J&Melm was he' *nh™>* 111 ke Amerikanen al begonnen zijn. Het is een advertentiepagina waarin de instelling „Peaceways", die een reeks klinkende Ameri- kaansche namen als die harer leiders ver meldt, in zuiver-Amerikaanschen reclame stijl den oorlog te lijf gaat, en ook betoogt dat staatsgelden voor vredespropaganda be schikbaar moeten worden gesteld. Zij is al vast met particuliere gelden begonnen. On der een foto van oorlogsverminkten voert zij een fel betoog waarin zij zegt: „Wij zullen den oorlog adverteeren zooals hij is een brutale, stomme, doellooze hel. Wij wea' schen als brandweer op te treden. De^ brand weer is een uitstekende belegging. Helpt ons. Onze actie moet internationaal worden.... Ik heb al gereageerd en aan die Ameri kanen geschreven om volledige inlichtingen. De zaak is eindelijk beginnen te r0^n- 's het moment ook in Europa al daar? Ik hoop het. In elk geval zal een dergelijke beweging ook nu al steun vinden bij menschen, die verder kijken dan hun neus lang is en niet onverschillig staan tegenover de toekomst van hun kinderen. Vooral hebben wij de za- kenmenschen noodig. Velen hunner staan nu eenmaal lauw tegenover bewegingen, die zich uitsluit. op gevoelsmotieven baseeren. Maar zakelijke gronden, en een zakelijke op zet. dat is wat anders Goed. Ik ben er ook zeker van dat men er meer mee bereikt, en dat de tijd er rijp voor is geworden Hier volgt, in vertaling, de hoofdinhoud van de Amerikaansche advertentie: Het zinnelooze van den oorlog. Wat een zinneloos en nutteloos ding is de oorlog! Wat een onmcnschvlijke, krank zinnige, geestlooze moord-orgie. Als een mensch het doet noemen ze het: moord. Als duizend het doen: heldhaftigheid. Kunt ge niet denken? Hebt ge geen principes? Wilt ge een moordenaar zijn, omdat een wereld van dwazen u er goedkeurend voor op den rug klopt? Denk er om: oorlog is niet alleen: gedood wol den; gij moet ook anderen dooden. Oorlog is niet alleen: blind worden. Gij moet ook anderen blind maken. Oorlog beteekent niet alleen, dat uw beide beenen worden afgeschoten.. Gij moet ook de beenen van anderen afschieten. Oorlog is niet alleen, dat gij door baionttten doorstoken wordt. Gij moet ook anderen met uw bajonet door steken; anderen, die gij nooit gezien hebt en die in vredestijd misschien uw boezemvrien den zouden kunnen zijn. Oorlog is de abso lute bevestiging van de conclusie, waartoe Bernard Shaw kwam: dat de aarde het gek Ikenhuis van *"et heelal is. Hoevelen van u, die dit leest hebben het doodvonnis van den oorlog te wachten? Hoe- velen zijn veroordeeld tot het verlies van armen of beenen? Hoevelen zullen er blind worden? Hoevelen zullen de rest van hun leven doorbrengen in een hospitaal voor oudstrijders: „schepsels, die eens menschen waren". De jongste groote oorlog kostte aan 16.000.000 menschen het leven. Maar hoevele oorlogsslachtoffers zijn levend-dood? Krankzinnige geldverkwisting. Hoe krankzinnig is de oorlog ook uit eco nomisch oogpunt beschouwd! Wie wint ver liest. Wie heeft den laatsten grooten oorlog gewonnen? Men kan evengoed vragen: Wie iheeft de groote aardbeving in Californië ge wonnen? De wereldoorlog heeft de wereld naar het bankroet gevoerd. Hij heeft 333 bil- Oioen dollars gekost. Hij was de hoofdoor zaak van de tegenwoordige crisis. Eén ding is zeker: als wij den oorlog niet verpletteren, verplettert hij ons. Hoe maken wij een einde aan den oorlog? Hoe kan aan den oorlog een eind worden gemaakt? Er is maar één middel Zooals Major General O'Ryan zeide: „Wij moeten vrede voeren!" Een houding van passief fata lisme zal nooit een einde aan den oorlog Diaken. 