Sport Pawwciaai 1lieums JCeck SL School U... dal bent UI - U kent natuurlijk de verkeers regels. (U weet toch, dat ze er zijn om nageleefd te worden I Jiunst w Wetenschap Sitmnieuws GEEN VLIEGVELD IN ZUID LIMBURG. TEXELSCHE VLIEGCLUB. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. HET LUCHTVERKEER IN MANDSJOEKWO. HET AMERIKAANSCHE WATER- VLIEGTUIGENESKADER GESTART. De Postjager thuis! De belangstelling op Schiphol Geland! BROEK OP LANGENDIJK. DE WEERE. ZWAAG. ZUIDSCHARWOUDE. WINKEL, SCHAGERBRUG, OTERLEEK. TEXEL, Bootvervoer, Iftüöï VS I LIG FORTY SECOND STREET IN HET THEATER CINEMA AMERICAIN. fiS a-Ü* «o™*™ tete vz°"t f mr cSLl Z,Ch skcils cve» rfSrSS VERGADERING TE EGMOND AAN ZEE. DE RALLYE MONTE CARLO. De zwerm vliegt uit. moest het gaan. En koud. Dat heet dan „of- fideel". En vooral netjes zwijgen en op de ♦eenen locpen als er gesproken werd. Het had anders moeten en kunnen zijn. Er bad die daverende sfeer moeten wezen, en uitgelaten feestvreugde, en gulheid en harte lijkheid. Die sfeer was er wel maar organi satoren blijkbaar zonder kennis van de men taliteit van ons volk. slooten haar buiten. En een jongen uit de vijfde klas. die te midden van de zeventienduizend dien onvergetelijken dag en avond op Schiphol in de koude had gewacht en nu o zoo graag Snrrnoff van dichtbij had gezien, of één der andere dappe ren mocht er niet in. Geen kaart! Neen deze vier, die in her hart van ons volk leven, hadden het anders verdiend Zij vormen Nederland op zijn breedst deze officieele huldiging was Nederland op zijn smalst. Naar wij vernemen, staat het thans vast dat de werkzaamheden voor nivelleering voor het vliegveld in Zuid-Limburg niet zullen Inrnnen rekenen op rijkssteun in den vorm van bijdrage inzake werkverschaffing. De kosten zullen hierdoor voor de betrokken ge meenten zoo beduidend stijgen, dat de kansen voor het vliegveld wel aanzienlijk zullen zijn verminderd. De stichting van het vliegve'd zal daardoor tot betere tijden moeten wach ten. Dezer dagen is te Eierland op Texel op- fericht de Texelsche Vliegclub, met aanvan- elijk negen leden. Het doel is uit het bezit van een eigen vliegveld zoo veel mogelijk voordeelen te behalen voor Texel zelf. Voorts hoopt men in het bezit van eigen vliegtuigen te komen Ook personen buiten Texel kunnen lid of donateur worden. Inlichtingen worden verstrekt door den heer H. Braam te Cocks- dorp.. Tot bestuursleden zijn voorts gekozen de heeren L. van Egmond te De Cocksdorp en L. Kok in Eierland. De Ijsvogel (thuisreis) is in Athene Aangekomen, de Snip (uitreis) in Jodh- pur en de Leeuwerik (thuisreis) naar Bang kok. De toestellen van de Mandsjoekwomaat schappij voor luchttransporten hebben ver leden jaar, riaar de directie der maatschappij mededeelt, in 18.000 vlieguren 27 millioen kilometers afgelegd, d. i. bijna zeven maal den omtrek van de aarde. De maatschappij heeft plannen den 36 uur- dienst tusschen Hsingking en Tokio te ver korten tot vluchten van 12 uren. De zes watervliegtuigen der Amerikaan- ftche marine, die een poging zullen doen het lange afstandsrecord voor eskader-vluchten oo nun naam te brengen door een non-stop vlucht van San Francisco naar Honoluloe, een afstand van van 2150 mijl, over den Stillen Oceaan, zijn hedenmorgen onder be vel van commandant Knefler MacGinnis te p.25 u. in den namiddag (22.25 u. G.M.T) gestart. Men verwacht, dat het eskader bin nen 24 uur Honoluloe bereikt. Oorlogsche pen zijn langs de route opgesteld op onder linge afstanden van 300 mijl. De Studie Comité Snelpost Nederland— Indië deelt het volgende mede: Ongeveer kwart over vijven gistermiddag bereikte het Studio Comité het bericht, dat de Postjager