr p1 m6Ï>€P den 53-J'arigen bankwer ker P. N. K. veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf met aftrek van 2 maan- ™n„u°0rarr6St wegens het vervaardigen guldmfseV€n Van valsch€ Nederlandsche ui o ZEDENMISDRIJF. De rechtbank te Arnhem heeft met gesloten deuren behandeld, de zaak tegen den gewezen inspecteur van den dienst der rijksondersteuning voor be hoeftige Nederlanders in het buitenland te Arnhem, aan wien was ten laste ge legd, het misdrijf, bedoeld bij art. 249 oe van het wetboek van strafrecht De officier van justitie eischte veroor deeling tot een gevangenisstraf van een jaar. TWEE MENSCHEN DOODGEREDEN. n.y°or, de rechtbank te Leeuwarden stond fwhi een 19-jarige sigarenmaker te Hii zï f in 7? Van letsel door ®cllLlld- hij zou in de buurt van Leeuwarden als on ervaren bestuurder van een auto met een snelheid van 60 tot 70 K.M. door een bosch teg"PngT k1' te" gfvoIffe waarvan de wagen prn!?- bróroHi botste en drie inzittenden ernstig werden gewoon, van wie denzelfden dag twee overleden. De eisch luidde Je ken gevangenisstraf en één jaar ontzegging INBREKER DOOR CONCIËRGE OPGESLOTEN. Voor de rechtbank te Arnhem Wi terecht gestaan J. C. van S wonenSe te Nïjmegen, thans gedetineerd, die on 15 November j.l. werd aangetroffen in d« ^.scd001 voor meisjes, aan den Euse buisbuitensingel te Arnhem, in een van de woonvertrekken van den concteZ voor een geopend dressoir. Dank ziide activiteit van den conciërge, die den man in de kamer opsloot en de politie waarschuwde, kon hij worden gearres teerd, alvorens iets te hebben gestolen. De officier van justitie eischte ver oordeeling van den verdachte, die reeds een 10-tal veroordeellngen achter den rug heeft, tot een gevangenisstraf van één jaar. MET DOODSLAG BEDREIGD. Het O.M. bij de rechtbank te Leeuwarden vorderde tegen een 29-jarigen arbeider te Suameer, die het vorige jaar een veldwachter met doodslag bedreigde, toen deze een onder, zoek naar een diefstal bij hem wilde instellen één jaar gevangenisstraf. HAAR KIND DOOD GESLAGEN. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsche rechtbank de 22-jarige gehuw de vrouw T. terecht gestaan, wegens mis handeling van haar 2-jarig zoontje, den dood tengevolge hebbend. De vrouw, die een hekel aan het kind had, heeft in den morgen van 14 November j.l. het kindje op den grond gegooid en het zoodanig met het hoofd tegen den houten vloer geslagen, dat het eenige oogenblikken later is overleden. De eisch was 8 jaar gevangenisstraf. D* rechtbank heeft het verzoek van den uerde. diger ingewilligd en de zaak terug verwezen naar den rechter-commissaris, teneinde een onderzoek te laten instellen naar de geest* vermogens van verdachte. Toen de redactie met Kerstmis de K-puzzle publiceerde heeft zij niet kunnen vermoeden, dat het uitzoeken van de prijswinnaars haar zooveel tijd en inspanning zou kosten. Het is verwonderlijk hoeveel woorden er zijn, die alle met een k beginnen en nog verwonderlijker hoeveel puzzelaars er ziin, die zelfstandige naamwoorden met een k be ginnende ontdekt hebben zonder dat zij er op staan. Er zijn koppelaars en koppelaarsters ge weest, die het zich wel wat al te gemakkelijk gemaakt hebben en alles aan elkaar koppel den als b v. kellnersjas, kellnersbroek, keil- nersschoenen enz. Het blauwe potlood van de redactie heeft ook in dergelijke samenkoppelingen heel wat moeten schrappen, al zijn wij uiterst clement bij de beoordeeling geweest. Van de honderden oplossingen die tijdig binnenkwamen bevatte de laagste een lijst van 45 woorden, de hoogste een lijst van 412 woorden Zooals men weet had de „officiëele" oplossing er 180 en wij hebben dus bij de in zenders die voor een prijs in aanmerking kwamen eerst nagegaan hoeveel hunner woorden met die der„officieele" lijst overeen stemden De overblijvende woorden hebben wij op de teekening nauwkeurig nagegaan en zooals gezegd daarbij de noodige soe pelheid betracht hoewel er onder de kop pelwoorden vele waren, die werkelijk niet in aanmerking konden komen. Eerst bij een prijsvraag als deze ontdekt men hoe rijk onze Nederlandsche taal is want men komt heel wat woorden tegen die op hoop van zegen aan de'lijst toegevoegd werden maar waar van geen onzer de beteekenis heeft begrepen. Vele inzenders hadden er bliikbaar een dic- tionnaire bij gebruikt en vrijwel de geheele k-1etter overgeschreven in de verwachting daarmede alle concurrenten te verslaan, maar het bedachtzame blauwe potlood heeft ook hier nuttig werk kunnen verrichten. Na nauwkeurige controle ziin wij ten slotte tot den volgenden uitslag gekomen: lste prijs 7.50) P. Haasbroek, C. W. Bruinvisstraat 10 te Alkmaar, die 215 toe laatbare woorden heeft overgehouden; 2e prijs 5.—) Jac. Groen, Bovenweg 274 te Sint Pancras met 213 bruikbare woorden 3e prijs 2.50) Marianne van Deth, Rus- senweg 6 te Bergen met 155 goedgekeurde woorden. Zij die geen prijs wonnen er waren er ook die gedichten en gekleurde platen inzon den moeten zich maar troosten met de ge dachte, dat er altijd baas boven baas is en dat zij een volgende keer bij het oplossen van een dergelijke puzzle alvast over de noodige routine beschikken. De gelukkige winnaars kunnen hun prijzen op onze administratie in ontvangst komec nemen. BEGRAFENIS G. VEEN. De Alkmaarsche moderne arbeidersbewt ging heeft op grootsche wijze hedenmiddag het stoffelijk overschot van haar strijdmakker G «een, voormalig raadslid, voorzitter van den Arbeiderssportbond afd. Alkmaar en ad ministrateur van de Arbeiderswoningbouw- vereeniging Rochdale, ten grave gedragen. De lijkbaar was met vele kransen bedekt, w.o. van de afdeeling Alkmaar der S D.A.P van den Alkmaarschen Bestuurderbond, van den Arbeiderssportbond, van- de Arb. wo ningbouwvereniging Rochdale en van het bondsbestuur der Algemeene. Een zestal auto's volgde den lijkwagen. Achter de lijkauto liepen een paar honderd mannen en vrouwen uit de moderne arbei dersbeweging van Alkmaar, terwijl de stoet werd voorafgegaan door menschen, die d« omfloerste vaandels van de afd Alkmaar der S D.A.P. en den Arb. Sportbond droegen. Hier midden in liep de voorzitter der afd. Alkmaar der S D.A.P., de heer Bonsema en verder vertegenwoordigers van verschillende organisaties. Wethouder Westerhof bevond zich in den stoet, die de lijkauto volgde. De stoet vertrok om 2.15 uur van het sterf huis en maakte den laatsten rondgang door het Rochdale-kwartier. Op de begraafplaats hadden zeer vele zich opgesteld, om den overledene de laatste eer te bewijzen. Onder hen waren de wethouders Klaver en van Slingerland, de gemeente secretaris mr. Koelma en de rijksfuinbouw- consulent, de heer Hazeloop. op wiens kan toor de overledene werkzaam was.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 2