DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Bayonne-schandaal in de Fransche Kamer. JO VINCENT No. 1 1 3)xtgeUi&sch QjtetzUhi De regeering steli de kwestie van vertrouwen en met 360 tegen 229 stemmen spreekt de kamer haar ver trouwen uit. STAVISKY's WERK IN BELGIE. Zaterdag 13 Januari 1934 136e Jaargang J$juUmlaud HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN v. d. LUBBE Waf vandaag de aandacht trekt SCHOUWBURG „HARMONIE", WOENSDAG 24 JANUARI COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, iranco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De ochtendzitting der Fransche Kamer tieeft gisteren een kalm verloop gehad en ook van de zijde van het publiek was alles rustig. De nublieke tribunes waren bijna leeg en dat niettegenstaande zulke interessante onder werpen werden behandeld! Natuurlijk vormde het Bayonne-schandaal weer de hoofdschotel van het menue en dit onderwerp werd aangesneden door den ra dicaal-socialist Lacourt, die allereerst met voldoening de belofte van Chautemps noteer de, om zijn toevlucht te nemen tot alle noo- dige strafmaatregelen. (Jit naam van de socialisten van Frankrijk uitte de neo-socialist Déat onder toejuiching van de linkerzijde zich in gelijken zin. Hij vroeg onverbiddellijk straffen, waardoor de beroering onder het volk tot bedaren komt en de repubiikeinsche instellingen worden bevei ligd. De voorzorgsmaatregel moet zijn, zco zeide hij, prompt recht te doen zonder dat wij zelfs als rechters of politie-agenten optreden. Ook Déat toonde niet de minste geestdrift voor de instelling van een parlementaire com missie van onderzoek. De regeering, zoo zeide hij die een saneeringswerk gaat ondernemen. ,<is bij zichzelf begonnen. De ophelderingen van Dalimier waren volkomen bevredigend. Déat sprak zijn vreugde uit over de verkla ringen van Chautemps wat betreft de reorga nisatie van de politie, evenals over de wets ontwerpen betreffende plichtsverzaking en laster. Onder applaus van vele banken drong Déat aan op zuivering van de bestuurs diensten in de bovenste rangen en op strenge reglementen wat aangaat de onverenigbaar heid van parlementaire en andere functies. Hij bracht hulde aan de eerlijkheid der jour nalisten, die schurken trachten te bezwadde ren. Ten besluite zwaaide hij lof toe aan Chautemps, die niet was gezwicht in een ernstig uur, niet alleen voor zijn ministeriee- le toekomst, doch voor zijn partij en het par lementaire regiem, dat nog steeds de functie van veiligheidsklep speelt voor het producee- ren van de geheele waarheid^ Ydarnegaray (afgevaardigde voor de Be- neden-Pyreneeën) bracht de zaak der Hon gaarsche bons ter sprake, waarop Bonnet, de minister van financiën, verklaarde dat de Bank van Bazel nooit een wisselborgtocht aan Stavisky had verleend. Sta mij toe, stil te blijven staan bij de meest belangrijke zaak. Stavisky verschafte zich de bons der Hon gaarsche optanten. Stavisky had deze Hon gaarsche bons willen verhandelen. De confe rentie van Stresa moest zich slechts bezig houden met de agrarische kwestie, met de Hongaarsche bons moest een andere confe rentie zich bezighouden. Boncour waar schuwde den minister van financiën voor de gevaren van een emissie van 500 millioen francs. De minister van justitie van de zaak op de hoogte gebracht, opende een onder zoek. Stavisky moest van zijn oplichting af zien en wendde zich tot de „Autonome kas voor internationale werken". Indien de oplichting was geslaagd, zou deze hem in staat hebben gesteld tot beta ling van de bons van het „Credit Municipal de Bayonne". Een prospectus werd verzon den. De regeering verhinderde dat het pros pectus werd gedistribueerd en hield nauwge zet toezicht op Stavisky, hem aldus belettend zijn oplichterspractijken uit te breiden. Des middags groote belangstelling. In de middagzitting werden de debatten in de zaal Stavisky voortgezet. Thans was de belangstelling veel grooter. Voor het Kamergebouw en op de boule vards was weer een groote politiemacht sa mengetrokken, ten einde eventueele demon straties in de kiem te kunnen smoren. Aan gezien de demonstranten Donderdag de tac tiek hadden gevolgd steeds de vestibules der huizen op den boulevard St. Germain binnen te vluchten en de deuren te sluiten, om na het aan zich laten voorbijtrekken van de po litiepatrouille opnieuw te probeeren een straatdemonstratie op touw te zetten, had de politie thans de conciërges opdracht gegeven de deuren der huizen open te laten. Talrijke zaken en koffiehuizen hadden voorzichtig heidshalve de ijzeren rolluiken neergelaten In de Kamer zelf was het zeer druk. De tribunes waren tot de laatste plaats toe be zet. De afgevaardigde Ybarnegaray trok in twijfel of Stavisky wel de hand aan zich zelf heeft geslagen. De minister-president protes teerde tegen deze suggestie en verklaarde, dat de regeering een onderzoek heeft inge leid. D minister van financiën, Georges Bonnet, zette in het kort de pogingen uiteen van Sta visky Hongaarsche bons te plaatsen en de conferentie van Stresa daarvoor te interessee ren. Hiermede waren de debatten gesloten en ging men over tot de beraadslaging over de verschillende ontwerp-resoluties, welke wa ren ingediend door de radicaal-socialisten, de socialisten en de communisten. Herriot wees de suggestie, dat zijn partij van Stavisky gelden voor het verkiezings fonds zou hebben geaccepteerd, van de hand. De regeering wint den strijd. Met 376 tegen 205 stemmen heeft de Ka mer zich vervolgens uitgesproken voor de noodzakelijkheid tot herstel van de openbare zedelijkheid zonder aanzien van personen of mogelijke schandalen. En toen de regeering de kwestie van vertrouwen stelde in de zaak Stavisky behaalde zij een meerderheid van 360 tegen 229 stemmen. Slavisky's operaties in België. De Brusselsche Hbld.-correspondent meldt aan zijn blad, dat de Russische avonturier Stavisky in 1930 getracht heeft zijn financiee- le manupulaties ook tot België uit te strek ken. De „Pëuplè" bevat een uitvoerige schil dering van de destijds door Stavisky onder nomen pogingen, en weet mede te deelen, dat de oplichter in eigen persoon naar België was gekomen om het Belgische publiek, in samenwerking met een van zijn handlangers, 100 millioen francs kasbiljetten aan te sme ren. Beide opereerden onder valschen naam. De kasbiljetten zouden uitgegeven worden door een naamlooze vennootschap, die Sta visky in het leven had geroepen, de Trust Foncier Beige. Toen de medeplichtige - van Stavisky, een Franschman, tegen de lamp was geloopen, omdat hij zich van een val schen naam bediende en te dier zake tot een maand gevangenisstraf werd veroordeeld, had Stavisky. er de voorkeur aan gegeven, stilletjes te eclipseeren, na er evenwel in ge slaagd te zijn, voor 1 millioen francs van zijn kasbiljetten aan den man te brengen. De Trust Foncier Beige werd in Mei 1932 geliquideerd. „Le Peuple" herinnert er aan, dat dit blad in Maart 1931 als eenige van alle Belgische bladen den op'ichter en zijn zwendelmaatschappij aan de kaak heeft ge steld en het publiek tegen hem heeft gewaar schuwd. Desondanks hebben