rechtstreeks van Athene naar Marseille was gevlogen en aldaar om 16 06 G.M.T. geland \tfas en dat na het innemen van benzine de reis zou worden voortgezet naar Schiphol, alwaar het vliegtuig tusschen 8 en 9 uur des avonds verwacht zou kunnen worden. Tegen zes uur werd door de bemanning van den Postjager vanuit Marseille telefo nisch op Schiphol geïnformeerd naar de weerberichten, meer in het bijzonder op het laatste gedeelte van de route. Deze luidden o.a. dat er boven de Fransch-Belgische grens lage wolken waren en voorts dat er onder 500 M. gevaar voor ijszetting bestond. Ten einde in overeenstemming met de gegeven in structies zooveel mogelijk risico te vermijden, heeft de bemanning besloten, den tocht on der die omstandigheden niet denzelfden avond voort te zetten. Dit blijkt heel verstan dig te zijn geweest, want volgens latere mededeeling van den meteorologischen dienst van Soesterberg waren de omstandigheden van dien aard, dat er inderdaad groote kans bestaan zou voor ijsafzetting op de vleugels, hetgeen bij een vlucht in het donker zeer licht tot ongevallen aanleiding had kunnen geven Hoe teleurstellend het ook geweest is, dat de Postjager niet zijn tocht heeft kunnen voort zetten, is het besluit van de bemanning vol komen te rechtvaardigen, omdat het volgens oordeel van deskundigen roekeloos zou zijn geweest indien toch getracht zou zijn nog denzelfden Holland te bereiken. Het lag thans in het voornemen vandaag om circa 8 uur te vertrekken; het traject Mar seilleSchiphol kan in circa vier uren wor den afgelegd, zoodat de Postjager dan tus schen elf en twaalf uur op Schiphol kon wor den verwacht. Zoodra dit bericht ontvangen werd, heeft het Comité daaraan langs telefonischen weg en mede dank zij de medewerking van de radio-omroeovereenigingen de meest moge lijke bekendheid gegeven. Zooals in den loop van gisteravond uitge rekend werd, is het ook uitgekomen: de Postjager is tusschen 11 en 12 uur heden morgen op Schiphol geland. De Postjager was gisteren in een ruk van A-hene naar Marseille gevlogen en had daar getankt. Toen was er eigenlijk nog tijd in overvloed, om nog naar Schiphol te vlie gen, maar de weersomstandigheden waren j verre van ideaal. Om nu niet onnoodig risi- co te loopen ijsafzetting was lang niet onmogelijk wachtte men tot vanmorgen, om de laatste etappe af te leggen Dit laat ste traject is in een vlug tempo afgelegd. Re gelmatig kwamen de berichten binnen er men verwachtte om ongeveer 11.40 uur he denmorgen het toestel op Schiphol. De berekening zou kloppen! Opnieuw gaat de belangstelling dergenen wier werkzaamheden liggen binnen de be grenzing der hoofdstedelijke luchthaven welke in een lichte nevel is gehuld en 1 anderen, die naar dit afgelegen, maar toch zoo bedrijvige en uitermate interessante plekje Amsterdam zijn gekomen, uit naar bijzondere gebeurtenis in de geschiedenis der Nederlandsche luchtvaart: De thuiskomst van de Postjager, het nieuwe Pandervlieg tuig, welks motoren in deze oogenblikken hun machtig lied zingen boven het nog vreemde grondgebied. Het meerendeel van hen, dat thans in at wachting is van wat straks te gebeuren staat, heeft zich teruggetrokken in de warme beschutting van het restaurant en in de rui me hall van het stationsgebouw. De minder 'bevoorrechten trotseeren op het met vlaggen afgebakende terrein van „de 30 ets. plaatsen" de luimen van Vader Winter. Nu en dan warmen zij zich bij de vuurpotten. Met dat al toont de luchthaven wel een geheel ander beeld, dan het geval was bi den terugkeer van de „Pelikaan"; zoovee' duizenden als er toen in het nachtelijk duis ter bijeen waren, zooveel honderden zijn ei thans in het magere licht van dezen