DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA. Nationaal Lochtvaartfonds. Buitenland £ucfitvaact legimatie vanwege de duitsche politie. duitsch-nederlandsche overeenstemming. een haas met 800 mark. drie kinderen door kolendamp gestikt. de hoofdprijzen der franschf staatsloterij. de fransch-russische handelsovereenkomst. de grondwetswijziging in oostenrijk. NAZI'S NAAR CONCENTRATIE KAMP. een oproep van starhemberg. ITALIAANSCHE OORLOGS- BEGROOTING. PIRANDELLQ VOORZITTER VOLTACONGRES. het meisje in den fascistischen staat. excessen aan de universiteit van debreczin. ernstige influen7a-epidemie te tokio. de burgeroorlog in china. DE MELKOORLOG IN CHICAGO. Pede van Generaal Snijders in het Kol. Instituut. Huldiging van de lfPelilcaan"-bemanning. „huldiging". it>. De machine zoo scheef was gaan hangen, dat hij opnieuw een buitelang maakte, en pardoes tegen den rug van een der mannen viel. Gelukkig niet degeen, die de stuurinrichting bediende, want anders hadden ze een rare val kunnen maken. verblijfplaats opgespoord en den heelen voor raad in beslag genomen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met een heele bende. De zaak doet weer eens zien hoe enorm er de laatste maanden door werkloo- zen en arbeiders in deze streken wordt ge smokkeld, voornamelijk suiker en boter. Te Etten is de verpakte Dinteloord-suiker de laatste weken eenvoudig nie1 meer te krijgen, omdat de winkeliers ze van „andere" zijde goedkooper kunnen betrekkeu. PRINSES JULIANA EN HET NATIONAAL CRISIS-COMITE Prinses Juliana heeft aan het nationaal Crisis-comité wederom een maandelijksche bij drage van 5000 doen toekomen. Reeds mocht het comité giften ten bedrage van 120000 van H. K. H. ontvaneen. KORTE BERICHTEN. Alle rijkswerkverschaffingen in Fries land zullen Maandag a.s. weer geopend wor den. De gemeenteraad van Maastricht heeft besloten tot een korting op de salarissen van het gemeentepersoneel van 7*4 pCt. voor de gehuwden en 12L£ pCt. voor de ongehuw- den. Te voren was een voorstel om resp. 10 en 15 pCt. te korten verworpen. Gistermorgen heeft de koningin-moeder, vergezeld van de prinses van Bentheim, per open auto een bezoek gebracht aan Delft, waar verschillende grachten en gebouwen werden bezichtigd. Naar de officieele Pruisische persdienst mededeelt, heeft de Pruisische minister van binnenlandsche zaken, Goering, draadloos «an de bevoegde instanties medegedeeld: Verscheidene gevallen nopen men er op te wijzen, dat de politie niet alleen het recht, doch ook den plicht heeft, volgens de bekende politievoorschriften ieder lid van SA, SS, ST enz. over te brengen naar een politiebureau om daar de identiteit vast te stellen, voor zoover zulks niet ter plaatse mogelijk is. Aan de sommatie der politie mede te gaan naar d politiewacht moet onvoorwaardelijk gevolg worden gegeven. Ieder verzet hiertegen wordt vervolgd als verzet tegen de staatsmacht. Deze maatregel van de politie beteekeni niet de arrestatie, aanhouding of voorgelei ding in den geest der bepalingen ten aanzien van sa, SS, enz. Op de eerste zhtin/ van de gemengde commissie, welke !s ingesteld krachtens het DuitschNederlandsche handelsverdrag voor den invoer van kooien, is overeengeko men, dat bij vastgestelde prijzen in Januari 1934 voor roode '-< savoj'ekool niet meer dan 15 pCt. én van witte kool niet meer dan 1 pCt. der bij de overeen «ome* vat. toestel 1e contingenten uit Neder1 .v naar Duitsch- land zullen worden itg< voerd. Ergens in het Teutoburger Wald in Duitschland moet een haas