verschi'bmde andere bladen destijds de advertenties van de „Trust Foncier Beige" waarin de obligatie- leening werd aangeprezen, klakkeloos opge nomen. Het socialistische blad vraagt, wat het parket indertijd tegen Stavisky hee:* on dernomen. Het acht het wensche'ijk, dat de minister van justitie in de Kamer daarover eens geïnterpelleerd wordt. Ook in ander opzicht schijnt België bij het schandaal-Savisky betrokken te zijn. De „Li- bre Be'gique" heeft er dezer dagen de aan dacht op gevestigd, dat de Belgische oud-mi nister Petitjean, één der voormannen van de liberale partij, administrateur is geweest van de „Caisse autonome des règlements et grands travaux internationaux" te Parijs, eveneens een door Staviskv of althans dooi zijn stroomannen opgerichte maatschappij. Naar aanleiding van deze werkzaamheid van den heer Petitjean heeft het blad een reeks scherp-geformuleerde vragen tot dm minister gericht, waaruit o.a. bleek, dat leze maatschappij met een pronkenden naam een gestort kapitaal van slechts 23.000 francs had4 maar niettemin tegen het einde /an ver leden jaar een leening van eenige honderden millioenen franken wilde uitgeven. Nadrukkelijk verklaarde de „Libre Belgi- qüe", dat zijn kolommen wijd openstonden voor den heer Petitjean Vanavond stelt het blad vast, dat de oud-minister van deze gele genheid om zich te rechtvaardigen geen ge bruik heeft gemaakt, doch er zich toe bepaald heeft, in een besloten kring van eenige libe rale senatoren en kamerleden te verklaren, dat de maatschappij, waarvan hij administra teur is geweest, niets uitstaande had met on dernemingen van Stavisky. Het katholieke blad is met het antwoord niet tevreden, dringt op nadere opheldering aan en wijst op de merkwaardige coïnciden PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. B<-ieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. tie, dat het bestuur van de „Caisse autono me", blijkens een vroegere mededeeling van den heer Petitjean, op#24 December had be sloten zijn maatschappij te .liquideeren, juist dus op den dag, waarop het schandaal van Bayonne ruchtbaar werd en Stavisky zich uit de voeten maakte. „Onze kolommen staan nog steeds open voor den heer Petitjean", besluit het blad. Nadere bijzonderheden. We nemen hieronder over, wat de Berlijn- sche correspondent van de N. R. Crt. gister avond aan zijn blad seinder Het lijk van v. d. Lubbe was vanmiddag om vijf uur in het anatomisch instituut te Leipzig. Dat staat vast, maar voor het ove rige is alles wat er al dan niet met dit lijk zal gebeuren nog onzeker. Op het genoemde instituut verklaarde men bij navraag, dat men daarvan in het geheel niets wist. Mis schien beduidt dat wel, dat men in het ge heel niets mocht zeggen, maar in effect komt dat op hetzelfde neer, In de Duitsche wet staat, dat het lijk van een geëxecuteerde ter beschikking wordt ge-, steld van zijn familie en in de practijk ge beurt dat ook vrijwel steeds. Er is echter een uitzondering; in geval het op een of anderen grond van belang wordt geacht het lijk te seceeren, wordt het daartoe gereserveerd en de familie krijgt het lijk niet. Dus: het lijk gaat óf naar de familie óf naar een anato misch instituut. Het laatste geval is hier blijkbaar ingetreden. Afgezien van alle andere gezichtspunten kan men begrijpen, dat men een wetenschap pelijk onderzoek van het lijk van belang acht. Of men door een sectie van de herse nen kan vaststellen of de overledene bij zijn leven al dan niet de volle beschikking over zijn geeStvërmógèns heeft gehad weteri