winter morgen. De Amsterdamsche politie had we derom de noodige maatregelen getroffen voor het behoorlijk functionneeren van het asverkeer etc. De belangstelling wordt naar mate het tijdstip van aankomst nadert steeds grooter Ónder de aanwezigen in het restaurant zien wij behalve vele familieleden vrienden en be kenden van de bemanning en vele anderen De posterijen hadden speciale maatrege len getroffen voor een snelle expedieering van de post. Een aantal postauto's stonden gereed om de post onmiddellijk door te zenden naar de groote steden. De spanning in het restaurant stijgt. Te 11.07 is het vliegtuig al ter hoogte van Brussel en hierdoor wordt het tijdstip van aankomst 11.40 uur meer en meer zeker. Te ruim 11.35 uur was de Postjager, die met enorme snelheid vloog, reeds boven Schiphol. Na een ronde boven het veld te hebben gemaakt werden de motoren afgezet en daalde zij op prachtige wijze op het gras tapijt. Onder luid en langdurig gejuich van het publiek klom de bemanning uit het toestel, waarna zij in een oogwenk waren omgeven door hun verwanten en vrienden. Met kran sen omhangen en met bloemen beladen be gaf het drietal zich, terwijl de politie groote moeite had de menigte in bedwang te hou den, naar het houten platform, waar zich de officieele huldiging zou voltrekken. Hier voerden het woord de heer Bronsing, voor- zitter van het Studie-comité Snelpost Neder landIndië, die het drietal van harte geluk- wenschte met hun behouden terugkeer. Daarna spraken de heer Pander en generaal Syffaert, chef van den generalen staf. Hierna volgden nog enkele sprekers, waar na Smirnoff het podium beklom, om de be manning van den „Postjager" namens de „Pelikaan"-bemanning geluk te wenschen met hun volbrachte vlucht Onder applaus kwam luitenant Asjes naar voren om dank te brengen voor de gebrachte huldiging. „Wij zijn niet zoo vlug geweest als wij hadden gedacht, wij hebben onder weg gemerkt, dat de naam van de Neder landsche aviatiek in het buitenland hoog in aanzien staat". Geyssendorffer als tweede spreker van de bemanning zeide: Ik heb niet veel te zeggen, we hebben pech gehad, maar het goede voor- beeldbee'd van de „Pelikaan" heeft ons aan gespoord. Wij brengen u allen hartelijk dank voor deze ontvangst. Veel studiemate riaal hebben wij on onzen tocht verzameld, en wij hopen, dat dit ten goe,de zal komen aan de Nederlandsche aviatiek". Ten slotte sprak ook de heer van Straaten nog enkele woorden van dank. In het douanekantoor had daarna een in tieme huldiging plaats. Dinsdagavond kwam de ziekenkas „Steunt Elkander" in jaarvergadering bij een. Na opening door den heer Stammes die memoreerde de slechte tijdsomstandigheden waaronder werd vergaderd en welke ook in hooge mate haar stempel drukte oip de ver- eeniging werd mededeeling gedaan van en kele ingekomen stukken betreffende aanvul lende uitkeering bij ziekte, wanneer 80 werd ontvangen van de ziektewet; benevens finantieel overzicht der herverzekering van den bond en een ontvangen circulaire aan gaande het propaganda maken in eigen kring. De ontvangsten van den penningmeester bedroegen in 1033 in totaal 3456,93H, uitgaven 4477.21, nadeelig saldo 1028.74J4, hetwelk on 1 fan. 1934 een be- zi* maakte van 2428 2914. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental 229 bedraagt, 8 be- stuurs- en 1 ledenvergadering zijn gehouden. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de gehouden bondsvergadering. Tot afge vaardigde naar de eerstvolgende bondsver gadering werd gekozen de heer J. Bakker Pz. Een voorstel van het bestuur om de mazi- mum-leeftijdsgrens tot toetreding van nieuwe leden te stellen op 40 jaar en bij toetreding boven 25 ;aar 3 cent per verzekerde gulden te heffen, werd aangenomen. Terwijl tevens dit a!s voorstel ingediend zal worden voor de te houden vergadering van den bond, zulks in verband met een uniforme regeling voor het herverzekeringsfonds dier bond. Eveneens werd aangenomen een voorstel van hef bestuur om een nieuw artikel te maken van het huishoudelijk re '-«ment. be treffende vrijstelling aanvrage koninklijke goedkeuring statuten, daar een fes^eff®n<i artikel von de bondsstatuten zulks da" 1 dervangt. In het bestuur werden de heere P. Stammes en J. Weder herkozen. Door den heer Giftjes werd vervolgens een opwekkend woord gesproken, bep_ tende het nut van aanfluiting tot de zieke kas en memoreerde nadien de bedoeling het bestuur voor persoonlijk c0"*a^ zoeken met personen, welke in aanmerking komen voor het lidmaatschap der kas* Na eenige vragen van huishoudebjken aard, welke naar genoegen werden beant woord, volgde sluiting. Over het tijdvak van 1 tot 15 Dec werd door de kaasfabriek „De Hoop u - taald per K.G welk 5.96 cents of 6.15 per liter, gemiddelde noteering. De totale omzet van de veiling „Ban gert en Omstreken" over 1933 bedroeg 631.693.18 tegen 592.017.38 in 1932. "D© werkzaamheden aan den nieuwen provincialen weg door het Geestmer- ambacht zijn weer gedeeltelijk hervat. Niet alle arbeiders zijn echter aangeno- nien. Dit zal wel successievelijk ge schreden. Verwacht wordt dat de weg eerst op het eind van dit jaar gereed zal komen. 'Tot geneeskundige voor 1934, belast met de doodschouw is benoemd dr. J. Broekens, arts alhier. 'Ten bate van het plaatselijk crisis comité zal op 26 Januari a-s. een lief dadigheidsconcert worden gegeven, hetwelk welwillend is aangeboden door mej. H. Vonk, alhier, piano; mevr. E. G VisserLangeveld te Alkmaar, alt, en de heeren J. Henri Oudshoorn, directeur Toonkunst te Alkmaar, viool; J. Hoger- vorst, tenor en J. H. de Groot, bariton allen te Alkmaar. 'Maandagavond werd in het hotel „Het Wapen van dc Zijpe", alhier, een propagandavergadering gehouden door de plaatselijke afdeeling van den Bond voo.- Staatspensionneering. Na opening der vergadering door den heer K. van Loenea, voorzitter der af deeling, werd het woord gegeven aan den spreker voor dezen avond, ds Westmijse te Rotterdam. In welgekozen woorden bepleitte de begaafde redenaar het ideaal van den Bond: Staatspensioen zonder betaling van premie. Na de met groote aandacht beluisterde propagandarede vergastte spreker het publiek op eenige voordrachten, te we ten „Maaiers" van Winkler Prins, Lievelingsvogel" van Frederik van Eeden, „Gouden Bruiloft" van Virgine Loveling en „Kastanjeboomen" en „Het Kindje" van Aug. van Couwelaart, enz. Een en ander werd op kunstzii.nige wij ze gedeclameerd. Het was een geslaag de avond. Het gaat met de voetbalclub in de goede richting. Dank zij de medewerking van de kerkelijke autoriteiten alhier, kon ze de be schikking krijgen over een prachtig gelegen terrein, de z.g. „Horn". Thans is de goed keuring hierop verkregen van het classicaal bestuur te Haarlem, zoodat met de noodige werkzaamheden een aanvang kan worden gemaakt. We hopen, dat binnen niet te lan gen tijd de bal zal rollen. Het jaar 1933 is voor de ziekenkas „On derlinge Hulp bij Ziekte" een buitengewoon voorspoedig jaar geweest. Sinds eenige jaren met verlies werkende, is er thans een saldo te boeken van 194.7434. Dit geeft temeer reden tot verheuging, daar het beteekent: weinig ziekte onder de leden. Het premie bedrag bedraagt 9.20, het aantal leden 92, waaronder enkele vrouwen. Een schaap van den veehouder Vis, Mo lenweg alhier, heeft een tweetal volslagen lammeren geworpen. Dit is zeker buiten gewoon vroeg. 