zwerven met een bedrag van 800 Mark. Een boerenvrouw die in Bielefeld op de markt was geweest, ging met dit bedrag door het bosch naar huis toen zij een vette haas in een strik bemerkte. Zij trok een wollen jasje, dat zij over haar kleeren droeg uit, wierp dat over de haas en maakte de strik los. De haas zag toen echter kans te ontsnappen en ging er van door met het jasje, in welks zak het bedrag van 800 iMaric zat. De vrouw deed mededeeling van haar verlies bij de houtvesterij en thans zoeken alle houtvesters en waarschijnlijk tal rijke stroopers naar het hol van de eenige haas in Duitschland, die in het bezit van een spaarduitje is. In het dorp Thurowken in Oost-Pruisen in Jiet district Osterode heeft een droevig onge luk plaats gehad. De vreuw van den land bouwer Golombiewski had de kachel in de slaapkamer van haar kinderen aangestoken, doch de kachel te vroeg afgesloten. In den loop van den nacht vormde zich daardoor koclmonoxyde en toen de moeder den vol genden ochtend de kinderen wilde wekken, vond zij ze alle drie dood. De kinderen waren 5, 14 en 16 jaar oud. Bij de vierde trekking der staatsluoterij is dc hoofdprijs van 5 millioen weder gewonnen door een Franschman uit he* Zuiden, een bakker uit Gavaillon. In dezelfde» plaats zijn bovendien een prijs van 1 millioen en een van 500.000 francs gewonnen. De Fransch—Russische handelsovereen komst, welke gistermiddag in het ministerie van handel is geparapheerd cn Donderdag ochtend om 11 uur op het ministerie van bui- tenlandsche ^a^en 'al worden onderteekent is voorloopig De Fransche regeering staat bij deze overeenkomst toe, dat a1 e Russische producten, die niet in concurrentie zijn, met Fransche artikelen, aar het minimum douanetarief ziin gebonden. Indien gevaar voor concurrentie optreedt, zullen -ontingen- ten worden vastgesteld. De Sovietrep~erin<T verp'icht zich in den loop van een jaar in Frankrijk orders te plaatsen tot een bedrag var 250 millioen frar.ken. Frankrijk zal de Sovietregeering credieten verleei en en toes'aa dat een offi cieele handelsvertegenwoordiging te Parijs gevestigd wordt. De Fransche re<-ee-ing zal een handels attaché benoemen Moskou. Het verdrag bevat voorts epn es ital clausules op het ge bied van de scheepvaart. De met de uitwerking der nieuwe Oosten rijksche grondwet belaste democratische mi nister dr. Ender, tevens districtsleider van o ra rl berg, heeft zijn ontwerp voltooiden den bondskanselier gister rapport uitge bracht over de beginselen van de door hem uitgewerkte constitutie. Volgens de tot nog toe geschiede publicaties wordt de Nationale Raad door de tegenwoordige parlementaire organen afgeschaft. In plaats daarvan komt een Kamer, waarin de vertegenwoordigers der vrije beroepen en in den eer. of anderen vorm ook de gezinsvertegenwoordigers zit ting en stem zullen hebben. De rechten van Bondspresident en regee ring worden zóó bepaald, dat de grondslag van een sterk staatsgezag verzekerd is. Daar- bn blijft echter de federalistische opbouw van den staat behouden. In verband met de door de regeering beslo ten energieke maatregelen tegen daden van terreur en tegen de aanstichters daar van zijn, aldus een officieel communi qué, op bevel van den veiligheidsdi recteur 11 Oostenrijksche nationaal-so- cialisten overgebracht naar het concentratie kamp te Woellersdorf. Onder hen bevinden zich eenige advocaten, een notaris, eenige voormalige leden van den landdag, een ge meenteraadslid, en gepensionneerde ambte naren en zakenlieden. De bondsleider van de