4 Oorlogen hebben een drieledige oorzaak, m.1. een psychologische, een politieke en een economische. Een machine is opgesteld om c'en vrede te bewaren. Zij zal alleen werken ais de publieke opinie er achtei wordt gemo- biliseeren. Dit doet „World Peaceways". Wij houden al onze aandacht gevestigd op de psycholog'sche zijde van het vraagstuk. De manier om een einde aan den oorlog te maken is de waarheid er over te zeggen en hem te adverteeren zooals hij is: een onmenschelijke, domme, doellooze hel. Hebt u ooit Bruce Barton's „Laat ons die hel adverteeren!" ge lezen? Wij zenden u een afdruk voor een kwartje. Bruce Barton wil dat de regeerin gen gelden zullen bestemmen voor vredes propaganda. De prijs van één enkel slag schip: 35 millioen dollars, zou mil'lioenen geesten gunstig voor den vrede kunnen 6temmen. Een brandweer vormt een goede pci-ihe'effffjng. Laat ons een brandweer MOORD OP ABBOÏSHALL ten Detective verbaal door PHILIP MAC DONAI.D Geautoriseerde vertaling door H A CS F) ^e stukjes hout en het reepje linnen zijn in t bezit van inspecteur Boyd, aan wien ik ze gaf, toen ik ze ontdekte. Op dat oogen- blik kon ik niet, daar mijn gegevens nog on volledig waren, hun beteekenis verklaren. Mijn eerste stap was Deacon te ondervragen Tot mijn verwondering en schrik ontdekte ik dat, al was hij een man, die geen belang stelling had voor werktuigen, en voor wien dus het in de handen hebben van zulk een werktuig iets zoo ongewoons was, dat hij 't zich later zou herinneren, hij nooit, vóór het gerechtelijk verhoor, een houtvijl gezien had Hij beweerde zelfs, dat hij tot nog toe niet feweten had, dat zulk een werktuig bestaat k wil niet ontkennen, dat dit mij een schok gaf. Ik onderzocht al de schakels in mijn ke ten, en vond slechts dat elk in orde was behalve dan die blinde steeg! Toen trof iets mij en ik lachte bij mijzelf, zooals zij, die dit lezen, waarschijnlijk ai lachen over mij. Ik zag, dat ik de groote fout beging mijn man te onderschaten. De vingerafdrukken waren op het hand vat van de vijl, en het handvat had ik niet met veel zorg het bewezen? was ge- steunen, die den oorlogsbrand kan blus- schen. De uitwerking behoort internationaal te zijn. „World Peaceways" begint -r (in Amerika), omdat wij hier nu eenmaai zijn. Gedurende de laatste drie maanden hebben wij advertenties van één pagina geplaatst (of er contracten voor afgesloten) in ruim 70 tijdschriften. Wij hebben daarmede bijna 9 millioen menschen bereikt. Wij zijn begon nen in ons eigen land maar zullen spoedig ook internationaal gaan werken. Wij gaan recht op ons doel af en houden rekening met de practijk en de werkelijkheid. Wij zullen ook de handelsbelangen ondersteunen. Reeds te lang is de vredeszaak overgelaten aan goedige idealisten, diplomaten en welmeenen- de oude dames. De handel weet nu, dat hij met een oorlog alles kan verliezen en niets winnen. Wij zullen de internationale zaken- menschen warm maken voor den internatio nalen vrede. Wij willen ook de menschen van het on derwijs in onze groote zaak belang doen stellen. Wij willen dat gij Bruce Barton s .Lel's Advertise this Heli" leest. Zooals ge zegd: voor een kwartje krijgt u het. Wij wil len dat u ons helpt om u te helpen. Van u wordt verwacht dat gij in den volgenden oorlog zult „vechten". „Father William kan u dan niet