'Gedurende het jaar 1933 werden door de booten van T.E.S.O. in het traject Den HelderTexel vervoerd: 141343 passa giers, 32346 rijwielen en 3803 auto's. De leerlingen van de onderwijsinrich tingen te den Helder, die op Texel woon achtig zijn hebben gratis vervoer, en zijn onder deze cijfers niet begrepen. Met ingang van 1 Februari wordt de bootdienst weer uitgebreid, op werkda gen met een dienst 's avonds 5.35 van Texel en 6.55 van Den Helder. Door het bestuur der Berger Schoolvereeniging is tot vakonderwijzer ir. de Engelsche taal benoemd de heer J Gerling te Alkmaar. Gistermiddag heeft de opening plaats gehad van de nieuwe R.H.B.S. te Zaltbom- mel met vijfjarigen cursus door den minister van onderwijs, mr. H. P. Marchant, in tegen woordigheid van ongeveer 200 genoodigden DS. H. STEGENGA Aneta seint uit Bandoeng aan het Hbld dat de em. predikant ds. H. Stegenga aldaar is overleden. was 'n ^7' geboren; sinds 1896 heeft hij in Nederland resp. te Gaast- en Hoorn op Terschelling gestaan. In 1913 is hij naar Indië vertrokken, waar hii Sr°Igï?iS te PekalotlKan, Kotoradja Bandoeng en Magelang heeft gearbeid. LANGDURIGE VACATURE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT E>e theologische faculteit dér Leidsche Stu- denten heeft den minister van Onderwijs een adres gezonden, waarin zij 's ministers aan dacht erop vestigt, dat de belangrijke leer stoel voor de Geschiedenis des Christendoms en van de leerlingen van den Chr. godsdienst weldra reeds een jaar onbezet zal zijn. Adr. verzoekt een spoedige vervulling der vaca ture. CRISISCONCERT. Het nieuwe jaar heeft zich op muziek gebied goed ingezet. Het eerste concert toch in deze maand was 1. een liefdadig heidsconcert, want het werd gegeven ten voordeele van het crisiscomité en 2. omdat het zoo goed werd afgewerkt. Mevr. Jenny Frederikse Hoekstra met den heer Maschhaupt, openden met een mooie sonate van Corelli voor violoncel en piano. Hun samenspel was voortreffelijk en daardoor werd direct de gewenschte aandacht opgewekt Mej Els Offers (sopraan) zong Italiaansche en Fransche Liederen (van Caldera, Lotti, A. Scarlatti, Duparc en Cesar Franck). Mej. Offers, die over mooi stemmateriaal beschikt, gaf die num mers met goed begrip van den inhoud weer, haar voordracht was daaraan ge lijk. Mevr. Vas DiazHissink, declameer de „Das Hexenlied" van Wildenburch De fraaie stem van mevr. Vas Dias, haar sobere, en toch zoo diep gevoelde voordracht maakte deze bijdrage tot een bizonder nummer van het program ma, waarbij Jan Couvee met de muzi kale illustratie op den vleugel (de mu ziek is van Max von Schillings) haar prachtig terzijde stond. Ten slotte voerden de dames Frede- rikse( die de zangnummers artistiek be geleidde, Jo de VriesMeeuwse (viool) en den heer Maschhaupt een trio van Arensky uit, dat door het Allegro mode rato, het eigenaardige, maar mooie Scherzo, de korte doch innige Elegie, en de vurige Finale groote belangstel ling wekte, ook door de uitmuntende vertolking. Het was een prachtig slot van dezen avond, die door de aanwezi gen de Uniezaal was nagenoeg vol zeer is op prijs gesteld. In de pauze werd namens het crisis comité dank gezegd aan de medewer kenden van dit concert e naan hen, die op andere wijze steun verleenden, n m. de heer Brouwer (vertaling der Italiaan sche lied teksten), firma Ringers (bon bons), Frankenberg (drukwerk), mevr. Maschhaupt en vele jonge dames (aan bieding van lijsten). A. K. om niet nog wreeder te zijn. De man ten slotte, die als het succes er eenmaal is, a|, vóór de schermen komt, wat hij zich gedacht en voorgesteld heeft, zelf achter de schermen blijft. Vergeten en miskend. Zelfs niet gehaat nu alles