Oostenrijksche Heimwehren vorst Starhemberg, heeft een oproep uitgevaardigd aan de geheele Heim- wehr, waarin hij zegt, dat hij hen oproept om de discipline te handhaven en te volharden in taaie vastbeslotenheid, dan zullen zijn over winnen. „Ik beloof U, aldus de bondsleider, voor geen enkele consequentie terug te schrikken, wanneer ik tot de overtuiging zou moeten komen, dat gij misbruikt wordt en dat wij misleid worden ter zake van onze doelein den. Het doel van onzen strijd is de onbe perkte uitvoering der fascistische ideeën wereld op een met ons vaderland in overeen stemming zijnde wijze. Het doel van onzen strijd is de doortastende vernieuwing van Oostenrijk in ieder opzicht, de volkomen overwinning van den corrupten partijenstaat, de volkomen nederlaag van het Austro- bolsjewisme en de volslagen zuivering van het openbare leven van iedere corruptie. De oproep keert zich scherp tegen de nationaal socialisten en besluit met de woorden: „der halve, op tot den strijd, kameraden, tegen de corruptie en tegen hen die daar profijt van trekken, op tot den strijd tegen de saboteurs en de vijanden van de vernieuwing van Oos tenrijk, op tot den strijd tegen moedeloosheid en landerigheid, op tot den strijd voor het nieuwe, het fascistische Oostenrijk. De begrooting van nationale defensie zal morgen in den senaat worden besproken, De begrooting van oorlog is verminderd met ongeveer 100 millioen, die van marine met 172, terwijl de begrooting van luchtvaart 24 millioen grooter is. De koninklijke Italiaansche Academie heeft het voorzitterschap van het Voltacongres, dat te Rome in September a.s. zal worden gehou den en dat tooneelproblemen behandelen zal, opgedragen aan Luigi Pirandello. Voor de physieke en geestelijke opvoeding van jonge Italiaansche meisjes, die behoo- ren tot de fascistische jeugdgroepen zijn on langs nieuwe richtlijnen uitgegeven. De li chamelijke opvoeding moet tot doel hebben de weerstandskracht te vergrooten en de estetische lijnen der jonge meisjes te verbete ren, maar tegelijkertijd zal iedere neiging tot kampioenschappen, welke ongunstig is voor het karakter en het organisme van de vrouw. Jonge meisjes moeten op waardige wijze worden opgevoed voor hun taak als echtge- noote en moeder en in het huishouden, en in geval van ziekte kunnen optreden. Een groep toehoorders aan de universiteit van Detreczin hadden besloten de colleges niet bij te wonen en zich niet voor het vol gend semester te laten inschrijven. De in schrijving had Woensdag een rustig verloop, totdat de rector verzocht een tegen de in schrijving ageerenden toehoorder uit het ge bouw te verwijderen. 150 studenten zijn hierop het gebouw binnengedrongen De po litie is het slechts na een woest handgemeen gelukt de studenten uit het gebouw te ver wijderen. De universiteit wordt door een groote politiemacht bewaakt. 593 personen zijn deze week te Tokio direct of indirect aan influenza gestorven. Dit is bijna het dubbele aantal van ver eden jaar in denzelfden tijd. Het algemeene sterf tecijfer vertoont eveneens een vermeerdering met 2121 in de eerste week van het jaar, tegenover 471 verleden jaar. Het 19de legercorps dat den kern vormt van de troepen van het afgescheiden Foekien en de sterkste verzetsmacht is tegen de Nan- king-regeering, heeft gisteravond bij verras sing Amoy ontruimd. Uit welke overwegin gen dit geschiedde, is nog niet bekend. Chi- neescht oorlogsschepen, welke voor de stad lagen, hebben troepen aan land gezet om de «tad te bezetten. De melkoorlog