helpen. Hij zal op zijn hoofd gaan staan, zooals gewoonlijk en u aanmoedigen om deel te nemen aan den massamoord. Het is thans de tijd om den volgenden oorlog te verhinderen, nu, vóórdat hij begint. Als u ons wilt helpen, zend ons dan een dollar of zoo- veel als ge kunt missen: hoe meer, hoe beter. Wij kunnen ons voor 100 dollars advertentie ruimte verzekeren voor eiken dollar die u ons zendt. Onze registers geven bijna precies deze verhouding aan. Werk met ons mede om een behoorlijke wereld op te bouwen. Als ge een plaatselijke vredesgroep wilt organisee- ren, vraag ons om inlichtingen. Gij kunt hel- pen aan het opbouwen van een gezonde be schaving. Als ge een stel van acht van onze vredesaanplakbiljetten wenscht te ontvan gen, vraag er om. Zij zijn gratis te krijgen. Zend ons 15 (Amerikaansche) centen voor port en verpakking. Verspil uw energie niet aan klachten over de domheid van het tegenwoordige geslacht. Uw hersens en uw meening hebben geen waarde voor de maatschappij als u ze niet omzet in actie. Tot zoover de advertentie, die dg namen draagt van verschillende bekende en vooraan staande Amerikanen, als leiders dezer bewe ging. Aan de advertentie is een inschrijvings- biljet toegevoead met het adres der organi satie: „World Peaceways. Hotel Roosevelt, New York City". NOG EEN VERDACHTE GEARRESTEERD. In verband met den diefstal in een goudsmidswinkel te Breda. Op 1 December van het vorige jaar werd een brutale inbraak gepleegd in den goud smidswinkel van den heer v. d. W. aan den Ginnikenweg te Breda. Zondag j.1. werden te Tilburg in verband met dezen inbraak twee mannen gearresteerd, op wie bevonden werden 2'70 van de 300 ge stolen gouden ringen. Na een langdurig ver hoor legde een der mannen een volledige be kentenis af, waarbij hij mededeelde, dat een gedeelte van den buit te Tilburg was te gelde gemaakt. Naar aanleiding hiervan werd Dinsdag avond bij den Belgischen koopman W. L. de G. te Tilburg een huiszoeking verricht. Hoe wel daarbij geen voorwerpen, afkomstig van den diefstal, werden gevonden, waren er niettemin voldoende aanwijzingen om De G. in arrest te stellen. Toen deze gistermorgen naar Breda op transport zou worden gesteld, bekende hij 23 ringen van de dieven te hebben gekocht en deze in de heide bij Oisterwijk te hebben be graven. De G. is in het Huis van Bewaring tc Breda ingesloten. ONDER GESTEENTE BEDOLVEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks half drie is in een pijler van staats mijn Hendrik te Brunssum een instorting ge schied, waarbij 'de houwer T. Terescis onder neervallend gesteente bedolven is geraakt en gedood. Hcewel de opruimingswerkzaamhe den onmiddellijk met kracht ter hand werden genomen, gelukte het eerst Dinsdagavond omstreeks negen uur het lijk van den getrof fene te bergen. De ongelukkige was 37 jaar oud, te Brunssum woonachtig en vader van één kind. scheiden geworden van het staal door den moordenaar. De moordenaar die een in telligente moordenaar was zou zeker nooit zoo'n dwaas geweest zijn om het angst wekkende en zoo gemakkelijke te herkennen staal te laten zien aan Deacon. Neen, 't was veel meer waarschijnlijk, dat hij het handvat had gemaakt tot het handvat van iets anders. Zoover gekomen, vorderde ik met spoed. Hoe kon hij die vermomming van het hand vat hebben verkregen? Alleen door het aan een ander werktuig te bevlsigen. Maar hij kende waarschijnlijk Deacon als een man, die niet op de hoogte was van werktuigen Hoe kreeg hij dan