RecfitszoJkeu (flucqedijke Stand (Kunst m W etenschap UIT HET DAGBOEK VAN EEN VROUWENARTS. In het Victoria-Theater, DE STER VAN VALENCIA. Bioscoop Theater Harmonie. CINEMA EN THEATER. arrondissements-rechtbank. OBDAM (December). SINT PANCRAS (December). Pluimveeteelt. van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet N.V. «ring, aan wie Esteban haar voorstelt als zijn aanstaande vrouw. Grootmoeder neemt haar als zoodanig aan, hoewel Emily geen bruids schat kan meebrengen, feesten hebben plaats, maar dan komt het meisje in den nacht tot de overtuiging, dat zij geen leven kan leiden van niets anders dan werkzaamheid en dan vlucht zij weer, om terug te gaan naar Harry, die haar nog begeert. De dag van het huwelijk wordt heel spoedig bepaald, hoezeer zij ook tegen een verbintenis zonder liefde opziet. Het laatste uur van vrijheid wil zij gebruiken voor een wandeling en wat zij niet durfde droomen, gebeurt in dat uur: Esteban verschijnt onver wacht en zij smeekt hem haar mee te nemen naar zijn bergen, waarop hij vraagt of zij hem wil volgen ook zonder dat hij zegt waarheen. Zij wil alles om maar bij hem te zijn en dan brengt hij haar in een roeiboot naar een mooi jacht, welks kapitein hij order geeft terstond weg te stoomen. Aan den wal staan Harry en haar zusters zorgelijk te turen en als zij vragen wiens jacht daar gaat, krijgen zij ten antwoord, dat het behoort aan den rijken jongeling Esteban Het eerste recht van het kind is: welkom te Zijn. Onverschillig onder welke omstandig heden dat kind ter wereld wordt gebracht. Welk een diepe waarheid ligt er achter dien eenen zin en hoe heel anders zal het in het werkelijke leven zijn. De film „Aus dem Tag- buch einer Frauen&rztin is een opmerkelijk filmwerk, opmerkelijk in de goede beteekenis van het woord, een film, waarin op zuiver- ernstige wijze getracht is de behandeling van het probleem der moederschap in beeld te trekken en men is er daar filmisch goed in ge slaagd) zonder eenige storende banaliteit is deze tendenz-film uitgewerkt en juist daarom, om de achterweginglating van al wat zinneloos is, heeft ze een bijzonder hoog peil bereikt. We kunnen deze film dan ook met volkomen geruststelling in de aandacht aanbevelen. Hertha Thiele draag} deze film, zij is de personificatie van alle ongehuwde moeders, die zich door het geluk van het moederschap verheven voelen boven alle veroordeeling en becritiseering. Lotte Bergmann is de oppassende dochter van haar moeder, die trotsch op haar is, omdat Lotte haar het gemis van haar man weet te verzachten, haar onderhoudt met het schamele salaris van steno-typiste. Maar Lotte is door haar waarachtig- diepe liefde voor Herbert niet voor datgene gespaard geworden, waar duizenden vrouwen om bidden en smeeken en die hun wensch om een kind niet vervuld zien. Wanneer ze Herbert dit wil zeggen, hoort ze eerst, dat hij door zijn vader, die in finan- ciëele moeilijkheden zit, losgelaten is, zoodat hij voortaan voor zichzelf moet gaan zorgen. Tenslotte komt Herbert toch nog achter Lot. te's geheim en de manier, waarop hij reageert op dit geheim, brengt Lotte in wanhoopsstem- mlng en ze tracht zich wanneer ook de vrouwenarts Dr, Kfithe Baumgarten haar niet mag helpen, omdat deze anders een misdaad zou plegen van het leven te berooven. Slechts met zeer veel moeite kon het uitge putte lichaam gered worden en langzamerhand herstelt Lotte. Echter niet, voordat ze in haar nog verwarde geest een droomfantasie krijgt, van waaruit de verschillende gruwel- tooneelen van kinderen-krijgen tot haar ko men. Vanaf dat oogenblik verlaat de inhoud ons en worden we geplaatst voor eenige dag boek-gevallen van de vrouwenarts. Een ont- roerend-mooie rol speelt dan Maria Koppen- höffer, als