te Chicago wordt in ver scherpten vorm voortgezet. Duizenden liters melk welke toch naar de stad worden gebracht, worden door de stakende boeren vernietigd. Een trein uit een der andere staten, geheel geladen met melk, werd aan gehouden en de melk liet men wegloopen. Practisch komt er geen melk in Chicago. Opnieuw hebben vertegenwoordigers van het departement van landbouw een confe rentie uitgeschreven, waartoe de autoriteiten van den staat Illinois en vertegenwoordi gers der stakende melkboeren zijn uitgenoo- digd. In de gistermiddag in het Kol. Instituut te Amsterdam gehouden installatie-vergadering van het „Pelikaan-Comité" heeft de voorzitter van dat comité, generaal b. d. C. J. Snijders een rede gehouden inzake de vorming van een Nationaal Luchtvaartfonds. In het verloop van zijn rede toonde spr. aan, dat de ontwikkeling dezer gemeenschap in den loop der eeuwen gelijken tred heeft gehouden met den polsslag van den tijd en den vooruitgang der techniek. Na de zeilvaart en de mailbooten kwam het vliegtuig en spr. herinnerde aan den vliegtocht van Van der Hoop en zijn bemanning, welke vlucht des tijds groote geestdrift en bewondering af dwong. De technische mogelijkheid eener luchtverbinding tusschen Nederland en Ne- derlandsch Indië was daarmede aangetoond en de Kon. Luchtvaart Mij. is er op voor treffelijke wijze in geslaagd deze gedachte technisch en organisatorisch volledig uit te werken en te verwezenlijken. Vooral de duur van de reis werd steeds meer bekort, hetgeen van overwegend belang mag worden geacht. De K.L.M. heeft met vooruitzienden blik reeds bij de bestelling van de laatste vlieg tuigen vergrooting der snelheden geëischt, terwijl zij het nachtvliegen in het groote af standsverkeer tot een onderwerp van studie en voorbereiding maakte. Dit was de aanlei ding tot de heen en weer vlucht naar Batavia van de „Zilvermeeuw" welke op het oogen- blik, onmiddellijk voor zijn vertrek, wegens motorstoring door de „Pelikaan" moest wor den vervangen. De Pelikaan-reis is een schit terende triomf der Nederlandsche luchtvaart geworden, de afstand tusschen Amsterdam en Batavia werd zoowel op de heen- als op de terugreis tot ruim vier etmalen terugge bracht. Spr. roemde de K.L.M.-organisatie en de onovertroffen eigenschappen der be manning Smirnoff, Soer, Groszfeld en van Beukering. De vlucht heeft in het Nederland sche volk ontroering en bewondering ge wekt en een bezielende geestdrift. Het is een nieuwe glorie der Nederlandsche luchtvaart, welke het zelfbewustzijn der natie versterk*. Spr. bracht hulde en dank aan de vier dap pere en bekwame mannen, die hun plicht on versaagd, beleidvol en met onkreukbare trouw hebben volbracht. Het doel dezer organisatie zal zijn door bijdragen van alle Nederlanders een Natio naal Luchtvaartfonds te vormen, bestemd tot het bevorderen en steunen van de Nederland sche luchtvaart, hier te lande en in de rijks gebieden buiten Europa, teneinde den Neder- landschen ondernemingsgeest aan te wakke ren en te steunen. Niet altijd zal de regee ring, aldus ging gen. Snijders voort, in staat of bereid ziin de noodige fondsen beschikbaar te stel'en. In zulke gevallen kan een Natio naal Fonds van onberekenbaar nut zijn, waarbij voorop staat, dat slechts bevordering van algemeen nationrle of wetenschappelijk belangen beoogd wordt, door b.v. het steunen of financieren van bijzondere vluchten, welke voor den vooruitgang der luchtvaart van bij zonder belang zouden kunnen zijn. Voorts zou hier gedacht kunnen worden aan het doen