de zoo gewone omgeving die noodig was om te voorkomen, dat later onaangename herinneringen zouden boven komen bij Deacon? Het antwoord is dat de ze omgeving er was, klaar, bij de hand. Ik zal 't uitleggen. De aanwijzingen waren alle zoo, dat de moordenaar een man moest zijn, gewoon met timmermanswerktuigen om te gaan. De moordenaar was een bewoner van het huis Voeg een en twee bij elkaar, en u zult begrij pen, dat hij zeer waarschijnlijk in het huis bekend was als iemand, „die altijd bezig was met dat timmergedoe". Deacon behoorde ook tot de huisgenooten, en zou er niets vreemds in zien, als hem gevraagd werd „dien beitel (of iels anders, dergelijks) een halve seconde vast te houden". Als dit ver gezocht schijnt, herinner u dan, dat ik, van het begin af, voelde, dat de moordenaai iemand was, die het werk langen tijd voor bereid had. Het was ongeveer op dat oogenblik, toen AANWIJZINGEN IN MOORDZAAK? In een vijver nabij kasteel Bouvigne te Gin- neken vonden eenige werklieden bij het uit baggeren een ijzeren geldkistje. Bij openmg bleek het kistje eenige papieren en doosjes ie bCDe politie heeft vastgesteld, dat het geld kistje afkomstig is uit een woning te Breaa, war in 1929 een moord is geschied, welke tot nu toe niet kon worden opgehelderd. Nadere gegevens zijn thans nog niet bekend. JOURNALISTIEK. Dr. Ritter treedt af als hoofdredac teur van het Utr. Dagbl. Dr. P. H. Ritter Jr. zal met ingang van 1 Febr. a.s. aftreden als hoofdredacteur bij het „Utrechtsch Dagblad". Dit besluit schijnt verband te houden met de omstandigheid, dat dr. Ritler tal van ne venfuncties vervulde, o.a. bij het omroepbe drijf, die het hem onmogelijk maakten zijn journalistiek werk langer naar behooren te verrichten. OMKOOPING TOT MEINEED. Te Eindhoven is aangehouden en in verze kerde bewaring gesteld de 25-jarige C. K;) die ervan verdacht wordt verschillende getui gen in een strafzaak voor het kantongerecht te hebben omgekocht een valsche verklaring onder eede af te leggen. Hij is naar 's-Herto- genbosch overgebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld DEPUTATENVERGADERING ANTI-REV. PARTIJ. In de gistermiddag te Utrecht voortgezette huishoudelijke deputatenvergadering der anti-revolutionnaire partij heeft de voorzitter, het Tweede Kamerlid, de heer J. Schouten uit Rotterdam, onder luide instemming der aanwezigen ter vergadering verwelkomd de heeren dr. H. Colijn, minister-president en mr. J. A. de Wilde, minister van binnenland- sche zaken, het lid van den Raad van State, oud-gouverneur-generaal A. W. F. Idenburg en het lid der Eerste Kamer, prof. mr. A. Anema. Hierna werden de besprekingen van de in gediende wijziging van het programma van beginselen der partij voortgezet. De besprekingen droegen ook nu een ver trouwelijk karakter. Om half vier was dit agendapunt beëindigd. De minister van binnenlandsche zaken, mr. de Wilde heeft vervolgens die Vergadering kort toegesproken, waarna dr. Colijn in een uitvoerige toespraak een terugblik wierp op het vervlogen jaar 1933, bij tal van verschijn selen nader stilstond en zijn gehoor opwekte voort te gaan met het uitdragen van het a.r. beginsel in het midden van het volk. De voorzitter sprak een slotwoord, waarna de deputatenvergadering na het gemeen- schappe'ijk zingen van psalm 72, vers 11, door den vice-voorzitter van het centraal co mité, ds. M. van Grieken, herv. predikant te Rotterdam, metgebed werd gesloten. GEDEELTE VAN LOOPKRAAN AFGEKNAPT. Twee