het wat betreft de „ware'' liefde "onwetende boerenmeisje, dat slechts één ge luk kent: moeder te zijn. Deze film bracht voor de schrijfster groote verantwoording met zich mede, maar hierdoor heeft ze ook bereikt, dat deze film een scha kel is geworden in de ketting van goede mid delen, om het matelooze gevaar tegen te gaan. Een opwekking na dit alles lijkt ons dan ook geheel overbodig. Vóór de pauze werd nog vertoond, behalve het gebruikelijke Paramount- en Polygoon- nieuws, de Ufa-film „Robert en Bertram op ski's", een vermakelijke wintersport-historie. Op een tombola wint Hella, de charmante verloofde van den beroemden sportman Harry een stel ski's, dingen, die haar a.s. bruidegom voor haar waardeloos vindt; zij het meisje van dans en flirt. Een conflict is dan logisch. Evenals iedereen zal begrijpen, zal Hella, zij het na maandenlange training, er werkelijk in slagen, haar „vroegere" verloofde den loef af te steken. De natuuropnamen van sneeuwvelden en wonderschoone Zwitsersche bergen zijn even mooi, als de trouwscène aan het eind van deze film vroolijk is. De filmster Liane Haid is een attractie voor den liefhebber. Zij vervult thans de hoofdrol in een zeer interessante film, die Zondag en Maandag in de Harmonie wordt vertoond. Op de Middellandsche Zee, dicht bij de Spaansche kust vaart het mooie schip: De Ster van Valencia, De kapitein ziet door zijn kijker, dat een kleine stoomer haastig nader komt. Het is de politieboot Leone onder bevel van kapitein Mendoza. Deze komt voor on derzoek aan boord. Savedri en Jose, ser geants, zijn bij hem en dan blijkt dat Sa-edti door oneenigheid zijn vrouw Marion heeft ver loren. Hij ziet haar terug als Marion, de ko ningin van het Paradijs. Later komt Savedra als monteur op „de Ster terug en dan ontdekt hij ook nadere bijzonderheden over het bedrijf aan boord van de „Ster". Onder het voor wendsel, dat er een feest op de Valencia is, zullen de danseressen uit „Het Paradijs aan boord gelokt en vervoerd worden. Savedra heeft geen geld om zijn vrouw los te koopen. In steeds stijgende spanning ziet men verder hoe de gebeurtenissen zich ontwikkelen en de ontknooping, och, die moet u toch heusch zelf gaan zien. Prachtige opnamen en uitstekend spel. Liane Haid is zeer goed op dreef. Eduard We- sener als Mendoza en Paul Westermeier als Savedra geven zeer sterke creaties van hun moeilijke rollen. In Rita zullen velen de vroeger zoo bekende filmspeelster Ossi Osv.aldi herkennen. Oscar Sima maakt weer een prachtig type van de herbergier Patesco. Het geheel verdient ten zeerste de belang. stelling. s Het voorprogramma brengt ook nu weer vele interessante opnamen, die te zamen een mooie aanvulling zijn van het groote nummer. Het Weekblad, no. 520, bevat o. m. Amster- aamsche kroniek o. a. over de Gljsbrecht- opvoering; nieuws uit de studio's; Llonel Bar- rymeze over mimiek; verschillende filmafbeel dingen met bespreking, de Sleutel, een liedje van Adri van Witzenburg met muziek van David G. v. d. Linden. (Meervoudige strafkamer). (Middagzitting van Vrijdag 12 Januari ALKMAARSCHE INBREKERS OP HET OORLOGSPAD. Zware straffen gevorderd. Met edele inbrekers en helers trio dat on langs Alkmaar en voornamelijk de beter ge situeerde afdeeling van den Nieuwlandersin- gel, benevens de omstreken onveilig maakten, vulde heden de matinée der meervoudige strafkamer. Dit artisten ensemble werd ge vormd door de heeren L. B., S. F. v. V. en H. Th. K.,«meerendeels goede oude connecties van de justitie en alle 4 ondergebracht in het huis van bewaring te Alkmaar. Deze vooral bij nacht zeer nijvere jongelieden had den zich aan diefstal met verbreking, van een bedrag van 50 in bankpapier, ten na- deele van den heer Joh. L. van Westrup, ac countant