verrichten van studiereizen op luchtvaartgebied, het steunen of financieren van belangrijke wetenschappeliike of techni sche proefnemingen, het uitschrijven van priisvragen, het toekennen van onderscheidin gen voor bijzondere verdienste op luchtvaart gebied enz. Het Pelikaan-Comité mocht reeds dadelitk de instemming. svmpaFue en steun van vele zijden ontvangen. Z.K.H. Prins Hendrik aanvaardde het beseberm1 rschap over het Comité. De heeren minister van koloniën, voorzitter van den raad van ministers en mi nisters van binnen'andsche zaken, van wa terstaat en van defensie hebben bereidwillig het eere-voorzitterschap aanvaard. Spreker bracht dank aan de leden van het eere-comité en aan de dames en heeren leden van het Algemeen Comité, voor hun bereidverklaring om samen te werken. Het heeft H. M. de koningin behaagd haar volle instemming met het doel van het comité te betuigen onder aankondiging van een aanzienlijke bijdrage voor het fonds. Het comité vleit zich, dat de deelneming aan den arbeid en de steun aan het te vormen fonds algemeen mogen worden en dat allen zich bereid zullen toonen, tot de vorming van het nationaal luchtvaartfonds bij te dragen. Met een beroep op aller steun ter verwe zenlijking van dit groote nationale doel, be sloot spreker zijn rede. Na de installatie van het Pelikaan-Comité in de Aula van het Koloniaal Instituut had een grootsche huldiging plaats van de be manning van de „Pelikaan". Als eerste spreker op deze receptie trad naar voren m r. D e Veer, chef van de Afdeeling Luchtvaart van het Departement van Waterstaat. Na de bemanning, die op het podium stond geschaard, geluk te heb b n gewenscht met hun groote en grootsche prestatie zeide spr. te denken aan die velen, die in vreemde landen gezorgd hebben voor de gelegenheid om goed te landen, voor weerberichten en verder die iets hebben bij gedragen tot het welslagen van den tocht. Allen zijn er trotsch op geweest voor U te kunnen werken om den luchtweg te effenen. (Applaus.) Ir. D e Vogel voorzitter van de Kon Ver. voor de Luchtvaart wijst er op, dat geen plaats meer geëigend is dan het Kolo niaal Instituut om hulde te brengen aan de bemanning van het vliegtoestel, dat Ned Indië zoo dicht bij Nederland heeft gebracht. Er moet wel moed voor noodig zijn geweest, toen de tocht van de „Zilvermeeuw" misluk te, om dadelijk de reis te beginnen in een toevallig aanwezig vliegtuig. Aan de twee uitersten van Uw reis hebt ge de hulde van de bevolking in ontvangst mogen nemen, terwijl op Uw reis, Nederland en Ned. Indië hebben meegeleefd met Uw prestaties. H. M de Koningin heeft U hulde gebracht. Spr. acht zich niet in staat meer hulde te bren gen, maar spr. heeft visioenen van geheel andere omstandigheden. Spr. roept in zijn geest op, den nacht van den 29sten Decem ber op een sub-tropisch vliegveld Daar was een klein gezelschap, dat de komst van de „Pelikaan" wachtte. Een lichtje boven den woestijn kondigde de komst aan en toen de groote vogel neergestreken was, verwachtte men de bemanning moe en afgetobd. Hoe geheel anders kwam dat uit. Een viertal keurig gesoigneerde menschen stapte uit de keurig met kransen en bloemen versierde ca bine, welke bloemen en kransen door tro pisch Nederland waren aangeboden. In plaats dat de stoere bemanning hier bloemen kreeg werden de twee dames van het kleine gezelschap met bloemen door de „Pelikaan"- bemanning vereerd. Bij die gelegenheid moest ook een telegram beantwoord worden aan de K. L. M. waarin stond „sein om standig". Dit bracht