dooden. Gistermiddag om half vier is door onbe kende oorzaak de uitlegger van een grooten loopkraan, staande op het terrein van de N.V. Vulkaanhaven Bedrijf Vlaardingen- Oost, afgeknapt. Het gevaarte kwam terecht op het juist binnenkomende Duitsche s.s. „Baldur". De kats (machinehuisje) van den uitlegger, welke 30 ton zwaar is, tuimelde boven op den Jcolenlichter „Adstand", welke in tweeën brak en met het huisje in de diepte verdween. In de kats bevonden zich een kraanmachi nist en een electricien, D. Scheepen en M. v. d. Kuil, die beiden om het leven zijn gekomen, daar men er niet in geslaagd is, hen te be vrijden. Het is trouwens de vraag, of zij na den val van het gebouwtje nog in leven zijn geweest. ■Het s.s. „Baldur" was juist in de haven aangekomen, doch lag reeds gemeerd aan de kade. Aan weerskanten van het schip lag een lichter. Op den lichter, welke aan de bin nenzijde lag, de „Anstad" kwamen de grij per met de kats, resp. wegende 28 en 180 ton, terecht. Hierdoor werd deze lichter als het ware geknikt. Het voorgedeelte van het schip verdween met de overblijfselen van de kraan onmiddellijk in de diepte. Het achterstuk, waarop zich een paar personen bevonden, bleef echter boven water uitsteken. De men schen zijn door een po'itieboot van het schip gehaald. Van den arm van de kraan, welke r.'„—,r-r—"I- Lil ik in dit stadium van gedachten gekomen was, dat een aantal tot nog toe onvoldoende bevestigde vermoedens, welke zich lang zamerhand tot een massa in mijn geest had den verzameld, zich plotseling op zulk een wijze ordenden, dat zij nieuwe schakels in mijn keten van redeneering werden, en niet maar wilde speculaties van een geest, die moe is van logica. Deze verbinding van rede neering en intuitie (zij zijn tweelingen, deze twee), maakten 't voor mij zeker, dat ik weten zou, wie 't was, die ik op 't punt was als schuldige aan te wijzen, wanneer Deacon mij den naam noemde van den man, tegen wien mijne verdenkingen gericht waren, in ant woord op de vraag: „wie bracht jou er toe, te eeniger tijd binnen de 24 uren voorafgegaan aan den moord, om in je handen te houden een werktuig met een kort, dik houten hand vat van hetzelfde uiterlijk als het handvat, dat je gezien hebt op de houtvijl?" Ik was er al achter, om van het Abbots- hall-huishouden vier mannen te vinden, die geregeld gebruik maakten van, en binnen hunnen hun bereik hadden, timmermans werktuigen. Dit waren de tuinman, de chauf feur, de vermoorde man, en de gast, van wie ik de inlichtingen had. Hoode, den tuinman en den chauffeur negeerde ik. Den eerste, omdat hij niet zijn eigen moordenaar was, den tweeae, omdat hij ten tijde van den moord in bed was in het ziekenhuis te Marlink, en den derde omdat hij fatsoenlijke en betrouwbare vrienden had die onder eede verklaarden, dat hij den avonci van de misdaad in hun gezelschap door bracht. Bleef over de gast en enthousiaste ama-. 50 M. lang is en 9M M. breed, is het lld<jrs,t gedeelte neergekomen op de" tvve^;" ter, welke aan den buitenkant lag. Men li een stuk van den arm afgebrand en de de boot bevrijd. Het restant van den ar die nog vastzit aan het vaste gedeelte van de loopkraan, die in het geheel 170 M. lang is. zou in den afgeloopen nacht worden wegge brand. De „Baldur" is slechts licht bescha digd. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk is, dat een van de scharen, waarmede de arm aan het geheel is bevestigd, geknikt en ver volgens gebroken is. Er werd normaal mede gewerkt. De capa citeit van de kraan is 30 ton en de vracht, die er op het oogenblik van het ongeluk aan hing woog 28 ton. Het onderzoek, dat gister door den officier van justitie en de rechtercommissaris van Rotterdam werd begonnen, wordt hedenoch tend met een deskundige voortgezet. Het opruimingswerk zal den geheelen nacht voortduren. De slachtoffers waren beiden gehuwd. De electricien van der Kuil was ongeveer 35 jaar oud en deed dienst als smeerder. De kraan machinist Scheepen was ongeveer 45 jaar oud. FRUITVEILINGEN EN OMZET BELASTING. Oogst 1933 vrijgesteld. Op de veilingen en met name op de fruit- veilingen in de Betuwe, werd heel wat actmi- nistratieve last ondervonden van het in wer king treden der omzetbelasting. Zooals men weet, is het niet mogen gelukken fruit uit a wet te lichten, in tegenstelling met groenten, die onbelast zijn gebleven. Bijzonoere moei lijkheden leverde de vraag op, hoe van den oogst 1933, die nu nog voor een deel ter vei ling wordt aangevoerd, belasting geheven moet worden en vooral de vraag, wie de bron moet geacht, de kweeker, of zooals in deze streken zoo veei het geval is, degene die fruit aanvoert, hetwelk op het hout gekocht is, der halve dus de pachter, of misschien zelfs reeds de kooper van fruit uit de derde of vierde hand. Sommige veilingen hadden reeds maat regelen getroffen, om in afwachting van na dere voorschriften, toch van eiken aanvoer omzetbelasting te heffen, andere daarentegen hadden de aanvoeren vrijgesteld, en namen een afwachtende houding aan. Thans is van hoogerhand uitgemaakt, dat de geheele fruit oogst 1933 van omzetbelasting vrijgesteld zai worden en dat de heffing pas zal ingaan met de verkoopingen en aanvoeren van den nieu wen oogst. TWEEDE PONT AAN HEMBRUG. Te Buitenhuizen wordt een groote pont ingelegd. Gedurende het jaar 1933 zijn met het pont- veer aan de Hembrug vervoerd 437.753 voer tuigen en 2.050.222 personen. In 1930 waren deze cijfers resp. 173.261 en 768.960. Aan het pontveer te Buitenhuizen werden overgezet 98.349 voertuigen en 414.784 personen. De voorzitter van de Kamer van Koophandel van Zaanland heeft Dinsdag medegedeeld, dat een tweede pont aan de Hembrug spoe dig is te verwachten, terwijl te Buitenhuizen een groote pont zal worden ingelegd. TELEFOONSTORING TE UTRECHT. Mist en ijzel. Ten gevolge van den mist en de ijzelvor ming langs de draden van het Utrechische te lefoonnet konden gister zee veel abonné's niet bereikt worden. Talrijke draden zijn geknapt, vooral in de richting van Amsterdam. De sto ringsdienst stond trouwens in het heele district voor moeilijkheden, omdat er ook groepslijnen in de provincie zijn gebroken. Uit Amersfoort, De Bilt en Culemborg kwa men klachten, die onmiddellijk in behande ling zijn genomen. Bij schatting werd het aantal gestoorde abonné's in de stad op ca. 100 gesteld. Met verschil'ende ploegen werkte men in buitendienst om zoo spoedig mogelijk de ge broken draden door nieuwe te vervangen. Het herstellingswerk zal wel eenige dagen vorderen. VERGADERING ANTI-REV. PARTIJ. Gistermorgen hield de anti-revolutionnaire partij te Den Haag een vergadering, hoofd elijk ter bespreking van de voorgestelde wijzigingen van het program van beginsel. De vergadering was druk bezocht en werd door den voorzitter het Tweede Kamerlid, den heer J. Schouten, van Rotterdam, met tcur en hij de man, die van het begin af die nevelachtige verdenkingen had opgewekt, die ik vermeld heb. Hij was in het