Alkmaarsche Courant Herbouw van Egmond's Klooster. Oladionieuuis Stad en Omqmwq ^Binnenland honderd Zes en Dertigste Jaargang. DONDERDAG tl JANUARI. Officiëele opening Tentoonstelling V. N. F. Eens een cultureel middelpunt. No. 9 1934 Vrijdag 12 Januari. Hilversum, 1875 M. (8.—12.—4.-8.— «n 11.—12.— VARA, de AVRO van 12— 4— en de VPRO van 8.—11.— uur). 8.— Gramofoonplaten. 10— VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.45 Orgel spel Cor Steyn. 11.15 Gramofoonpl. 12. Kovacs Lajos en zijn orkest en gramofoonpl. 2.30 Voordracht door Th. de Witte. 3— Fransche chansons en voordrachten door Mme Jane Sempe en Jean Bergeaud. Aan den vleugel: Mlle S. Preynon. 4— Zender wisseling. 4.15 Gramofoonpl. 5.VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 5.45 Gramo foonplaten. 6.Orgelspel Joh. Jong. 6.29 Gramofoonplaten. 6.30 De Flierefluiters o.l.v. J. van der Horst. 7-Dr. F. M. Wibaut: „De vooruitzichten voor het socialis me". 7.20 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot. S.Causerie Ds. A. Trouw. 8.30 Pianoreci tal I. Cohen. 9.— Causerie. 9.30 Vervolg pianorecital. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dia9. 10.15 Causerie Ds. J. H. Croenewegen. 10.45 Gramofoonplaten. 11. Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Algemeen programma te verzorgen door den KRO). 8.9.15 en 10. Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.151.45 Sextetconcert en gramofoonplaten. 2.Lezing. 2.30 Gra mofoonplaten. 3.Orgelconcert, m. m. v. tenor. In de pauzes: gramofoonplaten. 5. Crkestconcert en lezing. 7.15 Lezing. 7.35 Cramofoonplaten. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Or- Ikestconcert m. m. v. pianosolist. 9.05 Voor dracht. 9.30 Vervolg concert. 10.10 Gramo foonplaten. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlager- muziek. 11.15—12— Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10è50 Tijdsein en berichien. 11.0511.20 'Lezing. 12.20 Orgelconcert door Dom Gre- gory Murray. 12.50 BBC-dancorkest o.lv. rfall. 1.35 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge 2.20 Solistenconcert, tenor, viool en piano. 3.20 Het John Mac-Arthurkwintet m m v. H. Wilson, tenor. 4.20 Midi Studio orkest o.l.v. F. Cantell. 4.50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten 6.45 Officieel nieuws. 6.50 Bach's piano muziek door mr. Merrick. 7.10, 7.30 en 7.50 tzingen 8.20 BBC-Symphonie-concert, koor, solisten en orkest o.l.v A Boult 9.40 Ber. 9.55 Vervolg concert. 10.55 Voordracht. 11 —12.20 Harry Roy en zijn bard. Pari/s „Radio-Pahs", 1724 M. 8.05 en 12 50 Gramofoonpl. 8.20 „Hamlet'', opera van Thomas, m. m. v. orkest o.l.v. Rühlmann. Kalundborg1153 M. 11.20—1.20 Concert uit rest. „Wivex". 2.20—4.20 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 7.45 „Correggie", tragedie van Oehlensco'ager met muziek van J. P. E. Hartmann. 10.20—11.50 Dansmuziek uit rest. „Ritz". Langenberg. 473 M. 5.25, 6.35 en 10.45 Gramofoonplaten. 11.20 Omroeporkest o.l.v. Klosz. 12.55 Gramofoonpl. 3.20 Gevar. concert. 6.20 Omroeporkest en -koor o.l.v Kittel. 7.30 Omroeporkest o.l.v Rosbaud en Meten. 10.20 Silez. Philh. Orkest o.l.v Matzke. Rome, 441 M. 8— Concert. 8.20 Radio- tooneel. 9.20 Concert. 9.50 Dansmuziek. Brussel, 338 M. en 508 M. 338 M.12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Or kestconcert o.l.v. Dubois. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Orkestconcert o.l.v. Ursmar. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5 20 Radio-Symphonieoikest o. 1. v. Meulemans. 6,35 Gramofoonplaten. 6.50 Pianorecital. 7 20 Gramofoonplaten. 8.50 Radio-Sympho nieorkest o.l.v. Meulemans. H3.3011.20 Giamofoonmuziek. Deutschlandsender. 