wij niet en kunnen wij buiten beschouwing la ten. Maar tijdens het proces is van verschillen de zijdéh, bijv. door Moskou, de verdacht making geuit, dat v. d. Lubbe iets was inge geven. Misschien kan een .onderzoek van het lijk hieromtrent iets uitmaken in negatieven zin; al zegt dat natuurlijk niet alles, zulk 'n resulaat zou toch wel iets zeggen Wij heb ben gedurende meer dan drie maanden v. d. Lubbe gadegeslagen, zoowel tijdens zijn al- lerdofste stompzinnigheid als gedurende zijn middelmatige versuffing en zijn z.g. „helde re" oogenblikken en den eindindruk gekre gen, dat de verklaring van zijn houding en zijn gedrag niet moest worden gezocht in physische oorzaken van buiten, maar uitslui tend in psychische oorzaken. Zonder in het minH aanspraak te willen maken op deskun digheid, wil ik hierbij opmerken, dat ik lan ge jaren lieden heb bijgewoond, die hetzij door zielsziekte, hetzij door verdoovende middelen in staat van versuffing verkeerden, en daarom hecht ik zelf aan dezen eindin druk in alle geval iets meer w'aarde dan wanneer ik deze ondervinding niet had ge had. Mijn eindindruk stemt dus niet overeen met de stellige meening van dr. Bonhoeffer, voor zoover deze de volkomen normaliteit en gees- tesgezondheid van v. d. Lubbe meent te moe ten constateeren (vergissingen van knappe psychiaters behooren namelijk eveneens tot mijn levenservaringen), maar ik houd dr. Bonhoeffer evenals den anderen dokter, die v d. Lubbe uitsluitend phvsisch heeft onder zocht, voor volkomen eerlijke en betrouwbare menschen en als zii verklaren, dat er van het toedienen van middelen ook buiten hen om geen sprake is geweest, dan heb ik niet de minste qeden om aan hun mededeelingen, voor zoover zij mijn suppositie overigens be vestigen, te twijfelen. Of er van een onderzoek in Nederland sprake was, met toestemming of misschien wel op verzoek van de familie, weet ik niet. Indien dit onderzoek mogelijk was, maar niet zou plaats hebben, dan zou dit weinig betee- kenis hebben gehad. Maar indien dit even tueele onderzoek niet kan plaats vinden, om dat het lijk van v. d. Lubbe begraven wordt, zal die omstandigheid, daarvoor bestaat stel lig gevaajr, de oude verdachtmakingen nieuw voedsel geven en dit lijkt ons, afgescheiden van alle andere gezichtspunten, die wij hier verder niet behoeven aan te duiden, een scha duwzijde van de wijze, waarop men thans met het lijk wil te werk gaan. Of dit echter inderdaad zoo zal gebeuren schijnt ons op dit oogenblik, gelijk wij in het begin van dit bericht reeds te kennen ga ven, nog geenszins zeker. Hr. Ms. gezant te Berlijn heeft, naar wij hooren, stappen ge daan om te verkrijgen, dat het lijk toch, hoe dan ook, ter beschikking van de familie zal worden gesteld, om naar Nederland te wor den getransporteerd en daar te worden be graven. Voor zoover ons bekend is, is tot dusver geen antwoord van de Duitsche auto riteiten binnengekomen. Naar wij voorts hooren, zal mtfrgen een zitting van het Duitsche kabinet beslissen over h°tgeen zal hebben te geschieden met de drie Bulgaarsche vrijgesproken, maar nog niet vrijgelaten verdachten. Misschien zal in dienzelfden kabinetsraad een beslissing wor den getroffen over de behandeling van het stoffelijk overschot van v. d. Lubbe. Heden in den laten namiddag was op het Nederlandsche consulaat te Leipzig nog niets bekend omtrent een aankomst van eenig familielid van v. d. Lubbe aldaar. DE DUITSCHE TRANSFERMAATREGELEN. In verband met het feit, dat nog steeds geen antwoord ontvangen is van Duitschland op de