huis, toen de moord werd gepleegd. Hij was, volgens zijn eigen verklaring, een amateur-timmer man van ervaring en met enthousiasme (Eerst deed hij 't voorkomen of hij den naam van een houtvijl niet kende. Later toonde hij door zijn eigen verklaring, dat hij niet onbe kend er mee kon geweest zijn. Dit was de eC"! m fout' die hii maakte. toen hij met mij sprak). Voor ik de gelegenheid kreeg Deacon die allerbelangrijkste vraag te doen, deed ik meer, en overdacht meer. Op één uitzonde ring na, behooren deze gedachten en maat- rege en bij het volgend deel van het rapport en zullen daar worden vermeld. De uitzon dering is deze: Ik had, na onderzoek, zekerheid gekregen dat de moordenaar moest zijn gekomen uit het meest oostelijke van de twee ramen c de eerste verdieping, die boven het raam zijn door hetwelk hij de studeerkamer binnen- hTdb'n-SWaVVe[ zeIf ont€vr«len, dat ik dit niet eerder had ontdekt. Dit raam is van ,de kamer> d'e a's ^kamer gebruikt wo.rdt door sir Arthur Digby-Coates MI]Verd^ amateur-timmerman was sir Arthur Digby-Coates. de, wie hem^wlr^^haTiSten^thou' Digby<W De dteur was ^Vb," Coates riep hem binnen. Hij ghW binnen en vond, evenals bü verschillende vLafgaïndü gelred en Schriftlezing geopend, waarna hij een kort welkomstwoord sprak en mede deelde, dat de middagverpa leting zal wor den bijgewoond door de n.inis:ers dr. H. Colijn en mr. 1 A. de W Ide. De vergadering ging hierna over tot dt behandeling van de ingediende voorstellen tot wijziging van het program De bespro kingen droegen een strikt vertrouwelijk ka- 1*3 Onder de aanwezigen bevonden zich het Eerste Kamerlid mr. H C Brie- uit l -.den en de Tweede Kamerleden oud mmistej J. J. C. van Dijk, dr. A. A. L Rutgers en vel< anderen. BOND VAN JONGE LIBERALEN Voor den Bond sorak te 's-Gravenhage mr dr. N. J. C. M. Kapeyne v. <1 Coppello over? Parlementair Stelsel en Organische Vertegenwoordiging. Het Pari. Stelsel is in den loop van den tijd sterk veranderd; het oorspronkelijke tn- gelsche twee partijen-stelsel is overal gewor den tot een veel partijen-stelsel, hetgeen coa lities noodig maakte. Werden onder hei districtenstelsel bondgenootschappen aange gaan vóór den verkiezingsstrijd om een meer derheid te verkrijgen, onder de E.V. moesten juist de elkaar het naast staande partijen elkaar het felst bestrijden voor stemmen winst, hetgeen het komen tot overeenstem ming daarna zeer belemmert. Sinds 1925 hebben wij geen normaal parlementair kabi net gehad. Het lijstenstelsel geeft ook den kiezer te weinig invloed op den uitslag. Spr. achtte voor Nederland noodig een goed geleid Par. Stelsel, waardoor steeds d« bekwaamsten op de leidende plaatsen komen. Het Fascisme, dat dit laatste ook nastreeft, biedt geen waarborgen, dat het steeds de be kwaamsten blijven. Spr. achtte een nieuwe dualiteit in het Parlement door concentratie zeer gewenscht, b.v. Marxistischniet- Marxist'sch. Uitschakeling van Communis ten en Fascisten is dan noodig. Dringend noodig is een nadere regeling van de positie van de groep in het maat schappelijke leven. Een Organische Ver tegenwoordiging. samen gesteld door de groepen, moet als adviseerend lichaam dl regeering dienen. Tevens kunen dan de be langen- en kwaliteitszetels uit het Parlement verdwijnen. Op deze wijze is een zuiverder taakverdeeling en een beter selectiesysteem 9 verwezenlijken. SMOKKELAFFAIRE AAN DE BELGISCHE GRENS Auto geleendom te smokkelen. Sinds eenigen tijd merkte de firma Rade makers