1635 M. 7.20 „Er- götzliches mit Kurt Götz", vroolijke voor drachten m. m. v. K. Cötz en V. ven Mar- tens. 8.20 Militaire muziek. 3.20 en 1005 Berichten. 1020—11.20 Concert uit Breslau o.l.v. Dr. H. Matzke m. m. v. F. Schaetzer, viool. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 12 Januari. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven- fry 10.50—11.20, Lond. Rega 12.20—15.20 Daventry 15.20—24.—. Ujn 4: Langenberg 10.35—18.55, Wee- nen 18.5524. Reeds in ons vorig nummer bespraken wij de tentoonstelling zelf. Gistermiddag om 2 uur had voor een groot aantal belangstellen- den de officiëele opening plaats, waaraan we het volgende ont'eer.en. De secr.-pennind.nïsester der V.N.F., d.3 Fee' H. F. R. Faoek, sprak een inleidend woord. Wel voor niemand, die ock maar eenigs- zins belang stelt in den economischen toe stand van Nederland, zal het noodig zijn, al- dus spr., erop te wijzen, dat zeer zeuer in de tegenwoordige omstandigheaen het van net allergrootste belang is het dce van ce verce- niging „Nederlandsch Fabrikaat' te bevor deren, welk doe! wordt samengevat in den slagzin: „Koopt toch uit den vrecn:de n.ct, wat 't eigen land U biedt". Wanneer men bedenkt de ontzaglijk nooge bedragen, die de regeering genoodzaakt i» jaarlijks uit te geven ter bestrijding van de gevolgen van werkloosheid en armoede, wel ke bedragen tezamen kunnen worden gesteld op 350.000.000 en wij daarbij in aanmer king nemen, dat meer dan 54 pCt. van onze werkende landgenooten het bestaan voor zich en hun gezin moeten vinden in de in dustrie, dan zal toch werkelijk iedereen er van overtuigd zijn, dat 't koopen van buiten- landsch fabrikaat, wanneer men evengoed Nederlandsch fabrikaat kan koopen, een ab soluut ontoelaatbare handeling is. Het gaai hierbij niet om chauvinisme of om een boy cot-actie; dergelijke bewegingen passen niet in het kader van de vereeniging „Neder landsch Fabrikaatwant het gaat hier een een gezonde, absoluut gerechtvaardigde pro paganda voor de voortbrengselen van de Ne derlandsche nijverheid. Dientengevolge besloot het bestuur van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" tot het organiseeren van een aantal tentoonstel lingen van Nederlandsch fabrikaat in steeds afwisselende plaatsen, teneinde onze landge nooten in die verschillende plaatsen en de omgeving woonachtig op eenvoudige en doel treffende wijze te laten zien, wat in ons eigen land wordt gemaakt. Deze eerste opzet van onze reizende tentoonstelling is. zooals u bij het bezichtigen van de verschillende inzen dingen zoo straks zult zien, nog vrij beperkt Ons bestuur hoopt echter, als gevolg van de thans aangevangen tentoonstellingsreis, die allereerst achtereenvolgens in 12 verschillen de plaatsen zal worden gehouden, op dezen ingeslagen weg voort te gaan. Wil Nederland zich weer kunnen opheffen, dan is het noo dig, dat de Nederlandsche industrie weet ge steund te worden door den Nederlandschen handel en den Nederlandschen verbruiker. Wij hopen, dat deze onderlinge band steeds krachtiger zal worden tot heil van Neder land. Rede van den heer Arntz. De heer S. W. Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, sprak een ope ningswoord, waarin hij ongeveer het volgen de zei: In de oorlogsjaren ontmoette ik eens iemand, die vóór dien tijd altijd over zijn ge zondheid had geklaagd, maar die zich nu wonder wel bleek te gevoelen. Desgevraagd verklaarde hij mij, dat de gedwongen rant soeneering der levensmiddelen, die onze re geering alle inwoners van het land had op gelegd, hem, die altijd te veel pleegde te con- sumeeren., weer geheel gezond had gemaakt. Onwillekeurig denk ik aan dezen vriend, nu ik zie hoe er in de huidige benarde eco nomische tijden bij de