achter den rug is. s Warner Baxter heeft er iets grootsch, iets in-menschelijks, iets dat boven filmspel' uit gaat, van gemaakt. Ik voorspel u, gij zujf bij tijd en wijle moeite hebben uw tranen in te houden. Bébé Daniels en Ruby Keeler zijn de rivale „stars". De een gaat, de ander komt en prachtig heeft de regisseur de rivaliteit het „over lijken gaan" eenerzijds en de groote col- Iegialiteit en hartelijkheid één groote familie zegt men in vakkringen ander zijds in deze twee figuren tegenover elkaar geplaatst. En ik zou aan den gang kunnen blijven. film! ~42nd Street" is een groote en grootsche In het Theater Cinema Americain wordt vanaf Vrijdagavond een buitengewoon mooie film gegeven, namelijk de 42 straat Verscheidene bladen gaven daarover waardeerende besprekingen. Zoo schreef de Tel. o.a.: Men ken de drie bestanddeelen van de Amerikaansche revue-film: het zijn de mu zikale nummers, de revuescènes en de intrige De verdeeling dier factoren, hun onderlinge verhouding en hun diverse waarde wisselt met ieder werk: in de ééne rolprent is de in- ïoud der intrige hoofdzaak, in de andere de verfilming van de revuenummers, enzoovoort Bij deze „Forty second streef' zult ge speciaal bewondering gevoelen voor muziek en inhoud. Zijn de opnamen van de revue niet zóó geraffineerd en ingenieus als men het in andere films wel eens zag: een bezet ting van voortreffelijke acteurs maakt dat gemis volkomen goed. En de muzikale num mers die stuk voor stuk reeds Schlagers in ons land zijn, wegen in het voordeel méé. zoodat men het geheel met graagte accep teert: een nieuw succes van het genre ligt te wachten. De Hilversumsche Courant schreef: De ,.42nd Street", koel-Amerikaansche aanduiding, is de straat in New-York, waar men s avonds half verblind wordt door de enorme lichtreclames der theaters. Een Amerikaan houdt van iets dat grootsch is prootscher dan waar ook op de wereld' Welnu, de straat van New-York zich ver maakt, daar staan hu;s aan huis de grootste theaters der wereld met de me-st beroemde artiesten der wereldtheaters die over een entourage beschikken waar een Europeaan van omvalt. Het hoofdnummer van Centraal kant" ^hltterende fi,m' wHke niet den buiten kant al een, maar vooral ook den anderen kant van het amusementsbedrijf belicht. Met een gewe.dige revue als slot. Men beeriio» een feest IZ fi,m' beha'Ve zeer intcre<^n'. een feest voor oog en oor moest worden en daarin is men oo grandiose wijze geslaagd tafereekn "in hp^h pracIlti- tfeënceneerde dleën ril J brengen van schlacmr-rreln- De^film ïq ?a"SChj aardb0' rond ginge! f'Im is een wonderwerk van reoie imponeeraid document van modern vermaak Het Volk schrijft: man. die wreed moet schijnen Schieten. Dinsdagavond vergaderden de „korpschutters" te Egmond aan Zee on der voorzitterschap van den heer G. Snoeks, waar o m. mededeeling werd gedaan van een batig saldo van 131 20, dat in kas was. Vervolgens werd d« voorzitter bij acclamatie herkozen, ter wijl tot lid van de commissie van bij stand de heer W. de Boer werd gekozen. De scheidende commissaris van bij stand. de heer Moedt, werd vervolgenj door den voorzitter hartelijk toeges pro- ken en hem werd een herinnerings- medaille aangeboden. De beer Moedt dankte voor deze kleine, doch intieme huldiging. Daarna sluiting. Automobilisme. De Rallye Monte Carlo is begonnen. Van alle kanten komen de berichten omtrent deel nemers, die vertrokken zij naar hunne start plaatsen in Europa's uithoeken en de belang stelling die dezen formidabele raid in alle kringen trekt, komt wel het best uit in de da- gelijksche berichten die men in alle Europee- sche bladen vindt omtrent het vertrek van telkens nieuwe