te Roosendaal, dat haar vrachtwa gen, welke in een der garages ter plaatst werd gestald, ongewoon veel benzine ge bruikte. Ook xwam het meermalen voor aal de wagen er 's morgens, wanneer hij uit dt garage werd gehaald, vuil en besmeurd uit zag. Aanvankelijk kwam het er niet van hiernaar een onderzoek in te stellen men vermoedde dat de knecht den auto wellicht gebruikte om zijn meisje, dat in een anderi plaats woont, des avonds op te zoeken tot Dinsdagmorgen bleek, dat een der koplam pen was beschadigd en een der deurknoppen van den wagen was afgebroken. Het was de knecht, die daarvan mededeeling kwans doen. Nu werd de politie in den arm geno- men en deze kreeg vermoeden tegen een vroegeren knecht van de firma Rzekeren H. te Roosendaal, een 19-jarige jongen. Deze werd van zijn bed gelicht en gearres teerd. Hij wordt ervan verdacht sinds eeni gen tijd den bewusten vrachtauto des 's nachts te hebben gebruikt om ermede tl smokkelen. Het was bekend dat H smokkel de. Eenigen tijd geleden is de eigen auto, welke hij bezat des nachts met een lading smokkelwaar in beslag genomen. Blijkbaar heeft toen de jongen bij zijn ouden baai maar ongevraagd leentjebuur gespeeld. Vrouwelijke smokkelaars. Uit Roosendaal wordt gemeld, dat nu ook de vrouwen reeds beginnen mee te doen aan den smokkelhandel. Aan de Belgische gren» .ïabij het dorp Nispen werden er een paai aangehoudep, die in een zgn. „harnas" on der de kleeding een hoeveelheid suiker uit België trachtten binnen te smokkelen. Tegen de vrouwen, die afkomstig bleken te zijn uit Bergen op Zoom, werd procesverbaal opge maakt. De jongeman heeft een volledige bekente nis afgelegd. Hij heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag een partij van 1200 K.G. suiker uit België over de grens gesmok- ktld. De suiker was bestemd voor een afne mer boven den Moerdijk; de politie heeft de gelegenheden, Digby-Coates bezig met het afmaken van een gebeeldhouwd kabinet, waar hij vele weken aan bezig geweest was. Digby-Coates was in moeilijkheden, omdat hij, zoo legde hij 't uit, te weinig handen had. Deacon werd gevraagd te helpen. Hjj deed het, en hielp hem enthousiast aoor van de timmermanstafel bij het raam het eene werktuig na het andere aan te geven. Daar onder was een, herinnerde hij zich nu, met een handvat zooals ik beschreven heb, en zooa.s hij zich het handvat van de houtviy herinnerde, nu hij er over ging denken. Ik moet mijn zaak sterk maken. Want dl waarheid is, dat dit bewijs, verkregen uit wat men zou kunnen noemen „onbeduidend heden", goed is, maar niet goed genoeg. Het moet een „steun" hebben. Nu is er, als ge er op let, een volkomen ontbreken van eenigen „steun" voor de zaak tegen Deacon. „Het geld?" zegt ge. „Dl# honderd pond van Iloode? Dat is een mo tief!" „Nonsens!" zeg ik Deacon kreeg zes honderd pond per jaar. Hij had ook een toelage van zijn eenigen in leven zijnden bloedverwant. Hij was, dat is waar, een beet je krap in zijn geld geweest den laatsten Ijtd maar te veronderstellen, dat hij een moori zou plegen voor een honderd pond, is ab surd. Een man van zijn positie kon het geld op een duizendmaal veiliger en minder kraentdadige manier verkregen hebbea Neen, Deacon's verhaal, dat het geld een va jaarscadeau van Hoode is, behalve dat het waarschijnlijk is, is waar. Verder is gemakke lijk te bewijzen, dat Deacon en Hoode op dén besten voet met elkaar stonden. (Wordt vervolgd.).

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 6