commandant Smirnoff in verlegenheid want hij had niets omstan digs te seinen zeide hij. Ziedaar een kleine schets van deze bemanning. Buitengewoon is spr. verheugd, deze mannen hier terug te zien. Namens de Kon. Ver. voor de Lucht vaart bood spr. tenslotte een zilveren exem plaar aan van de herinneringsmedaille van de Vereeniging. (Applaus.) Luitenant-generaal S ey f f a r d t, chef van den Generalen Staf komt vervolgens hulde brengen namens het geheele officiers korps van het Nederlandsche leger. Door Uw prestatie, zegt spr., is de naam van Ne derland weer genoemd in alle werelddeelen. De heer De K a n t e r, algemeen voor zitter van het Alg. Ned. Verbond zegt, dat het doel van den Bond is de.Nederlandsch sprekende bevolking zooveel mogelijk te ver binden. Aan dat doel, hebt gij, bemanning van de „Pelikaan" veel bijgedragen. Daar om biedt spr., de zilveren medaille aan van het Verbond, met daarbij behoorende oor konde. De heer Vattier Kraan e, spreken de namens de directie van de Fokker Fabrie ken herinnert er aan, dat hij de bemanning op Schiphol op den avond van hun aankomst reeds heeft verwelkomd. Hij was toen on kundig van het feit, dat de echtgenoote van commandant Smirnoff aan het ziekbed was gekluisterd. Hij was danzeker korter ge weest in zijn toespraak. Daarom biedt hij daarvoor zijn verontschuldiging aan Spr herinnert voorts aan het oogenblik, dat de grijze vogel uit de grijze wolken te voor schijn kwam. Dat waren angstoogenblikken. Wat toen in ieder omging, laat zich niet be schrijven, maar alleen aanvoelen. Waarmee, vraagt spr. vervolgens, kan men nu deze be manning huldigen en de K.L.M. eeren? Dat antwoord luidde: zend zooveel mogelijk Uw post per K. L. M. ter ontwikkeling van het bedrijf. Namens de Fokker Fabrieken over handigde spr. tenslotte aan elk der beman ning een enveloppe. Luitenant-kolonel De Bast, commandant van Soesterberg, had op den avond van de landing van de „Pelikaan" op Schiphol vele gesprekken over de mogelijkheid of onmoge lijkheid van de landing. Toen het vliegtuig neerstreek, begreep hij de schitterende presta tie daarvan, maar boven zijn begrip gaat, wat door deze bemanning op den geheelen tocht gedaan is. Namens het geheele perso neel van de militaire luchtvaartafdeeling wenscht spr. geluk. De burgemeestei van Enschede, de heer R u e c k e r t zegt. dat er in Twente veel be wondering heerscht voor dezen vliegtocht en dat daardoor het vertrouwen in eigen kun nen is vergroot. De vrouwen van Twente hebben echter ook gedacht aan de vrouweil van deze vliegeniers. Zij wenschen haar te huldigen. Er is opdracht gegeven aan een van de Twentsche textielfabrieken voor ieder een tafellaken met servetten te weven als Twentsch product. Ter gelegener tijd zullen deze blijken van belangstelling worden ge zonden. De burgemeester van Havelte, de heer E g g i n k, was gekomen, om hulde te brengen in het algemeen aan de geheele be manning, maar aan Soer in het bijzonder. H" kwam om „onzen Piet" te huldigen. Spr. zich tot Soer wendende, zeide: ik behoef U niet te zeggen wat het beteekent, dat Havelte den burgemeester afvaardigt. De hulde komt van de geheele bevolking. Spr. bood Soer een foto aan van de Havelter Dorpsstraat, zooals die er vóór 20 jaar uitzag. Nadat de heer Kalf namens de Aeroclub te Rotterdam hulde heeft gebracht namens de sportvliegers, zegt de voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Den Haag. dat deze tocht bevestigd heeft de supprematie van de Nederlandsche luchtvaart. Namens die Ka mer