zulks in den nacht van 20 Qctober schuldig gemaakt. In den nacht van 3 Nov. hadden zij een aanval ondernomen op de villa van notaris mr. C. J. de Lange. Het was hier de heer van V. die zich ontpopte als een bekwaam geveltoerist en door het openschui ven van een raam in het tegenwoordig niet veel bewoond huis, zich toegang wist te ver schaffen. De buit was al zeer minimum: 9 cent, een paar bruine glaceetjes, een koralen ketting en nog eenige andere kleinigheden. Meer sucecs had een bzoek aan de woning van den heer W. J. D. Appel in dezelfde buurt. Daar was het alweer de gangmaker van V. die zich door een W.C.-raamopening wist te wringen en zich meester maakte van 88 ifj klinkende munt en bankpapier. Een solo-heldenstuk werd door van V. gespeeld, toen hij in den nacht van 24 Octo- ber een visite bracht aan de woning van den heer Teunis Appel aan den Kennemerstraat- weg alwaar hij langs den minder gebruike- lijken weg, het kelderraampie binnendrong en zich toeëigende een gouden horloge, een gouden ringetje een en boerensigarenpijpje met gouden rand. een en ander eigendom van gezegden heer Teunis Appel. Van het geld had hij 2 electrische lantaarns gekocht, mis schien voor latere operaties? Aan ieder dezer heeren was een verdedi ger toebedeeld, dus hadden zij aan belang stellingsgebrek niet te klagen. In de eerste plaats verschenen dan de 23- jarige chauffeur Simon Frans van V. en Lambertus B., voor wie respectievelijk oppo neerden mr. van Doorn en mr. Schuurman, welke verdachten zich hadden te verant woorden voor de diefstallen reeds door ons gereleveerd en wel bij de heeren J. L. van Westrop, mr. de Lange, W. J. D. Appel en Teunis Appel. Deze diefstallen werden door hen erkend, hun houding was zeer confiden tieel en meegaande. De heeren hadden met zorg hun sujetten uitgekozen. Geen der be gunstigde slachtoffers was thuis geweest! De president diè tevens kinder- en politie rechter is en dus veel relaties heeft met der gelijke snuiters, viel het gedrag van deze jongelui leelijk tegen. Zij waren druk bezig voor ga'g en rad op te groeien. De officier achtte in casu den eersten ver dachte de voornaamste schuldige. Hij werd bereids reeds 2 maal wegens vermogensde licten veroordeeld. Met jongeheer B. was het echter ook al van 't zelfde laken een pak. Gereouireerd werd tegen van V. 3 jaar en te gen B 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Schuurman, verdediger van verdach te van V. had juridisch geen moeilijke taak. Hij wees op de openhartige erkentenis als verzachtende omstandigheid, andere licht punten in het karakter van den jongen man, waarmede de officier niet voldoende reke ning had gehouden. Pleiter vestigde de aandacht op de ongunstige .levensomstan digheden van zijn cliënt, die tot overmaat van ramp ook nog in slechts gezelschap was geraakt. In den militairen dienst werd hij bevorderd tot korporaal, wat ook voor zijn goed gedrag pleitte. Verdediger eindigde zijn hartelijke maidenspeech met te verzoe ken een gecombineerde straf als uiterste clementie. De officier repliceerde op eenige hem on welgevallige punten in pleiters betoog en persisteerde bij zijn elsch. Verdediger bleef het antwoord niet schuldig en handhaafde zijn conclusie. Hierop verkreeg mr. van Doorn opponee- rende voor verdachte Lambertus B. het woord, welke pleiter releveerde den minder gunstigen invloed, welk een oudere broeder op zijn prodeaan uitoefende en verzocht als nog voor een definitief vonnis een voorlich tend reclas'eeringTanport. DE HELERS OP HET ZONDAARSBANKJE. Hierop stond teiecht de verdachte Hendri- kus Theodorus KI. ter zake heling Hij zou van den verdachte Simon Frans van V. res pectievelijk 4 er 7 gulden als geschenk heb ben aangenomen terwijl hij wist dat dit