verbruikers, vaak ten eigen voordeel, ook een gezond streven ont waakt om meer daadwerkelijke belangstel ling te toonen voor hetgeen ons eigen land voortbrengt, of fabriceert, en om aan de na tionale producten die waardeering toe te ken nen, waarop deze terecht aanspraak mogen doen gelden. Het is inderdaad ontstellend te vernemen hoe vele landgenooten er nog niet mede be kend blijken te zijn, dat zij hun behoeften in eigen land minstens evengoed kunnen dekken als buiten 's lands grenzen. Het bedrijfsleven hier ter lande is hoe lan ger hoe meer uit zijn verband geraakt en de omstandigheden hebben ook onze regeering gedwongen allerlei noodmaatregelen te ne men, zooals contingenteering etc., zoodat nu de toestand is geschapen, dat men in bepaal de gevallen zelfs min of meer gedwongen wordt een deel zijner aankoopen in ons land te doen. Dit brengt ons, Nederlandsche koop lieden, er met grootere schreden toe om ons ervan te gaan vergewissen wat Holland aan de markt brengt en e'ke poging, die ons in dit streven kan helpen, dankbaar te aanvaar den. Zooals onze minister-president onlangs schreef, schuilt er in de propaganda voor ons eigen product ook nog een ander element; een element, dat vriendelijke koestering ver dient, al zou er geen economische noodzaak aanwezig zijn, n.1. de versteviging van het nationahteitsbedrijf. Voor het prijzenswaardige werk, door het zoo bij uitstek actieve bestuur van de Ver. Nederl. Fabrikaat verricht, past het ons dank te brengen. Door dat werk toch schept dit bestuur de mogelijkheid tot vermindering der werkeloosheid in ons land en als gevolg daarvan verbetering van den algemeenen toestand. Een belangrijk punt zou ik hier ook nog even willen aanroeren en dat is dit. De er varing heeft weieens geleerd, dat eenige Ne derlandsche fabrikanten niet die soepele hou ding plegen aan te nemen tegenover de gros siers, als hun buitenlandsche collega's en waar vooral in dit gewest het grossiersbe- drijf nog steeds een zeer belangrijke functie vervult in het distributieproces, zou ik alle Nederlandsche fabrikanten thans toch wel ernstig willen aanraden in dit opzicht te toonen, dat het hun ernst'is om Nederland te bedienen en hier een afzetgebied te behou den door ook deze hande'aren tenvolle te er kennen. Ik vertrouw, mijne heeren. dat deze ten toonstelling ons volk een beter inzicht zal mogen geven in onze eigen industrie en voortbrenging, zoodat het Nederlandsche fa brikaat de waardeering zal mogen ontmoe ten die het verdient, tot welzijn van ons volk, want het koopen in eigen land zal immers moeten leiden tot vermindering der zware lasten, welke thans op de gemeenschap druk ken. Met dezen wensch verklaarde spr. de ten- to r;?!e!ling voor geopend. Hierna werd een rondgang op de tentoon stelling gemaakt, waarna het publiek om half drie reeds in grooie getale binnenstioomde FEESTAVOND BURGER IJSCLUB. De B.IJ.C., de vereeniging, die genoegen aan liefdadigheid weet te paren, hie d gister avond in de Harmonie haar gewonen jaar- lijkschen propaganda-feestavond. Flet bezoek stond niet in een goede verhouding tot het aantal leden, dat dezen winter weer flink ge stegen is. Nadat de Cheese Town Band onder !e:ding van S. Spruit eenige vroo ijke nummers ter inleiding van den avond had gespeeld, sprak de voorzitter, de heer Jb. Pels, een kort openingswoord, waarin hij herinnerde aan den prachtig geslaagden liefdadigheidswed strijd in dezen winter en dank bracht aan al- ien die op ec erlei wijze het werk der B.IJ.C. steunden. Daarop werd met de afwerking van het uitvoerige programma begonnen. Een vrij groot gezelschap Hollandsche artisten was daarvoor geëngageerd, die ieder voor zich in een non-stop-programma toonden een