Engelscne diploma tieke protesten en met het oog op be richten, die men te Londen uit Berlijn heeft ontvangen volgens welke dr. Schacht zich alleen zou bepalen tot een herhaalde uiteenzetting van zijn stand punt, zonder dat de mogelijkheid van concessies geboden zou w"rden. acht men het te dezer stede mogelijk, dat de Brit- sche houders van vorderingen op Duitschland op langen termijn geen ver tegenwoordigers zullen zenden naar Berlijn om daar deel te nemen aan de bijeenkomst, die in de transfer per 22 Januari is bijeen geroepen. 28 DUITSCHE NAZI'S VEROORDEELD. In Denemarken. De rechtbank te Töndern in Denemarken heeft Vrijdag 28 nationaal socialisten ujt Heyer wegens het dragen van verboden uni formen veroordeeld. De „stormleider" tot een boete van 40 kronen, de overigen ieder tot 20 kronen boete, resp. 3 dagen hechtenis. DE BOTSINGEN TE KLAGENFURTH. 4 man op de vlucht neergeschoten? De „Oostenrijksche Persdienst" deel: mede: Gelijk eerst thans bekend wordt, zijn bij de botsingen tusschen leden van den Oos- tenrijkschen Arbeidsdienst en de bondspoli'tie in Klagenfurth vier slachtoffers gevallen, n.1. twee dooden. één. zwaar- en één licht gewonde. Déze slachtoffers .aldus het be richt van de „Oostenrijksche Persdienst" zijn in tegenstelling met de officieele berich ten op de vlucht neergeschoten. ERNSTIGE POLITIEKE BOTSINGEN TE VERSAILLES. In een zitting der radicaal socialisten te Parijs is het tot ernstige inciden en gekomen. Ongeveer 60 royalisten drongen onverwacht de zaal binnen en sloegen met stoelen en tafelpoofen in pp de aanwezigen. Alles werd vernield. Een sterke politiemacht is er in ge slaagd de zaal te ontruimen. Ongeveer 20 gewonden moesten zich in het ziekenhuis van Versailles laten verbinden. Er zijn geen arrestaties verricht. EENHEID IN OOSTENRIJK. Besprekingen Chr, sociaal fractiebestuur. Omtrent de beraadslagingen van het Christelijk sociale fractiebestuur wordt in een officieel partij-communiqué me degedeeld (dat bij de bespreking der po litieke toestanden en gebeurtenissen van den laatsten tijd de algemeene overtui ging tot uiting is gekomen, dat de sa menvatting van alle vaderlandsche krachten onder leiding van den bonds kanselier onvermijdelijk is en door niets mag worden gehinderd. De beraadsla gingen zullen de volgende week worden voortgezet. De afgevaardigden zullen dan den bondskanselier rapport uitbren gen over de bij de besprekingen tot uiting gekomen voorstellen Proclamatie van Fey. Vice-kanselier Fey, vvien gisteravond de leiding is opgedragen over den vei ligheidsdienst, heeft gister een procla matie gericht tot de autoriteiten van den veiligheidsdienst, de staatsexecutieve en het vrijwillige bewakingscorps. Vice- kanselier legt er in deze proclamatie den nadruk op. dat hij voor den tweeden keer in een moeilijken tijd de leiding op zich neemt van den geheelen veilig heidsdienst en der Executieve. De auto riteiten staan thans voor een zware taak. De tot nu toe door de regeering aangenomen tegemoetkomende houding is door de politieke desperados slechts gewaardeerd. De arrestatie der nationaal socia listische leiders. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de arrestatie der nationaal socialistische lei ders Frauenfeld en Schattenfroh heeft plaats gehad wegens openlijke voortzetting van werkzaamheden voor de verboden nationaal socialistische partij. De arrestatie van den derden nationaal socialistischen leider Leo- pold wordt bestreden. Het verluidt, dat in den afgeloopen nachr nog tal van arrestaties hebben plaats gehad De gearresteerde personen zijn naar het con centratiekamp Woelersdorf overgebracht. In de regeeringspers wordt te kennen ge- Het Bavonr.e-schan daal, in de Fransche Kamer (Dag Overzicht). Eenheid in Oostenrijk. (Buiten land). Burgemeester van Kinschot neem*, afscheid van de gemeente Zuidiaren. (Zie voor nadere bijzonderheden eventueele laatste berichten). SOPRAAN, geven, dat een algeheele zuiveringsactie bin nen het Oostenrijksche ambtenarencorps wordt overwogen. Nopens de arrestatie van graaf Alberti wordt medegedeeld, dat men dezen heeft aan getroffen bij de doorzoeking van het huis van Frauenfeld. Graaf Alberti is afgetreden als leider der Heimwehr in Beneden Oostenrijk De bondsleider Starrhemberg heeft een direct onderzoek in deze aangelegenheid be volen. MILITAIRE VOOROPLEIDING VAN STUDENTEN. In Roemenië. De Roemeensche m:nisterraad heeft den minister van onderwijs opgedragen richtlij nen uit te werken voor een plan, waarbij de studenten, voor zij onder de wapenen worden geroepen een zekere vooropleiding moeten ontvangen. Verder zal h den studenten van nu af verboden zijn deel te nemen aan poli tieke organisaties. De minister voor eere- dienst moet verder een wetsontwerp, uitwer ken, waarin ieder deelnemen van de geeste lijken aan het politieke le' en verboden wordt HET SLAGSCHIP NELSON WEER VLOT. Het slagschip Nelson, hét vlaggeschitt van de vloot voor de BHtsche wateren, dat gisterochtend in een kiezelsteen- bank is vastgei-aaki, toen het schip de haven van Portsmouth udtljt» om zich bij andere schepen aan te sluiten voor een voorjaarstocht, is gisteravond om zes uur vlot gekomen, d i. ongeveer twee uren voor den vloed Door sleepbooten is de Nelson naar de haven gebracht ter fine van insp ctk In den icop var, den dag was de Nelson wat lichter gemaakt door het lossen van eenige munitie er brandstof. WERKVERSCHAFFING IN SPANJE. Het kabinet bestudeert een plan tot werkverschaffing aan werkeloozen Hierbij heeft men "ooi-numenjk iet dien uitvoeren van bouwwerken op het oog. De kosten zullen wórden gedekt door een leening voor vier jaar van 1000 mil lioen pesetas. BLOEDIGE BOTSINGEN TE MADRID. Een student gedood. In verband met het weder verschijnen van een fascistisch tijdschrift dat gisteravond op straat werd verkocht, hebben eenige bot singen plaats gevonden tusschen fascisten en marxisten. Een student werd doodgescho ten. terwijl verscheidene personen werden ge wond. HEILIGVERKLARING. Morgen zal de Heiligverklaring door den Paus plaats vinden van de Fransche non Jeanne Antida Thouret, die in de eerste jaren van de vorige eeuw een orde van wel dadigheid heeft opgericht. BRAZILIË NEEMT 20.000 ASSYRIERS OP. Medegedeeld wordt, dat de Braziliaanscht regeering er in toegestemd heeft 20.000 As syriers op te nemen, die thans zonder home zijn Hun zal een gebied worden toegewezen in de omgeving van de rivier Parana. Het transport van deze Assyriers, dat ongeveer een millioen pond sterling zal kosten, zal ge deeltelijk door de regeering van Irak worden betaald. VIER DOODEN TE PLETTENBURG. Bij de ontploffing te Plettenburg zijn vier personen om .het leven gekomen. Een 45- jarige vrouw, die met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis was overgebracht, is daar gistermiddag overleden. Een 21-jarige vrouw kon slechts als lijk worden geborgen. Om half vier gistermiddag heeft op de zelfde plaats een tweede ontploffing plaats gehad. Een woning aan den overkant werd bescha digd. Een man liep een beenbreuk oo.

Alkmaarsche Courant | 1934 | | pagina 1