ge!d van diefstal afkomstig was. De heer K. fun geerde namelijk als uitkijkpost bij de ope ratie. Deze slimmerik was bij zijn aanhou ding in het bezit van een briefje aan van V s adres, waarin hij zich beklaagde van het bij den heer W Appel gestolen bedrag een min der aandeel te hebben ontvangen, dan waar op hij meende „recht" te hebben! Het feit werd door hem toegegeven. Tegen Hendrik, wiens strafblad ook niet zwaan-wit was, requireerde de officier 1 jaar en 6 maanden. Mr van Leeuwen, de eer genietende Hen drik te mogen verdedigen, deed alle moeite een en ander ten voordeele van zijn cliënt naar voren te brengen. Voorts twijfelde verdediger of het telaste gelegde feit wel wettig en over tuigend was bewezen. Hii schilderde daarbij den officier af als 'n soort Octopus en eindigde met ontslag van rechtsvervolging. Ten slotte compareerde de 23-jarige los- werkman Jan Petr. B. op de verdachtebank, aan welken heer telaste was gelegd voordeel te hebben getrokken uit de door Simon van V. ontvreemde gelden in den vorm van con sumptie in een speak easy in de Krebbesteeg Jan B. ontkende, hij had gemeend dat Simon dat geld had verdiend met koeiendrijven. Dat de zaak niet zuiver was, had hij absoluut niet begrepen. De chauffeur van V., als getuige gehoorJ tegen Jan B., verklaarde dat deze tegenwoor dig was geweest bij het begraven bij het kruithuisje van een gestolen horloge. (Na de begrafenis hadden ze misschien 'n biertje gepakt om hun droefheid te beteugelen!) De heer N. Zwakman, caféhouder te Alk maar, had aan Jan B. 3 glazen bier getapt. Het was zoo'n beetje de stam-estaminé van de heeren. Ze zaten daar te kaarten en er werd flink verteerd. Simon van V. had den caféhouder een gouden horloge te koop ge- preseneerd en was de man die gewoonlijk de vertelring betaalde, wat Jan grif toegaf. Alleen beweerde hij niet te hebben geweten, dat dit geld van diefstal afkomstig was! Over het algemeen ontkende van V. dat hij Jan B. omtrent de herkomst van het geld had inge licht. Hoewel de officier met betrekking tot de positieve bewijslevering niet optimistisch was gestemd, verloor hij echter den moed toch niet en bracht verschillende omstandig heden ter sprake, die in het nadeel van den verdachte konden worden uitgelegd. Gevor derd werd alzoo ter zake schuldheling, gelet op het strafregister van verdachte, 6 maan den gevangenisstraf. Mr. G. A. de Lange achtte zoowel opzet- teüike als schu'dhe'ing niet bewezen, tot welke conclusie hij kwam na een zorgvuldi ge analyseering der getuigenverklaringen. Het was volstrekt niet uitgesloten, dat het geld was verdiend met het drijven van koei en. Pleiter verzocht dus vrijspraak, zeer subsidiair de uiterste clementie gelet op het geringe aandeel dat verdachte had genomen in de gepleegde delicten. Bovendien ontslag uit de voorloopige hechtenis en onmiddellijk invrijheidsstelling. De officier kon zich daarmede nog niet di rect vereenigen en wilde eerst het oordeel der rechtbank afwachten. De rechtbank had zich echter inmiddels beraden en gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling van ver dachte een mooi succes voor mr, G. A. de Lange. Uitspraak in deze zaken Dinsdag 23 Ja nuari. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Donderdag heeft de rechtbank te 's-Gra- venhage de behandeling voortgezet van de zaak tegen een ruim 22-jarigen besteller uit Noordwijk, die als bestuurder van een auto 9 Augustus 1933 te Katwijk twee kinderen had aangereden, met het gevolg dat één kind vrijwel onmiddellijk overleed en het andere zwaar werd gewond. De officier van justitie was van meening, dat verdachte niet heeft uitgekeken op den vrij bieeden weg. Hij requireerde twee maan den hechteris c»;' De verdediger pleitte vrijspraak. De rechtbank zal 25 Januari uitspraak doen. DOOD DOOR SCHULD. Op den Tweeden Paaschdag van het vori ge jaar had op den rijksweg bij De Steeg, gemeente Rheaen. een autobotsing plaats. De aangereden auto sloeg om en de inzittenden, een jonge man en zijn meisje, werden uit den wagen geslingerd Het meisje is later in he» ziekenhuis te Velp aan de gevolgen van her senschudding overleden. De bestuurder van den auto, welke de aan rijding veroorzaakte, werd door de rechtbank te Arnhem vrijgesproken, doch het O. M. ging in hooger beroep. De waarn. procureur-generaal wees er op, dat niets zou zijn gebeurd wanneer de rem men goed in orde waren geweest. Er is met een snelheid van 60 K.M. gereden in ge wone omstandigheden niet roekeloos, maar door een combinatie van omstandigheden: slcchtwerkende remmen, geringe practische ervaring van den bestuurder, onbekendheid met de-, we?, wèl Wegens het veroorzaken van den dood door schuld, eischte spr. twee maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor een jaar. Uitspraak 25 Januari. OPRUIING TOT DIENSTWEIGERING. De eisch tegen H. Eikenboom, redacteur van het sociaal-anarchistisch blad „De Ar beider" te Groningen, die wegens opruiing tot dienstweigering in zitting' met gesloten deuren van de Groningsche rechtbank heeft terecht gestaan, luidde drie maanden ge vangenisstraf. Uitspraak Donderdag a.s. VERDUISTERING DOOR DEN KOSTER DER HERV. KERK TE AMSTERDAM Na het verhoor van getuigen in de ver- du isterineszaak van den koster der herv. gem. te Amsterdam hield de officier van justitie een uitvoerig requisitoir. Hij achtte de feiten bewezen en oordeelde het niet noo dig verder op den juridischen kant van de zaak in te gaan Wat den persoon van ver dachte betreft, daarover heeft ds. van Hooge- huyze een rapport uitgebracht. Het noemt verdachte een goed man, uitstekend huis vader en een man van trouwe plichtsbetrach ting Wat die trouwe plichtsbetrachting be treft, daarover wil spr. maar niets 'zeggen, alleen, had de reclasseering rapport uitge bracht en niet ds. van Hoogenhuyze, die van den man niets afwist dan was naast deze voortreffelijke qualiteiten zeker ook ge zegd, dat verdachte een bedrieger en oplich ter is. De officier, verschillende voorbeelden revende, noemde den man door en door on betrouwbaar en meende dat het optreden van den geldschieter hoezeer spr. dat ook af keurde en hoe graag hij dezen man ook voor de rechtbank had gebracht nooit voor verdachte ter verontschuldiging kan strek- Dit alles in aanmerking genomen, eischte de officier terHotte een jaar en zes maanden gevangenisstra!. Geboren: Cornelis z. v- J. Weal en G. Knijn. Nicolaas Jacob z. v. Jn. van Leien en A. Koldera Dirk Jerment z. v. H. Schrooder en C. A. Liefhebber Reier, z. v. C. Koning en C. H Vethaak. Overleden: Nicolaas Jacob van Leijen, oud 4 dagen z. v. Jn. van Leijen en A. Kolder. Dina Commandeur, oud 40 jaar, echtgenoote van C. J. Wijte Geboren: Cornelia, z- v. Cornelis de Wit en Hermijntje Gootjes. Jacoba, d. v. Rieuwert Spijker en Anna Cuperus. Clasina johanna, d. c. Hendrik Goe- sinne en SCIasina Cornelia Stam. Cornelis Pieter, z. v. Abraham Smit en en Hinke van der Werff. Gehuwd Jan Gootjes en Anna Bal der. Pieter Gootjes en Maart je Wage naar. KORTE BERICHTEN. In den afgeloopen nacht is in de bakke rij der firma Bierens te Dordrecht, een 57- jarige stoker door een drijfriem gegrepen en gedood. Verschenen si het voorloopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer omtrent de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1934. Naar het Vad. verneemt, is de regee ring voornemens tot adjunct-chef van den regeeringspersdienst te benoemen den heer D. J. Lambooy, parlementair redacteur bij het dagblad De Nederlander. VOOR-HISTORISCHE