goede kracht te zijn. De goochelaar Ben Ali-Bi, hier welbekend, trad op als conferencier en kon digde elk nummer met een enkel woord aan. De eerste optredenden waren The Sisters Washington, met zang en dans. Met flinke stem en goed duidelijk zongen zij een paar vroolijke liedjes, waarbij zij het publiek ver mochten te verleiden tot het meezingen van de refreintjes. Zij haalden ook nog weer een tweetal oude liedjes van stal en de aanwezi gen toonden ze nog niet vergeten te hebben. Na muziek (accordeon) van de Hodlars, be kend door hun optreden voor de radio, kwam Henny van Gelder met eenige leuke liedjes, waarvan wij vooral apprecieerden de cou pletten, waarin zij op verschillende wijze slaapliedjes liet hooren. De Richardini's acrobaten (een dame en twee heeren) verrichtten eenige kranige toeren vooral de man, die, op zijn handen staande, eenige doozen, waarop hij steunde, stuk voor stuk verplaatste en daarna weer van de tafel wierp, trok de aandacht. Harry Woodward, de bekende komiek, gaf ook nu weer eenige vroolijke nummers ten beste, waarmee hij braaf de lachlust opwekte. Zijn liedje van de „Alarmklok'' sloeg ter dege in. Prof. Ben Ali-Bi was de laatste vóór de pauze. Als altijd werkte hij verbluffend; ge'd en goed verdween of kwam te voorschijn al naar het hem beliefde, hij liet een touw door snijden, knoopte het aaneen en toonde het dan weer ongeschonden, enz., alle welke staaltjes van vlugheid oftewel „tooverij" de zaal in verbazing brachten. Na de pauze traden de artisten nogmaals op en toen vereenigde men zich in de dan cing, waar Siem Spruit den scepter voerde voor de danslustigen, die nog geruimen tijd bijeen bleven. Men schrijft ons: Reeds jarenlang bestaan plannen de al oude abdij van Egmond te doen herrijzen op dezelfde plaats, waar zij zes eeuwen lang het cultureele en religieuse middelpunt van Ken- nemerland vormde. Deze plannen beginnen thans vastere vormen aan te nemen. Een hocfdcomité, onder eerevoorzitter schap van oud-minister-president Jhr. Mr Ch. Ruys de Beerenbrouck, is reeds eenigen tijd werkzaam en op verschillende plaatsen zijn sub-comité's opgericht, wier taak het is belangstelling voor de plannen te wekken en gelden voor het doel in te zamelen. Zoo heeft zich ook met dat doel voor A'k maar en Omgeving een Sub-comité gevormd onder voorzitterschap van den heer M. van der Weijst, rector van het R K. Lyceum. Wanneer de gelden bijeen zijn, zal begon nen worden met het bouwen van een bijge bouw, onderdeel der later uit te breiden Abdij en kan aan de ordegenooten der vroe gere bewoners, aan de Benedictijnen van Oosterhout, gelegenheid worden geboden om hun kloostergemeenschap in de nieuwe Abdij te vestigen. Waar de historische beteekenis van het klooster te Egmond niet slechts op religieus doch evenzeer op cultureel gebied ligt, "mag belangstelling in ruimer kringen aanwezig worden geacht. Het waren Benedictijner monniken, die in de laatste jaren der zevende eeuw met St. Willibrord uit Ierland kwamen en in deze omgeving een klooster bouwden. De historische lijn voert ons van Heiloo, waar St. Willibrord een kerk stichtte, waar in zijn volgeling St. Adelbert als diaken fun geerde, naar Rinnegom waar Adelbertus werd begraven en vandaar naar Egmond waarheen de overblijfselen van St. Adelbert wérden overgebracht en in het daar gestichte houten klooster der Benedictinessen werden bijgezet. Op die plaats verrees later een stee- nen convent voor de mannelijke leden der Orde van St. Benedictus. Het is algemeen bekend, welk een hoogst belangrijk aandeel de oude kloosterorden hebben gehad in de vestiging en de verbrei ding der beschaving in ons vaderland, dik wijls in moeilijke en ruwe tijden. Bij dat werk, waaraan