deelnemer. In Holland heeft de equippe v. d. Heijden, Habnit en Bakker Schut het sein gegeven door reeds vorige week met hunnen Stude- baker de lange reis naar Athene te aanvaar- den. Een paar dagen later had te Amster dam het afscheidsdiner der Fordrijders plaats, die daarna equippe den reis aan vaardden. Zaterdag zijn van deze deel nemers Mutsaerts, van Strien, Jhr. Bicker en Couwenberg vertrokken naar Boekarest; de dag daarop gingen v. d. Meulen, Menso en Wild op weg naar Anthene. terwijl Maan dag de drie Noordelijke Neaerlanosche Ford equippes de reis aanvaardden, van Beecfc Calcoen, Weber en Dikker naar Umea; GW rum, Goedkoop, Volmer en Hoogsteder naat Tallin en Nijenbandring de Boer, Liezen- bergh, Went en Krabbenbos naar Stavanger, Tot Helsingborg in Zweden maken de naar Stavanger en Umea gaande equippes de reis gezamenlijk, daarna slaat de één een zij straat in naar links, terwijl de andere recht uit rijdt naar Umea in den Poolcirkel. Dins dag zullen dan Dr. Sprenger van Eijk, Wie- leman en Mr. Lamberts Hurrelbrinck naar Athene vertrekken. Zij zijn door omstandig heden een beetje laat, maar willen dit inha len door in een stuk door naar Budapest te rijden. De equipe Cornelius-Strubbe met hun DKW zijn ook reeds op weg naar Tallinn evenals van Marken en zijn metgezellen op Talbot. Hoevelen van deze allen zullen Monte Carlo bereiken? De berichten luiden alles behalve gunstig. Het zachte weer der laatste dagen vervult de deelnemers uit het Noorden met schrik, hoe vreemd dit oppervlakkig ook klinken moge. De dooi heeft de sneeuwmassa's doen smelten en de wegen veranderd in poelen van bruine modder en witte sneeuwresten. Daar moeten de wagens doorheen, niet zoo even van Assen naar Meppel, maar honderder kilometers lang en dat met een gemiddeldï van 40 K.M. per uur, overdag en gedurende de nacht, zonder ophouden altijd maar door. De rijders kunnen elkaar afwisselen aan het stuur, maar hoe moeten de wagens dit uit houden? Wanneer het nu plotseling weer mocht be ginnen te vriezen, een lichte nachtvorst maar, dan wordt de toestand heelemaal cata- strophaal dan wordt het heele Noorden »ot aan Stockholm één onafzienbare ijs- en ijzel- vJakte, die zich een 1500 K.M. naar alle richtingen uitstrekt. Ook de berichten uit den Balkan luiden erbarmelijk. Bij Belgrado is het pontverkeer over de Sawa gestremd door ijsschotsen en worden motorvoertuigen per trein over den ^O/brug vervoerd. In Griekenland is een aardbeving geweest, in de buurt van Larissa eert een bergstortin? den weg versperd en een overstrooming bij Saloniki heeft een deel van Macedonië onder water gezet. Zullen aj deze beletselen opgeruimd zijn tegen den tijd dat de Rallye rijders passeeren? Twee En gelsche deelnemers Lord Clifford op Lagon- da en Ri 1 ey op Riley zitten op, het oogenblik reeds bij Saloniki vast, vlak achter hen ko men de Fransche equipes Chaurieu °P Chenard Wakker en Lavalette op Peugeot, die reeds den Balkan binnengetrokken zijn en nog niet weten wat hen wacht. Óok Bignan is onderweg en daarachter komen de Hollan ders en alle andere der 25 equipes die Athene als starplaats gekozen hebben. Zal het dit maal wederom gaan, zooals verleden jaar, toen alle deelnemers uit Athene en Boekarest tien dagen lang door den Blakan rondzwier ven op weg naar huis? Of zal de natuur dit maal den rijders gunstiger gezind zijn, hen schrik aanjagen vóór den rit, om gedurende dien hare beletselen uit den weg te ruimen? Dat is het Mysterie van den Balkan, dat ieder jaar opnieuw de Rallye-rijders voor nieuwe verrassingen plaatst P. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCJC-

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 8