PUNTEN IN LIMBURG. Onlangs werd met betrekking tot het praehistorisch Kamp van Caberg bij Maas tricht weer een belangwekkende vondst ge daan. Ten noorden van dit Kamp had men een dubbele gracht, erbij behoorende, ter stond gevonden. Langdurige nasporingen naar de zuidelijke gracht bleven echter zon der resultaat. Tot men voor werkverschaf fing, een nieuwen weg ging aanleggen. Toen teekende zich in een 'afgegraven helling zui ver het profiel af der dubbele gracht, de zuidelijke. Ook kwamen eenig steenengerei en fragmenten praehistorisch aardewerk te voorschijn. In den loop van het jaar wordt van rijkswege verder geëxploreerd; een werk over dit merkwaardige voorhistorische kamp wordt voorbereid. DE ENORME ROL VAN HET GEHEIMZINNIG WERKEND WATER IN HET KIPPENLICHAAM. Vorige keer eindigde ik met een waar schuwing omtrent het drinkwater en omdat deze zaak van veel grooter belang is dan de meeste pluimveehouders denken, wil ik daarop nog eens apart terugkomen. Alle onkosten in het pluimveebedrijf zijn gestegen en de voeronkosten maken altijd de hoogste post uit. En toch is er een voedingsstof die verreweg de meest onmis bare is en niet in prijs gestegen is en dat is het drinkwater. Het lichaam van de kip bestaat voor 55 pet, uit water en een ei bestaat zoo ongeveer voor 65 pet. uit wa ter, zoodat daarvoor al minstens ongeveer 40 gram water noodig is. Het waterver bruik hangt ook voor een groot deel af van de temperatuur en de yochtigheid der lucht. Bij warm, droog weer heeft een kip van ongeveer 2 K.G. gewicht 140 gram water per dag noodig, dus dat is in ver houding tot het lichaamsgewicht heel wat. Toch neemt het dier meer water op dan alleen dat wat het drinkt, want in meel- voer en graan zit ook nog 10 tot 12 pet. vocht. Eet de kip dus per dag 110 gram droog voedsel, dan krijgt zij daarmede toch nog ongeveer 15 gram water binnen. Bo vendien vormt de kip zelf water, want bij de verbranding der koolhydraten in het lichaam ontstaat water en koolzuur. Dit scheikundig in het lichaam gevormde wa ter komt in den bloedstroom en dit be draagt ook nog ongeveer 35 pet. per dag. Behalve het drinkwater, verbruikt de kip dus per dag nog ongeveer 50 gram water. Die laatste 50 gram verbruikt zij zoo'n beetje in het geheim, want daar denken we nooit aan. Maar als we over de rol van het water in het lichaam willen spreken, moeten we daaraan wel degelijk denken, want het goed functioneeren van het lichaam hangt geheel van het totaal aan water af. Een kip kan dagen lang en zelfs weken achtereen zonder eten, maar gebrek aan water houdt zij slechts enkele dagen uit. Waar dient nu al dat water voor Bij de zoogdieren wordt het water naar buiten uit gebruikt om de lichaamstemperatuur te helpen op peil te houden door zweeten. Kippen hebben echter geen zweetklieren (dat bijv. kippen bij het broeden water aan de eieren zouden afgeven is 'n sprookje dat onder 99 pet. van de kippenhouders nog gangbaar is). Ook verlaat het afge werkte water niet zooals bij de zoogdieren in den vorm van urine rechtstreeks het lichaam, doch de urine bij de vogels komt eerst in de cloaka en daar wordt weer door het lichaam zelf een groot deel van het water er uit opgezogen en komt weer in de bloedbaan. Wat bij den vogel dus als het witte stukje met de mest naar buiten komt is feitelijk ingedroogde urine,"waar van het kippenlichaam uit zuinigheid het water eerst weer opgenomen heeft voor verder verbruik. Maar met deze mest- urine massa verlaat dan toch ongeveer 70 gram per dag het lichaam en met het ei, zooals we gezien hebben, ook weer onge veer 40 gram. De verdamping door de huid-zweetklie- ren, waardoor de zoogdieren hun lichaams temperatuur regelen, vinden de kippen in hun ademhaling. Door middel van