deelgenomen werd door tal rijke stichtingen in de Nederlanden, werd steeds een der eerste plaatsen ingenomen door de Abdij van Egmond. Egmond, stichting van een der eerste Hol landsche graven omstreeks 977, heeft voor een groot deel gezien de kerstening van ons volk, het voortschrijden der ontwikkeling, de verbreiding der beschaving. De Abdij nam een eereplaats in in de Nederlanden. Zes eeuwen door duurde haar bloei. Tot dat de woelingen omstreeks 1572 een einde aan haar bestaan maakten. Thans zal een aanvang gemaakt worden met den herbouw van Egmond. Teneinde aan de plannen meerdere be kendheid te geven, zal op Woensdag 17 Januari a.s. des avonds 8 uur in het Gul den Vlies, Choorstraat te Alkmaar, een Eg- mond-avond gegeven worden. Prof. Dr Alph. Steger, Hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool en lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, zal dan een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp, de Abdij van Egmond, haar geschiedenis en de nationale beteekenis van haar herstel. Ock voor andersdenkenden belooft deze avond belangwekkend te worden. De toegang tot deze lezing is vrij voor be langstellenden. Voor hen, die het ook uit nationaal en cul tuur-historisch oogpunt van belang zijnde doel willen steunen, zij medegedeeld, dat het adres van den penningmeester van het Plaatselijk Comité is: Dr. H. J. M. Hofstee, p.a. Alkmaarsche Bank te Alkmaar. Giro nummer 6331. ZAKELIJKE OORLOGSBESTRIJDING. Een Amerikaansch voorbeeld. De heer R. Peereboom schrijft in het Haarlemoch Dagblad: Een jaar of tien geleden zat ik op een tri bune in het Engelsche Lagerhuis, toen de af gevaardigde Sir Charles Higham, in privé leider van een groot reclamebedrijf, tijdens een debat over den Volkenbond opstond en kortaf zei: „Stel tien millioen pond tot mijn beschikking, dan zal ik een moderne reclame campagne tegen den oorlog organiseeren. Dat helpt beter dan praten. Ik ben bereid het belangeloos te doen".. Hij werd uitgelachen. In 1923 was dit een wilde gedachte, en veel te nieuw. Ik heb al tijd geveeld dat zij juist was, en haar in den loop der jaren meer dan eens in deze ru briek geciteerd, herhaaldelijk betoogend dat wij het oorlogsgevaar op zakelijke gronden en met zakelijke middelen moeten gaan be strijden. Inmiddels heb ik er ook meermalen besprekingen over gevoerd met actieve oor logsbestrijders, die er veel voor bleken te voelen. Natuurlijk bleef de groote vraag: „Wanneer heeft men kans van slagen met zulk een actie op touw te zetten? Er is heel veel geld voor noodig". Juist in een tijd van snelle wisseling (en ook snelle ontwikkeling als deze is de kans op „het psychologische moment" voor nieu we actie groot. De kunst is, dat moment te baat te nemen. Mij is het b.v. mislukt in 1929, toen ik enkele besprekingen voerde over een petitionnement van de Nederland sche Dagbladpers, tot Genève te richten. Niemand voelde er iets voor. Het lukte mij evenwel twee jaar later: iedereen was in 1931 bereid, en werkte mee. Het middel „petitionnement" is nu uitge werkt. Het heeft voorloopig zijn tijd gehad, evenals de oorlogsromans en de oorlogs films, genre „lm Westen Nichts Neues" en andere. Er moet weer een nieuwe richting in geslagen worden. Zakelijke gronden voor oorlogsbestrijding zijn er in overvloed. Het is een vaststaand feit dat een enkel land in den modernen oor log meer kans op winst heeft. De oorlog 19141918 heeft al duidelijk aangetoond dat er alleen verliezers zijn. Het nationaal 'belang, in ieder land, is derhalve direct ge moeid bij de uitroeiing van oorlogsgevaar. Ik geef toe dat er een aantal personen zijn, voor wie de oorlog materieele winst kan beteekenen. Oorlogsindustrieelen, en een