biedt spr. een zilveren legpenning aan, die gegeven wordt voor prestaties op het gebied van handel, nijverheid en verkeer. Ook den heer Plesman, direceur van de K. L. M. overhandigt hij een dergelijke pen ning. Nog werd door kolonel Ferwerda, commandant van den Marine Luchtvaart dienst hulde geüracht namens dien Dienst en ook van dien in Ned. Indië Nadat nog gesproken is door den voorzit ter van de Ned. Reisvereeniging en den voorzitter van de Gecombineerde Besturen van de Unitates en Bonden aan de Neder landsche Universiteiten, is de officieele hul de ten einde. Hierop kwam feitelijk de openbare hulde. In de vestibule van het Kol. Instituut waren zeker nog wel een paar honderd menschen die de bemanning van de „Pelikaan" per soonlijk kwamen gelukwenschen Onder deze waren nog vele lichamen en vereenigingen die het woord richtten tot de bemanning van de „Pelikaan" en geschenken overhandig den. Daartoe behoorden allereerst het perso neel der K. L. M., de officieren van het 8ste Regiment, het Bestuur van de Beurs voor den Diamanthandel, de Philitalistenvereeni- ging „HoFandia", het Bestuur van het vliegveld Schouwen-Duiveiand, de Maat- schappii „Shell", de Vereeniging van Re serve-officieren. de directeur van „Het Va derland", de Omroepvereniging VARA en vele anderen. Tenslotte had een défilé plaats, waarmede deze hulde ten einde was. Wij kunnen beter vliegen dan huldigen. Groote daden spreken voor zichzelf, zegt de Tel. Zij tehoeven geen schetterende fan fares. Toch was het begrijpelijk, dat het Nederlandsche volk de bemanning van de „Pelikaan" wilde huldigen. Hun uitzonder lijke prestaties hebben een zoo diepen in druk gemaakt en de tocht van dezen vogel heeft zoo tot de verbeelding gesproken, dat men algemeen behoefte voelde „iets te doen" Des te meer is het daarom te betreuren, dat de officieele huldiging in Amsterdam weer eens bewezen heeftdat wij eigen lijk niet de kunst van huldigen verstaan. Want deze plechtigheid was een ware aanfluiting van het begrip huldiging. Instede toch van zeer velen, en vooral de jeugd, in de zaal toe te laten, waren het slechts officieele personen die de aula van het Koloniaal Instituut gedeeltelijk vulden. Het aantal leege plekken was legio. Een stille aanklacht jegens de organisatoren, daar voor de deui zich de Amsterdamsche ieugd, trotsch op Smirnoft en de zijnen, verdrong. Doch vooral bulten moest blijven Instede van enkele korte en kernachtige toe spraken te laten houden en een tocht door een jubelende, feestelijke beviagde stad te organi- seeren de stemming was er voor is er over de viei- mannen een stroom van wel sprekendheid uitgestort. Woorden en meest holle zonder eind. Van kwart over twee tot half zes. Een controle was er, die deed denken aan een bezoek aan een strafgevangenis Alle spontaniteit was gedood. Het was geen geju bel, geen gejuich geen gedrang, geen don derend applaus, geen fanfares geen blijd schap neen: slechts op vertoon van een, viermaal gecontroleerde witte kaart, mocht men van zijn vreugde deen b'ijken Ach wat begrepen die trage zwartiassen aan de deur ook van een spontane huldiging van die kloeke kerels Akelig en deftig en plechtig 46. Piet had minstens een flinke draai om zijn ooren verwacht, maar in plaats daarvan werd hij eenvoudig op de stoel gezet, vastgebonden met sterke riemen en na een paar woorden met den bestuurder greep de man zelf een paar stangen vast en eer Pietje het wist... rr.pt, daar gingen ze kopje-duikelen.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 7