de ademhalingslucht geven de kippen hun te veel aan vocht af en regelen zoodoende hun lichaamswarmte. Bij rust is de adem haling in de koudere jaargetijden rustiger dan in de warme tijden, dus wordt er in het koude jaargetijde op die manier ook minder water afgegeven. Verder wordt de ademhaling bij beweging versneld en wordt dus bij beweging ook de waterafgifte en het waterverbruik grooter. Maar het water heeft nog een heel an dere functie in het lichaam, het maakt de levensprocessen, die grootendeels op scheikundige omzetten berusten, mogelijk. Vooral in bloed, lymphe, afscheidingspro ducten der klieren (gal enz.) benevens in de spieren zelf bevindt zich ook veel wa ter en daarin zijn verschillende bestand- deelen van het lichaam opgelost, o. a. de mineralen, de voedende bestanddeelen en de afgewerkte stoffen. In de darmsappen wordt enorm veel water verbruikt, voortdurend vormen al lerlei klieren en kliertjes bij de spijsverte ring betrokken hun producten en zenden die in den darm. Men heeft berekend dat de totale hoeveelheid water dat op deze manier in den darm komt, uit het lichaam ongeveer tweemaal zoo groot is als de totale hoeveelheid bloed in het lichaam en ongeveer driemaal zoo groot als wat de kip als water drinkt. Het meeste van dit lichaams-darm-water wordt nadat het zijn rol als oplosmiddel en transportmiddel van allerlei stoffen vervuld heeft, ook weer door de darmen opgezogen en opnieuw gebruikt (net als het water uit de urine) en zoo is er dus in het kippenlichaam, voor ons geheel in het verborgene en geheim zinnig werkend, een enorme hoeveelheid water voortdurend aan het stroomen en werken. Een schijnbaar klein foutje in het drink water en deze geheele watermachinerie komt in de war. Dr. TE HENNEPE. F- Wekelijksch Overzicht FONDSEN. 5 N. W.S. 1000 1932 1) 4y, obi. Nederl. 1000 17 4 idem 1000 31 6 O.-Ind. 1000 22 A 5K idem 1000 21 D 5 idem 1000 17 4K idem 1000 30 li Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned Handel Mij. Cert. v. 1000. Aig. Kunstzijde Unie v. Berkei's Patent Calvê Delit Cert Kiichenm Ace. Nederl. Ford Ned. Kabelfabr Philips Gem Bezit Unilever Anaconda Beth Steel Cities Service Studebaker U. S Steel U. S Leather Cult Mij Vorstenl, Handelsver Adam Javasche Cult. Algem Explor. Mij Boeton Redjang Lebong Dordtsche Petr gew. Koninklijke 1000 Shell Union A'dam Rubber Serbadjadi Holl Am. lijn Java China Jap. Lijn Ned Scheepv. Unie Stoomvaart Mij Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij Oostkust Senembab Soutb Pacific (Jnlon Pacific Prolongatie •Ex-dividend 6 Jan. 8 dan. 101} 101} 101 jj 101} 100} 100; 96} 96} 96 96} 97} 97} 93* 93 46} 46 511 51} 48» 8.j 31} 31} 20 59} 59} "/is 166 165} 286» 290 j 257 260 92} 91} 9, 9Vi6 22»A« 227:o 17,6 1} 3} 37io 307i6 30lfc/:o 5, 53 22 224 175} 174} 96 96} 128} 128} 117 117 155 154} 176} 1777,0 5, 5} 103Vig 103} 29 4 30 j 46 47} 49 117} 117 108 108} 19 19 I 129 1 1 9 Jan. 10 Jan. 11 Jan. 12 Jan. 101} l01U/l6 101»%a 101} 101'%6 101 lt 0 100 100»/J6 97 97-/,o 9 <7,6 96} 96» 97 97} 97» 98 94} 947w 917,6 44 44} 44 50} 50* 50 474 47} 47} 31} 31»%o 32 20 20} 20} 59 59 58 7s 7s ^18 165 165} 167 288 285 284} 256} 254} 254 t9} 88} 88} 83/io 97,6 97,6 22V-.0 22»%« 2)1%6 1UA« 1"A6 U 37,o 3# 30-7,6 31 Vi6 32'/,» 57,6 54 H 22, 22} 23 172} 172 174} 94} 95 96 1294 128} 127} 6} 6! 118} 119} 120} 152} 153} D4* 175} 175} 176} 57.0 57,6 5"Ao 102} 100 101} 29} 28} 29} 25 25 24 45} 46} 47 50 49 50 117} 118} 118} 108} 109 110 19} 19 19} 131} 130 13 131 71} - 73} 1 1 1 101»%, 1011%, 1005 973/18 97V.« 93 943/18 45 50* 47 31| 21} ~Vl8 167} 285 249} 88} 9 23} 17,8 37.6 31 5 23 171} 95 128 120 175} 56/l8 100 29} 23} 45} 119} 110 19} 132 13

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 11