aantal handelsmenschen die listig profitee- ren van den janboel. Maar zij vormen een kleine minderheid, en ik meen nog steeds te mogen aannemen dat de overgroote meerder heid er niets voor voelt, terwille van het per soonlijk voordeel dier enkelen in een oorlog gesleept te worden. Overigens hebben de meeste oorlogswinstmakers hun voordeelen weer verspeeld in de periode van totale ont. wrichting, die onmiddellijk op iederen oorlog volgt en waarin we nu nég zitten. En het is de vraag of een vo'gend Europeesch conflict, gezien de ontzettende verwoestings-capacitei- ten der nieuwste strijdmiddelen, überhaunt zooiets als een bewoonbaar land zou over laten. Zelfs die oorlogsindustriëelen, die zóó kortzichtig zijn dat zij alleen hun direct persoonlijk belang zien, moeten thans wel aarzelen als zij zich de vraag stellen, of dat belang gebaat zou zijn bij het uitbreken van een oorlog. De reclame is een geweldig strijdmiddel. Men bereikt er iedereen mee en dat vooral is noodig. In de eerste plaats moet men de on verschilligen en de tegenstanders bereiken en beïnvloeden. Het nadeel van de vredesver- eenigingen, die trouwens ook geneigd zijn teveel met gevoelsmotieven en te weinig met zakelijke argumenten te werken, is dat zij zich in hoofdzaak, tot hun leden richten. Die zijn geen tegenstanders, en niet onverschil lig. anders zouden zij geen lid zijn Derhal ve is hun „bewerking" juist het minst nood zakelijk. Zooals iedereen weet bestaan er in het buitenland dagbladen, die in handen der oorlogsindustrie zijn en haar zakenbelanger steunen. Er zijn andere bladen, die een be paalde houding aannemen om zekere adver tentiecontracten, die de oorlogsindustrie voor haar „bijproducten" sluit, niet te verliezen. Welnu, als het geld kost om bepaalde feiten en waarheden gepubliceerd te krijgen, dan moet dat geld gefourneerd worden De klei-* ne minderheid werkt met een zeer goed ge organiseerde reclamecampagne. Het schijnt volmaakt logisch en zakelijk, daartegenover de minstens-even-goed-georganiseerde recla me-campagne van de groote meerderheid te stellen. Natuurlijk heb ik niet alleen het oog op die bladen, die indirect van de oorlogsin dustrie afhankelijk zijn, maar ook op andere, veel talrijker, die uit onverschilligheid of scepticisme geen actie tegen den oorlog voe ren. De stukken die zij niet schrijven kan men in hun advertentiepagina's plaatsen. Hun lezers, wier sceptimisme sterk door hun blad beïnvloed wordt, moet men wakker schudden. Het indirecte voordeel zal volgen. Het feit dat zakelijk de strijd wordt aangebonden, dat velen er materiëele opofferingen voor over hebben, zal diepen indruk maken in een wereld, waarin de meesten nu eenmaal uitsluitend in guldens, dubbeltjes en centen argumenteeren. Ik beschouw zoo'n reclame organisatie in den trant van een verzekering. Gij verzekert uw bedrijf tegen branden ei? inbraak, uw nabestaanden tegen uw eigen dood. Waarom zoudt gij geen geld over heb ben voor de verzekering van uw bedrijf, uw gezin en u zelf tegen gemeenschappelijker totalen ondergang? Zooals u weet heb ik al meermalen in de zen trant over dit onderwerp geschreven. Ook over de m.i. logische gevolgtrekking, dat ook de staatsregeering gelden voor der gelijke propaganda beschikbaar behoort te stellen. Dit is natuurlijk griezelig-nieuw, maar er zijn zooveel griezelig-nieuwe dingen tenslotte tot stand gekomen. Als men maar volhield! Welnu, een bevriend zakenman zond mij dezer dagen een nummer van het Ameri- kaansche tijdschrift „Editor and Publisher" („Redacteur en Uitgever") van 9 December, met een verwijzing naar pag. 27 Tot mijn verrassing toont pag. 27 dat de zeer zakelij-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 5